Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#26 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by insomnia78 »

Jos kad krene porez na kucu ili stan :lol:
dgL_
Posts: 3040
Joined: 25/09/2014 22:39

#27 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

ado-šampion wrote:Ovo je sasvim normalno i nema nista cudno.

Neko spomenu Njemacku, u Njemackoj prvi put kad registrujes auto isto je skuplje osiguranje. Visina osiguranja zavisi od toga koliko dugo imas registrovano auto ili auta, koliko si izazvao udesa, to sve uvode i kod nas i tako i treba. Kako nekom ko stalno pravi udese moze biti isto osiguranje kao nekom ko nikad nije napravio udes?! Evo ja imam registrovano auto preko 10 godina, nikad nisam skrivio udes, nikad nisam ni imao udes, platio sam kazni 200 KM max, nikad nisam izgubio vozacku ni dobio bodove, a citavo vrijeme placam isto osiguranje.

U Njemackoj kad je vec spominjemo, osiguranje zavisi od masu faktora, ima jedna stranica na kojoj se računa, ali mrsko mi sad tražiti. Jedan od tih faktora je i marka auta koje se registruje, odnosno gleda se statistika s kojim markama auta se cesce izazivaju udesi. Tako je za BMW pravo skupo osiguranje. :-) Tako treba uvesti i ovdje, tako da se balavurdiji koja uzima raspradnute BMWe s laznim ksenonima i gazi pjesake okolo stane ukraj.

A nas narod ko nas narod. Stalno se place i cmizdri kako se ovdje lose zivi, kako ljudi na zapadu zive, a kad se namece kultura zivljenja kao tamo, sto podrazumijeva udar po dzepu za svaku glupost kao i tamo, onda je opet kuknjava kako smo mi siromasni. :-) Najbolje da nama dodje standard zapada a da mi zadrzimo nas mentalitet, ako je ikako moguce. :-)

a de mi reci sto seti ne nagradis jos vecim popustom zbog toga sto si savjestan vozac ??? :)

plasira vam se nesto sa zapada sto ce udariti jos vise po dzepovima obicnih gradjana... i daj pustite mi se Njemacke vec jednom, ovo nije Njemacka i nece biti ni za 100 godina...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#28 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

dgL_ wrote:pasha bez ljutnje, al realno tvoja percepcija je na nivou nule... nemam jasta stobom raspravljati... po tebi se trebam buniti za nesto sto je normalno...

nema veze ;)

prouci dobro kako je na zapadu i gledaj da zasjednes negdje i da donosis odluke za nasu drzavu kao na Zapadu, zbog takvih i jesmo u ovakvoj situaciji ;)
Normalano je platiti policu prilagodjenu nasem standardu i na osnovu nje traziti popravak koji kosta kao na zapadu? Perdpostavljam da je to realno rezon visoko iznad nule? Cestitam na visokoj precepciji! Pozzz :bih:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#29 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

dgL_ wrote: plasira vam se nesto sa zapada sto ce udariti jos vise po dzepovima obicnih gradjana... i daj pustite mi se Njemacke vec jednom, ovo nije Njemacka i nece biti ni za 100 godina...
Da si ziv i zdrav, to sto se kao plasira zapada je nesto sto je zakonski uvijek postojalo, nesto sto se decenijama prmimjenivalo se u staroj drzavi pa cak i u ovoj par god dok je bilo privida parvne drzave.
Njemacke cemo se pustiti kad prestanemo uvoziti aute i dijelove i nje, a pocnemo kupovati automobile i dijelove prilagodjene nasem standardu!
Last edited by tempuser on 12/05/2015 16:12, edited 1 time in total.
dgL_
Posts: 3040
Joined: 25/09/2014 22:39

#30 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

tempuser wrote:
dgL_ wrote: plasira vam se nesto sa zapada sto ce udariti jos vise po dzepovima obicnih gradjana... i daj pustite mi se Njemacke vec jednom, ovo nije Njemacka i nece biti ni za 100 godina...
Da si ziv i zdrav, to sto se kao plasira zapada je decenijama postojalo i prmimjenivalo se u staroj drzavi, a Njemacke cemo se pustiti kad prestanemo uvoziti aute i dijelove i nje, a pocnemo kupovati automobile i dijelove prilagodjene nasem standardu!

ohladi malo, brstiš previše...
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#31 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by A1fa »

Jos jedan stranačko-SDAovski lobi kojisu nam progurali! Tacno je da vani ovi sto se stalno sudaraju skuplje placaju osiguranje, ali isto tako imas i premije, bonuse i ostale pogodnosti kojima se nagradjuju savjesni vozači.
De nek mi neko normalan kaže,osim extra profita za osiguravajuće kuće, šta ovdje ima naše društvo pa eto i država od ovoga???
I onda malo proguglam i sve mi bude jasno. :-x :-x direktor ove nakaradne agencije je Adnan Delic, sin Rasima Delica, čovjeka koji je ušao u ratne anale kao jedini general koji je postao zapovjednik vojske koja ga je zarobila! No to nije tema ovdje, ali bi mogla biti da je kućni jaran i jedan od najvećih ahbaba Adnana Delica Halim Zukic, direktor/vlasnik VGT Osiguranja, nekrunisani Capo di Capi svega i svačega u Visokom, odakle je i ovaj direktorčić koji jaše na ,,slavi i zaslugama'' rahmetli babe... :oops:
Inače, Deliću je prvo radno iskustvo bilo baš u VGT-u, kao direktor njihove brokerske kuće u sarajevu... 4 godine Pa dokle više ljudi dragi??? :run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#32 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

A1fa wrote:Jos jedan stranačko-SDAovski lobi kojisu nam progurali! Tacno je da vani ovi sto se stalno sudaraju skuplje placaju osiguranje, ali isto tako imas i premije, bonuse i ostale pogodnosti kojima se nagradjuju savjesni vozači.
Da ne uvlacimo politiku i Delica u pricu, jednostavno pitanje: 50% bonusa koji su se do sada automatski obracunavali na svaku policu, da li je to bila nagrada za savjesnost, dar sa neba, odnosno nagrada za nesavjesnost ili nesto trece?
Last edited by tempuser on 12/05/2015 16:22, edited 1 time in total.
dgL_
Posts: 3040
Joined: 25/09/2014 22:39

#33 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

A1fa wrote:Jos jedan stranačko-SDAovski lobi kojisu nam progurali! Tacno je da vani ovi sto se stalno sudaraju skuplje placaju osiguranje, ali isto tako imas i premije, bonuse i ostale pogodnosti kojima se nagradjuju savjesni vozači.
De nek mi neko normalan kaže,osim extra profita za osiguravajuće kuće, šta ovdje ima naše društvo pa eto i država od ovoga???
I onda malo proguglam i sve mi bude jasno. :-x :-x direktor ove nakaradne agencije je Adnan Delic, sin Rasima Delica, čovjeka koji je ušao u ratne anale kao jedini general koji je postao zapovjednik vojske koja ga je zarobila! No to nije tema ovdje, ali bi mogla biti da je kućni jaran i jedan od najvećih ahbaba Adnana Delica Halim Zukic, direktor/vlasnik VGT Osiguranja, nekrunisani Capo di Capi svega i svačega u Visokom, odakle je i ovaj direktorčić koji jaše na ,,slavi i zaslugama'' rahmetli babe... :oops:
Inače, Deliću je prvo radno iskustvo bilo baš u VGT-u, kao direktor njihove brokerske kuće u sarajevu... 4 godine Pa dokle više ljudi dragi??? :run:

objasnio si... potpis...

jednostavno neko gura zakonska nametanja kao isvaka druga i pomaze bogacenje odredjenih sektora ... nesto slicno kao u naftnom polju i benzinsskim pumpama u Federaciji gdje jetotalni haos i kolaps... sada ce i Osiguranja da klepaju i da zive kao na Zapadu... :) Ljepota...
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#34 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Ridjobrki »

Osiguranja i danas klepaju i pronevjeravaju lovušu da se smrzneš.

U sektoru osiguranja je tolika ugradnja da je to perverzno - na pet nekih nivoa se ljudi ugrade tako da mislim da je ova cifra za nadoknade smiješna u odnosu na lovu koja se tu harči.

Istina je da je ovo sa 50% bonusom sjeb vrhunski koji ne ostavlja prostora nekoj pozitivnoj stimulaciji savjesnih vozača i to dokazuje da je osiguranje u BiH ipak precijenjeno - dok mogu poslovati održivo i visokoprofitabilno sa maksimalnim bonusom. (pogledati plaće menadžerske bonuse u Sarajevo osiguranju, jebo VGT)

Ovo znači da realno cijena osiguranja može biti puno niža i da početna cijena osiguranja treba biti postavljena na ovih 50% vrijednosti pune polise ili na neku malo višu cifru koja će u idućim godinama amortizovati tu razliku koja će nastati usljed budućih sniženja po osnovi savjesnosti osiguranika.

Uvesti trenutnu vrijednost pune polise kao obaveznu početnu cijenu osiguranja bila bi totalna pljačka i zakonsko omogućavanje ekstraprofita osiguravajućim kućama, budući da je tržište već samo uredilo realnu cijenu.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#35 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Mea_parvitas »

Kod nas sve obrnutim redoslijedom ide, prvo placas skuplje te polise osiguranja, nekakve namete, racune, itd. a na kraju dolazi da drzava tebi nesto da, sigurnost, zastitu, posao, sadrzaje, itd.
dgL_
Posts: 3040
Joined: 25/09/2014 22:39

#36 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

mislio sam da se ovim zeli uvesti malo reda u namjestanja i razne zloupotrebe u vezi ovih stvari sa osiguranjem... ali ne vidim kako su to uspjeli... nista apsolutno nista nisu uradili, osim sto ce nam izbijati vise para iz dzepa... niti ce uticati nas na manje saobracajnih nesreca, niti ce se desiti ista na bolje...

medjutim, o kakvim mi nagradama i kaznama pricamo... udes je nesreca i kao takva pojava svakome se moze desiti.. o kakvim crnim nagradama mi tu pricamo ???

Samo razlog vise da se uzmu pare ljudima iz dzepa, a da narod to ne primjeti onako kako bi trebao... odnosnoda se plasira onako ne primjetno...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#37 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

dgL_ wrote:
tempuser wrote:
dgL_ wrote: plasira vam se nesto sa zapada sto ce udariti jos vise po dzepovima obicnih gradjana... i daj pustite mi se Njemacke vec jednom, ovo nije Njemacka i nece biti ni za 100 godina...
Da si ziv i zdrav, to sto se kao plasira zapada je decenijama postojalo i prmimjenivalo se u staroj drzavi, a Njemacke cemo se pustiti kad prestanemo uvoziti aute i dijelove i nje, a pocnemo kupovati automobile i dijelove prilagodjene nasem standardu!

ohladi malo, brstiš previše...
Necu se spustati na tvoj nivo, ali ako je za tebe sistem bonusa-malusa plasman sa zapada i opcionalno SDA-ovska zakonska novotarija za zgrtanje para, a ne nesto sto je zakonski uvijek postojalo i sto se decenijama primjenjivalo, onda pokazujes zavidno znanje potkrepljeno cinjienicama pred kojim se ja povlacim! Pozzz :bih: :run:
zrakomlat
Posts: 10242
Joined: 23/09/2012 17:22

#38 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

Mea_parvitas wrote:A koliko cu ja platiti 1. put kad budem registrovao auto na svoje ime a imam vozacku vise od 10 godina ali je auto uvijek registrovano na oca, nikad "nije bilo vremena" da se to odradi, tj. da se prevede auto? Zadnjih godina placam oko 450 KM, nisam nikad imao udes.
Od tih 450 KM koliko iznosi polica? Uduplaj iznos police i dodaj na tih 450 KM i dobićeš vrijednost prve registracije. Naravno, ukoliko registruješ na sebe baš to, ili slične snage auto. Koliko ti kW ima auto?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#39 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

Ridjobrki wrote: Uvesti trenutnu vrijednost pune polise kao obaveznu početnu cijenu osiguranja bila bi totalna pljačka i zakonsko omogućavanje ekstraprofita osiguravajućim kućama, budući da je tržište već samo uredilo realnu cijenu.
To nije uvedeno, to je zakonski uvijek postojalo samo sto se nije primjenjivalo, odnosno jeste pa se precutno prestalo s tim, a razlog tome je nepostojanje pravne i sredjene drzave. Da li je puna cijena AO police realna je drugo pitanje. Takodjer, koji su argumenti da cijena osiguranja bude apsolutno prilagodjena nasem standardu kad cijene automobila, dijelova i materijala za popravak prevazilaze standard?
Nisam 100% siguran, ali mislim da ogromni prihodi osig. drstava ne dolaze od obaveznog AO nego od drugih vrsta osiguranja (ljudi, imovima, roba, investicije, projekti itd). Sjecam se da su mnoga osiguranja tipa Napredak, Camel, Bosansko - Njemacko, propala zbog dapminskih cijena i isplate stete iz depozitnih fondova, a ne akumulacije.
zrakomlat
Posts: 10242
Joined: 23/09/2012 17:22

#40 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

Ljudi, kontate li vi da ništa nećete plaćati skuplje? Ko je do sad imao 50 % popusta, a imali su svi, i dalje nastavlja sa tih 50 %. Ukoliko neko napravi štetu u kojoj je kriv, iduća polica će biti skuplja za 15 %. Obzirom se kod nas voze auta s najčešćom snagom od 44 do 84 kw, dakle premije u rasponu od 198 do 289 KM, razlika je 30-40 KM više iduće godine, AKO SI KRIV ZA UDES.
Naredne godine ako sve bude OK i bez šteta, obara se opet cijena.
Niko vas ne želi da zajebe, možete se samo sami zajebati. Prvi ja sebe, a onda svi ostali.
Last edited by zrakomlat on 12/05/2015 16:57, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#41 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

insomnia78 wrote:Jos kad krene porez na kucu ili stan :lol:
Jednako kao bonus-malus i to zakonski postoji ali se ne primjenjuje. Tacno je definisano koliko je m2 po glavi nepoorezivo, a na sve preko toga se placa porez. To ima logike u toliko jer se vrijendost nepokretne imovine uskladjuje sa finansijskim mogucnostima vlasnika. Time siromasni samci ili parovi primoravaju da prodaju ogromne stanove u kojima zive, a nemaju sredstava da ih odrzavako kao i zajednicke dijelove.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#42 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

zrakomlat wrote:Ljudi, kontate li vi da ništa nećete plaćati skuplje? Ko je do sad imao 50 % popusta, a imali su svi, i dalje nastavlja sa tih 50 %. Ukoliko neko napravi štetu u kojoj je kriv, iduća polica će biti skuplja za 15 %. Obzirom se kod nas vozaju auta s najčešćom snagom od 44 do 84 kw, dakle premije u rasponu od 198 do 289 KM, razlika je 30-40 KM više iduće godine, AKO SI KRIV ZA UDES.
Naredne godine ako sve bude OK i bez šteta, obara se opet cijena.
Niko vas ne želi da zajebe, možete se samo sami zajebati. Prvi ja sebe, a onda svi ostali.
Ovdje je problem sto neki zanemaruju "detalj" da je dosadasnjih automatskih 50% prakticno nezaradjeni poklon, a da smanjenje bonusa/ogracun malusa nije uskracivanje poklona nego poskupljenje. Ja sam ratne 95 godine registrovao auto i u Sarajevo osiguranju mi je bilo priznato sve mislim 20% popusta na konto stare police.
zrakomlat
Posts: 10242
Joined: 23/09/2012 17:22

#43 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

insomnia78 wrote:Jos kad krene porez na kucu ili stan :lol:
Biće opet kuknjave kako se cio svijet sručio protiv napaćenog Bošnje, čuj porez na imovinu plaćati, pa gdje to ima.
Emx
Posts: 94
Joined: 21/04/2002 00:00

#44 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Emx »

Prosle godine sam policu platio 460 KM. Imao sam jednu manju nezgodu krajem godine.

- Da li se pri sljedecoj registraciji gleda protekla godina ili je to drugacije ovim zakonom odredjeno? Kada novi zakon stupa na snagu?
- Ako se zakon primjenjuje retroaktivno, polica me ove godine izadje 15% skuplje? Znaci 529 KM?
zrakomlat
Posts: 10242
Joined: 23/09/2012 17:22

#45 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

nepoznato1 wrote:Prosle godine sam policu platio 460 KM. Imao sam jednu manju nezgodu krajem godine.

- Da li se pri sljedecoj registraciji gleda protekla godina ili je to drugacije ovim zakonom odredjeno? Kada novi zakon stupa na snagu?
- Ako se zakon primjenjuje retroaktivno, polica me ove godine izadje 15% skuplje? Znaci 529 KM?
Nisam upućen u sve detalje, ali maksimalna polica (ako govorimo o putničkim autima)je 415,50 KM, za 111 kw i više. Ta razlika ti je nešto drugo, možda si doplaćivao za AO+, stakla, ili slično.
Last edited by zrakomlat on 12/05/2015 17:10, edited 2 times in total.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#46 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by frngla »

Šta su do sad ljudi para ukrali od osiguranja izazivanjem udesa namjerno itd. itd. Najveće varalice kad je prevara osiguravajuće kuće u pitanju, su BH vozači. Tražili ste, evo vam ga.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#47 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Ridjobrki »

Ljudi brkaju troškove registracije i polisu osiguranja.

Meni je polisa oko 360 KM za 85 kW a registracija mi iziđe ukupno na oko 510 KM.
Emx
Posts: 94
Joined: 21/04/2002 00:00

#48 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Emx »

zrakomlat wrote:
nepoznato1 wrote:Prosle godine sam policu platio 460 KM. Imao sam jednu manju nezgodu krajem godine.

- Da li se pri sljedecoj registraciji gleda protekla godina ili je to drugacije ovim zakonom odredjeno? Kada novi zakon stupa na snagu?
- Ako se zakon primjenjuje retroaktivno, polica me ove godine izadje 15% skuplje? Znaci 529 KM?
Nisam upućen u sve detalje, ali maksimalna polica (ako govorimo o putničkim autima)je 415,50 KM, za 111 kw i više. Ta razlika ti je nešto drugo, možda si doplaćivao za AO+, stakla, ili slično.
Da da, to je ta doplata, znaci 415,50 je iznos police.
dgL_
Posts: 3040
Joined: 25/09/2014 22:39

#49 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

frngla wrote:Šta su do sad ljudi para ukrali od osiguranja izazivanjem udesa namjerno itd. itd. Najveće varalice kad je prevara osiguravajuće kuće u pitanju, su BH vozači. Tražili ste, evo vam ga.

sada cemo i mi normalni ljudi poceti da se bavimo slicnim stvarima :) malo prikocis kad se nekoi primakne i eto para za skuplju policu ;)

tek sad ce bit darmar:)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#50 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

Ako sam dobro razumio novi obracun, ako je dosadasnja polica sa 50% bila 460 KM, cijena pune police je bila 920 KM, ako su ti umanjili bonus za 15%, ukupan popust je 35% od cijene pune police odnosno 598 KM.
Post Reply