PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5176 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

DonieBrasco wrote:winwin.ba cijene paprene, ali zato je sve orginalno i sa valjanom garancijom u slucaju bilo kakvog kvara predpostavljam.

Da li je tacno ovo sto neko napisa da im se moze poslati mail sa komponentama koje zelis pa bi oni malo korigovali cijenu ili neku svoju ponudu ?

Kakav je PlusComputers po ovom pitanju, skuplji/jeftiniji, garancija, ponuda ?
Šta je papreno?Cijene ryzen procesora i ploča su nevjerovatno niske, rx 5xx takođe i još imaju jedan ( 8-) ) gtx 1050 ti za 344km, samo ne mogu shvatiti zašto još nemaju ddr4 RAM.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#5177 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

aditon wrote:da se tema ne ubudžavi :)

Intel najavio core i9 i kaby lake x i7 u toku ove godine kao odgovor na Ryzen. Međutim oni Ryzenu mogu odgovoriti samo snižavanjem ciejna što se naravno neće desiti. U isto vrijeme najvaljen je novi high-end Ryzen 9 (1900x najjači u ekipi 12/16)
Ovaj rat koji počinje nam je trebao kao korisnicima međutim ne može ovo niko pratiti kojom se brzinom sve odvija.
31.05. Najavljena press konferencija iz AMD, pretostavljam da ćemo imati više informacija o VEGA projektu uoči COMPUTEX-a.
Ma Ryzen je stvarno best-buy za većinu pa čak i za gejmere i to one koji žele više od igranja tj. da strimaju istovremeno ili za kasniju obradu videa, jer su ryzen procesori uglavnom daleko ispred konkurentnih intelovih procesora a bome i jeftiniji, barem vani! Npr. i5 7600k (4x 3.80GHz) 228 Eur (dobiješ samo CPU) a Ryzen 5 1600 (6x 3.20GHz) 214 Eur (u paketu pored CPU-a dobiješ i novi AMD wraith spire cooler koji se odličnim pokazao)! A da ne spominjemo koliko su Ryzen AM4 ploče (pogotovu B350 - koje opet podržavaju overclock) jeftinije od Z270 (koju MORAŠ uzeti ako želiš OC)! :thumbup:

https://www.overclock3d.net/news/cpu_ma ... 2_on_7nm/1
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5178 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Ono što mene sada zanima je VEGA kartice i njihove performanse. 31.5 je najavljena ta globalna press konferencija na kojoj će vjerovatno biti riječi o tome, a na COMPUTEx-u bi vjerovatno mogla biti i pretstavljene VEGA kartice.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5179 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

Ryzen, Epyc, threadripper...ko im sastavlja ta imena :lol:
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#5180 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

https://youtu.be/ZtYTPcshyA0

Evo i novi AMD server CPU rastura intel XEON-a na proste faktore. :mrgreen:
DonieBrasco
Posts: 15560
Joined: 31/08/2016 16:09

#5181 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

U moru benchmarkova, uporedbi, youtube recenzija, amd fanova / intel fanova zakljucak je da je Ryzen vs Intel u pet deka po pitanju performansi, bilo da se igrate ili koristite neke ozbiljne softvere, rendanje, montaze snimaka, muzike, slika...itd.

Kod nas u BiH standardno paprene cijene procesora bilo da uzimate amd ili intel, također nove ploce za sokete 1151 ili AM4.

Bas gledam na piku trenutno najjeftini Ryzen 5 1400 kosta 389 KM znaci skoro 400.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5182 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

treba mi pomoć :)

http://imtec.ba/imtec-start-racunari/31 ... -fm2-.html

sa čim kod intela uporediti ovaj procesor naveden gore? je li to A8 7600 ili postoji još neka serija 7600?
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#5183 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Kal El »

Izgleda da samo na Piku ima i7 7700K i GTX 1080ti, u radnjama nema...i izgleda niko u SA nema ove stvari, samo Bijeljina i Banja Luka imaju.

je li neko od vas kupovao kod ovih?
Treba mi svaka komponenta, zelim da sastavim sebi PC.

https://www.olx.ba/artikal/25234531/asu ... -gddr5-oc/
https://www.olx.ba/artikal/25568937/asu ... trix-11gb/

Hvala unaprijed!
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5184 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

GamingShopBN - čekao sam ga 12 dana i odustao od narudžbe. Čovjek mi obećavao danas će, sutra će

PCHardware - Dragan je ok čova, moj jaran od njega kupio bez problema. Potrefio mu se (onaj jedan od milijardu) pokvaren Intel i5 procesor, on vratio sad čeka da mu stigne zamjena/novi. Djeluje kao ok lik.



Chmoljo wrote:treba mi pomoć :)

http://imtec.ba/imtec-start-racunari/31 ... -fm2-.html

sa čim kod intela uporediti ovaj procesor naveden gore? je li to A8 7600 ili postoji još neka serija 7600?
To su oni APU odnosno procesor i grafika u jednom?
Koliko ja imam iskustva - duuugo traju, fakat, što bi naši rekli "nepoderivo", ali ne očekuj neke performanse. A i griju se dosta...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5185 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

Taj komp treba biti kancelarijski, al svejedno treba solidan procesor da se ne gubi vrijeme dok on pootvara aplikacije.

Znaci vjerovatno losiji i od i3 serije...
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5186 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Da... Za kancelariju bih uvijek radije išao na i3 - svaka generacija poslije prve je ok. Best buy (po mom skromnom mišljenju) bi bio i3 3. generacije

i3-3240
4GB DDR3
i miran :)

eventualno SSD ubaciti ako imaš bakšiša da dodaš :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5187 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

ma ima varijanta i

i7 3770 3,4
4 GB RAM
500 GB HDD

polovno, ali za 600.

a ima i

i5 4570 3,2
8 GB RAM
500 GB HDD

za 700 KM :D
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5188 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Za tih sto maraka i sam mozes dodati 4 gb rama vala :D
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#5189 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Chmoljo wrote: ima varijante

A ne dolazi u obzir laptop?
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5190 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

Chmoljo wrote:ma ima varijanta i

i7 3770 3,4
4 GB RAM
500 GB HDD

polovno, ali za 600.

a ima i

i5 4570 3,2
8 GB RAM
500 GB HDD

za 700 KM :D
ako je bas za kancelarije,ovo je i vise nego sto ti treba
za kancelariju i net i 4 GB su jos uvijek ok a onda je bolje ici na jaci procesor a 4 GB imas po piku za 50 KM i samo ubodes...dakle jeftinije od ovog dole a jaci procesor
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5191 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

koji monitor je best buy, tj. budget buy :D 16:9 fhd, 21.5 ?
najbolja tehnologija panela je trenutno IPS LED? gledam u imtecu ima nekakvih po 200KM valjal to :roll:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5192 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

Averus wrote:
Chmoljo wrote: ima varijante

A ne dolazi u obzir laptop?
jok. samo desk :D jeftiniji je svakako.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5193 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

l33t wrote:koji monitor je best buy, tj. budget buy :D 16:9 fhd, 21.5 ?
najbolja tehnologija panela je trenutno IPS LED? gledam u imtecu ima nekakvih po 200KM valjal to :roll:
Neki LG IPS ili Samsung PLS (Samsungova verzija IPS) sa DVI ili HDMI konektorom ili oba ta, ako imas mogucnost uzivo uporedi IPS sa TN mislim da vrijedi i cekati koji mjesec da namiris za IPS...i ruke dalje od monitora koji imaju samo VGA D-SUB konektor nemoj navlaciti bijedu na sebe :lol:
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5194 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

SanskiBiser wrote:
l33t wrote:koji monitor je best buy, tj. budget buy :D 16:9 fhd, 21.5 ?
najbolja tehnologija panela je trenutno IPS LED? gledam u imtecu ima nekakvih po 200KM valjal to :roll:
Neki LG IPS ili Samsung PLS (Samsungova verzija IPS) sa DVI ili HDMI konektorom ili oba ta, ako imas mogucnost uzivo uporedi IPS sa TN mislim da vrijedi i cekati koji mjesec da namiris za IPS...i ruke dalje od monitora koji imaju samo VGA D-SUB konektor nemoj navlaciti bijedu na sebe :lol:
AOC IPS LED sa DVI konektorom vrijedi li ? guglao sam malo kazu best budget monitori
hvala za info, samsungovi su skuplji malo, pogledam LG
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5195 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

l33t wrote:
SanskiBiser wrote:
l33t wrote:koji monitor je best buy, tj. budget buy :D 16:9 fhd, 21.5 ?
najbolja tehnologija panela je trenutno IPS LED? gledam u imtecu ima nekakvih po 200KM valjal to :roll:
Neki LG IPS ili Samsung PLS (Samsungova verzija IPS) sa DVI ili HDMI konektorom ili oba ta, ako imas mogucnost uzivo uporedi IPS sa TN mislim da vrijedi i cekati koji mjesec da namiris za IPS...i ruke dalje od monitora koji imaju samo VGA D-SUB konektor nemoj navlaciti bijedu na sebe :lol:
AOC IPS LED sa DVI konektorom vrijedi li ? guglao sam malo kazu best budget monitori
hvala za info, samsungovi su skuplji malo, pogledam LG
AOC je dobar brend mada nisam pratio modele pojedinacno za LG znam da ima provjerene i odlicne budzetne IPS ekrane ove zadnje dvije godine modeli su im odlicni, Samsung FH serija mislio sam na ovaj model kod mene je 24 inchna verzija obe imaju Freesync ovaj je mislim znatno jeftiniji : http://www.samsung.com/uk/monitors/led- ... 350FHUXEN/ u Engleskoj je 125 Eura sa PDV. Kod nas bi trebao biti oko 280 KM. Mene je 24 inchna verzija kostala 350 KM i dvije godine garancije. Ovi Samsung monitori imaju Freesync i lako se overklokuju sa custom profilom idu na 72 hz bez problema i to preko HDMI konekcije samo treba malo kvalitetniji HDMI kabl da nemas artefakte (tzv. iskricenje) kod mene na jednom kablu ide 72 bez problema na drugom ne moze preko 68 hz javljaju se artefakti - ako imas AMD graficku mozes Freesync koristiti....

Sta god bitno da ima DVI ili HDMI port jer razlika u kvalitetu slike i odnosu na analogni D-SUB je primjetna ( ostrina), narocito jos ako imas VGA kabl slabijeg kvaliteta - DVI ti je manje osjetljiv na losiji kvalitet kablova narocito na manje udaljenosti.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5196 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

SanskiBiser wrote:
AOC je dobar brend mada nisam pratio modele pojedinacno za LG znam da ima provjerene i odlicne budzetne IPS ekrane ove zadnje dvije godine modeli su im odlicni, Samsung FH serija mislio sam na ovaj model kod mene je 24 inchna verzija obe imaju Freesync ovaj je mislim znatno jeftiniji : http://www.samsung.com/uk/monitors/led- ... 350FHUXEN/ u Engleskoj je 125 Eura sa PDV. Kod nas bi trebao biti oko 280 KM. Mene je 24 inchna verzija kostala 350 KM i dvije godine garancije. Ovi Samsung monitori imaju Freesync i lako se overklokuju sa custom profilom idu na 72 hz bez problema i to preko HDMI konekcije samo treba malo kvalitetniji HDMI kabl da nemas artefakte (tzv. iskricenje) kod mene na jednom kablu ide 72 bez problema na drugom ne moze preko 68 hz javljaju se artefakti - ako imas AMD graficku mozes Freesync koristiti....

Sta god bitno da ima DVI ili HDMI port jer razlika u kvalitetu slike i odnosu na analogni D-SUB je primjetna ( ostrina), narocito jos ako imas VGA kabl slabijeg kvaliteta - DVI ti je manje osjetljiv na losiji kvalitet kablova narocito na manje udaljenosti.
Vazi, dobar ti je taj Samsung. Obraticu paznju na freesync imam AMD grafu. Da da DVI ili HDMI, bas sam gledao nedavno HDMI je u sustini isti samo sto jos moze i zvuk prenositi, ali izgleda da za freesync treba HDMi. Hvala :thumbup:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5197 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

l33t wrote:
SanskiBiser wrote:
AOC je dobar brend mada nisam pratio modele pojedinacno za LG znam da ima provjerene i odlicne budzetne IPS ekrane ove zadnje dvije godine modeli su im odlicni, Samsung FH serija mislio sam na ovaj model kod mene je 24 inchna verzija obe imaju Freesync ovaj je mislim znatno jeftiniji : http://www.samsung.com/uk/monitors/led- ... 350FHUXEN/ u Engleskoj je 125 Eura sa PDV. Kod nas bi trebao biti oko 280 KM. Mene je 24 inchna verzija kostala 350 KM i dvije godine garancije. Ovi Samsung monitori imaju Freesync i lako se overklokuju sa custom profilom idu na 72 hz bez problema i to preko HDMI konekcije samo treba malo kvalitetniji HDMI kabl da nemas artefakte (tzv. iskricenje) kod mene na jednom kablu ide 72 bez problema na drugom ne moze preko 68 hz javljaju se artefakti - ako imas AMD graficku mozes Freesync koristiti....

Sta god bitno da ima DVI ili HDMI port jer razlika u kvalitetu slike i odnosu na analogni D-SUB je primjetna ( ostrina), narocito jos ako imas VGA kabl slabijeg kvaliteta - DVI ti je manje osjetljiv na losiji kvalitet kablova narocito na manje udaljenosti.
Vazi, dobar ti je taj Samsung. Obraticu paznju na freesync imam AMD grafu. Da da DVI ili HDMI, bas sam gledao nedavno HDMI je u sustini isti samo sto jos moze i zvuk prenositi, ali izgleda da za freesync treba HDMi. Hvala :thumbup:
Freesync aktiviras na monitoru i u Crimson Radeon aplikaciji, i napravis custom profil za rezoluciju stavis samo 72 hz ako ti kabal moze podnijeti (kazem kod Samsungove FH serije svi se overklokuju na 72 hz bez problema), i skines CRU program free je, i podesis tu rezoluciju dupli klik na listi (na slici je 68 hz na ovom slabijem kablu kod mene sad, drugi kabl mi ide na HDTV) i onda gore na kliknes na Edit podesis FreeSync range, stavis ga kao ja sto sam stavio od 30 do 72 da bude, stock je od 48 do 72, medjutim kod Samsunga radi vec od 30...i zaboravis onda u igrama na Vsync da palis jer ne treba ti, Freesync odradi posao a uz to nemas mouse lag koji Vsync pravi.

Image
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#5198 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Dobar tutorial :thumbup: :thumbup:
User avatar
typeOnegative
Posts: 4859
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5199 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

imao sam ovog Dell-a 2312HM na 72 Hz godinama na staroj HD6870 bas ovom metodom, samo sto je islo preko DVI-a. sve radilo ko sat , a sad to ne mogu nastimat ni da se na trepavicu nasadim :?
qrceva nVidia , vazda nesto kompliciraju :-)
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5200 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

E jbg, donedavno je eKupi imao aoc i2276vwm za 240km, imtec LG 23mp68vq-p za 245km a genelec samsungov 24' za 320km, winwin LG 22mp68vq-p za 350km, svi su nestali. :sad:
Post Reply