PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
M416
Posts: 2339
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#28526 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by M416 »

DonieBrasco wrote: 20/02/2024 17:24

:izet:
Image
DonieBrasco
Posts: 15691
Joined: 31/08/2016 16:09

#28527 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Samo se treba malo strpiti jer ce brzo nove revizije da ispave ovih par detalja sa montiranjem za oba soketa i bice onda top.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28528 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

Zna li iko postoji li ista za organizaciju kablova? npr sto se zakaci ispod stola bez busenja i ne vide se kablovi
User avatar
Filadendron96
Posts: 682
Joined: 23/02/2019 16:53

#28529 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Filadendron96 »

Izgleda super, nadam se da hladi isto tako, ali ne znam šta da uzmem, 3. gen Arctic ili Thermalright Phantom Spirit 120 EVO. Imam 5700x, ali kontam da pređem na 5800x3D, a imam visok RAM (4x8 GB), nisam pametan stvarno, moram se skontati.
Znam da često bude diskusija vodeno ili zrak, pa eto šta mislite, ima li smisla vodeno hlađenje za 5800x3D ili preći na AM5/DDR5 pa uzeti?
Tabijat
Posts: 1284
Joined: 25/12/2013 15:29

#28530 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

Offtopic:
Što mi ispadaju frejmovi kad na (samsung) TV-u gledam film s PC-a (bsplayer)?
Ono, kad kamera okrene malo brže tačno se vidi štopanje.
Jel kabl, neka TV postavka, neka PC postavka...
DonieBrasco
Posts: 15691
Joined: 31/08/2016 16:09

#28531 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

BAN___KAI wrote: 20/02/2024 22:51 Zna li iko postoji li ista za organizaciju kablova? npr sto se zakaci ispod stola bez busenja i ne vide se kablovi
https://electronic.ba/proizvodi/kablovi/organizacijska-kablova
Pogledaj ovdje imas takivh stvari.

Također samoljepive tanke kanalice (lako se skinu kasnje ako treba, nema tragova ljepila), imas i one kao rešetke male sto se montiraju.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#28532 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Tabijat wrote: 21/02/2024 08:43 Offtopic:
Što mi ispadaju frejmovi kad na (samsung) TV-u gledam film s PC-a (bsplayer)?
Ono, kad kamera okrene malo brže tačno se vidi štopanje.
Jel kabl, neka TV postavka, neka PC postavka...
koji kabal koristis, koji codec, ako je HDMI koji tacno koja verzija(jel 1.3,1.4,2.0 ili pak 2.1) , koji ti je refresh rate PC monitora ?

Najcesce u tim slucajevima bude problem sa HDMI kablom , ako je HDMI 1.3 on podrzava samo do FHD 60Hz dok recimo HDMI 2.0 podrzava 4k 60Hz
Dakle ako si spojila preko HDMI kabla provjeri koja je verzija ako je ovaj stariji 1.3 probaj sa 2.0 , ja sam kod sebe taj problem rijesio kada sam stavio HDMI 2.1
jos jedna stvar koju trebas provjeriti prije mjenjanja kabla je da li su ti isti refresh rate monitora i tv , ako ti je veci refresh na monitoru smanji ga na refresh rate TV-a
DonieBrasco
Posts: 15691
Joined: 31/08/2016 16:09

#28533 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Nemaju televizori Display Port, neka proba HDMI 2.0 kabal i bice sasvim dovoljno, ako televizor nije vise klase i ne podrzava vise od 60 Hz tako da nema potrebe za HDMI 2.1 sve i da ima takve portove na televizoru a i na racunaru (laptopu). A vjerovatno gleda 720p ili 1080o rezolucije tako da neka nista ne brine.

Moja preporuka VLC player da proba.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#28534 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

DonieBrasco wrote: 21/02/2024 11:57 Nemaju televizori Display Port, neka proba HDMI 2.0 kabal i bice sasvim dovoljno, ako televizor nije vise klase i ne podrzava vise od 60 Hz tako da nema potrebe za HDMI 2.1 sve i da ima takve portove na televizoru a i na racunaru (laptopu). A vjerovatno gleda 720p ili 1080o rezolucije tako da neka nista ne brine.

Moja preporuka VLC player da proba.
VLC obavezno da proba zaboravih ga spomenut, ne znam koji joj je tacno model tv, ako nije vise klase TV onda HDMI 2.0 je sasvim dovoljan sto kazes problem bi trebao nestati.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28535 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

Jel iko uspio nekako preko smart TVa da gleda hd filmove i serije bez pretplate i bez onih odvatnih popups?

Postoji li neki app or something da se install na tv direktno pa da se to sve gleda bez addova?
User avatar
Averus
Posts: 20387
Joined: 13/02/2008 17:07

#28536 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

BAN___KAI wrote: 21/02/2024 12:22 Jel iko uspio nekako preko smart TVa da gleda hd filmove i serije bez pretplate i bez onih odvatnih popups?

Postoji li neki app or something da se install na tv direktno pa da se to sve gleda bez addova?
Strem.io

Instaliraš na smart tv i na mobitel, nabaciš prave plugine i streama ti direktno sa torrenta (ima i drugih opcija, ja sam sebi ovako namjestio)
Samo se zna desiti da stariji filmovi nemaju dovoljno seedera, pa tu i tamo malo štopne

Podržava i 4K formate


Za youtube - Smart tube
Last edited by Averus on 21/02/2024 12:45, edited 1 time in total.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#28537 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

BAN___KAI wrote: 21/02/2024 12:22 Jel iko uspio nekako preko smart TVa da gleda hd filmove i serije bez pretplate i bez onih odvatnih popups?

Postoji li neki app or something da se install na tv direktno pa da se to sve gleda bez addova?
sto se tice popups, instaliras Pi hole na racunar/laptop , podesis DNS tako da Pi hole koristis kao tvoj DNS server umjesto google defaultnog, dodas tv, mobitel, laptop, racunar , sve vrste uredjaja koje zelis u istu mrezu koju kreiras putem Pi hole, svi uredjaji se onda spajaju preko te mreze na internet putem Pi hole DNS gdje Pi hole blokira sve pop ups i reklame i uzivas u gledanju bez ometanja na svim uredjajima koje zelis.

Jedino za youtube ovo trenutno ne radi ,ne mozes blokirat reklame na youtube putem Pi hole.

Pisao sam o ovom podesavanju prije nekoliko stranica malo detaljnije, a imas i na netu tutoriala, uglavnom kad sve podesis kako treba uzivaces u neometanom gledanju
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28538 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

Averus wrote: 21/02/2024 12:40
BAN___KAI wrote: 21/02/2024 12:22 Jel iko uspio nekako preko smart TVa da gleda hd filmove i serije bez pretplate i bez onih odvatnih popups?

Postoji li neki app or something da se install na tv direktno pa da se to sve gleda bez addova?
Strem.io

Instaliraš na smart tv i na mobitel, nabaciš prave plugine i streama ti direktno sa torrenta (ima i drugih opcija, ja sam sebi ovako namjestio)
Samo se zna desiti da stariji filmovi nemaju dovoljno seedera, pa tu i tamo malo štopne

Podržava i 4K formate


Za youtube - Smart tube
Evo sad sam pokusao i kad sam klikno install preko TV ono detektuje samo mobitel. Zar ne bi trebao da bude odvojen TV i mobitel? a pokusao instalirao steamlink na tvu i ono ga nekako poveze na mob ali nista na tv :-)

Morat cu probati i taj Pi Hole. Hvala dragon :D
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#28539 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

BAN___KAI wrote: 21/02/2024 13:33 Morat cu probati i taj Pi Hole. Hvala dragon
pregledaj ovaj klip za Pi hole


Pi hole je trenutno za mene najbolje rjesenje
GaRGa
Posts: 2763
Joined: 25/02/2009 15:00

#28540 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by GaRGa »

Filadendron96 wrote: 21/02/2024 00:25 Izgleda super, nadam se da hladi isto tako, ali ne znam šta da uzmem, 3. gen Arctic ili Thermalright Phantom Spirit 120 EVO. Imam 5700x, ali kontam da pređem na 5800x3D, a imam visok RAM (4x8 GB), nisam pametan stvarno, moram se skontati.
Znam da često bude diskusija vodeno ili zrak, pa eto šta mislite, ima li smisla vodeno hlađenje za 5800x3D ili preći na AM5/DDR5 pa uzeti?
za visok RAM vodeno a i ako budes prelazio na AM5 vodeno ce ti bit bolje
User avatar
Averus
Posts: 20387
Joined: 13/02/2008 17:07

#28541 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

BAN___KAI wrote: 21/02/2024 13:33
Spoiler
Show
Averus wrote: 21/02/2024 12:40
BAN___KAI wrote: 21/02/2024 12:22 Jel iko uspio nekako preko smart TVa da gleda hd filmove i serije bez pretplate i bez onih odvatnih popups?

Postoji li neki app or something da se install na tv direktno pa da se to sve gleda bez addova?
Strem.io

Instaliraš na smart tv i na mobitel, nabaciš prave plugine i streama ti direktno sa torrenta (ima i drugih opcija, ja sam sebi ovako namjestio)
Samo se zna desiti da stariji filmovi nemaju dovoljno seedera, pa tu i tamo malo štopne

Podržava i 4K formate


Za youtube - Smart tube
Evo sad sam pokusao i kad sam klikno install preko TV ono detektuje samo mobitel. Zar ne bi trebao da bude odvojen TV i mobitel? a pokusao instalirao steamlink na tvu i ono ga nekako poveze na mob ali nista na tv :-)

Morat cu probati i taj Pi Hole. Hvala dragon :D
[/quote]

Mobitel ti služi za management strem.io
Sa mobitela instaliraš plugine i loguješ se itd., a onda samo synca na tv i imaš sve spremno.
Pogledaj, mislim da imaš baš ovdje na forumu objašnjeno fino kako da sve podesiš i instaliraš. Nećeš se pokajati.
Tabijat
Posts: 1284
Joined: 25/12/2013 15:29

#28542 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

Bosnian Dragon1 wrote: 21/02/2024 11:45
Tabijat wrote: 21/02/2024 08:43 Offtopic:
Što mi ispadaju frejmovi kad na (samsung) TV-u gledam film s PC-a (bsplayer)?
Ono, kad kamera okrene malo brže tačno se vidi štopanje.
Jel kabl, neka TV postavka, neka PC postavka...
koji kabal koristis, koji codec, ako je HDMI koji tacno koja verzija(jel 1.3,1.4,2.0 ili pak 2.1) , koji ti je refresh rate PC monitora ?

Najcesce u tim slucajevima bude problem sa HDMI kablom , ako je HDMI 1.3 on podrzava samo do FHD 60Hz dok recimo HDMI 2.0 podrzava 4k 60Hz
Dakle ako si spojila preko HDMI kabla provjeri koja je verzija ako je ovaj stariji 1.3 probaj sa 2.0 , ja sam kod sebe taj problem rijesio kada sam stavio HDMI 2.1
jos jedna stvar koju trebas provjeriti prije mjenjanja kabla je da li su ti isti refresh rate monitora i tv , ako ti je veci refresh na monitoru smanji ga na refresh rate TV-a
DonieBrasco wrote: 21/02/2024 11:57 Nemaju televizori Display Port, neka proba HDMI 2.0 kabal i bice sasvim dovoljno, ako televizor nije vise klase i ne podrzava vise od 60 Hz tako da nema potrebe za HDMI 2.1 sve i da ima takve portove na televizoru a i na racunaru (laptopu). A vjerovatno gleda 720p ili 1080o rezolucije tako da neka nista ne brine.

Moja preporuka VLC player da proba.
Evo ne znam, na kablu piše "high speed HDMI cable with ethernet" .
Poznajući sebe, prije će biti da sam kupila najskuplji nego najjeftiniji.
Refresh rate je na tvu 50Hz, na Pcu 60. Na pcu mogu birati 59 ili 60, ne mogu staviti 50.
Imam ja i BSPlayer i VLC i MPC (media player classic), BS mi sam skine titlove i bolje su mu opcije titlova, zato je bilo preko njega.
Obično ja gledam preko Plexa i filmove i serije, ali nekad skinem 2160p film ako je nešto moćno, kad je već 4K monitor, a plex ima problema sa tone mappingom pa mi treba ovako, kablom da pustim sa PC-a.
Ovaj film je bio 1080p, ali nešto titlovi zezali pa kontam daj bsplayer, mrsko mi se zajebavat. Al fakat nešto štopa, vidi se kad je kakav brži pokret kamere.
DonieBrasco
Posts: 15691
Joined: 31/08/2016 16:09

#28543 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Ako to pise na kablu onda je OK to je "HDMI 2.0", vidi opcije na televizoru ima li nesto da se podesi, a sto se tice racunara - desni klik na destkopu izabers "display settings" izaberi preporucenu rezoluciju i odaberi "scaling" koji ti odgovara, potom dole ispod imas "advance settings" tu izaberes refresh rate 60 Hz sem ako nije auotmatski ili najvise sto ti dozvoljava.

Ja također laptop (integrisana grafika procesora nista posebeno) spojim na TV preko HDMI kabla, gledam na VLC playeru, nista drugo nistam radio nego sto sam ti iznad napisao i sve radi OK. Skinem 1080p rezoluciju filmova ne treba mi vise jer je stariji TV.
Tabijat
Posts: 1284
Joined: 25/12/2013 15:29

#28544 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

Sve jesam kako si i rekao, nema na tvu nekih vele postavki, isključen je onaj neki processing, tj zasivljen/neaktivan (picture clarity) a na PC-u je (čini mi se) sve kako treba. Sve je isto na svim playerima, nema bolji/gori.

Image
Image
Image
DonieBrasco
Posts: 15691
Joined: 31/08/2016 16:09

#28545 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Klikni na ovo "Duplicate these displays" i pisat ce ti nesto tipa "show only on 2" tj. da izaberes da ti TV bude glavi disple (ugasit ce ti se monitor automatski), a onda dole opet podesi sebi rezoluciju i scaling kako ti odgovara, i ispod "advance" izaberi najveci refresh koji ti dozvoljava.

I nema ti dalje to je sve sto mozes.

P.S. Imas 3080 ne bi trebalo da bude problema, mozda jedino ako skidas neki fajl (video) lose kvalitet.
Tabijat
Posts: 1284
Joined: 25/12/2013 15:29

#28546 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Tabijat »

DonieBrasco wrote: 21/02/2024 16:42 Klikni na ovo "Duplicate these displays" i pisat ce ti nesto tipa "show only on 2" tj. da izaberes da ti TV bude glavi disple (ugasit ce ti se monitor automatski), a onda dole opet podesi sebi rezoluciju i scaling kako ti odgovara, i ispod "advance" izaberi najveci refresh koji ti dozvoljava.

I nema ti dalje to je sve sto mozes.

P.S. Imas 3080 ne bi trebalo da bude problema, mozda jedino ako skidas neki fajl (video) lose kvalitet.
Probat cu i tako. Ipak ima razlike u playerima, tj ovaj stutter je najmanje primjetan na onom ugrađenom Film&TV playeru (defaultni windows player) ali mi on ne pušta .mkv fajlove.
Imam neku animaciju što sam ja rendala, .mp4 4K rezolucije, i primjetno ispadaju frejmovi u bsplayeru, vlcu i MPC, dok ga Film&TV fino pusti.
Ovo je na kraju do kodeka, tako mi izgleda. Šta mi je činit? (instalirat kodeke, normalno, ali odakle?)
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28547 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

Averus wrote: 21/02/2024 14:33
BAN___KAI wrote: 21/02/2024 13:33
Spoiler
Show
Averus wrote: 21/02/2024 12:40

Strem.io

Instaliraš na smart tv i na mobitel, nabaciš prave plugine i streama ti direktno sa torrenta (ima i drugih opcija, ja sam sebi ovako namjestio)
Samo se zna desiti da stariji filmovi nemaju dovoljno seedera, pa tu i tamo malo štopne

Podržava i 4K formate


Za youtube - Smart tube
Evo sad sam pokusao i kad sam klikno install preko TV ono detektuje samo mobitel. Zar ne bi trebao da bude odvojen TV i mobitel? a pokusao instalirao steamlink na tvu i ono ga nekako poveze na mob ali nista na tv :-)

Morat cu probati i taj Pi Hole. Hvala dragon :D
Mobitel ti služi za management strem.io
Sa mobitela instaliraš plugine i loguješ se itd., a onda samo synca na tv i imaš sve spremno.
Pogledaj, mislim da imaš baš ovdje na forumu objašnjeno fino kako da sve podesiš i instaliraš. Nećeš se pokajati.
[/quote]

Ne zasto ali nikako da installiram apps na TV. Pise da mu je operativni sister TITAN OS philips 65pus8008.
Ja klikno onaj apk za andoid pa mozda i ne podrzava :-)
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28548 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

joj brate ovo je genijalno. Uspio sam povezati i odmah loada sve u dobroj kvaliteti. Trebam jos samo skontati kako da namjestim plugins da streama 4k :D
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#28549 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Tabijat wrote: 21/02/2024 17:03 Ovo je na kraju do kodeka, tako mi izgleda. Šta mi je činit? (instalirat kodeke, normalno, ali odakle?)
pretpostavljao sam na pocetku da mi moglo biti do codeca, probaj skinuti AVI codec, imas na microsoft store, free je i automatski se instalira pa probaj onda opet pustiti.

A druga varijanta je ako ne upali sa AVI codecom , ima program zove se AVIcode , skenira ti video fajl i kaze ti u kojem je codecu taj fajl napravljen i ako ti fali taj codec ponudi ti opciju da skines taj codec koji treba bas za taj fajl .

link programa, valjda smijem ovde postaviti nije torent : https://avicodec.en.softonic.com/?ex=RAMP-1768.3

eto probaj prvo opciju 1 , skini avi codec sa microsoft store, ako ne upali odradi ovako sa AVIcode programom pa javi.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#28550 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BAN___KAI »

Averus wrote: 21/02/2024 14:33
BAN___KAI wrote: 21/02/2024 13:33
Spoiler
Show
Averus wrote: 21/02/2024 12:40

Strem.io

Instaliraš na smart tv i na mobitel, nabaciš prave plugine i streama ti direktno sa torrenta (ima i drugih opcija, ja sam sebi ovako namjestio)
Samo se zna desiti da stariji filmovi nemaju dovoljno seedera, pa tu i tamo malo štopne

Podržava i 4K formate


Za youtube - Smart tube
Evo sad sam pokusao i kad sam klikno install preko TV ono detektuje samo mobitel. Zar ne bi trebao da bude odvojen TV i mobitel? a pokusao instalirao steamlink na tvu i ono ga nekako poveze na mob ali nista na tv :-)

Morat cu probati i taj Pi Hole. Hvala dragon :D
Mobitel ti služi za management strem.io
Sa mobitela instaliraš plugine i loguješ se itd., a onda samo synca na tv i imaš sve spremno.
Pogledaj, mislim da imaš baš ovdje na forumu objašnjeno fino kako da sve podesiš i instaliraš. Nećeš se pokajati.
[/quote]

brate treba mi pomoc. Ubih se trazeci kako da rijesim problem jer mi kasni zvuk dok gledam stvari. Negdje svuk negdje subtitles. Instalirao bruku drugih playera ali kad ih namjestim on :? Koji ti player koristis i jesi li imao ovaj problem?
Post Reply