Demografija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#151 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Alfons Kauders wrote:
Dugorocno hoce, ali ne vjerujem da ce biti nekog primjetnog rasta nezaposlenosti. To smo rijesili tako sto smo odmah iza rata prestali praviti djecu, pa za desetak godina necemo imati dovoljno radne snage, kao Hrvatska.

Ali nije bitno. Bitno je da zlocesti Slovenci, Crnogorci, Bosnjaci i Makedonci slucajno ne diraju ugrozene Srbe, Hrvate i Albance. :lol:
Ma nisam ni mislio da ce rast broj nezaposlenih nego da ce odnos zaposleni vs nezaposleni ostat isti. Evo danas javlja Cimos u Ze zatvaraju. Dok ce rast odnos penzioneri vs zaposleni. Tek sad treba dosta generacija koji su rodzeni 50-tih, 60-tih itd. da ide u penzije. Evo moja stara treba da ide za 4 godine. Sad mnogi nece ni docekat iste itd. Pitanje nazalost hocel bit para za iste uopste.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#152 Re: Demografija

Post by pelcer224 »

Nema zaposlenosti bez trzista a cim ljudi odlaze i privatnici ce zatvarat. To ce linearno ici. Zanimljivo je da vecina ljudi koje navodis rodjena 50-tih i 60-tih uopste ne kapira stanje oko sebe. Kad pricam sa njima sva im se prica svodi ma daj da sto prije idem u penziju i penzija mora biti ja sam to zaradio, uvijek je bilo penzija, sta mene briga neka mladi pune budzet itd... Jednostavno ja mislim da smo mi jako glup narod koji ne kapira realnost oko sebe. Nema sanse da mlad covjek radi za 500KM i sve sto zaradi da preda budzetskim parazitima i penzionerima. Mozda do 30-35god starosti i nekako a nakon toga kad potodica legne na ledja ljudi shvataju da je Bosna samo gubljenje vremena. Ne vidim nikakvu sansu da ovi prostori zive bez ljudi i para a vecina misli desice se samo nesto od sebe. Dzaba sva prava na papiru kad nema love i ljudi. Nemamo vi kapaciteta da odrzavamo puteve, zdravstvo, penzije, ali sam prestao sa starijima o tome pricati jer ispadam budala i po njima gledam crno na stanje itd...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#153 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

pelcer224 wrote:Nema zaposlenosti bez trzista a cim ljudi odlaze i privatnici ce zatvarat. To ce linearno ici. Zanimljivo je da vecina ljudi koje navodis rodjena 50-tih i 60-tih uopste ne kapira stanje oko sebe. Kad pricam sa njima sva im se prica svodi ma daj da sto prije idem u penziju i penzija mora biti ja sam to zaradio, uvijek je bilo penzija, sta mene briga neka mladi pune budzet itd... Jednostavno ja mislim da smo mi jako glup narod koji ne kapira realnost oko sebe. Nema sanse da mlad covjek radi za 500KM i sve sto zaradi da preda budzetskim parazitima i penzionerima. Mozda do 30-35god starosti i nekako a nakon toga kad potodica legne na ledja ljudi shvataju da je Bosna samo gubljenje vremena. Ne vidim nikakvu sansu da ovi prostori zive bez ljudi i para a vecina misli desice se samo nesto od sebe. Dzaba sva prava na papiru kad nema love i ljudi. Nemamo vi kapaciteta da odrzavamo puteve, zdravstvo, penzije, ali sam prestao sa starijima o tome pricati jer ispadam budala i po njima gledam crno na stanje itd...
Ma morat ce svi do smrti izgleda da rade kako je krenulo. Pa vec rade neki koji su u penziji, iako ne moraju, tako da i radna mjesta zauzimaju mladima. Evo moja stara bi u onom Juginom sistemu vec prije 6 godina bila u penziji. Sa 55 se prije islo u penziju sad sa 65-70. Kako izgleda sve ce se vise pomjerat da bi masinama ljudi koliko toliko bili konkurentni i sve ce se vise plate smanjivat da bi istim masinama ljudi opet bili konkurentni. Ali corak, opet covjek masini ne moze bit konkurentan. Masina ne odmara toliko, ne treba joj plata, penzija, socijalno, zdrastveno itd. Totalni kolaps ide izgleda. Jos pred Elom smo. Mozda vec u istom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#154 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Najgore nas mlade niko nista ni ne pita, pa mnogi mladi se odali dangubljenju, propali itd. jer su postali depresivni itd. Cak i oni koji imaju ideje itd. kako promjenit stanje ili barem pokusat, ubijaju se u startu. sjeku im se krila. Ne moze to, ne pije vode to, ne moze se to ostvarit itd. Meni se sa svima to dogadzalo, sve sta govorim u vezi ideja itd. Odusto od svega samo jos od zivota nisam jer sam tolka fukara da ni ne mogu ni da hocu, boli me briga sad za sve, orilo gorilo mi, puko fizicki, psihicki itd., razbolio se i povuko se, i nista necu pa cak iako ce me bit oko kante. Kazu da odavno vlada gerijatrijanizam ili kako se to vec zove. Ali eto nek im robota da im oni guzice peru, da ih hrane itd. kad ostare umjesto mladih i ljudi. Iako da se razumijemo rast ce populacija u svijetu na 12 milijardi kad bi se trebala stabilizirat i pocet da pada. Ali vecina tih mozda bit ce fukara. Izgleda nas ceka sudbina nekih filmova, serija, knjiga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#155 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Najgore nas mlade niko nista ni ne pita, pa mnogi mladi se odali dangubljenju, propali itd. jer su postali depresivni itd. Cak i oni koji imaju ideje itd. kako promjenit stanje ili barem pokusat, ubijaju se u startu. sjeku im se krila. Ne moze to, ne pije vode to, ne moze se to ostvarit itd. Meni se sa svima to dogadzalo, sve sta govorim u vezi ideja itd. Odusto od svega samo jos od zivota nisam jer sam tolka fukara da ni ne mogu ni da hocu, boli me briga sad za sve, orilo gorilo mi, puko fizicki, psihicki itd., razbolio se i povuko se, i nista necu pa cak iako ce me bit oko kante. Kazu da odavno vlada gerijatrijanizam ili kako se to vec zove. Ali eto nek im robota da im oni guzice peru, da ih hrane itd. kad ostare umjesto mladih i ljudi. Iako da se razumijemo rast ce populacija u svijetu na 12 milijardi kad bi se trebala stabilizirat i pocet da pada. Ali vecina tih mozda bit ce fukara. Izgleda nas ceka sudbina nekih filmova, serija, knjiga.
Ovo pod dangubljenju mislim na poroke od alkohola, droge, kocke. Neki i pukli itd. ko i ja. A ko zna mozda smo bili pontencijal. Evo ja sam mozda mogo bit branic kakav u fudbalu, mozda i solidan ko zna, ali nisam imo para itd. Ni sad nemam para. Pa nemam para da jbn opremu sebi kupim od diktafona pa nadalje za stvaranje od ideja pa nadalje. Jos sad nisam ni dobro, umoran itd. i hocu malo mozak da odmorim pa ne stignem nista da na idejama itd., radim. Nemam para ni za prekvaliikaciju, ni za sta. Propada omladina. Pogotovo na Balkanu ali najvise ove banana Velike Drzave bivse Juge. Niko nista da nas cupa iz govana. Jos samo kontriraju.
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#156 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

Vizionar 1985 wrote:Sad da se na temu vratim malo. Pisao na drugoj onoj temi u vezi Kradezea itd.
Iako je za one teme demografija, evo upisat cu ovdje. Neko racuno kolki je trosak podizanja dijeteta u Hrvatskoj i izracuno do punoljetstva oko 1,2 milijuna kuna. Da se razumijemo i ja sam racuno da sam svoje kosto do sad izmedzu 100-200 hiljada maraka. Ja imam kao sto se vidi 32 godine. Nisam racuno inflaciju itd. nego u sadasnjoj cijeni sve. Eto nek sam 200 hiljada kosto to je 800 hiljada kuna. Znaci razlika izmedzu Hrvatske i Bosne 50%, 50% veci trosak. Sad kolko su vece plate ne znam.
I onda na sve to dodaš ovo - troškove obrazovanja koje plaća društvo, tj svi mi:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... 00000-evra
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#157 Re: Demografija

Post by The BEN10 »

pelcer224 wrote:Nema zaposlenosti bez trzista a cim ljudi odlaze i privatnici ce zatvarat. To ce linearno ici. Zanimljivo je da vecina ljudi koje navodis rodjena 50-tih i 60-tih uopste ne kapira stanje oko sebe. Kad pricam sa njima sva im se prica svodi ma daj da sto prije idem u penziju i penzija mora biti ja sam to zaradio, uvijek je bilo penzija, sta mene briga neka mladi pune budzet itd... Jednostavno ja mislim da smo mi jako glup narod koji ne kapira realnost oko sebe. Nema sanse da mlad covjek radi za 500KM i sve sto zaradi da preda budzetskim parazitima i penzionerima. Mozda do 30-35god starosti i nekako a nakon toga kad potodica legne na ledja ljudi shvataju da je Bosna samo gubljenje vremena. Ne vidim nikakvu sansu da ovi prostori zive bez ljudi i para a vecina misli desice se samo nesto od sebe. Dzaba sva prava na papiru kad nema love i ljudi. Nemamo vi kapaciteta da odrzavamo puteve, zdravstvo, penzije, ali sam prestao sa starijima o tome pricati jer ispadam budala i po njima gledam crno na stanje itd...
Bravo!
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#158 Re: Demografija

Post by musicman80 »

Vizionar 1985 wrote:
pelcer224 wrote:Nema zaposlenosti bez trzista a cim ljudi odlaze i privatnici ce zatvarat. To ce linearno ici. Zanimljivo je da vecina ljudi koje navodis rodjena 50-tih i 60-tih uopste ne kapira stanje oko sebe. Kad pricam sa njima sva im se prica svodi ma daj da sto prije idem u penziju i penzija mora biti ja sam to zaradio, uvijek je bilo penzija, sta mene briga neka mladi pune budzet itd... Jednostavno ja mislim da smo mi jako glup narod koji ne kapira realnost oko sebe. Nema sanse da mlad covjek radi za 500KM i sve sto zaradi da preda budzetskim parazitima i penzionerima. Mozda do 30-35god starosti i nekako a nakon toga kad potodica legne na ledja ljudi shvataju da je Bosna samo gubljenje vremena. Ne vidim nikakvu sansu da ovi prostori zive bez ljudi i para a vecina misli desice se samo nesto od sebe. Dzaba sva prava na papiru kad nema love i ljudi. Nemamo vi kapaciteta da odrzavamo puteve, zdravstvo, penzije, ali sam prestao sa starijima o tome pricati jer ispadam budala i po njima gledam crno na stanje itd...
Ma morat ce svi do smrti izgleda da rade kako je krenulo. Pa vec rade neki koji su u penziji, iako ne moraju, tako da i radna mjesta zauzimaju mladima. Evo moja stara bi u onom Juginom sistemu vec prije 6 godina bila u penziji. Sa 55 se prije islo u penziju sad sa 65-70. Kako izgleda sve ce se vise pomjerat da bi masinama ljudi koliko toliko bili konkurentni i sve ce se vise plate smanjivat da bi istim masinama ljudi opet bili konkurentni. Ali corak, opet covjek masini ne moze bit konkurentan. Masina ne odmara toliko, ne treba joj plata, penzija, socijalno, zdrastveno itd. Totalni kolaps ide izgleda. Jos pred Elom smo. Mozda vec u istom.

Granica za penziju se pomjera zato sto ljudi duze zive, zdraviji su, i samim tim, mogu duze da rade. 70-ih godina proslog vijeka, neko kada umre sa 65, kazu ljudi, nazivio/la se, a danas ljudi od 65 godina ako nisu tesko bolesni, prilicno su vitalni i pokretni, pa cak i u 70-oj. Zato se pomjera granica za odlazak u penziju.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#159 Re: Demografija

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 12:17, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#160 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Daj ba. Ljudi nikad bolesniji izgleda nisu bili. Sve same neke bolescure od raka, koznih raznih bolesti, dijabetesa, bubrezih i jetrenih bolesti, bolesti vida itd. Evo kod mene, naceta jetra, imam floatere koji se pogorsavaju, dioptirije +- i -, jos nekih bolesti. Urijetko cujem da neko nije bolovao od neke bolesti. Bio neki dido od 80 i kusur godina nije bio bolesta ali padne sa drveta i slomi kuk. To je zadnji put da sam cuo da neko nije bolestan bio. Da se dido nije vero na drvo do smrti mozda ne bi bio bolestan. A omladina haman sva bolesna od necega.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#161 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

mehoxy wrote:Izvini, ali ja nesto ne vjerujem da je sad duzi prosjecni zivotni vijek nego sto je bio u vrijeme Jugoslavije (60ih - 80ih godina)
Mislim da jest za 4 godine, ali tu ima uticaj smanjenje smrtnosti u novorodzencadi i djece. Prije kod njih je smrtnost bila veca samim tim i kraci zivotni vijek ljudi bio.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#162 Re: Demografija

Post by pelcer224 »

Ko ce te drzati na poslu posle 45god maksimum 50 godina kod privatnika?! I sta ti onda znaci da li je penzije sa 65 ili 67 i slicna problematika. Mogu oni dizati granicu do penzije koliko hoce kad se nema gdje raditi posle 50god. i onda zivi jos 15 god od vazduha do penzije. Prava i zakoni ne prate realan zivot.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#163 Re: Demografija

Post by animals »

Vizionar 1985 wrote:Daj ba. Ljudi nikad bolesniji izgleda nisu bili. Sve same neke bolescure od raka, koznih raznih bolesti, dijabetesa, bubrezih i jetrenih bolesti, bolesti vida itd. Evo kod mene, naceta jetra, imam floatere koji se pogorsavaju, dioptirije +- i -, jos nekih bolesti. Urijetko cujem da neko nije bolovao od neke bolesti. Bio neki dido od 80 i kusur godina nije bio bolesta ali padne sa drveta i slomi kuk. To je zadnji put da sam cuo da neko nije bolestan bio. Da se dido nije vero na drvo do smrti mozda ne bi bio bolestan. A omladina haman sva bolesna od necega.
Pa ima jednostavan odgovor..
hrana, je zagadjena pesticidima..
i vremenom unosimo otrove u organizam i zato i jeste porast maligani oboljenja..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#164 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

animals wrote:
Vizionar 1985 wrote:Daj ba. Ljudi nikad bolesniji izgleda nisu bili. Sve same neke bolescure od raka, koznih raznih bolesti, dijabetesa, bubrezih i jetrenih bolesti, bolesti vida itd. Evo kod mene, naceta jetra, imam floatere koji se pogorsavaju, dioptirije +- i -, jos nekih bolesti. Urijetko cujem da neko nije bolovao od neke bolesti. Bio neki dido od 80 i kusur godina nije bio bolesta ali padne sa drveta i slomi kuk. To je zadnji put da sam cuo da neko nije bolestan bio. Da se dido nije vero na drvo do smrti mozda ne bi bio bolestan. A omladina haman sva bolesna od necega.
Pa ima jednostavan odgovor..
hrana, je zagadjena pesticidima..
i vremenom unosimo otrove u organizam i zato i jeste porast maligani oboljenja..
Ma nisu samo pesticidi. Pesticidi, zagadzenje, Gmo, promjene klimatske, plastika razna itd. Ima vise faktora. Ali ovo fakat stoji. Nikad haman vise bolescura, cak i bolescure se pojavile za koje niko nikad nije prije cuo i koje su prije fenomeni bile. Evo ja vidim krvna zrnca, ta bolest vida je fenomen i sve vise ljudi ima to, kao i floatere i to je fenomen prije bio kao bolest oka, i to imam. Umedzuostalom sam zbog toga i jos nekih stvari i popio dijagnozu f23. Da se razumijemo jesam lud, ali da sam tolko lud da umisljam i izmisljam da vidim krvna zrnca, floatere itd., NISAM.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#165 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

pelcer224 wrote:Ko ce te drzati na poslu posle 45god maksimum 50 godina kod privatnika?! I sta ti onda znaci da li je penzije sa 65 ili 67 i slicna problematika. Mogu oni dizati granicu do penzije koliko hoce kad se nema gdje raditi posle 50god. i onda zivi jos 15 god od vazduha do penzije. Prava i zakoni ne prate realan zivot.
Ma nisam vidio post. Nece mlade, zdrave, kamo li starije i bolesne ili polubolesne. Evo da mi je znat koji poslodavac je spreman prekvalifikaciju radnika da plati. Da ulozi u radnike. Da bi dobio radnike koji mu trebaju. Malo ko. Cuo sam malo da se sistem segrtstva uveo ponovo u nekim oblastima u Americi ali po svijetu slabo. Znam primjer Tajlanda, mozda ima jos negdje. Ali ovdje na Balkanu, pogotovo u Bosni, nema nista od toga. Mozda grijesim, bilo je nekih koji jesu obucavali radnike, kao mislim Prevent ali slabo ko. Drzava nece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#166 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Mislim da Njemacka ima sto se tice toga najbolji sistem. Nije ni ovaj na Tajlandu los. Ja bi ga kod nas prekopiro.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#167 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

musicman80 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
pelcer224 wrote:Nema zaposlenosti bez trzista a cim ljudi odlaze i privatnici ce zatvarat. To ce linearno ici. Zanimljivo je da vecina ljudi koje navodis rodjena 50-tih i 60-tih uopste ne kapira stanje oko sebe. Kad pricam sa njima sva im se prica svodi ma daj da sto prije idem u penziju i penzija mora biti ja sam to zaradio, uvijek je bilo penzija, sta mene briga neka mladi pune budzet itd... Jednostavno ja mislim da smo mi jako glup narod koji ne kapira realnost oko sebe. Nema sanse da mlad covjek radi za 500KM i sve sto zaradi da preda budzetskim parazitima i penzionerima. Mozda do 30-35god starosti i nekako a nakon toga kad potodica legne na ledja ljudi shvataju da je Bosna samo gubljenje vremena. Ne vidim nikakvu sansu da ovi prostori zive bez ljudi i para a vecina misli desice se samo nesto od sebe. Dzaba sva prava na papiru kad nema love i ljudi. Nemamo vi kapaciteta da odrzavamo puteve, zdravstvo, penzije, ali sam prestao sa starijima o tome pricati jer ispadam budala i po njima gledam crno na stanje itd...
Ma morat ce svi do smrti izgleda da rade kako je krenulo. Pa vec rade neki koji su u penziji, iako ne moraju, tako da i radna mjesta zauzimaju mladima. Evo moja stara bi u onom Juginom sistemu vec prije 6 godina bila u penziji. Sa 55 se prije islo u penziju sad sa 65-70. Kako izgleda sve ce se vise pomjerat da bi masinama ljudi koliko toliko bili konkurentni i sve ce se vise plate smanjivat da bi istim masinama ljudi opet bili konkurentni. Ali corak, opet covjek masini ne moze bit konkurentan. Masina ne odmara toliko, ne treba joj plata, penzija, socijalno, zdrastveno itd. Totalni kolaps ide izgleda. Jos pred Elom smo. Mozda vec u istom.

Granica za penziju se pomjera zato sto ljudi duze zive, zdraviji su, i samim tim, mogu duze da rade. 70-ih godina proslog vijeka, neko kada umre sa 65, kazu ljudi, nazivio/la se, a danas ljudi od 65 godina ako nisu tesko bolesni, prilicno su vitalni i pokretni, pa cak i u 70-oj. Zato se pomjera granica za odlazak u penziju.
Pogresno, granica se pomijera jer se smanjuje prirodni prirastaj stanovnistva odnosno broji onih koji mecu :mrgreen: u kasu se proporcionalno smanju prema broju onih koji vade iz kase :mrgreen: Tako je u svim razvijenim zemljama, tako i jos gore je kod nas. Zaboravaljas kraj WWII i baby boom generaciju u USA i Europi, baby boomery idu polako u penziju a drugog ili treceg baby boom-a nije bilo :skoljka: .
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#168 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:Daj ba. Ljudi nikad bolesniji izgleda nisu bili. Sve same neke bolescure od raka, koznih raznih bolesti, dijabetesa, bubrezih i jetrenih bolesti, bolesti vida itd. Evo kod mene, naceta jetra, imam floatere koji se pogorsavaju, dioptirije +- i -, jos nekih bolesti. Urijetko cujem da neko nije bolovao od neke bolesti. Bio neki dido od 80 i kusur godina nije bio bolesta ali padne sa drveta i slomi kuk. To je zadnji put da sam cuo da neko nije bolestan bio. Da se dido nije vero na drvo do smrti mozda ne bi bio bolestan. A omladina haman sva bolesna od necega.
Pogresno, danas vise znamo o raznim bolestima pa nam izgleda da ima vise bolescura. Prije se sve svodilo na naograjso, udario na dlake ili slicnu. Tipu se usta iskrivila od blazeg mozdanog, zene po selu pricaju neko mu napravio :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#169 Re: Demografija

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
pelcer224 wrote:Ko ce te drzati na poslu posle 45god maksimum 50 godina kod privatnika?! I sta ti onda znaci da li je penzije sa 65 ili 67 i slicna problematika. Mogu oni dizati granicu do penzije koliko hoce kad se nema gdje raditi posle 50god. i onda zivi jos 15 god od vazduha do penzije. Prava i zakoni ne prate realan zivot.
Ma nisam vidio post. Nece mlade, zdrave, kamo li starije i bolesne ili polubolesne. Evo da mi je znat koji poslodavac je spreman prekvalifikaciju radnika da plati. Da ulozi u radnike. Da bi dobio radnike koji mu trebaju. Malo ko. Cuo sam malo da se sistem segrtstva uveo ponovo u nekim oblastima u Americi ali po svijetu slabo. Znam primjer Tajlanda, mozda ima jos negdje. Ali ovdje na Balkanu, pogotovo u Bosni, nema nista od toga. Mozda grijesim, bilo je nekih koji jesu obucavali radnike, kao mislim Prevent ali slabo ko. Drzava nece.
Ne ravnaj sve po mjerilima Bosne i Balkana, stvari su malo drugacije u svijetu :mrgreen: . Prekvalifikacije, dokvalifikacije, constantno ucenje i usavrsavanje su ti odavno mantra na Zapadu jer da bi ostali konkurentni radnu klasu moraju stalno da prilagodjavaju izazovima novog tehnoloskog doba.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#170 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote:
Vizionar 1985 wrote:Daj ba. Ljudi nikad bolesniji izgleda nisu bili. Sve same neke bolescure od raka, koznih raznih bolesti, dijabetesa, bubrezih i jetrenih bolesti, bolesti vida itd. Evo kod mene, naceta jetra, imam floatere koji se pogorsavaju, dioptirije +- i -, jos nekih bolesti. Urijetko cujem da neko nije bolovao od neke bolesti. Bio neki dido od 80 i kusur godina nije bio bolesta ali padne sa drveta i slomi kuk. To je zadnji put da sam cuo da neko nije bolestan bio. Da se dido nije vero na drvo do smrti mozda ne bi bio bolestan. A omladina haman sva bolesna od necega.
Pogresno, danas vise znamo o raznim bolestima pa nam izgleda da ima vise bolescura. Prije se sve svodilo na naograjso, udario na dlake ili slicnu. Tipu se usta iskrivila od blazeg mozdanog, zene po selu pricaju neko mu napravio :mrgreen: .
Jaro ne lazem. Ima jedna bolest cune da kazem koja. Prije je nije bilo. Vidljiva bolest da vidljivija ne moze da bude. Prije nikad nisam vidio nekog da je ima. Cune da kazem koja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#171 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

detroit-mercy wrote: Ne ravnaj sve po mjerilima Bosne i Balkana, stvari su malo drugacije u svijetu :mrgreen: . Prekvalifikacije, dokvalifikacije, constantno ucenje i usavrsavanje su ti odavno mantra na Zapadu jer da bi ostali konkurentni radnu klasu moraju stalno da prilagodjavaju izazovima novog tehnoloskog doba.
Ma ne ravnam. Ali u ovim bijeda republikama da ne kazem banana republikama je tako. Vecina svijeta su upravo te republike. :(
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#172 Re: Demografija

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 12:16, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#173 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

mehoxy wrote: E to je moguce. Prije su ljudi imali vise djece a manje se na njih pazilo, pogotovo u selima i manjim mjestima. Plus generalni nedostatak zdravstvene njege u takvim mjestima.
Depresija i stres ubijaju danas ljude vise nego bilo sta drugo, bar u ovom drustvu, po mom misljenju. Mada ima tu i do svakakvog smeca od hrane koja dopire do nas, zbog neadekvatnih regulacija.
Ma ne znam, nagadzam za ovo. Ali kako se sjecam povecao se za 4 godine sa 72 na 76.

On topik.
Po Kantonima 2015/2016

USK 2096/2105
TK 3888/3903
ZDK 3438/3452
BPK 214/234
SK 4619/4774
SBK 1965/2135
HNK 1762/1833
PK 193/144
ZHK 734/709
K10 408/366

19.317/19.655
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#174 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Ne rade mi tipke pojedine odavno. Pa ne mogu kucat dobro. Ovo je Un predvidio. Predvidio je rast Tfr stope i u Ba, Hr, Srb.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#175 Re: Demografija

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Ne rade mi tipke pojedine odavno. Pa ne mogu kucat dobro. Ovo je Un predvidio. Predvidio je rast Tfr stope i u Ba, Hr, Srb.
Za 0,50 je predvidio rast.
Post Reply