Auto casopisi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10859
Joined: 12/12/2011 11:28

#1 Auto casopisi

Post by ElRe »

Broj auto casopisa na nasem trzistu je pristojan, ali kvalitet je pao. Nekada su se Auto Klub, EVO, Vrele gume isticale kvalitetom. Nas Auto je takodje bio dobar, imao je fin sadrzaj iako su nekada znali testovima sve da pokvare. Imali smo testove aktuelnih modela, uporedne testove, prevod testova iz EU magazina ekskluzivnih modela. Danas je sve to smanjeno. Auto Klub se koliko toliko drzi, ali imam osjecaj da je postao nesto tipa Story/Gloria gdje su svi tekstovi naruceni, marketing je zavladao. Auto Blic se ugasio, Automotorisport HR oduvijek u testovima forsira VW, pa ni MB nema sta da trazi pored Pasata, mada imaju dobrih tekstova o trendovima u auto industriji, infrastrukturi.
Vrele Gume su postale kao i Auto Klub, dok nasi auto magazini zivotare, ali nema kvaliteta.

Ja po navici jos uvijek kupujem Auto Klub i Auto-motr i sport, ali nije to to.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Auto casopisi

Post by bitanga_sa_otesa »

ma niko ne kupuje nista, jer sve citaju na net-u...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3 Re: Auto casopisi

Post by Bakir1 »

auto klub kupujem od 97, od kada je postao dostupan, pratio sam odredjeni broj i domacih casopisa ali to nikada nije bilo to, mozda magazin auto u prvih 20 brojeva, sjecam se testa octavije 1,6 benzin zelene kao i danas.
auto klub rubrika rabljeni i zadnja stranica vremeplov ostalo :roll:
kada se sjetim pokojnog Malnara i sesija sa jugom :lol:
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#4 Re: Auto casopisi

Post by friskyoreo »

Nije to samo kod nas. Vecina tih auto casopisa su marketinski alat za velike koncerne. Njemacki Auto Bild je postao VW Bild.
Kakav god test da naprave, uvijek je VW na prvom mjestu, ili je neki brat iz koncerna. To je tako postalo ofirno, da vise ni oni se ne trude da to diskretno upakuju.
skoZE
Posts: 9
Joined: 03/11/2014 08:59

#5 Re: Auto casopisi

Post by skoZE »

da li neko zna godisnjak auto moto sporta gdje ima kupiti u Ze nema nigdje.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#6 Re: Auto casopisi

Post by ranger »

ja sam prije nekih 10tak-12 godina kupovao Auto+, hrvatska stampala ne znam tacno ko, vijesnik morebit.. ugl.upijao sam tekstove iz njega i onda se prestao izdavat nekad pred onu krizu... imali su dosta humoristicnih opaski uz dobru uporedbu auta. imam i sad 20tak brojeva negdje na vikendici, nesto mi gust procitat test auta koja su sad dostupna nama obicnim smrtnicima kao polovni a tad su bili samo san :-)
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#7 Re: Auto casopisi

Post by corsa »

Ja kupujem samo auto katalog koji izlazi godisnje. Imam od '91 pa mi fali 92., 93, 95. i 96., pa onda imam sve od '97 do danas. Jebi ga, bio rat. :D Nedavno sam nabavio '94, ali na madjarskom. Nista ja ne kontam ali merak mi gledati slike i citati tehnicke podatke! :D A jedan forumas mi je katalog iz '91 poklonio prije petnestak godina, mozda ce se sjetiti i prepoznati. :)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#8 Re: Auto casopisi

Post by ado-šampion »

Danas je sve to jako tanko.

Ja sam kupovao Auto Blic od 97. godine. Nekad poslije 2005. totalno smanjio, sto zbog obaveza, sto zbog pogorsanja sadrzaja.

Auto Blic se nije ugasio, i danas postoji, ali se zove Auto Bild Hrvatska. Kako je poceo izlaziti Auto Bild SiCG, sad Auto Bild Srbija, Axel Springer grupa koja to izdaje je vjerovatno odlucila tu malo uvesti reda, tako da je na nasem trzistu sad dostupno samo srbijansko izdanje.

Auto Klub nikad nisam mirisao realno. Bilo je jako dobrih tekstova ponekad, ali mi se nije svidjao njihov nacin izrazavanja misljenja. Tipa, uzme porodicnog kompakta i prvi mu je argument kakav je on za voziti. Sve to mi je ponekad licilo na izljeve emocija neizivljenih tinejdzera. Auto Blic mi je (nekad) bio puno puno ozbljiljniji. Danas je Auto Klub sjena onoga sto je bio. Kao sto neko rece, Gracija u kojoj se radi o automobilima. Kao modni magazin. Prije nekih pola godine - godinu sam uzeo 2 broja zaredom i bilo mi je i previse.

Danas su jedine iole pristojne novine na nasem trzistu Auto Bild Srbija. Profesionalni ljudi, jako dobro rade svoj posao, ali nazalost zbog niske cijene tekstovi se skracuju za pola. Preuzmu test od njemackog AB pa ga pretvore u uvod u test.
Ja AB kupujem vise-manje redovno, jer mi je za 1,5 KM svakih 15 dana jednostavnije prelistati novine i saznati sve sto me zanima u automobilskom svijetu (i nesto vise), nego traziti po internetu.

AMS Hrvatski sam uzeo jednom u zadnjih godinu dana, nije los, ali nije to to. Magazin koji kosta 7 KM u kojem su reklame na bar trecinu stranica.

Osim toga na internetu pratim Car Buyer kanal na Youtube i kanal Guida aka The Getawayer.
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9 Re: Auto casopisi

Post by konektovan »

Ja samo auto bild kupujem. Povoljan i dovoljan. :mrgreen:
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#10 Re: Auto casopisi

Post by promaha »

nekad davno kupovao auto blic i auto klub hrvatski ali sam onda sto zbog obaveza sto stvarno zbog sve losijih i losijih clanaka prestao ...

trenutno kupim auto bild srbijanski povremeno i top gear hrvatsko izdanje od kako izlazi kupujem ali ne predvidjam im dug vijek ...

osim nasih dosta casopisa skidam sa torrenta (evo, top gear britanski prije, autocar itd ..)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: Auto casopisi

Post by 530i »

ado-šampion wrote:
Danas su jedine iole pristojne novine na nasem trzistu Auto Bild Srbija. Profesionalni ljudi, jako dobro rade svoj posao, ali nazalost zbog niske cijene tekstovi se skracuju za pola. Preuzmu test od njemackog AB pa ga pretvore u uvod u test.
Ja AB kupujem vise-manje redovno, jer mi je za 1,5 KM svakih 15 dana jednostavnije prelistati novine i saznati sve sto me zanima u automobilskom svijetu (i nesto vise), nego traziti po internetu.
Slažem se :thumbup: Doduše, ne kupim ni svaki auto bild, ali zna biti u njemu zanimljivih članaka, a testove skoro da ponajmanje gledam.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Auto casopisi

Post by goran16v »

Ja citam auto-caspise od mozda 4. osnovne, a kupujem vec dobrih 26-7 god i imam brda cak od 91. naovamo, uglavnom ABlic i Bild HR i SRB, AK, AM&S, povremeno srbijanski SAT
U neka bolja vremena su izlazili slovenacki Avtomagazin, beogradski Auto, Automobil te Automoto revija i par god pred rat Auto Klub, s tim ostali Avto Magazinu nisu mogli biti do koljena. Imao je skolovane novinare, prije svega legendu Martina Cesenja, pa Toma Pleterskog itd, jos prije 45 god su imali svu opremu za testiranje i mjerenje (ja imam brojeve u kojima su testirali Mantu A, prvog Rekorda diesela, Simcu 1100 itd). Sto se tice kvalitete mislim da Avtomagazin i dan danas nema konkurenciju, samo je steta sto nemaju izdanje na nasim jezicima.
Mislim da danas nijedna redakcija na nasem govornom podrucju nema svu opremu za testiranje,ali ako nista u casopisima koji su dio grupacije pravi testovi se prepisuju iz maticnih kuca, sve se ostalo svodi na puko predstavljanje modela. O kvaliteti nasih novina je besmisleno raspravljati, za razliku od stranih koji naginju jednom brendu ili jednoj drzavi, kod nasih objektivnost ne postoji jer apsolutno zavise od trgovaca automobilima, ntii o jednom nece nista negativno napisati, sve se svede na par dana dzabnog vozikanja, koji poziv na prezentaciju i utiske novinara vise nego upitnih kvalifikacija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66269
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: Auto casopisi

Post by _BataZiv_0809 »

Jedno vrijeme sam bio redovan kupac Autokluba. Sad kako su neke druge zanimacije preuzele primat nad automobilima, a i kako sve manje uzimam stampana izdanja, jednostavno sam ga prestao kupovati.

Jbga danak tehnologiji. Danas najvise saznanja dobijam preko youtube kanala i portala :roll:
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#14 Re: Auto casopisi

Post by medobrundoo »

ubjedljivo najbolji auto-magazin koji je imao preko 100 strana a bez cjenovnika !!!
je hrvatski Auto-moto magazin kojeg nažalost niko ne distribuira već nekoliko godina u Bosni iako redovno izlazi u HR
Auto-klub kao neki najstariji i navikani magazin nije mu ni do koljena


https://www.facebook.com/pages/Auto-mot ... 6266266749

Image
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#15 Re: Auto casopisi

Post by medobrundoo »

od bosanskih auto novina najbolji je bio PROAUTO ali je i on ugasio

ostao je samo jadni portal i facebook
http://proauto.ba/

printano izdanje je bilo zadnje sa novembrom 2014. (slika dole), a bio je dobar...
ali izgleda da se loše piše printanim izdanjima
ostao je samo u Bosni još Auto-shop, onako solidan, ništa posebno
cjenovnik im je cirkus
testovi tako i tako

Image
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#16 Re: Auto casopisi

Post by goran16v »

Izgleda da svi nose laptope i tablete na plazu i ostala prigodna mjesta gdje se citaju novine... :D
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#17 Re: Auto casopisi

Post by medobrundoo »

nema većeg gušta/čejfa neg uzet u ruke novine i listat laganini

a ko hoće nek drka po mobitelima i laptopima

da ne govorim o arhiviranju
ja imam kutije auto-magazina uredno arhivirane koje ponekad prelistam takođe sa čejfom
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#18 Re: Auto casopisi

Post by sema911s »

Ja Sam nakupio kolekciju top geara(uk I sada balkanskog) od 92 god. Jest da mi fali par komada al
auto bilda I nekih cunerskih:)


Balkanski top gear je dobar(prevedeni uk),. Imaju zanimljivih recenica

Bio je onaj mostarski auto magazin al nestadose, imaju facebok profil al veca Su provala nego izvala
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#19 Re: Auto casopisi

Post by johntra »

Auto shop iz BL, da bi preživio, morao je početi i sa lifestyle varijantom i tekstovima vezanim za mušku modu, gadgete i slično...za sada im taj recept dobro ide...a nisam znao da je ProAuto prestao sa printanim varijantama...šteta...
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#20 Re: Auto casopisi

Post by Magarece_godine »

Jel se zajebavate za Proauto? Znam da je Sezamov Autoplus ugasen...
User avatar
medobrundoo
Posts: 245
Joined: 04/02/2015 14:38

#21 Re: Auto casopisi

Post by medobrundoo »

pa eto ti gore zadnji, novembarski broj
a ti čik nađi izdanje poslije
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#22 Re: Auto casopisi

Post by goran16v »

Ko ce to da kupuje???? I ovi sto i trebali da kupuju po forumuma saznaju da ne nesto ugaseno u printanoj varijanti...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#23 Re: Auto casopisi

Post by 530i »

johntra wrote:Auto shop iz BL, da bi preživio, morao je početi i sa lifestyle varijantom i tekstovima vezanim za mušku modu, gadgete i slično...za sada im taj recept dobro ide....
Njima ništa dobro ne ide. Tekstovi i slike kopirani sa interneta ili od PR-ova razno-raznih salona i sponzora...Vozikaju se tu i tamo u nekom autu desetak hiljada km u nekom autu i zovu to hard-testom...
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#24 Re: Auto casopisi

Post by sparky »

Imam vagon autoklubova, autobliceva i jos nekih magazina. Cak sam i od druga preuzeo kolekciju sto je on skupljao. Uglavnom pun gepek novina.
Jos uvijek mi je merak procitati neki magazin o autima. Proauto mi se svidjao zato sto su pratili autosport u BiH, ostatak novine su bili reklamni tekstovi i sve ono sto mozes procitati na bilo kojem portalu.
Ubjedljivo najjaci magazin mi je bio Protuning :)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Auto casopisi

Post by goran16v »

Ja sam danas u Auto Bildu SRB procitao dobro golemu glupost...
U rubrici pitanja lik pise da je ljubitelj Lade Nive i pita da li je moguce u Nivu ugraditi dizel motor npr. iz Mercedesa. Sad ovi odgovaraju mora se prebaciti i elektrika, praviti nosac, mjenjac zbog vece o. momenta, ali se ne zna kako ce karoserija izdrzati vibracije (ko da ubacuje motor i trajekta), upitno je moze li ga atestirati i ako hoce dizela terenca da razmisli o Dusteru dCi-u! Oce lik Nivu od 2000 EUR da prepravi na motor od 300 EUR, a ovi mu predlazu da razmisli o autu od 10.000 EUR!?!?!?!?! :-) :lol: :run:
Post Reply