Cijene i kvalitet autoplina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#201 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Throttle »

Sto nije moguce, plin bio 0,55, nasuo 22KM, nekih 7.5-8 litara potrosnje, uzeo jos malo benzina i to je to
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#202 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by bersK »

Kakva je sad situacija sa cijenama u Sarajevu? Jel iko sipo kod onog BP Oil prije Lukavice kad se krene iz Nedjarica? Ko u Sarajevu ima "najodgovorniji" plin od puNpi? Petrol, HIFA? Kakva su vasa iskustva?
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#203 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by ami8 »

MOSALJOZE wrote:
ami8 wrote:Trenutno plin 0,55 km a benzin 1,69 km, znači odnos cijene 1:3. Sa vozilom od 80 kw ja prešao 530 kilometara za 22 marke(i to mješovite vožnje a ne na otvorenom), kako god okreneš plin puno isplativiji od dizela.
Ne vjerujem da će ovaj forumaš odgovoriti,ali mogu ostali.Jel ovo moguće 22 km 530 km?
Pitam informativno,vozaĆ golf 4 dizel i tako :oops:
Moguće je bilo prošloga ljeta kada je bila navedena cijena plina. Pošto je plin sada 0,86 KM onda i rezervoar više ne košta 22 KM(a teško da će ikada više i koštati, naročito ako uvedu akcize) nego košta nekih 36-37 KM. Nemam razloga da ikoga obmanjujem, vozilo je citroen xsara 16, 16v iz 2003.godine. Na osnovu desetogodišnjeg iskustva vožnje na plin sa tri vozila svakome savjetujem da sa dizela pređe na plin, što zbog toga što će mu se pozitivno odraziti na novčanik tako i zbog ekoloških razloga.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#204 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by MOSALJOZE »

ami8 wrote:
MOSALJOZE wrote:
ami8 wrote:Trenutno plin 0,55 km a benzin 1,69 km, znači odnos cijene 1:3. Sa vozilom od 80 kw ja prešao 530 kilometara za 22 marke(i to mješovite vožnje a ne na otvorenom), kako god okreneš plin puno isplativiji od dizela.
Ne vjerujem da će ovaj forumaš odgovoriti,ali mogu ostali.Jel ovo moguće 22 km 530 km?
Pitam informativno,vozaĆ golf 4 dizel i tako :oops:
Moguće je bilo prošloga ljeta kada je bila navedena cijena plina. Pošto je plin sada 0,86 KM onda i rezervoar više ne košta 22 KM(a teško da će ikada više i koštati, naročito ako uvedu akcize) nego košta nekih 36-37 KM. Nemam razloga da ikoga obmanjujem, vozilo je citroen xsara 16, 16v iz 2003.godine. Na osnovu desetogodišnjeg iskustva vožnje na plin sa tri vozila svakome savjetujem da sa dizela pređe na plin, što zbog toga što će mu se pozitivno odraziti na novčanik tako i zbog ekoloških razloga.
Ma ne sporim,samo sam pitao.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#205 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by amar1994 »

ami8 wrote:
Moguće je bilo prošloga ljeta kada je bila navedena cijena plina. Pošto je plin sada 0,86 KM onda i rezervoar više ne košta 22 KM(a teško da će ikada više i koštati, naročito ako uvedu akcize) nego košta nekih 36-37 KM. Nemam razloga da ikoga obmanjujem, vozilo je citroen xsara 16, 16v iz 2003.godine. Na osnovu desetogodišnjeg iskustva vožnje na plin sa tri vozila svakome savjetujem da sa dizela pređe na plin, što zbog toga što će mu se pozitivno odraziti na novčanik tako i zbog ekoloških razloga.
Sve to stoji ali ima nas koji ga ne bi nikada ugradili :wink: :) , a auta pogotovo benzinci trose sve manje i manje pa se nekad i ne isplati :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#206 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Naslovnica »

Sve je individualno.
Po meni, 2 osnovna, a vjerovatno i jedina razloga za ugradnju plina su finansijska računica i ekologija.
Što se tiče ekologije to važi za firme, ne vjerujem da individualno lice ugrađuje plin zbog ekološke svijesti.
Finansijski, satavi se na papir i to je to. Ako se isplati, u razumnom roku, što da ne. Čak i kao dugoročna investicija za one koji tako razmišljaju.
Lično, da nemam finansijsku računicu, nikada ne bih ugradio plin. Ovako, meni se isplatio nakon cca 4 mjeseca, ludost je ne iskoristit tu opciju, pogotovu ako se nema para na bacanje.
I treća stvar, istinski oktanski zaljubljenici, ni pod razno neće plin i ja to razumijem, cijenim i poštujem. Ja nemam mogućnosti za takvu vrstu zadovoljstva i to je to.
:)
preludezalude
Posts: 5642
Joined: 07/03/2012 00:09

#207 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by preludezalude »

Za ovo pitanje o 22KM i 530km... ovo je potpuno moguce bilo dok je plin kostao 0.51 - 0.55. Po sadasnjim cijenama plina, sad bi trebalo istom vozilu oko 32 KM.
Za ovu konstataciju kako sadasnji benzinci trose sve manje i da se plin vise ne isplati... ova tvrdnja nikako ne stoji. Koliko god da se trosi novca za benzin, bilo to 50KM ili 15KM, sa plinom ce se ta cifra prepoloviti. Sad ostaje samo pitanje koliko se kilometara prelazi s autom i onda se moze reci za koliko vremena se investicija vrati.
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#208 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by obuzdan »

Naslovnica wrote:Sve je individualno.
Po meni, 2 osnovna, a vjerovatno i jedina razloga za ugradnju plina su finansijska računica i ekologija.
Što se tiče ekologije to važi za firme, ne vjerujem da individualno lice ugrađuje plin zbog ekološke svijesti.
Finansijski, satavi se na papir i to je to. Ako se isplati, u razumnom roku, što da ne. Čak i kao dugoročna investicija za one koji tako razmišljaju.
Lično, da nemam finansijsku računicu, nikada ne bih ugradio plin. Ovako, meni se isplatio nakon cca 4 mjeseca, ludost je ne iskoristit tu opciju, pogotovu ako se nema para na bacanje.
I treća stvar, istinski oktanski zaljubljenici, ni pod razno neće plin i ja to razumijem, cijenim i poštujem. Ja nemam mogućnosti za takvu vrstu zadovoljstva i to je to.
:)
Potpisujem sve osim ovog ekoloski. Naravno, nisam firma... A realno ako hoces, sta ovi nasi vlastodrzaci uopce znaju o ekologij?

A ima li neko iskustva s ovom Brkic pumpom i LPGom?
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#209 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Naslovnica »

obuzdan wrote:
Naslovnica wrote:Sve je individualno.
Po meni, 2 osnovna, a vjerovatno i jedina razloga za ugradnju plina su finansijska računica i ekologija.
Što se tiče ekologije to važi za firme, ne vjerujem da individualno lice ugrađuje plin zbog ekološke svijesti.
Finansijski, satavi se na papir i to je to. Ako se isplati, u razumnom roku, što da ne. Čak i kao dugoročna investicija za one koji tako razmišljaju.
Lično, da nemam finansijsku računicu, nikada ne bih ugradio plin. Ovako, meni se isplatio nakon cca 4 mjeseca, ludost je ne iskoristit tu opciju, pogotovu ako se nema para na bacanje.
I treća stvar, istinski oktanski zaljubljenici, ni pod razno neće plin i ja to razumijem, cijenim i poštujem. Ja nemam mogućnosti za takvu vrstu zadovoljstva i to je to.
:)
Potpisujem sve osim ovog ekoloski. Naravno, nisam firma... A realno ako hoces, sta ovi nasi vlastodrzaci uopce znaju o ekologij?

A ima li neko iskustva s ovom Brkic pumpom i LPGom?
Ja sam, meščini, 2-3 puta tamo natočio. Jednom auto letio, slijedeći put raga. Iako su mi u naselju ne točim tu zbog cijene. Ja ganjam samo gdje je najjeftinije, a oni to definitivno nisu.
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#210 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by obuzdan »

Naslovnica wrote:
obuzdan wrote:
Naslovnica wrote:Sve je individualno.
Po meni, 2 osnovna, a vjerovatno i jedina razloga za ugradnju plina su finansijska računica i ekologija.
Što se tiče ekologije to važi za firme, ne vjerujem da individualno lice ugrađuje plin zbog ekološke svijesti.
Finansijski, satavi se na papir i to je to. Ako se isplati, u razumnom roku, što da ne. Čak i kao dugoročna investicija za one koji tako razmišljaju.
Lično, da nemam finansijsku računicu, nikada ne bih ugradio plin. Ovako, meni se isplatio nakon cca 4 mjeseca, ludost je ne iskoristit tu opciju, pogotovu ako se nema para na bacanje.
I treća stvar, istinski oktanski zaljubljenici, ni pod razno neće plin i ja to razumijem, cijenim i poštujem. Ja nemam mogućnosti za takvu vrstu zadovoljstva i to je to.
:)
Potpisujem sve osim ovog ekoloski. Naravno, nisam firma... A realno ako hoces, sta ovi nasi vlastodrzaci uopce znaju o ekologij?

A ima li neko iskustva s ovom Brkic pumpom i LPGom?
Ja sam, meščini, 2-3 puta tamo natočio. Jednom auto letio, slijedeći put raga. Iako su mi u naselju ne točim tu zbog cijene. Ja ganjam samo gdje je najjeftinije, a oni to definitivno nisu.
Ma ja dobio poklon bon uz registraciju pa kontam nasuti LPG ili benzin. Ako je los Plin onda mozda bolje da naspem benzin...
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#211 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Naslovnica »

I benzin i plin svugdje variraju, od isporuke do isporuke.
Koliko čitam, na EP/INA i na Petrolu se raja najmanje žali, izgleda da su najujednačeniji, ali mene odbijaju isključivo cijenom.
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#212 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by ami8 »

Ja svaki mjesec na pumpi Proming sipam plina u vrijednosti 53 KM jer mi firma daje tu mogućnost umjesto kupona. Mnogi se žale na njih ali ja nikakvih problema nisam imao u zadnje dvije godine kako sipam kod njih. Jednom kada sam nasuo plin na pumpi Brčko gas u I.Sarajevu nakon stotinjak kilometara mi se upalila lampica Check engine. Ništa nisam osjetio u vožnji, auto je išlo normalno, a lampica se ugasila tek kada sam taj plin potrošio i ponovo nasuo na promingu. Napominjem da sam i ranije na istoj pumpi par puta sipao i nije se palila lampica tako da bih se složio da kvalitet plina na našim pumpama varira od isporuke do isporuke ali ja nešto nisam primjetio to u vožnji što se tiče ubrzanja, trokiranja i slično. Jedino kada sam primjetio da auto drastično bolje ide je bilo kada sam sipao plin u Italiji, nekako mi se činilo da puno bolje ubrzava.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#213 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

Nema gdje nisam sipao, nikada check engine nisam dobio. Ako je plinski sistem ispravan i pravilno podesen, i struja dobra (bobine, kablovi, svjecice, inace NGK su najbolje za plin, i to najobicnije nema potrebe za onim LPG svjecicama), check engine lampica nema sta da se pali. Jedino ako je nesto od ovoga na "ivici", mozda da losiji plin moze izazvati check engine.

Sipam uvijek tamo gdje je najjeftinije, Brcko gas, Gilje gas, BP, HIFA, Petrol, nije bitno, nikada nigdje nisam imao problem. Jedino sto je istina da nekada bude losa tura pa auto osjetno losije ide, i niko nije imun na te problem osim Petrola koji je najkonstantniji, ali su zaista preskupi (cini mi se trenutno 91kf naspram 71kf koliko placam).

Zadnjih par tankova sipam na Hifi, i dobar im je plin.
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#214 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Naslovnica »

Ja večeras nasuo na HIFA Rajlovac, 0.76, sa BIHAMK karticom 0.71.
Idući vikend idem na Velešiće na čišćenje benzinskih dizni, jbga, vazda sam na plinu, zapeklo. Halalalim im cca 160 keka jednom godišnje.
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#215 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by obuzdan »

NediM17 wrote:Nema gdje nisam sipao, nikada check engine nisam dobio. Ako je plinski sistem ispravan i pravilno podesen, i struja dobra (bobine, kablovi, svjecice, inace NGK su najbolje za plin, i to najobicnije nema potrebe za onim LPG svjecicama), check engine lampica nema sta da se pali. Jedino ako je nesto od ovoga na "ivici", mozda da losiji plin moze izazvati check engine.

Sipam uvijek tamo gdje je najjeftinije, Brcko gas, Gilje gas, BP, HIFA, Petrol, nije bitno, nikada nigdje nisam imao problem. Jedino sto je istina da nekada bude losa tura pa auto osjetno losije ide, i niko nije imun na te problem osim Petrola koji je najkonstantniji, ali su zaista preskupi (cini mi se trenutno 91kf naspram 71kf koliko placam).

Zadnjih par tankova sipam na Hifi, i dobar im je plin.
Btw, kako se aktivir at BIHAMK kartica i ko sve nudi tu pogodnost -5kf?
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#216 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Naslovnica »

obuzdan wrote:
NediM17 wrote:Nema gdje nisam sipao, nikada check engine nisam dobio. Ako je plinski sistem ispravan i pravilno podesen, i struja dobra (bobine, kablovi, svjecice, inace NGK su najbolje za plin, i to najobicnije nema potrebe za onim LPG svjecicama), check engine lampica nema sta da se pali. Jedino ako je nesto od ovoga na "ivici", mozda da losiji plin moze izazvati check engine.

Sipam uvijek tamo gdje je najjeftinije, Brcko gas, Gilje gas, BP, HIFA, Petrol, nije bitno, nikada nigdje nisam imao problem. Jedino sto je istina da nekada bude losa tura pa auto osjetno losije ide, i niko nije imun na te problem osim Petrola koji je najkonstantniji, ali su zaista preskupi (cini mi se trenutno 91kf naspram 71kf koliko placam).

Zadnjih par tankova sipam na Hifi, i dobar im je plin.
Btw, kako se aktivir at BIHAMK kartica i ko sve nudi tu pogodnost -5kf?
Učlaniš se u BIHAMK, dobiješ BIHAMK karticu. Pokažeš na HIFA pumpi, obračunaju ti popust...
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#217 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

Na Hifi zadnji tankovi ludilo, ide auto bolje nego na benzin (ako ne bolje onda u najmanju ruku isto). Iz 2k rpm ide haman ko dizel. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#218 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Na Hifi zadnji tankovi ludilo, ide auto bolje nego na benzin (ako ne bolje onda u najmanju ruku isto). Iz 2k rpm ide haman ko dizel. :thumbup:
Da nije neka ljetna varijanta :? , ko i dizel kojem drugacije aditive dodaju ljeti :) . Onaj zimski dizel vise smrdi :D
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#219 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

Ima ti Amare ta mjesta. Ima za LPG ljetna i zimska mjesavina, razlicit omjer propana i butana.

Sad tek sam ustvari skonto koliko je auto bio lijen. Ide fakat ko metak. Probao ga i na benzin, ako ne ide losije, bolje ne ide garantujem.
A dizel zadnji nasuo D5 na BP OIL-u, 1.71KM. Vala nikakve razlike u odnosu na GAZPROM D4.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#220 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by muha_sa »

NediM17 wrote:Na Hifi zadnji tankovi ludilo, ide auto bolje nego na benzin (ako ne bolje onda u najmanju ruku isto). Iz 2k rpm ide haman ko dizel. :thumbup:
kod Tibre il Hotonj :?
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#221 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

Muha, Zabrdje i Visoko, ali vjerovatno im je svugdje isti plin.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#222 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Ima ti Amare ta mjesta. Ima za LPG ljetna i zimska mjesavina, razlicit omjer propana i butana.

Sad tek sam ustvari skonto koliko je auto bio lijen. Ide fakat ko metak. Probao ga i na benzin, ako ne ide losije, bolje ne ide garantujem.
A dizel zadnji nasuo D5 na BP OIL-u, 1.71KM. Vala nikakve razlike u odnosu na GAZPROM D4.
:) :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#223 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by muha_sa »

NediM17 wrote:Muha, Zabrdje i Visoko, ali vjerovatno im je svugdje isti plin.
hvala :-D

u Hotonju i kod Tibre ima razlike :-) cak i u cijeni
pitam ih zašto to :-) kažu da nije isti vlasnik, valjda dva brata
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#224 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Tomahawk11 »

muha_sa wrote:
NediM17 wrote:Muha, Zabrdje i Visoko, ali vjerovatno im je svugdje isti plin.
hvala :-D

u Hotonju i kod Tibre ima razlike :-) cak i u cijeni
pitam ih zašto to :-) kažu da nije isti vlasnik, valjda dva brata
Tacno :thumbup:
Podijelili se.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#225 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Ivo Lola »

mozda malo off topic
koja je cijena plina za domacinstvo... znaci ona velika boca 11-12 l ili kg, kako to vec ide...
Post Reply