Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2301 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

aditon wrote:
Hakiz wrote:
Mega Man X wrote:I ne čudi me da Windows i MacOS se najviše koristi, iako se mora kupiti licenca. Zato što su jednostavni, lagani za koristiti i rade šta zeliš da rade.
Na ovo se moram posebno osvrnuti. Ne rade oni šta ti želiš da rade. Ti radiš ono šta ti oni kažu da uradiš. Kod MacOS-a nikada nije ni bilo, a kod Windowsa su sa 8 prošli dani kada si ti određivao šta i kako će raditi. Sada se ti moraš njima prilagođavati, oni tebi više neće. Ako želiš ti biti glavni, moraćeš na Linux :o
Na istu se rečenicu htjedoh osvrnuti :D

Slažem se Hakiz s tobom u potpunosti ali ono što bih dodao jeste da s Linuxom ti možeš operativni sistem u potpunosti presonalizirati prema svojim potrebama i prema svom ukusu da se tako izrazim. Otvoreni kod ti pruža mnoge mogućnosti onda kada znaš šta radiš i kada jedom to uradiš nema potrebe da se vračaš na iste stvari. Windows je dobar za igre, za svakodnevni rad ali se nikad neće moći porediti s Linuxom. To što sve sam trebaš isprogramirati u Linuxu i jeste čar tog sistema. Windowsi i jesu za masovnu upotrebu i nikad neće zauzeti mjesto Linuxa, i obratno.
Upravo.

Jedno tehničko pitanje moderatorima: Zašto je tema Windows 8 još sticky, a ova tema "obična" kada je Windows 8 praktično mrtav OS? Ima li iko ko je bio na 8 da nije već poodavno prešao na 10?

Ne da mi smeta, samo me čudi.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#2302 Re: Windows 10

Post by kolegione »

Upali ste u dubiozu koja nema smisla windows 10 niko ne placa osim nas rijetkih, linux niko nema vremena da uci kome ne treba.

Linux je brzi "besplatan" lakse instaliras programe ako znas i ako koristis arch linux, mozes sve modifikovati, bolje rade svi open-source programi ko npr KODI manje update OS manje konzumiranje hardware opcenito

WINDOWS totalno GUI OS i velika zastupljenost i lakse je obicnom useru da koristi.
Igranje igrica, ili pak koristenje nekih alata koji nemaju na linuxu.
Ali opcenito je sporiji puno update-a OS i konzumira puno memorije i procesora i opet moras biti iskusniji korisnik da blokiras anti-malware i ostale gluposti koji konzumiraj cijeli proces..
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2303 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

kolegione wrote:Upali ste u dubiozu koja nema smisla windows 10 niko ne placa osim nas rijetkih, linux niko nema vremena da uci kome ne treba.

Linux je brzi "besplatan" lakse instaliras programe ako znas i ako koristis arch linux, mozes sve modifikovati, bolje rade svi open-source programi ko npr KODI manje update OS manje konzumiranje hardware opcenito

WINDOWS totalno GUI OS i velika zastupljenost i lakse je obicnom useru da koristi.
Igranje igrica, ili pak koristenje nekih alata koji nemaju na linuxu.
Ali opcenito je sporiji puno update-a OS i konzumira puno memorije i procesora i opet moras biti iskusniji korisnik da blokiras anti-malware i ostale gluposti koji konzumiraj cijeli proces..
Znam da zvučim kao advokat Linuxa, iako nisam.

Samo hoću da kažem da, bez obzira na to što je Windows ušminkaniji OS od Linuxa, ako se koriste distribucije kao što su Ubuntu, Mint itd pa za one sa slabim i starim mašinama lagane distribucije kao što su Lubuntu, Puppy itd, sve su one krajnjem korisniku slične Windowsu. Ušminkan GUI, nema potrebe za posebnim setovanjima, sve neophodno potrebno radi out of box, nema problema sa virusima itd. Sve je to sasvim dovoljno najvećem broju "običnih" korisnika.

Ono što nekoga realno opredijeli za neki operativni sisitem je izvan potreba običnog korisnika, takve osobe zbog preciznih razloga biraju određen OS.

Ali to da je Linux komplikovan OS koji ne radi kako treba i da čovjek mora maltene znati programirati da ga koristi je već godinama totalna laž. Sa nabrojanim distribucijama Linux je jednostavan kao i Windows. U nekim stvarima malo komplikovaniji, ali u nekim čak i jednostavniji od Windowsa.

I uz to, ne samo OS nego i maltene sav softver, legalno besplatan :)

Naravno, ako neko hoće da sebi naravi Linux, pa instališe samo kernel ili bazni Debian, pa onda bira hoće li kao GUI Gnome ili Unity ili nešto treće, pa bira koji će kontrolor za miša, tastaturu, grafiku, LAN, WiFi, itd, pa svaki od tih modula (kako su svi open source) može promijeniti, preprogramirati da prilagodi sebi, onda stvari postaju izuzetno komplikovane. Ali sa druge strane tako čovjek može sebi namjestiti OS na način koji je nemoguće sa MacOS i Windowsima.

To je ionako nešto šta rade samo stručnjaci. Mi ne govorimo o njima, govorimo o većini nas koji žele da im OS radi odmah, sa lijepim grafičkim interfejsom, bez pretjeranog setovanja. A moderne popularne Linux distribucije to omogućavaju.
Last edited by Hakiz on 29/09/2016 14:29, edited 1 time in total.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#2304 Re: RE: Re: Windows 10

Post by kolegione »

Hakiz wrote:
kolegione wrote:Upali ste u dubiozu koja nema smisla windows 10 niko ne placa osim nas rijetkih, linux niko nema vremena da uci kome ne treba.

Linux je brzi "besplatan" lakse instaliras programe ako znas i ako koristis arch linux, mozes sve modifikovati, bolje rade svi open-source programi ko npr KODI manje update OS manje konzumiranje hardware opcenito

WINDOWS totalno GUI OS i velika zastupljenost i lakse je obicnom useru da koristi.
Igranje igrica, ili pak koristenje nekih alata koji nemaju na linuxu.
Ali opcenito je sporiji puno update-a OS i konzumira puno memorije i procesora i opet moras biti iskusniji korisnik da blokiras anti-malware i ostale gluposti koji konzumiraj cijeli proces..
Znam da zvučim kao advokat Linuxa, iako nisam.

Samo hoću da kažem da, bez obzira na to što je Windows ušminkaniji OS od Linuxa, ako se koriste distribucije kao što su Ubuntu, Mint itd pa za one sa slabim i starim mašinama lagane distribucije kao što su Lubuntu, Puppy itd, sve su one krajnjem korisniku slične Windowsu. Ušminkan GUI, nema potrebe za posebnim setovanjima, sve neophodno potrebno radi out of box, nema problema sa virusima itd. Sve je to sasvim dovoljno najvećem broju "običnih" korisnika.

Ono što nekoga realno opredijeli za neki operativni sisitem je izvan potreba običnog korisnika, takve osobe zbog preciznih razloga biraju određen OS.

Ali to da je Linux komplikovan OS koji ne radi kako treba i da čovjek mora maltene znati programirati da ga koristi je već godinama totalna laž. Sa nabrojanim distribucijama Linux je jednostavan kao i Windows. U nekim stvarima malo komplikovaniji, ali u nekim čak i jednostavniji od Windowsa.

I uz to, ne samo OS nego i maltene sav softver, legalno besplatan :)
nije to tacno osnovnu stvar koju obavljas na OS skidas programe, eh sad ja na rach linuxu upisem pacman -S program i sigurno ga ima u repo

A sad vidi ovaj detalj ti upises u mint ilu ubuntu masu programa moras dodati repo pa instalirati sto moras priznati nije bas ni blizu GUI.

A da instaliras arch moras upisivati code sto nije Gui a ako koristis manjaro a nisi iskusniji nije stabilno.

Tako da nije bas GUI, i onda svaki problem na Windowsima imas bar 120 videa za rjesenje istog dok linux uz svu fragmentaciju distro-a i nije tako lako....

Ja volim linux vise nego windows zbog svega pobrojanog, ali neko ko nema volje ne bi trebao koristiti
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2305 Re: RE: Re: Windows 10

Post by Hakiz »

kolegione wrote:
Hakiz wrote:
kolegione wrote:Upali ste u dubiozu koja nema smisla windows 10 niko ne placa osim nas rijetkih, linux niko nema vremena da uci kome ne treba.

Linux je brzi "besplatan" lakse instaliras programe ako znas i ako koristis arch linux, mozes sve modifikovati, bolje rade svi open-source programi ko npr KODI manje update OS manje konzumiranje hardware opcenito

WINDOWS totalno GUI OS i velika zastupljenost i lakse je obicnom useru da koristi.
Igranje igrica, ili pak koristenje nekih alata koji nemaju na linuxu.
Ali opcenito je sporiji puno update-a OS i konzumira puno memorije i procesora i opet moras biti iskusniji korisnik da blokiras anti-malware i ostale gluposti koji konzumiraj cijeli proces..
Znam da zvučim kao advokat Linuxa, iako nisam.

Samo hoću da kažem da, bez obzira na to što je Windows ušminkaniji OS od Linuxa, ako se koriste distribucije kao što su Ubuntu, Mint itd pa za one sa slabim i starim mašinama lagane distribucije kao što su Lubuntu, Puppy itd, sve su one krajnjem korisniku slične Windowsu. Ušminkan GUI, nema potrebe za posebnim setovanjima, sve neophodno potrebno radi out of box, nema problema sa virusima itd. Sve je to sasvim dovoljno najvećem broju "običnih" korisnika.

Ono što nekoga realno opredijeli za neki operativni sisitem je izvan potreba običnog korisnika, takve osobe zbog preciznih razloga biraju određen OS.

Ali to da je Linux komplikovan OS koji ne radi kako treba i da čovjek mora maltene znati programirati da ga koristi je već godinama totalna laž. Sa nabrojanim distribucijama Linux je jednostavan kao i Windows. U nekim stvarima malo komplikovaniji, ali u nekim čak i jednostavniji od Windowsa.

I uz to, ne samo OS nego i maltene sav softver, legalno besplatan :)
nije to tacno osnovnu stvar koju obavljas na OS skidas programe, eh sad ja na rach linuxu upisem pacman -S program i sigurno ga ima u repo

A sad vidi ovaj detalj ti upises u mint ilu ubuntu masu programa moras dodati repo pa instalirati sto moras priznati nije bas ni blizu GUI.

A da instaliras arch moras upisivati code sto nije Gui a ako koristis manjaro a nisi iskusniji nije stabilno.

Tako da nije bas GUI, i onda svaki problem na Windowsima imas bar 120 videa za rjesenje istog dok linux uz svu fragmentaciju distro-a i nije tako lako....

Ja volim linux vise nego windows zbog svega pobrojanog, ali neko ko nema volje ne bi trebao koristiti
Hajde dobro. Namjesti Windows 10 Home da ti uradi update kada i kako ti hoćeš. Na Linuxu barem nakon 120 videa riješiš stvar. Na Windowsu ako Microsoft kaže da ne može, onda ne može.

Spomenuo sam već programčić o setovanju Gruba za dulaboot. Trebalo je dodati repositorije preko terminala. A i to je bilo lako, samo je trebalo pratiti instrukcije za taj programčić.

Ali to je specifična želja, sam OS i sav softver, konekcije sa internetom, ostalim hardverom itd je radio odmah po instalaciji. I to je nakon instalacije imao instalisan i browser i office, i pržilicu za DVD i audio/video player (bez restrikcija koji sadržaj može puštati), i neke utility programčiće i torrent klijent i ovo i ono. I sve radi odmah po instalaciji bez bilo kakvog dodatnog setovanja.

A to je šta obični korisnik treba.

Na Windowsu nakon instalacije samog OS-a treba ti još barem 2 sata da sve programe instališeš kada ih već imaš spremne. A ako ih nemaš spremne, treba ih prvo pronaći, pa dowloadovati, pa instalisati. A to traje. Pa onda ti antivirus ili firewall blokiraju download ili instalaciju ili pokretanje nekog softvera pa kao obični korisnik onda trebaš pregledati 120 videa na pronađeš kako tim security programima reći da ti doyvole download, instalaciju ili pokretanje željenog programa.

Svaki OS je dobar u nečemu i loš u nečemu drugom. Do korisnika je šta mu treba, šta želi i da se sa tim bori.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#2306 Re: Windows 10

Post by kolegione »

taj programcic kako ga ti zoves je grub-customizer i veoma je opasan za koristenje :)
pogotovo na arch linuxu i moze ti unistiti grub loader, bolje bi bilo da sam popravis grub file nego da to koristis. (dobro je znati)

Ne shvatas sta ja govorim linux je duboko nadmocniji OS ali moras odvojiti vrijeme da ga savladas.
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2307 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

kolegione wrote:taj programcic kako ga ti zoves je grub-customizer i veoma je opasan za koristenje :)
pogotovo na arch linuxu i moze ti unistiti grub loader, bolje bi bilo da sam popravis grub file nego da to koristis. (dobro je znati)

Ne shvatas sta ja govorim linux je duboko nadmocniji OS ali moras odvojiti vrijeme da ga savladas.
Shvatam. Ali se ne slažem, ja kažem da običnom korisniku nije potrebno odvojiti vrijeme da ga savlada ništa više nego za Windows.

Pa da ne zloupotrebljavamo više temu, da se složimo da se ne slažemo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#2308 Re: Windows 10

Post by Haris.ba »

Windows 10 danas za kućne korisnike može zamijeniti linux samo ako im ne trebaju office alati, ili šta ozbiljnije.

Pa već je zamijenio putem raznih tableta. Ako ne treba za poslovnu upotrebu, ima dobrih office alternativa. U budućnosti je sasvim moguće da niko neće kupovati više računare za kućnu upotrebu, za internet surfanje i slične sitnice - biće dovoljno imati mobitel i monitor. Bezična tastatura, te bezični miš. Čak i ako bude televizor samo - biće dovoljno.

Šanse su velike da će windows 10 mobile zamijeniti windows 10 home. Prodavaće se i dalje home, ali samo onima kojima baš treba nešta ozbiljnije. Imaćeš mobitel - uređaj koj će moći obavljati lične office potrebe prosječnog korisnika. Surfati po internetu ,te igrati igrice.

Isto će biti i sa onim što danas zovemo linuksom. Android će izbaciti sličnu tehnologiju ko windows. Prosječni korisnik neće imati potrebu znati komande za terminal. U biti, ako šta ne šteka, ne trebaju mu ni danas.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2309 Re: Windows 10

Post by pirmin »

Haris.ba wrote:U budućnosti je sasvim moguće da niko neće kupovati više računare za kućnu upotrebu, za internet surfanje i slične sitnice - biće dovoljno imati mobitel i monitor. Bezična tastatura, te bezični miš. Čak i ako bude televizor samo - biće dovoljno.
Ima li ko?

https://www.youtube.com/watch?v=r50x1vc2B3w

Je li cemu?
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2310 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#2311 Re: Windows 10

Post by R9.. »

Kakav je ono update bio sinoc, sad imam windows i windows old folder kad otvorim Local Disk C
Josh Windows old Date modified sa sutrasnjim datumom
Image
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#2312 Re: Windows 10

Post by TheWatcher »

jel windows jos uvijek nudi free nadogradnju :?: imao sam windows 10 vratio laptop na fabricke postavke i sad imam 8.1.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#2313 Re: Windows 10

Post by Mega Man X »

TheWatcher wrote:jel windows jos uvijek nudi free nadogradnju :?: imao sam windows 10 vratio laptop na fabricke postavke i sad imam 8.1.
Kad se instalira Windows 10 po prvi put, Windows zabilježi hardver koji imaš (barem sam tako čitao) i kada god formatiraš PC i opet digneš Windows 10, sam se aktivira.
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#2314 Re: Windows 10

Post by TheWatcher »

Mega Man X wrote:
TheWatcher wrote:jel windows jos uvijek nudi free nadogradnju :?: imao sam windows 10 vratio laptop na fabricke postavke i sad imam 8.1.
Kad se instalira Windows 10 po prvi put, Windows zabilježi hardver koji imaš (barem sam tako čitao) i kada god formatiraš PC i opet digneš Windows 10, sam se aktivira.

pa ja sam imao win 10 vratio na fabricke postavke i sada imam win 8.1 :oops:
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#2315 Re: Windows 10

Post by Mega Man X »

TheWatcher wrote:
Mega Man X wrote:
TheWatcher wrote:jel windows jos uvijek nudi free nadogradnju :?: imao sam windows 10 vratio laptop na fabricke postavke i sad imam 8.1.
Kad se instalira Windows 10 po prvi put, Windows zabilježi hardver koji imaš (barem sam tako čitao) i kada god formatiraš PC i opet digneš Windows 10, sam se aktivira.

pa ja sam imao win 10 vratio na fabricke postavke i sada imam win 8.1 :oops:
Nema veze. Kažem da se za licencu ne brineš jer ako je već aktiviran na laptopu bio, onda nema frke.

Ako želiš instalirati Windows 10 opet, onda skini Media Creation Tool sa njihovog sajta.
Možeš direktno upgrade-ovati preko programa ili skinuti na USB stick ili DVD da imaš za kasnije instalaciju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2316 Re: Windows 10

Post by amar1994 »

Anniversary update, koje smece :run:
Vracam ga na 1511 :oops:
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#2317 Re: Windows 10

Post by TheWatcher »

moze li se uraditi upgrade za Edge na win 8.1 :?:
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#2318 Re: Windows 10

Post by Mega Man X »

TheWatcher wrote:moze li se uraditi upgrade za Edge na win 8.1 :?:
Ne. Edge je Win 10 ekskluziva. Doduše ja ga koristim da skinem drugi browser jer Edge je samo redizajnirani Internet Explorer.
Hakiz
Posts: 40681
Joined: 30/07/2015 20:01

#2319 Re: Windows 10

Post by Hakiz »

Mega Man X wrote:
TheWatcher wrote:moze li se uraditi upgrade za Edge na win 8.1 :?:
Ne. Edge je Win 10 ekskluziva. Doduše ja ga koristim da skinem drugi browser jer Edge je samo redizajnirani Internet Explorer.
Ne baš. Edge nije samo browser. Edge je ugrađen u Windows 10 na način na koji Explorer nije. Ako uspiješ isključiti Edge, neće ti raditi ni neke druge funkcije Windowsa 10. Na primjer, da ne bi išao pješke u Control panel pa tražio gdje je Device manager, u Search ukucaš Device manager i direktno mu pristupiš. Ako ukineš Edge i pokušaš koristiti Search funkciju, neće ti raditi. Edge je sastavni dio OS-a, nije samo jedna aplikacija ili modul, pa da se može vaditi kada hoćeš.

Probao.
Troko
Posts: 79
Joined: 23/11/2015 22:22

#2320 Re: Windows 10

Post by Troko »

Nije Edge ni toliko los. Postoji fama kako MS pretrazivac ne valjaju al Edge je fin i jednostavan. Ja koristim Vivaldi jer volim veliki broj opcija za prilagodbu. Medjutim, Edge mi nije pravio probleme kad sam ga koristio.
zippoo87
Posts: 15798
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2321 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Mega Man X wrote:
TheWatcher wrote:moze li se uraditi upgrade za Edge na win 8.1 :?:
Ne. Edge je Win 10 ekskluziva. Doduše ja ga koristim da skinem drugi browser jer Edge je samo redizajnirani Internet Explorer.
da je redizajnirani IE,ne bi postojao i IE na win 10 ,pored Edge-a

Edge je nanovo pisan browser i nema puno dodirnih tacki sa IE
prilicno je brz,otvara se u sekundi a i otvaranje stranica mu nije lose
jos ja imam losu konfiguraciju,mogu misliti kako edge radi na novijim masinama
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#2322 Re: Windows 10

Post by Mega Man X »

Hakiz wrote:
Mega Man X wrote:
TheWatcher wrote:moze li se uraditi upgrade za Edge na win 8.1 :?:
Ne. Edge je Win 10 ekskluziva. Doduše ja ga koristim da skinem drugi browser jer Edge je samo redizajnirani Internet Explorer.
Ne baš. Edge nije samo browser. Edge je ugrađen u Windows 10 na način na koji Explorer nije. Ako uspiješ isključiti Edge, neće ti raditi ni neke druge funkcije Windowsa 10. Na primjer, da ne bi išao pješke u Control panel pa tražio gdje je Device manager, u Search ukucaš Device manager i direktno mu pristupiš. Ako ukineš Edge i pokušaš koristiti Search funkciju, neće ti raditi. Edge je sastavni dio OS-a, nije samo jedna aplikacija ili modul, pa da se može vaditi kada hoćeš.

Probao.
Image

Jesi ti ikad čuo za desni klik Starta? Vidiš da ne treba Search da bi došao u Device Manager.
Last edited by Mega Man X on 01/10/2016 20:40, edited 1 time in total.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#2323 Re: Windows 10

Post by moja tetka »

od uvijek se koristim sa gmail..... i nikakav problem........ prije nekog vremena u outloku nemogu otvoriti hotmail, kao nije podržan od neznam koga............ dajte mi uputstvo kako da otvorim hotmail outlok pa bar da vidim do sada primljene mail poruke.
User avatar
Rugafet
Posts: 4718
Joined: 14/12/2015 17:52

#2324 Re: Windows 10

Post by Rugafet »

@Mega Man X, pa i napisao je da pored Edgea postoji i IE na W10...Misleci da Edge nije samo redizajnirani IE, jer da jeste ne bi bila oba browsera na w10
zippoo87
Posts: 15798
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2325 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

Rugafet wrote:@Mega Man X, pa i napisao je da pored Edgea postoji i IE na W10...Misleci da Edge nije samo redizajnirani IE, jer da jeste ne bi bila oba browsera na w10
on izgleda ne zna ni procitati sta je napisano :D
Post Reply