Kad su počele pripreme za rat?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#26 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by homega »

Sarajmen wrote:U noći izmedu 14. i 15. oktobra 1991. u Skupštini BiH su poslanici SDS-a odbili prijedlog HDZ-a i SDA o izglasavanju suvereniteta republike. Lider bosanskih Srba Radovan Karadžić je zaprijetio: “Želite da povedete BiH istim putem pakla i stradanja kojim su krenuli Slovenija i Hrvatska. Ne zavaravajte se da BiH nećete odvesti pravo u pakao, i da upravo vi nećete snositi krivicu ako nestane cijeli jedan narod. Jer, ako dođe do rata, Muslimani se ne mogu braniti”

Pripreme za rat su ozbiljno počele da se vrše nakon što su procurile informacije o postojanju i sadržaju plana ''RAM''.

Izetbegović nije bio neinformisan o onome šta se dešava. Dana 28. na 29. maj 1991. saznao je za postojanje plana RAM, koji podrazumijeva zaokruživanje etničkog srpskog prostora. Kasetu sa snimljenim razgovorom Karadžić - Milošević donio mu je načelnik SDB-a Sarajevo Munir Alibabić. Kasetu na kojoj Milošević govori Karadžiću: “Javi se Uzelcu u Banju Luku, sada sam razgovarao na najvišem mjestu, digni ljudi koliko treba, neka sve bude pod oružjem. Preduzmi sve što treba, znaš... RAM...” preslušali su zajedno Izetbegović i Rusmir Mahmutćehajić. Nekoliko dana kasnije Izetbegović je obaviješten o sastanku u Karađorđevu.
Bravo!

Kad je formirana "Patriotska liga", kad su formirane "Zelene beretke", kojih datuma?

Koje su aktivnosti provodile ove dvije organizacije, na kojim područjima BiH, i s kojim ciljem?
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#27 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

Dali je Nele bio upoznat sa tim planom RAM ?
Možda nadrealisti nisu bili vidoviti nego je samo Nele bio dobro informisan?



Kanjon Drine
Album: Male priče o velikoj ljubavi (1989)

Kanjon Drine je iza nas,
Stopamo Mufa, Kiki i ja,
Snijeg se topi, cesta je prazna,
Stao nam je stari kamiondžija

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut

Smanjuje brzinu, pripaljuje cigaru,
U mraku mu svijetle oči,
Gazda tihim glasom reče:
Neće ovo, djeco, na dobro poći
Jer sve ide unatrag,
Živimo u plemenima k'o Apači,
A gde ćemo, djeco, i ja i vi
Nama srce kuca za sve njih
Probudi me, ovo je neki ružan san,
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut
Hadžije su sebi podijelili rejone,
Djecu evakuišu avionima,

A ja se osjećam nezgodno,
Kao zebra na Brionima

A vama će, djeco, biti najljepše,
Vi ste navikli rano u krevet,
Uskoro ćemo svi mi,
Imati izlaz samo do devet

Probudi me, ovo je neki ružan san
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#28 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

HDZ je u Hrvatskoj utemeljen 1989 godine i tamo su pošli isprva svi kojima se Juga zamjerila na bilo koji način ,svi bivši hrvatski disidenti su manje više završili tamo, SDS je organiziran godinu dana poslije.1987 Tuđmanu je vraćena putovnica i putuje po inozemstvu/emigraciji. Zašto je Tuđmanu vraćena putovnica???????,zato što je bio najmlađi Titov general????ili zato što je bio predsjednik NK Partizana????? ili zato što su Jugoslovenski SDB-i procijenili da je u Jugoslaviji komunizam na samrti i bolje pustiti ambiciozne bivše generale da osnivaju i vode stranke nego da dođe radikalna ustaška ili četnička emigracija pa da one osnivaju stranke po bivšoj Jugi.Ko je bio pametan i pomno pratio dešavanja tada mogao je još 1989 povezati da će se iz "Balkanskog lonca" nešto izroditi.
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#29 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

Tomi110 wrote:HDZ je u Hrvatskoj utemeljen 1989 godine i tamo su pošli isprva svi kojima se Juga zamjerila na bilo koji način ,svi bivši hrvatski disidenti su manje više završili tamo, SDS je organiziran godinu dana poslije.1987 Tuđmanu je vraćena putovnica i putuje po inozemstvu/emigraciji. Zašto je Tuđmanu vraćena putovnica???????,zato što je bio najmlađi Titov general????ili zato što je bio predsjednik NK Partizana????? ili zato što su Jugoslovenski SDB-i procijenili da je u Jugoslaviji komunizam na samrti i bolje pustiti ambiciozne bivše generale da osnivaju i vode stranke nego da dođe radikalna ustaška ili četnička emigracija pa da one osnivaju stranke po bivšoj Jugi.Ko je bio pametan i pomno pratio dešavanja tada mogao je još 1989 povezati da će se iz "Balkanskog lonca" nešto izroditi.
Da li je običan čovijek 1987 znao ko je Tuđman i da mu je vraćena putovnica?
1987 nije bilo interneta a u školi se učio Marxizam.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#30 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

Mario979 wrote:
Tomi110 wrote:HDZ je u Hrvatskoj utemeljen 1989 godine i tamo su pošli isprva svi kojima se Juga zamjerila na bilo koji način ,svi bivši hrvatski disidenti su manje više završili tamo, SDS je organiziran godinu dana poslije.1987 Tuđmanu je vraćena putovnica i putuje po inozemstvu/emigraciji. Zašto je Tuđmanu vraćena putovnica???????,zato što je bio najmlađi Titov general????ili zato što je bio predsjednik NK Partizana????? ili zato što su Jugoslovenski SDB-i procijenili da je u Jugoslaviji komunizam na samrti i bolje pustiti ambiciozne bivše generale da osnivaju i vode stranke nego da dođe radikalna ustaška ili četnička emigracija pa da one osnivaju stranke po bivšoj Jugi.Ko je bio pametan i pomno pratio dešavanja tada mogao je još 1989 povezati da će se iz "Balkanskog lonca" nešto izroditi.
Da li je običan čovijek 1987 znao ko je Tuđman i da mu je vraćena putovnica?
1987 nije bilo interneta a u školi se učio Marxizam.
Ne,obični mali čovjek u Jugi te godine nije mogao znati,ali te uvjeravam da je 1989 gdine dosta ljudi u emigraciji a i kod nas a pogotovu u obavještajnim službama znalo za Tuđmana,za njegov program pomirenja sinova ustaša i partizana. Zašto Tuđman nije bio neutralisan kada se znalo da ide u emigraciju pogotovu u Norval(Kanada) gdje je bila stacionirana ekstremna ustaška emigracija kojoj je pripadao i Šušak (pokojni i bivši ministar orane RH) kojeg danas optužuju u Hrvatskoj da je pumpao Tuđmana o podjeli Bosne i da je stajao iza Darija Kordića i ostalih lidera HZ HB,pogotovu vojnih.
Što ti hoću reći, sve je to počelo kao igra SDB-a Srbije i SDB-a Hrvatske i jedni i drugi su znali da komunizam neće još dugo trajati i počeli su gurati i puštati političare/bivše generale za koje su procijenili da bi mogli steći neke političke poene i na taj način omogučiti preživljavanje tih istih SDB-ovaca u novonastalim višestranačkim društvima. Dokaz ti je Josip Perković, čovjek svih sistema koji je nedavno završio u Njemačkoj zbog ubojstva Stjepana Đurekoviča, jedan od visokorangiranih SDB-ovaca u Hrvatskoj a poslije dolaska Tuđmana na vlast, prvi špijun Republike Hrvatske.
Tako isto i u Srbiji, Jovica Stanišić,pa ispod njega Frenki, a ispod Frenkija razni kapetani Dragani i Arkani.
Žišku igru?
Kad su Jovicu isprdili u Haag,ko se zauzeo za Jovčeta ,pa CIA brate.
Igra rock`n`roll cela Jugoslavija.....
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#31 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by lajkujMe »

RAM plan engleski ovo je sramota da nije prevedeno na vise jezika a pogotovo na Bosanski.

Pa ljudi moji je li vama jasno sta je ovo bilo? Ovo direktno prevedite na danasnje vrijeme, ja iskreno mislim da se nista nije promjenilo nego su samo Hrvati i Srbi naisli na malo veci otpor nego sto su ocekivali. A ovi sto kazu ma to je bilo tad nije to vise aktuelno. Ovo nije uvreda nego realno zapazanje takvi kao vi koji ublazavate ovakve stvari i koji misle da ima dobrih Srba i Hrvata i da je sve to politika, ako dodje opet na ratno stanje vi ce te biti prvi na redu za klanje od monstruma iz ova dva naroda jer ce te im vi trcati otvorenih ruku pa daaj komso nemoj tako a komsija te kalasnjikovom busi.

Ovaj plan je nista drugo nego kopija nacistickog plana za rijesavanje Zidova.

Iskreno cu vam sada nesto reci, mi umjesto sto pjenimo po cionistickom rezimu to jest zidovima i Izraelu mi bi se trebali ugledati na njih, oni kao i Bosnjaci danas su zivjeli po raznim zemljama, i sve su mislili fino ovo ono, komsije, prijatelji itd i na kraju svako malo su ih klali da bi to dovelo do zadnjeg (ne jedinog) holokausta gdje su skoro pa izbrisani s mape europe.
Ljudi skontali jebo strance, osnovali svoju drzavu s velikim patrioizmom i vjerskim nabojom i pojebali svakog ko im se suprotstavio, naoruzali svoj narod do zuba, imaju jaki lobi i plus su napravili nuklearne bombe i tako se osigurali do kraja svijeta. Niko im nista ne moze a pogotovo ne neki ljudi tamo koji hoce daj pokolju.
Ne kazem da je uredu ovo sto rade palestincima i drugima ali ljudi uradili ono sto su morali da bi opstali kao narod i sprijecili daljnja klanja i osigurali sebi koliku toliku sigurnost.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#32 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by trocadero »

Mario979 wrote:Dali je Nele bio upoznat sa tim planom RAM ?
Možda nadrealisti nisu bili vidoviti nego je samo Nele bio dobro informisan?



Kanjon Drine
Album: Male priče o velikoj ljubavi (1989)

Kanjon Drine je iza nas,
Stopamo Mufa, Kiki i ja,
Snijeg se topi, cesta je prazna,
Stao nam je stari kamiondžija

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut

Smanjuje brzinu, pripaljuje cigaru,
U mraku mu svijetle oči,
Gazda tihim glasom reče:
Neće ovo, djeco, na dobro poći
Jer sve ide unatrag,
Živimo u plemenima k'o Apači,
A gde ćemo, djeco, i ja i vi
Nama srce kuca za sve njih
Probudi me, ovo je neki ružan san,
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut
Hadžije su sebi podijelili rejone,
Djecu evakuišu avionima,

A ja se osjećam nezgodno,
Kao zebra na Brionima

A vama će, djeco, biti najljepše,
Vi ste navikli rano u krevet,
Uskoro ćemo svi mi,
Imati izlaz samo do devet

Probudi me, ovo je neki ružan san
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća
Обиљежио си погрешан стих!
Онај који највише "компромитује" је у ствари овај задњи...

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća

То је Неле све детаљно разрадио и образложио у аутобиографској књизи "Фајронт у Сарајеву". Па ако имаш времена а и знаш ћирилицу прочитај да ти буде јасније!

А шта рећи за Среброва који је поред имена промјенио и презиме, апсолутно ништа!


Томи 110,
Јел и овај задњи рат имао какве везе са духаном?
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#33 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by zambaklija »

kosava wrote:
pedeset wrote:
zambaklija wrote:puno,puno prije,ko će to znati,ali ja se sjećam jednog događaja i tu sam ubijeđen da to ima sa pripremama veze,Naime bila je 82 ili 83 ,ja izviđač,najavljena nam je posjeta kojoj trebamo ići na ruku,stiže vojni autobus pun oficira i sve su vjerovatno bili srbijanci jer su isključivo pričali ekavicom(do tada niti jednog pravoslavca Bosanca nisam čuo da koristi isključivo ekavicu),vodali smo ih po brdima i čukama najduže su se zadržali na tvrđavi koja je u centru grada i sa nje se sve super vidi,tu su crtali po kartama ,kada se poslije zaratilo oni su držali baš tuda linije kuda smo ih vodali zato se toga sjećam...
Tragikomično, jer zaista mi nije jasno kako neko od naših "mozgova" nije na vrijeme shvatio šta se sprema nego im još kako kažeš pokazivali potencijalne bunkere, izvidnice kako se već kaže, i baš nas odatle najviše granatirali i pravili probleme. Ali šta ćeš takva bila vremena, a mislim da ste se vi slomili ko će im bilje pokazati teritorij, zato sam rekao da je tragikomično. Valjda smo došli tobe.
Eto JNA nije imal kasarne u svakoj carsiji :roll: pa trebali im neki izvidjaci da im pokazu polozaje, JNA je uvijek imal vjezbe crveni vs plavi i planove napada i odbrane svakog mjesta u slucaju invazije pa su ih samo aktivirali.
jbga šta ću kada je tako bilo
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#34 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by zambaklija »

pedeset wrote:
zambaklija wrote:puno,puno prije,ko će to znati,ali ja se sjećam jednog događaja i tu sam ubijeđen da to ima sa pripremama veze,Naime bila je 82 ili 83 ,ja izviđač,najavljena nam je posjeta kojoj trebamo ići na ruku,stiže vojni autobus pun oficira i sve su vjerovatno bili srbijanci jer su isključivo pričali ekavicom(do tada niti jednog pravoslavca Bosanca nisam čuo da koristi isključivo ekavicu),vodali smo ih po brdima i čukama najduže su se zadržali na tvrđavi koja je u centru grada i sa nje se sve super vidi,tu su crtali po kartama ,kada se poslije zaratilo oni su držali baš tuda linije kuda smo ih vodali zato se toga sjećam...
Tragikomično, jer zaista mi nije jasno kako neko od naših "mozgova" nije na vrijeme shvatio šta se sprema nego im još kako kažeš pokazivali potencijalne bunkere, izvidnice kako se već kaže, i baš nas odatle najviše granatirali i pravili probleme. Ali šta ćeš takva bila vremena, a mislim da ste se vi slomili ko će im bilje pokazati teritorij, zato sam rekao da je tragikomično. Valjda smo došli tobe.
u 80tim smo još uvijek bili zagrijani Yugovići o ratu niko nije razmišljao...
User avatar
sinuhe
Posts: 11489
Joined: 03/06/2011 11:33

#35 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by sinuhe »

lajkujMe wrote:RAM plan engleski ovo je sramota da nije prevedeno na vise jezika a pogotovo na Bosanski.
Znaci poceli planirati nakon demokratskih izbora ili zaostravanja odnosa i finalizirali u avgustu 91. Pa i nije im bio neki plan.
Previse laskate Srbima, pomislio bi covjek da su pedantni Prusi.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#36 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by PM72 »

JNA je imala detaljne karte svakog mjesta,sela,brda,potoka...sa tačno ucrtanim udaljenostima tačke A i tačke B.Tako da joj nisu trebali izviđači niti autobus pun oficira,imali su geodetski zavod u svakom glavnom gradu a imali su i svoju geodetsku službu.Ne kažem da se pomenuti događaj nije desio ali to nije ništa spektakularno jer se to dešavalo u svakom gradu.Imali su svoje "ekskurzije" a morali su i oni ubijati vrijeme,osim da se naloču i nažderu.U samom Sarajevu i njegovoj okolini postojalo je 13 kasarni,dva vojna aerodroma,tri skladišta MTS-a i jedna velika vojna fabrika.Morali su nešto raditi,nisu svi mogli kupiti lišće niti podrezivati ograde. :D

Ja se dobro sjećam vojne vježbe pod nazivom Romanija jer su mi starog pokupili u rezervu.Čak su i po Alipašinom po mraku trčali,zalijegali,pucali...a stanovnici su bili upozoreni da je vježba u toku.Bili su neki crveni i plavi i branili su šatro Sarajevo od upada agresora.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#37 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by PM72 »

Dali je Nele bio upoznat sa tim planom RAM ?
Možda nadrealisti nisu bili vidoviti nego je samo Nele bio dobro informisan?
Šiberov babo je bio jedan od komandanata TO u BiH.Ako je iko znao o tim planovima - znao je on.Govorim u prijeratnom periodu da ga neko ne zamjeni sa TOBiH.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#38 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

trocadero wrote:
Mario979 wrote:Dali je Nele bio upoznat sa tim planom RAM ?
Možda nadrealisti nisu bili vidoviti nego je samo Nele bio dobro informisan?



Kanjon Drine
Album: Male priče o velikoj ljubavi (1989)

Kanjon Drine je iza nas,
Stopamo Mufa, Kiki i ja,
Snijeg se topi, cesta je prazna,
Stao nam je stari kamiondžija

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut

Smanjuje brzinu, pripaljuje cigaru,
U mraku mu svijetle oči,
Gazda tihim glasom reče:
Neće ovo, djeco, na dobro poći
Jer sve ide unatrag,
Živimo u plemenima k'o Apači,
A gde ćemo, djeco, i ja i vi
Nama srce kuca za sve njih
Probudi me, ovo je neki ružan san,
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut
Hadžije su sebi podijelili rejone,
Djecu evakuišu avionima,

A ja se osjećam nezgodno,
Kao zebra na Brionima

A vama će, djeco, biti najljepše,
Vi ste navikli rano u krevet,
Uskoro ćemo svi mi,
Imati izlaz samo do devet

Probudi me, ovo je neki ružan san
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća
Обиљежио си погрешан стих!
Онај који највише "компромитује" је у ствари овај задњи...

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća

То је Неле све детаљно разрадио и образложио у аутобиографској књизи "Фајронт у Сарајеву". Па ако имаш времена а и знаш ћирилицу прочитај да ти буде јасније!

А шта рећи за Среброва који је поред имена промјенио и презиме, апсолутно ништа!


Томи 110,
Јел и овај задњи рат имао какве везе са духаном?
Naravno :D
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#39 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

trocadero wrote:[quote="Mgo je sam

Živimo u plemenima k'o Apači,
A gde ćemo, djeco, i ja i vi
Nama srce kuca za sve njih
Probudi me, ovo je neki ružan san,
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut
Hadžije su sebi podijelili rejone,
Djecu evakuišu avionima,

A ja se osjećam nezgodno,
Kao zebra na Brionima

A vama će, djeco, biti najljepše,
Vi ste navikli rano u krevet,
Uskoro ćemo svi mi,
Imati izlaz samo do devet

Probudi me, ovo je neki ružan san
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća
Обиљежио си погрешан стих!
Онај који највише "компромитује" је у ствари овај задњи...

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća

То је Неле све детаљно разрадио и образложио у аутобиографској књизи "Фајронт у Сарајеву". Па ако имаш времена а и знаш ћирилицу прочитај да ти буде јасније!
[/quote]

Mislim da su neki stvarno evakuisali 80-tih, to što su oni znali više od drugih i kako su znali pitanje je ove teme?
Ali većina obične raje ( vjerovatno i ti) su se jednostavno probudili jedno jutro i vidjeli na Jutelu da počinje rat.
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#40 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Mario979 »

trocadero wrote:
Mario979 wrote: Živimo u plemenima k'o Apači,
A gde ćemo, djeco, i ja i vi
Nama srce kuca za sve njih
Probudi me, ovo je neki ružan san,
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Planine gole vrletne lomile nam put,
Gazda je vozio vidno neraspoložen,
Više tužan no ljut
Hadžije su sebi podijelili rejone,
Djecu evakuišu avionima,

A ja se osjećam nezgodno,
Kao zebra na Brionima

A vama će, djeco, biti najljepše,
Vi ste navikli rano u krevet,
Uskoro ćemo svi mi,
Imati izlaz samo do devet

Probudi me, ovo je neki ružan san
Što manje, dijete, znaš to si manje nesretan

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća
Обиљежио си погрешан стих!
Онај који највише "компромитује" је у ствари овај задњи...

Kanjon Drine je iza nas,
Ispred nas je ravna Romanija
Snijeg se topi, ništa neće
Zaustaviti dolazak novog proljeća

То је Неле све детаљно разрадио и образложио у аутобиографској књизи "Фајронт у Сарајеву". Па ако имаш времена а и знаш ћирилицу прочитај да ти буде јасније!
Mislim da su neki stvarno evakuisali 80-tih, to što su oni znali više od drugih i kako su znali pitanje je ove teme?
Ali većina obične raje ( vjerovatno i ti) su se jednostavno probudili jedno jutro i vidjeli na Jutelu da počinje rat.[/quote]
armin071
Posts: 5293
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#41 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by armin071 »

Cim je Tito otisao sa ovog svijeta karte su bacene na sto. To je sto se tice podrucja Juge. U ilegali su pripreme za rat pocele jos 60-tih. Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#42 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Woody »

Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
K'o i u svakom drugom ratu :sad:

Još bih da dodam: Pripreme za ovaj rat (1991-1995) su počele 9. maja 1945 - kada se poražene/preživjele snage domaćih pripadnika sila osovine nisu htjele pomiriti sa ishodom WW2, pronašle sigurno utočište i zaleđinu u (nekim) zemljama pobjednicama - a te iste zemlje im pružile finansijsku, logističku i moralnu podršku za ispunjenje zajedničih im ciljeva. A čekao se samo povoljan istorijski trenutak ;-)
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#43 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

armin071 wrote:Cim je Tito otisao sa ovog svijeta karte su bacene na sto. To je sto se tice podrucja Juge. U ilegali su pripreme za rat pocele jos 60-tih. Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
Dok je Tile bio živ nikakvog RAM-a 100 posto nije postojalo, ali nakon Tiline smrti pogotovo u drugoj polovici 80-tih godina, vrlo vjerovatno da su postojali planovi u Akademskim, vojnim i obavještajnim krugovima što ako se komunizam a onda i Jugoslavija uruši. Pa i memorandum SANU-a je nastao krajem 1986 godine kao uvertira za stvaranje Velike Srbije.
armin071
Posts: 5293
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#44 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by armin071 »

Tomi110 wrote:
armin071 wrote:Cim je Tito otisao sa ovog svijeta karte su bacene na sto. To je sto se tice podrucja Juge. U ilegali su pripreme za rat pocele jos 60-tih. Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
Dok je Tile bio živ nikakvog RAM-a 100 posto nije postojalo, ali nakon Tiline smrti pogotovo u drugoj polovici 80-tih godina, vrlo vjerovatno da su postojali planovi u Akademskim, vojnim i obavještajnim krugovima što ako se komunizam a onda i Jugoslavija uruši. Pa i memorandum SANU-a je nastao krajem 1986 godine kao uvertira za stvaranje Velike Srbije.

Bilo bilo samo ne u Jugi vec po inostranstvu. Kao sto i napisah. A i u Jugi se zadnjih godina Titovog zivota mnogo toga na glas "suskalo". Vec je i njemu tad bilo jasno da im ne moze nista. U vojsku se bilo uvuklo dosta ravnogoraca tako da nije ni bio siguran u podrsku iste.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#45 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by homega »

Sarajmen wrote:
homega wrote:
Sarajmen wrote:...Pripreme za rat su ozbiljno počele da se vrše nakon što su procurile informacije o postojanju i sadržaju plana ''RAM''...
Bravo!

Kad je formirana "Patriotska liga", kad su formirane "Zelene beretke", kojih datuma?

Koje su aktivnosti provodile ove dvije organizacije, na kojim područjima BiH, i s kojim ciljem?
Ima nekih odgovora na tvoja pitanja na sljedećem linku : http://forum.klix.ba/patriotska-liga-t77685.html
Ma ja bih volio pročitati tvoj odgovor :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#46 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Gojeni H »

Woody wrote:
Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
K'o i u svakom drugom ratu :sad:

Još bih da dodam: Pripreme za ovaj rat (1991-1995) su počele 9. maja 1945 - kada se poražene/preživjele snage domaćih pripadnika sila osovine nisu htjele pomiriti sa ishodom WW2, pronašle sigurno utočište i zaleđinu u (nekim) zemljama pobjednicama - a te iste zemlje im pružile finansijsku, logističku i moralnu podršku za ispunjenje zajedničih im ciljeva. A čekao se samo povoljan istorijski trenutak ;-)
Za sve je kriva CIA. Amerikanci cetnicima i ustasama ostrili nozeve i drzali peskire da imaju cime obrisat' ruke. :-)
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#47 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Woody »

Jašta, br'te :thumbup:

Image
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#48 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

Gojeni H wrote:
Woody wrote:
Tuzno je samo sto su u ovom ratu najvise nastradali oni koji su ga realno najmanje htjeli.
K'o i u svakom drugom ratu :sad:

Još bih da dodam: Pripreme za ovaj rat (1991-1995) su počele 9. maja 1945 - kada se poražene/preživjele snage domaćih pripadnika sila osovine nisu htjele pomiriti sa ishodom WW2, pronašle sigurno utočište i zaleđinu u (nekim) zemljama pobjednicama - a te iste zemlje im pružile finansijsku, logističku i moralnu podršku za ispunjenje zajedničih im ciljeva. A čekao se samo povoljan istorijski trenutak ;-)
Za sve je kriva CIA. Amerikanci cetnicima i ustasama ostrili nozeve i drzali peskire da imaju cime obrisat' ruke. :-)
To nisu???????Zašto su Jovčeta i Frenkija pustili iz Haaga odn zašto se CIA zauzela za Jovčeta da je "good guy" iako su ti isti stvorili Crvene beretke, Škorpione, Arkane i ostalu zvjerad koja je činila zulume po BiH i Hrvatskoj.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#49 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Tomi110 »

Jovicu je Slobo najurio 1998 godine jer mu je postao sumnjiv, da previše loče na Beogradskim skelama sa agentima CIA-e i onda pročitam da je Jovica bio "američki čovek" od početka 90-tih,što znači da je su Ameri odn. CIA znala svo vrijeme o čemu se radi u Jugi ali su tek intervenirali kad smo se dobro "isklali", dolaze na kraju balade kao "princ na belom horsu" i kao "prijatelji Bosne" spašavaju "jadne Bosance"-"Pax Americana"....ma dajte...jebe lud zbunjenoga :izet:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#50 Re: Kad su počele pripreme za rat?

Post by Danguba »

Americi veliko hvala jer da njih nije bilo, nas bi jos ubijali ali ne Ameri nego komsije.
Post Reply