RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#1 RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Dragi forumasi, iskusni poznavaoci francuskih vozila,

Kao sto dobro znate, cijene francuskih vozila drasticno brzo padaju, sto bi rekli "nenormalno".
Najvise me brinu cijene Renault Lagune 2, s obzirom da istu vozim, 1.9 dci, initiale oprema.
Vozila su fantasticna, preudobna, motori (ako se redovno odrzavaju) extra, kao i kod svakog vozila kugle i krajnice najcesce odlaze (zbog nasih vrlih cesta), itd...

U zadnje vrijeme pratim malo cijene po PIK.ba, i iskreno, frapirao sam se kad sam vidio kakve sve cijene ljudi postavljaju (po slikama TOP, ali ne ulazim puno u stvarno stanje, kilometraza isto OK, godiste solidno, tek registrovana), i na kraju cijena ko GOLF 3.

Vjerovatno ce se u ovoj prici pronaci jos mnogi vlasnici ove limuzine, koji su poput mene u trenutnoj ili planiranoj prodaji iste, gdje nam nista drugo ne preostaje nego da damo vozilo u zamjenu uz doplatu, te da su neke manje auto kuce u pitanju.

Kao primjer navodim nedavnu sansu da zamjenim svoju Lagunu 2 za seriju 3, 2010 god., gdje sam trebao doplatiti cca 8.300 KM, te kasnije plus registracija, moguci mali servis, itd.
Postavlja se pitanje, za koliko bi je onda mogao prodati? Pretpostavljam, prvo bi je tesko prodao, ili bi je prodao po cijeni takvoj da bi trebao za ovu Lagunu 3 doplatiti cca 10.500 KM.

Ljudi, dohavizajte se!!!
Ne podcjenjujte vasa vozila!!!
Puno vise kostaju, tacnije poskupit ce pogotovo nakon zabrane uvoza vozila starijih od 10 godina, gdje ce se moci uvoziti samo vozila fakticki od 2005 god., gdje je u pitanju EURO 4 standard.

Hvala na misljenju!!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Bakir1 »

pa nije problem u tebi kao vlasniku, problem je u "svercerima", lagunu dci, smece, gore kupi za 900 eur-a, samim time rusi cijenu tvome autu i svim ostalim autima iste marke i proizvodjaca.
omiljena recenica novokomponovanih kupaca "jarane ima jeftinije" ;-)
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#3 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by milojicabrzi »

Cijene limuzina, naročito više klase, padaju rapidno sa godinama starosti, upravo zbog skupog i kompliciranog održavanja.

Nije to bez veze što je neko auto na cijeni ili ne, ima tu čitav niz faktora.

Npr. Japanska vozila, starija od 10 godina, skoro je nemoguće prodati, niko ih neće.

Nije to nikakvo podcjenjivanje, već situacija na tržištu.

Vjerujem da će se za dobru Lagunu naći i kupac, ali problem je što je dosta tih auta, sa prevelikom kilometrazom, pred potrebnim skupim servisima i sl.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#4 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by mali_milojica »

Trzisna cijena ti je između 4000-5000. Ne znam ni ja zasto je taj auto toliko podcijenjen,ali jbg,zakoni trzista su takvi. Najprije da ce ti otici u nekoj zamjeni.
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#5 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Odrzavam kod cuvenog "Edvina" u SA.
U periodu od godinu dana uradio veliki servis, mali, kugle, krajnice, selene, sva tri nosaca, remenicu alternatora, nov akumulator, amortizere, diskove, disk plocice, i jos dosta toga...
Smatram da mi vozilo puno vise vrijedi od cijene koju je doticni kolega postavio (4000-5000)!!!
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#6 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Bakir1, slazem se.
Kupi gore Lagunu 2 za 900 EUR, uradi joj mali servis, malo ispolira, ocisti, i eto je...
:sax:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#7 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by sema911s »

pogledas samo cijenu tih vozila vani i shvatices sto su ovdje jeftina, a to auto vuce one skupe probleme(zamajac, nosaci motra, kradja, citaci kartica, unutrasnjos) i na kraju francusko vozilo sto JK hoce da su prvi pa zaseru usvemu, pogledaj koliko su kupci bili zadovoljni u UK tim vozilom,.

sto mu je cijena tako smoijesna pa jbga zivis u kapitalizmu gdje sve gubi vrijednost pa tako i francusko avto(samo su talijani gori od njih i super luksuzna avta)

a to sto kosta ko golf 3 jbga skontaj zasto cijena servisa diktira mnogo sta
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#8 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by johntra »

dowe85 wrote:Odrzavam kod cuvenog "Edvina" u SA.
U periodu od godinu dana uradio veliki servis, mali, kugle, krajnice, selene, sva tri nosaca, remenicu alternatora, nov akumulator, amortizere, diskove, disk plocice, i jos dosta toga...
Smatram da mi vozilo puno vise vrijedi od cijene koju je doticni kolega postavio (4000-5000)!!!
Normalno da vrijedi i da je možeš, ako ti se ne žuri prodati za više od te cijene, negdje oko sedam milja...koja je godina?
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#9 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Napisa se ja, ali bas, i tekst nesta ;-)

E ovako, htio sam reci, da mi vlasnici francuskih vozila znamo da su jeftina za odrzavanje, bar ja, bukvalno je ne osjetim previse, redovno ulje i filtere, i bas ako hocu da mi je prednji trap OK, provjeravam kugle i krajnice i to je to.

Ova ponuda koja mi je promakla (spomenuo prethodno), za LAGUNU 3, radi se o motoru 2.0 DCI, 150 ks, 4 CONTROL, 2010, 156.000 km, BOSE EDITION oprema (dakle full) za 15.300 KM.

Moja Laguna je 2001 godiste, prva reg.2002, karavan verzija, GT izvedba, tamniji farovi (XENON), parking senzori, chrom paket, krovni nosaci, koza/alcantara, cd/changer 6CD originalan (rjetkost), te svi senzori za kisu, unutrasnji retrovizor, digitalna klima, ESP, tempomat, itd...

Dakle, nedavno registrovao, sto ispade da mi je procjenjena na 7.000 KM, a po PIK.ba gledam ljudi podaju i po 5.500, e pa kod mene tesko :mrgreen:

I previse odrzavam, sve se moze potvrditi.
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Optimist »

Ti si se zajebo sto je nisi zamijenio za Lagunu 3. :wink:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by 530i »

Jedan moj poznanik prodao nedavno Volvo s80...za upola manje para koliko je tražio kada je prvi put osvanuo na oglasima.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#12 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by johntra »

Možeš je komotno cijeniti sedam milja i prodati za oko 6.500...ako ti se baš žuri, onda je ponudi nekome i za šesticu, ja ne bi nikad ispod toga išao...
Imaš još solidnih laguna 3 kod nas u oglasima, tako da se možeš mijenjati sa nekim uz doplatu...mada je ta 4Control zmaj...
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#13 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Znam da sam se zeznuo :mrgreen:

Bice akoBogda vozila, da smo zivi i zdravi, to je najbitnije.

Ali, poenta, da u vozila ne treba puno ulagati, propada, bolje u zemlju, nekretninu, zlato, tako ispade na kraju :P

Vozila se kupuju tako do 15.000, po mom misljenju, ne skuplje, i po toj cijeni se mogu kupiti extra vozila.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#14 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by mali_milojica »

dowe85 wrote:Odrzavam kod cuvenog "Edvina" u SA.
U periodu od godinu dana uradio veliki servis, mali, kugle, krajnice, selene, sva tri nosaca, remenicu alternatora, nov akumulator, amortizere, diskove, disk plocice, i jos dosta toga...
Smatram da mi vozilo puno vise vrijedi od cijene koju je doticni kolega postavio (4000-5000)!!!
Ne nih da ovaj post shvatis kao uvredu.
Sve ovo sto si nabrojao,kad bosanac kupuje auto,mozes okaciti macku o rep. Sto bakir rece,ima jeftinije,a to sto je tvoj auto bolji od svih,ne pije kod bosnjaka vode. Sto se mene tice,mozes je cijeniti koliko hoces,realno je da je ne mozes prodati preko 5000 KM. Jos karavan. Prva serija. Skoro pa nemoguce,ako nije neko ko zna tvoj auto,da li prijatelj,komsija ili rodbina.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#15 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Frutek »

dowe85 wrote: Ali, poenta, da u vozila ne treba puno ulagati, propada, bolje u zemlju, nekretninu, zlato, tako ispade na kraju :P

Vozila se kupuju tako do 15.000, po mom misljenju, ne skuplje, i po toj cijeni se mogu kupiti extra vozila.
Image

Ovo što si napisao je živa, brutalna, nepobitna činjenica! I to govorim nakon 2 nova, prilično skupa auta. Nikad više...
dowe85
Posts: 58
Joined: 07/11/2014 14:48

#16 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by dowe85 »

Svako vozilo ima svog kupca :D
Kao drugo, slazem se da je mentalitet/zadrtost (mislim prvenstveno na ljubitelje/vlasnike VW vozila, bez uvrede) uveliko prisutna, ne mijenja se ig godine u godinu!!!

Kao drugo, kad sam vozio Megana II sport, sve extra, svi su govorili tesko ces prodati, i tako "drzi tamo-drzi vamo" :shock: , prodam za 3.000 vise od prognoze drugih misljenika :mrgreen:
Hocu reci, uvijek ce biti polemika oko francuskih vozila, tj. francuska VS njemacka i sl.

Ali ponavljam, svako vozilo ima svog kupca!!!!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#17 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by mali_milojica »

Slazem se,ali dok naiđe kupac,cijena auta pada,ti se izlazes jos vise trosku,jer neke popravke dolaze na naplatu,registracija itd.
Misljenja sam da ga je bolje prodati sad za 5000 KM,nego iduce godine,ali svako ima svoje
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#18 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by 2001 »

@dowe85:

Nažalost, to ti je surova realnost...samo za primjer; kolega 2010. godine, Lagunu 3. (dizel, 2.0, 150KS) staru dvije godine, kupuje za 28.000KM a danas...pitanje je da li može dobiti i POLA iznosa od plaćenog?!
Fantastičan, gotovo nestvaran pad cijene za što je djelimičan uzrok generalna kriza ali i "popularnost" francuskih vozila.
Lično, ne volim i ne privlače me francuska vozila, što zbog ružnih iskustava i što zbog slušanja konstantnih patnji, nemalog broja poznanika koji su također imali vrlo loša iskustva! :sad:
Dodatna i otežavajuća okolnost je već spomenuti mentalitet/zadrtost domaće sredine i na kraju dobijaš tri važna faktora za lošu prodaju i nisku cijenu...
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#19 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by citroen xm »

Jedna stvar je stanje na PIK-u, druga stvar je stanje tvoga auta, a treća stvar je realnost.
Ja iskreno po opisu koji si dao mislim da tvoje auto možeš prodati za maksimalno 6500 KM, toliko maksimalno i vrijedi. Jbg druže, to auto je staro 13 godina i ima sigurno 200000 km na satu, održavanje je u okviru klase kojoj pripada i uvijek skuplje nego kod nekog kompakta.

Neka sasvim treća stvar je cijena G3 koja tebe ne treba da dotiče. Cijene tih auta su nikakve i svi koji na PIK kače oglase trica sa nekim jakim cijenama ili ispipavaju tržište pa ganjaju neku dobru zamjenu ili žive daleko u prošlosti. Ko tricu bilo kakvu proda preko 3500 KM ja mu skidam kapu, a kupcu čestitam na ludosti.

Šta i očekujete? Kupili ste ta francuska auta po nižoj cijeni od konkurencije, po nižoj ćete ih i prodati u datom trenutku. Na svim autima se otprilike gubi isto.

I na kraju, ne treba da vjerujete da će posle nove godine auta puno poskupiti, i ako poskupe to će biti maksimalno 200 KM. Prije svega kalendarski biće godinu starija. Ako im podignete malo više cijenu, cjenovno će stići ova posle 2005. pa vaše auto opet niko neće kupiti.

Kome je žao para koje gubi na autu onda treba da se pozdravi sa mlađim autima i kupi nešto do 2500 KM. E tim autima cijena malo pada jer ne može niže, a i ako padne gubitak skoro nećete ni osjetiti.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Truba »

ignorirao sam vozila 30 godina
i sada aktivnije sve to pratim
uglavnom primijetio sam da ljudi ne kupuju auto da uživaju
nego razmišljaju koje će auto po mogucstvu za 5 godina bukvalno vratiti uloženu sumu :D
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#21 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by colt »

Ima tu svega.

Ponekad na cijenu polovnih vozila utiču i ovlašteni trgovci. Ev danas gledam na stranici Škode i fokusirao sam se na Octavie (čisto iz radoznalosti jer sam kupio ove godine Octaviu A7). Cijenu Octavie A7 su prije par dana spustili oko 2.000,00 KM i šta bi recimo rekao za svoje vozilo koje je izgubilo na koliko toliko amortizaciji i obaranjem cijena novih vozila sa 0 km.

To će naravno oboriti (nerealno) i recimo cijene polovne Octavije facelift koju je neko kupio prošle godine sa pređenim malim kilometražama. Itd
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#22 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by mali_milojica »

Dodao bih jos jedan argument u mojoj tezi da taj auto vrijedi nekih 4-5 hiljada. Passat 5+ tog godista karavan realno sada vrijedi oko 7k KM. U BIH nema pite da tvoj auto moze biti u rangu sa njim sto se cijene tice,taman da si ga drzo pod staklenim zvonom. Laguna je i prije bila ispod cijenom,a realno je i da sada bude.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#23 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by Sodom1 »

dowe85 wrote:Napisa se ja, ali bas, i tekst nesta ;-)

E ovako, htio sam reci, da mi vlasnici francuskih vozila znamo da su jeftina za odrzavanje, bar ja, bukvalno je ne osjetim previse, redovno ulje i filtere, i bas ako hocu da mi je prednji trap OK, provjeravam kugle i krajnice i to je to.

Ova ponuda koja mi je promakla (spomenuo prethodno), za LAGUNU 3, radi se o motoru 2.0 DCI, 150 ks, 4 CONTROL, 2010, 156.000 km, BOSE EDITION oprema (dakle full) za 15.300 KM.

Moja Laguna je 2001 godiste, prva reg.2002, karavan verzija, GT izvedba, tamniji farovi (XENON), parking senzori, chrom paket, krovni nosaci, koza/alcantara, cd/changer 6CD originalan (rjetkost), te svi senzori za kisu, unutrasnji retrovizor, digitalna klima, ESP, tempomat, itd...

Dakle, nedavno registrovao, sto ispade da mi je procjenjena na 7.000 KM, a po pik .ba gledam ljudi podaju i po 5.500, e pa kod mene tesko :mrgreen:

I previse odrzavam, sve se moze potvrditi.
Bitna stavka,bar meni. 14ta godina autu. 7k km puno jako puno .Ali svako ima svoje tu je trziste pa bujrum
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#24 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by romeomoraprezivjeti »

Ja tu lagunu ne bi,ni da je dzaba. :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#25 Re: RENAULT LAGUNA 2 _ podcjenjivanje

Post by johntra »

Bwiner wrote: sve si rekao ,zasto lagune nisu na cijeni ,gledaj sta si para ulozio za godinu , i dogodine te ceka ko zna sta, lamela ,zamjac,opet seleni ,nosaci,kuglle....
šta ima poznavalac nepoznatog...
Post Reply