Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#51 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

SaraFina wrote:Zviz, ima li kakva stranica gdje se moze upoznati mladi i zgodni Danac za udaju. Ja bi se iselila u Skandinaviju, a obzirom da ti Dansku prezentiraš u superlstivu uvijek, izbor je pao na nju :)

Ima brdo tih stranice netdating, za nake za vake, bar 10tak web stranica samo nisu dzaba, ali izgleda im ide biznis super, dok imaju para da se reklamiraju na tv.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#52 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by SaraFina »

Zviz wrote:
SaraFina wrote:Zviz, ima li kakva stranica gdje se moze upoznati mladi i zgodni Danac za udaju. Ja bi se iselila u Skandinaviju, a obzirom da ti Dansku prezentiraš u superlstivu uvijek, izbor je pao na nju :)

Ima brdo tih stranice netdating, za nake za vake, bar 10tak web stranica samo nisu dzaba, ali izgleda im ide biznis super, dok imaju para da se reklamiraju na tv.

Imena kolega?

I engleski je dovoljan? Mislim u Skandinaviji se govori često? Nije nuzno parlati danski?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#53 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

SaraFina wrote:
Zviz wrote:
SaraFina wrote:Zviz, ima li kakva stranica gdje se moze upoznati mladi i zgodni Danac za udaju. Ja bi se iselila u Skandinaviju, a obzirom da ti Dansku prezentiraš u superlstivu uvijek, izbor je pao na nju :)

Ima brdo tih stranice netdating, za nake za vake, bar 10tak web stranica samo nisu dzaba, ali izgleda im ide biznis super, dok imaju para da se reklamiraju na tv.

Imena kolega?

I engleski je dovoljan? Mislim u Skandinaviji se govori često? Nije nuzno parlati danski?
Govori ali ne na poslu, bez poznavanja jezika tesko ces uspjeti.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#54 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by huxley »

Planiram doći u Dansku jer sam čuo da je dobro, a radiću pomalo na crno - strategija mi je više minimizacija troškova, tako da će mi moći biti i jedan hljeb i pašteta. Vucaraću se tako dok mognem, nemam šta da izgubim.

Može li neki savjet od ovih naših gore kako najbolje da se snađem, u koje mjesto da dođem, a može i broj telefona na pp, kada dođem gore, jbg, valjda će pomoći zemljaku sa kojom parom. Govorim pomalo njemački, čuo sam da su slični jezici.

:pliska:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#55 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

huxley wrote:Planiram doći u Dansku jer sam čuo da je dobro, a radiću pomalo na crno - strategija mi je više minimizacija troškova, tako da će mi moći biti i jedan hljeb i pašteta. Vucaraću se tako dok mognem, nemam šta da izgubim.

Može li neki savjet od ovih naših gore kako najbolje da se snađem, u koje mjesto da dođem, a može i broj telefona na pp, kada dođem gore, jbg, valjda će pomoći zemljaku sa kojom parom. Govorim pomalo njemački, čuo sam da su slični jezici.

:pliska:
Od kako su kontrole na baustelama pojacane, zaboravi o radu na crnu. Mozda na nekoj farmi. Sto se tice nasih i neke pomoci, smanji strasti, vecinom se medjusobno izbjegavaju, jer po zakonu, samo jedan primjer, moraju na sve sto u bih imaju ovdje platiti dodatni porez. A da nepricam, da vecina je na prijevremenskoj penziji koja samo omogucava dva mjeseca u bih na godinu, a ovi na socijali nemaju pravo na istu ako fizicki nisu u drzavi, jer uvijek moraju biti na raspolaganju za rad. Nek ti je sa srecom ...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#56 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

E jesi našo kome ćeš doći na temu :lol: :lol: :lol: :lol:
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#57 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by paladinka »

fidoremilienko wrote:E jesi našo kome ćeš doći na temu :lol: :lol: :lol: :lol:
suze teku :-)
Last edited by paladinka on 15/04/2015 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#58 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

fidoremilienko wrote:E jesi našo kome ćeš doći na temu :lol: :lol: :lol: :lol:
Pa nek tebe upita kad si tako bistar...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#59 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Nisam bistar, daleko od toga. Ne znam koliko ovaj forumaš prati tvoje pisanje, ali jarane da baš trunke nema optimizma u tvom pisanju.


SAmo sam to konstatovao. :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#60 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by SaraFina »

Zviz, znači ništa od zemlje dembelije tj Danske? :(
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#61 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

fidoremilienko wrote:Nisam bistar, daleko od toga. Ne znam koliko ovaj forumaš prati tvoje pisanje, ali jarane da baš trunke nema optimizma u tvom pisanju.


SAmo sam to konstatovao. :D

Ako je tebi optimizam, da napisem da ovdje tece med i mljeko ja cu napisati maksuz, samo nemoj poslje pisati jao sto nam slaga. 200.000 ljudi u Danskoj je bez posla. Drzava pocela da ljudima ukida pomoc ako imaju ustedjevinu, biva potrosi to prvo pa onda cemo ti pomoci itd. Sudar je poslodavaca koji traze nizi standard poreza ili ce zaposljavati strance, a drzava bez visokih poreza nemoze zadrzati visok standard zivota, ode vas rahatluk, haj ti objansi fru Hansen koja od 31 godine, a danas ima 57 nije vidila posla. Ili Muji iz Zabrdja nekog koji od 1894 je na socijali, da u 58 godini treba ici raditi. Neki dan je lobi za poslodavce predlozio da se umanje prijevremenske penzije za 4.000kr brutto cca. 1.850kr neto kako bi natjeraöli ih da traze posao. Poznam danaca koji boluju od stresa vec 5-6 godina i nisu sposobni da rade. Jednostavno drzava nema imidz ko Svica a skupa je kao Svica. Vec se nagadja o poreznim oazama u Danskoj, prijedlog jedne stranke da Samsø, Bornholm i Læsø naprave kao sto su kanal ostrva itd. 1-3% poreza bogatim strancima itd.
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#62 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by huxley »

Planirao sam ponijeti oko 200 Cenex pašteta (jbg ne volim argetu i gotovo, a i Cenex je jeftiniji), tako da će mi trebati samo hljeb, voda i smještaj. Po mojoj računici, imam blizu 4 mjeseca da se snađem. Svašta sam izdržo, a ne može biti gore nego ovdje.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#63 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Med i mlijeko ne teku nigdje. Svaka država kuburi sa nekim problemima, to je jasno. Ali koliko vidim po klixu, raja koja vapi za tim državama tamo na zapadu traži posao a ne socijalu. Kakav takav život koji je dostojan čovjeka, a kojeg ovdje nisu u stanju da ostvare.


Imam dosta robdine, Švedska, Norveška, Holandija...osim u Danskoj. Tamo nemam nikog. Interesantno je da svi kukaju, ali niko se ne vraća. Vječito pitanje: ako je toliko loše gore, zašto se ne vratiti u BiH i početi od nule opet?
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#64 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Maverick78 »

Ma jedu vnago ti što stalno kukaju da prostiš. Ja im samo kažem, ako ne valja ovdje, ono odakle ste došli uvijek čeka. Med i mlijeko nije nigdje, ali tu si makar za svoj rad plaćen adekvatno, ali da se radi radi se...

Iskren da budem ja nisam dugo u Švedskoj, ali kad sad mogu lagano porodici obezbjediti lagodan život, mislim ja i supruga, ja prezadovoljan. Dole nisam mogao ni djelić ovoga tu, nažalost. Hvala Bogu ovdje je sve drugačije i sretan sam što mi djeca tu imaju perspektivu.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#65 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

:thumbup:

Prvi put da pročitam da neko iz dijaspore tako piše.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#66 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

fidoremilienko wrote:Med i mlijeko ne teku nigdje. Svaka država kuburi sa nekim problemima, to je jasno. Ali koliko vidim po klixu, raja koja vapi za tim državama tamo na zapadu traži posao a ne socijalu. Kakav takav život koji je dostojan čovjeka, a kojeg ovdje nisu u stanju da ostvare.


Imam dosta robdine, Švedska, Norveška, Holandija...osim u Danskoj. Tamo nemam nikog. Interesantno je da svi kukaju, ali niko se ne vraća. Vječito pitanje: ako je toliko loše gore, zašto se ne vratiti u BiH i početi od nule opet?
Danska je skupa za zivot na socijali, pa cak i prijevremenskoj penziji. Ima nasih koji rovinjaju po kontenjerima i traze flase. Znas kako nasi neki kupuju hranu, na biciklo i sve prodavnice obidju kako bi kupili najeftinije, a prije toga reklamne novine dobro izlistaju i prelistaju. Kukaju zato sto moraju kajs stegnuti. Vecina ima djecu, vjerovatno zbog djece i unucadi nemogu razmisljati o BiH, i ako povratne pomoci i penzije su jako dobre na sprem standardu u bih. Ja licno sam stranac u bih, mislim pravno gledano, poteskoca bi bila se naviknuti na mentalitet, jer ga ja nemam sa tih prostora, bio bi u tvojim ocima ters, gestapo i sl. jer ja nemogu ziviti ako nije sve u sekundu, po pesu i zategnuto, a da nepricam o cistoci, ja usisavam stan 3-4 puta sedmicno, i zena koja nije bosanka ili sa tih prostora se hvata za glavu. Savjest me griza ako nebacim papir u kantu itd. Ja imam ustedjevine dovoljno da bi mogao startovati manju produkciju necega sa 10-15 ljudi. Rentabilan sam toliko da u banci u danskoj sutra mogu dobiti kredit sa kamatom od 1% do cca 2,1 mil km. Ja sam ubjedjem da bi poslovno gledano bolje prosao u bih nego u dk ali meni bih ne pruza garanciju, a pravno gledano sam stranac i brate papirologija vam je 3x veca nego u Danskoj, koja za neke stvari je uzanso komplikovana. I zato razmisljam o drzavicama poput andore, monaka, gibraltara gdje nepa pdv i tako to da pokrenem neku vrstu online biznisa a prodajem u skandinaviji. Volim francusku kao i sebe ali hebo onaj mater svoju sto izumi pdv, u danskoj je 25% na sve, i hranu!
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#67 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Znači uvijek ima nešto. Nije bolje ni vani, ali sigurno bolje nego u BiH, po svim aspektima. Jedino je prednost taj pdv, ovdje je 17% u odnosu na 25%. AL jebo to sve, kad ljudi ovdje nemaju posla. A to je osnovni uslov za sve ostalo.


Sve najbolje :)
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#68 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Maverick78 »

@fidoremilienko, Hvala... :)

Ima tu masa raje koja je racionalna i zna cijeniti ono što im pruža ova zemlja. S druge strane znam i dosta onih gore pomenutih što stalno kukaju.

Opet, ja sam dobar dio života proveo dole, znam kako je teško kad su primanja mala, a valja izgurati s porodicom. Zato cijenim valjda još i više ovo što ovdje imam.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#69 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Tako je, apsolutno se slažem @Maveriče :)

Samo ko je okusio život ovdje, ne iz priče, nego ko ga je živio mjerodavan je da priča i poredi zapad i BiH.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#70 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

Maverick78 wrote:@fidoremilienko, Hvala... :)

Ima tu masa raje koja je racionalna i zna cijeniti ono što im pruža ova zemlja. S druge strane znam i dosta onih gore pomenutih što stalno kukaju.

Opet, ja sam dobar dio života proveo dole, znam kako je teško kad su primanja mala, a valja izgurati s porodicom. Zato cijenim valjda još i više ovo što ovdje imam.

Bar u Danskoj tri grupacije kukaju. Prva su pretezno ovi na socijali i prijevremenskoj penziji. Druga su ovi koji imaju kuce na kredit i treci su sa razlicitim, a pretezno potrosackim kreditima.

Niko nece priznati da je kurvin sin, ali ima nasih koji od prvog do prvog zive, u bih idu svako 3-4 godine i sl.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#71 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

Zviz wrote:
Maverick78 wrote:@fidoremilienko, Hvala... :)

Ima tu masa raje koja je racionalna i zna cijeniti ono što im pruža ova zemlja. S druge strane znam i dosta onih gore pomenutih što stalno kukaju.

Opet, ja sam dobar dio života proveo dole, znam kako je teško kad su primanja mala, a valja izgurati s porodicom. Zato cijenim valjda još i više ovo što ovdje imam.

Bar u Danskoj tri grupacije kukaju. Prva su pretezno ovi na socijali i prijevremenskoj penziji. Druga su ovi koji imaju kuce na kredit i treci su sa razlicitim, a pretezno potrosackim kreditima.

Niko nece priznati da je kurvin sin, ali ima nasih koji od prvog do prvog zive, u bih idu svako 3-4 godine i sl.
Imas li ti stalno zaposlenje?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#72 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Zviz »

Imam puno. To se ovdje tako kaze. Svi poslovi nisu vremenski ograniceni ako drugacije ne pise u kontraktu. A vremenskih ograniceno poslova je jako malo, ispod 3%
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#73 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by fidoremilienko »

Normalno da ima i naših koji žive od 1 do 1, ne idu na odmor. Ali jesam li ja kriv što uzimaju kredite za kuću, auta od 50.000 Eur, svi aparati u kući na kredi, telefone, tablete, računare....? Ma sve što može napaćeni uzimaju na kredit. Od-do.


Zašto?



Pa kad dođe "ubosnu" da ima familiji i komšijama zavidnim da pokaže kako se ima i kako se dobro živi. A napaćenog naroda. Znam po svojima, rade na bauštelama, čuvaju starce, rade po 2-3 posla samo da bi sebi to mogli da priušte. Gladne oči. A niko nije visokoobrazovan pa da kažeš da oni rade neke dobre poslove ili da su na nekim visokim pozicijama. Sve je to srednji stalež iliti radnička klasa.


To ti je isto kao da bi u BiH jedna prodavačica iz nekog tržnog lanca uzela kredit od 200 milja :run:


To za prijevremene penzionere, si u pravu, imam ja amidžu koji je na prijevremenoj. Kuka, vazda kad uđemo u tu priču. Pa smo se pitali da li bi mi mogli nešto da im pomognemo. :D


Sve bih ja to protjerao nazad. Marš, napaćeni.
Last edited by fidoremilienko on 16/04/2015 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#74 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

Zviz wrote:Imam puno. To se ovdje tako kaze. Svi poslovi nisu vremenski ograniceni ako drugacije ne pise u kontraktu. A vremenskih ograniceno poslova je jako malo, ispod 3%
Da preforumulisem, da li ti je zaposljenje "do daljnjeg" ili imas neki krajnji datum do kada ti vazi ugovor za posao?
Last edited by stakasa on 16/04/2015 13:32, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#75 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by stakasa »

fidoremilienko wrote:Normalno da ima i naših koji žive od 1 do 1, ne idu na odmor. Ali jesam li ja kriv što uzimaju kredite za kuću, auta od 50.000 Eur, svi aparati u kući na kredi, telefone, tablete, računare....? Ma sve što može napaćeni uzimaju na kredit. Od-do.


Zašto?



Pa kad dođe "ubosnu" da ima familiji i komšijama zavidnim da pokaže kako se ima i kako se dobro živi. A napaćenog naroda. Znam po svojima, rade na bauštelama, čuvaju starce, rade po 2-3 posla samo da bi sebi to mogli da priušte. Gladne oči. A niko nije visokoobrazovan pa da kažeš da oni rade neke dobre poslove ili da su na nekim visokim pozicijama. Sve je to srednji stalež iliti radnička klasa.


To ti je isto kao da bi u BiH jedna prodavačica iz nekog tržnog lanca uzela kredit od 200 milja :run:


To za prijevremene penzionere, si u pravu, imam ja amidžu koji je na prijevremenoj. Kuka, vazda kad uđemo u tu priču. Pa smo se pitali da li bi mi mogli nešto da im pomognemo. :D


Sve bih ja to protjerao nazad. Marš, napaćeni.
Moras biti svjestan da sve manje ljudi odmor provodi u Bosni. To je nekad bilo (mada dobar dio nikad nije isao redovno, neki cak uopste). Tako da je to mjerilo uspjeha samo jednom djelu, manjinskom, koji rapidno kopni.
A dijasporsko kukanje je supljak.
Post Reply