Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#151 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by ado-šampion »

Enticer wrote:Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Motor d4d u Toyotama ima lanac :thumbup:

Koji je interval zamjene lanca? Jel 400k km?
Ako su ovi zadnji d4d 1.6 i 2.0, to su BMWovi motori i zamjena lanca nije predvidjena. Na njima su se lanci pokazali kao problematicni u pocetku, ali to je bilo 2007. i 2008. godine. Toyota je preuzela te motore od BMWa kad su ovi poceli ugradjivati novije (cca 2014.). Ja imam auto s takvim motorom, 2011. godiste, sad ima oko 180 k na satu i lanac se ne cuje i ne pravi probleme.

A inace, nije bas poredjenje lanca u autu prije 30-40 godina i danas. Nije nikome problem napraviti lanac debeo ko prst i cvrstu pratecu opremu, pa nije samo Mercedes imao lance prije 30 godina, mahom svi BMWi su oduvijek bili s lancima i hladno su naguravali pola miliona s originalnim lancem. Sad ispada prije 40 godina su znali napraviti auto s lancem a danas ne znaju. :-)

Problem nastaje kad se u kombinaciji sve strozijih ekoloskih normi, trke za sto nizom potrosnjom, sto boljom/novijom tehnologijom, kako bi se zadovoljile potrebe trzista, i uklapanjem svega toga u budzet pocnu ugradjivati plasticne komponente koje ne mogu podnijeti napore. VW je to rijesio tako sto sad ugradjuju remen u TSI, a BMW je nastavio s lancem, koji se u novijim Bx7 motorima izgleda pokazao kao neproblematican, ali 1.5 3-cilindras po svim pokazateljima koje sam sad vidio ne trosi nista manje od starog 2.0 4-cilindrasa iste snage i momenta.
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#152 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by mayab »

jefferson wrote:
problemnatravunu wrote:
530i wrote:TSI su notorni po problemima sa lancima...bez obzira na tip i verziju.
Zato su takva auta i najjeftinija na oglasima, nešto kao 2.5TDI Audiji i Passati (opet VW koncern :D )

Znam da znaju imati problema sa turbinama, ali evo prvi put da čujem i za to sa bregastom. U čemu je konkretan problem bio? I kakvo su ulje sipali u taj motor?
Ulje, sta ja znam sada, ali sigurno sve kako treba, auto je iskljucivo vidjao ovlasteni servis

http://www.dailymotion.com/video/x55iib ... maged_auto
Kazem ja uvijek, sve je moguce, svaka se s_ranja desavaju, ali mene je zabolila totalna ignorancija od onih koji se trebaju zabrinuti i probuditi, glede problema :run:
Ulje je problem u sustini. TSI motori su poznati po tome sto imaju izuzetno velike kolicine karbonskih depozita na ventilima koji su posljedica:
1. Kratkih relacija
2. Direktnog ubrizgavanja
najvaznije:
3. Lose izveden PCV sistem
4. ulja sa visokim % isparavanja.
VW u servisima sipa ulja koja ispunjavaju njihove standarde, koji su generalno gledajuci ispodprosjecni. Ovdje u SAD svi VW-i koji imaju problem sa karbonizacijom ventila (i usisne grane) su odrzavani u ovlastenim servisima.
Izvan ovlastenih servisa, koristeci daleko bolja ulja, vozeci auto agresivnije, ti TSI motori mogu da naprave brddo kilometara. Ja imam sad jedan TSI u garazi, i nikakvih problema a prije dvije godine sam prodao CC sa oko 200,000km koji nikad nije kahnuo, isto TSI, ali ih ja odrzavam sam.
Arogancija servisa? Svaki proizvodjac je arogantan.
Potpuno shvatam i podrzavam kolegu @problemnatravunu , ako auto redovno odrzavas u istom ovlastenom gdje si ga i kupio, i na tako maloj kilometrazi krepa tako krucijalni dio, ocekujes da ti velikodusno izadju u susret, da ne kazem da ti se još izvinu uz to, jebote , hej bregasta otisla na 50000 km , i nikom nista to kao normala, to je izgleda "current standard of technical quality " kod VW-a :run: Stvarno , i ti Nijemci nisu sto su nekada bili , u pm...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#153 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by amar1994 »

kad ste kod lanaca , svaki mazdin noviji motor ima lanac . Problem su imale rane verzije mzr-cd 2.2 RF2 dizel motora ali su opozvane/recall i lanac je mijenjan o mazdinom trosku :thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 10501
Joined: 16/01/2012 21:38

#154 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by basicm »

jefferson wrote:
NediM17 wrote:Na pravim autima se mijenja kada pocne da zvekece, tj. kada najavi probleme i kada "kaze" da se istegao.
Sve drugo su suplje price vlasnika TSI-ja i BMW-ovih 2.0 dizela. Ja nikada nisam cuo da je nekom pukao lanac na 190D, a sve gola pregazena trulja.

Na takvim truljama ako imas srece zamijenices ga prije nego napravi havariju.

Ja sam sa 2.2 D4D presao oko 200.000km, o provjeri a pogotovo zamjeni lanca nikada nisam pomislio
Nije na 190D, ali je zato pucao na S600 haman ko remenovi na opelovim autima iz tog doba.
Ja znam za 190e da joj je pukao lanac :)

Ali je pretrpila sto rijetko koje auto moze. Iz njemacke majstori zvali i trazili slike :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24904
Joined: 08/09/2005 20:08

#155 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by Haris.ba »

Suzuki na svojim benzinskim motorima isto ima lanac.

Zamjena na 120 milja, ili 10 godina.
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#156 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by NediM17 »

Nemoj mi reci? Dje to pise I ko te to slagao?

Predvidjena je jedino zamjena mikroremena svakih 90kkm.
Lanac je 4life.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#157 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by stubrijez »

NediM17 wrote:Nemoj mi reci? Dje to pise I ko te to slagao?

Predvidjena je jedino zamjena mikroremena svakih 90kkm.
Lanac je 4life.
Nista na svijetu nije 4life. Svemu dodje kraj. Lanac se mijenja kao i remen samo sto je interval duzi, tj. kada dotraje. Tipicna BiH ubleha uzmi auto sa lancem nemoras raditi veliki servis. A veliki servis radis nijednom, jednom ili dva puta dok je auto kod tebe i kosta kao prosjecna registracija ne kontam koji bauk oko toga pa nije valja da kupujes auto 2000+ a nemas rezerve milju u dzepu???
Last edited by stubrijez on 04/07/2017 14:35, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#158 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by stubrijez »

stubrijez wrote:
NediM17 wrote:Nemoj mi reci? Dje to pise I ko te to slagao?

Predvidjena je jedino zamjena mikroremena svakih 90kkm.
Lanac je 4life.
Nista na svijetu nije 4life. Svemu dodje kraj. Lanac se mijenja kao i remen samo sto je interval duzi, tj. kada dotraje. Tipicna BiH ubleha uzmi auto sa lancem nemoras raditi veliki servis. A veliki servis radis nijednom, jednom ili dva puta dok je auto kod tebe i kosta kao prosjecna registracija ne kontam koji bauk oko toga pa nije valja da kupujes auto 2000+ a nemas rezerve milju u dzepu???
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#159 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by NediM17 »

stubrijez wrote:
NediM17 wrote:Nemoj mi reci? Dje to pise I ko te to slagao?

Predvidjena je jedino zamjena mikroremena svakih 90kkm.
Lanac je 4life.
Nista na svijetu nije 4life. Svemu dodje kraj. Lanac se mijenja kao i remen samo sto je interval duzi, tj. kada dotraje. Tipicna BiH ubleha uzmi auto sa lancem nemoras raditi veliki servis. A veliki servis radis nijednom, jednom ili dva puta dok je auto kod tebe i kosta kao prosjecna registracija ne kontam koji bauk oko toga pa nije valja da kupujes auto 2000+ a nemas rezerve milju u dzepu???
Gdje je lanac napravljen kako treba nadzivjece motor (ispuhace masina, ali lanac nece). Over&out, a sto se mene tice ti ga mijenjaj hefticno.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#160 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by stubrijez »

NediM17 wrote:
stubrijez wrote:
NediM17 wrote:Nemoj mi reci? Dje to pise I ko te to slagao?

Predvidjena je jedino zamjena mikroremena svakih 90kkm.
Lanac je 4life.
Nista na svijetu nije 4life. Svemu dodje kraj. Lanac se mijenja kao i remen samo sto je interval duzi, tj. kada dotraje. Tipicna BiH ubleha uzmi auto sa lancem nemoras raditi veliki servis. A veliki servis radis nijednom, jednom ili dva puta dok je auto kod tebe i kosta kao prosjecna registracija ne kontam koji bauk oko toga pa nije valja da kupujes auto 2000+ a nemas rezerve milju u dzepu???
Gdje je lanac napravljen kako treba nadzivjece motor (ispuhace masina, ali lanac nece). Over&out, a sto se mene tice ti ga mijenjaj hefticno.
Pa lanac je sastavni dio motora tj. hiljada dijelova koji rade skupa i svi mogu da se pokvare ti kontas lanac je cudotvorna zica sto drzi sve na okupu magicnom snagom kao da jedino remen moze da napravi havariju. Drzi se ti 190ke jarane, ako ih ima jos cijelih, covjecanstvo ide naprijed...
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#161 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by NediM17 »

Lanac najavi probleme, tj. pocne da zvekece, remen pukne i mozes se slikat.
Gdje je lanac napravljen kako treba, u momentu kada krene zveketati, auto je svakako za otpada.

Upravu si, covjecanstvo ide naprijed, a ti jos pises o gramofonskim plocama. :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50622
Joined: 16/07/2012 16:00

#162 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by drug_profi »

Vizavi remena. Mijenjao dva puta za ovih 10 godina koliko je auto kod mene. 310 maraka me ukupno doslo zadnji put komplet set (-INA-) sa rukama.
Pumpa remen rolne spaneri. Astra G XEL motor 1.6 16V. 2000 godiste
Nije to bauk nikakav. Jos se na mom modelu cesce mijenja nego na vecini auta. 4 godine ili 60K km. Ja uglavnom prema kilometrazi radio cca na 5 godina. Imas modela gdje remen ide na 90K pa i na 120K km.
A i remen nece puci tek tako. Prvo se pocne krzati po rubovima i pokazivati znakove dotrajalosti. Jedino je problem sto ljudi ne provjeravaju stanje istog prilikom redovnih servisa.
User avatar
basicm
Posts: 10501
Joined: 16/01/2012 21:38

#163 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by basicm »

Lanac je tito! I ne mijenja se nikad, ako se mijenja kao remen onda to auto ne valja. Ako se desi da zvekece onda je greska proizvodjaca.

Remen uzimam samo ako moram. Dvaput pucao, jednom preskakao. Smece!
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#164 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by NediM17 »

Upravo tako.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#165 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by Maraschino »

basicm wrote:Lanac je tito! I ne mijenja se nikad, ako se mijenja kao remen onda to auto ne valja. Ako se desi da zvekece onda je greska proizvodjaca.

Remen uzimam samo ako moram. Dvaput pucao, jednom preskakao. Smece!
Neko budala raditi kvalitetno. Buba zbog toga propala.
User avatar
drug_profi
Posts: 50622
Joined: 16/07/2012 16:00

#166 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by drug_profi »

Kakv su to motori kad remen puca ili preskace tek tako? Da nije manjak odrzavanja ili usteda na kvalitetu?
Da se razumijemo i ja preferiram lanac, ali nije remen toliko los kao sto ga prikazujete.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#167 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by bitanga_sa_otesa »

naravno da nije los,remen je cak bolji od lanca,tisi i lako se moze vidjeti stanje ...a to sto se vecina cigani s mijenjanjem je druga bajka...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#168 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by stubrijez »

NediM17 wrote:Lanac najavi probleme, tj. pocne da zvekece, remen pukne i mozes se slikat.
Gdje je lanac napravljen kako treba, u momentu kada krene zveketati, auto je svakako za otpada.

Upravu si, covjecanstvo ide naprijed, a ti jos pises o gramofonskim plocama. :lol:
pa procitaj sta sam piso :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#169 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by stubrijez »

basicm wrote:Lanac je tito! I ne mijenja se nikad, ako se mijenja kao remen onda to auto ne valja. Ako se desi da zvekece onda je greska proizvodjaca.

Remen uzimam samo ako moram. Dvaput pucao, jednom preskakao. Smece!
To je zato sto treba nekad promijenit to. Veliki servis ze zove...
User avatar
basicm
Posts: 10501
Joined: 16/01/2012 21:38

#170 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by basicm »

stubrijez wrote:
To je zato sto treba nekad promijenit to. Veliki servis ze zove...
Otkud ja znam da se to treba! Kad sam kupio auto rekli sipaj i goni, kad vraga, puce to.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#171 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by Maraschino »

basicm wrote:
stubrijez wrote:
To je zato sto treba nekad promijenit to. Veliki servis ze zove...
Otkud ja znam da se to treba! Kad sam kupio auto rekli sipaj i goni, kad vraga, puce to.
ne budi smijesan.
User avatar
basicm
Posts: 10501
Joined: 16/01/2012 21:38

#172 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by basicm »

A vi niste smijesni? Kod vas remen puca samo kad se ne mijenja, inace nije zapamceno da pukne prije intervala ili preskoci?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#173 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by amar1994 »

basicm wrote:A vi niste smijesni? Kod vas remen puca samo kad se ne mijenja, inace nije zapamceno da pukne prije intervala ili preskoci?
zapamceno je da pukne kod kurcevito dizajniranih natezaca , uljnih i vodenih pumpi i sl. :thumbup:

primjer 1.7dti , kod kojeg je navoj sarafa uljne pumpe kontra u odnosu na vrtnju spanera iste :-) , pa se izvrne i spadne pumpa a i rmen pukne :-)

ovo iz iskustva znam , nov continental remen pukao nakon 5000km :D :run:
Last edited by amar1994 on 06/07/2017 22:53, edited 3 times in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#174 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by Maraschino »

basicm wrote:A vi niste smijesni? Kod vas remen puca samo kad se ne mijenja, inace nije zapamceno da pukne prije intervala ili preskoci?
Tacno i to se zna desiti ali reci ''Otkud ja znam da se to treba! Kad sam kupio auto rekli sipaj i goni, kad vraga, puce to.'' je u najmanju ruku djetinjasto.
Kupis usisivac pa malo pogledas u knjigama sta pise, kada, gdje, kako...a tek auto.
User avatar
basicm
Posts: 10501
Joined: 16/01/2012 21:38

#175 Re: Auta koja imaju lanac (2000.+ godiste)

Post by basicm »

Maraschino wrote:
basicm wrote:A vi niste smijesni? Kod vas remen puca samo kad se ne mijenja, inace nije zapamceno da pukne prije intervala ili preskoci?
Tacno i to se zna desiti ali reci ''Otkud ja znam da se to treba! Kad sam kupio auto rekli sipaj i goni, kad vraga, puce to.'' je u najmanju ruku djetinjasto.
Kupis usisivac pa malo pogledas u knjigama sta pise, kada, gdje, kako...a tek auto.
Pa kako da odgovorim na ono ima nesto sto se zove veliki servis? Naucnim radom?
Last edited by basicm on 06/07/2017 22:47, edited 1 time in total.
Post Reply