Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
zforumas
Posts: 8623
Joined: 25/10/2016 20:35

#4676 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:Univerzalni odgovori: bog i test

Zar nije trebao bog upozoriti na otrovne gljive i otrovno bilje? Zar nece covjek prije umrijeti od neke otrovne gljive nego recimo jeduci svinjetinu pa cekajuci da se ta masnoca nagomila?
nije ih upozori zato sto tamo nema plaho gljiva u tolikim kolicinama kao sto je bilo svinjskog mesa koji se masovno jeo.

uostalom traziti da Kuran bude enciklopedija hrane sta se smije a sta nesmije, ili sta je otrovno a sta nije otrovno , nema logike jer bi se otislo izvan svrhe Kurana. vecina tih zabrana i naredbi u Kuranu je posljedica pitanja Ljudi, ljudi pitaju pitanje poslanika poslanik nezna, pa dodje melek Dzibril i dostavi informacije sta se smije sta nesmije.
Pa tako mi reci, znaci nema ih tamo...
Nije enciklopedija velis, ali eto neka se nadju ona tvoja cuda, sta fali. Bitnije je spomenuti dan 365 puta nego reci da ih gljiva moze ubiti :-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#4677 Re: Ateizam

Post by harač »

HardcoreMX wrote:Siromaštvo, stradavanja itd. su isključivo plod ljudske pohlepe, narcisoidnosti i egoizma
tesko ces skinuti smrcka sa trona islamske misli na ovom forumu (ipak Kreator kao univerzalni lubrikant se tesko moze prevazici), ali opasno mu prijetis
broj dva
Posts: 4585
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4678 Re: Ateizam

Post by broj dva »

HardcoreMX wrote:
broj dva wrote: ---
Dakleko od toga da "siluje ateizam"
Sveo je boga na pocetak unverza. Dakle jos jedan "god of the gaps" - ne znamo sta je bilo prije big banga, ne znamo kako i zasto big bang dakle bog.
I premda argument nije nelogican ni iracionalan ne znaci da je tacan.
A i da jeste tacan, "bog" kao pocetak kozmosa je daleko od perverznog i ogavnog boga pustinjskih religija, taj bog je losa ljudska izmisljotina posljedice koje i danas placamo.
A evo sta mi you yube odma izbaci kao komentar
Dokazao u par riječi da je ateizam itekako iracionalan. Kad netko izgubi smisao tad se okreće ateizmu, slijedeći samo svoje unutrašnje porive strasti i pohlepe. Siromaštvo, stradavanja itd. su isključivo plod ljudske pohlepe, narcisoidnosti i egoizma. I sam Bog je ostavio u naredbu da se održava red na Zemlji adekvatnim mjerama za zlodjela i svaki put kada čovjek praveći nerede izadje iz uspostavljenog reda i zakona u prirodi ta ista priroda će mu uzvratiti jer je poremetio uspostavljenu ravnotežu. Po tvojoj narcisoidnoj 'logici' ne treba da postoji sud za zlodjela, svatko može da radi što hoće, ali što bi rekli u narodu ne i dokle hoće, ima Viša Sila i Sudnji dan.
---
Nije dokazao nista osim toga da je imao spreman zakljucak. "the unmoved mover" ne cini nista osim sto pomjera pitanje korak unatrag - odakle onda unmoved mover ? Reci da je vjecan, van vremena i prostora ne govori nista i predstavlja najjeftiniju metafiziku sa nula informativnog sadrzaja.
Sud za zlodjela itekako treba da postoji, ovozemaljski. "Sudnji dan" macku o rep okaciti, sredstvo smirivanja masa - nema veze sto vas tlace, nakon smrti ce im biti sudjeno. Pateticno.
A abrahamski bog ne kaznjava zlodjela nego misli - kaznjava prvenstveno nevjerovanje, blasfemiju..
Robstvo je ok, silovanje je ok, rat je ok...samo obozavajte i postujte mene. Pa se onda zapitaj ko je narcis...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4679 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:Univerzalni odgovori: bog i test

Zar nije trebao bog upozoriti na otrovne gljive i otrovno bilje? Zar nece covjek prije umrijeti od neke otrovne gljive nego recimo jeduci svinjetinu pa cekajuci da se ta masnoca nagomila?
nije ih upozori zato sto tamo nema plaho gljiva u tolikim kolicinama kao sto je bilo svinjskog mesa koji se masovno jeo.

uostalom traziti da Kuran bude enciklopedija hrane sta se smije a sta nesmije, ili sta je otrovno a sta nije otrovno , nema logike jer bi se otislo izvan svrhe Kurana. vecina tih zabrana i naredbi u Kuranu je posljedica pitanja Ljudi, ljudi pitaju pitanje poslanika poslanik nezna, pa dodje melek Dzibril i dostavi informacije sta se smije sta nesmije.
Pa tako mi reci, znaci nema ih tamo...
Nije enciklopedija velis, ali eto neka se nadju ona tvoja cuda, sta fali. Bitnije je spomenuti dan 365 puta nego reci da ih gljiva moze ubiti :-)
ima mnogo stvari sto mogu ubiti, pa jeli to treba sve da nabroji sta sve ubija pa da se kloni ili sta vec hoces??
Bitnije je spomenuti dan 365 puta nego reci da ih gljiva moze ubiti
to sto je spomenuto, je u sklopu nadnaravnosti Kur'anskog teksta, da bude dokaz da dolazi od BOga

pa kad shvatis da je kuran od BOga onda ces izucavati prirodi, jer ti Bog naredjuje da se ziucava priroda u Kuranu, i onda ces nauciti sta je kaka a sta valja.

sta mislis da je Bog rekao, nemojte jesti Muhare moze vas ubiti?

prvo bi rekli, ma to muhammed vidio nekoga ko je pojeo muharu pa umro, nista specijalno samo spomenuo iz svog iskustva. druga stvar
User avatar
zforumas
Posts: 8623
Joined: 25/10/2016 20:35

#4680 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrle buraz nikad ti neces mrdnuti dalje iz tih svojih cipela. Tvoj um je zatvoren
:(
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4681 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:Smrle buraz nikad ti neces mrdnuti dalje iz tih svojih cipela. Tvoj um je zatvoren
:(
znaci progres je, da mrdnem ovako, da pocnem vjerovati da smo dosli iz nista od nista slucajnim dogadjajima tu smo gdje i jesmo. i ovo je tebi logicno

znaci samo zato sto nemozes prihvatit da je Bog neprouzokovan Uzrocnik svega, znaci nema boga, a to sto njegova kreacija upucuje napostojanje njega na to cemo zazmiriti.

evo hajde ti mrdni pa nam objasni , koji je to mehanizam naucio kinsein nanorobota da hoda na dvije noge, onoga prvog koji je prohodao?
User avatar
zforumas
Posts: 8623
Joined: 25/10/2016 20:35

#4682 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:Smrle buraz nikad ti neces mrdnuti dalje iz tih svojih cipela. Tvoj um je zatvoren
:(
znaci progres je, da mrdnem ovako, da pocnem vjerovati da smo dosli iz nista od nista slucajnim dogadjajima tu smo gdje i jesmo. i ovo je tebi logicno

znaci samo zato sto nemozes prihvatit da je Bog neprouzokovan Uzrocnik svega, znaci nema boga, a to sto njegova kreacija upucuje napostojanje njega na to cemo zazmiriti.

evo hajde ti mrdni pa nam objasni , koji je to mehanizam naucio kinsein nanorobota da hoda na dvije noge, onoga prvog koji je prohodao?
Isti onaj mehanizam koji je tebe naucio da hodas na 2 noge, potreba! Covjece nisi svjestan nebuloza koje pises, bez obzira vjerovao neko u boga ili ne, kada procita tvoje postove ostane zabezeknut.
Koliko vjernika sa foruma podrzava tvoje stavove i tvoje tumacenje boga? Kada nemas ili ne zelis odgovoriti vadis se testom, nije to enciklopedija, bog je tako htio i sl...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4683 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:Smrle buraz nikad ti neces mrdnuti dalje iz tih svojih cipela. Tvoj um je zatvoren
:(
znaci progres je, da mrdnem ovako, da pocnem vjerovati da smo dosli iz nista od nista slucajnim dogadjajima tu smo gdje i jesmo. i ovo je tebi logicno

znaci samo zato sto nemozes prihvatit da je Bog neprouzokovan Uzrocnik svega, znaci nema boga, a to sto njegova kreacija upucuje napostojanje njega na to cemo zazmiriti.

evo hajde ti mrdni pa nam objasni , koji je to mehanizam naucio kinsein nanorobota da hoda na dvije noge, onoga prvog koji je prohodao?
Isti onaj mehanizam koji je tebe naucio da hodas na 2 noge, potreba! Covjece nisi svjestan nebuloza koje pises, bez obzira vjerovao neko u boga ili ne, kada procita tvoje postove ostane zabezeknut.
Koliko vjernika sa foruma podrzava tvoje stavove i tvoje tumacenje boga? Kada nemas ili ne zelis odgovoriti vadis se testom, nije to enciklopedija, bog je tako htio i sl...
Logicnije je to vjerovati nego vjerovati nekim bajkama i biti 100% ubjedjen u te bajke bez obzira na druga misljenja, bitno je ganjati svoj pavac i biti tvrdoglav drzati se svojih studija, jer ja sam u pavu i tacka.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4684 Re: Ateizam

Post by HardcoreMX »

beni-bu-man wrote: Logicnije je to vjerovati nego vjerovati nekim bajkama i biti 100% ubjedjen u te bajke bez obzira na druga misljenja, bitno je ganjati svoj pavac i biti tvrdoglav drzati se svojih studija, jer ja sam u pavu i tacka.
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4685 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote: Isti onaj mehanizam koji je tebe naucio da hodas na 2 noge, potreba! Covjece nisi svjestan nebuloza koje pises, bez obzira vjerovao neko u boga ili ne, kada procita tvoje postove ostane zabezeknut.
Koliko vjernika sa foruma podrzava tvoje stavove i tvoje tumacenje boga? Kada nemas ili ne zelis odgovoriti vadis se testom, nije to enciklopedija, bog je tako htio i sl...
strasno svega mi :lol: on sporedi robota sa covjekom

ljudi moji i ovakvi ljudi meni kontriraju i govore da pisem nebuloze a covjek takvu nebulozu mlatnuo da se zemlja zatrese, a znas li zasto druze

zato sto kad nano robot nebi hodao nebi znaci mogao da dodjes ni do embrija faze jer se celije nebi mogle razmnozavati znaci od krucijalne vaznosti da Kinesin nanoroboti odradjivaju svoj posao u celijama

i to sporedis sa bebom koju roditelji treniraju da prohoda :lol: sunce ti poljubi zarko
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4686 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
zforumas wrote:
znaci progres je, da mrdnem ovako, da pocnem vjerovati da smo dosli iz nista od nista slucajnim dogadjajima tu smo gdje i jesmo. i ovo je tebi logicno
Logicnije je to vjerovati nego vjerovati nekim bajkama i biti 100% ubjedjen u te bajke bez obzira na druga misljenja, bitno je ganjati svoj pavac i biti tvrdoglav drzati se svojih studija, jer ja sam u pavu i tacka.
nemoj dalje ziv bio polozio si.
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#4687 Re: Ateizam

Post by Dado34 »

O VI nevjernici da ste prije hiljada godina pricali ovako protiv grckih par stotina bogova bili bi ste skart roba, osuneceni prije svega od poglavara pa onda sva ostala mucenja...EH BOZE DRAGI (samo uzrecica) koji skam, odron i idiot u tebe sve vjeruje a ti to vidis, batalio bi funkciju boga ili se vratio u vrijeme kad si pravio dinosauruse. Tad je bilo sve normalno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4688 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

znaci po ateistima

mi smo dosli iz nista, od nista, slucajnim dogadjajima stvorile su se najjace masine u univerzumu kao sto su flagerlarni motori, ATP sinteze , roboti koji hodajuci na dvije noge obavljaju zadatke itd itd

Prvo da definisemo sta je to nista:

NIsta je absolutno nista , drugim rijecima da vam ilustrativno docaram sta je nista--->>>>Ono o cemu kamenje razmislja<<<<<

a ne kako neko hoce da prestravi vaukum kao nista, jer i to je nesto, tj. prostor.

Zamisli se to abstraktno stanje o cemu kamenje razmislja, i iz tog abstraktnog stanja krene big bang, ali to nista o cemu kamenje razmislja podesi big bang, tako sto ga kalibrira 1 naspram kvintilion to je cifra sa 18 nula, da i ovo docaram, kalibriranje je toliko precizno bilo da kad bi smo zamislili sva zrna sa svih plaza na jednom mjestu pa samo sklonili jedno zrno, eh to zrno je krucijalno kad bi samo sklonili univerzum nebi mogao nastati.

znaci ovo stanje je logicnije da se vjeruje, samo da se Bog izbaci iz igre, jer izgleda kao da ce te svoj razum radije pod noge baciti nego prihvatiti da Bog postoji , jer to u uistinu bacanje razuma i logike pod noge samo da nebi Bog bio u opticaju.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7791
Joined: 03/06/2016 16:31

#4689 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Kad su nekome ''najjace masine u univerzumu'' neki veoma jednostavni oblici celija koji su samo sastavni dio necega daleko veceg i nemjerljivo kompleksnijeg, kako onda takvom mozgu objasniti da zapravo ateisti samo kazu: ''Ne znam otkud sve, ali samo zato sto ne znam ne znaci da cu prihvatiti tu glupu pricu o nekakvom bogu koja ima toliko proturjecja i nelogicnosti da se i sami vjernici svakodnevno dijele na razlicite skupine koje razlicito interpretiraju istu stvar, pa poricu ono sto druga grupa govori''.

Kako takvom nekom pricati o ''nista'' koje nije nista kako ga laik razumije, kad neko takav ne razumije ni razliku izmedju laicke rijeci teorija, i naucne rijeci teorija.

Kako onda takvom nekome objasniti da je i nekakav bog donekle prihvatljiv kao objasnjenje, mada veoma malo vjerovatno, ali da njegov specificni sadista i narcis od boga to nije, kad taj neko ne razumije da je mentalni rob, iako sam konstantno ponavlja da je rob jer bas tako ga njegov bog naziva.

Kako onda takvog nekoga, neobrazovanog, nenacitanog i u konacnici nepismenog nauciti ista, kad u takav um ne ulazi nista, ali ono doslovno nista, znanje na nivou znanja kamena :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4690 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Kad su nekome ''najjace masine u univerzumu'' neki veoma jednostavni oblici celija koji su samo sastavni dio necega daleko veceg i nemjerljivo kompleksnijeg, kako onda takvom mozgu objasniti da zapravo ateisti samo kazu: ''Ne znam otkud sve, ali samo zato sto ne znam ne znaci da cu prihvatiti tu glupu pricu o nekakvom bogu koja ima toliko proturjecja i nelogicnosti da se i sami vjernici svakodnevno dijele na razlicite skupine koje razlicito interpretiraju istu stvar, pa poricu ono sto druga grupa govori''.

Kako takvom nekom pricati o ''nista'' koje nije nista kako ga laik razumije, kad neko takav ne razumije ni razliku izmedju laicke rijeci teorija, i naucne rijeci teorija.

Kako onda takvom nekome objasniti da je i nekakav bog donekle prihvatljiv kao objasnjenje, mada veoma malo vjerovatno, ali da njegov specificni sadista i narcis od boga to nije, kad taj neko ne razumije da je mentalni rob, iako sam konstantno ponavlja da je rob jer bas tako ga njegov bog naziva.

Kako onda takvog nekoga, neobrazovanog, nenacitanog i u konacnici nepismenog nauciti ista, kad u takav um ne ulazi nista, ali ono doslovno nista, znanje na nivou znanja kamena :-)
neki veoma jednostavni oblici celija
dopirani druze ograjisao si na nesto zestoko

cuj jednostavni oblici, pa ti si druze jos zastekan u ovom periodu skolskih slicica
Image

kad se ucilo da su celije jednostavni oblici

dok nauka sad kaze da je jedna celija kompleksnija od New Yorka

Just one cell is bigger than New York City!

"The cell is as complicated as New York City."—*Look, January 16, 1962, p. 46.
http://www.pathlights.com/ce_encycloped ... 8dna05.htm

i nama dodje nadopirani i kaze, drugovi, celija je jednostavna kao new york city :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7791
Joined: 03/06/2016 16:31

#4691 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

I naravno da ne skonta mozak u koji nista ne ulazi sta je receno, da je celija jednostavna spram covjeka, ili bilo kog drugog organizma, koji je sastavljen od milijardi takvih, koje skupa cine nesto daleko vise nesto sto su pojedinacno. Ali tako je to kad od drveta ne vidis sumu, ili od jedne knjige ne vidis milijarde drugih koje zapravo sadrze znanje.

Jos jedan potrosen dan.
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#4692 Re: Ateizam

Post by pink floydd »

Dope_Man wrote:I naravno da ne skonta mozak u koji nista ne ulazi sta je receno, da je celija jednostavna spram covjeka, ili bilo kog drugog organizma, koji je sastavljen od milijardi takvih, koje skupa cine nesto daleko vise nesto sto su pojedinacno. Ali tako je to kad od drveta ne vidis sumu, ili od jedne knjige ne vidis milijarde drugih koje zapravo sadrze znanje.

Jos jedan potrosen dan.

pa kažem ja levelup-ovo se kako je bio na odmoru heftu-dvije :D al u suprotnom smjeru
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4693 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:I naravno da ne skonta mozak u koji nista ne ulazi sta je receno, da je celija jednostavna spram covjeka, ili bilo kog drugog organizma, koji je sastavljen od milijardi takvih, koje skupa cine nesto daleko vise nesto sto su pojedinacno. Ali tako je to kad od drveta ne vidis sumu, ili od jedne knjige ne vidis milijarde drugih koje zapravo sadrze znanje.

Jos jedan potrosen dan.
pa to je samo dokaz vise za Boga, jer ako je obicna celija ovako komplexna i komplicirana, onda je covjek daleko vise komplicirani i samim tim nezamislivo da nastene iz nistavila od nista i nikoga i to jos opskrbljen stvarima za zivot i na kraju pobjegne u smrt i nistavilo.

sad te ima sad te nema...
User avatar
zforumas
Posts: 8623
Joined: 25/10/2016 20:35

#4694 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote: Isti onaj mehanizam koji je tebe naucio da hodas na 2 noge, potreba! Covjece nisi svjestan nebuloza koje pises, bez obzira vjerovao neko u boga ili ne, kada procita tvoje postove ostane zabezeknut.
Koliko vjernika sa foruma podrzava tvoje stavove i tvoje tumacenje boga? Kada nemas ili ne zelis odgovoriti vadis se testom, nije to enciklopedija, bog je tako htio i sl...
strasno svega mi :lol: on sporedi robota sa covjekom

ljudi moji i ovakvi ljudi meni kontriraju i govore da pisem nebuloze a covjek takvu nebulozu mlatnuo da se zemlja zatrese, a znas li zasto druze

zato sto kad nano robot nebi hodao nebi znaci mogao da dodjes ni do embrija faze jer se celije nebi mogle razmnozavati znaci od krucijalne vaznosti da Kinesin nanoroboti odradjivaju svoj posao u celijama

i to sporedis sa bebom koju roditelji treniraju da prohoda :lol: sunce ti poljubi zarko
Samo da pritefterim ovaj post.
Kako mi je samo palo na pamet da poredim robota sa bilo cime.
Izazvah ja zemljotres, mog'o sam i knjigu kakvu objavit' :izet:
Moj Smrle moj, blago tebi :kiss:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7791
Joined: 03/06/2016 16:31

#4695 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Sto rece Balas u jednoj pjesmu: ''blago ludima.. '' :lol:
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#4696 Re: Ateizam

Post by Zaitsev »

Image

i Jope' ! :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7791
Joined: 03/06/2016 16:31

#4697 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Treba i ponovit gradivo :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4698 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Image
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#4699 Re: Ateizam

Post by pink floydd »

Image
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#4700 Re: Ateizam

Post by HardcoreMX »

broj dva wrote: ---
Nije dokazao nista osim toga da je imao spreman zakljucak. "the unmoved mover" ne cini nista osim sto pomjera pitanje korak unatrag - odakle onda unmoved mover ? Reci da je vjecan, van vremena i prostora ne govori nista i predstavlja najjeftiniju metafiziku sa nula informativnog sadrzaja.
Sud za zlodjela itekako treba da postoji, ovozemaljski. "Sudnji dan" macku o rep okaciti, sredstvo smirivanja masa - nema veze sto vas tlace, nakon smrti ce im biti sudjeno. Pateticno.
A abrahamski bog ne kaznjava zlodjela nego misli - kaznjava prvenstveno nevjerovanje, blasfemiju..
Robstvo je ok, silovanje je ok, rat je ok...samo obozavajte i postujte mene. Pa se onda zapitaj ko je narcis...
To tebi tako djeluje, no to su zapravo stari zaključci utemeljeni u filozofiji i nekom tko se bavi različitim granama filozofije su itekako poznati, a profesorovo umijeće dodatno pojačava dobro uradjeni klip. Prezentovana je nužnost postojanja Prvog Pokretača i zapravo prikazuje kako razvoj nauke čovjeku približava dokaze o egzistenciji Boga, gdje je ovdje naglasak na astrofizici koja ima egzaktne eksperimentalne dokaze i primjere, a ne na metafizici koja je ionako neizbježno prateći element ovakvih rasprava, te nije potrebno da praviš neki teatralno patetični komentar. Naravno da je logičan zaključak da netko tko je Stvoritelj i ekspandirao Svemir iz jedne točke time stvorivši prostor i vrijeme, što je i u fizici kroz relativitet prezentovano, mora da bude neovisan o vremenu i prostoru, a gdje nema vremena to je onda vječnost.

Jedino Sudnji dan daje smisao ljudskim djelima, ne samo zlim, nego i dobrim, naravno ako takvih ima uopće. Bez postojanja Sudnjeg dana izgubio bi se smisao postojanja svijeta, a bez postojanja Boga kao Apsolutnog Autoriteta ne bi ni postojao moral ni duboko usadjena savjest što bi anuliralo rezon i svrhu postojanosti i najmarodnijeg ovozemaljskog suda. Zapravo sama nemogućnost ratifikacije, a mogućnost skrivanja zlodjela anulira već samo po sebi totalni legitimitet moralnosti, što odgovara narcisoidnoj osobi kad već pitaš, odnosno egocentriku koji se upravlja svojim prohtjevima i strastima. Dakle, to je po defaultu ateist, koji bez vjerovanja u Sudnji dan opravdava svo griješenje, zločine, prevare, smutnje, izrugivanja i sl. i to mu se čini logičnim, te samim time se upada u apsurd klasifikacije moralnosti, dobrog i lošeg, licemjerno rezonuje stvari kako njemu paše. Negiranje Sudnjeg dana kao vrhunske i potpune pravde doprinosi stanju niske svijesti o pravdi i moralnosti, a doprinosi rasprostranjenosti egoizma, grabežljivosti, pohlepe, bezobzirnosti, nepravde, sve to je pokazatelj da ateist ne računa na polaganje računa na Sudnjem danu finalnog obračuna.
Post Reply