Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post Reply

Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

POZITIVNA
310
56%
NEGATIVNA
245
44%
 
Total votes: 555

User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#976 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Thorgerson »

Ljudi, ali zar nije eto nekome sumnjivo odakle Oriću novac?

Mislim sta radi taj covjek? Je li ima neku firmu, koju? Cime se bavi, pa da ima nekretnine, dzipove, ranč itd.

Kako to da to on ima, a to sve nema moj otac koji je isto kao evo i ostalih forumasa proveo najbolje godine na liniji, zijanio zdravlje, firma mu propala...dakle jedna te ista prica, ispricana 1000 puta.

Ok zasluge u ratu, to na jednu stranu, ali stani ne mozes ti na osnovu tih zasluga sad radit ista hoces u miru. Pa zamisli sad kad bi svi tako radili, gdje bi nam kraj bio?

Al nista cudno. Razni "komandanti" dobise poslovne prostore, stanove, lovu, da obrcu biznis i bave se svim i svacim, a buranija koja je poturala zivot ostade buranija. Jbg, to je tako. Ali mi narod nije jasan, pa opet dize te ljude u nebesa.

Kad se oko Orića sve sabere i oduzme, on je nekako na nuli, pa mozda i blizi negativi. Jbg, kad je bilo najteze on nije bio u Srebrenici. Je li on kriv za to ili ne, nije bitno. Ali nije bio tu.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#977 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by almir90 »

argyle wrote:
dobices odgovor ali moram znati je li pozitivna ili negativna licnost po tebi.
Nemam neko određeno mišljenje o njemu, jer ne znam puno o njemu osim pojedinih ratnih dešavanja, ja sam na drugom kraju države. Koliko znam zajedno je Dudakovićem vodio oslobađanje Krajine.
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#978 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by zenit dozic »

Thorgerson wrote:Ljudi, ali zar nije eto nekome sumnjivo odakle Oriću novac?

Mislim sta radi taj covjek? Je li ima neku firmu, koju? Cime se bavi, pa da ima nekretnine, dzipove, ranč itd.

Kako to da to on ima, a to sve nema moj otac koji je isto kao evo i ostalih forumasa proveo najbolje godine na liniji, zijanio zdravlje, firma mu propala...dakle jedna te ista prica, ispricana 1000 puta.

Ok zasluge u ratu, to na jednu stranu, ali stani ne mozes ti na osnovu tih zasluga sad radit ista hoces u miru. Pa zamisli sad kad bi svi tako radili, gdje bi nam kraj bio?

Al nista cudno. Razni "komandanti" dobise poslovne prostore, stanove, lovu, da obrcu biznis i bave se svim i svacim, a buranija koja je poturala zivot ostade buranija. Jbg, to je tako. Ali mi narod nije jasan, pa opet dize te ljude u nebesa.

Kad se oko Orića sve sabere i oduzme, on je nekako na nuli, pa mozda i blizi negativi. Jbg, kad je bilo najteze on nije bio u Srebrenici. Je li on kriv za to ili ne, nije bitno. Ali nije bio tu.
Eto ti odgovora, ja još nisam čuo da je neki komandant na rubu egzistencije, zato ne valja potencirati samo jednog od njih.

Koje su zasluge imali ovi naši političari poput trezoraša, prolaznika, novinara pa su sad multimilioneri :zzzz:
User avatar
argyle
Posts: 1863
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#979 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by argyle »

almir90 wrote:
argyle wrote:
dobices odgovor ali moram znati je li pozitivna ili negativna licnost po tebi.
Nemam neko određeno mišljenje o njemu, jer ne znam puno o njemu osim pojedinih ratnih dešavanja, ja sam na drugom kraju države. Koliko znam zajedno je Dudakovićem vodio oslobađanje Krajine.
Ok, hvala.

Moze se reci da imas pozitivno sjecanje, jer ti njega asociras na Vlasic, Krajinu, oslobodilacke akcije.

Vjerovatno se ne sjecas sta su pisali Dani, Slobodna Bosna nakon rata o njemu. Ili sta mu je prigovarao Asim Kamber.

vrijedi procitati
“KAKO SMO UBILI GENERALA”?! Senad Avdić ga nazvao “Krajiški Mobutu”
http://thebosniatimes.ba/clanak/3329

Ili prica o zlatnim kasikama i Alija Izetbegovic



Poenta. Krajem devedesetih, pocetkom 2000, kad je na vlast dosla Alijansa za promjene, nije se biralo sredstvo da se rijese onih koji su slavu stekli ratnim zaslugama ( a u tome im je i pomogla medjunarodna zajednica). Naser je bio medju njima. Naser i drugi su bili problem za ratne profitere, jer su imali previse karizma medju narodom.

Nepravde ima nazalost, ali nije ti za tu nepravdu kriv Naser.

otkud Naseru pare danas. Nisam siguran ali cini mi se da prima generalsku penziju. Koliki je njen iznos?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#980 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by almir90 »

Ako mene porediš sa Brkanom, odoh da se ranim. Jebote život! :lol: :lol: :lol: Neću više ništa ni pisati.

Za razliku od Krajine koja je danas slobodna, tj. oslobođena, Naser nije ništa oslobodio, nema nikakve ratne zasluge s kojom se on može pohvaliti, oni tamo nišani to mogu potvrditi, kao i onaj snimak da će on položiti svoj život za Srebrenicu. A vidimo kako ga je položio. A tu sam blizu Tuzle, znaju svi ko kontroliše ovu regiju.
User avatar
argyle
Posts: 1863
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#981 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by argyle »

almir90 wrote:Ako mene porediš sa Brkanom, odoh da se ranim. Jebote život! :lol: :lol: :lol:

Naser nije ništa oslobodio, nema nikakve ratne zasluge s kojom se on može pohvaliti, oni tamo nišani to mogu potvrditi, kao i onaj snimak da će on položiti svoj život za Srebrenicu. A vidimo kako ga je položio. A tu sam blizu Tuzle, znaju svi ko kontroliše ovu regiju.
odoh i ja da se ranim nakon ovoga.

p.s. nisi jedini iz TK. Cuj blizu Tuzle, pisi slobodno odakle si.
Ja sam iz Kalesije, prvog oslobodjenog "grada" u ratu, 23 maja ali...taj primat bi trebao ici Srebrenici, koja je okupirana krajem aprila a oslobodjena 9 maja, samo sto nazalost Srebrenica nije ostala takva.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#982 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by putokaz1 »

N.O. je
-pozitivna ličnost,heroj odbrane Srebrenice i BIH
-Negativna ličnost kriminalac i zločinac
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#984 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by KB9 »

Us and them wrote:Image
ovom haman peh kucat U i I
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#985 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

Ja sam godinama mislio da je kao Naser htio biti u Srebrenici u trenutku napada ali mu kao nisu dali. A kad se čovjek malo dublje zadubi i počne čitati kako je sve to bilo zapravo ispade da je on jedva čekao da napusti Srebrenicu i tražio svaki mogući razlog da se više i ne vrati.

Možda i ne treba previše čitati, ruši mitove i idealizirane poglede na određene ličnosti.
User avatar
alijagoro
Posts: 3341
Joined: 06/03/2008 18:02

#986 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by alijagoro »

Us and them wrote:Ja sam godinama mislio da je kao Naser htio biti u Srebrenici u trenutku napada ali mu kao nisu dali. A kad se čovjek malo dublje zadubi i počne čitati kako je sve to bilo zapravo ispade da je on jedva čekao da napusti Srebrenicu i tražio svaki mogući razlog da se više i ne vrati.

Možda i ne treba previše čitati, ruši mitove i idealizirane poglede na određene ličnosti.
Vidio covjek kako se u Tuzli ratuje i prosla ga zelja za ratom.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#987 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

alijagoro wrote: Vidio covjek kako se u Tuzli ratuje i prosla ga zelja za ratom.
Kako će se ratovati u Tuzli kad je bivša JNA poražena već u maju a sva okolna srpska sela koja su postala neprijateljska uporišta(Gornji Čaklovići, Cviljevina, Požarnica, Simin Han...) već do kraja juna 1992. godine?
User avatar
alijagoro
Posts: 3341
Joined: 06/03/2008 18:02

#988 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by alijagoro »

Us and them wrote:
alijagoro wrote: Vidio covjek kako se u Tuzli ratuje i prosla ga zelja za ratom.
Kako će se ratovati u Tuzli kad je bivša JNA poražena već u maju a sva okolna srpska sela koja su postala neprijateljska uporišta(Gornji Čaklovići, Cviljevina, Požarnica, Simin Han...) već do kraja juna 1992. godine?
Pa to ti kazem,dok su drugi ratovali Tuzla je odmarala,skonto je to Naser .
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#989 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

alijagoro wrote: Pa to ti kazem,dok su drugi ratovali Tuzla je odmarala,skonto je to Naser .
A npr. ovom momku pozlilo na odmoru?

Image



Od trenutka proglašenja Srebrenice zaštićenom zonom u maju 1993. godine pa do napada na Srebrenicu u julu 1995. godine na ratištima Majevice, Brčkog, Olova, Vozuće itd. poginulo je nekoliko stotina tuzlanskih boraca. Koliko je u tom vremenskom periodu poginulo muškaraca iz Srebrenice, onih što nisu bili na odmoru?
User avatar
alijagoro
Posts: 3341
Joined: 06/03/2008 18:02

#990 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by alijagoro »

Us and them wrote:
alijagoro wrote: Pa to ti kazem,dok su drugi ratovali Tuzla je odmarala,skonto je to Naser .
A npr. ovom momku pozlilo na odmoru?

Image



Od trenutka proglašenja Srebrenice zaštićenom zonom u maju 1993. godine pa do napada na Srebrenicu u julu 1995. godine na ratištima Majevice, Brčkog, Olova, Vozuće itd. poginulo je nekoliko stotina tuzlanskih boraca. Koliko je u tom vremenskom periodu poginulo muškaraca iz Srebrenice, onih što nisu bili na odmoru?
Jednako ili vise od par stotina.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#991 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

Ma je li?

To što se 28. Divizija razbježala pred višestruko malobrojnijim neprijateljem u julu 1995. se obično opravdava time da su to "bili civili već 2 godine", znači to nije istina već je u te 2 godine 28. Divizija vodila žestoke bitke u kojima je imala čak i na stotine poginulih? Interesantno, neka nova saznanja, sad mi je još manje jasno.
User avatar
alijagoro
Posts: 3341
Joined: 06/03/2008 18:02

#992 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by alijagoro »

Us and them wrote:Ma je li?

To što se 28. Divizija razbježala pred višestruko malobrojnijim neprijateljem u julu 1995. se obično opravdava time da su to "bili civili već 2 godine", znači to nije istina već je u te 2 godine 28. Divizija vodila žestoke bitke u kojima je imala čak i na stotine poginulih? Interesantno, neka nova saznanja, sad mi je još manje jasno.
Kakva nova saznanja,racunaju se sve izbjeglice koje su se borile na drugim ratistima.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#993 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

alijagoro wrote:
Us and them wrote:Ma je li?

To što se 28. Divizija razbježala pred višestruko malobrojnijim neprijateljem u julu 1995. se obično opravdava time da su to "bili civili već 2 godine", znači to nije istina već je u te 2 godine 28. Divizija vodila žestoke bitke u kojima je imala čak i na stotine poginulih? Interesantno, neka nova saznanja, sad mi je još manje jasno.
Kakva nova saznanja,racunaju se sve izbjeglice koje su se borile na drugim ratistima.
Ja te pitam o preko 15 000 vojno sposobnih muškaraca u Srebrenici. Ako su Tuzlaci "bili na odmoru" u periodu maj 1993. - juli 1995. a poginulo ih na stotine na ratištima širom BiH(u Tuzli nisu mogli jer je li, već do kraja juna 1992. su odbacili neprijatelja daleko od grada) šta se onda može reći za te u Srebrenici koje zasigurno nije toliko poginulo u navedenom periodu, odnosno većem dijelu rata?

A što se tiče izbjeglica, 243. Muslimansko - Podrinjska brigada stacionirana u Kladnju i sačinjena od stanovništva iz Vlasenice, Bratunca, Srebrenice i te regije je po svim objektivnim pokazateljima bila najgora brigada u čitavom 2. Korpusu a njeni pripadnici uglavnom pokazivali želju samo za oslobađanjem nebošnjačkih kuća u Tuzli.

Tokom cijelog vremena postojanja brigade život je izgubilo 99 njenih pripadnika dok se određen dio boraca vodi kao nestali.
User avatar
alijagoro
Posts: 3341
Joined: 06/03/2008 18:02

#994 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by alijagoro »

Cuj najgora a izgubila boraca ko citava Tuzla haman.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#995 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

alijagoro wrote:Cuj najgora a izgubila boraca ko citava Tuzla haman.
A koliko je to Tuzla izgubila boraca u ratu i koji je tvoj izvor za brojku koju ćeš iznijeti?
User avatar
relativno84
Posts: 15333
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#996 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by relativno84 »

Prestani se sramotiti.
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#997 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by al-em »

Porazavajuci rezultati ankete. Ali kad vidimo ko nam je na vlasti 25 godina onda je i jasno sto je reuzltat takav.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#998 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

relativno84 wrote:Prestani se sramotiti.
Sve mitove o području i stanovništvu Srebrenice, Bratunca i Vlasenice treba raskrinkati, kao npr.:

- "Herojski se branili i izdržali 4 godina"

Ko se ba borio i izdržao 4 godine? U potpunosti vojno poraženi tokom operacije VRS "Cerska" u prvoj polovici 1993. godine, samo je proglašenje Srebrenice zaštićenom zonom spriječilo da ne uđu u nju već tada. Taj prekid borbenih i dejstava i proglašenje zaštićenom zonom u periodu april - maj 1993. je bio kraj rata na tim prostorima sve do jula 1995. godina.

Dakle, jesu se herojski borili i izdržali ali 1 godinu borbe protiv lokalnih snaga, čim su velikosrpske snage pokrenule svoju prvu operaciju velikih razmjera sve je palo kao kula od karata.

- "Sav komandni kadar izvučen pred napad u julu 1995."

Koliko puta ponovljena laž postaje istina? Ovo je danas opće uvjerenje a u stvari vrlo lahko je provjeriti da je u ratnu oficirsku školu doveden manji broj kojekakvih komandira četa i slično. Svi komadanti brigada 28. Divizije kao i načelnik štaba divizije Ramiz Bećirović su se nalazili u njoj u trenutku napada.


- "Predali oružje UN - u i bili goloruki"

UN - u se od pješadijskog naoružanja predavalo uglavnom samo ono svakako staro i neispravno te zarobljena oklopno - mehanizovana sredstva za koja svakako nije bilo nafte sve i da ih se zadržalo.

Uz zadržano oružje te uz ogromne količine naoružanja i municije koje su stigale helikopterima Vazduhoplovne grupe Tuzle(vrlo lahko se mogu pronaći precizni podaci u metak koliko je toga došlo) 28. Divizija u Srebrenici je itekako bila opremljena u julu 1995. godine a i brojna sa na papiru na hiljade vojnika.

To što su pobjegli pred neprijateljskim snagama brojnosti jedne brigade i usput povukli muško civilno stanovništvo sa sobom a žene i djecu ostavili na milost i nemilost neprijatelju je za javnog prezira i vojnog suda.

- "Armija RBiH sa slobodnih teritorija nije ispalila metka dok su se "Srebreničani" probijali"

Dok bi se moglo raspravljati o tome da li je Armija RBiH sa slobodnih teritorija mogla uraditi više, apsolutno je mit i laž da nije uradila ništa. Vrlo lahko se može doći do podataka da je bilo i pružene artiljerijske podrške i pješadijskih napada i da je to bilo onoliko korisno da bez toga ne bi prošlo ni onih par hiljada što jeste.

Umjesto šta je radila Armija RBiH sa slobodnih teritorija u tih nekoliko dana u julu 1995. ja bih se radije zapitao šta je radila "vojska" u Srebrenici prethodne 2 godine, svi izvještaji govore o nedisciplini, švercu, sukobima, ubistvima, prostituciji...najmanje o bilo kakvim pripremama za eventualni napad. Mislili rat za njih završio u onom aprilu 1993. dok su pripadnici Armije na slobodnim teritorijama ginili svakodnevno, jedna od najvećih pouka iz ovog rata je da su svi oni koji su se pokušavali izvući bez borbe i da prođu najbolje na kraju prošli najgore. "Narod koji nije spreman ginuti neće ni živjeti" reče neko. 28. Divizija u julu 1995. nije bila spremna ginuti za Srebrenicu.

Danas kad vidim da su spremni satima guslati kako im je za genocid kriv Alija i Armija a nikad neće spomenuti Ratka, Radovana i komšiju Jovana ja zasigurno i zaista ne bi metka ispalio da im pomognem.

- "Izbjeglice branile Tuzlu i ratovale dok su lokalci odmarali"

1./243. Muslimansko - Podrinjska brigada sačinjena od stanovništva Vlasenice, Bratunca, Srebrenice i tog kraja je svakako najbolji reprezent doprinosa borbi izbjeglog stanovništva Podrinja.

Kao najgora brigada 2. Korpusa uglavnom se spominje samo u kontekstu samovoljnog napuštanja i gubljenja položaja te napada na nebošnjačko stanovništvo koje je ostalo na slobodnim teritorijama. Sretni što su "na sigurnom" sa svojim porodicama bilo ih je izuzetno teško motivirati, mobilisati i poslati u borbu.

Ko želi da zna koliko su se izbjeglice borile samo neka analiziraju rezultate te brigade, ništa više ne treba.
User avatar
relativno84
Posts: 15333
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#999 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by relativno84 »

Papir trpi sve, dobro dodje kao terapija da se insan oslobodi frustracija koje se taloze godinama. Jebeno je kad te nesto toliko kida i razdire a veze nema s tobom. Pametovati s ove vremenske distance na tako podrugljiv nacin o necemu sto nisi dozivio samo je pokazatelj koliko si izgubljen slucaj. Nesto slicno kao na temi Sirije gdje svi znaju sve, svima je jasno kako je trebalo nesto da se uradi ali stvarnost je da narod tamo pati, i to nista nece promijeniti.

Tako je slucaj i sa ovim podrucjem, nema tu mitova samo narod koji se patio na svoj nacin u losem vremenu, trpio sto je mogao i koliko je mogao. Jebeno je kad si bolestan i zivis s ubjedjenjem da nema lijeka, ima ga svakako samo sto je nekada ucinkovitije pustiti da se pati, sve do konacnog raspada. Na granici si, steta ali jbga bolest ne bira.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#1000 Re: Naser Orić - POZITIVNA ili NEGATIVNA LIČNOST?

Post by Us and them »

Kad sam zadnji put bio u Srebrenici bio sam u onim hangarima u kojima su boravili Holanđani a od kojih su sad napravili muzej genocida.

Tu sam upoznao momka koji provodi posjetioce i daje im dodatna objašnjenja šta zapravo vide i čuju, ako ko želi slušati, kustos šta li. Kaže on meni da je bio u Srebrenici u julu 1995. godine, tada je imao 11 godina. Rekao mi je i iz kojeg je sela ali sam zaboravio, "Bu..." nešto.

U jednoj prostoriji na ekranu se vidi autentični snimci žestokih borbi, kaže on meni da su to snimci prodora na Baljkovici. Pitam ga jesu li to snimci Armije RBiH sa slobodnih teritorija a iznenadio sam se kad mi je objasnio da su to snimci 28. Divizije i prodora sa njihove strane. Nisam to očekivao jer je na snimku u krupnom planu vojnik u komplet uniformi, sa čizmama, redenicima i mitraljezom, pa čak i šljemom! Na moju konstataciju da nikada nisam te snimke vidio na youtube odgovorio mi je da ih tu i nema.

I kaže on meni parafraziram: "U mom selu su na početku rata imali samo 8 pušaka a puno žešće su se tad borili nego u julu 1995. kad su samo ovi iz mog sela imali i 12 mitraljeza, ručne bacače, PAT itd., stizalo je toga i helikopterima sve dok nije onaj jedan oboren kad su izginuli oni doktori iz Tuzle".

Kaže da su oni tokom borbi prije proglašenja zaštićenom zonom zarobili i oklopa i teške artiljerije i to se zaista i predalo strancima ali ne bi svakako bilo nikakve koristi od toga jer za početak nisu imali nafte.




Naveo je dvije po njemu ključne greške počinjene u vezi Srebrenice:


1. Što se uopće odlučilo da se grad ne brani već da se krene prema slobodnoj teritoriji. Iz današnjeg ugla katastrofalna odluka. Kaže da su dvije stvari dovele do toga:

- Holanđani su im javili da će sve oko grada biti bombardovano i sprženo iz zraka i oni su se i uzdali u to i povukli se da ne bi i sami u tome nastradali

- Ali i pored toga između trenutka kad su shvatili da od tih najavljenih silnih aviona nema ništa i do ulaska velikosrpskih snaga u Srebrenicu bilo je vremena da se pruži otpor međutim i nije bilo pretjerane opće volje za borbom, on reče da nije bilo nikog da povede i uzvikne "Hajmo".


2. Organizacija marša je bila na izuzetno niskom nivou, a on je ovo naveo kao glavnu grešku: Na čelu su išli oni koji su predstavljali borbenu elitu snaga 28. Divizije iz Srebrenice, najbolje naoružani i opremljeni. Ti su se uz gubitke i probili na slobodnu teritoriju. Činjenica da su se i snimali na Baljkovici kako napadaju na velikosrpske položaje dovoljno govori koliko su bili optimistični oko toga hoće li se uspjeti probiti na slobodnu teritoriju.

Međutim, tim grupisanjem "elite" u špic iza njih su ostali oni slabije i nikako naoružani a na Udrču je kolona razbijena i "elita" i ostali su odsječeni jedni od drugih, a upravo ovi drugi su se uglavnom predavali i bili pogubljeni, iako se i njih dio spasio dok je bilo onog koridora na Baljkovici na čije je otvaranje Drinski korpus bio prisiljen i postoje snimci kako oni dolaze na slobodnu teritoriju.

Za Armiju RBiH sa slobodnih teritorija je rekao da je najveća korist bila od toga što su granatirali velikosrpske položaje na Baljkovici što je olakšalo prodor ovima iz drugog pravca.
Post Reply