Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#3651 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by Tomahawk11 »

Bogme nije ni to tačno, eno naša tri PreCjednika primaju zajedno 10 milja eura.
Čak ni kad se pojedinačno gleda, nema ni jedan državnik njihovog nivoa na Balkanu toliko.
Čak i PreCjednik i PodpreCjednik RS imaju veća primanja od državnika u regionu :bih:
A i vozni park se redovno mijenja :izet:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#3652 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by Thorgerson »

Ja se vise volim rahat patit, i gledat kako pjene ovi na vlasti sto nema akciza. Kako se koprcaju. Divota. Pa makar konja morao jahati.
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#3653 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by Naslovnica »

DaysleepeR wrote:možete se slobodno vratiti u SDA centralu sa tom ublehom o akcizama

nije prošlo i neće proći, ne zato što su akcize loša stvar, nego zato što ne bi bile pare od akciza upotrijebljene za autoceste već za troškove administracije

stoga, sikter sa akcizama
Da ovo nije istina, ja bih prvi potpisao neka povećaju akcize. I većina nas normalnih i razumnih.
Ali znajući na šta će otići te pare, neka, hvala, neka ide sve u 3 lijepe.
Pa taman i ja ostao bez posla. 8-)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3654 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by DaysleepeR »

Tako je. Neka gospoda nađe namjenski način pribavljanja sredstava. A ne namete na gomilu pa lafo će to za autoput.

Mokri snovi Bakira, Fadila i Adnana.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3655 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

Nije fazon uopšte da li će se usvojiti ili ne. Nije daleko od istine da bi taj novac mogao zalutati gdje ne treba.

Poenta je da Europa to gleda očima, sami ste sebi izabrali, ko vas jebe kad ste glupi.

Imate sadaka režime na svim poljima, 22 godine prošle od rata, ne može više tako.

Povećanje akciza će doći kad-tad, SDP da je ostao na vlasti, apsolutno ne sumnjam da bih izglasali.

Evo čitam prosječna plata je u zadnjih sedam godina skočila tek 42 KM, ali kao što rekoh sami smo sebi krivi za to. Dakle standard nam vjerovatno prati trenutne akcize koje plaćamo i ako mislimo da iz ovog stanja možemo sami sebi finansirati infrastrukturne projekte, mislim da bi Evropa bila najsretnija.

Ipak, mi želimo kredite, očigledno su nam potrebni, a jednostavno sadaka režim više ne uspjeva.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3656 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

A Europa nas voli inace , pa nam zeli pomoc :lol: :lol: , nisu li oni ti koji zagovaraju snizenje plata i povecanje poreza , ma nabijem i njih na qac skupa sa nasim govnima :thumbup:

Ne supljirajte , samo od PDV-a i poreza normalnog je mogao bit gotov autoput , kakva akciza i picke materne :-) :-) :-)

btw. ja vjerujem da nasi politicari rade kako im se naredi iz te divne EU , tako da oni mogu polako uci i pokupovati sve , pa onda podijeliti otkaze hiljadama ljudi , pa smanjit plate a samim tim i penzije , sve je ovo sracunato :thumbup:

Vole kapitalisti da sjebu sve sto je ostalo od socijalizma , jer ako sta ostane , moze im ne daj Boze zafalit za 10tak m duze jahte ;-)

Dodajte na ovo sve kurcevito/seljacki mentalitet i dobitna kombinacija $$$$$ :kiss:
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3657 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

amar1994 wrote:A Europa nas voli inace , pa nam zeli pomoc :lol: :lol: , nisu li oni ti koji zagovaraju snizenje plata i povecanje poreza , ma nabijem i njih na qac skupa sa nasim govnima :thumbup:

Ne supljirajte , samo od PDV-a i poreza normalnog je mogao bit gotov autoput , kakva akciza i picke materne :-) :-) :-)

btw. ja vjerujem da nasi politicari rade kako im se naredi iz te divne EU , tako da oni mogu polako uci i pokupovati sve , pa onda podijeliti otkaze hiljadama ljudi , pa smanjit plate a samim tim i penzije , sve je ovo sracunato :thumbup:

Vole kapitalisti da sjebu sve sto je ostalo od socijalizma , jer ako sta ostane , moze im ne daj Boze zafalit za 10tak m duze jahte ;-)

Dodajte na ovo sve kurcevito/seljacki mentalitet i dobitna kombinacija $$$$$ :kiss:
Vidim otkako je osnovan EU na njenoj teritoriji ratovi, glad, epidemije, siromaštvo, emigracija itd...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3658 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

So What! wrote:
amar1994 wrote:A Europa nas voli inace , pa nam zeli pomoc :lol: :lol: , nisu li oni ti koji zagovaraju snizenje plata i povecanje poreza , ma nabijem i njih na qac skupa sa nasim govnima :thumbup:

Ne supljirajte , samo od PDV-a i poreza normalnog je mogao bit gotov autoput , kakva akciza i picke materne :-) :-) :-)

btw. ja vjerujem da nasi politicari rade kako im se naredi iz te divne EU , tako da oni mogu polako uci i pokupovati sve , pa onda podijeliti otkaze hiljadama ljudi , pa smanjit plate a samim tim i penzije , sve je ovo sracunato :thumbup:

Vole kapitalisti da sjebu sve sto je ostalo od socijalizma , jer ako sta ostane , moze im ne daj Boze zafalit za 10tak m duze jahte ;-)

Dodajte na ovo sve kurcevito/seljacki mentalitet i dobitna kombinacija $$$$$ :kiss:
Vidim otkako je osnovan EU na njenoj teritoriji ratovi, glad, epidemije, siromaštvo, emigracija itd...
vole oni sebe , kontas , a inace smo uvijek bili za jednu : dansku , norvesku , holandiju siromasna zemlja realno . Njima svima treba jeftina radna snaga , a vi vjerujte slijepo da su oni divni i krasni :thumbup:

EX-YU nisu dozvolili da se razvije i to se zna , al nije ovo tema :-)


Inace , autoput kompletan nikad necemo vidjeti , trebamo bit sretni sto nas jos uvijek nisu sjebali :zoka: :run:
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3659 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

:sax: :sax: :sax:

Svega pročitat ovdje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3660 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

:sax: :thumbup:

Mozda sam ja i lud al jbg , kad sve sagledas tako ispada . Evo dva pitanja , zasto supci ne prekinuse rat 92 i zasto su dopustili genocid ???
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3661 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by DaysleepeR »

kakva ba sadaka, ima namjenski kredit za autoput, onda lijepo vraćaš pare od putarina i vozdra
ima i koncesija, ali hoće Bakir da mu HIFA haver pravi pumpe, a ne Marche

mokri snovi.

neusvajanje akciza je najveća pobjeda u smislu refleksije ishoda parlamentarnog glasanja u odnosu na ono za šta je ogromna većina onih koji bi te akcize plaćali, naroda.

nema akciza.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3662 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

Ne volim odlazit u OT, pa ću probati odgovoriti nekako najbliže kursu ove teme.

Moramo shvatiti da nama niko ništa nije dužan. Ne možemo gledati samo šta neko nije učinio, a ignorisati ono što je učinio.

Jeftine radne snage u Evropu dolazi iz Afrike, Latinske Amerike, Bliskog i Dalekog Istoka kao i iz cijele Istočne Evrope, zašto smo mi u tripu da smo im mi najpotrebniji.

Nije nam niko razjebao državu, sami smo izglasali da je više ne želimo, ignorišiću želje pojedinih ljudi. Svako pametan je mogao shvatiti da tako nešto vodi u haos, haos koji smo sami sebi izabrali. Naivno, nevino ili kakogod mi smo uletili u haos.

Iščupaše nas stranci, zaustaviše haos, opet na volju biraj sebi onog ko će te voditi, a mi opet u kamen. Vlast je odraz nas samih, prije što to shvatimo, biće nam lakše.

Koliko smo novca dobili za sve i svašta i od USAIDA i od EU i raznih zemalja Bliskog pa i Dalekog istoka, morali smo odavno stati na noge, dobro se protegnuti i nastaviti nekim dobrim putem.

Prođeš kroz BiH, malo-malo na nekom mostu znak, izgrađeno nekom donacijom. Vakat nam je da se dozovemo. Dozivanje kreće od individualca, a zatim ostalih. Da bi društvo izabralo nekog pametnog i sposobnog, ono samo mora biti takvo.

Temelj sposobnog društva je znanje, naše društvo je daleko od toga. Dovoljno je uzeti kameru, snimiti anketu neku na ulici i naslušati se gluposti. Što govori da problemi oko nas su uzrokovani nama samima, možda ne nama ovdje na forumu, ali evo pregršt je primjera koje smo navodili ovdje na forumu.

Evo ponovoćemo, grupa ljudi, koja je naselila Hrasno Brdo (urbanistički biser inače) blokira kapitalni projekat zbog svog interesa, a to što su oni podigli svakave objekte u svom naselju, to nije problem. Ljudi naprave garažu na po ceste, uspiju legalizovati objekat na već otkupljenoj trasi gradske saobraćajnice pa im se moraju praviti ustupci (slučaj Ivazović), raspale kompanije poput ŽGP ili TDS blokiraju izgradnju saobraćajnica i muzu (i to dobro) budžetski novac predviđen za eksproprijaciju.

Većina zamišljenih trasa longitudinala i transverzala je gotovo nemoguća jer su ljudi redali kuće kako su htjeli i kuda su htjeli, a onda se žale kako im je slaba putna komunikacija.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3663 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

Sve se ja slazem sa tobom :thumbup: , divlja gradnja je haos :-)

Pa glupani su digli kredite , jer su krali porez i sad ide naplata normalno preko nas jelde :)

Sta se onda ovaj mjesa i prica , ostavi se nasih cesta kakve su da su : https://www.klix.ba/vijesti/bih/wigemar ... /170421107

U prevodu , ovo je jos jedna prilika da se pokrade narod/ovce :)

Uglavnom , akciza nije rjesenje nikakvo :thumbup:

Sto se tice znanja , mi smo proceuntalno nepismena nacija , sta da se radi kad debili ne ulazu ni KM u obrazovanje , jer im je ovako lakse kontrolisat mase :bih:


Da li znas da je MMF jedna od najprofitabilnijih organizacija u svijetu , nastranu sto nase budaletine da li svjesno ili ne uzimaju kredite od njih .
:-) :-)

Opet kazem , porez i PDV su dovoljni za izgradnju i ostale stvari , jedine je problem sto se to krade i ide u privatne dzepove.
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3664 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

amar1994 wrote:Sve se ja slazem sa tobom :thumbup: , divlja gradnja je haos :-)

Pa glupani su digli kredite , jer su krali porez i sad ide naplata normalno preko nas jelde :)

Sta se onda ovaj mjesa i prica , ostavi se nasih cesta kakve su da su : https://www.klix.ba/vijesti/bih/wigemar ... /170421107

U prevodu , ovo je jos jedna prilika da se pokrade narod/ovce :)

Uglavnom , akciza nije rjesenje nikakvo :thumbup:

Sto se tice znanja , mi smo proceuntalno nepismena nacija , sta da se radi kad debili ne ulazu ni KM u obrazovanje , jer im je ovako lakse kontrolisat mase :bih:
To je drugi problem, što ljudi u BiH misle da mi uplaćujemo toliko poreza i doprinosa i da nema političara što kradu sve bi bilo bajno.

U BiH, ja mislim niko živ ne prijavljuje promet, državu zakida svako živ, a čak i da je ne varamo, a da političari ne kradu, malo je to opet.

Jer pogađaj šta? Mi smo siromašna država, nemamo mi toliki promet, kupovna moć slaba, valuta iznimno slaba. Još sreća je, u vlasništvu države su neke još uvijek iznimno profitabilne kompanije.

Lars Wigemark nije sam došao, već na poziv. Da mi Europljanima kažemo, ostavite nas na miru, oni bi nas vjerovatno i ostavili.

Koga boli briga za BiH, mi nismo nikakav faktor, niti držimo neki ključni tranzit, niti kontrolišemo neki vrijedan resurs, niti smo nešto snažna turistička zemlja.

Dakle kome je u interesu da BiH bude razvijena i stabilna zemlja, isključivo nama, ali i Europi donekle, kako ne bi morala trpiti zemlju trećeg svijeta u pola kontinenta. Svako ko pokaže neki pozitivan interes za nama, treba mu biti zahvalan.

Krediti se ne mogu vraćati niti od cestarina, niti od PDV-a, to je jedva dovoljno da popuni budžet. Dakle za ono infrastrukture koliko je nama potrebno da napravimo, kao što sam rekao, mi sada svi kada bi redovno plaćali sve, a političari nas ne bi krali, opet ne bi bili u stanju, jer naša kupovna moć je slaba, a ceste, željeznice, aerodromi, fabrike, elektrane itd.. su skupe stvari.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3665 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

So What! wrote:
amar1994 wrote:Sve se ja slazem sa tobom :thumbup: , divlja gradnja je haos :-)

Pa glupani su digli kredite , jer su krali porez i sad ide naplata normalno preko nas jelde :)

Sta se onda ovaj mjesa i prica , ostavi se nasih cesta kakve su da su : https://www.klix.ba/vijesti/bih/wigemar ... /170421107

U prevodu , ovo je jos jedna prilika da se pokrade narod/ovce :)

Uglavnom , akciza nije rjesenje nikakvo :thumbup:

Sto se tice znanja , mi smo proceuntalno nepismena nacija , sta da se radi kad debili ne ulazu ni KM u obrazovanje , jer im je ovako lakse kontrolisat mase :bih:
To je drugi problem, što ljudi u BiH misle da mi uplaćujemo toliko poreza i doprinosa i da nema političara što kradu sve bi bilo bajno.

U BiH, ja mislim niko živ ne prijavljuje promet, državu zakida svako živ, a čak i da je ne varamo, a da političari ne kradu, malo je to opet.

Jer pogađaj šta? Mi smo siromašna država, nemamo mi toliki promet, kupovna moć slaba, valuta iznimno slaba. Još sreća je, u vlasništvu države su neke još uvijek iznimno profitabilne kompanije.

Lars Wigemark nije sam došao, već na poziv. Da mi Europljanima kažemo, ostavite nas na miru, oni bi nas vjerovatno i ostavili.

Koga boli briga za BiH, mi nismo nikakav faktor, niti držimo neki ključni tranzit, niti kontrolišemo neki vrijedan resurs, niti smo nešto snažna turistička zemlja.

Dakle kome je u interesu da BiH bude razvijena i stabilna zemlja, isključivo nama, ali i Europi donekle, kako ne bi morala trpiti zemlju trećeg svijeta u pola kontinenta. Svako ko pokaže neki pozitivan interes za nama, treba mu biti zahvalan.

Krediti se ne mogu vraćati niti od cestarina, niti od PDV-a, to je jedva dovoljno da popuni budžet. Dakle za ono infrastrukture koliko je nama potrebno da napravimo, kao što sam rekao, mi sada svi kada bi redovno plaćali sve, a političari nas ne bi krali, opet ne bi bili u stanju, jer naša kupovna moć je slaba, a ceste, željeznice, aerodromi, fabrike, elektrane itd.. su skupe stvari.
Slazem se :thumbup: , sad te razumijem :D

Ovo boldirano , istina , uvijek bili i ostali u poredjenju sa Slovenijom , da ne idemo dalje :roll:

Al eto , da je sve recimo idealno sto se tice poreza , ja bi obnovio ceste i ne bi se zaduzivao , preveliki teret bi bili novi nameti na bijedne plate :run:
BadBoy
Posts: 8091
Joined: 01/11/2005 21:55

#3666 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by BadBoy »

Amare poštujem te sa podforuma PDF jer znaš o automa ali si ovdje pokazao zavidan nivo standardnog bosanskog razmišljanja u rangu teorija zavjere. Izvini ali ne mogu se složiti ni sa jednim slovom koje si napisao i smatram da je takvo razmišljanje glavni krivac ove apatije i stanja u kojem se nalazi naše društvo i država.

Zašto?

Zato što se izmišljanjem teorija zavjere i prebacivanjem krivice uvijek na nekog drugog mi kao nacija nikada nećemo uzdići i preuzeti odgovornost za vlastiti napredak i svoju budućnost. Čitav svijet je bio protiv Njemačke (jer njih gotiviš a Holanđani su ti bezveze :D ) pa se oni sabraše, zasukaše rukave i napraviše državu i urediše društvo, a nisu sjedili i kukali kako su svi protiv njih (iako fakat jesu bili svi protiv njih, faktički jer su bili u ratu sa njima).

Berlin 20-tih i 30-tih godina je bio gori od Bliskog Istoka danas.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3667 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

BadBoy wrote:Amare poštujem te sa podforuma PDF jer znaš o automa ali si ovdje pokazao zavidan nivo standardnog bosanskog razmišljanja u rangu teorija zavjere. Izvini ali ne mogu se složiti ni sa jednim slovom koje si napisao i smatram da je takvo razmišljanje glavni krivac ove apatije i stanja u kojem se nalazi naše društvo i država.

Zašto?

Zato što se izmišljanjem teorija zavjere i prebacivanjem krivice uvijek na nekog drugog mi kao nacija nikada nećemo uzdići i preuzeti odgovornost za vlastiti napredak i svoju budućnost. Čitav svijet je bio protiv Njemačke (jer njih gotiviš a Holanđani su ti bezveze :D ) pa se oni sabraše, zasukaše rukave i napraviše državu i urediše društvo, a nisu sjedili i kukali kako su svi protiv njih (iako fakat jesu bili svi protiv njih, faktički jer su bili u ratu sa njima).

Berlin 20-tih i 30-tih godina je bio gori od Bliskog Istoka danas.
:thumbup:

sta cu kad tako mislim , mozda i grijesim, a cini mi se da su nasi politicari previse glupi da uniste ovolike firme tek tako :mrgreen:

normalno je da smo mi krivi najvise , ja ne prebacujem ni na koga , cak sta vise :bih:

daleko je nas mentlaitet od njemackog :-)

evoj jos jedna teorija , mislim da bi njemacka davno izasla iz EU da je ne koci dug iz II svjetskog rata :D :run:
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3668 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

Ma Amar je Tito, možda se ne slažemo, ali jako uljudno se raspravljaš. Svaka čast :thumbup:
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#3669 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by tec »

DaysleepeR wrote:kakva ba sadaka, ima namjenski kredit za autoput, onda lijepo vraćaš pare od putarina i vozdra
ima i koncesija, ali hoće Bakir da mu HIFA haver pravi pumpe, a ne Marche

mokri snovi.

neusvajanje akciza je najveća pobjeda u smislu refleksije ishoda parlamentarnog glasanja u odnosu na ono za šta je ogromna većina onih koji bi te akcize plaćali, naroda.

nema akciza.
Koj namjeski kredit? Kakva bolan koncesija? :lol: Bih akcize na gorivo 60 fenninga (€ 0.30 centi) od čega 10 fenniga (€ 0.05 centi)ide u namjenski racun za autoceste i 4 fenninga (€ 0.02 centa) za ceste i 46 fenninga (€ 0.24 centi) u proračun dok nama najbliža zemlja u većini akciza na gorivo Crna Gora se placa € 0.55 centi (110 fenninga) po litri goriva od čega € 0.20 centi (40 fenninga) za izgradnju autocesti, € 0.05 (10 fenninga) za ceste, i € 0.30 (60 fenninga ide u proračun od koga neke su kad su usvojene bile određene za druge svrhe ali su uvijek išle prvo u proračun. Ima također druga razlika u bih prodavači benzina/nafte imaju najveću zagarantiranu maržu igdje. Naravno postavlja se pitanje onda zašto velike svjetske firme nisu došle: jednostavno ekonomski je država neinteresantna i genijalnog zakona (hdz, snsd, i sda) koji ograničuje tko može uvoziti naftu i kako tako da ina ima monopol na uvozu od 60%, nestor 30% i hifa 10% i niko drugi nemože legalno uvoziti naftu.
A da ne pricam o akcizama na alkohol, duhan, i luksuzne proizvode (koje defacto u bih ne postoji)

Ja stvarno, cijeli svijet je glup samo bošnje su pametne nema šta. :bih: Ali najbolji dio diskusija je da su prvi koji kukaju da ništa ne valja. Ako je to velika pobjeda onda tišina i uživajte u raju na svijetu koji je bih sa svojim klero/nacionalnim vladama. Nastavljati politiku sadake jer druge nema fino zauzmi poziciju pred arapima i neki će ti dati.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3670 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

So What! wrote:Ma Amar je Tito, možda se ne slažemo, ali jako uljudno se raspravljaš. Svaka čast :thumbup:
:) :thumbup:

Takodje
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#3671 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by Naslovnica »

tec wrote:
DaysleepeR wrote:kakva ba sadaka, ima namjenski kredit za autoput, onda lijepo vraćaš pare od putarina i vozdra
ima i koncesija, ali hoće Bakir da mu HIFA haver pravi pumpe, a ne Marche

mokri snovi.

neusvajanje akciza je najveća pobjeda u smislu refleksije ishoda parlamentarnog glasanja u odnosu na ono za šta je ogromna većina onih koji bi te akcize plaćali, naroda.

nema akciza.
Koj namjeski kredit? Kakva bolan koncesija? :lol: Bih akcize na gorivo 60 fenninga (€ 0.30 centi) od čega 10 fenniga (€ 0.05 centi)ide u namjenski racun za autoceste i 4 fenninga (€ 0.02 centa) za ceste i 46 fenninga (€ 0.24 centi) u proračun dok nama najbliža zemlja u većini akciza na gorivo Crna Gora se placa € 0.55 centi (110 fenninga) po litri goriva od čega € 0.20 centi (40 fenninga) za izgradnju autocesti, € 0.05 (10 fenninga) za ceste, i € 0.30 (60 fenninga ide u proračun od koga neke su kad su usvojene bile određene za druge svrhe ali su uvijek išle prvo u proračun. Ima također druga razlika u bih prodavači benzina/nafte imaju najveću zagarantiranu maržu igdje. Naravno postavlja se pitanje onda zašto velike svjetske firme nisu došle: jednostavno ekonomski je država neinteresantna i genijalnog zakona (hdz, snsd, i sda) koji ograničuje tko može uvoziti naftu i kako tako da ina ima monopol na uvozu od 60%, nestor 30% i hifa 10% i niko drugi nemože legalno uvoziti naftu.
A da ne pricam o akcizama na alkohol, duhan, i luksuzne proizvode (koje defacto u bih ne postoji)

Ja stvarno, cijeli svijet je glup samo bošnje su pametne nema šta. :bih: Ali najbolji dio diskusija je da su prvi koji kukaju da ništa ne valja. Ako je to velika pobjeda onda tišina i uživajte u raju na svijetu koji je bih sa svojim klero/nacionalnim vladama. Nastavljati politiku sadake jer druge nema fino zauzmi poziciju pred arapima i neki će ti dati.
Nadrobi ti svega ali ne vidim poentu ovolikog posta?
Počeo si post rečenicom 'koji namjenski kredit'?
Kako su finansirane dosadašnje dionice? Kreditima ili akcizama, ili na neki treći način?
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3672 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by So What! »

Naslovnica wrote: Nadrobi ti svega ali ne vidim poentu ovolikog posta?
Počeo si post rečenicom 'koji namjenski kredit'?
Kako su finansirane dosadašnje dionice? Kreditima ili akcizama, ili na neki treći način?
Prva dionica je izgrađene od dividende BH Telecoma, a ostale kreditom.

Taj kredit nije onaj, odem ja u npr. Raiffiesen banku i kažem, dajte mi kredit. Već to su povoljno krediti najviše institucija EU, a glavne dvije su EBRD i EIB.

EBRD, znači Evropska banka za obnovu i razvoj, samo ti ime kaže i daju kredite sa jako niskim kamatama i na to traže garanciju Vlade FBiH ili Vlade RS koje se zadužuju u to ime da ih mogu vraćati.

Do sada su to bile uglavnom akcize, no dosadašnje akcize su dovoljne da se vraćaju dosadašnji krediti, ali je EBRD odlučio reći, i dalje možete dobivati novac, ali morate imati pokriće za njegovo vraćanje.

EIB znači Evropska investiciona banka dakle i ona kreditira slično kao i EBRD. Korištenje upravo njihovih kredita učinile su mnogo, jer država (entitet) se nije prezadužila za autoputeve, tako da taj kredit ne spada na teret budućim generacijama.

Određene dijelove su finansirali ili ponudili finansiranje OFID (OPEC fond) i KFAED. OFID fond za međunarodni razvoj je fond kojeg su osnovale članice OPEC-a, organizacije zemalja izvoznika nafte i kao što mu ime služi, služi za razvoj zemalja, dakle isto sadaka aranžmani.

Isti slučaj je i sa KFAED-om, kuvajtski fond za razvoj arapskih zemalja, ali odavno je prerastao arapski svijet i uglavnom služi za pomoć zemljama u razvoju. Ali ovakve organizacije finansiraju male udjele zaista, ništa naveliko jer mi im nikakvu drugu garanciju osim akciza ne možemo ponuditi.

Naši putevi nemaju dovoljan PGDS da bi mogli garantovati da ćemo od putarina zarađivati određeni iznos i tako vraćati kredit.

Moguće je dobiti komercijalni kredit za autoput, ali takva vrsta kredita je poznata kao ropska vrsta. Mi smo imali u regiji dva takva aranžmana, jedan je katastrofalni albanski aranžman sa Bechtelom, američkom kompanijom koja ti da kredit i dovede svog izvođača, a zatim samo podiže cijenu i na kraju ih je koštao preko milijardu eura, koje će ova banka naplaćivati sa lijepim kamatama i naplatiće im na ovaj ili onaj način.

Taj autoput koji su izgradili od granice sa Kosovom do grada Rreshen i ukupna dužina izgrađenog autoputa iznosi 77 kilometara, sa cijenom od miljardu i 200 miliona eura, a čija će cijena rasti sa kamata.

Crna Gora je nešto bolje prošla, napravili su aranžman sa kineskom Exim bankom koja je dovela svoju kompaniju, a ta kompanija svoje radnike, skoro sve svoje, prva dionica Smokovac - Mateševo je duga oko 40 kilometara i koštat će 809 miliona eura, od čega Crnogorci neće vidjeti skoro ni centa, plus postoje šanse da će cijena rasti, a ta dionica predtavlja tek četvrtinu planiranog autoputa Boljare - Bar.
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1477
Joined: 25/07/2015 14:13

#3673 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by rocco_siffredi »

So What! wrote:
amar1994 wrote:Sve se ja slazem sa tobom :thumbup: , divlja gradnja je haos :-)

Pa glupani su digli kredite , jer su krali porez i sad ide naplata normalno preko nas jelde :)

Sta se onda ovaj mjesa i prica , ostavi se nasih cesta kakve su da su : https://www.klix.ba/vijesti/bih/wigemar ... /170421107

U prevodu , ovo je jos jedna prilika da se pokrade narod/ovce :)

Uglavnom , akciza nije rjesenje nikakvo :thumbup:

Sto se tice znanja , mi smo proceuntalno nepismena nacija , sta da se radi kad debili ne ulazu ni KM u obrazovanje , jer im je ovako lakse kontrolisat mase :bih:
To je drugi problem, što ljudi u BiH misle da mi uplaćujemo toliko poreza i doprinosa i da nema političara što kradu sve bi bilo bajno.

U BiH, ja mislim niko živ ne prijavljuje promet, državu zakida svako živ, a čak i da je ne varamo, a da političari ne kradu, malo je to opet.

Jer pogađaj šta? Mi smo siromašna država, nemamo mi toliki promet, kupovna moć slaba, valuta iznimno slaba. Još sreća je, u vlasništvu države su neke još uvijek iznimno profitabilne kompanije.

Lars Wigemark nije sam došao, već na poziv. Da mi Europljanima kažemo, ostavite nas na miru, oni bi nas vjerovatno i ostavili.

Koga boli briga za BiH, mi nismo nikakav faktor, niti držimo neki ključni tranzit, niti kontrolišemo neki vrijedan resurs, niti smo nešto snažna turistička zemlja.

Dakle kome je u interesu da BiH bude razvijena i stabilna zemlja, isključivo nama, ali i Europi donekle, kako ne bi morala trpiti zemlju trećeg svijeta u pola kontinenta. Svako ko pokaže neki pozitivan interes za nama, treba mu biti zahvalan.

Krediti se ne mogu vraćati niti od cestarina, niti od PDV-a, to je jedva dovoljno da popuni budžet. Dakle za ono infrastrukture koliko je nama potrebno da napravimo, kao što sam rekao, mi sada svi kada bi redovno plaćali sve, a političari nas ne bi krali, opet ne bi bili u stanju, jer naša kupovna moć je slaba, a ceste, željeznice, aerodromi, fabrike, elektrane itd.. su skupe stvari.
Neki dan jaran na FB psuje na odluku da rtv taksa ide preko struje. Je.be uhljebsku majku,cigani,nikad necu platiti. A ja ga znam,10god uvozi gluposti iz Kine,nikad marke carine i poreza nije platio,nema firmu,prodaje preko pika,oglasa. Zavrnuo drzavu brat bratu 100k KM na porezima samo,mozda i vise :-)
To je taj pijacarsko-seljacki-sitnicarski fazon. Daj samo meni,meni,meni.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3674 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by amar1994 »

:thumbup: :thumbup:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3675 Re: Izradnja saobraćajnica u KS ili Jusuf Bubica ponovo jaše

Post by problemnatravunu »

amar1994 wrote:A Europa nas voli inace , pa nam zeli pomoc :lol: :lol: , nisu li oni ti koji zagovaraju snizenje plata i povecanje poreza , ma nabijem i njih na qac skupa sa nasim govnima :thumbup:

Ne supljirajte , samo od PDV-a i poreza normalnog je mogao bit gotov autoput , kakva akciza i picke materne :-) :-) :-)

btw. ja vjerujem da nasi politicari rade kako im se naredi iz te divne EU , tako da oni mogu polako uci i pokupovati sve , pa onda podijeliti otkaze hiljadama ljudi , pa smanjit plate a samim tim i penzije , sve je ovo sracunato :thumbup:

Vole kapitalisti da sjebu sve sto je ostalo od socijalizma , jer ako sta ostane , moze im ne daj Boze zafalit za 10tak m duze jahte ;-)

Dodajte na ovo sve kurcevito/seljacki mentalitet i dobitna kombinacija $$$$$ :kiss:
Ljudi, para ima, jako puno, i dovoljno za štošta korisno za cjelokupnu državu i građane, samo nam je lopovska tzv.vlast za vratom!
Evo , samo pregledajte ovo, taman aktuelno, objavljeno!

https://www.cin.ba/lazni-smjestaj-za-dodatnu-zaradu/


Image

Isto mi naumpade :idea: , evo ga protest u Banja Luci, traže da se ogranici vrijednost službenih auta na 50000 KM, daj Bože da im to prodje, ali isto to realizirati na federalnom, kantonalnom, općinskom, i državnom nivou, ama "para ko pljeve", kak'e akcize i pičke materine!
Post Reply