Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#51 Re: Handzar

Post by VjecitiStudent »

emillio estevez wrote:
VjecitiStudent wrote:General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do decembra 1944. je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
Ima li neki link
Bonn-Inland IIG, Akten betreffend Berichte und Meldungen zur Lage in und uber Jugoslawien vom 1944, sBd5, Geheime Kommandosache - Lagerbericht, Nr 1(9) fur die Zeit vom 7.4.-15.6.1944. - 405524-405545.-Der kommandierende General Sauberzweig SS Brigade-fuhrer und General der Waffen SS
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#52 Re: Handzar

Post by emillio estevez »

Chmoljo wrote:
emillio estevez wrote:Ne spominje on nigdje izricito Bosnjake nego Bosnian.
Pod tim terminom valjda podrazumijeva vojnike iz BiH ,.
Jos mi je malo cudnije, da kad se drugi kao dice fasistima iz WW2 ,onda
su gamad ali se Handzar promatra kao neki oblik neoromantizma.
Kad se uzme u obzir da je veliki dio bio na dobrovoljnoj bazi pa su
naposlijetku dezertirali iz formacije,ubaci se teza da su znali da su na krivoj strani.
Handzar jedinica je bila njemacka vojna jedinica ,skoro cijela popunjena od ustaskih
dobrovoljaca iz tadasnje NDH koji su tada sacinjavali Hrvati.

Danas se Hrvate naziva ustasama ,a pritome se zaboravlja Handzar i slicno . :-)
danas i bivši komunisti idu na Blajburg, brane Islam od Islamofoba i oru Srbiju da nađu Đeneralov grob :mrgreen:
Kad bi tako bilo ,onda bi ja bio visok plav i zgodan ,ali ............. :twisted:
imposible
Posts: 18
Joined: 12/08/2009 15:16

#53 Re: Handzar

Post by imposible »

viva_castro wrote:Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!

Pomno pratim temu,moram da vam kazem da je moj dedo bio u Handzar diviziji i jos uvijek je ziv,kako je otisao u ispicao je ovako!
Dedo otkud ti u Handzar diviziji?
Krenuse cetnici sa svih strana da pale,kolju,meni sestru ubise i silovase,njena dva sina i muza i jos dvadesetak rodjaka,pobise citava sela iz okoline Rudog,Foce i ostalih gradova IStocne Bosne,mi pobjegli u Pljevlja,jer su u Pljevljima bili Talijani i svi prezivjeli iz Istocne Bosne su prezivjeli zahvaljujuci Talijanima iz Pljevalja.S obzirom da sam bio onako krsan momak jednog dana dodje SS Handzar divizija i sviju nas popisase,pregledase,podijelise nam uniforme i puske,lijepe uniforme bile,rekose da cemo imat hodzu,da cemo imat dzamiju i da ce nas postovat kao svakog svog vojnika,a ja maksum bio,jako 18 godina napunio,lijepa ona uniforma i rekose nam da znaju za zlocine nad nasim porodicama i da to nije djelo njemackih vojnika koji treba da budu uzor svakog vojnika,obecase nam imanja,pare,a meni drago zbog onih cizama jer sve izgori kad smo bjezali pred cetnicima.
I poslase nas na Ruski front,nije bilo ni dzamije,samo zima i budalasti Rusi ubise sa svih strana,dedo ostao bez prsta na nozi,Bosne nismo vidjeli zadugo i pricao je kako je krenu pjeske i putovao mjesec dana pjeske iz Handzar divizije s Ruskog fronta da bi se vratio bukvalno samo na ognjiste kao i vecina ostalih Bosnjaka Istocne Bosne.Krio se po sumama,stajama,krao hranu po njivama,ali naucio je njemacki jezik i radio je u Merecedesu 25 godina u Njemackoj od pocetka 60tih godinai zaradio penziju i sjeca se svakog detalja,ali nece da prica vise o tome,i vazda skrene s teme i vidim uvijek na njegovom licu izraz gorcine.
Al,Svapska penzija je Svapska penzija. :-D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#54 Re: Handzar

Post by VjecitiStudent »

Dedi se tu nesto pobrkalo jer Handzar divizija nije nikada bila na Istocnom frontu
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#55 Re: Handzar

Post by Broj 1 »

Jeste bila je i najvise ih je tamo izginulo.
Ja poznajem jednog dedu takodje.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#56 Re: Handzar

Post by Eborg »

Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.

Moguće da su bili članovi neke druge divizije/grupe. Ne znam ni ja kako no djed jednog mog prijatelja je završio kao američki zarobljenik u Normandiji a djed drugog je bio u Mađarskoj. I jedan i drugi u "pravoj njemačkoj" jedinici sa njemačkim vojnicima, obojica nasilno regrutovani.

Moguće je da vi govorite o "Legionarima" koji su se borili u Staljingradu.
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#57 Re: Handzar

Post by viva_castro »

TheMule wrote:
Ti lafo znas, a niko drugi u posljednjih 70 godina nije uspio da sazna. Sad bi nesto da budes heroj i prijavljujes. :roll:

:thumbup: idi ganjaj steroide
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#58 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

:oops:
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#59 Re: Handzar

Post by jutarnji »

Eborg wrote:Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.
Ti ljudi jesu poslani na istocni front, moj prvi komsija bio je kod Staljingrada, Kurska itd...
Nakon povlacenja iz Rusije dolaze u Berlin, tu ih mahom zarobljavaju Ameri. Ostaju u americkom logoru za
ratne zarobljenike do 1946 kada ih se isporucuje Jugoslaviji. Po njegovoj prici, tadasnji predsjednik vojnog suda
u Negotinu prije samog pocetka sudjenje dolazi u celiju i oslabadja njega i jos nekoliko njih. Vodi ih do magacina
gdje im daje garderobu i pare za puta. Na moje pitanje..kako sad to? Cica je nabacio nekakav kiseli osmijeh,
"Pa bio nam komandir citavo vrijeme dok smo bili u Rusiji, pukovnik po cinu". :D Svasta u basci bozjoj, mada
je meni prica zvucala ScFi, al` haj znaj...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#60 Re: Handzar

Post by michio »

Bilo je u Liljanu nekad 96 o nekom liku sa slicnom pricom. Inace je iz Foce, sa Tjentista.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#61 Re: Handzar

Post by felipe kajetano »

jutarnji wrote:
Eborg wrote:Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.
Ti ljudi jesu poslani na istocni front, moj prvi komsija bio je kod Staljingrada, Kurska itd...
Nakon povlacenja iz Rusije dolaze u Berlin, tu ih mahom zarobljavaju Ameri. Ostaju u americkom logoru za
ratne zarobljenike do 1946 kada ih se isporucuje Jugoslaviji. Po njegovoj prici, tadasnji predsjednik vojnog suda
u Negotinu prije samog pocetka sudjenje dolazi u celiju i oslabadja njega i jos nekoliko njih. Vodi ih do magacina
gdje im daje garderobu i pare za puta. Na moje pitanje..kako sad to? Cica je nabacio nekakav kiseli osmijeh,
"Pa bio nam komandir citavo vrijeme dok smo bili u Rusiji, pukovnik po cinu". :D Svasta u basci bozjoj, mada
je meni prica zvucala ScFi, al` haj znaj...
A komsija Pero Lozac :)
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#62 Re: Handzar

Post by jutarnji »

michio wrote:Bilo je u Liljanu nekad 96 o nekom liku sa slicnom pricom. Inace je iz Foce, sa Tjentista.
Nije iz Foce, centralna Bosna. Inace lik je bio nevjerovatan, i u dobokoj starosti imao je sve i jedan zdrav zub u glavi
i ni jedne sijede. Znao i Svabo sta ce pokupit`. Jos mi je pricao da su im Svabe tintaru mjerile nekakvim "sublerom", tako
on to zvao :D . Kasnije sam skontao da je uslov za ulazak u neku SS formaciju bio taj neki bolesni mit o arijevskoj rasi.
User avatar
grany-smith
Posts: 430
Joined: 22/02/2009 09:13

#63 Re: Handzar

Post by grany-smith »

Od određenih bošnjačkih krugova bilo je pokušaja da se ova divizija rehabilituje,da se minimiziraju zločini kojie su počinili pripadnici ove jedinice.
Pored egzekucije nad velikim dijelom srpskog stanovništva u sjevernoistočnoj Bosni handzar divizija izvršila je masakr nad civilima muslimanskog sela Vražići,kada je kao odmazdu za pretrpljen poraz od strane partizana strijeljala 27,u nekim podacima 28 nedužnih civila Muslimana.

Handžar divizija je fašistička jedinica koja je činila ratne zločine nad civilima svih nacionalnosti.

Image
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#64 Re: Handzar

Post by jutarnji »

felipe kajetano wrote: komsija Pero Lozac
Bio je pristojan covjek, sumnjam da je lagao, mada opet :-) ,napisao sam da mi prica zvuci nevjerovatno.
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#65 Re: Handzar

Post by jutarnji »

grany-smith wrote:Od određenih bošnjačkih krugova bilo je pokušaja da se ova divizija rehabilituje,da se minimiziraju zločini kojie su počinili pripadnici ove jedinice.
Pored egzekucije nad velikim dijelom srpskog stanovništva u sjevernoistočnoj Bosni handzar divizija izvršila je masakr nad civilima muslimanskog sela Vražići,kada je kao odmazdu za pretrpljen poraz od strane partizana strijeljala 27,u nekim podacima 28 nedužnih civila Muslimana.

Handžar divizija je fašistička jedinica koja je činila ratne zločine nad civilima svih nacionalnosti.
Gdje se nalazi to selo?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#66 Re: Handzar

Post by michio »

I meni je bilo nevjrovatno da su Amerikanci u Normandiji zarobili Koreance, ali istina :D Bio je to veliki rat.
The name of the soldier in this photo is Kyoungjong Yang who was born in Shin Euijoo, Northwestern Korea on March 3, 1920. He was conscripted to the Kwantung army in 1938 and captured by the Soviets in Nomonhan and captured again by Germans in Ukraine in the summer of 1943, maybe in the battle of Kharkov, and captured finally by Americans in Utah beach, Normandy on June 6, 1944.
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=51&t=82819
:-)
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#67 Re: Handzar

Post by _majevica_ »

jutarnji wrote:Gdje se nalazi to selo?
Mislim da je opcina Celic.-Vrazici,Ratkovici,Brnjik,Velino selo...
http://shmajser.wordpress.com/2007/04/
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#68 Re: Handzar

Post by emillio estevez »

Prica je toliko nevjerojatna ,da je u svojoj nevjerojatnosti izgubila mogucnost nevjerojatnosti. :lol:

Iliti skraceno ,nista me vise ne bi moglo iznenaditi. :(
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#69 Re: Handzar

Post by Eborg »

jutarnji wrote:
Eborg wrote:Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.
Ti ljudi jesu poslani na istocni front, moj prvi komsija bio je kod Staljingrada, Kurska itd...
Nakon povlacenja iz Rusije dolaze u Berlin, tu ih mahom zarobljavaju Ameri. Ostaju u americkom logoru za
ratne zarobljenike do 1946 kada ih se isporucuje Jugoslaviji. Po njegovoj prici, tadasnji predsjednik vojnog suda
u Negotinu prije samog pocetka sudjenje dolazi u celiju i oslabadja njega i jos nekoliko njih. Vodi ih do magacina
gdje im daje garderobu i pare za puta. Na moje pitanje..kako sad to? Cica je nabacio nekakav kiseli osmijeh,
"Pa bio nam komandir citavo vrijeme dok smo bili u Rusiji, pukovnik po cinu". :D Svasta u basci bozjoj, mada
je meni prica zvucala ScFi, al` haj znaj...
A je li taj komšija bio u "Handžaru" ili nekoj drugoj jedinici? Kažem ti, postoje priče te neki dokumentovani slučajevi o "našim" (ex-Yu) vojnicima na istočnom frontu no oni nikako nisu mogli biti pripadnici "Handžar" divizije.
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#70 Re: Handzar

Post by redstar87 »

grany-smith wrote:Od određenih bošnjačkih krugova bilo je pokušaja da se ova divizija rehabilituje,da se minimiziraju zločini kojie su počinili pripadnici ove jedinice.
Pored egzekucije nad velikim dijelom srpskog stanovništva u sjevernoistočnoj Bosni handzar divizija izvršila je masakr nad civilima muslimanskog sela Vražići,kada je kao odmazdu za pretrpljen poraz od strane partizana strijeljala 27,u nekim podacima 28 nedužnih civila Muslimana.
Handžar divizija je fašistička jedinica koja je činila ratne zločine nad civilima svih nacionalnosti.

Image
poslije onog rata je trebalo napisati istinu na svim spomenicima,ko je pobio civile,partizane,da li su to bile ustase,cetnici,legionari,razne milicije,handzar divizija,a ne zrtve okupatora,fasistickog terora...
trebalo je tad istinu pisati...
User avatar
grany-smith
Posts: 430
Joined: 22/02/2009 09:13

#71 Re: Handzar

Post by grany-smith »

jutarnji wrote:.
Gdje se nalazi to selo?
U blizini Brčkog,inaše pripada opštini Čelić.

.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#72 Re: Handzar

Post by VjecitiStudent »

jutarnji wrote:
Eborg wrote:Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.
Ti ljudi jesu poslani na istocni front, moj prvi komsija bio je kod Staljingrada, Kurska itd...
Nakon povlacenja iz Rusije dolaze u Berlin, tu ih mahom zarobljavaju Ameri. Ostaju u americkom logoru za
ratne zarobljenike do 1946 kada ih se isporucuje Jugoslaviji. Po njegovoj prici, tadasnji predsjednik vojnog suda
u Negotinu prije samog pocetka sudjenje dolazi u celiju i oslabadja njega i jos nekoliko njih. Vodi ih do magacina
gdje im daje garderobu i pare za puta. Na moje pitanje..kako sad to? Cica je nabacio nekakav kiseli osmijeh,
"Pa bio nam komandir citavo vrijeme dok smo bili u Rusiji, pukovnik po cinu". :D Svasta u basci bozjoj, mada
je meni prica zvucala ScFi, al` haj znaj...
Bezbeli ti je zaboravio nabrojati i Perl Harbour :D
Poslozi malo datume gore nabrojanih bitaka i uporedi sa datumom kada je Handzar divizija postala operativna i samo ti ce se kazati kakav ti je komsija ublehas.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#73 Re: Handzar

Post by TheMule »

jutarnji wrote:
Eborg wrote:Handžar divizija nije smjela operirati izvan granica NDH, takav je bio dogovor.

Jedini boravak te divizije van "domovine" je bio na obuci u Francuskoj i Njemačkoj.
Ti ljudi jesu poslani na istocni front, moj prvi komsija bio je kod Staljingrada, Kurska itd...
Nakon povlacenja iz Rusije dolaze u Berlin, tu ih mahom zarobljavaju Ameri. Ostaju u americkom logoru za
ratne zarobljenike do 1946 kada ih se isporucuje Jugoslaviji. Po njegovoj prici, tadasnji predsjednik vojnog suda
u Negotinu prije samog pocetka sudjenje dolazi u celiju i oslabadja njega i jos nekoliko njih. Vodi ih do magacina
gdje im daje garderobu i pare za puta. Na moje pitanje..kako sad to? Cica je nabacio nekakav kiseli osmijeh,
"Pa bio nam komandir citavo vrijeme dok smo bili u Rusiji, pukovnik po cinu". :D Svasta u basci bozjoj, mada
je meni prica zvucala ScFi, al` haj znaj...
Zar nije citava vojska kod Staljingrada unistena pocetkom '43, a 13. Div. tek formirana nekoliko mjeseci kasnije?
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#75 Re: Handzar

Post by Broj 1 »

Ovaj de do sto ga ja poznajem je pricao kako su ratsurili cetnike na Fruskoj Gori i kako su im odnijeli stada ovaca za Bosnu. To je sve bilo prije polaska na ruski front.
Post Reply