Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#26 Re: Handzar

Post by Eborg »

Znam da je članak sa Wikipedije što treba uzeti s rezervom ali evo vidi ovo:

After the Second World War, al-Husayni fled to Switzerland, was detained and expelled back to Germany, was captured by the French and put under house arrest in France after he was sentenced by the Yugoslav Supreme Military Court to three years imprisonment and two years of deprivation of civil rights as convicted war criminal. In 1946, Husayni escaped and was given asylum in Egypt. Jewish groups petitioned the British to have him indicted as a war criminal. The British declined because such a move would have added to their growing problems in Egypt and among Palestinians - where al-Husayni was still popular. Yugoslavia unsuccessfully sought his extradition. While in Egypt, Al-Husayni was hired by British intelligence as a propagandist for the Arab News Agency (Robert Dreyfuss. Devil's Game: How the United States Helped Unleash Fundamentalist Islam. MacMillan, 2006, page 62)
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#27 Re: Handzar

Post by michio »

Knjiga iz 2006. Do sada sam cuo samo da su ga nudili Jugoslaviji.
Svakako je slobodno zivio u nesvrstanom Egiptu.
User avatar
Semir Holm
Posts: 52
Joined: 12/07/2009 21:09
Location: Back to Vienna

#28 Re: Handzar

Post by Semir Holm »

Jazz_Junkie wrote:
Eborg wrote:Muftija al-Husayni je idiot svoje vrste. Zašto nije nikada osuđen samo možemo nagađati. Pretpostavljam da Britanci nisu željeli da čarkaju mečku s obzirom da se nakon rata njihova imperija počela osipati.

Volksdeutscheri su uz "prave" Nijemce i mali broj muslimana (uglavnom Bošnjaka) činili zapovjednike Divizije pa to objašnjava zašto su dobili ordenja. Ovi "prašinari" su bili domaći.
Ovo je najblize istini.

Commanders
SS-Standartenführer d.R. Herbert von Obwurzer (9 Mar 1943 - 9 Aug 1943)
SS-Brigadeführer Karl-Gustav Sauberzweig (9 Aug 1943 - 19 June 1944)
SS-Brigadeführer Desiderius Hampel (19 June 1944 - 8 May 1945)

Chief of Staff
SS-Sturmbannführer Erich Braun (1 Mar 1943 - 1 July 1944)
SS-Sturmbannführer Einer (? July 1944 - ? July 1944)
SS-Sturmbannführer Johann Boy Petersen (? July 1944 - ? July 1944)
SS-Hauptsturmführer Otto Reuter (1 Aug 1944 - ? 1945)
SS-Sturmbannführer Siegfried Bernhard Sander (1 Mar 1945 - ? Mar 1945)
SS-Sturmbannführer Hamm (? Mar 1945 - ? Mar 1945)
SS-Sturmbannführer Siegfried Bernhard Sander (24 Mar 1945 - ? 1945)

Quartermaster
SS-Sturmbannführer Desiderius Hampel (3 Oct 1943 - 22 Oct 1943)
SS-Sturmbannführer Johann Petersen (? Apr 1944 - 2 July 1944)
SS-Hauptsturmführer Otto Reuter (2 July 1944 - 1 Aug 1944)
SS-Sturmbannführer Johann Petersen (1 Aug 1944 - 1 Mar 1945)

Area of operations
Yugoslavia (Mar 1943 - July 1943)
France (July 1943 - Jan 1944)
Germany (Jan 1944 - Mar 1944)
Yugoslavia (Mar 1944 - Sep 1944)
Hungary (Jan 1945 - Apr 1945)
Austria (Apr 1945 - May 1945)

Manpower strength
Dec 1943 21.065
June 1944 19.136
Dec 1944 12.793

Izvor: http://www.axishistory.com/index.php?id=1960
Evo da i ja nadopunim nekoliko podataka.

Familija "von Obwurzer" su Austrijanci iz Koroske, danas zbog
Adelsaufhebungsgesetz od 1919 ne nose vise Adelsprädikat "von".

Hamm su iz Hessena ima ih i u Hamburgu i manji broj u München i okolini.

SS-Sturmbannführer Hamm je vjerovatno iz Hessena (Landkreis Darmstadt-Dieburg)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#29 Re: Handzar

Post by sarlo »

U nekim, Internet, izvorima se pominje 8 oficira Bosnjaka. Izmedju ostalih moze se naci i ovaj spisak:
1. Obersturmbannfuehrer (Pukovnik) Hussein Biscevic, first CO of the Flak Detachment
2. Major Dervis-beg Cengic
3. Captain Ahmed-beg Ceric
4. Porucnik, or lieutenant, Sead Kurtovic
5. Porucnik Hasanbegovic
6. Porucnik Skaka-imam I bataljon 28. puka
7. Captain Halim Malkoc, pukovski imam 28. puka
8. Natporucnik, or first lieutenant, Terzic
Na ovom forumu je u zadnjih 4-5 godina bilo nekoliko pokusaja da se otvori tema ili rasprava o ovoj famoznoj jedinici. Nazalost o njoj se u samoj Bosni malo zna, tako da ni rasprave nisu bile kvalitetne. George Lepre je izdao knjigu Himlerova bosanska divizija, ali ona se ne moze naci u Bosni. Isto tako u Tuzli je poslije odbrambeno-oslobodilackog rata Zijo Sulejmanpasic napisao nesto, ali se tesko moze naci u Sarajevu.
Prvo sto treba istaci kod ove teme je ono sto je Simon Vizental rekao da je ova jedinica cista sto se tice holokausta.
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#30 Re: Handzar

Post by viva_castro »

Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#31 Re: Handzar

Post by Eborg »

Ja bih volio da se malo više počne pričati o ovoj pojavi i to u negativnom kontekstu kako bi se ista "satanizovala" još više. Bude mi strašno kada vidim da ljudi malo znaju o ovome i onda ili padaju pod neispravne argumente naših komšija, tj. susjeda kao izjednačavanje odgovornosti u Drugom svjetskom ratu ili još strašnije da veličaju ove "Handžar" idiote jer je to "furka".
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#32 Re: Handzar

Post by Eborg »

viva_castro wrote:Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!
Je li bio dobrovoljac ili je regrutovan? Gdje je dočekao kraj rata i na čijoj strani? Je li imao neki čin? Sve to treba uzeti u obzir.

I moraš imati još nešto u vidu - niko ne može dvaput biti osuđen za jedno te isto djelo. Vrlo je bitno dakle znati zašto je ležao i gdje.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#33 Re: Handzar

Post by sarlo »

Eborg wrote:Ja bih volio da se malo više počne pričati o ovoj pojavi i to u negativnom kontekstu kako bi se ista "satanizovala" još više. Bude mi strašno kada vidim da ljudi malo znaju o ovome i onda ili padaju pod neispravne argumente naših komšija,
Sataniziraj i pokazi znanje o ovoj temi.
Last edited by sarlo on 22/11/2009 22:19, edited 1 time in total.
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#34 Re: Handzar

Post by viva_castro »

Eborg wrote:
viva_castro wrote:Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!
Je li bio dobrovoljac ili je regrutovan? Gdje je dočekao kraj rata i na čijoj strani? Je li imao neki čin? Sve to treba uzeti u obzir.

I moraš imati još nešto u vidu - niko ne može dvaput biti osuđen za jedno te isto djelo. Vrlo je bitno dakle znati zašto je ležao i gdje.

E hebi ga ti... nije mi u kuci nego znam gdje zivi :D

Mislim da nije imao cinove i kazem ti da kraj rata nije docekao u SS jedinicama, dezerter je bio.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#35 Re: Handzar

Post by Eborg »

sarlo wrote:
Eborg wrote:Ja bih volio da se malo više počne pričati o ovoj pojavi i to u negativnom kontekstu kako bi se ista "satanizovala" još više. Bude mi strašno kada vidim da ljudi malo znaju o ovome i onda ili padaju pod neispravne argumente naših komšija,
Sataniziraj i pokazi znanje o onoj temi.
Izvini no nisam baš shvatio šta si želio reći. :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#36 Re: Handzar

Post by Eborg »

viva_castro wrote:
Eborg wrote:
viva_castro wrote:Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!
Je li bio dobrovoljac ili je regrutovan? Gdje je dočekao kraj rata i na čijoj strani? Je li imao neki čin? Sve to treba uzeti u obzir.

I moraš imati još nešto u vidu - niko ne može dvaput biti osuđen za jedno te isto djelo. Vrlo je bitno dakle znati zašto je ležao i gdje.

E hebi ga ti... nije mi u kuci nego znam gdje zivi :D

Mislim da nije imao cinove i kazem ti da kraj rata nije docekao u SS jedinicama, dezerter je bio.
U tom slučaju je onda ključna ex-Yu denacifikacija koju si spomenuo, ne znam o tome baš puno. :)
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#37 Re: Handzar

Post by sarlo »

..
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#38 Re: Handzar

Post by michio »

George Lepre nije nasao neke dokaze o narocitim zlocinima HD. On je i jedini sa strane koji se bavio temom.
User avatar
ilija cvorovic
Posts: 162
Joined: 24/10/2009 21:42

#39 Re: Handzar

Post by ilija cvorovic »

Image
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#40 Re: Handzar

Post by sarlo »

Mislim da ne treba postavljati slike jer bi se onda moglo govoriti o propagandi.
HD je pocinila zlocine u sjeveroistocnoj Bosni i Sremu, na Majevici najvise.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#41 Re: Handzar

Post by TheMule »

viva_castro wrote:
Eborg wrote:
viva_castro wrote:Interesuje me nešto. Poznato mi je gdje živi jedan bivši pripadnik SS Handžar divizije.

Ima li ikakav način da ga prijavim vlastima? Ili je on svoje završio u procesu denacifikacije u ex Yu?

Znam da je svuda bježao, da je malo i odležao. Sreća mu je bila da je prokužio prije pada Njemačke da će sve u k**** pa je dezertirao.

S obzirom na delikatnost teme moram naglasiti svoju osudu postojanja i djelovanja SS Handžar divizije.

Ta je govna trebalo polaliti skupa sa ostatkom fašističkog šljama, a ne ostaviti ih da 5 decenija kasnije bude svoje krvave snove!
Je li bio dobrovoljac ili je regrutovan? Gdje je dočekao kraj rata i na čijoj strani? Je li imao neki čin? Sve to treba uzeti u obzir.

I moraš imati još nešto u vidu - niko ne može dvaput biti osuđen za jedno te isto djelo. Vrlo je bitno dakle znati zašto je ležao i gdje.

E hebi ga ti... nije mi u kuci nego znam gdje zivi :D

Mislim da nije imao cinove i kazem ti da kraj rata nije docekao u SS jedinicama, dezerter je bio.
Ti lafo znas, a niko drugi u posljednjih 70 godina nije uspio da sazna. Sad bi nesto da budes heroj i prijavljujes. :roll:
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#42 Re: Handzar

Post by redstar87 »

ilija cvorovic wrote:Image
cao...mozes li da postavis i pojasnis oznake sa rukava npr.???
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#43 Re: Handzar

Post by Eborg »

Šahovnica - grb NDH koja je bila osnivač ove SS divizije

Bijeli cvijet cvijet - Edelweiß, oznaka je za njemačke planinske divizije (http://en.wikipedia.org/wiki/Gebirgsj%C3%A4ger)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#44 Re: Handzar

Post by VjecitiStudent »

General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do decembra 1944. je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#45 Re: Handzar

Post by emillio estevez »

VjecitiStudent wrote:General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do decembra 1944. je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
Ima li neki link
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#46 Re: Handzar

Post by IBM »

Procitati "Les Révoltés de Villefranche mutinerie d'un bataillon de Waffen SS, septembre 1943", suautorica sa Mirkom Grmekom, 1998.

p.s.ima prijevod
User avatar
Semir Holm
Posts: 52
Joined: 12/07/2009 21:09
Location: Back to Vienna

#47 Re: Handzar

Post by Semir Holm »

VjecitiStudent wrote:General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do decembra 1944. je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."

Ovo mi je tesko povjerovati jer je Sauberzweig bio generalno pozitivno nastrojen prema Bosnjacima. Pogledajte i ovaj link na Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl-Gustav_Sauberzweig


Inace treba procitati Lepreovu knjigu, sto cu nadam se uspjeti preko praznika.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#48 Re: Handzar

Post by tranquil »

Semir Holm wrote:
VjecitiStudent wrote:General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do decembra 1944. je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."

Ovo mi je tesko povjerovati jer je Sauberzweig bio generalno pozitivno nastrojen prema Bosnjacima. Pogledajte i ovaj link na Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl-Gustav_Sauberzweig
Neću da ulazim u to da li je tačno ili nije, ali za mene nije teško povjerovati da je jedan visoko rangirani esesovac i vjerovatno član vladajuće partije imao predrasude prema cijelom jednom narodu. To baš nije nikakvo iznenađenje uzimajući u obzir da su nacisti imali politiku "zavadi pa vladaj" tako da su na terenu ponekad mijenjali stavove o lokalnim grupama, u skladu s trenutnim stanjem.

Druga stvar, prvu izjavu (onu sa Wikipedia linka) je dao 1943, a drugu, ovu o kojoj govorimo, preko godinu dana kasnije, u decembru 1944., kada se sistem raspadao i kada je vjerovatno imao problema sa moralom i disciplinom podređenih. Tada je većina Bošnjaka svakako i bila naklonjena narodnooslobodilačkom pokretu.

Nije mi nimalo krivo što se takva osoba razočarala u Bošnjake. U neku ruku, s obzirom na to od koga dolazi uvreda, to bi se moglo smatrati i komplimentom.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#49 Re: Handzar

Post by emillio estevez »

Ne spominje on nigdje izricito Bosnjake nego Bosnian.
Pod tim terminom valjda podrazumijeva vojnike iz BiH ,.
Jos mi je malo cudnije, da kad se drugi kao dice fasistima iz WW2 ,onda
su gamad ali se Handzar promatra kao neki oblik neoromantizma.
Kad se uzme u obzir da je veliki dio bio na dobrovoljnoj bazi pa su
naposlijetku dezertirali iz formacije,ubaci se teza da su znali da su na krivoj strani.
Handzar jedinica je bila njemacka vojna jedinica ,skoro cijela popunjena od ustaskih
dobrovoljaca iz tadasnje NDH koji su tada sacinjavali Hrvati.

Danas se Hrvate naziva ustasama ,a pritome se zaboravlja Handzar i slicno . :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45506
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#50 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

emillio estevez wrote:Ne spominje on nigdje izricito Bosnjake nego Bosnian.
Pod tim terminom valjda podrazumijeva vojnike iz BiH ,.
Jos mi je malo cudnije, da kad se drugi kao dice fasistima iz WW2 ,onda
su gamad ali se Handzar promatra kao neki oblik neoromantizma.
Kad se uzme u obzir da je veliki dio bio na dobrovoljnoj bazi pa su
naposlijetku dezertirali iz formacije,ubaci se teza da su znali da su na krivoj strani.
Handzar jedinica je bila njemacka vojna jedinica ,skoro cijela popunjena od ustaskih
dobrovoljaca iz tadasnje NDH koji su tada sacinjavali Hrvati.

Danas se Hrvate naziva ustasama ,a pritome se zaboravlja Handzar i slicno . :-)
danas i bivši komunisti idu na Blajburg, brane Islam od Islamofoba i oru Srbiju da nađu Đeneralov grob :mrgreen:
Post Reply