Istočno Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2601 Re: Istočno Sarajevo

Post by Tomahawk11 »

addy_sa wrote:
Tomahawk11 wrote:Ma dzabe se svadjate....nek kupuje kome je volja....
A koliko je kvadrat u Lukavici/Istocnom Sarajevu?
U izgradnji cijena kvadrat 1250 do 1400 sa pdv, ključ u ruke
garaža do 13 milja nova
Hvala :thumbup:
Jeste sigurno najniza cijena u Kantonu za kvadrat.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#2602 Re: Istočno Sarajevo

Post by karanana »

Nije to kanton.

Sto se tice zavucenosti nije nista gore od dobrinje. Preko vraca se dodje brzo u centar. Malo jebe raskrsnica sa mladim muslimanima.
E jedino ako se zakuha, onda ponovo kofere u ruke osim ako, kao sto neki oficiri na forumu predlazu, nas blickrig ne pocne bas ovuda, onda ulaze u kanton.

I cuo sam da ih dodo jebe sa elektrodistribucijom i cesto im gasi struju.
Last edited by karanana on 18/05/2017 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2603 Re: Istočno Sarajevo

Post by Tomahawk11 »

A dobro, gdje bi ti prije stan, u Istocnom ili Ilijasu?
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#2604 Re: Istočno Sarajevo

Post by karanana »

U istocnom
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#2605 Re: Istočno Sarajevo

Post by addy_sa »

priča iz života, istinita:
mladi bračni par, Bošnjaci (mrzim nacionalne odrednice ali u ovom kontektsu je, vidim, pojedinima bitno) obrazovani i sa dosta stabilnim i dobrim primanjima su otišli u obilazak gradilišta u Istočnom Novom Sarajevu (prostor blizu Toma i Simpa ko zna Spasovdanska ulica) i dobili ponudu dvosoban stan za 70 hiljada.. garažu su dobili u svom ulazu za 11.. kada je zgrada završena, prije roka (!), ušli u posjed sve papire završili ovjerili i uselili..kažu da su zadovoljni:
-za te pare šta su mogli kupiti u Kantonu Sa? Dvosoban, nov potpuno sa ogromnom terasom nisu
-parkinga uvijek za njihovo drugo auto i goste ali uvijek široki parkinzi osvjetljeni okolo zelenilo
-redukcija vode nema, vodovod Tilava najbolja voda odavno ko nekad što je bila kod nas, novogradnja svako svoj sat i brojilo ima plaća se što potrošiš i ko duguje odmah mu isključuju nema zezancija tipa dugovanja stanara i plaćanja vode paušalno.. nema upravitelja, stanari su sami svoji upravitelji biraju u svom haustoru nekoga i zajednički odlučuju šta će s parama (uradili video nadzor sebi i stavili rešetke na podrum, plaćaju čistačicu), to "održavanje" im je mjesečno 10km
-autom stižu na Skenderiju preko Vraca sporednom ne onom kuda svi za 10tak min
-nikoga ne znaju uživaju u "anonimnosti" nema mahalanja ni druženja ko neće a nikakvih problema verbalnih ni druge vrste nisu imali
-dokumente nisu prebacivali tamo jer imaju porodične stanove na kojima su i dalje po papirima pa nema ni tih zezancija

Iskustva su individualna to je tačno ako je njima ok ne mora značiti da je svima univerzalno ok ali sloboda prebivališta ili boravišta je lična stvar i stvar ličnih preferencija - šta ko hoće i može realno.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2606 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

karanana wrote:
I cuo sam da ih dodo jebe sa elektrodistribucijom i cesto im gasi struju.

eh ovo je istina
već sam zaboravio

struja je jeftinija koliko sam vidio
ali je često nestajala... doduše
ne zbog struje nego vjetra i dalekovoda :D ali su ih mijenjali po brdima u one betonske...do mene još nisu bili došli
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2607 Re: Istočno Sarajevo

Post by Truba »

addy_sa wrote:priča iz života, istinita:
mladi bračni par, Bošnjaci (mrzim nacionalne odrednice ali u ovom kontektsu je, vidim, pojedinima bitno) obrazovani i sa dosta stabilnim i dobrim primanjima su otišli u obilazak gradilišta u Istočnom Novom Sarajevu (prostor blizu Toma i Simpa ko zna Spasovdanska ulica) i dobili ponudu dvosoban stan za 70 hiljada.. garažu su dobili u svom ulazu za 11.. kada je zgrada završena, prije roka (!), ušli u posjed sve papire završili ovjerili i uselili..kažu da su zadovoljni:
-za te pare šta su mogli kupiti u Kantonu Sa? Dvosoban, nov potpuno sa ogromnom terasom nisu
-parkinga uvijek za njihovo drugo auto i goste ali uvijek široki parkinzi osvjetljeni okolo zelenilo
-redukcija vode nema, vodovod Tilava najbolja voda odavno ko nekad što je bila kod nas, novogradnja svako svoj sat i brojilo ima plaća se što potrošiš i ko duguje odmah mu isključuju nema zezancija tipa dugovanja stanara i plaćanja vode paušalno.. nema upravitelja, stanari su sami svoji upravitelji biraju u svom haustoru nekoga i zajednički odlučuju šta će s parama (uradili video nadzor sebi i stavili rešetke na podrum, plaćaju čistačicu), to "održavanje" im je mjesečno 10km
-autom stižu na Skenderiju preko Vraca sporednom ne onom kuda svi za 10tak min
-nikoga ne znaju uživaju u "anonimnosti" nema mahalanja ni druženja ko neće a nikakvih problema verbalnih ni druge vrste nisu imali
-dokumente nisu prebacivali tamo jer imaju porodične stanove na kojima su i dalje po papirima pa nema ni tih zezancija

Iskustva su individualna to je tačno ako je njima ok ne mora značiti da je svima univerzalno ok ali sloboda prebivališta ili boravišta je lična stvar i stvar ličnih preferencija - šta ko hoće i može realno.
da... 13 minuta od grlice do narodnog kazališta
ravno 1 semafor u RS
medjutim to je super za izgrađene ljude

šta ćeš s djecom :D
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#2608 Re: Istočno Sarajevo

Post by karanana »

Dobro pitanje. Gdje slati djecu u skolu? Ima ona skola na entitetskoj granici a nasa je. Da li bi bili primljeni tu?
Imo bi problem zbog jednog, mozda dva predmeta.
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#2609 Re: Istočno Sarajevo

Post by addy_sa »

karanana wrote:Dobro pitanje. Gdje slati djecu u skolu? Ima ona skola na entitetskoj granici a nasa je. Da li bi bili primljeni tu?
Imo bi problem zbog jednog, mozda dva predmeta.
Par iz price nema djeca pa nemaju tih iskustava :-D
medjutim, druga porodica zivi u RS kod Autobuske a djete ide u skolu onu kod trolejbuske regular u Kantonu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66240
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2610 Re: Istočno Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:A dobro, gdje bi ti prije stan, u Istocnom ili Ilijasu?
Cuj Ilijas. Valjda dje bi radije stan u Tibri i onim Bau Beton zgradicama sto su uvaljane kraj Tibre ili u Istocno.
Black swan wrote:autohtoni srbi istočnog sarajeva su baš posebna sorta ljudi

i sami srbi će vam reći da su baš čudno/posebni/drugačiji ljudi
Kako to mislis?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#2611 Re: Istočno Sarajevo

Post by beni-bu-man »

Bio sam neki dan u istocnom sarajevu i malo posetam oko one autobuske stanice
prvo sto sam mogao primjetiti koliko se smeca nalazi po cestama :(
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2612 Re: Istočno Sarajevo

Post by seoBIH »

Toffee karamela wrote:
Black swan wrote:čim neko kaže lukavica
meni se odmah pali srbofob lampica

i odmah se sjetim komšije koji uzgaja svinje

neke stvari se ne mogu kupiti novcem
:lol: ma neka se tebi pali šta god želiš ali Lukavica ostaje ono što jeste - šupak Sarajeva!
Pa prvo kreni od "našeg" :) Ako cemo tako, sama čaršija je šupak Sarajeva, od kockastih glava, smeca, govana i papanluka.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#2613 Re: Istočno Sarajevo

Post by Toffee karamela »

seoBIH wrote:
Pa prvo kreni od "našeg" :) Ako cemo tako, sama čaršija je šupak Sarajeva, od kockastih glava, smeca, govana i papanluka.
Kockaste glave ne čine nešto šupkom.

Lukavica je geografski, civilizacijski, vizuelno, kakvo god hoćeš slijepo crijevo grada, da se eufemistično izrazim i porediti je s čaršijom je suludo.

Čaršija vrvi od života, bar do 10 navečer, neka i kocki i golubova i dosadnih turista ali tu se nešto dešava, a tamo su Ravne Bakije.
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#2614 Re: Istočno Sarajevo

Post by Arc_Angel »

ne znam, nije mi bila namjera da se dizu tenzije, ja sam samo pitao par informacija.

Ja sam naglasio da je moja odluka cisto ekonomska. Zelje su jedno ali realnost je drugo. Zivim na Alipasinom polju od 2008, ono placam kiriju i ok, ali sad imam i malo dijete, necu vise da se seljakam. Meni licno je skupo platiti na Alipasinom polju u zgradi koja je stara 30 godina i cent jedan nije ulozen nikad u nju, za stan u izvornom stanju 1400-1600 po kvadratu. To meni nije logicno.
Mogu ja da dignem i veci kredit, ali necu, necu da me kredit narednih 15 godina lomi, i to mi je puno 15 godina :)

Ovako dobijam nesto, za neki prihvatljivi nivo ulozenog.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#2615 Re: Istočno Sarajevo

Post by Haris.ba »

Primamljivo je ljudima. Nije Dobrinja daleko. Pa možeš prošetati ako želiš kaficu na "našoj" strani. Sa autom je sve blizu.

Jefitnije je. Od režija, namirnica, usluga. Voda dobra, nema redukcija. Mikroklima dobra. Nema toliko smoga ko u gradu.

Zdrastvo im je odron. Neće da prošire saobraćajnice koje ih spajaju sa Sarajevom. Uglavnom su im ceste slabe (nisu ni vamo nešta specijalno, ali grade se, tamo ništa).

Ne znam kako funkcioniše obrazovanje, ne znam kako to ide sa školovanjem u Kantonu, ako si iz RS.

Nek nam napiše kad preseli utiske.

Uglavnom sretno. Ja ne bih preselio, ali nisam u situaciji da nemam izbora, tako da ne znam.

A ja koristim naziv Lukavica, jer mislim da se i dan danas tako zove taj dio (u općini Istočno NS). Bilo je nedavno da nisu izmijenili, pa se ako mjesto rođenja djece vodi mjesto Kasindol, umjesto općina Istočna Ilidža. To bi bilo isto ko kad bi te neko napao što kažeš Pale. Nisu ti toponimi još izašli iz upotrebe. Još je Gornji Kotorac, Kula, Vojkovići, Dobrinja, Kasindo.
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2616 Re: Istočno Sarajevo

Post by radostan dan »

Black swan wrote:klasična priča

o srpskim kurvama i našim sveticama :thumbup:

Nek pristupi svjedok odbrane, @lucifer...
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#2617 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

Toffee karamela wrote:
seoBIH wrote:
Pa prvo kreni od "našeg" :) Ako cemo tako, sama čaršija je šupak Sarajeva, od kockastih glava, smeca, govana i papanluka.
Kockaste glave ne čine nešto šupkom.

Lukavica je geografski, civilizacijski, vizuelno, kakvo god hoćeš slijepo crijevo grada, da se eufemistično izrazim i porediti je s čaršijom je suludo.

Čaršija vrvi od života, bar do 10 navečer, neka i kocki i golubova i dosadnih turista ali tu se nešto dešava, a tamo su Ravne Bakije.
Nekome upravo više odgovara tip Ravne Bakije nego gradska vreva i špitza.
Kada bih mogao birati nikada ne bih odabrao centar, radije periferiju. Ali to sam samo ja.
:wink:
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#2618 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

Arc_Angel wrote:ne znam, nije mi bila namjera da se dizu tenzije, ja sam samo pitao par informacija.

Ja sam naglasio da je moja odluka cisto ekonomska. Zelje su jedno ali realnost je drugo. Zivim na Alipasinom polju od 2008, ono placam kiriju i ok, ali sad imam i malo dijete, necu vise da se seljakam. Meni licno je skupo platiti na Alipasinom polju u zgradi koja je stara 30 godina i cent jedan nije ulozen nikad u nju, za stan u izvornom stanju 1400-1600 po kvadratu. To meni nije logicno.
Mogu ja da dignem i veci kredit, ali necu, necu da me kredit narednih 15 godina lomi, i to mi je puno 15 godina :)

Ovako dobijam nesto, za neki prihvatljivi nivo ulozenog.
Na znam da na Alipašinom ima zgrada koje su stare 30 god.
Mislim da su zadnje zgrade useljene 80, max 81. Volio bih da me neko ispravi ako griješim.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#2619 Re: Istočno Sarajevo

Post by karanana »

Par godina gore-dole. Zgrade stare 30 ili 35 ili 40 godina. Poenta covjeka je ista.
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#2620 Re: Istočno Sarajevo

Post by Naslovnica »

karanana wrote:Par godina gore-dole. Zgrade stare 30 ili 35 ili 40 godina. Poenta covjeka je ista.
Slažem se.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2621 Re: Istočno Sarajevo

Post by julisiz es grant »

Postoji li u Lukavici još ta neka kasarna koja je bila sjedište Sarajevsko-Romanijskog korpusa u ratu, i za koju negdje (znam gdje) pročitah da je bila među najvećim u Jugoslaviji?
User avatar
Arc_Angel
Posts: 587
Joined: 14/08/2008 09:49
Location: Sarajevo

#2622 Re: Istočno Sarajevo

Post by Arc_Angel »

Naslovnica wrote:
Arc_Angel wrote:ne znam, nije mi bila namjera da se dizu tenzije, ja sam samo pitao par informacija.

Ja sam naglasio da je moja odluka cisto ekonomska. Zelje su jedno ali realnost je drugo. Zivim na Alipasinom polju od 2008, ono placam kiriju i ok, ali sad imam i malo dijete, necu vise da se seljakam. Meni licno je skupo platiti na Alipasinom polju u zgradi koja je stara 30 godina i cent jedan nije ulozen nikad u nju, za stan u izvornom stanju 1400-1600 po kvadratu. To meni nije logicno.
Mogu ja da dignem i veci kredit, ali necu, necu da me kredit narednih 15 godina lomi, i to mi je puno 15 godina :)

Ovako dobijam nesto, za neki prihvatljivi nivo ulozenog.
Na znam da na Alipašinom ima zgrada koje su stare 30 god.
Mislim da su zadnje zgrade useljene 80, max 81. Volio bih da me neko ispravi ako griješim.
Ja sam se pogresno izrazio :) zgrade su stare od 36 do 42 godina. Alipasino izgradjeno u periodu od 1974 do 1979.
U zavisnosti od faze.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#2623 Re: Istočno Sarajevo

Post by Toffee karamela »

Naslovnica wrote: Nekome upravo više odgovara tip Ravne Bakije nego gradska vreva i špitza.
Kada bih mogao birati nikada ne bih odabrao centar, radije periferiju. Ali to sam samo ja.
:wink:
Niko nije lud za špicom i da živi kraj špice, i ja volim periferiju ili mirnije dijelove grada ali uređene da izgledaju kao grad a ne kao Černobil nakon evakuacije.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2624 Re: Istočno Sarajevo

Post by O'zone »

Toffee karamela wrote:
Naslovnica wrote: Nekome upravo više odgovara tip Ravne Bakije nego gradska vreva i špitza.
Kada bih mogao birati nikada ne bih odabrao centar, radije periferiju. Ali to sam samo ja.
:wink:
Niko nije lud za špicom i da živi kraj špice, i ja volim periferiju ili mirnije dijelove grada ali uređene da izgledaju kao grad a ne kao Černobil nakon evakuacije.
Ja bih stvarno volio da znam šta je tebi kao Černobil? Nije velegrad, neće nikad ni biti, ali je solidno prigradsko naselje koje se konstatno širi.

Evo čak ni na snimku iz 2015 ne izgleda kao Černobil nego kao neka prosječna varošica

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2625 Re: Istočno Sarajevo

Post by O'zone »

Evo idemo dalje i 2016 godina

Post Reply