Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1576 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Mislim da treba biti realan sto se sarajevskog HVO-a tice.
Istina je da se radilo vecinom o gradskoj raji koja je pod raznoraznim okolnostima, nagovorima i sl. usla u taj HVO samo radi imena i prezimena, a vecina ipak najvise radi beneficija vezanih za Karitas.
Ja ih poznajem bar 15 koji su bili u HVO, i ni jedan nije bio fighter, nego su kontali da se u tu jedinicu mogu skloniti, cuvati neku liniju negdje, dobiti paket iz Karitasa na osnovu toga i, po mogucnosti, dobiti HR pasos da mogu razguliti.

Kada se desio slus s Hrvatima i kada je HVO bukvalno preko noci postao neprijateljska formacija, odlicno se sjecam razoruzavanja na Skupstini i u Z. muzeju (jer su i oni tamo cuvali liniju). Ljudi su bili totalno zblenuti kada smo upali s uperenim oruzjem i razoruzali ih. Nisu imali pojma o cemu se radi i zasto to uopste radimo. Jos su zblenutiji bili kada im rekosmo da je takvo naredjenje jer je HVO napao Armiju u Mostaru i Vitezu.
Dakle, ljudi nisu imali blage veze o svemu tome tamo.
I, iako mozda grijesim, mislim da se oni ovdje ne bi ni trznuli u tom pravcu, nego bi jednostavno samo presli u neku armijsku jedinicu.

Maric i njegova HVO ekipa iz Dogloda su vec drugi par rukava. To je bila klasicna svercersko-interesna jedinica HVO-a (ne znam kako su se zvali) koja je sve do kraja septembra '92 uredno trgovala s cetnicima u Butilama i Reljevu. A onda su valjda skontali da je sverc sve manj i sve tezi, jer je GS poslao neku nazovi inspekciju u Doglode da bi se utvrdila istinitost ovih glasina o svercu, sto je i potvrdjeno.
I Maric onda uradi ono sto je njemu bilo najisplativiije - naselje u kojem nije bilo nikakvim borbeih dejstava i u kojem su vecinski Hrvati zivjeli sasvim normalno, naprosto proda cetnicima. Kruzile su price da je uzeo milion DEM za to. Stanovnistvo koje je htjelo u Kiseljak prebaceno je kamionima i autobusima preko cetnicke teritorije, a ko nije htio receno mu je da onda ide u grad.
I svi se jednostavno pokupili odatle, a cetnici samo usetali i krenuli u pljacku kuca.

I danas se sjecam zamrzivaca u Delminijumu punog svega i svacega, ukljucujuci i lignje. I cetnika razmiljenih po kucama i kako iznose tehniku, gledajuci blijedo nas 12 kako normalno hodamo cestom prema Delminijumu. Nisu znali ko smo, kao sto ni mi u tim momentima nismo znali ko su oni...
15 min. kasnije poceo je picvajz u Doglodima...
Last edited by Dozer on 02/06/2018 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1577 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by agent_zero »

Dozer wrote:Mislim da treba biti realan sto se sarajevskog HVO-a tice.
Istina je da se radilo vecinom o gradskoj raji koja je pod raznoraznim okolnostima, nagovorima i sl. usla u taj HVO samo radi imena i prezimena, a vecina ipak najvise radi beneficija vezanih za Karitas.
Ja ih poznajem bar 15 koji su bili u HVO, i ni jedan nije bio fighter, nego su kontali da se u tu jedinicu mogu skloniti, cuvati neku liniju negdje, dobiti paket iz Karitasa na osnovu toga i, po mogucnosti, dobiti HR pasos da mogu razguliti.

Kada se desio slus s Hrvatima i kada je HVO bukvalno preko noci postao neprijateljska formacija, odlicno se sjecam razoruzavanja na Skupstini i u Z. muzeju (jer su i oni tamo cuvali liniju). Ljudi su bili totalno zblenuti kada smo upali s uperenim oruzjem i razoruzali ih. Nisu imali pojma o cemu se radi i zasto to uopste radimo. Jos su zblenutiji bili kada im rekosmo da je takvo naredjenje jer je HVO napao Armiju u Mostaru i Vitezu.
Dakle, ljudi nisu imali blage veze o svemu tome tamo.
I, iako mozda grijesim, mislim da se oni ovdje ne bi ni trznuli u tom pravcu, nego bi jednostavno samo presli u neku armijsku jedinicu.

Maric i njegova HVO ekipa iz Dogloda su vec drugi par rukava. To je bila klasicna svercersko-interesna jedinica HVO-a (ne znam kako su se zvali) koja je sve do kraja septembra '92 uredno trgovala s cetnicima u Butilama i Reljevu. A onda su valjda skontali da je sverc sve manj i sve tezi, jer je GS poslao neku nazovi inspekciju u Doglode da bi se utvrdila istinitost ovih glasina o svercu, sto je i potvrdjeno.
I Maric onda uradi ono sto je njemu bilo najisplativiije - naselje u kojem nije bilo nikakvim borbeih dejstava i u kojem su vecinski Hrvati zivjeli sasvim normalno, naprosto proda cetnicima. Kruzile su price da je uzeo milion DEM za to. Stanovnistvo koje je htjelo u Kiseljak prebaceno je kamionima i autobusima preko cetnicke teritorije, a ko nije htio receno mu je da onda ide u grad.
I svi se jednostavno pokupili odatle, a cetnici samo usetali i krenuli u pljacku kuca.

I danas se sjecam zamrzivaca u Delimijumu punog svega i svacega, ukljucujuci i lignje. I cetnika razmiljenih po kucama i kako iznose tehniku, gledajuci blijedo nas 12 kako normalno hodamo cestom prema Delminijumu. Nisu znali ko smo, kao sto ni mi u tim momentima nismo znali ko su oni...
15 min. kasnije poceo je picvajz u Doglodima...
Potpisujem sve napisano.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1578 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Ja i imam respekt prema svakome ko je drzao pusku, na bilo kojoj liniji i u bilo kojoj jedinici. Nemam taj problem, a nemam ni problem nekakvog nazovimo ego-tripa, pa da to sto sam ja u tom sranju prosao sve sto jesam i kako jesam, bude neki super faktor da svakome solim pamet. Jbg... tako se potrefilo, i to je to.

Ono sto mi zna ponekad malo, ali samo malo izvuci zivku jeste kada mi neko ko je od nekoga cuo o necemu pocne pricati o tome, a u cemu sam licno ucestvovao, gledao i cuo svojim (danas nagluhim) usima, i osjetio na svojoj kozi. Ali, i tu sam poravnio. Toga i takvih je vazda bilo svugdje i u svacemu, pa ni rat nije izuzetak.

A sto se Dogloda tice, nema se tu sta puno pricati (a mislim da sam vec ranije na ovoj temi to i pisao...).
Posto s datumima nisam najbolji, ne zamjerite sto ih necu navoditi (najvise radi toga da se ne nadje neko ko ce reci - AHA! Nije to bilo taj dan, nego dva kasnije, ili ranije, pa da se 12 stranica natezemo oko toga).

Dakle, bio je neki septembar '92, i jedna nasa pojacana PO ekipa (6 nas) poslana je na Stup, da izvidjamo, damo podrsku tamosnjim jedinicama ako zatreba i zajedno s njima drzimo liniju prema Energoinvestu (drzali smo kuce s obe strane Pijacne, od njenog pocetka gledano s glavne dzade), pa dole do spica-okuke). Smjestili smo se u jednu kucu uz glavnu cestu, negdje na pola izmedju hladnjace i Energoinvesta.
Tu smo, u kuci pored, zatekli jos 6 ljudi IDC-a 1.Korpusa. Odmah smo se uvezali s njima, uveli su nas u sve detalje, odveli do linije koja se mora drzati, i ekspresno smo skockali zajednicke smjene.
Do linije smo imali nekih 500m cesticom koja je isla iza ledja kuce, a ispod hladnjace i izmedju nje i linije. Bilo je tu s desna i nekakvih malih skladista.
Medjutim, od ovih 500m, oko 300 je bila cistina koju su vidjeli iz EI, a jedini zaklon nam je bila visoka trava tada. Tu cesticu su redno, i skoro svaki dan zasipali sa 5-10 60-ki, neravnomjerno i ofrlje, tako da smo od kuce do linije bukvalno sprintali, pogeti i sa svom opremom (i Ben Johnson bi nam pozavidio). Srecom, posto je bilo blizu, a minobacka prvo mora prema nebu da bi pala na zemlji, mogli smo uvijek cuti kada je ispale, i tada samo zalegnemo na cestu.
Ovo je samo malo uvoda, da se stekne slika gdje smo bili. Ispred nas, desno od kuce i prema EI, liniju je drzala neka armijska jedinica, ali cu vas slagati koja... Mislim da je bila neka muslimanska ili nesto slicno... Nebitno.

Tu smo odradili smjenu od 10 dana, pa se opet vratili nakon 10 na drugu smjenu, isti ljudi IDC-a su bili dole. Odlicni momci, i danas se vidjamo.
Nekad, nakon 5-6 dana te druge smjene, dobijemo info da se nesto desava u Doglodima i da ih je Maric izgleda predao... Nismo culi da se rokalo, ali se odlucilo da odemo u izvidjanje. Pokupilo se nas 10 (5+5), i dva momka iz neke armijske jedinice koja je bila prema Doglodima, kao vodici. I krenemo tamo u po bijela dana, oko 4-5 poslijepodne.
Isli cestom, ravno tamo, nikakva formacija, nista. Pusimo, zejabavamo se i hodamo. Mimoisli smo se 2-3 puta s 2-3 covjeka u uniformama, ali su svi bili "sareni" kao i mi - neke vojnicka pantalone, majica, oruzje...klasika, ali niko nema nikakvih oznaka, kao ni mi. Kada smo prisli na nekih 500-600m od Delminijuma vidjeli smo medju kucama veci broj ljudi kako nose tehniku, sporete, itd.. I tu nam je nesto postalo sumnjivo jer - zasto bi neko, i ko, praznio kuce? I gdje su civili koji su tu zivjeli...?
I ova dvojica su bili zbunjeni, pa se mi lagano podijelimo na 3x4 i malo razmaknemo.

I onda dodjosmo do Delminijuma, koji je bio Maricev stab. Trojica udjosmo s puskama u rukama, i tamo zaticemo sliku u kojoj 10-ak ljudi sjede za 3-4 stola, i svi gledaju u nas. Za jednim od stolova sjede dvojica ili trojica sa sajkacama i bradama. Nastao je muk kao u western filmovima, a onda se, nakon 3-4 sekunde istovremeno zacu i "balije!" i "cetnici!" (ne znam ko je to viknuo). Samo smo opleli po stolovima, nastao opsti haos, jedan iskoci kroz prozor pravo pred nase vani, 3-4 zbrisala iza sanka u kuhinju i vani s ruge strane, 5 ostalo lezati.
Nasi vani poskakali iza prve kucu do Delminijuma i zauzeli busije prema Delminijumu i kucama preko ceste iz kojih je odjednom krenula opsta bjezanija. Brat-bratu preko 100 ljudi je krenulo u sprint u pravcu Butila, bacaju televizore, linije, preskacu ograde, utrcavaju u kuce i odmah iskacu kroz prozore na drugoj strani... Komedija. Vjeovatno su kontali da je poceo nas napad, a oni bili usred pljacke.

I ostali usli u Delminijum, dio zauzeo busije na prozorima, a dio brzinski proletio kroz objekat. Ali nije vise bilo nikoga.
Nije tesko pretpostaviti da smo se nasli u neobranom grozdju, jer nismo imali pojma gdje smo, nepoznat teren, ne znamo ni gdje su tu bile linije, ni koliko su daleko cetnici, nista. Znamo da smo u objektu iz kojeg ne vidimo u dubinu, prema Butilama i gdje su svi oni zbrisali.
Odlucimo da se prebacimo na drugu stranu ceste i zauzmemo tamo 2-3 kuce koje imaju bolji pogled na cestu prema Butilama i koje nisu preblizu onima ispred njih. Odradimo to i javimo nasima stanje.
I tada, sto je bilo vec oko 6 poslijepodne, krece rafalanje otamo, pa minobacacke, ali nije to bilo ni jako ni ciljano jer vidimo da padaju oko Delminijuma i po njemu, a onda saraju svukuda po dubini iza nas. Skontali smo da ne znaju gdje smo i cekali smo da prvo vidimo odakle sve djeluju. Skontamo da su se razporedili u kucama na oko 100-injak metara nize i da odatle silje. Jedan sijac je konstantno derao po cesti, cak i kada je pao mrak. Tu smo se s njima malo razmjenjivali vatrom, uglavnom pokrivajuci prozore s kojih bismo upratili da se puca, i to je bilo to sve do ponoci. Oni nisu kretali naprijed, a mi nismo imali ni municije ni nas samih da se micemo bilo gdje.

U ponoc su dosle Laste, Leptirice i jos nekih ljudi, njih ukupno 100, da nas smijene. Vratili smo se u kucu na Stupu, nacrtali sve sta smo skontali i znali, poslali u bazu.
Sutradan je krenula tarapana tamo, culo se kako se nemilice roka. Cetnici krenuli da vrate olako zauzete pa izgubljene Doglode. Do nas dolazi vijest da su se svi oni koji su nas sinoc zamijenili - povukli(?!)... Zasto, kako, zbog cega... Ne znam ni danas.
Znam da nama nisu dali da idemo tamo, nego nam je posao bio da svi drzimo liniju prema EI, za slucaj da se desi da krenu i s te strane, a nasa 1. ceta je iz Doma otisla tamo da zadrze sta se moze zadrzati. Nazalost, tada su nam poginuli neki odlicni momci, a vise nisu mogli vratiti ono sto je tek tako prepusteno noc prije...
----

Ovdje sad mogu dati svoja licna misljenja, ali mislim da nema potrebe... Neka svako donese vlastiti zakljucak...
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#1579 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by BISTRIK100 »

Dozer wrote:Ja i imam respekt prema svakome ko je drzao pusku, na bilo kojoj liniji i u bilo kojoj jedinici. Nemam taj problem, a nemam ni problem nekakvog nazovimo ego-tripa, pa da to sto sam ja u tom sranju prosao sve sto jesam i kako jesam, bude neki super faktor da svakome solim pamet. Jbg... tako se potrefilo, i to je to.

Ono sto mi zna ponekad malo, ali samo malo izvuci zivku jeste kada mi neko ko je od nekoga cuo o necemu pocne pricati o tome, a u cemu sam licno ucestvovao, gledao i cuo svojim (danas nagluhim) usima, i osjetio na svojoj kozi. Ali, i tu sam poravnio. Toga i takvih je vazda bilo svugdje i u svacemu, pa ni rat nije izuzetak.

A sto se Dogloda tice, nema se tu sta puno pricati (a mislim da sam vec ranije na ovoj temi to i pisao...).
Posto s datumima nisam najbolji, ne zamjerite sto ih necu navoditi (najvise radi toga da se ne nadje neko ko ce reci - AHA! Nije to bilo taj dan, nego dva kasnije, ili ranije, pa da se 12 stranica natezemo oko toga).

Dakle, bio je neki septembar '92, i jedna nasa pojacana PO ekipa (6 nas) poslana je na Stup, da izvidjamo, damo podrsku tamosnjim jedinicama ako zatreba i zajedno s njima drzimo liniju prema Energoinvestu (drzali smo kuce s obe strane Pijacne, od njenog pocetka gledano s glavne dzade), pa dole do spica-okuke). Smjestili smo se u jednu kucu uz glavnu cestu, negdje na pola izmedju hladnjace i Energoinvesta.
Tu smo, u kuci pored, zatekli jos 6 ljudi IDC-a 1.Korpusa. Odmah smo se uvezali s njima, uveli su nas u sve detalje, odveli do linije koja se mora drzati, i ekspresno smo skockali zajednicke smjene.
Do linije smo imali nekih 500m cesticom koja je isla iza ledja kuce, a ispod hladnjace i izmedju nje i linije. Bilo je tu s desna i nekakvih malih skladista.
Medjutim, od ovih 500m, oko 300 je bila cistina koju su vidjeli iz EI, a jedini zaklon nam je bila visoka trava tada. Tu cesticu su redno, i skoro svaki dan zasipali sa 5-10 60-ki, neravnomjerno i ofrlje, tako da smo od kuce do linije bukvalno sprintali, pogeti i sa svom opremom (i Ben Johnson bi nam pozavidio). Srecom, posto je bilo blizu, a minobacka prvo mora prema nebu da bi pala na zemlji, mogli smo uvijek cuti kada je ispale, i tada samo zalegnemo na cestu.
Ovo je samo malo uvoda, da se stekne slika gdje smo bili. Ispred nas, desno od kuce i prema EI, liniju je drzala neka armijska jedinica, ali cu vas slagati koja... Mislim da je bila neka muslimanska ili nesto slicno... Nebitno.

Tu smo odradili smjenu od 10 dana, pa se opet vratili nakon 10 na drugu smjenu, isti ljudi IDC-a su bili dole. Odlicni momci, i danas se vidjamo.
Nekad, nakon 5-6 dana te druge smjene, dobijemo info da se nesto desava u Doglodima i da ih je Maric izgleda predao... Nismo culi da se rokalo, ali se odlucilo da odemo u izvidjanje. Pokupilo se nas 10 (5+5), i dva momka iz neke armijske jedinice koja je bila prema Doglodima, kao vodici. I krenemo tamo u po bijela dana, oko 4-5 poslijepodne.
Isli cestom, ravno tamo, nikakva formacija, nista. Pusimo, zejabavamo se i hodamo. Mimoisli smo se 2-3 puta s 2-3 covjeka u uniformama, ali su svi bili "sareni" kao i mi - neke vojnicka pantalone, majica, oruzje...klasika, ali niko nema nikakvih oznaka, kao ni mi. Kada smo prisli na nekih 500-600m od Delminijuma vidjeli smo medju kucama veci broj ljudi kako nose tehniku, sporete, itd.. I tu nam je nesto postalo sumnjivo jer - zasto bi neko, i ko, praznio kuce? I gdje su civili koji su tu zivjeli...?
I ova dvojica su bili zbunjeni, pa se mi lagano podijelimo na 3x4 i malo razmaknemo.

I onda dodjosmo do Delminijuma, koji je bio Maricev stab. Trojica udjosmo s puskama u rukama, i tamo zaticemo sliku u kojoj 10-ak ljudi sjede za 3-4 stola, i svi gledaju u nas. Za jednim od stolova sjede dvojica ili trojica sa sajkacama i bradama. Nastao je muk kao u western filmovima, a onda se, nakon 3-4 sekunde istovremeno zacu i "balije!" i "cetnici!" (ne znam ko je to viknuo). Samo smo opleli po stolovima, nastao opsti haos, jedan iskoci kroz prozor pravo pred nase vani, 3-4 zbrisala iza sanka u kuhinju i vani s ruge strane, 5 ostalo lezati.
Nasi vani poskakali iza prve kucu do Delminijuma i zauzeli busije prema Delminijumu i kucama preko ceste iz kojih je odjednom krenula opsta bjezanija. Brat-bratu preko 100 ljudi je krenulo u sprint u pravcu Butila, bacaju televizore, linije, preskacu ograde, utrcavaju u kuce i odmah iskacu kroz prozore na drugoj strani... Komedija. Vjeovatno su kontali da je poceo nas napad, a oni bili usred pljacke.

I ostali usli u Delminijum, dio zauzeo busije na prozorima, a dio brzinski proletio kroz objekat. Ali nije vise bilo nikoga.
Nije tesko pretpostaviti da smo se nasli u neobranom grozdju, jer nismo imali pojma gdje smo, nepoznat teren, ne znamo ni gdje su tu bile linije, ni koliko su daleko cetnici, nista. Znamo da smo u objektu iz kojeg ne vidimo u dubinu, prema Butilama i gdje su svi oni zbrisali.
Odlucimo da se prebacimo na drugu stranu ceste i zauzmemo tamo 2-3 kuce koje imaju bolji pogled na cestu prema Butilama i koje nisu preblizu onima ispred njih. Odradimo to i javimo nasima stanje.
I tada, sto je bilo vec oko 6 poslijepodne, krece rafalanje otamo, pa minobacacke, ali nije to bilo ni jako ni ciljano jer vidimo da padaju oko Delminijuma i po njemu, a onda saraju svukuda po dubini iza nas. Skontali smo da ne znaju gdje smo i cekali smo da prvo vidimo odakle sve djeluju. Skontamo da su se razporedili u kucama na oko 100-injak metara nize i da odatle silje. Jedan sijac je konstantno derao po cesti, cak i kada je pao mrak. Tu smo se s njima malo razmjenjivali vatrom, uglavnom pokrivajuci prozore s kojih bismo upratili da se puca, i to je bilo to sve do ponoci. Oni nisu kretali naprijed, a mi nismo imali ni municije ni nas samih da se micemo bilo gdje.

U ponoc su dosle Laste, Leptirice i jos nekih ljudi, njih ukupno 100, da nas smijene. Vratili smo se u kucu na Stupu, nacrtali sve sta smo skontali i znali, poslali u bazu.
Sutradan je krenula tarapana tamo, culo se kako se nemilice roka. Cetnici krenuli da vrate olako zauzete pa izgubljene Doglode. Do nas dolazi vijest da su se svi oni koji su nas sinoc zamijenili - povukli(?!)... Zasto, kako, zbog cega... Ne znam ni danas.
Znam da nama nisu dali da idemo tamo, nego nam je posao bio da svi drzimo liniju prema EI, za slucaj da se desi da krenu i s te strane, a nasa 1. ceta je iz Doma otisla tamo da zadrze sta se moze zadrzati. Nazalost, tada su nam poginuli neki odlicni momci, a vise nisu mogli vratiti ono sto je tek tako prepusteno noc prije...
----

Ovdje sad mogu dati svoja licna misljenja, ali mislim da nema potrebe... Neka svako donese vlastiti zakljucak...
Sta bi sa ovim sto je iskocio kroz prozor?Mislim da si ovo napisao jednom ovaj sto je iskocio kroz prozor izgledao je kao cetnik iz partizanskih filmova brada kokarda.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1580 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

A Dozera party breakera :nindzastajl: :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1581 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Mislim da je zbrisao. Jbg, niko nije kontao ko, sta, gdje, koga, pa tako ni nasi vani... Ne sjecam se da sam ga vidio vani kad smo izasli, pa pretpostavljam da je zbris'o.
A izgledao je slicno onima iz partizanskh filmova, samo bez subare.
PM72
Posts: 17868
Joined: 30/04/2012 16:54

#1582 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:Po meni, dobro si se izrazio po tom pitanju. Valjda si svjestan da su kriteriji za status fajtera različiti, jedno je kada o njemu sud daju linijaši , borci ili bojovnici koji su uglavnom čuvali liniju odbrane. U odnosu na njih, tvoji kriteriji su ipak za koju stepenicu veći. Tu je kvaka stari, pa je korektnije imati respekt ka svakom ko je cijev držao okrenutu ka neprijatelju. Bar ja tako rezonujem.

To za Doglode :thumbup: , ako bi se i njih dotakli, zaokružili bi dešavanja vezana za taj ravničarski prostor Otes-Azići-Doglodi. Ako @PM kao autor teme nema ništa protiv, bilo bi dobro.
Dobio sam "opomenu pred ban" tako da se htio -nehtio moram složiti. :D

P.S.Znači Dozer ti si taj koji je sranje napravio? :lol: Ne čudi me.Samo,da sam znao da si tu negdje - tromblonom bi te gađao jer su i nas tamo poslali iz Otesa pa jedva utekoh.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1583 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Nisam ja, Tita mi...
Maric je, i njegov HVO...
Znaci i ti zaglavi tamo, a :D
A nama bilo vise nego vatra sto nas ne poslase nazad :(
Ovamo ispred EI bila mrtva tisina. Tacnije, nije bas tolika, jer su rokali otamo onim 60-kama nama iza ledja i oko hladnjace, valjda pokrivali nasu dubinu radi ulaska podrske.
Mi im malo sprasili zoljom gnijezdo s PAM-om, iz kojeg su nam siljili po jednoj kuci, i to je to. Nit' koga vidjesmo, nit' nas ko napade tu.
A tamo iza ledja se culo momacko rokanje, i bas nam zato bilo muka sto smo ostali tu, a nismo tamo... Znali smo da je sranje jer smo tada znali kako izgleda onaj tamo teren.

Najzalosnije u svemu tome je sto je samo 12 ljudi, i to totalno neplanski, uspjelo "vratiti" Doglode nakon Mariceve prodaje, i to maltene bez isoaljenog metka, a onda se 100 ljudi pokupi i ostavi to sto je nas 12 zadrzalo tih 6-7h.
Svi koji su ratovali po takvom terenu (naselje s puno bliskih kuca) znaju da je to prakticno nemoguce zauzeti bez oklopa i artiljerije. A mi nismo imali ni jedno.

I, sad kontam... Mislim da sam gore napravio gresku. Cetnici nisu odmah ujutro krenuli u kontru, nego se zarokalo nekad poslijepodne (15-ak sati nakon sto je nas 12 otislo), i tad se onih 100 ljudi povuklo, pa su nasi dosli sljedece jutro da to probaju vratiti.
Jbg, ne zamjerite... izlapilo se malo... ipak je od tada proslo skoro punih 25 godina...
Znaci, fulio sam samo jedan dan, tj. nisu nasi dosli odmah sutradan, nego prekosutra ujutro. Logicno, do tada su cetnici imali cijelu noc da se utvrde i zauzmu najbolje kuce i pozicije iz kojih je bila najbolja kontrola i pregled. Naravno, pripremili i artiljeriju, koja je vec imala sve tacne koordinate.

Ono sto je u svemu i danas meni nejasno su sljedece stvari:
1. Da li je nasa komanda znala da je Maric prodao Doglode? Meni izgleda nemoguce da nisu...
2. Ko je naredio povlacenje onih ljudi koji su nas smijenili? Nekako mi je nevjerovatno da su samo tek tako zbrisali... Laste pogotovo...
3. Zasto se nasi nisu poslali odmah kada je krenula cetnicka kontra, a ne tek sutradan ujutro? O ovome, naravno, nije odlucivaala nasa komanda, nego komanda 1.K.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1584 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Da... Senad je poginuo tada, kao i Semir Frasto... :(

Evo i slika tog dijela...

Image

To je ono cega se sjecam od toga dana/noci. Te 3 kuce u koje smo usli su bile u dobrom polozaju za pokrivanje i lijevo i desno i dijelom po dubini, a iz dvije u pozadini se moglo pokriti i eventualno izvlacenje iz one malo isturene.

Sta se tacno desavalo sutradan i dan nakon toga kada su nasi dosli - ne znam, i tu vam ne mogu ponuditi nikakvu mapu s desavanjima.
Ne znam dokle su cetnici usli sutradan i gdje su uspostavili liniju, kao ni u kojem tacno dijelu se rokalo, a ni kako su linije izgledale nakon toga. Ako neko zna, i ja bih volio to vidjeti na kakvoj mapi/slici.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1585 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Mala opaska...
Oni su drzali Butile i Rajlovac, pa nije ni bilo potrebe da to uvezuju preko Dogloda...
Otes im je bio prilicno desno odatle, a u to vrijeme ga nisu ni drzali oni. Mislim, podvlacim - mislim, da su te linije u to vrijeme (sep '92) izgledale nekako ovako:

Image

A nakon pada Otesa, Azica i Dogloda nekako ovako...

Image

Tacno se vidi da su htjeli da poravnaju liniju i izbiju nas dzep koji im je bio izmedju Otesa i Rajlovca.
I, takodjer, ako se pogleda kolicina livada i brisanog prostora (slike su iz 2002), vise je nego jasna nasa inferiornost u artiljeriji i oklopima. Preciznije - nismo nista ni imali, i samo radi toga su mogli zauzeti taj prostor.
Da smo imali bar 30% njihove artiljerije i oklopa, a da ne pricamo o vise, oni nikada tu ne bi ni krenuli.

Kao sto nikada ne bi ni zapoceli taj rat, uostalom...
Last edited by Dozer on 05/06/2018 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1586 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Zato imamo Mr. Googleta, da razjasni sitOVaciju :D
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1587 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Koliko sam ja upoznat, dosli su iz Butila. Sjecam se prica da su sasvim regularno dosli cestom po noci (po danu bi se vidjeli na cistini sa Sokolja). Istom cestom, iz Dogloda, preko Butila, Dobrosevica i Reljeva su i otisli oni koji su htjeli za Kiseljak.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1588 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

PM72
Posts: 17868
Joined: 30/04/2012 16:54

#1589 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Učesnik sam tih dešavanja.Volio bih kad bi mogao napisati " Veni,vidi,vici" ali je bilo "veni,vidi, :run: "...

Bili smo na Otesu na liniji prema Osjeku.Taj dan su neki kreteni donjeli minobacač 82 mm pred zgradu gdje smo bili smješteni i ispalili desetak mina na Osjek i Butile.Valjda u znak podrške Dozeru :D Nije prošlo pola sata četnici zasuše zgradu sa desetak granata i jedva ostadoh živ jer je jedna granata upala upravo u stan (potkrovni) u kojem smo mi boravili.Srećom pa je to bila peta ili šesta pa smo pobjegli iz stana na vrijeme.Poslije uđem u stan samo da uzmem stvari jer je sve bilo sjebano...Na prizemlju je bio drugi dio jedinice i svi se nabili ko sardine,nas 30 u dvosobnom stanu.Nema mjesta ni da stojiš i tako ti se nas nekoliko prijavi da idemo u Doglode da pomognemo policiji SJB Ilidža jer ionako nemamo smještaja...

Tarapana je već bila i prošla.Dođemo do Delminijuma a tamo vojske nema kakve nema.Vukovi,lisice,laste,leptirice...sve vrste insekata i hajvana.Dođoše policajci iz SJB Novi Grad,ko da su krenuli u svatove.Nemaju ni RAP-ova kako treba a ponjeli žice,špage i lisica da "vežu zarobljenike" kako su im rekli u stanici prilikom polaska.I naravno krenuše u "pretres terena" ;-) Lijevo od Delminijuma čitava samoposluga.Policajci iz Novog Grada (njih par) uđoše u nju i uprtiše čokolade,konzerve i sokove a jedan moj komšija (brko :lol: ) natovario naramak Goldi keksa.Utom pođoše padati granata.Mi još ne kontamo da su četnici pokrenuli tenkove i ljudstvo iz Osjeka i Butila."Bježi brko jebo te keks hoćeš poginuti radi njega" vičem ja svom komši.On se smješka (dobar insan) i meni dobaci par kutija te se i ja osladih.Kako granate pojačavaju tako se vojska i policija polako vraća nazad.

Pred mrak stade pravo rokati.Nastala je bježanija a nas nekoliko još ćumura pored Delminijuma.Uletimo u njega jer je krov počeo goriti i zateknemo dvojcu u maskirnim uniformama sa oznakom HVO kako kupe hranu.Uzmem i ja flašu viskija i stavim je u džep od pantalona.samo što smo izašli pade kompletan krov Delminijuma.I od tada se više nije znalo gdje je ko i šta se dešava.zalegli smo u jarak kad na nas nabasa Jozo Andžić.Stoji na sred ceste,zolja na leđima,šljem i automatska u ruci.Ne saginje se jebo ga đed a sve oko njega sijeva.Mislio je da smo njegovi (Lasta) pa nas pita gdje su a mi ne znamo ni gdje smo mi...

Nakon desetak minuta čujemo brundanje,turiranje a granate više ne padaju s neba nego prolaze kroz zidove kuća i hangara.Tenk roka kuću po kuću.Prvo je išao nekakav bager sa navarenim čeličnim limovima a iza njega tenk...jedan,dva ili pet nemam pojma koliko jer sam malo "zrakno" iza ćoška,vidio tu skalameriju 50 metara od sebe i iste sekunde se uhvatio noge.Preskakao sam tarabe i metalne ograde bolje nego trkači prepreke na olimpijadi.Mislio sam da će nas žive pohvatati.Pored puta pobacani panciri (oni crveni što su Jukini pravili od šahtova),naišli smo i na osu,RB ali nikom nije naum palo da se sagne i da šatro rokne prema četnicima.Izgubio sam rap sa municijom kad sam zapeo za jedan kolac-otrgnuo ga ko da ga ni Bog nije dao.Jebeš rap.Našao sam još dva u jarku,tuđa naravno a svoj sam zijanio.I nije pukla ona flaša viskija mada sam pao jedno deset puta.Mogla me ona više nagrditi da je pukla nego tromblon ali nije mi naum pala.tek poslije. :pijani:

kod gore pomenute samoposluge su četnici opkolili policajce iz SJB Novi Grad i zarobili ih.Sedam,osam ili deset - više se ne sjećam.Znam da su jednog momka odmah ubili jer su im rekli da odbace svo oružje a njemu u džepu našli bombu...

Znači,sva ta tarapana nastala je radi Dozera i njegovih besposličara željnih belaja. :lol: Tako je i u srednjoj školi radio,duša mu bilo zakuhat...
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1590 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Ma ja...vazda ja kriv... Najlakse po nejaci...
Znaci tako padose Doglodi... E kud se ne oglusimo na naredjenje i ne ostasmo onu noc, ili se bar ne natovarismo i vratismo sutra do podne...
PM72
Posts: 17868
Joined: 30/04/2012 16:54

#1591 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Nikakve koordinacije,deset vrsta vojske i policije,jedni naoružani do zuba drugi nose PAP-ovke i konopce...protiv oklopa je bilo,bar sam ih viđao u kanalu ali ko će rulju zaustaviti i narediti im kontranapad.Prvi se ja ne bih vratio da su mi obećali komplet Doglode.sad možemo naprđivat a ove sadašnje pameti...
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1592 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Ma ja i govorim iz ondasnje vizure. Rekoh vec da nam je bilo pravo krivo sto nam nisu dali da se vratimo. Jbg, to je tako bilo onda. Danas, i s ovom pameti, hladno mogu reci da bih bio medju prvima na putu za neku Skandinaviju ili Australiju, a ove konstitutivne B, H i S, all together s Doglodima, Azicima i kompletnom BiH nabio na neku stvar.
Tromblon
Posts: 2206
Joined: 18/01/2015 19:37

#1593 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Dozer wrote:Mala opaska...
Oni su drzali Butile i Rajlovac, pa nije ni bilo potrebe da to uvezuju preko Dogloda...
Otes im je bio prilicno desno odatle, a u to vrijeme ga nisu ni drzali oni. Mislim, podvlacim - mislim, da su te linije u to vrijeme (sep '92) izgledale nekako ovako:

Image

A nakon pada Otesa, Azica i Dogloda nekako ovako...

Image

Tacno se vidi da su htjeli da poravnaju liniju i izbiju nas dzep koji im je bio izmedju Otesa i Rajlovca.
I, takodjer, ako se pogleda kolicina livada i brisanog prostora (slike su iz 2002), vise je nego jasna nasa inferiornost u artiljeriji i oklopima. Preciznije - nismo nista ni imali, i samo radi toga su mogli zauzeti taj prostor.
Da smo imali bar 30% njihove artiljerije i oklopa, a da ne pricamo o vise, oni nikada tu ne bi ni krenuli.

Kao sto nikada ne bi ni zapoceli taj rat, uostalom...

Nasa linija na donjoj slici je isla prugom sve do rijeke Miljacke i centrotransa sa nase strane, danasnja auto pijaca nemam pojma postoji li to jos, a sa njihove strane je bila Spaica farma iliti pilicarnik. Dalje je isla obalom miljacke do loma ka limenom hangaru u azicima.
Tromblon
Posts: 2206
Joined: 18/01/2015 19:37

#1594 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Sarajmen wrote:15.2.1993.
Image
Image
Ovaj tekst od 15.2. se odnosi na borbe u kojima sam ucestvovao. I jedna ispravka krivog navoda tenk nazalost nije unisten nego samo pogodjen. I transporter se odvezao, ali ne znam koliko je bio za upotrebe poslije.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1595 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by agent_zero »

Šefko H. i njegove tipične ratne baljezgarije i gluposti...
PM72
Posts: 17868
Joined: 30/04/2012 16:54

#1596 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Nema potrebe za takvim riječima kad se zna kakav je Šefko H.bio novinar.Taj linije nije vidio nego je hvatao vojsku po ulici pa ih ispitivao da napravi članak.
Sjećam se vrlo dobro kad je napisao članak u Oslobođenju o "borcima sa Trga Pere Kosorića".Nije se ni primakao Trgu nego je pričao sa stražarom pred dzamijom u Hrasnom gdje nam je bila stanica.Taj naš policajac je imao albansko prezime (rođen u Sarajevu a otac mu ovdje došao kao djete sa Kosova) da bi u razgovoru s njim saznao za još jednog policajca koji je Hrvat a djed mu došao iz Njemačke.Momak za deset,rođen u Sarajevu kao i njegov otac ali je Šefko napisao tekst kako je u "jučerašnjim borbama na Trgu Pere Kosorića uništen neprijateljski tenk i da su u borbama učestvovali dobrovoljci iz Njemačke i Albanije :-)

niti je ko vidio tenk niti je bilo dobrovoljaca iz Njemačke i Albanije..
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1597 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

Pa morao je malo zbog morala da napuše tekst, a na kraju sve u svemu istina je između
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1598 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

The Truth is Out There ... Somewhere in between :D
Fox Mulder :D
torotan
Posts: 9
Joined: 21/05/2018 20:24

#1599 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by torotan »

Sarajmen wrote:Hajd' ne naprđuj, po drugi put po pitanju ratnog novinara i fotografa ''Oslobođenja'', lista 1992. godine u svijetu. Ako imaš da ponudiš drugi izvor kao alternativu, rado ćemo ga pročitati pa uporediti. Čovjek je bio na terenui i prenio izjave kompetentnih ljudi o događajima o kojim i mi na temi razmjenjujemo mišljenja, gdje je svako korisno saznanje dobrodošlo.
:lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28405
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1600 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Tromblon wrote: Nasa linija na donjoj slici je isla prugom sve do rijeke Miljacke i centrotransa sa nase strane, danasnja auto pijaca nemam pojma postoji li to jos, a sa njihove strane je bila Spaica farma iliti pilicarnik. Dalje je isla obalom miljacke do loma ka limenom hangaru u azicima.
Ovako? Mislim da nije islo bas kako kazes jer bi to znacilo da su zauzeli i Simes (hladnjacu), kao i kuce u Tvornickoj i Pijacnoj ispred Energoinvesta, a koliko znam - nisu...

Image

Jer, da jesu, to bi onda izgledalo nekako ovako:
Crvena linija - pala hladnjaca
Zuta linija - nije pala hladnjaca ni Pijacna ispred EI

Image
Last edited by Dozer on 06/06/2018 14:37, edited 1 time in total.
Post Reply