Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#26 Re: Za predane Životu

Post by ExNihilo »

Koliko samo pokretača teme bode u oči tema "Za predane Allahu", da je otvorio ovaj "pandan"...

Ovo me podsjeća na takmičenje "čiji je Bog jači", samo što u slučaju vas ateista u pitanju je "Nebog" :)

Jedan uvaženi forumaš ( :D ) gore je spomenu Einsteina. Mnogi ovdje bi mogli naučiti nešto od tog čike, baš po ovom pitanju, koji kaže: netrepeljivost nevjernika jednako je smiješna kao netrepeljivost vjernika.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#27 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote: Jedem puno paradajza :lol:

Prestao sam piti alkohol, zahvaljujući jednoj posebnoj osobi pokrenuo sam se na nekim "frontovima" koji su dugo bili obustavljeni, pomirio se s nekim ko mi je bio jako bitan pa sam se na taj način oslobodio osjećaja tjeskobe, i eto to je dalo te pozitivne rezultate koje si primjetio. Hvala :)
Ma vidim ja da je tebe sreća potkačila, haj' nek' je u zdravlju i veselju, :)
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#28 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:18, edited 1 time in total.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#29 Re: Za predane Životu

Post by raoul duke »

Dobra stvar. Nadam se istoj kampanji i kod nas ovdje :D
Great Cornholio wrote: Šalim se, da bi čovjek što više uživao u životu mora se razvijati svestrano. Koncetrisati se samo na jedan segment života može biti vrlo opasno, jer ako se u nešto 100 % daš , a sve ostalo zanemariš, i u tome doživiš neuspjeh, velika je šansa da ćeš se u potpunosti "slomiti". Ako u mnogim sferama nađeš zadovoljstvo mnogo lakše ćeš podnijeti neuspijeh u jednoj od njih, jer uspjeće ti da nađeš zadovoljstvo u nečemu drugom, nećeš biti u potpunosti lišen zadovoljsta.
Zadovoljsto je "životno gorivo", život bez zadovoljstva nas vodi u bolest.
:thumbup:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#30 Re: Za predane Životu

Post by vatrogasac »

Ellinor wrote:Koliko samo pokretača teme bode u oči tema "Za predane Allahu", da je otvorio ovaj "pandan"...

Ovo me podsjeća na takmičenje "čiji je Bog jači", samo što u slučaju vas ateista u pitanju je "Nebog" :)

Jedan uvaženi forumaš ( :D ) gore je spomenu Einsteina. Mnogi ovdje bi mogli naučiti nešto od tog čike, baš po ovom pitanju, koji kaže: netrepeljivost nevjernika jednako je smiješna kao netrepeljivost vjernika.
Da. :mrgreen: Samo što bar na osnovu ovoga do sada se ne mogu ničim porediti. Očekivao sam poeziju i tekstove koji će graditi čovjekovu duhovnost ili diskusiju na tom nivou, ali se sve svelo na nastavak zaključane teme juče. :mrgreen:
Infidel666 wrote:14/08/2012 17:53

Sve se cudim kako nije zakljucana tema vec odavno.
Zasto su se toliko islamisti pozabavili ovom temom? Postoji tema za predane alahu , pa je spamajte koliko ovu spamate :S
Pustite ovu grupu ateista na klixu da normalno raspravlja o ovoj pseudonauci, a ne stalno trollate i ubacujete se bez ikakvog pozadinskog citanja teme.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#31 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

Infidel666 wrote: Dobra stvar. Nadam se istoj kampanji i kod nas ovdje :D
narod treba obrazovati, istina, ali treba biti pametan i znati odabrati momenat kad si siguran da su spremni za nesto novo, u suprotnom vise stete se moze napraviti...na kraju svako od nas treba sam da dodje do svojih uvjerenja...a nije nas problem ovdje nijedna religija nego politika kojoj ovaj haos odgovara...kako narodna kaze "kuca nije tijesna gdje celjad nisu bijesna"...mozda bi trebalo sa slicnim motom krenuti, bez da se upire prstom u bijesnu celjad!

da bi covjek mogao biti zadovoljan sobom, a time i svojim zivotom, potrebno je da se osjeti korisnim i potrebnim
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#32 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:17, edited 1 time in total.
temohpab
Posts: 46
Joined: 15/08/2012 12:51

#33 Re: Za predane Životu

Post by temohpab »

Naravno moj post je uredno ignorisan. :lol:

Samo da vam kazem, niste nis bolji od vjerskih fanatika.

Treba vam mudrosti malo.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#34 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:17, edited 1 time in total.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#35 Re: Za predane Životu

Post by vatrogasac »

pussysmoke wrote:...došao sam do zaključka da ateisti rade dobra djela zato što stvarno to žele, ne zato što se boje kazne.
Pod pretpostavkom da je ovaj tvoj zaključak tačan, mada je skroz daleko od istine, kakva je razlika u posljedicama ili učinjenom dobru jednog ateiste ili jednog vjernika, ako je suština činjenje dobra jer u vjeri je to samo jedan segment?
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#36 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:17, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#37 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

pussysmoke wrote:
bizet wrote:da bi covjek mogao biti zadovoljan sobom, a time i svojim zivotom, potrebno je da se osjeti korisnim i potrebnim
Image

Da li se vjernici stvarno osjećaju korisnim kada se mole?
da bi dobio neki icrpniji, u svakom slucaju iz prve ruke, odgovor na ovo pitanje moras ga postaviti nekom vjerniku
ali koristi od same molitve mogu vidjeti...to je dobra mentalna vjezba, kod muslimana i fina tjelovjezba (ako se mole ispravno)...da li bi bili korisniji sebi, porodici i drustvu kada bi u tom momentu dok se mole svome bogu nesto radili i privredjivali?...pa svako od nas treba i da se odmori kako bi ostao produktivan i imao potrebnu (mentalnu i fizicku) snagu za novi dan...odmor je jednako bitan kao i rad...sad na koji nacin, pitanje je licnog izbora...neko fitnes, neko fudbal, neko meditira a neko ide da se moli bogu

da li se ti osjecas korisnim kada provodis previse vremena za netom ili gledas sapunice na TV-u?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#38 Re: Za predane Životu

Post by vatrogasac »

pussysmoke wrote:
vatrogasac wrote:
pussysmoke wrote:...došao sam do zaključka da ateisti rade dobra djela zato što stvarno to žele, ne zato što se boje kazne.
Pod pretpostavkom da je ovaj tvoj zaključak tačan, mada je skroz daleko od istine, kakva je razlika u posljedicama ili učinjenom dobru jednog ateiste ili jednog vjernika, ako je suština činjenje dobra jer u vjeri je to samo jedan segment?
Naravno, i u vjeri i bez vjere je to samo jedan segment života, ali zasigurno jedan od najbitnijih. Nije isto ako si nekome pomogao zato što si to učinio "od srca", i ako si to učinio zato što ti vjera nalaže da tako postupiš, a tako ne misliš.
I vjernik to radi iz saosjećanja jer ga je vjera podsticala da razvija empatiju prema svemu živom. Ne samo čovjeku, nego i životinji i biljci. A ako neko nije još uspio razviti taj osjećaj pa dobra je i korisna samo naredba jer bolje ikako nego nikako. Kada kažeš 'dobro djelo' da li to misliš isključivo na pomaganje ljudi u nevolji ili je možda za tebe to širi pojam?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#39 Re: Za predane Životu

Post by vatrogasac »

bizet wrote:
da bi dobio neki icrpniji, u svakom slucaju iz prve ruke, odgovor na ovo pitanje moras ga postaviti nekom vjerniku
ali koristi od same molitve mogu vidjeti...to je dobra mentalna vjezba, kod muslimana i fina tjelovjezba (ako se mole ispravno)...da li bi bili korisniji sebi, porodici i drustvu kada bi u tom momentu dok se mole svome bogu nesto radili i privredjivali?...pa svako od nas treba i da se odmori kako bi ostao produktivan i imao potrebnu (mentalnu i fizicku) snagu za novi dan...odmor je jednako bitan kao i rad...sad na koji nacin, pitanje je licnog izbora...neko fitnes, neko fudbal, neko meditira a neko ide da se moli bogu

da li se ti osjecas korisnim kada provodis previse vremena za netom ili gledas sapunice na TV-u?
Dobar komentar samo što bih ja dodao da moje kolege na poslu trenutno ne igraju fudbal ili planinare ili idu na fitnes ili....zbog ramazanskih aktivnosti, ali će nastaviti poslije bajrama paralelno. Mogu i namaz (uvjetno molitva) i plivanje zajedno.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#40 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#41 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#42 Re: Za predane Životu

Post by dr.Gonzo »

Bilo bi lijepo, za promjenu, da ne pricamo o tome sta neki ljudi rade naopako i lose, vec o onome sto sami mislimo da je dobro raditi. Puno je lakse kritikovati tudje stavove nego posjedovati, prezentirati i braniti vlastite.
:)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#43 Re: Za predane Životu

Post by dr.Gonzo »

Infidel666 wrote:Budjenje i ujedinjenje svijesti kao cilj svacijeg zivota. Nepotreba za necim pseudonaucnim i fiktivnim , vec ono sto je stvarno, a to smo mi i svijet u kojem zivimo.
Ne štedimo vrijeme i pozitivnu energiju u ovom zivotu, u nadi da cemo imati toga vise u sljedecem, za koji znamo da ne postoji.
Image
Ovo na slici je nesto sto svako od nas moze dozivjeti. To iskustvo covjeka obogacuje i pruza mu novu, zdraviju perspektivnu na samoga sebe i sve sto ga okruzuje. Dobro je i za pojedinca i za drustvo :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#44 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:
Infidel666 wrote: Dobra stvar. Nadam se istoj kampanji i kod nas ovdje :D
narod treba obrazovati, istina, ali treba biti pametan i znati odabrati momenat kad si siguran da su spremni za nesto novo, u suprotnom vise stete se moze napraviti...na kraju svako od nas treba sam da dodje do svojih uvjerenja...a nije nas problem ovdje nijedna religija nego politika kojoj ovaj haos odgovara...kako narodna kaze "kuca nije tijesna gdje celjad nisu bijesna"...mozda bi trebalo sa slicnim motom krenuti, bez da se upire prstom u bijesnu celjad!

da bi covjek mogao biti zadovoljan sobom, a time i svojim zivotom, potrebno je da se osjeti korisnim i potrebnim
Da, istina, Giordano Bruno se uvjerio na svojoj koži da ne treba "istrčavati pred rudu".
Narod će prihvatiti sve što mu vlast nametne, prije je vlast nametala isključivo silom, danas se služe suptilnijim metodama.

Ta poslovica ( kuća nije tijesna , gdje čeljad nisu bijesna) mora na "reviziju", tu su poslovicu , barem ja tako mislim, kreirali oni koji vladaju da bi se zaštitili od opravdanog gnjeva onih koji su prisiljeni da žive život nedostajan čovjeka, a s ciljem da se onima koji vladaju obezbjedi raskoš i bezgranična sloboda.

Nije grijeh buniti se, "bijesni" smo baš zbog toga što je kuća "tijesna", a "tijesna" je zbog toga što ne postoji neki univerzalni model normalnog i poželjnog, već postoji bezbroj modela koji se međusobno suprotstvaljaju, niko ne želi da žrtvuje bilo šta svoje zato što misli da je to njegovo jedino ispravno, svako želi potpunu slobodu u ispoljavanju svojih prava, ali kao što znamo pravo jednog je obaveza za drugog. Treba nam nešto zajedničko, nešto što će za sve predstavljati zadovoljstvo, biti prihvatljivo svima, jer samo tako se čovjek neće morati žrtvovati, neće morati uskraćivati neko svoje zadovoljstvo, moći će živjeti "punim plućima".

Da bi došli do osjećaja korisnosti vlastite ličnosti potrebno je da nam okolina prizna da smo korisni, a priznaće nam ako činimo ono što je opšteprihvaćeno u nekoj zajednici, ono što su nametnuli oni koji vladaju. Ako to ne uspijemo, ako nas okolina ne prizna, onda osjećaj korisnosti i zadovoljstvo koje iz njega proističe moramo sami pronaći. Da bi smo to postigli moramo bidi sposobni da sami sebe ubijedimo da smo korisni bez obzira što nas okolina ne vidi i ne priznaje kao takve, a to nije niti malo lako, teško je biti sam protiv svih, ali nije neizvodivo.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#45 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote: Jedem puno paradajza :lol:

Prestao sam piti alkohol, zahvaljujući jednoj posebnoj osobi pokrenuo sam se na nekim "frontovima" koji su dugo bili obustavljeni, pomirio se s nekim ko mi je bio jako bitan pa sam se na taj način oslobodio osjećaja tjeskobe, i eto to je dalo te pozitivne rezultate koje si primjetio. Hvala :)
Ma vidim ja da je tebe sreća potkačila, haj' nek' je u zdravlju i veselju, :)
Sreća je i što sam naletio na ovaj forum, a i još neke prije njega. Rasprave sa raznim ljudima su me "tjerale" na preispitivanje vlastitih stavova i korigiranje nekih za koje sam vjerovao da su ispravni ali su me ljudi , ljudi koji nisu bili ravnodušni, ubijedili, argumentima , da su pogrešni.

Pošto si ti mene nahvalio hajde da i ja tebi neki kompliment uputim ( nije beg cicija 8-) :D ), pa da kažem da si i ti pametan i mudar, a i smisao za humor ti se popravio :D :lol:

Još samo da nađeš način da te moderatori manje banuju :skoljka: :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#46 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

dr.Gonzo wrote:
Infidel666 wrote:Budjenje i ujedinjenje svijesti kao cilj svacijeg zivota. Nepotreba za necim pseudonaucnim i fiktivnim , vec ono sto je stvarno, a to smo mi i svijet u kojem zivimo.
Ne štedimo vrijeme i pozitivnu energiju u ovom zivotu, u nadi da cemo imati toga vise u sljedecem, za koji znamo da ne postoji.
Image
Ovo na slici je nesto sto svako od nas moze dozivjeti. To iskustvo covjeka obogacuje i pruza mu novu, zdraviju perspektivnu na samoga sebe i sve sto ga okruzuje. Dobro je i za pojedinca i za drustvo :)
Ovo slika desno , ako sam dobro skont'o, bi trebala da predstavlja " otvorenu borbu bez garda i bez rukavica". Pa dobro, treba nekad i biti hrabar, ali ne uvijek , treba se nekad malo i odmoriti od "borbe" :)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#47 Re: Za predane Životu

Post by dr.Gonzo »

Ovo slika desno , ako sam dobro skont'o, bi trebala da predstavlja " otvorenu borbu bez garda i bez rukavica". Pa dobro, treba nekad i biti hrabar, ali ne uvijek , treba se nekad malo i odmoriti od "borbe"
Ja tu sliku razumije sasvim drugacije.

Slika pokazuje dva nacina na koja mozemo dozivjeti svijet. Ovaj prvi nam je uobicajen - tako funkcionisemo kao jedinkre u drustvu, to je ono sto nam je vecini normalno stanje svijesti.

Ovaj drugi predstavlja drugaciji dozivljaj sebe i svijeta, sasvim drugacije stanje svijesti. Na zalost, to stanje nam nije uobicajeno i lako dostupno. Neki ot nikada ne dozive. Ja sam ubjedjen da svi to mogu dozivjeti.
Znaci nije fazon da trebamo misliti kako je "sve jedno" i granice ne postoje. Fazon je sto to fakat mozemo dozivjeti. I onda kad dozivimo, vidimo da je i to moguca perspektiva iz koje se stvari mogu posmatrati. Isto kao sto je nase uobicajeno stanje svijesti drugacija perspektiva.
I jedna i druga perspektiva posjeduju neke prednosti. Nase drustvo funkcionise gotovo iskljucivo u ovoj prvoj.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#48 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

dr.Gonzo wrote:
Ovo slika desno , ako sam dobro skont'o, bi trebala da predstavlja " otvorenu borbu bez garda i bez rukavica". Pa dobro, treba nekad i biti hrabar, ali ne uvijek , treba se nekad malo i odmoriti od "borbe"
Ja tu sliku razumije sasvim drugacije.

Slika pokazuje dva nacina na koja mozemo dozivjeti svijet. Ovaj prvi nam je uobicajen - tako funkcionisemo kao jedinkre u drustvu, to je ono sto nam je vecini normalno stanje svijesti.

Ovaj drugi predstavlja drugaciji dozivljaj sebe i svijeta, sasvim drugacije stanje svijesti. Na zalost, to stanje nam nije uobicajeno i lako dostupno. Neki ot nikada ne dozive. Ja sam ubjedjen da svi to mogu dozivjeti.
Znaci nije fazon da trebamo misliti kako je "sve jedno" i granice ne postoje. Fazon je sto to fakat mozemo dozivjeti. I onda kad dozivimo, vidimo da je i to moguca perspektiva iz koje se stvari mogu posmatrati. Isto kao sto je nase uobicajeno stanje svijesti drugacija perspektiva.
I jedna i druga perspektiva posjeduju neke prednosti. Nase drustvo funkcionise gotovo iskljucivo u ovoj prvoj.
To je zato što si ti budista, a ja nisam :D :lol:

"Otvoriti" se u potpunosti, prekinuti svaku vezu sa našim usvojenim stavovima i navikama ( onoga što nas čini onim što jesmo) je vrlo teško.
Često nas te veze koče u napredovanju, i pošto se one mogu prekinuti jedino unutrašnjom borbom ( koja može biti pokrenuta izvana ili iznutra) potpuna "otvorenost" je preduslov za "izliječenje".

Društvo ne može funkcionisati bez ove prve perspektive, pravila zajedničkog života koje svi moraju uzimati u obzir pri svojim postupcima su preduslov funkcionisanja jedne društvene zajednice, ali bez ove druge perspektive "izliječenje" društva nije moguće.
Last edited by Great Cornholio on 17/08/2012 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#49 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:16, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#50 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote:Objašnjenje kako bi izgledao normalan život se nalazi u linkovima koje sam postavio. Izgleda nemate vremena da to ozbiljnije pogledate. Možda bi bilo bolje da sam postavio sliku. :skoljka:
Meni antivirus blokira otvaranje oni zeitgaist linkova ( ozbiljno), mora da su vjernici bacili sihire na njih :cry: :lol:
Post Reply