Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27377
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#901 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by mayab »

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45678
Joined: 29/12/2005 01:20

#902 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by jeza u ledja »

sehohari wrote: 14/05/2024 17:32
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 17:13
sehohari wrote: 14/05/2024 16:34

Nisu, ali jesu Sisija, kralja Jordana, kao i držanje u šaci zaljevskih vladara.

Gadafija i Hosseina možda nisu postavili, ali ih jesu koristili kao paravan za uništenje i deindustrijalizaciju tih zemalja i vraćanje u srednji vijek.
Sta fali Jordanu? S obzirom gdje se nalaze, odrzati zemlju u relativnom miru je uspjeh.

Sisija su postavili Saudijci. Prije njega, tokom arapskog proljeca, bila je prica da je Amerikanci podsticu. Dobro se sjecam. Ne moze i jedno i drugo.

Postavili su diktatore, a tamo gdje nisu, onda su ih iskoristili....opet hoces i jedno i drugo.

Prava istina je da je tamo ditktatorluk i tiranija modus operandi tih zemalja. Sa ili bez uticaja Zapada.


A usput, vidimo kako kontrolisu Saudijce i ostale zaljevske monarhije. Tako sto im idu ljubit ruke. :roll:
Pa da, stabilokratija gdje narod jedva preživljava a kralj milijarde skuplja je sigurno super.

Ne ulazim u to šta je bilo oko njihovog arapskog proljeća, samo znam da je Egipat odmah iza Izraela po iznosu američke pomoći. A narodu te pare sigurno ne idu, već Sisiju za ostajanje na vlasti.
Saudija tu djeluje u paktu sa Amerima.

"Prava istina" je da ti izgleda na te narode gledaš kao stoku, pa valjda ionako nema veze bil ga zapad postavljao ili skidao "čobana" u tom "modusu operandi".
Mani se tih ljubljenja ruku, svi znamo da imaju američke baze.

Za mene je svako strano uplitanje u demokratsko-političke procese zločin. Bil ga diktator ili demokratija, niko nema pravo intervenisati u te stvari u jednom ili drugom smjeru i time remetiti društveni razvoj.
Svako društvo na vrhuncu svoje političke zrelosti dođe do neke vrste demokratije, ili makar do vladara koji pazi da je narod zadovoljan sa njim. Ali za to treba vremena, uspotava političkih institucija i tradicija, a to jedno društvo samo samo od sebe samo može da iznjedri, a ne da neka seljačina iz Teksasa koji je Bagdad vidio samo na mapi dođe i kaže "evo vam sad demokratija".

Zapad je uništio taj svijet, kraj priče.
Uopšte ne poričem da su i Arapi sami krivi, ali je definitivno samo podjeljena krivica.
Zapad je donio odluku da se na teritoriji Palestine formira Izrael i time trajno destabilizira obližnji region, sjebe društvena struktura Libanona (gdje je danas više izbjeglica nego domicilnih) direktno, a preko radikalizacije obljižnih zemalja indirektno.
Je li ih ja gledam kao stoku ili ti? Ti sugerises da oni treba da zive pod jednom vrstom diktatora (Hossein, Gadafi). Ili pod Sovjetima valjda?

Nemas ti sta ulaziti oko arapskog proljeca i time izbjegavati pricu. Kad je Mubarak svrgavan isla je prica o CIA i NGO operativcima na Tahrir trgu. Ne vidim kako Zapad kontrolise Saudijce kad oni rade sta hoce i kad hoce? Da ih stvarno kontrolisu, mogli su umjesto Iraka fino okupirati Saudiju.

Je li podjeljena krivica ili je kriv Zapad? Odluci se. Naravno da je Zapad unistavao taj svijet, kao i ostatak planete. I nastavlja da unistava. No odgovornost je valjda i na lokalcima? Ne mora se ici iz krajnosti u krajnost jbt. Ili najgora vrsta diktature, ili upiranje prstom u oko Zapadu. Moze li sta izmedju?

Jasno da nije lako kad imas kontra-struje protiv sebe, ali valja biti pametan pa se izborit za nesto. Ovi recimo sad u Izraelu pokazuju koliko su se zaglupili i unistavaju ono sto su generacije prije njih napravile.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45678
Joined: 29/12/2005 01:20

#903 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by jeza u ledja »

Hakiz wrote: 14/05/2024 17:44 Neću. Tema je Izrael.
Drago mi je da si skonto.
Hakiz
Posts: 41041
Joined: 30/07/2015 20:01

#904 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 17:55
Hakiz wrote: 14/05/2024 17:44 Neću. Tema je Izrael.
Drago mi je da si skonto.
Opet ti. Nisi mogao odšutjeti, kao što ti ni prva reakcija nije mogla biti osim onog smijeha.

Bolan, ako ti smetam, ne reaguj na moje postove.

To možeš skontati?

Opet ćeš nešta reagovati, ne možeš drugačije, ali ja sam završio sa gubljenjem vremena na besmisleno prepucavanje.
User avatar
alijagoro
Posts: 3430
Joined: 06/03/2008 18:02

#905 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by alijagoro »

Pa zar Amerika nema vec baze u Saudiji :D
User avatar
alijagoro
Posts: 3430
Joined: 06/03/2008 18:02

#906 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by alijagoro »

<blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">⚡️Demonic settlers destroying aid meant for starving Palestinian families <br><br>I would tell you my opinion, but then I’ll get banned. <a href="https://t.co/CEcRcndLBo">pic.twitter.co ... </p>&mdash; War Monitor (@WarMonitors) <a href=" 14, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Buduci jevrejski naucnici
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#907 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by sehohari »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 17:54
sehohari wrote: 14/05/2024 17:32
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 17:13

Sta fali Jordanu? S obzirom gdje se nalaze, odrzati zemlju u relativnom miru je uspjeh.

Sisija su postavili Saudijci. Prije njega, tokom arapskog proljeca, bila je prica da je Amerikanci podsticu. Dobro se sjecam. Ne moze i jedno i drugo.

Postavili su diktatore, a tamo gdje nisu, onda su ih iskoristili....opet hoces i jedno i drugo.

Prava istina je da je tamo ditktatorluk i tiranija modus operandi tih zemalja. Sa ili bez uticaja Zapada.


A usput, vidimo kako kontrolisu Saudijce i ostale zaljevske monarhije. Tako sto im idu ljubit ruke. :roll:
Pa da, stabilokratija gdje narod jedva preživljava a kralj milijarde skuplja je sigurno super.

Ne ulazim u to šta je bilo oko njihovog arapskog proljeća, samo znam da je Egipat odmah iza Izraela po iznosu američke pomoći. A narodu te pare sigurno ne idu, već Sisiju za ostajanje na vlasti.
Saudija tu djeluje u paktu sa Amerima.

"Prava istina" je da ti izgleda na te narode gledaš kao stoku, pa valjda ionako nema veze bil ga zapad postavljao ili skidao "čobana" u tom "modusu operandi".
Mani se tih ljubljenja ruku, svi znamo da imaju američke baze.

Za mene je svako strano uplitanje u demokratsko-političke procese zločin. Bil ga diktator ili demokratija, niko nema pravo intervenisati u te stvari u jednom ili drugom smjeru i time remetiti društveni razvoj.
Svako društvo na vrhuncu svoje političke zrelosti dođe do neke vrste demokratije, ili makar do vladara koji pazi da je narod zadovoljan sa njim. Ali za to treba vremena, uspotava političkih institucija i tradicija, a to jedno društvo samo samo od sebe samo može da iznjedri, a ne da neka seljačina iz Teksasa koji je Bagdad vidio samo na mapi dođe i kaže "evo vam sad demokratija".

Zapad je uništio taj svijet, kraj priče.
Uopšte ne poričem da su i Arapi sami krivi, ali je definitivno samo podjeljena krivica.
Zapad je donio odluku da se na teritoriji Palestine formira Izrael i time trajno destabilizira obližnji region, sjebe društvena struktura Libanona (gdje je danas više izbjeglica nego domicilnih) direktno, a preko radikalizacije obljižnih zemalja indirektno.
Je li ih ja gledam kao stoku ili ti? Ti sugerises da oni treba da zive pod jednom vrstom diktatora (Hossein, Gadafi). Ili pod Sovjetima valjda?

Nemas ti sta ulaziti oko arapskog proljeca i time izbjegavati pricu. Kad je Mubarak svrgavan isla je prica o CIA i NGO operativcima na Tahrir trgu. Ne vidim kako Zapad kontrolise Saudijce kad oni rade sta hoce i kad hoce? Da ih stvarno kontrolisu, mogli su umjesto Iraka fino okupirati Saudiju.

Je li podjeljena krivica ili je kriv Zapad? Odluci se. Naravno da je Zapad unistavao taj svijet, kao i ostatak planete. I nastavlja da unistava. No odgovornost je valjda i na lokalcima? Ne mora se ici iz krajnosti u krajnost jbt. Ili najgora vrsta diktature, ili upiranje prstom u oko Zapadu. Moze li sta izmedju?

Jasno da nije lako kad imas kontra-struje protiv sebe, ali valja biti pametan pa se izborit za nesto. Ovi recimo sad u Izraelu pokazuju koliko su se zaglupili i unistavaju ono sto su generacije prije njih napravile.
Tvoj je citat "da je tamo ditktatorluk i tiranija modus operandi tih zemalja. Sa ili bez uticaja Zapada".
Ili da prevedemo na naški, šta ima veze ako zapad tamo napravi neku diktaturu, svakako su oni previše glupi da vladaju sobom.

Ja jesam za demokratiju, ali ne za "demokratiju". Ja sugerišem da treba da žive u vladavini koja je rezultat njihovog dosadašnjeg demokratskog razvoja (da se razumijemo, za mene to nije isto kao i intelektualni razvoj, imamo i Kinu kao diktaturu, pa ne bih rekao da su Kinezi zaostao narod).

Evo, moje mišljenje je da su se zajebali oko arapskog proljeća. Mislili su da mogu dovesti nekog još boljeg za sebe, a onda kada je došao neko ko im ne odgovara daj vrati na prijašnje stanje. Ali to je samo moja teorija, ne znam dovoljno oko tačnih događanja 2011/12. Samo znam da Amerika trenutno drži na vlasti ovo što imaju sada.
Zašto bi okupirali Saudiju kada tamo već odavno imaju svoje baze?
Nisam ja od onih idiota što misle da je sve oko nafte. Boli Amerikance briga za naftu, imaju je sada evo i sami dovoljno. Njima je važno da svi sljede njihovu politiku, ili da su makar dovoljno slabi da svakako nema veze šta misle.

I da, arapski narodi jesu velikim dijelom sami krivi. Ja se samo obazirem na mišljenje "šta ima zapad s tim, što oni sami ne mogu rješavati svoje probleme?".
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45678
Joined: 29/12/2005 01:20

#908 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by jeza u ledja »

Hakiz wrote: 14/05/2024 18:01
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 17:55
Hakiz wrote: 14/05/2024 17:44 Neću. Tema je Izrael.
Drago mi je da si skonto.
Opet ti. Nisi mogao odšutjeti, kao što ti ni prva reakcija nije mogla biti osim onog smijeha.

Bolan, ako ti smetam, ne reaguj na moje postove.

To možeš skontati?

Opet ćeš nešta reagovati, ne možeš drugačije, ali ja sam završio sa gubljenjem vremena na besmisleno prepucavanje.
Problem je sto reagujem na tvoj ad hominem? Ne mogu drukcije jer ne mogu da odgovorim na to? Vau.

Javio si se nicim izazvan na moju prepisku sa drugim forumasem i napisao nesto besmisleno i potpuno nevezano za temu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45678
Joined: 29/12/2005 01:20

#909 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by jeza u ledja »

sehohari wrote: 14/05/2024 18:07 Tvoj je citat "da je tamo ditktatorluk i tiranija modus operandi tih zemalja. Sa ili bez uticaja Zapada".
Ili da prevedemo na naški, šta ima veze ako zapad tamo napravi neku diktaturu, svakako su oni previše glupi da vladaju sobom.
Ne. Prevedeno na naski, nije samo problem u Zapadu. Sto si i sam napisao.

Ja jesam za demokratiju, ali ne za "demokratiju". Ja sugerišem da treba da žive u vladavini koja je rezultat njihovog dosadašnjeg demokratskog razvoja (da se razumijemo, za mene to nije isto kao i intelektualni razvoj, imamo i Kinu kao diktaturu, pa ne bih rekao da su Kinezi zaostao narod).
Pa jebiga meni ovo zvuci kao da ti njih nazivas zaostalim. :-)
Da uzmemo sad u pricu, ja ti garantujem da bi lako i neku zapadnu demokratiju ti stavio pod navodnike. Prema tome svaka demokratija je "demokratija" po toj racunici.

Evo, moje mišljenje je da su se zajebali oko arapskog proljeća. Mislili su da mogu dovesti nekog još boljeg za sebe, a onda kada je došao neko ko im ne odgovara daj vrati na prijašnje stanje. Ali to je samo moja teorija, ne znam dovoljno oko tačnih događanja 2011/12. Samo znam da Amerika trenutno drži na vlasti ovo što imaju sada.
Zašto bi okupirali Saudiju kada tamo već odavno imaju svoje baze?
Nisam ja od onih idiota što misle da je sve oko nafte. Boli Amerikance briga za naftu, imaju je sada evo i sami dovoljno. Njima je važno da svi sljede njihovu politiku, ili da su makar dovoljno slabi da svakako nema veze šta misle.

I da, arapski narodi jesu velikim dijelom sami krivi. Ja se samo obazirem na mišljenje "šta ima zapad s tim, što oni sami ne mogu rješavati svoje probleme?".
Nije to moje misljenje. Vec je moje misljenje da i pored uticaja sa Zapada (i sa Istoka), ti narodi dole trebaju preuzeti vise odgovornosti za svojom sudbinom, i ne praviti glupe poteze. (Mozda zvuci nevezano, ali primjer je SFRJ tokom i netom nakon WWII. Mi smo bar neko vrijeme balansirali izmedju raznih struja i popravili standard, a bili smo realno dno Evrope prije toga....na sta smo se vratili nakon SFRJ. :skoljka: )

I kad to prenesemo na pricu o Palestini, mozemo provuci cijeli niz pogresnih poteza koji su napravljeni u zadnjih 70 godina. Naravno da je kriv Izrael, kriv Zapad, krivi ostali igraci, ali odgovornost ultimativno lezi i na tebi. Sad doduse su i to izgubili, pa iskljucivo drugi odlucuju o tom jadnom narodu.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5737
Joined: 12/10/2014 01:12

#910 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by skupljac_zeljeza »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 11:47
skupljac_zeljeza wrote: 14/05/2024 11:44 University of Ljubljana students occupy faculty in protest against military operations in Gaza

Image

https://www.intellinews.com/university- ... za-325036/
tridesetak njih, odlicna brojka, s obzirom koliko se ultraljevica i razna lgbt udruzenja i migranti trude u europi napraviti haos...
Kakav ti je to ugođaj u umanjivanju važnosti propalestinskih prosvjeda? Ili nisi očekivao ovakav obrt gdje progresivne snage po svijetu sve više staju na stranu Palestine i njene borbe za opstanak.
Studenti Sveučilišta u Ljubljani zauzeli su glavnu predavaonicu na Fakultetu društvenih znanosti (FDV) u znak prosvjeda zbog izraelskih vojnih operacija protiv militanata Hamasa u Pojasu Gaze. Studenti traže da FDV i sveučilište, glavna slovenska obrazovna institucija, osude napade u Gazi kao genocid i podrže prava Palestinaca. Prosvjed je podržalo šest odsjeka FDV-a te studentski zbor i sedam odsjeka s drugih sveučilišta.

Slovenska ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon je izrazila zabrinutost zbog zaustavljenih pregovora između Izraela i Hamasa i upozorio na ofanzivu izraelskih odbrambenih snaga (IDF) u Rafi.

Fajon je također posjetila prelaz Rafah 11. maja, pozivajući na ponovno otvaranje prelaza kako bi se omogućila isporuka pomoći u Gazu. Prijelaz Rafah je prethodno zauzela ID.

Golob i Fajon također pozdravljaju glasanje Generalne skupštine UN-a za rezoluciju kojom se podržava punopravno članstvo Palestine u UN-u.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#911 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by sehohari »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:22
sehohari wrote: 14/05/2024 18:07 Tvoj je citat "da je tamo ditktatorluk i tiranija modus operandi tih zemalja. Sa ili bez uticaja Zapada".
Ili da prevedemo na naški, šta ima veze ako zapad tamo napravi neku diktaturu, svakako su oni previše glupi da vladaju sobom.
Ne. Prevedeno na naski, nije samo problem u Zapadu. Sto si i sam napisao.

Ja jesam za demokratiju, ali ne za "demokratiju". Ja sugerišem da treba da žive u vladavini koja je rezultat njihovog dosadašnjeg demokratskog razvoja (da se razumijemo, za mene to nije isto kao i intelektualni razvoj, imamo i Kinu kao diktaturu, pa ne bih rekao da su Kinezi zaostao narod).
Pa jebiga meni ovo zvuci kao da ti njih nazivas zaostalim. :-)
Da uzmemo sad u pricu, ja ti garantujem da bi lako i neku zapadnu demokratiju ti stavio pod navodnike. Prema tome svaka demokratija je "demokratija" po toj racunici.

Evo, moje mišljenje je da su se zajebali oko arapskog proljeća. Mislili su da mogu dovesti nekog još boljeg za sebe, a onda kada je došao neko ko im ne odgovara daj vrati na prijašnje stanje. Ali to je samo moja teorija, ne znam dovoljno oko tačnih događanja 2011/12. Samo znam da Amerika trenutno drži na vlasti ovo što imaju sada.
Zašto bi okupirali Saudiju kada tamo već odavno imaju svoje baze?
Nisam ja od onih idiota što misle da je sve oko nafte. Boli Amerikance briga za naftu, imaju je sada evo i sami dovoljno. Njima je važno da svi sljede njihovu politiku, ili da su makar dovoljno slabi da svakako nema veze šta misle.

I da, arapski narodi jesu velikim dijelom sami krivi. Ja se samo obazirem na mišljenje "šta ima zapad s tim, što oni sami ne mogu rješavati svoje probleme?".
Nije to moje misljenje. Vec je moje misljenje da i pored uticaja sa Zapada (i sa Istoka), ti narodi dole trebaju preuzeti vise odgovornosti za svojom sudbinom, i ne praviti glupe poteze. (Mozda zvuci nevezano, ali primjer je SFRJ tokom i netom nakon WWII. Mi smo bar neko vrijeme balansirali izmedju raznih struja i popravili standard, a bili smo realno dno Evrope prije toga....na sta smo se vratili nakon SFRJ. :skoljka: )

I kad to prenesemo na pricu o Palestini, mozemo provuci cijeli niz pogresnih poteza koji su napravljeni u zadnjih 70 godina. Naravno da je kriv Izrael, kriv Zapad, krivi ostali igraci, ali odgovornost ultimativno lezi i na tebi. Sad doduse su i to izgubili, pa iskljucivo drugi odlucuju o tom jadnom narodu.
Ne bi stavio zapadnu demokratiju pod navodnike, jer je ona ovdje rezultat razvoja demokratske tradicije.
Ne postoji demokratija kao uvozni produkt, već kao rezultat društvenih promjena iznutra.

U arapskim zemljama se to nije moglo desiti kao i u evropi jer su sve do sredine prošlog stoljeća bili pod direktnom kolonizacijom, treba vremena.

Slažem se oko kritike. Mislim da prvobitno i nisam htio odgovoriti tebi, već drugom forumašu koji je napisao "zašto se zapad treba tu brinuti".
Treba, jer je njihovo maslo. Čak i da arapske zemlje sutra ojačaju, opet put jedino ide preko Vašingtona.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18901
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#912 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by SmokingMan »

Sve je to dobro, mi smo se izgubili negdje nakon prvijh par protesta, ma hajde, mi skoro i ne ustajemo jedni za druge, da nam se sutra desi kao 92.ge, izginulo bi nas na kamare. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18901
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#913 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by SmokingMan »

#umeđuvremenu.
The Israeli Soldiers Who Took Their Own Lives While Fighting Hamas, Days After October 7
https://www.haaretz.com/israel-news/202 ... dded4f0000
Benjo34
Posts: 2013
Joined: 21/01/2018 00:49

#914 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by Benjo34 »

alijagoro wrote: 14/05/2024 18:04 <blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">⚡️Demonic settlers destroying aid meant for starving Palestinian families <br><br>I would tell you my opinion, but then I’ll get banned. <a href="https://t.co/CEcRcndLBo">pic.twitter.co ... </p>&mdash; War Monitor (@WarMonitors) <a href=" 14, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Buduci jevrejski naucnici
Vrhunski univerziteti skoluju vrhunske fasiste. Top of the class
User avatar
alijagoro
Posts: 3430
Joined: 06/03/2008 18:02

#915 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by alijagoro »

<blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">⚡️Hamas publishes footage of them destroying zionist tanks in Rafah <a href="https://t.co/Mx03L8otIa">pic.twitter.co ... </p>&mdash; War Monitor (@WarMonitors) <a href=" 14, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Nek ukrajinci gledaju i uce :D
swanfilter
Posts: 7998
Joined: 06/06/2008 18:52

#916 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by swanfilter »

Izraelci se nece smiriti sve dok USA ne rascisti i ne presjece. Ultimativno, ne deklarativno. Nakon USA, ostali kao domine reakcija. Tek tada ce se Izraelci malo zamisliti.

Arapi tamo nisu maslo za Ramazana. Al, i takva percepcija Izraelcima nikada nije smijela biti argument za nesto i uzrok sve prisutnije sizofrenije.

Moze USA postojati jos milenij. Moze ih taj milenij i dalje stititi i sponzorirati, al ne zive milijoni Amera oko Izraela i samo rastu brojem. Zive mrski Arapi, al zbog buducnosti se upravo sa tim Arapima trazi solucija, makar trajalo jos 50 ili 100 godina. Za tako pametan narod razmisljaju i previse samouvjereno. Ili je to narativ koji se fura, makar kruha ne jeo ...
Last edited by swanfilter on 14/05/2024 23:23, edited 2 times in total.
swanfilter
Posts: 7998
Joined: 06/06/2008 18:52

#917 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by swanfilter »

alijagoro wrote: 14/05/2024 22:58 <blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">⚡️Hamas publishes footage of them destroying zionist tanks in Rafah <a href="https://t.co/Mx03L8otIa">pic.twitter.co ... </p>&mdash; War Monitor (@WarMonitors) <a href=" 14, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Nek ukrajinci gledaju i uce :D
Zakljucak. I 7 mjeseci kasnije, tuneli su i dalje upotrebljivi. Oklop IDFja i dalje trpi. Hamas nije porazen.

Izraelu slijedi ponizenje. Bilo to danas ili kroz godinu dana, doci ce im iz dupeta u glavu. A problemi tek dosli na naplatu ...
Benjo34
Posts: 2013
Joined: 21/01/2018 00:49

#918 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by Benjo34 »

swanfilter wrote: 14/05/2024 23:12 Izraelci se nece smiriti sve dok USA ne rascisti i ne presjece. Ultimativno, ne deklarativno. Nakon USA, ostali kao domine reakcija. Tek tada ce se Izraelci malo zamisliti.

Arapi tamo nisu maslo za Ramazana. Al, i takva percepcija Izraelcima nikada nije smijela biti argument za nesto i uzrok sve prisutnije sizofrenije.

Moze USA postojati jos milenij. Moze ih taj milenij i dalje stititi i sponzorirati, al ne zive milijoni Amera oko Izraela i samo rastu brojem. Zive mrski Arapi, al zbog buducnosti se upravo sa tim Arapima trazi solucija, makar trajalo jos 50 ili 100 godina. Za tako pametan narod razmisljaju i previse samouvjereno. Ili je to narativ koji se fura, makar kruha ne jeo ...
Na prethodnoj temi sam dosta raspravljao o tome. To sto su sada Arapi mirni, mozda daje lazni osjecaj sigurnosti. Izrael dominira tim prostorom vec pola stoljeca, ali posljednjih godina se ponasaju bahato bez najboljeg shvatanja da ih je tu oko 10 miliona, među 500 miliona arapa koji na ovo posljednje sigurno ne gledaju blagonaklono I bez emocija. U eri kakvoj smo sad, posljednje sto im treba je ovo sto se bas desava..ako je na zapadu ovakvo stanje, zamislite kako zaista Arapi gledaju na Izrael? Nije da su ih voljeli ranije ali ovo sad..mislim da su svi sem njih sami svjesni sta se desava..il su jednostavno toliko ogrizli u mrznji..
Benjo34
Posts: 2013
Joined: 21/01/2018 00:49

#919 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by Benjo34 »

swanfilter wrote: 14/05/2024 23:22
alijagoro wrote: 14/05/2024 22:58 <blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">⚡️Hamas publishes footage of them destroying zionist tanks in Rafah <a href="https://t.co/Mx03L8otIa">pic.twitter.co ... </p>&mdash; War Monitor (@WarMonitors) <a href=" 14, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Nek ukrajinci gledaju i uce :D
Zakljucak. I 7 mjeseci kasnije, tuneli su i dalje upotrebljivi. Oklop IDFja i dalje trpi. Hamas nije porazen.

Izraelu slijedi ponizenje. Bilo to danas ili kroz godinu dana, doci ce im iz dupeta u glavu. A problemi tek dosli na naplatu ...
Jarane ovo ko na Rambo 3..
swanfilter
Posts: 7998
Joined: 06/06/2008 18:52

#920 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by swanfilter »

Benjo34 wrote: 15/05/2024 00:04
swanfilter wrote: 14/05/2024 23:12 Izraelci se nece smiriti sve dok USA ne rascisti i ne presjece. Ultimativno, ne deklarativno. Nakon USA, ostali kao domine reakcija. Tek tada ce se Izraelci malo zamisliti.

Arapi tamo nisu maslo za Ramazana. Al, i takva percepcija Izraelcima nikada nije smijela biti argument za nesto i uzrok sve prisutnije sizofrenije.

Moze USA postojati jos milenij. Moze ih taj milenij i dalje stititi i sponzorirati, al ne zive milijoni Amera oko Izraela i samo rastu brojem. Zive mrski Arapi, al zbog buducnosti se upravo sa tim Arapima trazi solucija, makar trajalo jos 50 ili 100 godina. Za tako pametan narod razmisljaju i previse samouvjereno. Ili je to narativ koji se fura, makar kruha ne jeo ...
Na prethodnoj temi sam dosta raspravljao o tome. To sto su sada Arapi mirni, mozda daje lazni osjecaj sigurnosti. Izrael dominira tim prostorom vec pola stoljeca, ali posljednjih godina se ponasaju bahato bez najboljeg shvatanja da ih je tu oko 10 miliona, među 500 miliona arapa koji na ovo posljednje sigurno ne gledaju blagonaklono I bez emocija. U eri kakvoj smo sad, posljednje sto im treba je ovo sto se bas desava..ako je na zapadu ovakvo stanje, zamislite kako zaista Arapi gledaju na Izrael? Nije da su ih voljeli ranije ali ovo sad..mislim da su svi sem njih sami svjesni sta se desava..il su jednostavno toliko ogrizli u mrznji..
Previse samouvjerenosti prisutno je kod njih.

Sta ne shvatam, oni i do USA imaju odnos koji je sve, samo ne zahvalan. Na svaku kritiku USA administracije odgovaraju kao da nije u pitanju drzava koja ih drzi kao kap vode na dlanu. Kako se ponasaju, sutra ce i njih popljuvati i optuziti ih antisemitizma bez pardona. Samo da im se ne ugodi.

Izraleci ignorisu moguce promjene u S. Arabiji i Jordanu prije svega. A svijet je takav, da vec sutra moze doci do istih tih promjena. USA je daleko. Zastita Izraela kosta resursa, a garancija je trenutna i dok okolnosti zavise od USA utjecaja. Od danas do sutra ...
User avatar
hilmija frlj
Posts: 996
Joined: 09/12/2019 16:33
Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine

#921 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by hilmija frlj »

Dovoljna je još samo jedna revolucija i Izraela nema.
Revolucija u Saudijskoj Arabiji.
Poput one u Iranu.
I tu je kraj cionističkog genocidnog režima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45678
Joined: 29/12/2005 01:20

#922 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by jeza u ledja »

hilmija frlj wrote: 15/05/2024 01:40 Dovoljna je još samo jedna revolucija i Izraela nema.
Revolucija u Saudijskoj Arabiji.
Poput one u Iranu.
I tu je kraj cionističkog genocidnog režima.
Saudijcima se samo moze desiti vojni puc, ne revolucija. Ne sa onakvom populacijom.

Saudijska Arabija nije ni po cemu nalik na Iran, niti ce ikad biti. Iran moze opstati bez Zapada, Saudija ne moze.

I kad bi se taj puc desio, dosao bi na vlast neki novi diktator, ili bi im se desila nova Libija, ili Irak.

Sve to zajedno ne bi nista promjenilo u vezi Izraela.
toska
Posts: 3063
Joined: 26/09/2016 14:08

#923 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by toska »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 11:19
Hakiz wrote: 14/05/2024 11:11
sumirprimus wrote: 14/05/2024 11:06 ha imali su sansu pustit taoce evo 10ak mjeseci i nisu.
Imaju i Izraelci šansu ne graditi ilegalna naselja, pa kada ih i izgrade ti naseljenici imaju šansu ne ubijati Palestince kako im se svidi, pa grade i ubijaju.

Svi imaju šanse koje ne koriste.
Pogresna premisa, izraleci imaju sansu graditi naselja, nelegalno, nije fer, i nije potez za mir, ali imaju sansu iz ugla jaceg.
Hamas potezom nepustanja zarobljenih izraelaca navlaci mizeriju svim stanovnicima gaze.


Za javnost priča je bila da Hamas traži primirje i puštanje palestinskih zatvorenika.
U oba slučaja Izrael bi dobio taoce, ali oni su Izraelu nebitni u svemu ovome, bezveze argument.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12672
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#924 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by dr_Evil »

hilmija frlj wrote: 15/05/2024 01:40 Dovoljna je još samo jedna revolucija i Izraela nema.
Revolucija u Saudijskoj Arabiji.
Poput one u Iranu.
I tu je kraj cionističkog genocidnog režima.
Neozbiljan si. nema tu ozbiljne vojske osim Irana, bili bi samo kurban za izraelske dronove, a tek za nuklearke.
Seyfo
Posts: 4373
Joined: 23/08/2011 14:12

#925 Re: Izraelsko Palestinski odnosi Vol 2

Post by Seyfo »

I pored svega,milijarda dolara dodatne pomoći u oružju Amerika daje izraelu. Džaba Rafah,džaba sve,vidi se ko tamo vlada i pita se.
Post Reply