Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#76 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sheilak »

edit
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#77 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Orbini »

osa
gdje bi joj bio kraj da se zvala recimo- suada, bar što se tebe tiče.
Jako plitko razmisljanje, ili povrsno citanje. Nisi u pravu i to je sve sto imam reci.


Jazz_Junkie
Stecci pripadaju prije svega bh. kulturnom naslijedju. Oni su epitafi kojima su se sluzili i katolici i pravoslavci sto ne znaci Srbi Hrvati. Nisu samo sljedbenici CB nositelji stecaka. Bosna je jacala sa svojim vladarima i nije se prirodno sirila na tudje njive. Vrhunac svoje moci je dozivjela sa Tvrtkom sto ne znaci da se CB sirila sa njom. Nijedan bosanski vladar osim Kulina bana nije bio sljedbenik CB sto je vjerojatno znak tome koliko je CB imala utjecaja u Bosni i Humu.
Tacno je da su stecci kulturoloski fenomen, ali je ipak tacno da pocetak tog obicaja pocinje sa pojavom hereze. Nema stecaka prije Kulina bana i prvih dojava o herezi. Najvjerovatnije su u pocetku heretici poceli sa tim obicajem, pa se poslije udomacio i kod drugih. Iako kulturoloski fenomen, stecci ipak najvise pripadaju tradiciji CB. A Kulin nije bio jedini sljedbenik CB. bila je vecina vladara cim se u poveljama pozivaju na autoritet CB. Bosanski vladari su imali specifican pristup vjeri - oficijelno su katolici, ali kod kuce itekako priznaju autoritet CB. Dali su stvarno bili istinski sljedbenici CB nije poznato - najvjerovatnije je da im CB odgovara iz prakticnih razloga jer nema ekonomskih potrazivanja i nije takmac u vlasti.

Evo ti ovdje par povelja gdje se spominju dostojanstvenici CB u vladarskim poveljama.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 49&t=57085
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#78 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

da promjenimo temu,o stečcima
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#79 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Prozor »

@osa

evo, malo tendenciozno, ko ima vise veze sa Katarinom, ja kao gradjanin Bosne i Hercegovine ili ti kao gradjanin Hrvatske? ne zamjeri
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#80 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by osa »

Prozor wrote:@osa

evo, malo tendenciozno, ko ima vise veze sa Katarinom, ja kao gradjanin Bosne i Hercegovine ili ti kao gradjanin Hrvatske? ne zamjeri
ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#81 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

ili ja govorim japanski,ili je to toliko teško, ponavljam:

Od današnjih cca 4 miliona stanovnika BiH,smatra li iko da su mu pradjedovi bili podanici bosanskih kraljeva.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#82 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by osa »

zonbirile wrote:ili ja govorim japanski,ili je to toliko teško, ponavljam:

Od današnjih cca 4 miliona stanovnika BiH,smatra li iko da su mu pradjedovi bili podanici bosanskih kraljeva.


pokušaj hrvatski, s japanskim izgleda ne ide
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#83 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by MA DAJ... »

osa wrote:
Prozor wrote:@osa

evo, malo tendenciozno, ko ima vise veze sa Katarinom, ja kao gradjanin Bosne i Hercegovine ili ti kao gradjanin Hrvatske? ne zamjeri
ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.

Cist provokator...

koja si ti psihopata,a jos usput nacionalista...najgora konbinacija.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#84 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Prozor »

osa wrote:
Prozor wrote:@osa

evo, malo tendenciozno, ko ima vise veze sa Katarinom, ja kao gradjanin Bosne i Hercegovine ili ti kao gradjanin Hrvatske? ne zamjeri
ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.
dobro eto, ne znam jesam li crnogorac ili uzicanin ali ako je tako onda ti. mada ja koristim njen simbol kao svoj. :roll:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#85 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by osa »

MA DAJ... wrote:
osa wrote:
Prozor wrote:@osa

evo, malo tendenciozno, ko ima vise veze sa Katarinom, ja kao gradjanin Bosne i Hercegovine ili ti kao gradjanin Hrvatske? ne zamjeri
ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.

Cist provokator...

koja si ti psihopata,a jos usput nacionalista...najgora konbinacija.
ako mi kažeš šta nije istinito u mom postu, složit ću se s tobom, da sam taj....
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#86 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by MA DAJ... »

ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.[/quote]


Cist provokator...

koja si ti psihopata,a jos usput nacionalista...najgora konbinacija.[/quote]

ako mi kažeš šta nije istinito u mom postu, složit ću se s tobom, da sam taj....[/quote]

Zasto si spomenuo za necije porijeklo iz uzica ili c.g,vezano za ovu temu???
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#87 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Pietje_Bel »

Cuo sam da je Bosanska kraljica katarina imala Poljsku krv.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#88 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

zonbirile wrote:ili ja govorim japanski,ili je to toliko teško, ponavljam:

Od današnjih cca 4 miliona stanovnika BiH,smatra li iko da su mu pradjedovi bili podanici bosanskih kraljeva.




i dalje stoji isto pitanje.Čudno kako se pojedini ne javljaju,inače su svakom loncu poklopac.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#89 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Van Halen »

Ja se javljam, jesu moji.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#90 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sheilak »

zonbirile wrote:
Od današnjih cca 4 miliona stanovnika BiH,smatra li iko da su mu pradjedovi bili podanici bosanskih kraljeva.






Ovako, sa očeve strane moji su preci porijeklom iz Zadra , nakon toga doselili su se u Liku , da bi na kraju ostali u Krajini ( bosanskoj ). Bili su katolici, ali prije nekih 300 godina :-D Inače, prezime koje nosim ( iako vrlo cudno :-D ) postoji u sva tri naroda.

Sa majčine strane ima i madjarske ( i austrijske ) i čiste :-D bosanske krvi. Mozda ima jos neka kapljica krvi nekog drugog naroda, ali za ove, gore pobrojane, sigurno znam.

Vjerujem da je bar neko od svih tih naroda bio podanik barem jednog bosanskog kralja. :) A zasto i ne bi bio?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#91 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by osa »

MA DAJ... wrote:ako su tvoji preci doselili iz užica ili crne gore, što na temi o prezimenima možemo saznati o dobrom broju današnjih bošnjaka, onda izvini ali JA.

Cist provokator...

koja si ti psihopata,a jos usput nacionalista...najgora konbinacija.[/quote]

ako mi kažeš šta nije istinito u mom postu, složit ću se s tobom, da sam taj....[/quote]

Zasto si spomenuo za necije porijeklo iz uzica ili c.g,vezano za ovu temu???[/quote]

nije mi jasno kako ne možeš shvatiti kontekst u kome sam to spomenuo. naime porodica moje majke je čistp bosanska iz tuzle, nemam nikakvih podataka da su se nekud selili ili doseljavali, a kamara bošnjaka se kune u svoje bosanske korijene, u bogumile i kristjane, a na forumu o prezimenima u bih, na pitanja od kuda potječu za skoro svako drugo prezime se navode gradovi iz srbije, crne gore, sandžaka i sl., s obzirom na porijeklo njihovih prezimena, moram primjetiti nesuglasje s njihovim vjekovnim bošnjaštvom, rekoh vjekovnim, jer sadašnje nije upitno, ali je upitno "čija je katarina kosača". da li sada shvaćaš kontekst.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#92 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

sheilak wrote:
zonbirile wrote:
Od današnjih cca 4 miliona stanovnika BiH,smatra li iko da su mu pradjedovi bili podanici bosanskih kraljeva.






Ovako, sa očeve strane moji su preci porijeklom iz Zadra , nakon toga doselili su se u Liku , da bi na kraju ostali u Krajini ( bosanskoj ). Bili su katolici, ali prije nekih 300 godina :-D Inače, prezime koje nosim ( iako vrlo cudno :-D ) postoji u sva tri naroda.

Sa majčine strane ima i madjarske ( i austrijske ) i čiste :-D bosanske krvi. Mozda ima jos neka kapljica krvi nekog drugog naroda, ali za ove, gore pobrojane, sigurno znam.

Vjerujem da je bar neko od svih tih naroda bio podanik barem jednog bosanskog kralja. :) A zasto i ne bi bio?



Ma nisam mislio personalno,ali boli kako se ljudi osjećaju izgubljeno na obično pitanje,jer su stalno drilovani nekim drugim stvarima ,zaboravljajući,suštinu,istoriju,korjenje-kreirajući neku novu istoriju za potrebe sadašnjeg trenutka.Niko nije manje,to što jeste,niti mu treba zatamljivati svijest, o tome,a u isto vrijeme se pozivati na hiljadugodišnju tradiciju Bosne.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#93 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Air Ramiz »

Jazz_Junkie wrote: Stecci pripadaju prije svega bh. kulturnom naslijedju. Oni su epitafi kojima su se sluzili i katolici i pravoslavci sto ne znaci Srbi Hrvati. Nisu samo sljedbenici CB nositelji stecaka. Bosna je jacala sa svojim vladarima i nije se prirodno sirila na tudje njive. Vrhunac svoje moci je dozivjela sa Tvrtkom sto ne znaci da se CB sirila sa njom. Nijedan bosanski vladar osim Kulina bana nije bio sljedbenik CB sto je vjerojatno znak tome koliko je CB imala utjecaja u Bosni i Humu.
To nema veze s mozgom. Vladari su zbog politike prihvatali katolicanstvo kako bi dobili krunu odnosno kako bi zadobili status podobnih u krscanskoj Evropi, uostalom to je uradio i Kulin Ban na bilinom polju, ali je samo izlevatio Papu jer se CB pocela jos vise sirit. Druga stvar, ovo odvajanje Huma od Bosne je zaista smjesno, sto je jedan falsifikat hrvatskih historiografa kako bi se napravio kontinuitet sa Hercegovinom i kako bi joj se dao neki drzavni znacaj, sto ona nikad nije imala. Hum je postao dio Bosne pocetkom 14. vijeka, ali je CB imala mnogo ranije uticaj na tu regiju.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#94 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Prozor »

hajde da ovako postavimo stvari, vi morate prestati tumaciti srednjovjekovni period kroz sadasnju nacionalnu prizmu! Vecini plemica je bila svejedno za njihovim narodom, samo im je bila bitna zemlja koju taj narod obradjuje. Isto stoji i za bosanske plemice, sto iz vremena nezavisne Bosne sto iz vremena osmanske uprave. Kraljica Katarina Kosaca-Kotromanic je bila Kraljica Kraljevine Bosne! Tada nezavisne i suverene drzave. Uz to i posljednja. Sada imamo Bosnu i Hercegovinu, nezavisnu i suverenu drzavu, koja bastini tradiciju te Kraljevine. (Samo sto narod sada bira svoje plemice...) Sa time, Kraljica Katarina je bosanska i onih sto se sa Bosnom identifikuju, kratko i jasno...
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#95 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sodom »

Jasno samo da kazem, Katarina je moja. Nadjite sebi drugu :lol: ...
a teme.. pa naša, čija će bit?
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#96 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sodom »

Air Ramiz wrote:
in33sa wrote:A danas Bosna puna Katarina... kod Bosnjaka.
Naravno da ti sve gledas kroz usko-rasisticku vizuru, cuj puno Katarina kod Bosnjaka?! Pa jel to ti mislis da je Katarina hrvatsko ime :lol: za tvoju informaciju to je grcko ime, isto ko i hefta koje ima u ustima bosnjaka po vazdan. Dakle, ako su Hrvati opterecini imenima, ja nisam, jer postujem svoju historiju.
mozda je covjek mislio u konetksu da su joj djeca poprimila islam kako i jesu, tako da je danas vaistinu kod bosnjaka puno malih i velikih katarina...kužiš?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#97 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

Air Ramiz wrote:
Jazz_Junkie wrote: Stecci pripadaju prije svega bh. kulturnom naslijedju. Oni su epitafi kojima su se sluzili i katolici i pravoslavci sto ne znaci Srbi Hrvati. Nisu samo sljedbenici CB nositelji stecaka. Bosna je jacala sa svojim vladarima i nije se prirodno sirila na tudje njive. Vrhunac svoje moci je dozivjela sa Tvrtkom sto ne znaci da se CB sirila sa njom. Nijedan bosanski vladar osim Kulina bana nije bio sljedbenik CB sto je vjerojatno znak tome koliko je CB imala utjecaja u Bosni i Humu.
To nema veze s mozgom. Vladari su zbog politike prihvatali katolicanstvo kako bi dobili krunu odnosno kako bi zadobili status podobnih u krscanskoj Evropi, uostalom to je uradio i Kulin Ban na bilinom polju, ali je samo izlevatio Papu jer se CB pocela jos vise sirit. Druga stvar, ovo odvajanje Huma od Bosne je zaista smjesno, sto je jedan falsifikat hrvatskih historiografa kako bi se napravio kontinuitet sa Hercegovinom i kako bi joj se dao neki drzavni znacaj, sto ona nikad nije imala. Hum je postao dio Bosne pocetkom 14. vijeka, ali je CB imala mnogo ranije uticaj na tu regiju.

Samo pojasni konstrukciju-"vladari su zbog politike prihvatili katoličanstvo kako bi dobili krunu,odnosno zadobili status podobnih u krščanskoj Evropi."

A evo da te umirim po zadnjim nalazima u piramidama u Visokom nađen je popis stanovnika Bosne iz 14 stoljeća.Imamo
43% bogumila koji inkliniraju ka islamu,33% pravoslavaca,16% katolika,i 8% neopredjeljenih.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#98 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

Katarina Kosača ( kraljica) udata za srpskog kralja StefanaTomaša , znači srpska kraljica jer joj se muž tako nazivao kao i svi njegovi preci!
Ako lažem ubio me Bog , samo im pogledajte ličnu kartu u vidu povelja , i sva forenzika je bezpredmetna na ovom topiku! :D

Ona je mogla biti sa Madagaskara bantu porekla , ali je srpska kraljica , jer tako piše njen muž o samom sebi! , a kruna joj je Nemanjićka!!

Neverovatno ali istinito ,da niko nije ni pomenuo ono što je navažnije , titula!! , a i što bi kad boli istina!!
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#99 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

vidim da si kao mali bojao se mraka,ni humor ti nije kakav
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#100 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

Bolje se bojati mraka nego istine! , a humor mi nije jača strana zbog mračnih posledica! :wink:

Katarina je kći hercega šćepana udata za srpskog kralja koji vodi poreklo iz "Bosne ponosne"!!

Tomaš nosi krunu Nemanjića , Šćepan se poziva na sveca Nemanjićkog , i to sve gotovo 100 godina nakon izumiranja dinastije!
Čudo jedno je koliko su ih voleli da su i nakon toliko vremena pozivali se na "strance" iz neke tamo "strane Raške!!(svašta)!

A moj omiljeni hrvatski klasik fra Andrija(1704-1760) i z nepoznatih razloga pominje ćaću Kaćinu i one "strane" šizmatičke Nemanjiće!(opet svašta)

Evo fine zadnje finalne strofe gde veli!!

..Viteški se oni podnesoše,
sto hiljada glava odsikoše,
osvetiše Nemanića tilo,
koje skoro biše izgorilo.

Rad čudesa kaluđera Save
slovinskega sve države slave,
a najveće hercega Stipana,
svetog Save banovina zvana
.



Ti ostani u mraku jer te svetlo može spržiti , a to definitivno nije smešno!!
Post Reply