Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#76 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

naravno da je ovo forum i da svako svoje misljenje i muku iznese
ali bitno je kako ko ovaj forum shvata
ja ga shvatam ako razmjenu misljenja i iskustava
a neko ga shvata drugacije
neko odma kaze ma ta ce tamo neki dokrtor uzmi plovku kruske i rijesio si problem
naravno ko god je normalan nece posegnuti sa tabletama na osnovu price sa foruma
forum moze uputiti osobu na pravu adresu ili da trazi u odredjenom pravcu

evo super pa se haubica javio moze nam
iz svog iskustva dati koje odgovore
posavjetovati uputiti

forum treba vise shvatit kao grupnu terpaiju
User avatar
Entropio
Posts: 7834
Joined: 21/11/2010 21:49

#77 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Entropio »

.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#78 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

apsolutno se slazem pogotovo sto se tice sugestija u vezi lijekova.......
Napisao sam zbog, nazalost, neprijatnog iskustva. Moj klijent (tinejdzerka) izvrshila je samoubistvo, jer su tetke/komshinice/prijatelji ... znali bolje od nekog strucnog lica.

Pokushali smo ispraviti, ali bilo je prekasno ... :( :( :( :( :(

Zato vas to MOLIM imajte u vidu da mnogi citaju i primijenjuju onu shto pronadju na netu.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#79 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

@haubice
evo laik sam pa da pitam
moze li covjek sam sebi nekako pomoci, nekom autosugestijom, ono sto bi se reklo da sam sebi kazes ma nece to tako bit nego ce ovako, kontas
i cime da se mozak pozabavi pa da zboravim na strahove, evo kao sto postavljac teme rece strah ga napada u autu
kako da se i moze li se izboriti sa tim strahom bez tableta, ako su blazi oblici u pitanju
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#80 Re: anksioznostttttttttttt

Post by graue_maus »

tesko je svakom bolesniku ali ovi slucajevi su posebni , govorim iz iskustva jer je mi dosta familije nakon rata proslo kroz razne dusevne poremecaje ... sta da kazem samo se osloniti na tablete nije rjesenje nego od svega pomalo i pomoc voljenih ....a tim voljenim trebaju dobri zivci i strpljenje za bolesne ......mislim sto prije se pocne sa terapijom to je bolje .....
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#81 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

@serum, nema namjeru da ulazim u diskusije tebi tvoje znanje meni moje, iskreno nadam se da cesh mnogima pomoci sa svojim savjetima.

Sve shto sam postavio iza toga stojim imenom i prezimenom jer me pojedinii forumashi znaju i licno.

pozz


@headbengar, izvini, eticki ne smijem ( a i ne zelim ) davati blo kakve savjete, zao mi je shto su neki pogreshno protumacili onaj post

Lijep pozdrav!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#82 Re: anksioznostttttttttttt

Post by plain vanilla »

meni je drago da je otvorena tema o anksioznosti jer mnogi ljudi u BiH nikad nisu ni culi za ovaj poremecaj/bolest

naravno da se ne treba razbacivati preporukama lijekova, ali ako je neko odlucio naci lijek na internetu, taj ce i naci i popiti, pisali mi o tome ili ne

tema je dobra jer se moze diskutovati o simptomima, nacinima lijecenja...i sl
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41451
Joined: 29/06/2011 23:39

#83 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dječak sa šibicama »

Ja ne vidim problem u tome sto neki spominju lijekove koje piju, famozni Zoloft se ionako ne moze kupiti bez odgovarajuceg ljekarskog recepta.

Niti bilo koji drugi lijek iz tog ranga, sertralina, i slicno.

Pa ni obicni lijek za umirenje, apaurin obicni, ne moze se dobiti bez lijecnickog recepta.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#84 Re: anksioznostttttttttttt

Post by headbanger »

@haubica
ok razumijem
a mozes li makar da nas uputs na kakav kvalitetan i provjeren sajt, gdje se mozemo bolje informisati o ovom problemu
vjerujem da si dostupan na PP ako nekome bude potrebna pomoc
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41451
Joined: 29/06/2011 23:39

#85 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dječak sa šibicama »

http://www.depresija.org/

malo guglanja i to je to

solidan sajt, sa korisnim savjetima.. mene prenerazilo koliko mlade raje ima problema sa anksioznoscu.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#86 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

headbanger wrote:@haubica
ok razumijem
a mozes li makar da nas uputs na kakav kvalitetan i provjeren sajt, gdje se mozemo bolje informisati o ovom problemu
vjerujem da si dostupan na PP ako nekome bude potrebna pomoc
Vec sam prije napisao (po mom mishljenju ):

Jedan od najvecih strucnjaka za “generalni anksiozni poremecaj” (nadam se da je prevod dobar) od GAD (generalised anxiety disorder) je dr Borkovec (CBT - cognitive-behavioural therapy ). Drzao je seminare u Hrvatskoj, najbolje da potrazish nekoga u Sarajevu koji je bio na seminarima /“work shops” kod pomenutog.

Osim toga, u zadnje vrijeme je testirana 'acceptance-based therapy' za GAD - koja je “vrsta" CBT i pokazuje dobre rezultate, pa ako ima neko da radi tu vrstu terapije...

pozz
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#87 Re: anksioznostttttttttttt

Post by graue_maus »

dječak sa šibicama wrote:Ja ne vidim problem u tome sto neki spominju lijekove koje piju, famozni Zoloft se ionako ne moze kupiti bez odgovarajuceg ljekarskog recepta.

Niti bilo koji drugi lijek iz tog ranga, sertralina, i slicno.

Pa ni obicni lijek za umirenje, apaurin obicni, ne moze se dobiti bez lijecnickog recepta.
nemoj 2 puta rec , znam neke koji razmjenjuju lijekove ko bonbone , kad sam bila kod tetke ono zijanila se koliko lijekova trosi pun neki nesseser ...kad ono ide kona na kafu i onda mijenjaju jos tablete:shock: ove su ti bolje itd ja ostala bez rijeci....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41451
Joined: 29/06/2011 23:39

#88 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dječak sa šibicama »

graue_maus wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ja ne vidim problem u tome sto neki spominju lijekove koje piju, famozni Zoloft se ionako ne moze kupiti bez odgovarajuceg ljekarskog recepta.

Niti bilo koji drugi lijek iz tog ranga, sertralina, i slicno.

Pa ni obicni lijek za umirenje, apaurin obicni, ne moze se dobiti bez lijecnickog recepta.
nemoj 2 puta rec , znam neke koji razmjenjuju lijekove ko bonbone , kad sam bila kod tetke ono zijanila se koliko lijekova trosi pun neki nesseser ...kad ono ide kona na kafu i onda mijenjaju jos tablete:shock: ove su ti bolje itd ja ostala bez rijeci....
To su neodgovorne osobe, zaista.

Ja samo mogu preporuciti svima da se oko bilo koje bolesti, prvo obrate ljekaru. Koliko god neki od njih bili bahati, ovakvi ili onakvi, oni su strucnjaci za svoj posao.

Davati sam sebi terapije, i izmisljati dijagnoze napamet, ne da je glupo... recimo, u anksioznosti je cesta pojava vrtoglavica i glavobolja, te dvije pojave mogu biti simptomi bar nekoliko desetina vrsta bolesti. Zato postoje ljekari koji ce ti dati dijagnozu. Prosjecan psihijatar, ako su ti svi ostali nalazi u redu (CT, RTG vratne kicme, RTG sinusa, recimo par primjera), pokusat ce sa terapijom za AD poremecaj. Ako nema rezultata, mozda i nisi zdrav, odnosno mozda nije problem samo u anksioznosti.
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#89 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

@haubica_i_to_teshka nisam ovdje da dijelim savjete, već sam iznosim svoje probleme, a takođe tražim savjete.
Što se tiče etike koju spominješ, pa evo po mnogim forumima (ako me nebanuju) npr. forum ZANOVIDAN, postoji onkologinja, koji savjetuje sve bolesnike i njihove bližnje,naravno kada je ljubazno pitaš.......
Bez ljutnje, ali ako nemaš savjeta ,neželiš pomoći, ne znam šta radiš na ovom podforumu....


GAP je generalizirani anksiozni poremećaj, koji se dijagnosticira uglavnom ukoliko postoji, pored tjeskobe, panični napadi, neke vrste fobija ili depresija.Mislim da danas psihijatri prečesto kao dijagnozu daju baš ovaj GAP (i meni je dodijeljena ova dijagnoza), i onda daju ove kako oni kažu "najnovije ad" tipa Zoloft,Asentra,Prozac i sl.
Ja sam do sada pored dr iz Kosheva bio još kod Loge, ali nevjerujem da u Sarajevu ima dr koji zna zlatnu proceduru za liječenje GAP-a, tj.kongitivno-biheviarnu terapiju.Logo se fali da zna, ali.........
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#90 Re: anksioznostttttttttttt

Post by PeshtA »

Sto nebi kakvom hodzi/popu/rabinu malo otisao pa probao sa duhovne strane smiriti "demone" koji te muche i tjeraju na takva osjecanja
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#91 Re: anksioznostttttttttttt

Post by lajk »

:thumbup: :thumbup:
haubica_i_to_teshka wrote:Image

Image

Stvarno lijepo bi zamolio pojedine da se PRESTANU “igrati” sa tudjim zdravljem, davanjem dijagnoza a narocito sa prijedlozima o lijekovima. Vishe od 10- god radim sa ovakvim slucajevima i bez “testiranja” ne bih se usudio dati bilo kakvu dijagnozu ovako na forumu

Vjerujem sa pishete iz najboljih namjera, ali ipak prepustite nekom kome je to posao, ko moze da postavi pravilnu dijagnozu “licem u lice”.

Mali prilog (ne znam shta drugo da uradim osim ovih fotografija koje mozete ali i nemorate da uvazite)) :-D kako bih dao bar neku vrijednost ovom gore napisanom.

Izvinjavam se ako sam nekoga povrijedio !
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#92 Re: anksioznostttttttttttt

Post by svjezi_ustipak »

serum wrote:@haubica_i_to_teshka nisam ovdje da dijelim savjete, već sam iznosim svoje probleme, a takođe tražim savjete.
Što se tiče etike koju spominješ, pa evo po mnogim forumima (ako me nebanuju) npr. forum ZANOVIDAN, postoji onkologinja, koji savjetuje sve bolesnike i njihove bližnje,naravno kada je ljubazno pitaš.......
Bez ljutnje, ali ako nemaš savjeta ,neželiš pomoći, ne znam šta radiš na ovom podforumu....


GAP je generalizirani anksiozni poremećaj, koji se dijagnosticira uglavnom ukoliko postoji, pored tjeskobe, panični napadi, neke vrste fobija ili depresija.Mislim da danas psihijatri prečesto kao dijagnozu daju baš ovaj GAP (i meni je dodijeljena ova dijagnoza), i onda daju ove kako oni kažu "najnovije ad" tipa Zoloft,Asentra,Prozac i sl.
Ja sam do sada pored dr iz Kosheva bio još kod Loge, ali nevjerujem da u Sarajevu ima dr koji zna zlatnu proceduru za liječenje GAP-a, tj.kongitivno-biheviarnu terapiju.Logo se fali da zna, ali.........
KBT terapeuta u Sa ima nekoliko, uglavnom je u pitanju privatluk.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#93 Re: anksioznostttttttttttt

Post by svjezi_ustipak »

serum wrote:
svjezi_ustipak wrote:
serum wrote: hehehe
Ima i gorih...
Gledaj mene....od uzv abdomena, kamen u žući (nema ni pijeska)
Onda šećer, radio OGTT test , zatim RTG vratne kičme, kolkonoskopiju, irigografiju (zbog proljeva), ultrazvuk srca, ekg (po hiljadu puta, što u hitnoj što privatno, uvijek naravno uredu),CT glave (moždani,natjerao doktore da mi snime) na kraju kao šlag na toru Magnet pankreasa.
Ovaj na kraju uzv srca, je rekao da više neidem nigdje drugo osim psihijatru....čista hipohondrija (pa sam dodao udružena sa panick attack i aniksioznost).
Sve u svemu ima tu još dosta mojih dijagnoza, od tumora jetre, gušterače, sarkoma, Hočkin limfoma i sl...
Kako se boriš, uzimaš li kakvu terapiju??
Zoloft uzimam 3-4 godine sve mi je lošije, treba mi info za dobrog psihića (neću tipa Logo, Lukačević,Kulenović)?
trebas promjeniti lijek i umjesto Zolofta uzeti cisti antidepresiv.
probaj sa kognitivno-bihevioralnom terapijom. guglaj Sandra Muratovic iz Sarajeva.

Hvala na savjutu.
Šta misliš pod tim "čisti antidepresiv"? Navedi mi primjer jednog takvog ad?
Da li misliš na triklične ad ili?
ublizu si ali to ne ide tako. bez pravog pregleda i psihijatra uzivo niko ti ne moze sa sigurnoscu ista reci, ovo forumsko pisanje je samo iznosenje misljenja i cisto je informativno. u svakom slucaju si zreo za kontrolu. KBT ima odlicne rezultate u lijecenju stoga ne bi lose bilo da se sa svojim dr posavjetujes oko toga.
triple-xxx
Posts: 1
Joined: 27/02/2012 18:10

#94 Re: anksioznostttttttttttt

Post by triple-xxx »

bez brige. samo da znas da ti se nista nece desiti, bez obzira sta ti se motalo po glavi. svaki dan je sve slabija i slabija. moras biti strpljiv. kad pomislis da je nestala, moze da se vrati svakog trenutka. u tom slucaju ne gubi nadu. pojacaj imunitet i koristi b komplex. znaci, bez obzira na sve , Tokom vremena ce polagano nestajati. bavi se nekom aktivnoscu, cisto da zaboravlja na to.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#95 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

PeshtA wrote:Sto nebi kakvom hodzi/popu/rabinu malo otisao pa probao sa duhovne strane smiriti "demone" koji te muche i tjeraju na takva osjecanja
:D ja bi salio i stravu za svaki slucaj ... :cry: :lol:
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#96 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

pocascen sam koliko vas zapravo djeli savjete i prijedloge i stvarno vam hvala na tome necu osporavati nicije misljenje jer svi smo genetski razliciti sto znaci da odredjene stvari metode i lijekovi nece uticati isto na sve nas drago mi je i ovim vam se putem zahvaljujem a najradije bih vas sve skupio na jedno mjesto i pocastio kaficom nastojim da citam sve vase postove i mogu reci da ste mi dali veliku nadu u sto skoriji oporavak :-) :-) :-) :-) trenutno sam dosao kuci jer sam ostavio fino drustvo u jednom kaficu lazuci da me muci stomak a ustvari me pocela zezati anksioznost i onaj osjecaj panike jos jednom vam hvala samo pisite laku noc vam zelim!!!!!!! :roll: :roll: :roll:
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#97 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shuma.ispod.pazuha »

10 savjeta protiv anksioznosti


1. Postaje lako voljeti i shvatiti ljude ako se ne poistovjećujete s onim što oni misle da jeste ili s onim kako oni sami sebe vide.

2. Situaciji, osobi ili nekom događaju ne zahtijevaj više da te zadovolji ili usreći, nego njihovoj prolaznoj i nesavršenoj naravi dopusti da bude takva kakava jest.

• Ako ste ljuti na neku osobu; Ja ne zahtijevam da me usrečiš jer moja sreća ne počiva u tebi. Beskrajno uživam u tvom društvu i ugodno mi je stobom ali nisam ovisan.
ili
Stvarno te ne trebam da bih bio sretan. Samo sam se zavaravao da bez tebe ne mogu biti sretan. Ti nisi uvjet za moju radost, moju sreću.
(Ovo može biti korisno i za neku osobu i za neku stvar)

• Ako želiš popraviti neko stanje ili situaciju, beskorisno je reagirati i djelovati iz predrasuda. Ono što vam treba je razumijevanje nekoga ili nečega, a ne osuda.

3. Ja nisam i ne svodim se na svoje misli, emocije, osjetilne opažaje i iskustva. Ja se ne mogu svesti na sadržaj svog života. Ja jesam ovaj život, ovaj trenutak, a ne prošlost ili budućnost.

4. Sve dok ne postaneš svjestan svojeg ega, sve dok se poistovjećuješ s misaonim oblicima kao : moje, što više, trebam, moram imati, nije dovolnjo i sl. vjerovat ćeš i poistovječivat ćeš se s onim što ti govore drugi da jesi.

5. Umjesto da zamjeraš, zanemari prigovaranja, pohlepu, nečasnost, ono što su drugi trebali napraviti ili nisu, zanemari nesvjesno stanje drugih. Ne reagiraj na ego drugih ljudi. Shvati da nije riječ o nečem osobnom;

Kad shvatite da je ono na šta reagirate kod drugih istodobno i u vama, počet ćete postajati svjesni svake situacije i trezveno je sagledati bez uplitanja emocija.

6. Priznavanje dobra koje već imate u životu temelj je sveukupnog obilja.

Pružajte ljudima ono što smislite da ljudi zadržavaju za sebe i ne daju vama, a htjeli bi: pohvalu, poštovanje, pomoć, nježnu brižnost i sl.
Ne možete ili nemate toga? Samo se ponašajte kao da imate i možete, pa ćete i imati.
*Kada priznate obilje i dobro koje postoji svuda oko vas, tada se budi i usnulo obilje u vama.

7. Ako ne možete prihvatiti nesigurnost onda se ona pretvara u strah. Ako vam je savršeno prihvatljiva, vaša nesigurnost se pretvara u sve veću životnost, volju i stvaralaštvo.

Prihvatiti puno puta znači da se odričete pokušaja razumijevanja i shvaćanja i da se u tom stanju neznanja osijećate ugodno.
Što god u potpunosti prihvatite donijet će mir i otvoriti putove za nova riješenja.
Npr. dogodila se nesreća,...ako si nesretan zbog nesreće to predstavlja još samo jedan sloj nesreće, umjesto toga da želiš promijeniti ovaj trenutak nesreće možeš li svjesno i u potpunosti prihvatiti da se ovog trenutka tako osijećaš, a da se ne poistovječuješ s nesrećom?

8. Budite prisutni i odredite prioritete.

Ne možete sve napraviti danas, stoga odredite najvažnije i esencijalno i zaustavite se na tome.
Nevjerojatno je koliko prisutnost u jednoj aktivnosti obnavlja i pročišćava pozitivnu energiju i uklanja stres.
Planirajte barem jednom tjedno nešto samo za sebe.

Bez obzira što to bilo: kupka, popodnevni odmor, slušanje glazbe, šetnja ili jednostavno biti u miru, planirana aktivnost samo za vas nahranit će vašu pozitivnu energiju (pri tome ne mislimo na šoping ni išta drugo gdje se nešto kupuje!)

9.. Duboko udahnite.

Kad smo pod stresom dišemo plitko i ubrzano. Ako usporimo disanje, dat ćemo do znanja svojem tijelu da situacija i nije sasvim loša.

*Vježba za jačanje prisutnosti i svjesnosti:
Tri puta u toku jednog dana (znaći ne tri puta za redom) svjesno udahnite zrak kroz nos i izdahnite na usta. S vremenom možete povećati broj udaha i izdaha kroz dan ili ujutro napraviti jedan skupni od 20 uzdaha i izdaha.
Ova vježba je dobra i za koncentraciju i za smirenje.

Distancirajte se.

Zatvorite oči i promatrajte sami sebe kao da ste neka druga osoba.
Sami sebi dajte savjet koji biste dali nekom drugom u stresnoj situaciji.

Postavite si četiri dobra pitanja.

Što je to trenutačno tako grozno?
Što se u najgorem slučaju može dogoditi?
Kolika je vjerojatnost da će se to dogoditi?
Što sada mogu napraviti?

10. Ako budete realno razmišljali ne prepuštajući se emocijama shvatit ćete da ste:

- već prije odustajali od nekoga ili nečega,
- ostavljali ljude iza sebe,
- da možete i ono što se ne usudite,
- da ste mijenjali mišljenje,
- poklanjali drage predmete,
- riješavali zbrke oko sebe,
- riješavali se starih opterećenja,
- pobijeđivali strah od nepoznatog,
- ostavljali mjesta novim iskustvima i nastavljali sa životom.

Korak po korak shvatit ćete da i nije tako loše, te da se da lijepo i ugodno živjeti u okruženju u kojem već jeste.
Sretno i hrabro!
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#98 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Mr.Penguin »

serum wrote:@haubica_i_to_teshka nisam ovdje da dijelim savjete, već sam iznosim svoje probleme, a takođe tražim savjete.
Što se tiče etike koju spominješ, pa evo po mnogim forumima (ako me nebanuju) npr. forum ZANOVIDAN, postoji onkologinja, koji savjetuje sve bolesnike i njihove bližnje,naravno kada je ljubazno pitaš.......
Bez ljutnje, ali ako nemaš savjeta ,neželiš pomoći, ne znam šta radiš na ovom podforumu....
Pa idi na taj forum ako ce ti pomoci,

Sta mislis da ona pokusava da izbjegnete prihvatanja savjeta od ljudi koji piju ljekova a opet nisu rijesili svoje stanje tim ljekovima, ovo je dovoljno dobar savjet, pokusava da upozori ljude da ne prihvataju savjet od nedoktora.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#99 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

serum wrote:@haubica_i_to_teshka nisam ovdje da dijelim savjete, već sam iznosim svoje probleme, a takođe tražim savjete.
Što se tiče etike koju spominješ, pa evo po mnogim forumima (ako me nebanuju) npr. forum ZANOVIDAN, postoji onkologinja, koji savjetuje sve bolesnike i njihove bližnje,naravno kada je ljubazno pitaš.......
Bez ljutnje, ali ako nemaš savjeta ,neželiš pomoći, ne znam šta radiš na ovom podforumu....


GAP je generalizirani anksiozni poremećaj, koji se dijagnosticira uglavnom ukoliko postoji, pored tjeskobe, panični napadi, neke vrste fobija ili depresija.Mislim da danas psihijatri prečesto kao dijagnozu daju baš ovaj GAP (i meni je dodijeljena ova dijagnoza), i onda daju ove kako oni kažu "najnovije ad" tipa Zoloft,Asentra,Prozac i sl.
Ja sam do sada pored dr iz Kosheva bio još kod Loge, ali nevjerujem da u Sarajevu ima dr koji zna zlatnu proceduru za liječenje GAP-a, tj.kongitivno-biheviarnu terapiju.Logo se fali da zna, ali.........
Opet se ne razumijemo najbolje,izgleda da je razlog shto pishemo na forumu .Da mozemo sjesti i porazgovarati vjerujem da bi se mnogo lakshe sporazumjeli .

Razmjena mishljenja kao i neke “lagane” sugestije su u redu, narocito ako su izneshene u nekom shaljivom obliku :-D i mogu mnogo vishe da pomognu od nekih “strucnih” savjeta.

Ti mozesh sam sebi da odredish dijagnozu, koliko vidim i terapiju (kazesh da si ishao po “zoloft” bez recepta ?) i da sumnjash u kvalitete i sposobnosti psihijatra, imash pravo na to ali, AKO TEB NESHTO POMAZE ILI NE, NIJE PRAVILO DA CE I DRUGIM BITI ISTO TAKO ..

Drugi nacin da objasnim, ako si kompententan po ovom pitanju izvoli, iznesi ovdje javno svoje ime i prezime kao i kvalifikaciju i onda postavljaj dijagnoze i odredjuj terapije kako kome.

Valjda onkologinja na tom forumu ima ime i prezime kao i kvalifikaciju pa joj se moze tako da dijeli savjete, a u slucaju da neshto pogreshno napishe i odgovara krivicno. To je etika.

Slijedi taj primjer i sve je u redu.
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#100 Re: anksioznostttttttttttt

Post by PeshtA »

PS: imamo mi i rijec za to - tjeskoba

Manite tih americkih bolesti BA :)
Post Reply