A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

koji je martin poguzija

kako opisuje hranu kao dajedeš dok čitaš
mmmmmmmm pliva meso u maslacu i luku :lol:
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#77 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Dokle si sa čitanjem? :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

400+ prve knjige :mrgreen:
neću u cugu sve nastavke čitati ja to razvlačim :shock: :zoka:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#79 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

čitaj... ako imaš vremena. kasnije je malo teže pohvatati šta se dešavalo... ili još gore - teže pohvatati likove :-)

ali eto, ja sam zadnju poslije 2 godine pročitao... malo je trebalo podmazati mozak... ali ide dobrim tempom sve to :)
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

pa nisu mi to jedine knjige :D valja pješčanu planetu obnoviti pa u potrazi za izgubljenim vremenom :lol:
al doce sve na red
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#81 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

Ja kad sam pocela da citam nisam doslovno mogla da prestanem. Znaci progutala sam sve od tih knjiga sto je u tom momentu bilo dostupno i onda sa ogromnim nestrpljenjem cekala izlazak svake sljedece. Mucenje pravo! :(
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#82 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Ja sam trenutno na 191 od 754 Gozbe. Planiram malo sporije čitati, čisto da mogu odmah poslije završetka ove čitati Ples jer će sken sigurno izaći u 24 sata nakon datum izlaska u knjižare. :mrgreen: Iskreno se nadam da će posljednje dvije izaći makar zajedno u 5 godina (mislim da je to realno za očekivati, pod pretpostavkom da će HBO radi serije napraviti pritisak, a i sam Martin je valjda završio sa tim čvorovima koje nije mogao da riješi, pa će mu sada biti lakše čitavu priču privoditi kraju), a ne svaka za sebe pod 10. :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#83 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

elSaik wrote:Ja sam trenutno na 191 od 754 Gozbe. Planiram malo sporije čitati, čisto da mogu odmah poslije završetka ove čitati Ples jer će sken sigurno izaći u 24 sata nakon datum izlaska u knjižare. :mrgreen: Iskreno se nadam da će posljednje dvije izaći makar zajedno u 5 godina (mislim da je to realno za očekivati, pod pretpostavkom da će HBO radi serije napraviti pritisak, a i sam Martin je valjda završio sa tim čvorovima koje nije mogao da riješi, pa će mu sada biti lakše čitavu priču privoditi kraju), a ne svaka za sebe pod 10. :lol:
dobro se sjećam da je govorio da su mu najveći problem poglavlja o Branu. na njima se najviše patio i na njih je najviše vremena trošio. vjerovatno je htio uraditi što bolju prezentaciju "šetača". a možda i objasniti tu vezu koju imaju sa vukovima.

ali očigledno je da iza Zida postoji još nešto, da li možda neki lider tih aveti, ili neko posebno mjesto... :roll: ko zna :-?

btw, neki fanatici su redovno pratili MArtinovo zdravstveno stanje :lol: ubili bi ga da umre prije objavljivanja zadnje knjige :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

prijevod je u januaru ako sam dobro uhvatio profesionalce na drugom sajtu
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#85 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

komi wrote:prijevod je u januaru ako sam dobro uhvatio profesionalce na drugom sajtu
kakav crni prevod... :roll: :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

neću nikad više na engleskom čitati ništa
imam nekih 25 knjiga na eng i dosta... samo prevod i uživanje
nigdje mi se ne žuri
damirdamic
Posts: 131
Joined: 30/05/2011 14:26

#87 Re: Song of Ice & Fire

Post by damirdamic »

eeee svaka cast...ja sam mislio da sam ja jedini koji je ovo citao

ima nas dosta svaka cast....

mada je serija malo unaprijedila i ubrzala ;)

ja sam se maksuz uclanio na forum kad sam vidjeo ovu temu

moze jedno pitanje?

kad ce izaci PLES ZMAJEVA i druga knjiga naravno na nasem...meni je srpski prevod malo blizi,mada su hrvati to bolje ukoričili i knjige su ljepse i preglednije

ocemo li formirati nekakvo udruzenje i sl?klub fanova G R R Martina?

citao sam i njegove price...scenarija i sl ali nista nije kao Song of ice and Fire....

VOLIO BI DA DOBIJEM AMNEZIJU DA PONOVO PROCITAM KNJIGE I DA SE ŠOKIRAM I IZNENADIM

svaka cast...procitao sam hiljade knjiga,prica i sl ali definitivno nista bolje od ovoga....

jedin bi mozda bilo bolje da e radjeno mjesto serije FILM i da su malo popularniji glumci dobili uloge ali sad sta je tu je.....

hoce li izaci akcione figure?

zna li neko kako ce se snimati sezone 2,3 i 4 oce li ici svake godine jedna ili bi moglo malo ubrzzati?

pisite narode WINTER COMING ;-)
Last edited by damirdamic on 30/05/2011 14:44, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#88 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

:lol: :lol: :lol: jel ti fali glagola? :D

inače ne volim udruženja nešto previše ali zašto ne :D
damirdamic
Posts: 131
Joined: 30/05/2011 14:26

#89 Re: Song of Ice & Fire

Post by damirdamic »

komi wrote::lol: :lol: :lol: jel ti fali glagola? :D

inače ne volim udruženja nešto previše ali zašto ne :D
udruzenje boraca pjesma leda i vatre-patriotska liga 8-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#90 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

komi wrote:neću nikad više na engleskom čitati ništa
imam nekih 25 knjiga na eng i dosta... samo prevod i uživanje
nigdje mi se ne žuri
ma ja bih uzeo da pročitam i prevod, ali :sad: nekako su mi prevodi tupavi... čuj strahovuk :sad: al et...
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#91 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Konkretno što se prevoda i originala tiče, ja imam na laptopu obje i, iako bi mi tako bilo brže, ne mogu nikako da se natjeram čitati prevedeno. Krenem par stranica i vratim se originalu. Stvar navike, pretpostavljam.

A ima i sitnica u prevodu koje me nerviraju. Primjera radi, za King's landing kažu u ovom mom prevodu Kraljev grudobran. Eh, King's landing tj. Kraljevo slijetalište :mrgreen: se tako zove jer je kralj Aegon Osvajač bukvalno tu SLETIO sa svojim zmajevima na početku svog osvajanja. Grudobran sa tim slijetanjem nema ama baš nikakve veze. Bolje da su preveli Kraljev zmajodrom. :mrgreen: :skoljka:

Iako ću sigurno nekada u budućnosti kupiti knjige i na našem, a pošto originalne imam u paperback, prevodi će biti u hardback, dakle hrvatska izdanja. :)
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#92 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

damirdamic wrote:eeee svaka cast...ja sam mislio da sam ja jedini koji je ovo citao

ima nas dosta svaka cast....

mada je serija malo unaprijedila i ubrzala ;)

ja sam se maksuz uclanio na forum kad sam vidjeo ovu temu

moze jedno pitanje?

kad ce izaci PLES ZMAJEVA i druga knjiga naravno na nasem...meni je srpski prevod malo blizi,mada su hrvati to bolje ukoričili i knjige su ljepse i preglednije

ocemo li formirati nekakvo udruzenje i sl?klub fanova G R R Martina?

citao sam i njegove price...scenarija i sl ali nista nije kao Song of ice and Fire....

VOLIO BI DA DOBIJEM AMNEZIJU DA PONOVO PROCITAM KNJIGE I DA SE ŠOKIRAM I IZNENADIM

svaka cast...procitao sam hiljade knjiga,prica i sl ali definitivno nista bolje od ovoga....

jedin bi mozda bilo bolje da e radjeno mjesto serije FILM i da su malo popularniji glumci dobili uloge ali sad sta je tu je.....

hoce li izaci akcione figure?

zna li neko kako ce se snimati sezone 2,3 i 4 oce li ici svake godine jedna ili bi moglo malo ubrzzati?

pisite narode WINTER COMING ;-)
Ples izlazi 12. jula.

Film umjesto serije bi bio totalni promašaj. Sama serija je ubrzana i ne stignu sve prikazati niti ima sve likove koje bi trebala imati (recimo Tullyeve, sem Catelyn, nećemo upoznati prije druge sezone), a zamisli samo na šta bi film ličio. Da su mene pitali, svaka knjiga bi bila po dvije sezone ili po jedna sezona ali sa po najmanje 13 epizoda [s tim da je ovo drugo nemoguće izvesti kvalitetno sa kasnijim knjigama]. 10 je nedovoljno za prvu knjigu, a koliko će tek biti nedovoljno za Sudar, Oluju i pogotovo Gozbu i Ples čije se radnje dešavaju paralelno, malo je reći.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#93 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

elSaik wrote:Konkretno što se prevoda i originala tiče, ja imam na laptopu obje i, iako bi mi tako bilo brže, ne mogu nikako da se natjeram čitati prevedeno. Krenem par stranica i vratim se originalu. Stvar navike, pretpostavljam.

A ima i sitnica u prevodu koje me nerviraju. Primjera radi, za King's landing kažu u ovom mom prevodu Kraljev grudobran. Eh, King's landing tj. Kraljevo slijetalište :mrgreen: se tako zove jer je kralj Aegon Osvajač bukvalno tu SLETIO sa svojim zmajevima na početku svog osvajanja. Grudobran sa tim slijetanjem nema ama baš nikakve veze. Bolje da su preveli Kraljev zmajodrom. :mrgreen: :skoljka:

Iako ću sigurno nekada u budućnosti kupiti knjige i na našem, a pošto originalne imam u paperback, prevodi će biti u hardback, dakle hrvatska izdanja. :)
to je otprilike i moja namjera, abd. kad se bude pri parama kupiti kompletan serijal na našem. da li srpsko ili hrvatsko, imaću se vremena odlučiti...

glede King's Landing, šuti, moglo je i gore. šta da su napisali - nogostup :oops: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#94 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

ne zamaram se tim prevodima i tako to meni je bitan sadržaj
ionako dosta stvari prilagodim samo sebi :D

eto zamisljajte da čitate knjigu na nemuštom jeziku pa si prevodite kako želite :D
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#95 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

@Chmoljo - de života ti ubaciti A u naziv teme. Nervira me ova skraćena verzija. :mrgreen:


Za one koji su pročitali Gozbu, ovdje možete naći skupljeno podosta chaptera iz Plesa:
http://asoiaf.westeros.org/index.php/fo ... h-dragons/
damirdamic
Posts: 131
Joined: 30/05/2011 14:26

#96 Re: Song of Ice & Fire

Post by damirdamic »

elSaik wrote:
damirdamic wrote:eeee svaka cast...ja sam mislio da sam ja jedini koji je ovo citao

ima nas dosta svaka cast....

mada je serija malo unaprijedila i ubrzala ;)

ja sam se maksuz uclanio na forum kad sam vidjeo ovu temu

moze jedno pitanje?

kad ce izaci PLES ZMAJEVA i druga knjiga naravno na nasem...meni je srpski prevod malo blizi,mada su hrvati to bolje ukoričili i knjige su ljepse i preglednije

ocemo li formirati nekakvo udruzenje i sl?klub fanova G R R Martina?

citao sam i njegove price...scenarija i sl ali nista nije kao Song of ice and Fire....

VOLIO BI DA DOBIJEM AMNEZIJU DA PONOVO PROCITAM KNJIGE I DA SE ŠOKIRAM I IZNENADIM

svaka cast...procitao sam hiljade knjiga,prica i sl ali definitivno nista bolje od ovoga....

jedin bi mozda bilo bolje da e radjeno mjesto serije FILM i da su malo popularniji glumci dobili uloge ali sad sta je tu je.....

hoce li izaci akcione figure?

zna li neko kako ce se snimati sezone 2,3 i 4 oce li ici svake godine jedna ili bi moglo malo ubrzzati?

pisite narode WINTER COMING ;-)
Ples izlazi 12. jula.

Film umjesto serije bi bio totalni promašaj. Sama serija je ubrzana i ne stignu sve prikazati niti ima sve likove koje bi trebala imati (recimo Tullyeve, sem Catelyn, nećemo upoznati prije druge sezone), a zamisli samo na šta bi film ličio. Da su mene pitali, svaka knjiga bi bila po dvije sezone ili po jedna sezona ali sa po najmanje 13 epizoda [s tim da je ovo drugo nemoguće izvesti kvalitetno sa kasnijim knjigama]. 10 je nedovoljno za prvu knjigu, a koliko će tek biti nedovoljno za Sudar, Oluju i pogotovo Gozbu i Ples čije se radnje dešavaju paralelno, malo je reći.

el saik da li ples dolazi kod nas u julu ili tek u americi pa ce se cekati jedno pola godine za prijevod?!

ma sta da ti kazem super sam zadovoljan i serijom samo bih volio malo vise poznatijih glumaca A i B kategorije,ali sta je tu je.npr catlyn mi je bezveze upravu je ko je reko da igleda kao baba :lol:

volio bi h to procitati jel mi je bukvalno pauza izmedju zadnje knjige gotovo 5 godina....Vrane sam citao 2006 kad je bilo svjetsko prvenstvo u Geramaniji :x

u pravu si sto se tice filma ne bi se moglo snimiti ili bi u 15 nasttavaka po 3 sata :D

jesi citao jos nesto od Martina?
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#97 Re: A Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Kod nas bi Ples trebao u martu tek.

Od Martina nisam ništa drugo čitao, iako ću vrlo vjerovatno nekad u budućnosti kupiti još njegovih knjiga.

----------------


Da se vratim glavnoj temi - gigant Bronn znači dao djetetu ime Tyrion. Baš me zanima kako će veći Tyrion primiti tu vijest. :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45728
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#98 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

čuj kako, izvaliće nešto da ću se smijati tri dana.

vidiš, dobro se sjećam da sam se nekoliko puta pošteno ismijao na neke njegove opaske, ali idući put kad to budem sve čitao, moraću pribilježiti :) gotovo sam 100% ubijeđen da je on u pitanju, jer je malo ko takav mudrijašak...

on, Littlefinger... dva lika sa najjačom intelektualnom podlogom, ali i hrabrošću da vuku smjele poteze.

i moram reći da me Jon pozitivno iznenadio :) da ti ne kvarim čitanje, skontaćeš što :) i to u Samwell poglavljima.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#99 Re: A Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Na 235/754. Ni trećina. Bit će svega do kraja. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

ja od martina imam samo još Vjetrovito utočište što je potpisao s nekim drugim i ako je pisao kakve priče koje je futura i sirius objavila ( možda i alef)

elem danas umalo da kupim 3. i 4. dio ali svakoj fali po jedna knjiga :lol: :lol: :lol:

ovo djelo neće nikad zastarjeti jer je takav stil i radnja
a dosta mudrosti krije djelo... pa čak i citata za filozofske studije :D
Post Reply