NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post Reply
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#76 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:
Hemel wrote:
50% pripadnika oruzanih snaga BiH dolazi na posao zbog (relativno) dobre plate a ostalih 50% mislim da u sebi imaju i dozu patriotizma. kako bi to izgledalo jacanje vojnih snaga BiH kada tih prvih 50% na samo jedan mig politicara ne bi doslo na posao...svako zatezanje odnosa sa susjedima, gubimo najmanje 1/3 pripadnika oruzanih snaga...

NATO i samo NATO nama moze garantovati mir sve dok i njegov ne bude ugrozen a sve druge opcije (neutralnost, militarizacija...) ne dolaze u obzir u ovakvom okruzenju.
Razumijem te jako dobro. Ali, u slučaju pametnog i promišljenog pristupa državnoj tematici koja bi dovela do konsenzusa, imao bi 100% tigrova.
Konsenzus je zakopan u masovnim grobnicama. BiH treba ući u NATO, a one političke elemente koji to blokiraju, treba zbrisati s lica zemlje.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#77 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Zapaliću cigaretu da pročitam sve vaše odgovore.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#78 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote:
Konsenzus je zakopan u masovnim grobnicama. BiH treba ući u NATO, a one političke elemente koji to blokiraju, treba zbrisati s lica zemlje.
Uffff! S tobom nema priče.
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#79 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by dzeno123 »

Mecena wrote:
dzeno123 wrote: Uz svo duzno postovanje o kakvim ti multiralateralnim političkim sporazumima sa svjetskim centrima moći govoris? Ko to potpisuje, ili da se oslonimo na "obecanja"?O ovome drugom je i smjesno diskutovati, mi sa ovakvim stanjem u drzavi nemamo ni resursa a ni potencijala da postanemo ozbiljno vojno urededjena zemlja. U ovome trenutku jedina opcija je NATO, u slucaju raspada, kud ostale drzave tu i mi cao djaci.

p.s Ne mogu da vjerujem da uopste spominjemo raspad NATO-a. :-)
Nema smislenog pristupa bez alternative. Ako si na magisterijskom (master) studiju za bezbjednost, onda moraš da razlikuješ strategiju od taktike, ali i višedimenzionalnost mogućih rješenja. Zato ovdje podstičem promišljanje o alternativi.

Znam da je BiH u "banani", ali postoje ljudski resursi i rješenja, samo nećemo jedni druge da čujemo.

Ja ne mogu da vjerujem da ne znaš da je monolitnost NATO-a poljuljana, da se u njemu otvaraju mnoga pitanja, a da je Njemačka već više puta VETO-irala američke inicijative (Ukrajina, Gruzija, Libija). NATO danas, nije NATO juče.
Shvatam ja dobro sta hoces da kazes ali govorim ti iz ugla obicnog covjeka pa i osobe koja prati svjetske tekovine na podrucju sigurnosti. Mi nemamo mogucnosti da ostanemo neutralni. Jednostavno ne mozemo zavisiti od lijepe rijeci, ne smijemo. Sve dok NATO egzistira na ovaj nacin, uz sve svoje mane i prednosti on mora biti prioritet.

Iz prve ruke, nema profesora na univerzitetu koji nije za ulazak u NATO. Eh sad, ne ulazim u to da li si ti veci ekspert od njih, ali meni njihova predavanja i prenosenje iskustava oblikuju misljenje.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#80 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Hemel »

Mecena wrote:
Hemel wrote:
50% pripadnika oruzanih snaga BiH dolazi na posao zbog (relativno) dobre plate a ostalih 50% mislim da u sebi imaju i dozu patriotizma. kako bi to izgledalo jacanje vojnih snaga BiH kada tih prvih 50% na samo jedan mig politicara ne bi doslo na posao...svako zatezanje odnosa sa susjedima, gubimo najmanje 1/3 pripadnika oruzanih snaga...

NATO i samo NATO nama moze garantovati mir sve dok i njegov ne bude ugrozen a sve druge opcije (neutralnost, militarizacija...) ne dolaze u obzir u ovakvom okruzenju.
Razumijem te jako dobro. Ali, u slučaju pametnog i promišljenog pristupa državnoj tematici koja bi dovela do konsenzusa, imao bi 100% tigrova.
o kojem konsenzusu pricas (ako je to sto si gore u 1,2,3) od toga nema nista...
tigrovi, koji tigrovi :? oni sto se na manjaci do juce zaklinju da ce braniti rs ili oni tigrovi sto nam nedaju tekst himne...

prvo moras nesto voljeti da bi ga znao braniti.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#81 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

dzeno123 wrote: Shvatam ja dobro sta hoces da kazes ali govorim ti iz ugla obicnog covjeka, mi nemamo mogucnosti da ostanemo neutralni. Jednostavno ne mozemo zavisiti od lijepe rijeci, ne smijemo. Sve dok NATO egzistira na ovaj nacin, uz sve svoje mane i prednosti on mora biti prioritet.

Iz prve ruke, nema profesora na univerzitetu koji nije za ulazak u NATO. Eh sad, ne ulazim u to da li si ti veci ekspert od njih, ali meni njihova predavanja i prenosenje iskustava oblikuju misljenje.
- Ogromna većina bosansko-hercegovačke inteligencije (u sva tri naroda) su obični poltroni i kukavice. Da ne kažem hulje. Čast rijetkim izuzecima, koji - u sva tri naroda - iza scene i daleko od novinara promišljaju o alternativi.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#82 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Hemel wrote: o kojem konsenzusu pricas (ako je to sto si gore u 1,2,3) od toga nema nista...
tigrovi, koji tigrovi :? oni sto se na manjaci do juce zaklinju da ce braniti rs ili oni tigrovi sto nam nedaju tekst himne...

prvo moras nesto voljeti da bi ga znao braniti.
Najveći antagonizam je drugi pol najveće bliskosti. Treba naći ključ do ljudskih srca a on ne izgleda kao stranica "Avaza", "Glasa" ili "Jutarnjeg".
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#83 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by dzeno123 »

Mecena wrote:
Hemel wrote: o kojem konsenzusu pricas (ako je to sto si gore u 1,2,3) od toga nema nista...
tigrovi, koji tigrovi :? oni sto se na manjaci do juce zaklinju da ce braniti rs ili oni tigrovi sto nam nedaju tekst himne...

prvo moras nesto voljeti da bi ga znao braniti.
Najveći antagonizam je drugi pol najveće bliskosti. Treba naći ključ do ljudskih srca a on ne izgleda kao stranica "Avaza", "Glasa" ili "Jutarnjeg".
To je vec suplja prica, nama je potreban papir i garant iza tog papira.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#84 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Vidite drugari... "Izreću" vam jeretičku misao...

Bosna i Hercegovina je zemlja apsurda. Odgovorno tvrdim da ulazak u NATO apsolutno najviše odgovara Srbima, a najmanje Bošnjacima. Iz usko-egoističnog ugla, kao Srbin, trebao bih biti za NATO. A Bošnjaci protiv. (Hrvati su uvijek "za", jeli, čast izuzecima... :D )

A na političkoj sceni imamo obrnut proces. Srbi jesu za NATO, "ali", A Bošnjaci su za, bez "ali", a ja, evo promišljam alternativno, jer...

... nije mi svejedno.


Laku noć, čitamo se.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#85 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

dzeno123 wrote: To je vec suplja prica, nama je potreban papir i garant iza tog papira.
Ne, to je mudrost, a ona, kao digresija, nikada nije na odmet.

p.s.

Hvala na razgovoru, idem, čitamo se.
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#86 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:Odgovorno tvrdim
:-D e svaka čast za to
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#87 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by dzeno123 »

Posto je covjek otiso, evo kratki rezime :

Alternativa je ok i to sve u teoriji izgleda ok ali u praksi je to skroz druga prica. Iz nase pozicije traziti alternativu i neke uslove postavljati a svi znamo kakvi su nam vojni kapaciteti i da u narednih 20 godina to se nece promjeniti, eh to je neozbiljno vec. Liberal sam i slobodan covjek i da bih zivio slobodno hocu da imam garant te slobode. U ovome trenutku je to NATO, sutra vec mozda neka druga organizacija, centar moci ali o tom po tom.
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#88 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Štit NATO je pretnja i za Srbiju

Sve velike krize rešavaju se vojnim putem, podsećaju naši sagovornici i upozoravaju da se zbog toga i raspoređuju nova oružja i izmišljaju novi neprijatelji.

- Živimo u periodu uspostavljanja novog hladnog rata - tvrdi dr Slobodan Mišović, redovni profesor Fakulteta bezbednosti, ekspert za geostrateška pitanja. - Brojni su razlozi postavljanja raketnog štita uz granice Rusije, a najznačajniji je dokazivanje ekonomske i vojne moći SAD i zemalja NATO svima u međunarodnoj zajednici. Strateška posledica razmeštanja raketnog štita je nametanje potrebe Rusiji za izgradnju novog raketnog odbrambenog sistema, koji mnogo košta, s ciljem da se ona ekonomski iscrpe.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -za-Srbiju
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#89 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Hodidid »

Mecena wrote:
Hodidid wrote:Alternativa koju ti spominjes odnosno neutralnost je u Evropi prevazidjena kao ideja. Cak ni Svedska koja se vodi maximom ne mijesanja u ratne sukobe vec 200 godina je neutralna samo na papiru a u praksi ucestvuje u operacijama Nato kontingenta u Afganistanu. U praksi neutralna je jedino Svicarska koja ima svoje razloge za to i to je tako vec stoljecima.

Ostali su se svrstali. Stajati po strani i izigravati gljivu dok je sigurnost zemlje u opasnosti mogu samo oni koji su zlonamjerni ili politicki amateri.
Sto se tice samostalnosti i neovisnosti ona nije upitna ulaskom u Nato savez.
"U praksi neutralna je jedino Svicarska koja ima svoje razloge za to i to je tako vec stoljecima."

Apsolutno netačno. Izvan NATO, od evropskih zemalja su:
Švajcarska, Austrija, Irska, Švedska i Finska,
pa - Ukrajina, Bjelorusija, Rusija, Moldavija i Gruzija,
a u našem susjedstvu Srbija i Crna Gora.

Nema potrebe za svrstavanjem, nema više hladnog rata. Vrijeme je za strateško promišljanje u svijetu koji nije ni sličan onom s kraja 20-og vijeka.
Imao sam posla pa ne stigoh jucer da odgovorim iako objektivno ne bi uzelo puno vremena da pobijem navedenu argumentaciju. Ali bio sam hebat ga u zurbi.

Prije svega Svedska ti je vec par godina clanica Nato kontingenta u Afganistanu gdje aktivno u okviru NATO snaga ucestvuje u borbama protiv talibana. Inace Svedska je pocela praviti svoj zaokret od neutralne vanjske i obrambene poliike u periodu 1986-1991. Drugim rijecima od momenta nakon likvidacije Olofa Palmea koji je bio vatren zagovornik treceg puta pa do raspada sovjetskog bloka, komunizma kao ideologije i socijalistickog samoupravljanja kao drusvenog sistema u istocnoj Evropi.

Tako da Svedska, da si ti meni ziv i zdrav, od tog doba aktivno suradjuje sa NATO savezom i samo je formalno neutralna. U praksi jok.

Moldavija bi vrlo rado u NATO ali je sprijecava problem sa Transdnjeprom, tamosnjom ruskom manjinom i blizina ruske federacije koja ne zeli na svojim granicama ili u svojoj neposrednoj blizini NATO baze ili zemlje koje su clanice NATO saveza.Prema tome ovdje se ne radi o zelji Moldavije da svojevoljno ostane izvan NATO saveza, nego je na to tjeraju okolnosti.

Gruzija - ista odnosno slicna stvar koja korespondira sa Moldavskom situacijom. Samo sto su kod njih Juzna Osetija i Abhzija ruski sateliti koji odrzavaju stanje trajne nesigurnosti i nestabilnosti. Opet blizina ruske federacije i pritisak Moskve onemogucavaju Gruziju da udje u NATO savez iako Gruzija ima odredjenu suradnju u nekim aspektima sa NATO-m

Finska - dovoljno reci da granici sa Rusijom sa kojom ima negativna historijska iskustva i u I svjetskom ratu i 1940 godine rusko-finski rat za Karele.

Bjelorusija - besmisleno komentirati. Srbija - besmisleno komentirati., Svicarska - je vec spomenuta u kontekstu neutralnosti, Ukrajina - borba proruskog i prozapadnog bloka u Ukrajini traje vec 20 godina. Rusija uspjesno preko Yanukovicha opstruira priblizavanje Ukrajine EU i NATO savezu. Prema tome opet se ne radi o tome da Ukrajina kao drzava ne zeli biti dijelom NATO saveza nego imamo ruske igrace u Kijevu koji odradjuju posao za Moskvu stiteci njene strateske interese.
Crna Gora - mora voditi racuna da 30 % stanovnistva je srpsko i da je politicka opozicija dobrim dijelom na proruskom fonu. Kako god samo je pitanje vremena kad ce postati punopravan clan NATO saveza.

Irska - ima fantastican geografski polozaj. Ostrvo u neposrednoj blizini Velike Britanije. Ne prijeti joj neposredna vanjska opasnost a u slucaju da zatreba u pomoc priskace NATO savez na urgenciju USA (preko 30 miliona amerikanaca je irskog porijekla) i GB.
Ausrija - slicna situacija kao sa Irskom. Nju stiti Njemacka , zlu ne trebalo, koja je u NATO savezu. Osim toga ne prijeti joj vanjska opasnost.

Prema tome itekako je bitno za BiH da bude clan NATO saveza jer joj objektivno prijeti vanjska opasnost od strane Srbije. Ulaskom u NATO savez ta se prijetnja otklanja permanentno.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#90 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote:Štit NATO je pretnja i za Srbiju

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -za-Srbiju
Raketni štit nije postavljen u Poljskoj i Češkoj.
Sada je ideja da se postavi u Rumuniji i Bugarskoj.

Kako god to je razlog više za neutralnost.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/rusi ... 73444.aspx
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#91 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote:Štit NATO je pretnja i za Srbiju

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -za-Srbiju
Izostavio si najznačajni dio članka koji kaže: "Američke rakete u Rumuniji okrenute su ka Rusiji i time se baza „Deveselu“ legitimisala kao prvi potencijalni cilj ruskog udara, a za njom sledi i ceo prostor iza, po dubini teritorije - kaže general Radovan Radinović, dugogodišnji načelnik Katedre za strategiju u Školi nacionalne odbrane. - Rusija ima pouzdano odvraćanje i odmazdu za sve situacije i svaka pretnja izaziva odgovarajuće kontramere ka zemljama NATO. Naš problem je što smo, iako neutralni, na smeru udara."

Dakle, Rumunija se "legitimiše" da se vrati u kameno doba, a pošto Srbija graniči sa njom, nije joj svejedno, jeli. E BAŠ ZATO što neću da budem Rumun, ja sam za neutralnost.

Sjeti se Zenita, Nadrealista i dr. Džemidžića :D
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#92 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:
Skijaš wrote:Štit NATO je pretnja i za Srbiju

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... -za-Srbiju
Izostavio si najznačajni dio članka koji kaže: "Američke rakete u Rumuniji okrenute su ka Rusiji i time se baza „Deveselu“ legitimisala kao prvi potencijalni cilj ruskog udara, a za njom sledi i ceo prostor iza, po dubini teritorije - kaže general Radovan Radinović, dugogodišnji načelnik Katedre za strategiju u Školi nacionalne odbrane. - Rusija ima pouzdano odvraćanje i odmazdu za sve situacije i svaka pretnja izaziva odgovarajuće kontramere ka zemljama NATO. Naš problem je što smo, iako neutralni, na smeru udara."

Dakle, Rumunija se "legitimiše" da se vrati u kameno doba, a pošto Srbija graniči sa njom, nije joj svejedno, jeli. E BAŠ ZATO što neću da budem Rumun, ja sam za neutralnost.

Sjeti se Zenita, Nadrealista i dr. Džemidžića :D
Već sam ti objasnio o čemu se radi, mi u BiH imamo heterogeno stanovništvo koje bez jednopartijskog sistema ne bi zadržalo tu neutralnost. Ovaj nastupajući hladni rat dovodi u opasnost čitavu državu jer se pojedine grupe ili čak političke stranke mogu staviti na stranu Moskve, a ti nemaš UDBU i Goli otok da ih smiriš. Neutralnost bi za nas značilo ranjivost i dalju fragmentaciju društva. Ti sa Dodikom ne možeš postići dogovor oko toga da ne osporava državni sud ili haašku presudu o genocidu, a očekuješ od nas da vjerujemo kako bi se on držao tog nekakvog dogovora oko neutralnosti ? Smiješno.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#93 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote: Već sam ti objasnio o čemu se radi, mi u BiH imamo heterogeno stanovništvo koje bez jednopartijskog sistema ne bi zadržalo tu neutralnost. Ovaj nastupajući hladni rat dovodi u opasnost čitavu državu jer se pojedine grupe ili čak političke stranke mogu staviti na stranu Moskve, a ti nemaš UDBU i Goli otok da ih smiriš. Neutralnost bi za nas značilo ranjivost i dalju fragmentaciju društva. Ti sa Dodikom ne možeš postići dogovor oko toga da ne osporava državni sud ili haašku presudu o genocidu, a očekuješ od nas da vjerujemo kako bi se on držao tog nekakvog dogovora oko neutralnosti ? Smiješno.
- prvo mi pominješ "raketni štit" i novi hladni rat kao motiv za NATO, ja ti kažem da baš zato ne treba ići u NATO, a onda, odjednom mijenaš temu i očekuješ da NATO preuzme funkciju očuvanja monolitnosti BiH. To uopšte nije funkcija NATO, on ima preča posla od ujednačavanja senzibiliteta po BiH.

Mislim da pitanju - "da li u NATO" - prije odgovara obrnuta formulacija: "da li NATO želi BiH".

That is a question, Ladies and Gentleman, that is a question!
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#94 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by 155_mm »

@macena:
Pitanje "da li u NATO?" je na nivou drzave BiH vec rijeseno. Odgovor je "DA".
"da li NATO hoce BiH?" je takodje rijeseno. Odgovor je "DA". Naravno da NATO ima minimum uslova koji se moraju rijesiti. Npr. jedinstvene OS BiH vec rijeseno. Ostaje da se rijese jos neka pitanja kao sto su pitanje vojne imovine i sl.

Ulazak BiH u NATO je najveci udarac velikosrpskoj ideologiji od bombardovanja 1999 i najveci korak BiH ka stabilnosti drzave BiH od potpisivanja dejtonskog (ne)sporazuma.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#95 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by kiky »

bez nepotrebnog polemisanja ...
nato ? ...
da ! ...
bosna nema alternativu ali bi i nato mogao biti malo više od pomoći ...
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#96 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:
Skijaš wrote: Već sam ti objasnio o čemu se radi, mi u BiH imamo heterogeno stanovništvo koje bez jednopartijskog sistema ne bi zadržalo tu neutralnost. Ovaj nastupajući hladni rat dovodi u opasnost čitavu državu jer se pojedine grupe ili čak političke stranke mogu staviti na stranu Moskve, a ti nemaš UDBU i Goli otok da ih smiriš. Neutralnost bi za nas značilo ranjivost i dalju fragmentaciju društva. Ti sa Dodikom ne možeš postići dogovor oko toga da ne osporava državni sud ili haašku presudu o genocidu, a očekuješ od nas da vjerujemo kako bi se on držao tog nekakvog dogovora oko neutralnosti ? Smiješno.
- prvo mi pominješ "raketni štit" i novi hladni rat kao motiv za NATO, ja ti kažem da baš zato ne treba ići u NATO, a onda, odjednom mijenaš temu i očekuješ da NATO preuzme funkciju očuvanja monolitnosti BiH.
Pa to je povezano, veća polarizacija na globalnom planu se odražava i na nas jer bi u slučaju neutralnosti BiH ovdje izbio proxi rat. To se može izbjeći samo ulaskom BiH u NATO.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#97 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by nosara »

Sve drzave bez suvereniteta moraju se prikloniti nekom jacem, da bi ih taj, ko fol, stitio... Tako i zbog toga cemo mi u nato i eu... Kad se mora, nije tesko...

Inace, to je akt kapitulacije, zbog koje bi se u bivsoj drzavi zakotrljale mnoge glave...
Last edited by nosara on 28/09/2011 15:10, edited 1 time in total.
User avatar
Skijaš
Posts: 12778
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#98 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

nosara wrote:Sve drzave bez suvereniteta moraju se prikloniti nekom jacem, da bi ih taj, ko fol, stitio... Tako i zbog toga cemo mi u nato i eu... Kad se mora, nije tesko...

Inace, to je akt kapitulacije, zbog koje bi se u bivsoj drzavi zakotrljele mnoge glave...
Bivša država je izašla Staljinu na megdan a par puta je malo falilo i da Talijane nagazimo. Ali ove državice koje sada imamo su druga priča-
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#99 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by seln »

Skijaš wrote:
nosara wrote:Sve drzave bez suvereniteta moraju se prikloniti nekom jacem, da bi ih taj, ko fol, stitio... Tako i zbog toga cemo mi u nato i eu... Kad se mora, nije tesko...

Inace, to je akt kapitulacije, zbog koje bi se u bivsoj drzavi zakotrljele mnoge glave...
Bivša država je izašla Staljinu na megdan a par puta je malo falilo i da Talijane nagazimo. Ali ove državice koje sada imamo su druga priča-
Vala bas... :roll:

nekad gazde, sad sluge.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#100 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by hercegovac_pravi »

Šta god udaljuje BiH od Srbije je poželjno pa tako i NATO.
Post Reply