Vlaisavljevići - ALL ABOUT

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#76 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by dr.Gonzo »

Sa svojim nazovi tekstovima vise podjela unosi sama kolumnistica, svi testovi se jedino vrte oko nje i njenih frustracija i uvlacenja u RS-u dodiku i dodikovcima , a u federaciji Avazu i njegovim sljedbenicima. Nacin na koji u svoje svrhe koristi debatno centar je posebna prica. Upravo je problem ona koja ne prihvata drugacije misljenje, a sve predstavlja totalnom zamjenom tema i netacnim interpretacijama desavanja u BiH. O kvalitetu njenog pisanja i nacina izrazavanja nema potrebe previse polemisati, dovoljno je otici na web starnicu Glasa srpske. Ponovo treba naglasiti da nije problem gdje, nego sta i na koji nacin pise. Odvratno ulizivacki i u GS , i u Avazu.
Moje misljenje je veoma razlicito od ovoga citiranog. Procitao sam 3 teksta sa pomenute stranice, i vecina izrecenih stvari mi zvuci smisleno. Inace smatram da je kvalitet novinarstva u BiH katastrofalno los, tesko da se uopste moze procitati ili vidjeti profesionalan prilog, te smatram da su kritike gospodje Vlaisavljevic na mjestu.
Jedino sto mi se cini da bi krajnji efekat bio jos bolji kad bi u federalnim medijima kritikovala stanje u Federaciji, a u medijima Rep Srpske stanje u RS.
Mislim da je ovo validna kritika. Puno je lakse kritikovati "drugu stranu" u zvanicnim medijima jedne od strana, nego obrnuto. Posto Sanja Vlaisavljevic ocito prati ovaj forum, nadat se da ce u narednom broju biti osvrta i na medijsko stanje u RS, recimo na (ne)kulturu dijaloga koju svakodnevno upraznjavaju istaknuti politicari iz RS. Takvim tekstovima bi sasvim sigurno ucvrstila vlastiti medijski inegritet.
debatant
Posts: 1
Joined: 02/07/2009 14:30

#77 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by debatant »

radovane, imao si 7 dana bana. nakon 5 kloniranja, ovo ti je trajni ban i na tvoj originalni nick.

02. jul. 2009. 16:35 Isključen/a korisnik/ca iz razloga “krsenje pravila, opetovano registriranje, itd”
» radovan
02. jul. 2009. 16:33 Isključen/a korisnik/ca iz razloga “krsenje pravila foruma”
» debatant
zoom66
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#78 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

dr.Gonzo wrote: Moje misljenje je veoma razlicito od ovoga citiranog. Procitao sam 3 teksta sa pomenute stranice, i vecina izrecenih stvari mi zvuci smisleno. Inace smatram da je kvalitet novinarstva u BiH katastrofalno los, tesko da se uopste moze procitati ili vidjeti profesionalan prilog, te smatram da su kritike gospodje Vlaisavljevic na mjestu.
Procitao sam i ja 3 kolumne i odavno nisam vidio nekog da sam sebi toliko skace u usta. Ostavicu za vikend vremena da sve to detaljno procesljam i naravno ostavim komentar. :D
dr.Gonzo wrote:Mislim da je ovo validna kritika. Puno je lakse kritikovati "drugu stranu" u zvanicnim medijima jedne od strana, nego obrnuto. Posto Sanja Vlaisavljevic ocito prati ovaj forum, nadat se da ce u narednom broju biti osvrta i na medijsko stanje u RS, recimo na (ne)kulturu dijaloga koju svakodnevno upraznjavaju istaknuti politicari iz RS. Takvim tekstovima bi sasvim sigurno ucvrstila vlastiti medijski inegritet.
Problem je samo sto ona jedno govori (isto ovo boldirano) a suprotno radi. :-) :lol: Ako hoce da postuje ovaj uzviseni princip kritike onda bi u ovim tekstovima trebala kritikovati stanje i politicare u pc-u a ne u pederaciji. A nek u HAvazu kritikuje politicare i tzv. biznismene ala Fahrudin Radoncic iz pederacije.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#79 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by dr.Gonzo »

OK, onda cekam da vidim te primjere kako sama sebi uskace u usta (posto ih ja nisam primjetio, mozda zbog brzinskog citanja).
Mada u sustini mislim da je bitnija poenta i smislenost kritike, od toga gdje je objavljena.
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#80 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Komunikacija
Čule životinje u šumi da medo ima listu za ubijanje. Dođe jelen prvi i upita medu:
- "Medo je li tačno da ti imaš tu listu?"
Medo:
- "Imam."
Jelen:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
I sutradan nađu jelena mrtvog. Drugi se ohrabri vuk i dođe kod mede i upita:
- "Medo imaš li ti listu za ubijanje?"
Medo:
- "Imam."
Vuk:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
I sutradan nađu vuka mrtvog.
Dođe zeko kod mede i upita:
- "Medo imaš li ti listu za ubijanje?"
Medo:
- "Imam."
Zeko:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
Zeko:
- "Možeš li me obrisat?"
Medo:
- "Može, nema problema."

POUKA: Komunikacija je ključ uspjeha.

Možda jeste vic ali mislim da veoma efektivno prenosi ono što bi nam trebao biti cilj na forumu. Komunikacija. Civilizovana komunikacija bez širenja nacionalne netrpeljivosti ili vrijeđana građana Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge zemlje po nacionalnom ili bilo kojem drugom osnovu, bez vrijeđanja drugih članova foruma. Pa ipak to nije tako. Osim nekoliko postova koji argumentovano govore u korist Sanje Vlaisavljević ostali su bazirani na ličnim predrasudama prema onima koji se usude kritikovati jezik mržnje i netolerancije. One koji nas pokušaju ponovno, kako tako, ujediniti treba oštro iskritikovati jer bi bilo katastrofalno napokon krenuti putem pomirenja. Bilo bi katastrofalno I nedopustivo ujediniti snage I napokon krenuti naprijed. Skupa napokon ući u Evropsku uniju. Skupa napokon pokazati da smo ljudi, da smo sposobni živjeti skupa, da smo sposobni civilizovano razgovarati. Ah, možda i nismo sposobni civilizovano razgovarati. Jer govor mržnje tako olako prihvatamo da smo ga čini mi se, počeli smatrati normalnom komunikacijom. I na ovom forumu je sve puno uvreda, riječi kojima se širi nacionalna netripeljivost, riječi koje nikome ne mogu služiti na čast. Zar je moguće da nam je tako lako postalo vrijeđanje drugih, da ga možda i ne primjetimo? Ili možda mislimo da ti drugi i drugačiji od nas ne zaslužuju ništa lijepo. Da su svi oni koji se usude misliti drugačije od uvriježenih stereotipa zaslužuju da se prema njima odnosimo kao manje vrijednima, manje sposobnima i krajnje glupima jer ne dijele naše stavove...
Poslušajte, pročitajte malo pažljivije šta Sanja želi reći pa ćete možda uspijeti dosanjati san koji ona već sanja. San u kojem se ne mrzimo, ne ratujemo, ne želimo satrti sve što je drugačije. San u kojem smo sposobni pomoći jedni drugima bez obzira na ime, prezime, naciju...To ljudi moji može biti naša stvarnost! Tek kad se usudimo sanjati snove možemo ih pokušati i ostvariti. Pitanje je samo da li se usuđujemo sanjati jedan bolji i ljepši svijet?
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#81 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

LudaMala82 wrote:Komunikacija
Čule životinje u šumi da medo ima listu za ubijanje. Dođe jelen prvi i upita medu:
- "Medo je li tačno da ti imaš tu listu?"
Medo:
- "Imam."
Jelen:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
I sutradan nađu jelena mrtvog. Drugi se ohrabri vuk i dođe kod mede i upita:
- "Medo imaš li ti listu za ubijanje?"
Medo:
- "Imam."
Vuk:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
I sutradan nađu vuka mrtvog.
Dođe zeko kod mede i upita:
- "Medo imaš li ti listu za ubijanje?"
Medo:
- "Imam."
Zeko:
- "Jesam li ja na njoj?"
Medo:
- "Jesi."
Zeko:
- "Možeš li me obrisat?"
Medo:
- "Može, nema problema."

POUKA: Komunikacija je ključ uspjeha.

Možda jeste vic ali mislim da veoma efektivno prenosi ono što bi nam trebao biti cilj na forumu. Komunikacija. Civilizovana komunikacija bez širenja nacionalne netrpeljivosti ili vrijeđana građana Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge zemlje po nacionalnom ili bilo kojem drugom osnovu, bez vrijeđanja drugih članova foruma.
Dobro jutro Kolumbo. :-) Sve ovo sto si navela vec postoji u pravilima Foruma.
LudaMala82 wrote:Pa ipak to nije tako. Osim nekoliko postova koji argumentovano govore u korist Sanje Vlaisavljević ostali su bazirani na ličnim predrasudama prema onima koji se usude kritikovati jezik mržnje i netolerancije. One koji nas pokušaju ponovno, kako tako, ujediniti treba oštro iskritikovati jer bi bilo katastrofalno napokon krenuti putem pomirenja. Bilo bi katastrofalno I nedopustivo ujediniti snage I napokon krenuti naprijed. Skupa napokon ući u Evropsku uniju. Skupa napokon pokazati da smo ljudi, da smo sposobni živjeti skupa, da smo sposobni civilizovano razgovarati. Ah, možda i nismo sposobni civilizovano razgovarati. Jer govor mržnje tako olako prihvatamo da smo ga čini mi se, počeli smatrati normalnom komunikacijom. I na ovom forumu je sve puno uvreda, riječi kojima se širi nacionalna netripeljivost, riječi koje nikome ne mogu služiti na čast. Zar je moguće da nam je tako lako postalo vrijeđanje drugih, da ga možda i ne primjetimo? Ili možda mislimo da ti drugi i drugačiji od nas ne zaslužuju ništa lijepo. Da su svi oni koji se usude misliti drugačije od uvriježenih stereotipa zaslužuju da se prema njima odnosimo kao manje vrijednima, manje sposobnima i krajnje glupima jer ne dijele naše stavove...
Poslušajte, pročitajte malo pažljivije šta Sanja želi reći pa ćete možda uspijeti dosanjati san koji ona već sanja. San u kojem se ne mrzimo, ne ratujemo, ne želimo satrti sve što je drugačije. San u kojem smo sposobni pomoći jedni drugima bez obzira na ime, prezime, naciju...To ljudi moji može biti naša stvarnost! Tek kad se usudimo sanjati snove možemo ih pokušati i ostvariti. Pitanje je samo da li se usuđujemo sanjati jedan bolji i ljepši svijet?
Jel' se ovo neko p'epo da ce dobiti kritiku preko vikenda? :mrgreen: Sto me vuces za jezik, mozda nesto napisem vec sutra. Cujemo se. :dance:
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#82 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Abacija wrote:Dobro jutro Kolumbo. :-) Sve ovo sto si navela vec postoji u pravilima Foruma.
Znam zato i jesam napisala.

Abacija wrote: Jel' se ovo neko p'epo da ce dobiti kritiku preko vikenda? :mrgreen: Sto me vuces za jezik, mozda nesto napisem vec sutra. Cujemo se. :dance:
Bilo bi neopisivoi drago da napišeš argumentovanu kritiku.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#83 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

Unaprijed da te pripremim na veliku dozu cinizma i prilican broj smajlija. :dance: :sax:
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#84 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Abacija wrote:Unaprijed da te pripremim na veliku dozu cinizma i prilican broj smajlija. :dance: :sax:
Sve dok je argumentovano, bez vrijeđanja i predrasuda, meni je ok.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63445
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#85 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by BarbaDue »

LudaMala82 wrote:
Abacija wrote:Unaprijed da te pripremim na veliku dozu cinizma i prilican broj smajlija. :dance: :sax:
Sve dok je argumentovano, bez vrijeđanja i predrasuda, meni je ok.
i meni takođe... 8-)
ekonomista
Posts: 20
Joined: 01/07/2009 13:06

#86 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ekonomista »

Nas je jednostavno nemoguće navesti da argumentirano kažemo ono što želimo da kažemo i to je problem cjelokupnog društva na ovim prostorima....ali zato vrlo dobro znamo sjediti u toplini svojih domova i kukati kako je ona ili ovaj loš, nacionalista, budala, luđak ili ne znam šta već nismo spremni da izgovorimo na račun onoga koji je pokušao uraditi nešto drugačije, koji je pokušao ukazati na problem lošeg pisanja medija nebitno s koje strane te neke granice...i koji evo koliko sam članaka pogledala (nisam još sve, to se spremam za vikend) niti jednog trenutka nije govorila o sebi već upravo govori kako su mediji zatvoreni svijet koji ma koliko željeli da budu demokratični veoma loše to rade.

Ovdje nije samo kritika na kvalitetu pisanja medija iako bi se i o tome dala pokrenuti rasprava, ili o tome da ne postoje specijalizovani novinari za pojedine oblasti (pa kad dođu na intervju o EU i kažu da EU ima 19 članica iako ih nikad nije imala taj broj već 15, 25, 27) :lol: ...nego o rječniku i izrazima koji se koriste i za koje se smatra da su potpuno prihvatljivi...poput toga da za bilo koga se kaže da je "lopina", "retard", "potrčko" i slično. Možemo mi to privatno i misliti i govoriti, ali ako neko prima novac da bi narod informirao o dešavanjima to ne bi trebalo biti njegovo privatno već službeno...To da političari koriste iste ili slične riječi nikako ne smije biti opravdanje za takav rad novinara...političarima će narod da sudi i presudi na slijedećim izborima ako mu se ne sviđa kako se neki političar izražava...on svojim ponašanjem šteti direktno sebi...a novinar svojim pisanjem šteti svima....ako neko nešto ružno kaže novinaru...ostavi ga takvog snimljenog i stavi bez komentara...mnogo je veći efekat nego za nekoga reći "bandit", "sirovina"....e to je ono o čemu autorica tekstova govori bar se meni čini...a to gdje je to objavljeno trebalo bi da bude manje važno.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#87 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

ekonomista wrote:Nas je jednostavno nemoguće navesti da argumentirano kažemo ono što želimo da kažemo i to je problem cjelokupnog društva na ovim prostorima....ali zato vrlo dobro znamo sjediti u toplini svojih domova i kukati kako je ona ili ovaj loš, nacionalista, budala, luđak ili ne znam šta već nismo spremni da izgovorimo na račun onoga koji je pokušao uraditi nešto drugačije, koji je pokušao ukazati na problem lošeg pisanja medija nebitno s koje strane te neke granice...i koji evo koliko sam članaka pogledala (nisam još sve, to se spremam za vikend) niti jednog trenutka nije govorila o sebi već upravo govori kako su mediji zatvoreni svijet koji ma koliko željeli da budu demokratični veoma loše to rade.

Ovdje nije samo kritika na kvalitetu pisanja medija iako bi se i o tome dala pokrenuti rasprava, ili o tome da ne postoje specijalizovani novinari za pojedine oblasti (pa kad dođu na intervju o EU i kažu da EU ima 19 članica iako ih nikad nije imala taj broj već 15, 25, 27) :lol: ...nego o rječniku i izrazima koji se koriste i za koje se smatra da su potpuno prihvatljivi...poput toga da za bilo koga se kaže da je "lopina", "retard", "potrčko" i slično. Možemo mi to privatno i misliti i govoriti, ali ako neko prima novac da bi narod informirao o dešavanjima to ne bi trebalo biti njegovo privatno već službeno...To da političari koriste iste ili slične riječi nikako ne smije biti opravdanje za takav rad novinara...političarima će narod da sudi i presudi na slijedećim izborima ako mu se ne sviđa kako se neki političar izražava...on svojim ponašanjem šteti direktno sebi...a novinar svojim pisanjem šteti svima....ako neko nešto ružno kaže novinaru...ostavi ga takvog snimljenog i stavi bez komentara...mnogo je veći efekat nego za nekoga reći "bandit", "sirovina"....e to je ono o čemu autorica tekstova govori bar se meni čini...a to gdje je to objavljeno trebalo bi da bude manje važno.
Dobro je BA, opusti se malo. Neko bi mogao pomisliti da si potrcko. :roll:
ekonomista
Posts: 20
Joined: 01/07/2009 13:06

#88 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ekonomista »

Dobro je BA, opusti se malo. Neko bi mogao pomisliti da si potrcko. :roll:[/quote

Ljudi pomisle ono što im volja i vrlo smo brzi na osudama drugih....ljudi mogu pomisliti šta god hoče....Sanju znam površno, a sudim samo iz tekstova koje pročitam, a ne sa predrasudama da one predstavljaju narodnu vele izdaju ....ako to predstavlja suštinu potrčka ja se javljam dobrovoljno na tu poziciju.
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#89 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by vaca »

Abacija wrote:
ekonomista wrote:Nas je jednostavno nemoguće navesti da argumentirano kažemo ono što želimo da kažemo i to je problem cjelokupnog društva na ovim prostorima....ali zato vrlo dobro znamo sjediti u toplini svojih domova i kukati kako je ona ili ovaj loš, nacionalista, budala, luđak ili ne znam šta već nismo spremni da izgovorimo na račun onoga koji je pokušao uraditi nešto drugačije, koji je pokušao ukazati na problem lošeg pisanja medija nebitno s koje strane te neke granice...i koji evo koliko sam članaka pogledala (nisam još sve, to se spremam za vikend) niti jednog trenutka nije govorila o sebi već upravo govori kako su mediji zatvoreni svijet koji ma koliko željeli da budu demokratični veoma loše to rade.

Ovdje nije samo kritika na kvalitetu pisanja medija iako bi se i o tome dala pokrenuti rasprava, ili o tome da ne postoje specijalizovani novinari za pojedine oblasti (pa kad dođu na intervju o EU i kažu da EU ima 19 članica iako ih nikad nije imala taj broj već 15, 25, 27) :lol: ...nego o rječniku i izrazima koji se koriste i za koje se smatra da su potpuno prihvatljivi...poput toga da za bilo koga se kaže da je "lopina", "retard", "potrčko" i slično. Možemo mi to privatno i misliti i govoriti, ali ako neko prima novac da bi narod informirao o dešavanjima to ne bi trebalo biti njegovo privatno već službeno...To da političari koriste iste ili slične riječi nikako ne smije biti opravdanje za takav rad novinara...političarima će narod da sudi i presudi na slijedećim izborima ako mu se ne sviđa kako se neki političar izražava...on svojim ponašanjem šteti direktno sebi...a novinar svojim pisanjem šteti svima....ako neko nešto ružno kaže novinaru...ostavi ga takvog snimljenog i stavi bez komentara...mnogo je veći efekat nego za nekoga reći "bandit", "sirovina"....e to je ono o čemu autorica tekstova govori bar se meni čini...a to gdje je to objavljeno trebalo bi da bude manje važno.
Dobro je BA, opusti se malo. Neko bi mogao pomisliti da si potrcko. :roll:
Evo Abacije sa argumentima :P Imal jos il je to sve :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63445
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#90 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by BarbaDue »

pici, offtopic postovi su ti obrisani...ovo ti je predzadnje upozorenje... :)
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#91 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Interesantno je kako ljudima smetaju riječi Kultura dijaloga. Ali ono što je još interesantnije jeste koliko ljudima smeta Sanja. Da li zbog imena ili zbog stavova ali zaista iznenađuje koliko je postova punih nepoštovanja prema Sanji. I bilo ih je još, ali srećom više nisu tu jer je zaista bilo ružno za vidjeti. Ovo je kao građanski forum, kao mi građani, civilizovani, znamo lijepo razgovarati a ne kao oni tamo. A ne kao oni na Sokocu. I eto civilizovani građani napisaše...A ja samo izdvojila dio...
slavkoimamodilera wrote: Tko bi rekao da ce Sanjica "saznati TKO sve..." :lol: :lol: :lol: Zena je sve veci ridikul iz dana u dan :lol:
-LIBERO- wrote:Sanja je pokazala svoje pravo lice,ono lice za koje sam ja licno davno prepoznao.
Clanak,"istina",teorija sve za honorar...opljuvati,ispljuvati sve za honorar...."odbraniti",il' barem pokusati,ono sto se braniti ne moze sve za honorar... :D
Zivjelo nase novinarstvo,sa Sanjom Vlaisavljevic na celu :thumbup: :cry: :cry: :cry: :cry:
M-16 wrote:prodala vjeru za veceru.
bach wrote:Možda je off topic, ali sam kolumnisticu Sanju par puta vidio u gradu, na njoj minić, neka tanka košulja, ubilo se za mog kolegu koji bali za intelektualnim tetama od četiri banke.
Ima li ona toliko? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Armen wrote:Uopste nije problem gdje pise, to je nebitno kao i minjak i slicne gluposti.
Ona prije svega nije novinar, ne zna zena da pise i gotovo!
Bez obzira na stil pisanja pokusajte se skoncentrisati na sadrzaj kolumni u Glasu srpske; odbrana Dodika, njegovih potomaka, Dragana Davidovica i njegovog pjevanja ali je interesantno da ne brani Reisa, to je ostavila za kolumne u Avazu.
Mislim da j vrlo opasno ovo sto radi jer je politicki motivirano, sta te drugo moze natjerati da stanes na stranu svega retrogradnog i da zagovaras neku tupavu kulturu dijaloga. U njenim skrabotinama ima vise jezika mrznje nego u otvorenim napadima na politicke i vjerske strukture koje ona dosljedno osudjuje.
Armen wrote: Pa vec je link postavljen, ima tekstova i tekstova, ne zna se koji je gori, sve pliva u vazelinu
bach wrote:Ovvaj svijet je poludio kada se na Sokocu održavaju seminari i trubi o demokratiji, dijalogu, rješavanju konflikata. Da vidimo šta teta Sanja poručuje sa Romanije.
Ali važno je da mi građani znamo lijepo I civilizovano diskutovati. Mi smo građani. Imamo čvrste stavove koji su utemeljeni na još čvršćim argumentima. Ne znaju “oni” kako se govori. Pokazat ćemo mi “njima”. I pokazali. Čast izuzecima koji su pokušali argumentovano dokazati svoje stavove I čast onima koji se bore protiv blaćenja ljudi po bilo kojem osnovu na ovom forumu. A takvih je čini mi se jako malo. Možda ne bi bilo loše kada bi svi koji tek dođu (a ako nisu tada mogu I sada, naravno ako žele…) pročitali forumska pravila i njih se zaista i pridržavali…

Uz ostalo, suglasni ste da kao korisnik foruma nećete:
- objavljivati i/ili slati vulgarne, klevetničke, pornografske, uvredljive, prijeteće, rasističke, fašističke i šovinističke sadržaje - tekstove, slike, video i/ili audio zapise;

- širiti nacionalnu netrpeljivost ili vrijeđati građane Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge zemlje po nacionalnom ili bilo kojem drugom osnovu;

- vrijeđati druge članove foruma;

Ili smo preveliki građani da bismo bili tolerantni?
Ne pada mi na pamet
Posts: 329
Joined: 16/06/2009 15:46

#92 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Ne pada mi na pamet »

Rije~ je o internetu i
internetskim portalima koji
nu`no treba da imaju dozvolu
za rad, kao i forumima
u sklopu tih portala,
gdje sve ve}i broj ljudi
izra`ava svoje mi{ljenje o
svim temama i to sasvim
le`erno bez ustezanja, jer
naprosto mogu da pi{u pod
{ifrom za koju nikada i nitko
ne mo`e saznati koga
uistinu krije.
Jeli ovo Sanja u danasnjem Avazu misli da postoji zakon koji regulise rad internet foruma ili zeli da postoji? I usput obavezna evidencija korisnika u SUP-u?
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#93 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Dozvole za rad elektronskih medija daje RAK i postoji brdo pravilnika koje takvi mediji trebaju poštovati. Ti isti mediji se često pozivaju na razne pravilnike kada njih neko želi ograničiti ali sami ne žele poštovati pravila misleći da su Bogom dani. Misle da su iznad zakona a čini mi se da i jesu! Portal je javni medijski prostor i kao takav bi trebao poštovati osnovna pravila i ako ništa drugo poštovati sopstvene pravilnike.

Ono što je meni najtužnije jeste da ste od čitavog, predivnog teksta izabrali taj dio...Ostatak suviše boli da bi se o njemu razgovaralo?
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#94 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by bach »

LudaMala82 wrote:Dozvole za rad elektronskih medija daje RAK i postoji brdo pravilnika koje takvi mediji trebaju poštovati. Ti isti mediji se često pozivaju na razne pravilnike kada njih neko želi ograničiti ali sami ne žele poštovati pravila misleći da su Bogom dani. Misle da su iznad zakona a čini mi se da i jesu! Portal je javni medijski prostor i kao takav bi trebao poštovati osnovna pravila i ako ništa drugo poštovati sopstvene pravilnike.

Ono što je meni najtužnije jeste da ste od čitavog, predivnog teksta izabrali taj dio...Ostatak suviše boli da bi se o njemu razgovaralo?
Vidi maco šta kaže naš omiljeni portal:
Napomena: Poruke na forumu odražavaju isključivo stavove njihovih autora, a nikako i stavove internet portala Sarajevo-x.com.
Vidi ovo sada, gorljivi zagovornici demokratije zagovaraju ograničenje te iste demokratije. Zanimljivo.
User avatar
LudaMala82
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 23:03

#95 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by LudaMala82 »

Sloboda govora ne podrazumijeva i slobodu vrijeđanja, a portal to i kaže:
Kao korisnik foruma portala Sarajevo-x.com (u daljnjem tekstu forum), obvezujete se da ćete na forumu objavljivati isključivo materijale koji ne krše zakonske propise Bosne i Hercegovine kao i međunarodne zakone. To znači da ste odgovorni ukoliko sadržaj koji objavljujete krši autorska i druga vlasnička prava. Uz ostalo, suglasni ste da kao korisnik foruma nećete:

•objavljivati i/ili slati vulgarne, klevetničke, pornografske, uvredljive, prijeteće, rasističke, fašističke i šovinističke sadržaje - tekstove, slike, video i/ili audio zapise;
•objavljivati i/ili slati reklamne ili promotivne materijale na javnim ili privatnim porukama;
•objavljivati, prenositi i/ili slati lažne informacije u smislu nanošenja štete trećim osobama;
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#96 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by bach »

LudaMala82 wrote:Sloboda govora ne podrazumijeva i slobodu vrijeđanja, a portal to i kaže:
Kao korisnik foruma portala Sarajevo-x.com (u daljnjem tekstu forum), obvezujete se da ćete na forumu objavljivati isključivo materijale koji ne krše zakonske propise Bosne i Hercegovine kao i međunarodne zakone. To znači da ste odgovorni ukoliko sadržaj koji objavljujete krši autorska i druga vlasnička prava. Uz ostalo, suglasni ste da kao korisnik foruma nećete:

•objavljivati i/ili slati vulgarne, klevetničke, pornografske, uvredljive, prijeteće, rasističke, fašističke i šovinističke sadržaje - tekstove, slike, video i/ili audio zapise;
•objavljivati i/ili slati reklamne ili promotivne materijale na javnim ili privatnim porukama;
•objavljivati, prenositi i/ili slati lažne informacije u smislu nanošenja štete trećim osobama;
I ...

Šta je sporno u svemu onome što sam ja napisao na temu S. V. piše za Glas Mrske ?

Mjaukni maco...

Vi Sanjini pilići trebate naučiti jednu stvar da u demokratiji nema svetih krava. Istinska demokratija pruža mogućnost da se i sama demokartija kritikuje, naravno u svrhu unapređenja društvene klime i dovođenja demokratije na viši nivo.

Znam da vam je krivo jer u debati sa mnom na ovom mjestu izlazite poraženi, vaše naučene definicije o debati na ovom polemičkom bojnom polju ne vrijede ništa.

To je zato jer se u realnom životu borim s mnogom većim opsjenarima i prodavačima magle od gospođe Vlaisavljević i pobjeđujem ih. Sve iz svete dužnosti da javni život očistimo od osoba koje svojom pojavom nikako ne zaslužuju da se o njim raspravlja niti takve osobe zaslužuju da njihovi sudovi o bitnim pitanjima budu nametani kao društveno relevantni.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7856
Joined: 13/11/2006 17:47

#97 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by jasko_ba »

a dosadne žene majko mila :x čuj ona bi da mi ne govorimo da je davidović četnik, da je mladić zločinac, da je dodik kriminalac, sve zbog "kulture dijaloga"
tzv. sarajevska medijska zvijezda :lol: :-)
Ne pada mi na pamet
Posts: 329
Joined: 16/06/2009 15:46

#98 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Ne pada mi na pamet »

LudaMala82 wrote:Dozvole za rad elektronskih medija daje RAK i postoji brdo pravilnika koje takvi mediji trebaju poštovati. Ti isti mediji se često pozivaju na razne pravilnike kada njih neko želi ograničiti ali sami ne žele poštovati pravila misleći da su Bogom dani. Misle da su iznad zakona a čini mi se da i jesu! Portal je javni medijski prostor i kao takav bi trebao poštovati osnovna pravila i ako ništa drugo poštovati sopstvene pravilnike.

Ono što je meni najtužnije jeste da ste od čitavog, predivnog teksta izabrali taj dio...Ostatak suviše boli da bi se o njemu razgovaralo?
TL;DR

I malo se cudno osjecam kad vidim da me neko persira na forumu :)
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#99 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by bach »

jasko_ba wrote:a dosadne žene majko mila :x čuj ona bi da mi ne govorimo da je davidović četnik, da je mladić zločinac, da je dodik kriminalac, sve zbog "kulture dijaloga"
tzv. sarajevska medijska zvijezda :lol: :-)

Dobro, ali što mene teta Sanja uze u usta u "komentaru".

Evo baš se spominje "bach" :lol: :lol: :lol:
glasrazuma
Posts: 8
Joined: 02/07/2009 19:05

#100 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by glasrazuma »

Vezano za poslednji tekst prof Vlaisavljević objavljen u Dnevnom Avazu moram da odgovorim pojedinim forumašima, kojima očigledno smeta što prof Vlaisavljević ne dijeli njihovo mišljenje da je sve u RS loše, da su tamo sve ludaci, zločinci, bolesnici i četnici. Nažalost, moraću vas razočarati ali nije sve tako u Republici Srpskoj. Znali biste to i vi da ste nekada izašli van Sarajeva(ili grada u kojem živite) i otišli u neke divne BH gradove kakvi su Banja Luka, Doboj, Bijeljina, Trebinje i mnogi drugi.


Jedan od vas, reče da prof Vlaisavljević traži da ne govorite Mladiću da je zločinac, Dodiku da je kriminalaca a Davidoviću da je četnik. Prof Vlaisavljević od vas ne traži da veličate Ratka Mladića,ali ga ne možete ni osuđivati.

Molim vas, navedite mi samo jedan primjer u kojem prof. Vlaisavljević opravdava monstruozne srpske zločine. Nećete naći nijedan, jer takav ne postoji. I prof Vlaisavljević i svaki razuman građanin Bosne i Hercegovine, osudiće ratne zločine koje su u proteklom ratu počinili pripadnici sva tri naroda. Ali, zanimljivo je da svi vi kao primjere ratnih zločina navodite samo dr Radovana Karadžića i generala Ratka Mladića a da ne navodite neke druge zločince, recimo bošnjake ili hrvate.To je samo pokazatelj koliko uska shvatanja imate. Nazvati Karadžića i Mladića zločincima u prvu ruku je grubo kršenje pravnih principa jer presumpcija nevinosti (Niko nije krvi dok se ne dokaže suprotno) je elementarno pravo svakoga optuženog i nikoga ne možete nazvati zločincem dok to ne dokaže sud. Ali, u pravu ste kada kažete da mnogi od njih nikada neće dočekati da budu osuđeni pred nadležnim sudovima, nemojte misliti da njih ne čeka presuda i to ona mnogo važnija, a to je istorijska. Nemojte zaboraviti da Adolf Hitler, vođa nacističke Njemačke nikada nije osuđen na sudu ali je zauvijek u istoriji ostao zapisan kao krvoločni ratni zločinac, nacista koji je ubio milione ljudi.

Da bi presuda imala neki značaj nju mora da izrekne istorija a ne samo sud. Biće beznačajno ako dr Radovan Karadžić u Hagu bude osuđen na doživotnu robiju, a u Republici Srpskoj pojedini političari i javne ličnosti nastave da ga veličaju kao narodnog heroja, oslobodioca i stvaraoca Republike Srpske. Sudska presuda na taj način biće obesmišljena i obezvrijeđena. Mnogo je značajnije da se nakon presude dr Radovanu Karadžiću,ako ona bude osuđujuća, političari iz RS usaglase i njemu daju epitet "ratnog zločinca" a u udžbenike iz istorije upišu da je on počinio ratne zločine među kojima je i Srebrenica.

Namjerno govorim samo od dr Karadžiću i Republici Srpskoj jer sam u potpunsoti saglasan sa stavovima prof Vlaisavljević da treba biti samokritičan i govoriti o lošim stvarima u svom dvorištu a o dobrim stvarima u tuđem dvorištu. Ipak, vi govorite samo o RS i dr Karadžiću a nećete da kažete da su zločine činili i bošnjaci i hrvati.

U Bosni i Hercegovini u periodu od 1992-1995 odigrao se brutalan građanski rat sa elementima međunarodnog učešća(paravojnne formacije iz Srbije, Hrvatske i islamskih država te NATO intervencija na RS) u kojem su svi narodi počinili zločine i svi narodi stradali. Mnogi su propatili, izgubili članove svoje porodice, svoje domove, dijelove svoga tijela... Ali, u decembru 1995 godine lideri zaraćenih stranja potpisali su mirovni sporazum koji podrazumijeva i pomirenje i suživot svih bh naroda. To znači da rat ne treba zaboraviti ali treba oprostiti i okrenuti se prema budućnosti Bosne i Hercegovine koju, htjeli mi to ili ne, moraju zajednički izgraditi svi njeni građani i narodi, posredstvom izabranih političara. Upravo o tome i govori prof Vlaisavljević u svojim tekstovima. U Republici Srpskoj nije sve loshe, nisu tamo sve ludaci, bolesnici, zločinci i četnici, nisu sve Mladići i Karadžići. I u Republici Srpskoj žive ljudi, i to normalni i svjesni postojeće situacije. Svojim programom realizovanim posredstvom Centra za kulturu dijaloga, prof Vlaisavljević pokušala je da poveže RS i FBiH, Bošnjake, Srbe i Hrvate i da jedni drugima pokažu da su ovi drugi normalni.

I u Republici Srpskoj i u Federaciji žive(nažalost) ljudi koji su počinili ratne zločine i nanijeli bol onim drugima, ali žive(srećom) i oni koji ne žele da se osvrću i broje mrtve u Srebrenici ili na Markalama i koji žele da se okrenu evropskoj budućnosti Bosne i Hercegovine. Mi mladi ljudi iz RS smo neizmjerno zahvali prof Vlaisavljević što nije dozvolila da živimo u mraku srpskih nacionalista koji su se mijenjali na rukovodećim pozicijama, i što je prva koja nam je omogućila da odemo u Mostar, Tuzlu, Sarajevo i vidimo da i tamo žive normalni ljudi, spremni da sa nama dijele zajedničku evropsku budućnost Bosne i Hercegovine.

Nemojte, 15 godina poslije završetka rata da se bespotrebno vraćamo u prošlost. Ostavimo da pravosudni organi i istorija sude zločincima a mi se jedni drugima pružimo ruku i izustimo tu kratku riječ "IZVINI", izvini za sve ono što je moj narod uradio tvome, izvini što smo dozvolili da nas političari svađaju i izvini što nisam vjerovao da ste i vi normalni ljudi. Tek kada jedni drugima pružim ruku i kažemo izvini, moći ćemo da napravimo onaj odlučujući pokret, pokret za evropsku BiH u kojoj umjesto nacionalizma vlada tolerancija, kultura dijaloga, međunacionalno razumijevanje i evropske vrijednosti.

To je ono o čemu sanjam ja a vjerujem i većina građana Bosne i Hercegovine.
Post Reply