Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#76 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Erzsebet »

BSn wrote:Osim toga, mene licno, jos interesuje ko i kada je provalio furku na TV-stanicama da se koristi pojam "velika vecina"?

Naravno, to je pleonazam, kao i "mala kućica". Jedino je problem što koristiš identično nepravilan oblik, "mene lično"... Dakle, ili je samo tebe ili je samo lično.

Mene zanima... Lično se zanimam... Nešto od to dvoje :).
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#77 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by elSaik »

Sumljati!

Meni definitivno najmrža pogrešna riječ.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#78 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by BSn »

Erzsebet wrote:
BSn wrote:Osim toga, mene licno, jos interesuje ko i kada je provalio furku na TV-stanicama da se koristi pojam "velika vecina"?

Naravno, to je pleonazam, kao i "mala kućica". Jedino je problem što koristiš identično nepravilan oblik, "mene lično"... Dakle, ili je samo tebe ili je samo lično.

Mene zanima... Lično se zanimam... Nešto od to dvoje :).

A sta mislis sto je to "mene licno" islo u istoj recenici s "vecinom"? :roll: :D
User avatar
Obuca9
Posts: 9637
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#79 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Obuca9 »

sarlo wrote:Zasto obadva (obadvojica) nije pravilno? Misli se na nesto sto se odnosi na dvojicu. I jedan i drugi (obadva) su imali nesto identiticno (kosulju, dobrotu) ili su radili jednu (istu) radnju, i slicno.
Moze li neko da mi odgovori?
Pa vjerovatno zato što se samo "oba" odnosi na dvojicu. Ne možeš reći "obatrojica", "obačetvorica", "obapetorica"...

Tako da je bespotrebno koristiti i "oba" i "dva" u istoj riječi. To je isto kao da umjesto "auto" ili "kola", kažeš "autokola".
Neprimjeran
Posts: 24
Joined: 18/01/2010 12:58

#80 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Neprimjeran »

Jedan vic koji odgovara temi :D :

Mama, mama, znaš šta je babo uz'o?

Šta sine?

Uz'o se kupati! :lol: :lol: :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#81 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by cyprus »

Michun wrote:I moram da ponovim extra i da dodam VRH. Pokupljeno od komsija s lijeva.
Zargon a postane normalno da se koristi i na tv i na radiju...tako je extra uslo na mala vrata, uci ce i VRH.
a kako tek zvuči pjesma kojoj ide text: ...sve oko mene je vrh, a ja dole ka dnu... :P
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#82 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by cyprus »

besana wrote:A moze li se "upraznjavati sex"? :D
ljepše zvuči popunjavati :D :D
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#83 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by cyprus »

E mene interesuje zašto je nepravilno "on je htjeo", kad infinitiv glasi "htjeti" :roll:

PS nevezan primjer: on je SRB :D
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#84 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:52, edited 1 time in total.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#85 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:52, edited 1 time in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#86 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nellington »

Prolaznik wrote: Lezi na kreve.
A je li se kaže sako ili sakao? :D
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#87 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by cyprus »

besana wrote:Hocemo li o umetanju slova H gdje mu nije mjesto, i o ispustanju istog gdje mu jeste mjesto, pa je tako HALAT (alat) i TARANA (tarhana) :D
Ma gdje ti vadiš te izraze :D . Šta je tar(h)ana? :D

Također nikad ne čuh ni za to tvoje tupavo :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#88 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nellington »

Tarhana, ona sušena tjestenina... a za halat imam Limewire na bosanskom, i umjesto Tools piše Halati :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#89 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by JThomas »

srbijanci su vazda govorili tarana. u nas vala nisam čuo.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#90 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Shoshana »

nellington wrote:Tarhana, ona sušena tjestenina... a za halat imam Limewire na bosanskom, i umjesto Tools piše Halati :lol:
Uh, kako je moja nana pravila tu neku tarhanu sa paradajzom :-) sama se jede :oops:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#91 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by KENJAC »

Definitivno naj mi je bolje kad kazu "sekundarno ljepilo" oli ti ga ljepilo sto ljepi u sekundi! Baj d vej ovo izmedju ostalog cuh iz usta nastavnice srednje skole! Pa ga ti vidi!
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#92 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by KENJAC »

besana wrote:E pa vi sad napraviste sprdnju ... da mi je znati kako se neko moze naci u situaciji da mu se kaze "lezi na kreve" ? :D

I sta bi ... leze li?

Hocu da kazem da meni ne smeta kada ljudi sa sela sa malo ili nimalo skole, :-x prave gramaticke greske to mi je normalno, i ja njih razumijem, to mi je dovoljno, ali to svakako zamjeram nekome ko se rodio u gradu, zavrsio fakultet, pa jos vodi tamo neke emisije. Ili predaje neke predmete djeci u skoli ....
Sad procitah ovo! Mene momak budi u ratu jer je na smjeni poslije mene i nako sjebanom i bunovnom mi kaze "Ej ja sam poslije tebe a ja sam treci kreve od spare !!!" Spare (fali kvakica nad S) je bila pec sto nas je fol grijala oli ti ga sporet !!!
User avatar
Obuca9
Posts: 9637
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#93 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Obuca9 »

cyprus wrote:
Michun wrote:I moram da ponovim extra i da dodam VRH. Pokupljeno od komsija s lijeva.
Zargon a postane normalno da se koristi i na tv i na radiju...tako je extra uslo na mala vrata, uci ce i VRH.
a kako tek zvuči pjesma kojoj ide text: ...sve oko mene je vrh, a ja dole ka dnu... :P
Kad već spominješ pjesme, meni je uvijek misterija bila ko je bio autor one pjesme "Još mirišem na tebe ja, još uvijek uzdišem u snovima, a nije protekla ni godina", te je li ikad posluš'o pjesmu i čuo da je ovo tako glupa konstrukcija, da je vjerovatno ni oni autori turbo-folk pjesama ne bi znali ovako sastaviti (a tek što bi se o tim pjesmama dalo raspravljati :D). Valjda bi logično bilo da ide nešto u smislu "a već je protekla godina" ili bilo koja konstrukcija, kojom bi opisao da je prošlo previše vremena, a ne premalo.
Last edited by Obuca9 on 23/01/2010 23:15, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#94 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by cyprus »

hz__semir wrote:
cyprus wrote:
Michun wrote:I moram da ponovim extra i da dodam VRH. Pokupljeno od komsija s lijeva.
Zargon a postane normalno da se koristi i na tv i na radiju...tako je extra uslo na mala vrata, uci ce i VRH.
a kako tek zvuči pjesma kojoj ide text: ...sve oko mene je vrh, a ja dole ka dnu... :P
Kad već spominješ pjesme, meni je uvijek misterija bila ko je bio autor one pjesme "Još mirišem na tebe ja, još uvijek uzdišem u snovima, a nije protekla ni godina", te je li ikad posluš'o pjesmu i čuo da je ovo tako glupa konstrukcija, da je vjerovatno ni oni autori turbo-folk pjesama ne bi znali ovako sastaviti (a tek što bi se o tim pjesmama dalo raspravljati :D). Valjda bi logično bilo da ide nešto u smislu "a već je protekla godina" ili bilo koju drugu konstrukciju, kojom bi opisao da je prošlo previše vremena, a ne premalo.


:D :D :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#95 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Toto »

Umjesto ćeten-halva kazu alva. Urme su hurme.


Image
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#96 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Erzsebet »

Forum grada Cazina... Da se malo podsjetimo, a ko ne zna, da se upiša od smijeha...
Davam ja recem da streliste je u nas jebacina najbolja, nemere se nista mjerit stim mjestom.

Meni niko nije smeto kad sam bijo gore a ne smeta mi nisad...to jedino more smetat curama a onda ni nami nije dobro jer nece da dadne i moramo ic trazit
novo mjesto. I samo trosi mi auto gorivo bezveze.
Ljudi nemojte na pomocni tamo za sencu!
Meni ona djeca bog im majku jebo dvi gume isikli,moro curu na felgama kuci vozti,pa citavu slatinu dol probudjo,a kad sta hoce ona se tu noc ukrala kroz prozor i dosla kod mene ajjjjjjj mati!
Ja taman je dotjero dol pred kucu kad joj caca izleti bog ga jebo,nolkog cojka jos nevidjade a sikira jos veca!
Joj ljudi sasro sam se !
A ostatak dozivljaja si mozete zamisliti!
De neozenjeni nam kajzi sta ti je stari od zenske uradio. Jesil ga kako smirio i oto mu sikiru, pa mogo te je iscipati nedo mu bog!
Ama nisam brete ja sam puko bjezati dol kroz one Sljive,sav se izgrebo, i letim ja nako ,srljam navrat nanos kad ti odjednom Hazim mumin predmene,poso i on ukurvanje i tako veli on meni sine djeces reko cuti bog te nejebo eto cojka,veli jel to oaj velki od one moje nove cojk ,reko taj sine,uh veli nebo te nejeblo a ja kod zene mu poso, sjedaj,reko djecemo,veli kod unprofora dol u coralce,reko stacemo dol,kaze ma mater mu jebem i njemu i sikiri dol nam nesmi nista!
I tako evo nas dvojica ovdi sjedimo,dali nam ovau kutiju,kazu tipkajte da vam nebude dosadno,ja lupo povome s pocetka nisam znao kako se upravlja ovaj kopjuter al hazim napipo,i evo vas naso ,ma on bi i ustasu u dzamiji naso bog mu nedo!
Brete jesi iti iz rijeke digo nos.kao da si ti eduktivno bolji od nas ovamokana.more biti i da jesi alito neznaci dasi bolji cojek.Tose kod naske cjeni narocito u Koprivnoj i to gornjoj.Stabi ti meni je Alaga predavo matematiku i moja dvica je ko tvoja petica u toj Rjeci.Nemoj da si vise se javljo ovamokana a da mije znati ciji si ja bi ti caci ocito bukvicu kakvog tog malog je napravijo.
I vrhunac!!!
Brete vidim ja da ste vi carskijski djecki njesto stidovni pa vam njeka djeca posve smetaju kod trebate opremiti poso. Kod nas u Koprivnoj nema nikakvih poteskoca odvesti zemsku a fala bogu nije vise ni auto problem naprimjer mene niko nikad nije omeo u poslu a i da jeste nek se djeca uce. Bijo sam ja i na otom alincu jednoc ali je zemska bila se vise zanimala se za njeku romantiku.Kazem ja njoj da pusti tu romantiku alinac je za erotiku.Eto vidite kako je ovaj itrejnet dobar pa cak mi koprivljani i svi ostali mogu svasta nauciti. i ovao dopisivanje je prava stvar, ali brete, ima nepismenih ko vam je dao taj kompjuter.
Ima toga još, ovo je samo sa ovog prvog linka :).
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#97 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by ljubav_aha »

KENJAC wrote:Definitivno naj mi je bolje kad kazu "sekundarno ljepilo" oli ti ga ljepilo sto ljepi u sekundi! Baj d vej ovo izmedju ostalog cuh iz usta nastavnice srednje skole! Pa ga ti vidi!

:lol:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#98 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by zonbirile »

novopridošli+novogovor kao nacionalna/vjerska identifikacija i eto užasa za uho.
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#99 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Asana »

Neprimjeran wrote:
Asana wrote:
malialen wrote: Pa najvise cujem od politicara "slazem se", zar se ljudi mogu slagati, valjda se drva slazu... Treba reci saglasan sam.
biti saglasan je ispravno, ali je ispravno i slagati se.
Glagoli slagati i slagati se nemaju isto znacenje. Oba se pojma nalaze u rjecnicima.
nas je profesorica u srednjoj upeglala sa tim "slažem se". Drva se slažu, a mi kao dijelimo mišljenje. Mada je meni saglasan puno bolje, al' haj ti to njoj reci :-)
Kakva je to samo kompleksašica bila... mamu joj :x
Kada nisam sigurna, uvijek provjerim na vise mjesta, zbog svih varijanti koje se pojavljuju. Ako Anic i Klaic nisu relevantni, moze se provjeriti u nekom englesko - bosanskom, englesko - sh ili slicnom rjecniku, sta je autor jezikoslovac napisao pod "agree".

Usput, ova tema ide u smjeru navodjenja nepravilno izgovorenih i napisanih rijeci, a pocelo je od - njihove nepravilne upotrebe?
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#100 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by The Nightwatchman »

sad na obn-u vremenska prognoza

kaze ona nažbukana voditeljica "sve one koji željno očekuju snijeg, obaviještavamo da će u utorak doći do pada snijega"
:D :D :D :D :D :D :D
Post Reply