Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#76 Re: Pitanja o mackama

Post by blackberry »

hana_montana wrote:E pa da se i ja potuzim.Maca stara dva mjeseca nece da jede suhu hranu ali nikako!Jela bi sve sto mi jedemo,tamani i ove kesice sa hranom za male mace ali suhu hranu samo pomirise i nista!Kupovala sam razlicite hrane i sve su za male mace ali ona ce radije biti gladna nego da to pojede!Meni ne smeta sto joj moram praviti hranu ali sam cula da male mace moraju jesti tu suhu hranu radi kostiju,zuba itd(hvala Berina :-D )Ona je napredna maca i voli da njupa.Sta vi dajete svojim malim macama :-?
što se tiče suhe hrane - ni ovi mačići što su kod mene na čuvanju neće da ju jedu...ali, ja ih prevarim tako što im napravim miks mokre i suhe hrane (pola verćice Junior mokre hrane i u to dodajem suhe - do mjere da ne bude presuho)..zatim, pustim da odstoji nekih 5 min (da malo omekša)...mislim da odbija jesti suhu hranu jer joj nisu narasli svi zubići pa joj je tvrda za žvakanje...
Mee
Posts: 287
Joined: 01/03/2004 00:00
Location: Sarajevo

#77 Re: Pitanja o mackama

Post by Mee »

Ja svojoj potopim suhu, tj. prelijem vrucom vodom i ostavim par minuta, pa je svu pojede, samo to i jede, kesice ne jede... :)

Imam problem sa prelaska sa hrane "baby cat" na "kitten" hranu, opuhala sam sve pet shopove koji drze Royal Canin, i sad mi je ostala jos jedna kesica - oko 8 - 9 dana, i onda che biti KUKU MENI!

Kako noge Hana? Kako ruke?... ja imam novu zonu grebanja - ledje i ramena - kad me vidi zafura se i skochi na mene kao da sam "grebalica" :(
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#78 mačke - pomoć

Post by KenCo »

je li moguce da se u cijelom sarajevu mogu kupiti samo 2 macke(ista vrsta),u jednoj jedinoj radnji? tako su meni prodavaci rekli. zelim da kupim kratkodlaku britansku macku. ako neko zna kako,molim da napise. hvala.

generalno,da li je problem drzati macke u kuci,da li su zahtjevne,ili previse dosadne ?

ako neko ima kakav savjet,iz prve ruke,bio bih zahvalan. hvala.
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#79 Re: mačke - pomoć

Post by *miara* »

macke je veoma jednostavo izdrzavati. sam im daj hrane i vode i njima dovoljno. naravno, trebas im svaki dan WC cistiti. ja imam 4 trenutno. dvije moje, jedna od momka i jedan kojeg sam uzela sa ulice koji ce ubrzo na poklon.

ne znam jesam li dobro shvatila. ti nikad nisi imao macku, ali hoces sad da kupis jednu? spreman si dati tolike pare za nesto sto nisi siguran, sto mozes na svakom cosku besplatno naci? ima ogroman broj macica i macaka na ulicama sarajeva koje traze dom. cak bi i dobro djelo ucinio, a nista te ne kosta.
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#80 Re: mačke - pomoć

Post by KenCo »

mozes mi otprilike reci koliko kosta izdrzavanje mjesecno (hrana,pijesak...) ? je li problem mijenjati taj pijesak ?

ne znam jos da li cu je uopste uzimati ali ako bih se odlucio za macku onda bih uzeo cistokrvnu. ne zelim nikog uvrijediti,ali nije mi zao dati pare za nesto sto bih trebao gledati 15 godina kraj sebe.
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#81 Re: mačke - pomoć

Post by *miara* »

KenCo wrote:mozes mi otprilike reci koliko kosta izdrzavanje mjesecno (hrana,pijesak...) ? je li problem mijenjati taj pijesak ?

ne znam jos da li cu je uopste uzimati ali ako bih se odlucio za macku onda bih uzeo cistokrvnu. ne zelim nikog uvrijediti,ali nije mi zao dati pare za nesto sto bih trebao gledati 15 godina kraj sebe.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 11&start=0

vidi kako su odvratne ove zivotinje fkt, kako ih neko moze gledati. ogromna vecina ih je sa ulice.

ma boli me briga vise, nek me banuju, al mi ovakvi ljudi kao kenco sam dizu pritisak. kako te nije stid vrijedjati nesto sto je svetinja nekom drugom?

da bog da vise i zabranili uzgoj zivotinja kod nas dok se ne rijesi problem sa lutalicama.

sto se tice izdrzavanja, to sve zavisi koju hranu i koji pijesak kupujes. pijesak imas i od 4 marke i od 20. hranu imas 1,20 KM 400g, a imas i 20 puta skuplju. ako ces imati samo jednu macku, trosak neces ni osjetiti jer starije macke (oko 2 godine pa nadalje) mogu jesti jednom dnevno.

nadam se da ces jos jednom prosetati kroz grad sirom otvorenih ociju pa ces vidjeti zasto se zivciram.
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#82 Re: mačke - pomoć

Post by terra_incognita »

Imam preslatko tigrasto mače koje moram pokloniti jer je kod mene gužva.
Ukoliko ima zainteresovanih, molim na PP.
amelino
Posts: 696
Joined: 13/09/2008 19:38

#83 Re: mačke - pomoć

Post by amelino »

'' Ne zelim nikog uvrijediti,ali nije mi zao dati pare za nesto sto bih trebao gledati 15 godina kraj sebe.''

Nevjerovatno ?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!

Ej moj @KenCo komentar ti je za samara :D samarcine :D
darprirode
Posts: 244
Joined: 16/04/2009 13:03

#84 Re: mačke - pomoć

Post by darprirode »

'' Ne zelim nikog uvrijediti,ali nije mi zao dati pare za nesto sto bih trebao gledati 15 godina kraj sebe.''
Ne vidim razliku izmedju "rasne" macke i neke jadne mace s ulice koju ces usrecit i podarit joj dom
haha presmijeno
konstatacija ti je malo rec glupa
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#85 Re: mačke - pomoć

Post by anjusha »

zoom66 wrote: 03. sep. 2009. 16:57 Isključen/a korisnik/ca iz razloga “krsenje pravila sa-x foruma”
» amelino, *miara*, darprirode
14 dana
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#86 Re: mačke - pomoć

Post by KenCo »

bekac wrote:Zamisli valja gledati zivotinju tolike godine, zato mora biti mmmmmmm rasna:) , zena ce garant biti idealna suplja fasada jer valja i nju gledati do prvih bora a onda hmmm :? pa naci novu rasnu mjau mjau na dvije noge :)

'' naravno da postoji razlika.
uostalom,zivotinje se mogu zastititi na druge nacine. npr treba se pitati odakle toliko macica koje niko ne zeli.''

Molim te @KenCo reci mi tu razliku??

Macici koje niko ne zeli i koje ostavljaju po kutijama su iskljucivo produkt neodgovornog vlasnista - prva, druga generacija nije ni bitno...
Ako mozes samo mi reci molim te kako se mogu jos zastititi? Koji su to sve nacini? Molim te :thumbup:

pa postoji razlika u izgledu i u ponasanju. to mi je jako bitno.

a kako se moze sprijeciti to da imamo toliko macica koje niko ne zeli ? pa jednostavno,svako ko ima macku treba paziti na nju u tom smislu,ili naprimjer kastrirati je. ako dopusti da se pari onda treba vec unaprijed znati kuda i kako sa tim macicima. ne mogu ja biti kriv zbog nekih neodgovornih vlasnika macaka.
DamaIzPakla
Posts: 7
Joined: 04/09/2009 22:05

#87 Re: mačke - pomoć

Post by DamaIzPakla »

Probaj u Zoo Centru kod Armana.:) A imaš možda i u Svijet Ljubimaca. :D
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#88 Re: mačke - pomoć

Post by anjusha »

KenCo wrote:je li moguce da se u cijelom sarajevu mogu kupiti samo 2 macke(ista vrsta),u jednoj jedinoj radnji? tako su meni prodavaci rekli. zelim da kupim kratkodlaku britansku macku. ako neko zna kako,molim da napise. hvala.

generalno,da li je problem drzati macke u kuci,da li su zahtjevne,ili previse dosadne ?

ako neko ima kakav savjet,iz prve ruke,bio bih zahvalan. hvala.
evo, da ti konacno kako treba odgovorim na ovo pitanje, nakon svih ovih prepucavanja.
maca je nesto najljepse sto mi se desilo ove godine :D
i ja sam isto tako u januaru razmisljala kako, sta, je li tesko, je li prezahtjevno, i na kraju zahvaljujuci jednom mom prijatelju koji je primjetio koliko mi treba drustvo, te Mircerki i njenoj zaludjenosti macama, i ja uzeh jednu. i ne da se nisam pokajala, nego glavom udaram u zid sto to nisam ranije uradila. da sam samo znala....
ako nesto nije zahtjevno- nije maca :) cisti i mijenjaj joj pijesak redovno, neka uvijek ima ciste vode i hrane u zdjelici i sve sto ce jos od tebe traziti je da izdvojis jedno sat - dva vremena dnevno da se poigras sa njom ili da je pomazis. isto tako preporucujem dosta igrackica (loptica, miseva, grebalica i sl) da se maca moze zabavljati i dok ti nisi u stanu. ili jos jednu macku :D
također ces morati da cistis za njom njene dlake, ali to je sve u roku sluzbe :) u pocetku dok se ne naviknete na ritam jedni drugih moze biti problema tipa da maca nece da spava nocu, da mjauce, skace po stanu i sl. ali samo stoicki sve to podnesi, nemoj ni u kojem slucaju da reagujes i da ustajes i u roku 2 sedmice maca ce da prati tvoj ritam spavanja.
naravno, veterinarska njega ulazi u brigu o maci: tablete protiv glista, vakcinacija i frontline protiv buha (frontline sam kupis i nakapas joj). broj veterinara mozes naci na ovom podforumu kao i razne preporuke. u to necu da ulazim radi svoje neobjektivnosti u tom pogledu.
i to je to. puno da se volite, mazite i za sva ostala pitanja to je forum :D
sretno :D
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#89 Re: mačke - pomoć

Post by KenCo »

anjusha wrote:
KenCo wrote:je li moguce da se u cijelom sarajevu mogu kupiti samo 2 macke(ista vrsta),u jednoj jedinoj radnji? tako su meni prodavaci rekli. zelim da kupim kratkodlaku britansku macku. ako neko zna kako,molim da napise. hvala.

generalno,da li je problem drzati macke u kuci,da li su zahtjevne,ili previse dosadne ?

ako neko ima kakav savjet,iz prve ruke,bio bih zahvalan. hvala.
evo, da ti konacno kako treba odgovorim na ovo pitanje, nakon svih ovih prepucavanja.
maca je nesto najljepse sto mi se desilo ove godine :D
i ja sam isto tako u januaru razmisljala kako, sta, je li tesko, je li prezahtjevno, i na kraju zahvaljujuci jednom mom prijatelju koji je primjetio koliko mi treba drustvo, te Mircerki i njenoj zaludjenosti macama, i ja uzeh jednu. i ne da se nisam pokajala, nego glavom udaram u zid sto to nisam ranije uradila. da sam samo znala....
ako nesto nije zahtjevno- nije maca :) cisti i mijenjaj joj pijesak redovno, neka uvijek ima ciste vode i hrane u zdjelici i sve sto ce jos od tebe traziti je da izdvojis jedno sat - dva vremena dnevno da se poigras sa njom ili da je pomazis. isto tako preporucujem dosta igrackica (loptica, miseva, grebalica i sl) da se maca moze zabavljati i dok ti nisi u stanu. ili jos jednu macku :D
također ces morati da cistis za njom njene dlake, ali to je sve u roku sluzbe :) u pocetku dok se ne naviknete na ritam jedni drugih moze biti problema tipa da maca nece da spava nocu, da mjauce, skace po stanu i sl. ali samo stoicki sve to podnesi, nemoj ni u kojem slucaju da reagujes i da ustajes i u roku 2 sedmice maca ce da prati tvoj ritam spavanja.
naravno, veterinarska njega ulazi u brigu o maci: tablete protiv glista, vakcinacija i frontline protiv buha (frontline sam kupis i nakapas joj). broj veterinara mozes naci na ovom podforumu kao i razne preporuke. u to necu da ulazim radi svoje neobjektivnosti u tom pogledu.
i to je to. puno da se volite, mazite i za sva ostala pitanja to je forum :D
sretno :D

hvala na odgovoru. nadam se da razumijes zasto zelim rasnu macku. uglavnom,imam jos par pitanja.
ako se pijesak mijenja redovno, da li se osjeti miris u stanu ? da li je problem mijenjati pijesak ?
i ako mi mozes reci mjesecne troskove za hranu,pijesak i ostale stvari koje su neophodne za macu ?
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#90 Re: mačke - pomoć

Post by anjusha »

pa sad... ako ili ga ja ne osjetim jer sam se navikla na njega, ili zbog toga sto fakat mijenjam pijesak redovno... ne znam ni sama :D

zavisi kakvom hranom hranis macu i je li prozdrljiva. ja svojoj dajem jedan vlazni obrok dnevno (izmedju 0.80 km i 1.50 km po vrecici - jer nece dama da jede konzerve- tek nekad je uspijem prevariti) i stalno ima suhe hrane. Jedna kesa suhe hrane (koje opet kostaju izmedju 2.80 km do 7-8 km zavisi od kvaliteta i proizvodjaca) bude mi oko 15- 20 dana. Potrosim na jednu macu oko 2 vrece po 5 kila pijeska mjesecno- ta vreca kosta oko 5-6 km cini mi se. Ali i tu opet ima varijacija u zavisnosti od pijeska (u Merkatoru sam cak nasla pijesak po 16 km :-) ) I eto, sad sabiraj :)
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#91 Re: mačke - pomoć

Post by KenCo »

anjusha wrote:pa sad... ako ili ga ja ne osjetim jer sam se navikla na njega, ili zbog toga sto fakat mijenjam pijesak redovno... ne znam ni sama :D

zavisi kakvom hranom hranis macu i je li prozdrljiva. ja svojoj dajem jedan vlazni obrok dnevno (izmedju 0.80 km i 1.50 km po vrecici - jer nece dama da jede konzerve- tek nekad je uspijem prevariti) i stalno ima suhe hrane. Jedna kesa suhe hrane (koje opet kostaju izmedju 2.80 km do 7-8 km zavisi od kvaliteta i proizvodjaca) bude mi oko 15- 20 dana. Potrosim na jednu macu oko 2 vrece po 5 kila pijeska mjesecno- ta vreca kosta oko 5-6 km cini mi se. Ali i tu opet ima varijacija u zavisnosti od pijeska (u Merkatoru sam cak nasla pijesak po 16 km :-) ) I eto, sad sabiraj :)

jesi primjetila razliku u mirusu na pocetku,kad si je tek dobila?

ako sam ja ovo dobro sabrao,izadje i 50 maraka mjesecno,nije to ni malo,mislio sam da je jeftinije.

znas li ima li se gdje nabaviti ruska maca ?

ne znam ni sto se ovoliko raspitujem kad mi roditelji ne daju svakako :roll:
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#92 Re: mačke - pomoć

Post by kakav nered »

KenCo wrote:
jesi primjetila razliku u mirusu na pocetku,kad si je tek dobila?

ako sam ja ovo dobro sabrao,izadje i 50 maraka mjesecno,nije to ni malo,mislio sam da je jeftinije.

znas li ima li se gdje nabaviti ruska maca ?

ne znam ni sto se ovoliko raspitujem kad mi roditelji ne daju svakako :roll:
na pocetku ce te izaci i vise.. dok pokupujes sve sto joj treba.. samo grebalica je 20km.. ja sam kupovala i onu kutiju za prevoz i svašta nešto i potrošila neki dan 75km bez pijeska i hrane.. trebam je voditi i na vakcinu ovih dana, to je još 30km koliko sam skontala.. ali to su početni troškovi.. poslije se smanje.. a i kad ih voliš ništa ti nije skupo.. sad mi je draže da njoj nešto kupim nego sebi :D
User avatar
Pikaboo
Posts: 737
Joined: 28/08/2009 12:18
Location: In the moment.

#93 Re: mačke - pomoć

Post by Pikaboo »

Nisam zeljala da pokrecem novu temu kada vec mogu iskoristiti ovu.Imam cetiri macke u kuci koje sam pokupila sa ulice i jos jedno pet - sest ispred kuce o kojima se jednako staram dok ih nekome ne poklonim.Znam sve o "ulicnoj" vrsti macke.Samo ih kupim i donosim kuci!!!Zelim da nabavim Perzijsku macku,to mi je zelja vec godinama ,samo sto nisam imala para da je kupim.Citala sam po internetu o njima,ali me zanima dali neko vec ima tu vrstu mace,pa da mi kaze nesto o njima.Ja cu je kupiti to je definitivno,al eto,htjela bi da znam nesto o mom buducem dragom clanu porodice.

Hvala
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#94 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by *miara* »

ima li igdje u sarajevu uzeti nesto ovako?

Image
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#95 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by anjusha »

to mi izgleda (ako dobro vidim) kao plasticni otkriveni wc za mace? jesam li u pravu? ja sam slican uzela prije par mjeseci u Zoo centru. samo sto je moj malkice plici (tj nije moj vec Curicin :D) i ima okruglaste a ne cetvrtaste coskove (lakse za ciscenje). cijena je bila negdje izmedju 25-30 km- ne sjecam se bas tacno.
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#96 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by *miara* »

anjusha wrote:to mi izgleda (ako dobro vidim) kao plasticni otkriveni wc za mace? jesam li u pravu? ja sam slican uzela prije par mjeseci u Zoo centru. samo sto je moj malkice plici (tj nije moj vec Curicin :D) i ima okruglaste a ne cetvrtaste coskove (lakse za ciscenje). cijena je bila negdje izmedju 25-30 km- ne sjecam se bas tacno.
pogledacu ima li u zoo centru ovakav sto ja hocu. kod mene je problem sto imam hugu kojem je dusa iskopati sav pijesak kad mu se cefne, a ova druga, senada, sepa pa uvijek izbaci pijesak kad ulazi/izlazi. meni treba duboki WC sa okvirom okrenutim prema unutra jer mi je vise dosadilo hodati sa metlicom po sobi i ganjati pijesak :D

Image evo ovo ne bi bilo nimalo lose
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#97 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pjegica »

Ja sam na ovom forumu jako rijetko i baš super što naletjeh na ovu temu. Imam mačića već dvije sedmice i ujedno prvog mačića u životu kao ljubimca pa bih bila zahvalna ako bi mi neko dao nekoliko savjeta.
Naime, Oli neće da jede mačiju hranu. Ali nikako i nijednu. Mjesec prije nego što ću ga udomiti se stalno motao oko vrata kad je gladan i tražio hranu. Pošto nisam imala obavezu prema njemu, a bilo mi ga žao, davala sam mu šta nađem u frižideru (obično salamu, onu ribu u konzervi, hrenovke, pileće filete i tome slično). Vremenom se udomaćio. Ja se krenem strogo pridržavati preporuka veterinara. Kupim mu svu moguću hranu za mačiće, ali on neće ni da okusi. Priđe, pomiriše i ode. Kad je ova obična "ljudska" hrana u pitanju, normalno jede. Dobih savjet da mu ostavim Wiskas i ništa drugo pa kad baš ogladni da će je pojesti. Cijeli dan nije ništa jeo, ali svoju hranu nije htio ni da pomiriše. Nije mi problem sa njim dijeliti "svoju" hranu, ali ne znam koliko je to dobro za njega. Pa et, ako neko ima kakav dobar savjet, hvala! :)

Kako mačića odgovoriti od penjanja po zavjesama (samo mi nemojte reći da skinem zavjesu:D ), odgovoriti ga od čupanja lišća sa biljke puzavice koja mu je trenutno najinteresantnija stvar u kući, odgovorti ga od pentranja na vrh ormara (bojim se da ne padne odozgo)? Kako mu objasniti da se sa kosom ukućana noću ne treba igrati (probudim se ujutro ko da mi je petarda pukla u njoj)? Njemu je ona noću najveća zanimacija. Valjda misli ako ja njega mazim dok spava treba i on mene :D .
Kako i da li uopšte treba da zaštitim akvarij sa kornjačom od njega? Vidim da nema loše namjere već bi samo da se igra sa njom, ali mislim da ona ne kuži zezanciju pa se sakrije u oklop i ne izlazi dok je on tu.

Imala sam još pitanja, ali zaboravih. Vratit ću se ako se sjetim.

Sorry ako su neka glupa pitanja ali nikad prije nisam imala mačku.
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#98 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by *miara* »

@anjusha
jesil vidjela koji tajming :D u pravo vrijeme si aktivirala temu :sax:

@pjegica
prvo da ti cestitam na novom clanu porodice. sjecam se kad sam ja svog hugu uzela sa ulice. znala sam zaplakati koliko me je u ocaj bacao svojim ponasanjem, ali bi sad prije umrla nego da ga poklonim. trebas da znas da su macke kao i ljudi. imaju faze zivota kao i mi. ako sad skace na store i jede cvijece, ne mora znaciti da ce u buducnosti. ja trenutno imam tri macke u stanu i jos dvije kod momka. zna se desiti da ih po citav dan ne primijetim - ko da ih nema. jedna se lize, druga spava, treca gleda kroz prozor.

jednom sam macica poklonila jednoj zeni koja voli zivotinje, ali ih nikad nije imala. maca joj je, kao i svaka druga, grickala cvijece i zbog toga ju je ona poklonila nekom trecem, a da mene nije obavijestila. uglavnom, ta zena nije znala da se macke odgajaju. jeste da je tesko, ali moze koliko-toliko. ja sam kupila strcaljku u merkuru (ima sigurno u poljoopremi, obiju, a mozes uzeti i onu obicnu od staklexa i doooobro dobro isprati) i samo macu strcni kad radi nesto sto ne treba, bilo da se radi o penjanju na sto, ormar, radnu povrsinu u kuhinji, saksije i obavezno reci "ne" ili neki drugi znak skontaj. vremenom ce ona onda reagovati samo na to "ne" i prestace raditi. samo budi strpljiva i odlucna i dobices andjela za par sedmica :D

sto se tice hrane, mogu oni jesti sve kao i mi, samo im nemoj davati premasno i obavezno nemoj davati mlijeko, osim ako imas mlijeko bas za macke! uostalom, ako dobije proljev, znas da to ne valja i nemoj mu onda vise davati. ja bih ipak uradila kako ti je veterinar rekao. stavi hranu u posudu i ne daj joj dok ne pojede! ako fkt nakon 24h nece, pokusaj da pomijesas sa "ljudskom hranom". malo pomalo smanjuj udio ljudske hrane i povecavaj udio macije hrane. valjda ce tako uspjeti.

eh,sto se tice kornjace... nisam nikad imala, ali ipak ti nju nekako zastiti dok te nema i dok spavas( i obavezno macu strcaj kad pocne da se igra sa njom :D ). ne znam ja sta ce ona sve tacno sa njom raditi, ali znam gdje moje macke sve svoje sape provlace i kako sam znala ujutru ustati i zateci nesto razbucano na podu sto lici na racun od prije 6 godina :D
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#99 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pjegica »

*miara* wrote:@anjusha
jesil vidjela koji tajming :D u pravo vrijeme si aktivirala temu :sax:

@pjegica
prvo da ti cestitam na novom clanu porodice. sjecam se kad sam ja svog hugu uzela sa ulice. znala sam zaplakati koliko me je u ocaj bacao svojim ponasanjem, ali bi sad prije umrla nego da ga poklonim. trebas da znas da su macke kao i ljudi. imaju faze zivota kao i mi. ako sad skace na store i jede cvijece, ne mora znaciti da ce u buducnosti. ja trenutno imam tri macke u stanu i jos dvije kod momka. zna se desiti da ih po citav dan ne primijetim - ko da ih nema. jedna se lize, druga spava, treca gleda kroz prozor.

jednom sam macica poklonila jednoj zeni koja voli zivotinje, ali ih nikad nije imala. maca joj je, kao i svaka druga, grickala cvijece i zbog toga ju je ona poklonila nekom trecem, a da mene nije obavijestila. uglavnom, ta zena nije znala da se macke odgajaju. jeste da je tesko, ali moze koliko-toliko. ja sam kupila strcaljku u merkuru (ima sigurno u poljoopremi, obiju, a mozes uzeti i onu obicnu od staklexa i doooobro dobro isprati) i samo macu strcni kad radi nesto sto ne treba, bilo da se radi o penjanju na sto, ormar, radnu povrsinu u kuhinji, saksije i obavezno reci "ne" ili neki drugi znak skontaj. vremenom ce ona onda reagovati samo na to "ne" i prestace raditi. samo budi strpljiva i odlucna i dobices andjela za par sedmica :D

sto se tice hrane, mogu oni jesti sve kao i mi, samo im nemoj davati premasno i obavezno nemoj davati mlijeko, osim ako imas mlijeko bas za macke! uostalom, ako dobije proljev, znas da to ne valja i nemoj mu onda vise davati. ja bih ipak uradila kako ti je veterinar rekao. stavi hranu u posudu i ne daj joj dok ne pojede! ako fkt nakon 24h nece, pokusaj da pomijesas sa "ljudskom hranom". malo pomalo smanjuj udio ljudske hrane i povecavaj udio macije hrane. valjda ce tako uspjeti.

eh,sto se tice kornjace... nisam nikad imala, ali ipak ti nju nekako zastiti dok te nema i dok spavas( i obavezno macu strcaj kad pocne da se igra sa njom :D ). ne znam ja sta ce ona sve tacno sa njom raditi, ali znam gdje moje macke sve svoje sape provlace i kako sam znala ujutru ustati i zateci nesto razbucano na podu sto lici na racun od prije 6 godina :D
Prvo hvala na odgovoru!
Pa vjerujem da mu je ovo samo faza. Mali je, pa mu je vjerovatno interesantno pentranje na što više dijelove. Nije meni ni do store ni do ormara koliko me je strah da on ne padne i ne povrijedi se. Cvijeće ne jede, ali kida listove na puzavici, i to što viši dohvati to je ponosniji na sebe. Jučer, kad sam došla kući, pola biljke je bilo bez listova. Ne brini, nedam ga nikome, neće me se tako lako riješiti :) .
Da li ima posebna ta štrcaljka za mačke ili mogu napraviti improvizaciju s običnim onim štrcaljkama? Šta da stavim u nju? Običnu vodu?
Pokušala sam sa glasnim NE, ali zabranjeno voće je najslađe :D . Sklonila sam kornjaču na manje pristupačno mjesto, ali on nađe način da dođe do nje :-) . Trenutno je šmeka iz mog krila.
Pokušala sam prije pola sata to što si rekla, pa sam pomiješala tunjevinu iz konzerve sa kesicom hrane za mačke s okusom ribe. Nisam ga uspjela zeznut, pojeo je samo tunjevinu, onu hranu nije ni liznuo. Svi se čude kad im to kažem, jer valjda obično mačke neće da jedu tu konzerviranu ribu. Bit ću uporna, jer će se morati navići na mačiju hranu sad kad mi krenu predavanja i kad se vratim na posao, jer ne znam koliko ću imati vremena da udovoljavam baš svakoj njegovoj želji.
I da, to je bilo pitanje koje sam maloprije zaboravila... Koliko dugo mačka može biti sama u kući? Šta da mu ostavim da mu nije dosadno? Kako tad da ga hranim?
User avatar
casanova
Posts: 186
Joined: 21/02/2008 00:09
Location: Rajvosa i to je to

#100 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by casanova »

Pozz ljudi :D

Juce je jedna tako slatka maca prosla pored moje kuce da nisam mog'o odoliti a da je ne uzmem za kucnog ljubimca :D Nikada prije nisam imao macu, niti ikakvog iskustva sa njima. Sta trebam raditi, sta ne ? Cime da je hranim ? Kako da je naviknem da obavlja svoje posliće tamo gdje treba .. i brdo jos takvih pitanja. Uglavnom sve ono sto je potrebno da bi se imala jedna maca za kucnog ljubimca. Eto to je to.. Nadam se da mi neko moze dati nekoliko kvalitetnih savjeta :D :D

P.S. Maca je malo veca od mačeta a malo manja od velike mace haha :D Nezz kako tacno da izrazim njenu dob :D
Post Reply