Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23720
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#76 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Imao sam ja trihogastera, nekako su skalari uvijek bili ratoborniji. a inace trihogastera ima u plavoj, zutoj i srebrenoj boji najvise. I oni su, ako se dobr osjecam, labirintovke, tako nekako :D u glavnom uzimaju i zrak izvan vode. Lijepe ribice pravo
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#77 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by rumit »

Trotacka ili Plava guramija bi trebala biti miroljubiva ribica.
Jedino moze biti problem ako imamo dva muzijaka i mali akvarijum.
Za njih se preporucuje ubiljen akvarijum od oko 150 litara, da se imaju gdje skrivati.

Mozda je nedostatak ovih uslova uticao na njihovo agresivno ponasanje.

Ovi "brkovi" su mu trbusna peraja.
User avatar
Takashi Amano
Posts: 48
Joined: 10/08/2009 22:24

#78 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Takashi Amano »

Amazonka27 wrote:pa u toj kombinaciji sam je i kupila...medjutim belaj....bas mi je zadavala problema. Sto se tice boja...interesatno je kako mjenja ove share... :) i ja sam je kupila zbog ljepote...ali je nikome vise nebi preporuucila...pogotovo ko je pocetnik
Ja znam iz prve ruke da u kombinaciji sa Guppy i Black Molly nema nikakvih problema i takva je situacija vec par mjeseci... Jedino sta mogu dodat je da je tacno jedan par u akvarijumu (mlada zenka i vec godinu dana star muzijak)... Medjutim ubio je drugog mladog muzijaka vec sat vremena nakon ubacivanja :evil: i tek poslije sam procitao da su agresivni ako je ta situacija...

U ovom tenku su zastupljeni:
-Guppy
-Black molly
-Skalari
-Neonke

I svi funkcijonisu veoma skladno... :thumbup: :run:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#79 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Sarajka75 da li imas jos koju sliku :-) svojih riba da se mogu malo poblize pogledat..
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#80 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

uradi sam wrote:Sarajka75 da li imas jos koju sliku :-) svojih riba da se mogu malo poblize pogledat..
Sta je sa ostalim akvaristima Akvariji ,utisci, saznanja , iskustva,ribe :x
SARAJKA75
Posts: 104
Joined: 19/09/2008 10:34

#81 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by SARAJKA75 »

Tu sam i ja...
Imam jos slika ali nemam vremena, dosla sam kuci samo da se utoplim....
SVI NA CENGIC VILUUUUUUUUUUUUUUUUUUU :thumbup:
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#82 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bubi_s »

sve pohvale za temu... sinoc je bila selidba ribica iz jednog manjeg akvar u dosta veci, i to uspjesna... provelo se nekih 5-6 sati ali smo zadovoljni:-)
slike stavljam kasnije
pozz
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#83 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

bubi_s wrote:sve pohvale za temu... sinoc je bila selidba ribica iz jednog manjeg akvar u dosta veci, i to uspjesna... provelo se nekih 5-6 sati ali smo zadovoljni:-)
slike stavljam kasnije
pozz
Bravo bubi jedva cekam slike, a nadam se i ostali ribici :-D Sarajka75 podrska tebi i svima koji ce ici na proteste...Zao mi je momka i momaka i cura koji ginu zbog necijeg .urcenja a ovi blijedo posmatraju...sramota.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#84 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Qler wrote:Imao sam ja trihogastera, nekako su skalari uvijek bili ratoborniji. a inace trihogastera ima u plavoj, zutoj i srebrenoj boji najvise. I oni su, ako se dobr osjecam, labirintovke, tako nekako :D u glavnom uzimaju i zrak izvan vode. Lijepe ribice pravo
Qler pa sta se desilo sa akvaristikom u tvom slucaju... :? nije valjda da si nakon razocarenja batalio rabotu... :x uvijek ima drugi, traci pokusaj meni je drugi i krenulo me je u svakom aspektu..na greskama se uci a sada imamo otvorene opcije INTERNET...tako da sta god zapne ili ti nije jasno mozes naci ... :thumbup: i daj nabaci te ribe brate... :-D
User avatar
Qler
Posts: 23720
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#85 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

ja sam sa corsom u timu :) ;)
SARAJKA75
Posts: 104
Joined: 19/09/2008 10:34

#86 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by SARAJKA75 »

Obećanje ispunjeno :dance:
Image
Image
Image
Image
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#87 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

Qler wrote:ja sam sa corsom u timu :) ;)
:-D :thumbup:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#88 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

SARAJKA75 wrote:Obećanje ispunjeno :dance:
Image
Image
Image
Image
Dobre ribe imas te zute su ti Pseudotropheus red zebra,plavi sa prve slike je nemogu reci sa sigurnoscu dok ne provjerim..treca slika plavi je pseudotropheus saulos muski po svoj prilici...dobro bi bilo kada bi mogla da ubacis sitniji pijesak kako bi ribe mogle da kopaju po njemu jer je to takodje bitna stavka kod tih riba..i sto vise stijena ,za skrivanje i mrijest..I jos jedna slika cijelog akvarija nebi bila losa...i sta imas od bilja vidim da se nesto zeleni.. :-)
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#90 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bubi_s »

evo nesto slicica, mada mi ovo postavljanje ne ide bas naj naj:-)
ali bit ce jos sigurno.... sad smo u potrazi za odgovarajucom pozadinom... pretamna mi ona koja je vec bila...
pozz
User avatar
Takashi Amano
Posts: 48
Joined: 10/08/2009 22:24

#91 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Takashi Amano »

bubi_s wrote:evo nesto slicica, mada mi ovo postavljanje ne ide bas naj naj:-)
ali bit ce jos sigurno.... sad smo u potrazi za odgovarajucom pozadinom... pretamna mi ona koja je vec bila...
pozz
Drago mi je da je jos ljudi dodalo sliku svog akvarijuma... Ako zelis moje iskreno misljenje akvarijum je prazan i fali mu malo enterijera (kamena ako nista)... Meni se iskreno ne svidjaju kupljeni predmeti za akvarijume kao sto su raznorazne skoljke, kucice i sl. Puno veca je uzivancija napravit sam sebi podlogu i pozadinu...

Ribice su ti extra to mogu reci iskreno i interesuje me koje su to ribe i gdje su kupljene... Ako zelis neku ideju za pozadinu (ne znam dali ti se svidja kod mene i uradi sam) neka vrsta kombinacije ljepljenja kamenja, stjenja ili sl. na stiropol... I vrlo lagano mozes napravit umjetni kamen od stiropola pa ga onda prefarbas akrilnom bojom... Takodje ako je kod te vrste riba moguc biljni akvarijum bilo bi pravo dobro ubacit bilje...

Za kraj interesuje me jos koje su dimenzije akvarijuma ili litraza... Veliki pozdrav i cestitke na trudu i radu... Akvarijum je ljep ali nije moj ukus... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#92 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

bubi_s wrote:evo nesto slicica, mada mi ovo postavljanje ne ide bas naj naj:-)
ali bit ce jos sigurno.... sad smo u potrazi za odgovarajucom pozadinom... pretamna mi ona koja je vec bila...
pozz
bubi... vidi jednu stvar prije svega ako se tebi ovako svidja neka ti ostane akvarij ovakav kakav jeste imas predivne ribe, ali po meni one zasluzuju i nekakav originalniji setup..
Znaci fol je u tome da nadjes na internetu, iz kojeg ti podrucija dolaze ribe koje mislis da drzis ili vec imas, e onda pogledas slike habitata ili ti prirodnog okruzenja u kojem te tvoje ribe zive ..zatim pokusas u koliko si u mogucnosti da simuliras njihovo staniste itd..znaci unjeti: pijesak i boju pijeska ako imas mogucnosti da nadjes odogovarajuci, zatim koji kamen, neki lijep panj ili granu od vinove loze ako mozes da nadjes negdje koju ces prije ubacivanja u akvarij da ocistis od kore i da panj prokuhas u vodi sa dodavanjem soli prilikom kuhanja..
zasto kuhati panj da se otklone lose bakterije da ti nebi ubile ribice i da panj lakse potone da nebi plivao na povrsini akvarija..,ako mognes naci koju biljku koju bi mogao zasaditi u akvarij, te na taj nacin napraviti mali raj u akvariju koji ce nesto da vrijedi. Sto ti sve ovo govorim: znaci te pvc kucice, koralj koji spada u rif-morske akvarije mada i on nebi mogao proci jer je pvc, zatim pvc bilje to sve ostavlja los dojam i jednom rijecju kic..znaci sve ove stvari sto sam ti naveo koje ti trenutno imas u akvariju ne mozes naci u prirodnom stanistu odakle ti ribe poticu...zato nemoj moj savjet uzeti kao uvredu ja samo pokusavam da te usmjerim u pravom pravcu, koji ces moci kasnije sam da nadogradjujes svojim idejama i dobrim akvarijima..preporuka registruj se na ovaj link..www.akvarij.net..pa nadji prirucnik za pocetnike u akvaristici na pocetnoj strani i procitaj...neke upute mogu ti koristiti.. :thumbup: U svakom slucaju mi je drago da si se potrudio i napravio akvarij te pridruzio nama na ovoj temi..gdje cemo se druziti i razmjenjivati znanja i misljenja kao i licna iskustva...LP :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Takashi Amano
Posts: 48
Joined: 10/08/2009 22:24

#93 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Takashi Amano »

SARAJKA75 wrote:Obećanje ispunjeno :dance:
Image
Image
Image
Image
Super ribe... Samo nam uslikaj neku vecu sliku, akvarijum u krupnom planu to bi bilo extra...
zdruzdjo
Posts: 5235
Joined: 16/08/2009 00:27

#94 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

evo da i ja malo predstavim svoj
120 litara
podloga tetra substrat plus sljunak
biljaka.... kila
co 2 tetra
filter tetra ex700
rasvjeta 6 neonki po 18 w (raznih vrsta namjenjenih maxuz za aq)
ribice: skalari, nenonke, kribenzis, "pleco", ancitrus, koridoras......
hranim ih sa nekih cca 9 vrsta hrane (tetra, vitacraft, nuron)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#95 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by chuchumbamayumbe »

@zdruzdjo,
Lijepo, lijepo...
Gdje si nabavljao biljke, pogotovu me interesuje ova niska trava iz prednjeg dijela akvarijuma?!
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#96 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

zdruzdjo wrote:evo da i ja malo predstavim svoj
120 litara
podloga tetra substrat plus sljunak
biljaka.... kila
co 2 tetra
filter tetra ex700
rasvjeta 6 neonki po 18 w (raznih vrsta namjenjenih maxuz za aq)
ribice: skalari, nenonke, kribenzis, "pleco", ancitrus, koridoras......
hranim ih sa nekih cca 9 vrsta hrane (tetra, vitacraft, nuron)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Lijepo za oci u svakom slucaju ribe izuzetno dobro njegovane i hranjene, Filter je takodje dovoljan za tu litrazu i te stanovnike,voda je dosta dobra..i da gdje si nabavio bilje i koje vrste imas od bilja, stim da bih ja uradio malo pretumbavanje sto se tice biljki..u glavnom lijepa djungla mozda te visoke biljke da stavis u zadnji plan a u prednji da uradis nizi rast bilja..ovo su neka pravila mada meni se svidja djungla sve desetke bravo... :-D :-D :thumbup: :thumbup: :thumbup: idemo dalje akvaristi... :run:
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#97 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bubi_s »

eh ovako hvala svima na savjetima i pomoci... ali ja sam malo kriva sto nisam na pocetku objasnila malo bolje situaciju:-)
vec duze vrijeme sam imala manji akvarijum u kom je bilo vise bilja, jos veci izbor ribica, pozadina i sve ostalo.... medjutim prilikom preseljenja u drugi stan vecina ih je uginula, jer valjda im to svo tumbanje, voznja u autu i onoj vrucini nije bas prijala... tako da smo imali malu nezgodicu.... zao mi ih bilo, ali sam bila sretna da nije bilo gore, jer smo i ocekivali da nece sve prezivjeti.. onda smo ih pustili da se malo adaptiraju i prilagode svim tim novinama, i svemu sto ih je zadesilo, pa zbog toga nismo uzimali jos ribica, sad za sad.... ali prije par noci od prijatelja na poklon dobijemo ovaj veliki akvarijum i noc prije slikanja je bila ponovna selidba i ponovno tumbanje.... tako da ovo nije konacna verzija.... nedostaje tu jos puo puno stvari i pozadina i jos ribica.... ali polako, to cemo sad lagano sredjivati i ubacivati...

a njiskrenije, znam da im je bilje potrebno, sve razumijem ali meni to tako smeta i ruzno mi izgleda... ne znam zasto ali mi se bilje u akvarijumu nikako ne svidza.... svjesna sam da im nesto moram uzeti ali preko svoje volje:-)

pozz i hvala na sugestijama i cestitkama
zdruzdjo
Posts: 5235
Joined: 16/08/2009 00:27

#98 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

@ chuchumbamayumbe

hvala na pohvalama. biljke sam 90% nabavljao preko razmjena na raznim forumima. vrlo sam malo kupio. ima nesto kod armana na vracama ali nije neki bijesan izbor, i i cjene su .............
biljka za koju pitas zove se sagitaria. raste ko mahnita. razmnozava se tako sto nikne iz svake nit koja se kasnije prosiri u biljku i tako dalje to ide. sto vise kidas niti izmedju biljaka vise se razmnozava. ako hoces rado cu ti dati par komada. jedino sto trazi plodnu podlogu i kvalitetno svjetlo. u nedostatku svjetla pocne rasti u visinu i izgubi ovaj "trava look".

@ uradi sam
obzirom da su vecina biljaka brzorastuce neki ozbiljniji aquascaping mi ne potraje duze. svaki cas moram potkresavati i sl. jer se to vrlo brzo pretvori u dzunglu a jednostavno mi zao bacati biljke. cak i dosta poklonim i opet bih imao sedmicno da se baci. a iskreno receno i ne volim onaj "savrseni" izgled akvariuma. ovako priroda cini svoje ja malo sisak i tako nadjemo se negdje na sredini. sto se tice imena biljaka "ne znam". znam neke ali mi mrsko pamtiti sve. ako hoces mogu ti poslati high-res sliku pa skontaj.


@ bubi_s u taj novi aq prebaci svu vodu iz starog aq kad budes sredjivala. nemoj da izlases ribice dodatnom stresu. sto se tice ovog "moram ubaciti biljaka" pa i ne moras. ali moras onda gledati sta stavljas u aq od ribica. ako neces biljke onda idu ciklidi i obavezno stavljanje vazdusne pumpe. mozda da uzmes nesto od onih tvrdjih biljaka tipa anubia-e. vidim tzv ajkulicu koja naraste dobri 30-ak cm ai preko. zebrica je riba koja trazi jato, neonka takodje. barbus je zlo i napopako on ti je opasno-teritorijalno-agresivna riba. druga stvar povadi plastiku svu iz aq stavi neko drvece prirodno kojih ima kupiti u prodavnicama i nadji neki prirodan sljunak ovaj obojeni je dosta los i po same ribice. sve je dobronamjerna kritika pa eto tako i pokusaj prihvatiti. aqarium je dio prirode otkinut i prenesen u dnevnu sobu.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#99 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

zdruzdjo wrote:@ chuchumbamayumbe

hvala na pohvalama. biljke sam 90% nabavljao preko razmjena na raznim forumima. vrlo sam malo kupio. ima nesto kod armana na vracama ali nije neki bijesan izbor, i i cjene su .............
biljka za koju pitas zove se sagitaria. raste ko mahnita. razmnozava se tako sto nikne iz svake nit koja se kasnije prosiri u biljku i tako dalje to ide. sto vise kidas niti izmedju biljaka vise se razmnozava. ako hoces rado cu ti dati par komada. jedino sto trazi plodnu podlogu i kvalitetno svjetlo. u nedostatku svjetla pocne rasti u visinu i izgubi ovaj "trava look".

@ uradi sam
obzirom da su vecina biljaka brzorastuce neki ozbiljniji aquascaping mi ne potraje duze. svaki cas moram potkresavati i sl. jer se to vrlo brzo pretvori u dzunglu a jednostavno mi zao bacati biljke. cak i dosta poklonim i opet bih imao sedmicno da se baci. a iskreno receno i ne volim onaj "savrseni" izgled akvariuma. ovako priroda cini svoje ja malo sisak i tako nadjemo se negdje na sredini. sto se tice imena biljaka "ne znam". znam neke ali mi mrsko pamtiti sve. ako hoces mogu ti poslati high-res sliku pa skontaj.


@ bubi_s u taj novi aq prebaci svu vodu iz starog aq kad budes sredjivala. nemoj da izlases ribice dodatnom stresu. sto se tice ovog "moram ubaciti biljaka" pa i ne moras. ali moras onda gledati sta stavljas u aq od ribica. ako neces biljke onda idu ciklidi i obavezno stavljanje vazdusne pumpe. mozda da uzmes nesto od onih tvrdjih biljaka tipa anubia-e. vidim tzv ajkulicu koja naraste dobri 30-ak cm ai preko. zebrica je riba koja trazi jato, neonka takodje. barbus je zlo i napopako on ti je opasno-teritorijalno-agresivna riba. druga stvar povadi plastiku svu iz aq stavi neko drvece prirodno kojih ima kupiti u prodavnicama i nadji neki prirodan sljunak ovaj obojeni je dosta los i po same ribice. sve je dobronamjerna kritika pa eto tako i pokusaj prihvatiti. aqarium je dio prirode otkinut i prenesen u dnevnu sobu.
Kada sam rekao u zadnji plan mislio sam da ti prekrije pozadinu..sto vise u glavnom potpisujem Djunglu u svakom slucaju fin akvarij..Ja Drzim malawi ciklide tacnije Mbuna stim da mislim pokrenuti i jedan biljni ali bilja nema ili ti nemogu naci..sagitaria bi me zanimala ili jos nesto anubia ako je imas i sta ja znam..pa da se dogovorimo za par pelcera.... :thumbup:
Last edited by uradi sam on 16/08/2009 20:25, edited 1 time in total.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#100 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by uradi sam »

bubi_s wrote:eh ovako hvala svima na savjetima i pomoci... ali ja sam malo kriva sto nisam na pocetku objasnila malo bolje situaciju:-)
vec duze vrijeme sam imala manji akvarijum u kom je bilo vise bilja, jos veci izbor ribica, pozadina i sve ostalo.... medjutim prilikom preseljenja u drugi stan vecina ih je uginula, jer valjda im to svo tumbanje, voznja u autu i onoj vrucini nije bas prijala... tako da smo imali malu nezgodicu.... zao mi ih bilo, ali sam bila sretna da nije bilo gore, jer smo i ocekivali da nece sve prezivjeti.. onda smo ih pustili da se malo adaptiraju i prilagode svim tim novinama, i svemu sto ih je zadesilo, pa zbog toga nismo uzimali jos ribica, sad za sad.... ali prije par noci od prijatelja na poklon dobijemo ovaj veliki akvarijum i noc prije slikanja je bila ponovna selidba i ponovno tumbanje.... tako da ovo nije konacna verzija.... nedostaje tu jos puo puno stvari i pozadina i jos ribica.... ali polako, to cemo sad lagano sredjivati i ubacivati...

a njiskrenije, znam da im je bilje potrebno, sve razumijem ali meni to tako smeta i ruzno mi izgleda... ne znam zasto ali mi se bilje u akvarijumu nikako ne svidza.... svjesna sam da im nesto moram uzeti ali preko svoje volje:-)

pozz i hvala na sugestijama i cestitkama
Ma nije greda polako samo...ja sam ti ukazao na kic.. plasticni enterijer ne dolazi u obzir sto se tice akvarija ,,malo kamenja neki interesantan panjic vec ako bilje ne volis to je druga stvar....Sve u svemu ti ces jos doradjivati akvarij i slagati smjesta na mjesto to i jest car akvaristike.... :-D
Post Reply