Drvene kuće/vikendice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#76 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

sumarni odgovor na komentare, nakon mog zadnjeg nocasnjeg posta:
@sumirprimus: tacno, nije "mrtva" stednja, jer da jeste, za godinu dvije bi me popravka kostala kao svetog Petra kajgana! Stednja ipak jeste, jer razlika (obzirom na kolicinu) u cijenama za npr. impregnaciju, bitulit, V 4 ljepenku-je negdje vec oko 80- 100 KM, a za te pare imam par kvadrata mineralne vune.. a rijec je o istom proizvodu. Po meni, to je "korisna stednja"- pare "spasene" na jednoj strani, ulazem u "drugu"
@hakiz- hvala na pozdravima i podrsci, potpuno sam saglasan sa citiranom, navodno britanskom izrekom :thumbup:
Vrijeme je pokazalo da do sada uradjeno je ono sto sam najbolje mogao dobiti za date pare, tj. proporcionalan je odnos ulozenog i dobijenog. Prethodno dati opis npr. kanala za kanalizaciju- kopanje, spajanje cijevi i sukcesivno zatrpavanje -27 m x 3 KM=81 KM- jasno govori da je nekad bolje nesto platiti po razumnoj cijeni, jer ako nista drugo spasio sam si vrijeme. Pa ne bih sam sebi rucno kopao i to radio, sve i da mi je neko dao te pare i rekao- ajd sad kopaj sebi!
Drugo, sve ovo sto sam do sada ovdje napisao (a naravno, bice jos puno toga), je rezultat 3-godisnjeg njuskanja, cunjanja, zapitkivanja, obilazaka gradjevinskih stovarista. Napravio sam si tabelu sa kolonama po vrstama materijala koji mi trebaju (brand, trgovacka oznaka, kvalitet, pakovanje, jeidnicna mjera i cijena) i redovima sa naznakama radnji/firmi/stovarista gdje sam sta nasao. Istina, na popunjavanje te tabele cu vjerovatno potrositi 50+ KM goriva dok planirano obidjem (utrosak vremena ne racunam), ali imati podatak gdje mi je sta povoljnije u zadatoj kvaliteti, kolicini. Cesto pitam moze li se dobiti kakav popust na "solarno" placanje i kolicinu (istina, kolicina je relativan pojam, npt kamena min.vuna. za mene je 150 kvm kolicina, za trgovca jem ozda telasika) i u dvije gradje sam dobio odgovor- kupite kod nas robu od minimalno 500 KM za cash, imate 10%. Vec u tome sam nulirao cjelokupan trosak goriva. Takodje, danas sam sa vlasnikom pilane ugovorio kamion za transport kompletne gradje- oko 45 km u jednom pravcu, za 50 KM, zato sto mu kesiram ukupnu cijenu gradje. A taj kamion treba i da se vrati na polazno mjesto, uz malu sansu da ce imati teret i u povratku. Kad to uporedim sa tipom koji mi je u ljeto 2019. godine trazio 50 KM da mi TAM-icem preveze dvorisnu cesmu (5 elemenata, ukupno 250 kg) za 6 kilometara udaljenosti?????? Mogao sam to hladno platiti, ali ne dam da me pravi budalom za moje pare. Rasporedio dijelove u auto -naprijed -nazad, i prevezao, ende.
Hakiz
Posts: 41107
Joined: 30/07/2015 20:01

#77 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#78 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Nesto cijena, dimenzija, naziva i kolicine mateirjala sam vec naveo.
Sad je vrijeme malo o cijenama gradje i "ruku".
Specifikacija potrebne gradje je uradjena prema projektu, izmjena u odnosu na projekat je u tome sto je projektovana dimenzija poluoblice 110 x 200 mm (zasto je tako, nemam pojma, ne pitajte me, vjerovanto sma negdje vidio neki objekat tih dimenzija i prenio projektantu), a dogovorena dimenzija je sada 100 x 160 mm. I stvarno, u toj manjoj dimenzija, objekat mi izgleda privlacniji. Naime, bio sam u prilici da se kao uzorak slozi zid od kvadrat -dva u obe dimenzije, uporedi i odlucio sam se za manju dimenziju. Dimenzije ostatka gradje iz projekta su bile OK.
Dakle, sva gradja prebrojana. Tu spadaju: poluoblice, rogovi, vjencanice, pajante, grede za medjuspratnu konstrukciju, stubovi -vertikale kao oslonci za stolariju, daska colarica, tanke letvice- dihtunzi izmejdu poluoblica, stafla, letva za krov i podnu potkonstrukciju, brodski pod za prizemlje i mansardu odozgo, (nosivi) brodski pod od 30 mm koji se vidi odozdo, masivniji stubovi i grede za verandu, sveukupno 23 kubna metra, sve osuseno. Danas je pao finalni dogovor oko cijene, jer prvobitna specifikacija nije ukljcila dio potrebe gradje. Svo to drvo sam dobio za 6.300 KM- kvalitet gradje vec opisan u prvom dugackom postu. Cijena je po mojoj procjeni- "nize od dzabe"(preracunajte sami :-D ), ali mi je data jer sam davno prije ove ratne nesrece, ucinio jednu veoma vaznu strucnu uslugu bliskom rodjaku vlasnika pilane. Ne bih govorio o detaljima toga, jer je privatna stvar u pitanju, zelim samo naglasiti da ta moja "usluga" je bila u svemu zakonita i potpuno saglasna mojoj djelantosti koju sam tada obavljao. Jednostavno, blizak prijatelj me je zamolio da toj osobi pomognem besplatno, jer on nema novca, a bio bi sevap. Prihvatio sam, besplatno pomogao strucno, covjeka spasio muka i zaboravio na to.. ali vlasnik pilane nije i eto. Ova cijena nije reper, jer mi se cini da kubik takve gradje se na "dobar dan, treba mi gradja" placa barem 400 KM/kubik.
Vlasnik pilane mi je preporucio i ekipu majstora koji od "cetvrtaste grede prave polublicu", tj koji se upravo bave izradom brvnara, a i klasicni su gradjeivnci, sto mi je jako vazno- o tom dijelu, nesto kasnije. kontaktirao sam te mjastore, glavni čif je uzeo "drveni dio" projekta i rekao javim se za 3 dana sa cijenom ruku. On je i zapazio gresku u pocetnoj specifikaciji! U njegovu cijenu ruku ulazi: izrada poluoblica, čertovanje (prekop na ćoškovima) i spratne konstrukcije, priprema svega, ama bas svega sto treba za sklapanje na placu, sklapanje zidova, medjuspratne konstrukcije, prvog -debelog sloja poda sprata, krovne konstrukcije i verande, daskanje krova, postavljanje PP/VN folije, letve, kontraletve, postavljanje potkonstrukcije za podove, ispuna min. vune u podove, postavljanje brodskog poda gore i dole, zidanje dimnjaka i zidanje kupatila, te premazivanje sveg drveta impregnacijom i po sklapanju- (lak) lazurom vidljivog dijela objekta u 2 ruke.
Cijena tog obima ruku je 6.000 KM. Meni vrlo prihvatljiva i dogovor je pao.
U ovo ne ulazi potreban materijal (moj je) i to redom odozgo sa krova: krovni pokrivac- lim koji imitira crijep, PP/VN folija, termo/zvucna izolacija podova, Shiedel šentovi za dimnjak, cigleni blok 40 x 20 x 12 za kupatilo, cement-krec- pijesak za malterisanje (zato je vazno sto su i gradjevinci), impregnacija, V4 ljepenka, bitulit i raodvi na postavljanju ljepenke na plocu. Moje je i da obezbijedim 4 metalne polukutije koje se postvaljaju na bocne stubove- vertikale za stubove verande, ujedno i nosaci druge "vode" krova.
Ovdje nema: stolarije, unutrasnjeg stepenista, finalizacije kupatila /nesto kuhinjskih izvoda sa druge strane zida kupatila, elektroinstalacije, termike svih zidova i zavrsne oblioge zidova. Ovogodisnji cilj mi je, nadam se i finansijska mogucnost, je da objekat "zatvorim u suho" tj. sva drvena konstrukcija, sva stolarija (od unutrasnje ce biti samo jedna sobna vrata na mansardi i siber vrata kupatila (za @Hakiz - mrak mi pada na oci sto cu morati da "vizitiram" SCHACHERMAYER- imaju odlicne okove, ali briju koprivom na suho!!! :D ), zavrseni podovi gore i dole i krovni pokrivac sa limarskim radovima. Mokri cvor, vodo i elektroinstalacija, stepeniste i termika krova sa finisom zidovima ce vjerovatno morati cekati iducu godinu. Nema veze, kad god, uzivacu da sam postavljam termiku (jednostavno) i drveni finis na zidovima, jer mi je drvo, pored kamena, najplemenitiji gradjeviski i umjetnicki materijal.
Krovni pokrivac: lim koji imitira crijep. Imam dobrog prijatelja- limara, carobnjak sa limom. Imam oko 100 m kv krova i on mi je dao cijenu svega, tj. potrebne kolicine lima (kvalitet koji mi on kaze, dakle, deblji, postojaniji- ne pitajte me sada o detaljima tog lima- ne znam ih, njemu vjerujem pa kad dodje na red ove sezone, javim sta sam uzeo i stavio), namjenskih vijaka za tu vrstu lima i sve ostale mrdjalice koje treba staviti, te vertiklanih i horizontalnih oluka, koljena, vjetar lajsni, kuka za oluke, itd itd + "njegove ruke"= cca 2600,00 KM. I ovo je garant prijateljska cijena, ne mogu da razdvojim cijenu materijala od ruku. Kako je da je, odgovara mi, a sa njim i majstorima tesarima sam ugovorio da se lim odmah postavlja nakon letvanja krova. Kao sto je i red i zakon (law @ order), kad se dize krov, radove nadgleda i bekan (janje) na raznju, pa i cuga. Tesari su vrlo rado prihvatili da budu radna snaga za ispomoc kod postavljanja lima... Eto, nekakva racunica kaze: za krov i nadzornog organa (bekan)=cca 3.000 KM.
Stolarija: drvena naravno: PROZORI-dvokrilni 120 x 120 (3 kom) krilo na KIP, izo staklo 4+16+4, profil 68; jednokrilni (1 kom) 60 x 60- kupatilo. VRATA- ulazna -210 x 90,puno drvo (vj. hrast sa ukladama) d=42 mm, mozda neki centralni otvor za izo staklo pa preko neki detalj od kovanog gvozdja, dvokrilna francuska (balkonska, 1 kom) 210 x 160- podaci kao i za 2-.krilni prozor, jednokrilna balkonska 210x80- te kapci (ne grilje) za sve otvore, osim naranvo ulaznih vrata. Pisane ponude za vrata i prozore sa kapcima, osim ulaznih vrata su: 1. verzija Exclusiv (dupli dihtung, argon, okapnica i na krilu, nesto kvalitetniji okovi, obojeno u zeljeni ton, dvoslojno drvo krila- vanjski dio iz komada, unutrasnji- lemelirano- cinkovano) je 4520 (prozori) + 3880 KM (kapci),sve bez ugradnje -Fagus K. Varos 1. A- verzija STANDARD- prozori -jedan dihtung, sve lamelirano, nema argona u staklu, nema okapnice na krilu)- prozori 2745 KM+kapci kao gore; 2. izvedba slicno kao 1, sa dalmatinskim škurama- 5.960 KM- Kontinental Kiseljak (ovdje nema naznake koja je oznaka izvedbe- Top, Rustic ili Standard) bez ugradnje. Sutra idem kod jednog stolara da mi da ponudu (vidio sam sta i kako radi, izgleda mi OK) i da vidim moze li napraviti mix izmedju standard i excl- tj. da ubaci jos jedan dihtung i metalnu okapnicu i na krilo, i naravno -cijena. Vec sam vidio nekoliko ulaznih vrata sto je on radio, odlicno izgledaju, a cijena tih vrata sa njegovim materijalom (hrast) je oko 800 KM. Imam oko mjesec, mjesec ipo vremena za odluku (uzeo sam u obizir nekih 60 kalendarskih dana za isporuku od dana narudzbe), a i dzep ce pokazati koliko mogu. Volio bih da vec sad mogu reci- verzija Exclusiv... no ako bude problem u novcu, a privatna ponuda ne zadovolji kvalitetom+cijenom- uzecu kredit. Mislim da je neophodno ugraditi dobru stolariju. Na koncu konca, mogu kapci sacekati....
Hakiz
Posts: 41107
Joined: 30/07/2015 20:01

#79 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Kuli, ja bih na tvom mjestu pitao u Schachermayeru imaju li iste okove drugih proizvođača. Moje iskustvo sa Scahchermayerom je da oni imaju često iste proizvode u "dvije verzije". Jedna verzija su proizvodi poznate, cijenjene firme čiji proizvodi su skupi ne samo nama nego i Evropljanima, ali imaju i iste proizvode jeftinijih firmi. Nemaju "No name" proizvode, svi su im proizvodi kompanija za koje se zna, ali su sa dva kraja cjenovnog spektra.

Nemaju sve proizvode tako, neke imaju samo od jednog proizvođača ili jedne klase proizvođača, ali možda ono šta tebi treba imaju i sa prihvatljivijm cijenama. Ako ne sve, možda ponešto, pa da ti barem malo bude jeftinije.

Mislim da u Schachermayeru nemaju nekvalitetne proizvode, svi su proizvodi, koliko se meni čini, u rasponu od prihvatljivo kvalitetni do vrhunski kvalitetni. Pa i ti jeftiniji ne bi bili problematični. Možda i griješim, ali moj utisak o Schachermayeru je takav.

I još jedna napomena, ako si gledao cijene na njihovoj web stranici, sve cu cijene bez PDV-a. Pa, dodaj 17 % :lol:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#80 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
splinter
Posts: 7521
Joined: 08/10/2011 12:28

#81 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by splinter »

sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
Pa koliko to izađe na kraju nisam ni iračunao? Čovjek oprema, možda hoće da živi tamo jednog dana. Meni je opet pojam brvnara da mogu poravniti, ljeti okolo hlada da mogu pivu ohladiti, zimi kakva pećka i malo žešće za saprat virusa.
Sad kad odem na vik, dok pokosim, počistim, sredim sve propadne mi vikend jbg, nema me nigdje.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#82 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

splinter wrote: 21/01/2021 10:48
sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
Pa koliko to izađe na kraju nisam ni iračunao? Čovjek oprema, možda hoće da živi tamo jednog dana. Meni je opet pojam brvnara da mogu poravniti, ljeti okolo hlada da mogu pivu ohladiti, zimi kakva pećka i malo žešće za saprat virusa.
Sad kad odem na vik, dok pokosim, počistim, sredim sve propadne mi vikend jbg, nema me nigdje.
ma upravo o tome i pricam jer se susrecem s istom problematikom. a za zivota je neka druga prica i kosta mnogo vise.
User avatar
vejza00
Posts: 1438
Joined: 08/08/2011 11:14

#83 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by vejza00 »

Hakiz wrote: 20/01/2021 22:29 Još kada bi umjesto mineralne vune kod nas bilo da se kupi:

https://www.steico.com/en/products/wood ... nsulation/

https://www.schneider-holz.com/best-woo ... ation.html
ima se ovo kupiti, licno mi covjek dolazio da reklamira proizvod. Al iskreno ne znam bas da je bolje od mineralne vune
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#84 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

ovo sam vidio da ugradjuju u jedne od ovih montaznih u bosni.
Hakiz
Posts: 41107
Joined: 30/07/2015 20:01

#85 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

vejza00 wrote: 21/01/2021 11:03
Hakiz wrote: 20/01/2021 22:29 Još kada bi umjesto mineralne vune kod nas bilo da se kupi:

https://www.steico.com/en/products/wood ... nsulation/

https://www.schneider-holz.com/best-woo ... ation.html
ima se ovo kupiti, licno mi covjek dolazio da reklamira proizvod. Al iskreno ne znam bas da je bolje od mineralne vune
Stvarno? Hajde super, ja nisam uspio naći surfajući.

Zdravije je, to je prednost nad vunom.
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#86 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
"vikendicicu" od 20-25 K KM ne mozes napraviti ni u "klasici", tj zidanjem, ukoliko makar minimalno postujes pravila i ugradjujes makar osrednji kvalitet materijala i opreme.
Opisacu na kraju ponudu jedne firme, pa ces vidjeti da li i koliko tu ima razuma platiti firmi, a bio bih sretan kada bi moglo: beton i armatura i opleti sa oblogama...tj. moze, ali vec narednog proljeca se komotno moze staviti oglasu novine- "prodajem vikendicu, nije puno presla, svega koji metar prema komsiji"...
Kod mene su dimenzije 7 x 6=42 kvm (prizemni stambeni dio), isto toliko tloctra u mansardi (neto nesto manje zbog kosina krova), recimo da je neto povrsina masarde neto 38 kvm=80 m kv. Zasto toliko? Evo- zamisao je da kad zena i ja petkom popodne dodjemo na plac, to vece pozovemo jos jedan par na rostilj, mezu, pice.. dodju, zapijemo se,, vikend je- prespavajte kod nas, ima uredno kupatilo a jedan par spava u mansardi, drugi u prizemlju.
Krenuo sam odredjivati dimenzije pocev od 5 x 5, ali tada- kupatilo minijaturno, mansarda prakticno neupotrebljiva, stepeniste nije stepeniste vec lotre, skale. postepeno sam uvecavao dimenzije, tako da mogu postaviti dvokrako stepeniste neto sirine 85 cm (to je minimu, jer ako je uze, na mansardu ne mozes iznijeti ni obican jogi madrac!!) a kupatilo je u neto dimenzijama (odavno nisam gledao projekt) nekih 1,80 x 1,90.
Hakiz
Posts: 41107
Joined: 30/07/2015 20:01

#87 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Koliko koštaju montažne kuće, zar to ne bi bilo jednostavnije?

Osim ako nije zbog meraka da "sam" radiš.
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#88 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

splinter wrote: 21/01/2021 10:48
sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
Pa koliko to izađe na kraju nisam ni iračunao? Čovjek oprema, možda hoće da živi tamo jednog dana. Meni je opet pojam brvnara da mogu poravniti, ljeti okolo hlada da mogu pivu ohladiti, zimi kakva pećka i malo žešće za saprat virusa.
Sad kad odem na vik, dok pokosim, počistim, sredim sve propadne mi vikend jbg, nema me nigdje.
Ja sam racunao, racunam i racunacu :D
Trenutno stanje: gradja 6300 KM (apsolutno svo "drvo" osim konacne zidne obloge i stepenista), +ruke 6000 KM+ 3000 krovni pokrivac i sva limarija. Danas razgovarao sa stolarom, vjerujem da cu se uklopiti za svu stolariju i kapke na prozirima i vraitma u 3000 KM. Dakle, 18.300 KM plus- do 2000 za materijal- , impregnacija, lazura, sentovi, cigla blokovi, malter, HI, TI krova i ZI za podove. Za 20.000 KM bi trebalo da imam objekat u "suhom, tj zatvoren " Ostaje- elektro i vodo instalacija, kupatilo, TI- termika zidova, konacna obloga zidova (b.pod) i stepeniste.
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#89 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 21/01/2021 14:58 Koliko koštaju montažne kuće, zar to ne bi bilo jednostavnije?

Osim ako nije zbog meraka da "sam" radiš.
Nemm pojma posto su, nisam ni gledao jer ja necu taj tip gradnje, vec iskljucivo brvnaru od poluoblica
Hakiz
Posts: 41107
Joined: 30/07/2015 20:01

#90 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by Hakiz »

Naravno, razumijem te, i ja sebi kada sam pravio neki namještaj bilo mi skuplje nego da sam ga kupio, ali...
User avatar
no_sekirli
Posts: 4471
Joined: 02/10/2013 18:36

#91 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by no_sekirli »

kuli1961 wrote: 21/01/2021 15:05
splinter wrote: 21/01/2021 10:48
sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
Pa koliko to izađe na kraju nisam ni iračunao? Čovjek oprema, možda hoće da živi tamo jednog dana. Meni je opet pojam brvnara da mogu poravniti, ljeti okolo hlada da mogu pivu ohladiti, zimi kakva pećka i malo žešće za saprat virusa.
Sad kad odem na vik, dok pokosim, počistim, sredim sve propadne mi vikend jbg, nema me nigdje.
Ja sam racunao, racunam i racunacu :D
Trenutno stanje: gradja 6300 KM (apsolutno svo "drvo" osim konacne zidne obloge i stepenista), +ruke 6000 KM+ 3000 krovni pokrivac i sva limarija. Danas razgovarao sa stolarom, vjerujem da cu se uklopiti za svu stolariju i kapke na prozirima i vraitma u 3000 KM. Dakle, 18.300 KM plus- do 2000 za materijal- , impregnacija, lazura, sentovi, cigla blokovi, malter, HI, TI krova i ZI za podove. Za 20.000 KM bi trebalo da imam objekat u "suhom, tj zatvoren " Ostaje- elektro i vodo instalacija, kupatilo, TI- termika zidova, konacna obloga zidova (b.pod) i stepeniste.
Znaci kontas 20 milja cca rohbau, plus cini mi se da si pisao 26 da te je izisao temelj i ostali radovi oko temelja?

Ja sam dobio ponudu za rohbau od Steco Bijeljina 390 km/kvadrat za tipske objekte, 450 ukoliko ima nekih izmjena, dok kljuc u ruke je cini mi se 790 km. Kvadrati se racunaju ukupno, a ne u tlocrtu.
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#92 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

za @nosekirly: da, 26 K je temelj (garaza ispod ploce i podrum unutar djela temelja) i ostali betoni izvana, + 1500 septicka+ 100 KM kanal- polaganje cijevi zatrpavanje + 20 K- objekat u "suhom" (vidi opis), recimo neki tzv ."visi stepen rochbau",sveskupa =47.600 KM
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#93 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

Ja ne mogu, naravno nista reci za ponudu od Steco ili od druge firme, jer nemam pojma o strukturi te ponude. Na prvom mjestu, cijenu diktira bruto povrsina. Ja nemam na kamari neku veliku lovu, a ovaj nadugacko i nasiroko opisani "drveni" dio koji sam sada ugovorio, placam sukcesivno i do love sam dosao tako sto sam zaista pazljivo stedio vec nekoliko godina (nije to neka velika i trenutna usteda -par stotina KM mjesecno (100,200, 300), puta nekoliko godina, zatim podigao i na stranu ostavio novac od zivotnog osiguranja (sedmogodisnje), pored plate, dodatni a legalni (to mi je najbitnije) honorar na koji je uredno placen porez od cca 1000- 1300 KM godisnje , i tako, dosao sam do ovih cca 20 K za opisanu drvenariju i dio radova. Naravno, moglo se to i za manje, tipa, ter papir umjesto PP/VN LDS UV folija, nista impregnacija, najjeftinija lazura, losa (najtanja) kondor ljepenka, stolarija F klasa itdi itd. skinulo bi se barem 5 K KM. U fazi temelja, imao sam cak i jednu ponudu da se kompletni temeljni zidovi- pocev od izlaza sa temeljne trake- zidaju 2. klasom betonskih blokova, sa tu i tamo kojom sipkom fi 8 mm kroz blok i tu i tamo zalije betone, AB stubovi na coskovima, a pravi beton i armatura samo u ploci itd itd..."usteda" bi bila 6500 KM u odnosu na placeni betoski dio... ni to nisam htio naravno. Sve je vec receno sta kasnije znace takve ustede.
Kod gradje- poluoblica, na "dobar dan" (dakle, mimo moje cijene, koja mi je i dalje cudo nevidjeno), moze se uzeti sjeca smrce ili jele iz aprila, ali, vec naredne sezone bi bilo poprecnog pucanja, do bola. Vidio i sam i takve izvedbe- bacena para!
Teoretski, da sam se, OBZIROM NA MOJU POVRSINU I SPRATNOST, odlucio za neku firmu (imao ponudu, opisacu je, kako sam i obecao, nesto kasnije), kljuc u ruke ili rochbau)-trazio bih da se u ugovoru izricito navede precizan opis gradje, precizan opis- naznaku proizovodjaca, vrstu, marku (trg. oznaku) i kolicinu ostalih materijala. Svakako i izricitu naznaku roka garancije na materijal (gradju) i radove. Ako mi to ne bi mogli ili htjeli navesti u ugovoru- ne bih to mogao prihvatiti. Meni licno, sto ne mora biti drugima relevantno, ne znaci nista 490 KM po kvadratu za visi nivo izvedbe, ako iz ugovora ne znam ili ne mogu znati sta, koliko i kako je uracunato, ugovoreno i na kraju -ugradjeno.
Primjer: FAGUS K. Varos nudi ugradnju svoje stolarije ) 9 KM/duzni m stolarije, Kontinental Kiseljak (koju firmu mnogi preporucuju, bas ovdje na temi "Porodica i dom", pa sam ih zato i kontaktirao) mi trazi cijelih 1.190 KM za montazu? Ni jedni ni drugi mi nisu jasni, mada mi je Kontinental jasniji- vjerovatno su u tu cijenu uracunali transport (iako smo pricali o - roba franco Kiseljak, a ne BL), dolazak i rad majstora, te materijal- nesto vijaka i expand pjena. Opet, puno je brate! Vanjskih otvora imam 7. Dakle, ima jeftina i skup(lj)a varijanta.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#94 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

prvo to je to vec na 2 nivoa sa garazom ispod. no ok.
i nije 20 nego 50k. tu vec dolazis do problema veceg dijela ljudi spremnih da prave vikendice, cijene, plus ako nemaju ni zemljiste koje moraju uzeti, poreze platit,papirologiu sredit. o tom i pricam, i naravno da mozes uradit za 20ak k vikendicu od cca 40+m2. ako ista imamo, imamo majstora zidara i tesara, koji i u privatnom aranzmanu ali sporije rade posao kako treba. i nece kuca tako lako skliznut, osim ako nije na klizistu, kozijoj stazi, ili bez ikakvog temelja. pogotovu prizemne. sa firmom si sigurniji ali je i skuplje. been there done that. svako radi ono sto misli da mu je najbolje, prenosim svoje iskustvo, minimalizam i zbog odrzavanja i cijene, i troska vremena, je zgodniji i primjereniji.po meni. poenta vikendice je uzivanje a ne opterecenje i finansijsko i psihofizicko.
sretno drug i da se nauzivas.. :thumbup:
splinter
Posts: 7521
Joined: 08/10/2011 12:28

#95 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by splinter »

kuli1961 wrote: 21/01/2021 15:05
splinter wrote: 21/01/2021 10:48
sumirprimus wrote: 21/01/2021 10:29 ja samo kazem to onda nije neka vikendicica od cca 20 25k..
onda ako ulazes lovu, platis firmu da ti uradi kucu, kako je bog zapovidio beton i armatura. a ti udaraj obloge kakve hoce.
Pa koliko to izađe na kraju nisam ni iračunao? Čovjek oprema, možda hoće da živi tamo jednog dana. Meni je opet pojam brvnara da mogu poravniti, ljeti okolo hlada da mogu pivu ohladiti, zimi kakva pećka i malo žešće za saprat virusa.
Sad kad odem na vik, dok pokosim, počistim, sredim sve propadne mi vikend jbg, nema me nigdje.
Ja sam racunao, racunam i racunacu :D
Trenutno stanje: gradja 6300 KM (apsolutno svo "drvo" osim konacne zidne obloge i stepenista), +ruke 6000 KM+ 3000 krovni pokrivac i sva limarija. Danas razgovarao sa stolarom, vjerujem da cu se uklopiti za svu stolariju i kapke na prozirima i vraitma u 3000 KM. Dakle, 18.300 KM plus- do 2000 za materijal- , impregnacija, lazura, sentovi, cigla blokovi, malter, HI, TI krova i ZI za podove. Za 20.000 KM bi trebalo da imam objekat u "suhom, tj zatvoren " Ostaje- elektro i vodo instalacija, kupatilo, TI- termika zidova, konacna obloga zidova (b.pod) i stepeniste.
Ok, sa srećom ti i da budeš u prilici da dugo uživaš u plodovima rada. Nadam se da je i ok lokacija objekta ok sa dosta zelenila okolo kao i mikroambijentalni uslovi, :thumbup:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#96 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by sumirprimus »

ionako se najmanje vremena provede u samom objektu, a vise vani radec nesto :lol:
User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#97 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kurty »

Drug... koliko si vremena potrosio na hodanje i raspitivanje, mogao si pola posla nauciti raditi...
ja sam dipl.ing.građ... radim posao koji radim...
uglavnom... veliki broj stvari me zanima... jako veliki... trenutno sam u radovima na opremanju sprata... sve sto moze 1 covjek da uradi, radim... sam zidao, sam pante mjenjao, sam bacio spric, sam fasne izvukao, sam termiku rjesio, sam spustam stropove (konstrukciju), sam cu finu maltu i zavrsni sloj...
sam sam digao 4 tone gotove malte, dva majstora nabacili grubu... krov radila ekipa (mjenjao krov)...
i tesko je odgovoriti nekome iskreno koliko me nesto kostalo, jer svojim leđima platim pola posla... odlucio sam za taj put, da svoja leđa mjenjam za kvadrate zemljista, nekretnina, i slicno...
cigla, blok, beton, to vam ga dodje najjeftinije...
prosle godine, sam privatno, poslije posla i nedjeljom, napravio 4 vikendice... tri su bile kljuc u ruke, jedna sam grubi radovi... sad vec imam 4 ugovorene... ja, i par mojih radnika... kako koji kad moze...
znam koliko treba materijala za vikendicu... nije drvo najjeftinija opcija.. ovo je Bosna i Hercegovina...
brzo cu poceti radove na svojoj vikendici... vec sad planiram da kupim građu i da je ja "sušim"... teško je danas kupiti suhu građu... skoro pa nemoguće... opet kazem, ovo je BiH... masu puta sam gledao, danas šticar vozi trupce na brentu, sutra vozi građu krajnjem korisniku...

dobro oko drveta otvorite oci...
sad par upamcenih komentara od ovoga sto sam procitao...
vezano za termiku... vikendice se obicno izoluju iznutra... da se brze zagriju... samim tim i brze hlade...
krovna ljepenka, ter hartija paropropusna vodonepropusna folija... montaza iznad daske... i to okrenuta tako da se čita sa sljemena kuce
neko je napisao blok 1,20KM po komadu... ok blok 1,20 metar kvadratni... recimo deset blokova... 1,2 x 10 = 12KM... zidanje 8-10KM m2... prevoz recimo hiljadu blokova 200KM... znaci jos 20pf po bloku... malter... skela... dio skarta... nije to 1,20 ako ti neko radi...
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#98 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 22/01/2021 08:12 prvo to je to vec na 2 nivoa sa garazom ispod. no ok.
i nije 20 nego 50k. tu vec dolazis do problema veceg dijela ljudi spremnih da prave vikendice, cijene, plus ako nemaju ni zemljiste koje moraju uzeti, poreze platit,papirologiu sredit. o tom i pricam, i naravno da mozes uradit za 20ak k vikendicu od cca 40+m2. ako ista imamo, imamo majstora zidara i tesara, koji i u privatnom aranzmanu ali sporije rade posao kako treba. i nece kuca tako lako skliznut, osim ako nije na klizistu, kozijoj stazi, ili bez ikakvog temelja. pogotovu prizemne. sa firmom si sigurniji ali je i skuplje. been there done that. svako radi ono sto misli da mu je najbolje, prenosim svoje iskustvo, minimalizam i zbog odrzavanja i cijene, i troska vremena, je zgodniji i primjereniji.po meni. poenta vikendice je uzivanje a ne opterecenje i finansijsko i psihofizicko.
sretno drug i da se nauzivas.. :thumbup:
Hvala ti na zeljama. Naravno da poenta vekindice nije u opterecenju bilo koje vrste. Ja je tako i ne shvatam, i ne nerviram se, fazno radim- kako mogu i koliko mogu, bez stresa. Znam sta hocu, i polako... Sve sto sam radio, radim i sto cu jos oko ove brvnare mi uopste nije smor, frka, frustracija. Naprotiv, dodje mi kao veoma vazna relaksacija od mog redovnog posla, tj. kako to zovem "mentalna banja". No doubt da postoji i minimalisticka verzija, no ja sam htio nesto komfora, pa langsam uber siecher. Opisao sam ponudu izrade temelja sa betonskim blokovima, sto bi se moglo smatrati minimalistickim pristupom, no imajuci u vidu konkretni pad terena i garazu -sto podrazumijeva veci iskop, narocito u donjoj zoni objekta (dakle i visinu temeljnih zidova), nisam se usudio prihvatiti tu ponudu.
Ipak, vodeci racuna da sam plac kupio 2016 godine i da od tada polako raduckam, a njuskam i istrazujem, kao i da sam neke manje gradjevinske radove vec preduzimao, kao i da poznajem konkretne cijene gradjenja za period 2018-2019, i dalje mi se cini da je za 20 K KM tesko potpuno zavsrsiti vikendica od cca 40 kvm. No, svako bira svoj put i tu ne treba traziti crno- bijelo, tj da je neko u pravu a neko nije.
U mom okruzenju, dobrih majstora gotovo da i nema, tu imam iskustvo. Velika vecina zaista dobrih majstora je otislo u inostranstvo. Kod nene je stanje takvo da danas onaj ko je vidio mistriju za sebe kaze da je zidar, onaj ko je vidio PGP ili PPR kabl- da je elektricar itd.. Istinit primjer iz zivota- kontaktirao sam dvojicu zidara radi malterisanja garaze- nijedan ne zna sta je špaleta i fašna...
Posto zivim u kuci, koju sam rekonstruisao 1999. godine, pa imam dosta iskustva sa majstorima, materijalima -mlslim da je minimalizam kod odrzavanja moguc onda kada se ugradi korektran materijal. Npr, dzaba dobar produzni malter na zidu i super thermoblok za zidove, ako je horizontalna izolacija sirotinjska, ili - skupa fensi smensi keramika u kupatilu ako je lijepljena najjeftinijim ljepilom. Ali slazem se da jefitin mateirjal ne znaci nuzno da je los, a i obratno- da je skupi materijal najbolji...,
Ipak, kod gradjenja, treba biti svjestan da se u slucaju prodaje tog objekta (placa, imanja, kako god) vrlo tesko moze postici prodajna cijena koja je veca ili priblizno jednaka stvarnoj cijeni kostanja.
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#99 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by kuli1961 »

kurty wrote: 22/01/2021 09:57 Drug... koliko si vremena potrosio na hodanje i raspitivanje, mogao si pola posla nauciti raditi...
ja sam dipl.ing.građ... radim posao koji radim...
uglavnom... veliki broj stvari me zanima... jako veliki... trenutno sam u radovima na opremanju sprata... sve sto moze 1 covjek da uradi, radim... sam zidao, sam pante mjenjao, sam bacio spric, sam fasne izvukao, sam termiku rjesio, sam spustam stropove (konstrukciju), sam cu finu maltu i zavrsni sloj...
sam sam digao 4 tone gotove malte, dva majstora nabacili grubu... krov radila ekipa (mjenjao krov)...
i tesko je odgovoriti nekome iskreno koliko me nesto kostalo, jer svojim leđima platim pola posla... odlucio sam za taj put, da svoja leđa mjenjam za kvadrate zemljista, nekretnina, i slicno...
cigla, blok, beton, to vam ga dodje najjeftinije...
prosle godine, sam privatno, poslije posla i nedjeljom, napravio 4 vikendice... tri su bile kljuc u ruke, jedna sam grubi radovi... sad vec imam 4 ugovorene... ja, i par mojih radnika... kako koji kad moze...
znam koliko treba materijala za vikendicu... nije drvo najjeftinija opcija.. ovo je Bosna i Hercegovina...
brzo cu poceti radove na svojoj vikendici... vec sad planiram da kupim građu i da je ja "sušim"... teško je danas kupiti suhu građu... skoro pa nemoguće... opet kazem, ovo je BiH... masu puta sam gledao, danas šticar vozi trupce na brentu, sutra vozi građu krajnjem korisniku...

dobro oko drveta otvorite oci...
sad par upamcenih komentara od ovoga sto sam procitao...
vezano za termiku... vikendice se obicno izoluju iznutra... da se brze zagriju... samim tim i brze hlade...
krovna ljepenka, ter hartija paropropusna vodonepropusna folija... montaza iznad daske... i to okrenuta tako da se čita sa sljemena kuce
neko je napisao blok 1,20KM po komadu... ok blok 1,20 metar kvadratni... recimo deset blokova... 1,2 x 10 = 12KM... zidanje 8-10KM m2... prevoz recimo hiljadu blokova 200KM... znaci jos 20pf po bloku... malter... skela... dio skarta... nije to 1,20 ako ti neko radi...
Potpuno te razumijem i znam o cemu govoris. Ja mnoge prakticne stvari razumijem, znam i nisu mi strane. Samo, te dellaje ovdje ne opisujem, ionako vjerovatno vec smaram ljude opsirnoscu. Nanosna skela, waser i schlauf vaga, mistija, fangla i slicno.. su mi odavno dobro drugari hahahaha. A oko cijena, nikad to naravno nije jedincna cijena bloka...ali- ono jednostavnije- npr. sam postaviti TI a prethodno PP/VN foliju, praivlno- zaista je telasika, samo treba malo ukljuciti mozak, zasto da placam npr % KM po m kv postvaljanja, kad to mogu apsolutno sam....
splinter
Posts: 7521
Joined: 08/10/2011 12:28

#100 Re: Drvene kuće/vikendice

Post by splinter »

kurty wrote: 22/01/2021 09:57 Drug... koliko si vremena potrosio na hodanje i raspitivanje, mogao si pola posla nauciti raditi...
ja sam dipl.ing.građ... radim posao koji radim...
uglavnom... veliki broj stvari me zanima... jako veliki... trenutno sam u radovima na opremanju sprata... sve sto moze 1 covjek da uradi, radim... sam zidao, sam pante mjenjao, sam bacio spric, sam fasne izvukao, sam termiku rjesio, sam spustam stropove (konstrukciju), sam cu finu maltu i zavrsni sloj...
sam sam digao 4 tone gotove malte, dva majstora nabacili grubu... krov radila ekipa (mjenjao krov)...
i tesko je odgovoriti nekome iskreno koliko me nesto kostalo, jer svojim leđima platim pola posla... odlucio sam za taj put, da svoja leđa mjenjam za kvadrate zemljista, nekretnina, i slicno...
cigla, blok, beton, to vam ga dodje najjeftinije...
prosle godine, sam privatno, poslije posla i nedjeljom, napravio 4 vikendice... tri su bile kljuc u ruke, jedna sam grubi radovi... sad vec imam 4 ugovorene... ja, i par mojih radnika... kako koji kad moze...
znam koliko treba materijala za vikendicu... nije drvo najjeftinija opcija.. ovo je Bosna i Hercegovina...
brzo cu poceti radove na svojoj vikendici... vec sad planiram da kupim građu i da je ja "sušim"... teško je danas kupiti suhu građu... skoro pa nemoguće... opet kazem, ovo je BiH... masu puta sam gledao, danas šticar vozi trupce na brentu, sutra vozi građu krajnjem korisniku...

dobro oko drveta otvorite oci...
sad par upamcenih komentara od ovoga sto sam procitao...
vezano za termiku... vikendice se obicno izoluju iznutra... da se brze zagriju... samim tim i brze hlade...
krovna ljepenka, ter hartija paropropusna vodonepropusna folija... montaza iznad daske... i to okrenuta tako da se čita sa sljemena kuce
neko je napisao blok 1,20KM po komadu... ok blok 1,20 metar kvadratni... recimo deset blokova... 1,2 x 10 = 12KM... zidanje 8-10KM m2... prevoz recimo hiljadu blokova 200KM... znaci jos 20pf po bloku... malter... skela... dio skarta... nije to 1,20 ako ti neko radi...
Jesi ti građevinac ? Ako jesi treba mi jedan savjet.
Post Reply