Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#76 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by MehmedPasaMoric »

Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#77 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by sumirprimus »

konektovan wrote: 30/01/2024 13:14
oldtajmer wrote: 29/01/2024 23:20 ja sam svoje starce jedva odgovorio da ne citaju ove lopovska reklame po portalima, hiljadu sam ih puta upozorio da je svaki tekst ubleha dok nisu skontali
nisam pojma imao ko je ovaj cupo prevarant al je iskakao po drustvenim mrezama non stop, mora da je bio bas popularan medju rajom
Nazalost,..moj stari kupio caj, a ja nisam imao pojma i da je narucio... :-)
damn, kako nasjednu gdje gledaju, nije bas da penzija gleda mobitele, tviter, ig...
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#78 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by sumirprimus »

MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 13:14 Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
Pa i nije bas, ono za sta ih ovaj tekst tereti...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41412
Joined: 29/06/2011 23:39

#79 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by dječak sa šibicama »

Pa nekako, prosjecno inteligentnom covjeku upali se lampica iznad glave kad procita da je neko na cajevima zaradio milione ili kako sam tvrdi, milijardu :D
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#80 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by sumirprimus »

Iskreno ja sam prvi put cuo za te cajeve, toliko sam ih pratio, ali mi je kao negdje ostalo da su neka monetized it ili reklamna firma.
User avatar
konektovan
Posts: 41227
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#81 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by konektovan »

sumirprimus wrote: 30/01/2024 13:14
konektovan wrote: 30/01/2024 13:14
oldtajmer wrote: 29/01/2024 23:20 ja sam svoje starce jedva odgovorio da ne citaju ove lopovska reklame po portalima, hiljadu sam ih puta upozorio da je svaki tekst ubleha dok nisu skontali
nisam pojma imao ko je ovaj cupo prevarant al je iskakao po drustvenim mrezama non stop, mora da je bio bas popularan medju rajom
Nazalost,..moj stari kupio caj, a ja nisam imao pojma i da je narucio... :-)
damn, kako nasjednu gdje gledaju, nije bas da penzija gleda mobitele, tviter, ig...
Stari ima mobitel..iskacu mu i reklame citajuci klix. Nema fcb, insta ili nesto slicno...
Uglavnom ovi su ga zvali na telefon.
Za 5 KM mu mogao kupiti isti xaj za prostatu,..ali hebiga, i stari ljudi jos uçe.. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 41227
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#82 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by konektovan »

sumirprimus wrote: 30/01/2024 13:21 Iskreno ja sam prvi put cuo za te cajeve, toliko sam ih pratio, ali mi je kao negdje ostalo da su neka monetized it ili reklamna firma.
Ma oni se izgleda kriju lafo iza nekakve it firme...
Zna se koje su prave IT kompanije u gradu, drzavi..
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#83 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by sumirprimus »

ok moze biti, do ovog teksta nisam ih ni upratio iskreno.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2913
Joined: 01/08/2011 18:45

#85 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by drugtito2011 »

JohnnyS wrote: 30/01/2024 10:00
drugtito2011 wrote: 30/01/2024 00:08 Ko im prodaje baze podataka sa brojevima telefona i podacima o vlasnicima brojeva? I ove treba zaganjati ako neko ima muda za to.
To sam neki dan pisao, ako nemaš s telekom opciju da ti je skriven broj onda ti je broj u imeniku i svima dostupan
Jasno je kao dan. Samo koliko vremena treba da se prikupe podaci svih korisnika koristeći imenik? I u imeniku ne piše koliko godina imaš i tvoje zanimanje, a oni se ciljano obraćaju određenim grupama ljudi jer imaju podatke. Kako?
User avatar
JohnnyS
Posts: 14075
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#86 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by JohnnyS »

drugtito2011 wrote: 30/01/2024 13:56
JohnnyS wrote: 30/01/2024 10:00
drugtito2011 wrote: 30/01/2024 00:08 Ko im prodaje baze podataka sa brojevima telefona i podacima o vlasnicima brojeva? I ove treba zaganjati ako neko ima muda za to.
To sam neki dan pisao, ako nemaš s telekom opciju da ti je skriven broj onda ti je broj u imeniku i svima dostupan
Jasno je kao dan. Samo koliko vremena treba da se prikupe podaci svih korisnika koristeći imenik? I u imeniku ne piše koliko godina imaš i tvoje zanimanje, a oni se ciljano obraćaju određenim grupama ljudi jer imaju podatke. Kako?
Ma pojma nemam, ovo sam napisao jer sam zvao Eronetovu službu da pitam otkud nekima moj broj i ime i prezime.

Ali tko će znati, ne možeš odigrati bezveznu nagradnu igru u granapu bez da ostaviš mobitel ili mail, pika kartice, pičke materine, vjerojatno oni prodavaju
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#87 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by swanfilter »

Nista od ove price nece biti sto se sudova tice.

Mozda nesto sitno po pitanju poreza i doprinosa, ako je istina da plate idu preko PayPal-a.

Razgranali firme, a krajnja destinacija su oaze.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by sumirprimus »

JanuaryJones wrote: 30/01/2024 13:56
od svega najinteresantniji mi je obvijus tomatilo :D reklo bi se pravi agent :D
torbica
Posts: 81
Joined: 12/10/2021 10:07

#89 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by torbica »

Po meni samo agresivnija i bezobraznija varijanta originalne prevare Kenana Mandre nazvana International Health. To što mi nemamo nikakav zakon koji bi zabranio da se neko tako nazove pa onda sve dalje ohrabruje razne varijante prevaranata. Javno govoriš kako liječiš ovo ili ono, platiš kvazi doktorima da te hvale a naš lakovjerni narod jedva čeka nekog da ga prevari. I sve što prodaješ navedeš kao dodatak ishrani a po reklami bi rekao sidu liječi. Ista stvar vrijedi i za samoprozvanog iscjeljitelja Osmanagića, koji ispod žita, ali dovoljno jasno onom ko želi da se upeca, poručuje da piramide od gubavca naprave Cristiana Ronalda.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41412
Joined: 29/06/2011 23:39

#90 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by dječak sa šibicama »

Love stare ljude, dobro su se dosjetili, da mi je markica svaki put kad sam nekog penzionera cuo da kaze "ma mora biti dobar lijek, cim toliki ljudi kupuju" bio bih bogatiji puno.

Vjerovatno ce se zakonski izvuci uz sitne kazne jer cim njih Cenga i vladajuci podrzavaju nema tu adekvatne kazne, a moralno... pa ko ovdje jos gleda moralnu stranu price.

Mandra prevarant? ja sam licno koristio tu njegovu dijetu i svjedocim da je odlicna, radikalna teska ali rezultati fantasticni. Ovo ostalo, G132 i slicno, ne bih komentarisao.

Naravno, ta dijeta koju on prodaje ne mora se placati 300 maraka, odes kupis proteine u bilo kojoj gym prodavnici i to je to. Ali da je prevara, nije.
Last edited by dječak sa šibicama on 30/01/2024 14:11, edited 1 time in total.
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#91 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by swanfilter »

torbica wrote: 30/01/2024 14:08 Po meni samo agresivnija i bezobraznija varijanta originalne prevare Kenana Mandre nazvana International Health. To što mi nemamo nikakav zakon koji bi zabranio da se neko tako nazove pa onda sve dalje ohrabruje razne varijante prevaranata. Javno govoriš kako liječiš ovo ili ono, platiš kvazi doktorima da te hvale a naš lakovjerni narod jedva čeka nekog da ga prevari. I sve što prodaješ navedeš kao dodatak ishrani a po reklami bi rekao sidu liječi. Ista stvar vrijedi i za samoprozvanog iscjeljitelja Osmanagića, koji ispod žita, ali dovoljno jasno onom ko želi da se upeca, poručuje da piramide od gubavca naprave Cristiana Ronalda.
Malo koga su oni platili.

Kako jucer citam na Indexu, mnogo slucajeva iskoristavanja identiteta.

I to je slucaj za sudstva ...
Nokian808
Posts: 943
Joined: 13/05/2013 20:50

#92 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by Nokian808 »

MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 13:14 Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
Lazno reklamiranje, kradja identiteta, skrivanje prometa i izbjegavanje poreza...ima tu krivicnih djela.
splinter
Posts: 7520
Joined: 08/10/2011 12:28

#93 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by splinter »

Nokian808 wrote: 30/01/2024 14:11
MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 13:14 Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
Lazno reklamiranje, kradja identiteta, skrivanje prometa i izbjegavanje poreza...ima tu krivicnih djela.
https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220506020

Nikad tu nisu bila čista posla, prodavanje travuljina vrijednosti od po par markica za iznose 100, 200 x većim je najmanji problem.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41412
Joined: 29/06/2011 23:39

#94 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by dječak sa šibicama »

Jel to ista firma, tema ovog tpoica i meta ovih bombaskih napada na Tranzitu?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4194
Joined: 25/08/2013 13:31

#95 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by JanuaryJones »

Image
Image

Prava bruderska poza. Kako neko uopšte može sjediti ovako? :run:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#96 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by MehmedPasaMoric »

Nokian808 wrote: 30/01/2024 14:11
MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 13:14 Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
Lazno reklamiranje, kradja identiteta, skrivanje prometa i izbjegavanje poreza...ima tu krivicnih djela.
Pa ovde niko o tome ne prica koliko vidim, nego se zale nekakvi "jadni" penzioneri koji eto toliko lose zive da im nije puno dati 50 ili 100 maraka za 100 grama caja.

Edit: tek sad vidjeh tweet par postova iznad gdje kaze da je cijena caja 290 maraka
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2606
Joined: 16/05/2015 12:49

#97 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by SpecialOffer »

drugtito2011 wrote: 30/01/2024 13:56
JohnnyS wrote: 30/01/2024 10:00
drugtito2011 wrote: 30/01/2024 00:08 Ko im prodaje baze podataka sa brojevima telefona i podacima o vlasnicima brojeva? I ove treba zaganjati ako neko ima muda za to.
To sam neki dan pisao, ako nemaš s telekom opciju da ti je skriven broj onda ti je broj u imeniku i svima dostupan
Jasno je kao dan. Samo koliko vremena treba da se prikupe podaci svih korisnika koristeći imenik? I u imeniku ne piše koliko godina imaš i tvoje zanimanje, a oni se ciljano obraćaju određenim grupama ljudi jer imaju podatke. Kako?
1. Napravis reklamu
2. Pustis da ide na FBu, zakupis orostor na portalima i sl.
3. Kad neko klikne na reklamu otvori mu se Landing Page
4. Tu ide obmana, gdje je sve lazno od doktora, komentara, price o lijeku, kako ces uz pomoc toga ozdraviti...(dodaj laz koja ti padne na pamet)
5. Naivna zrtva povjeruje i ostavi ime i broj telefona
6. Njihov call centar ih zove na taj broj i dogovaraju prodaju uz lazi kako to djeluje, kako da koriste, kupuju i sl.
7. Proizvod se salje postom
8. Zrtva preuzima proizvod a njima novac

Za ovao nema potrebe da nabavljas brojeve, bitne su samo reklame da pustis i to je to. Lagano.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2606
Joined: 16/05/2015 12:49

#98 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by SpecialOffer »

Ovako izgleda landing page (jedan od stotine). Povecajte sliku pa procitajte. Znaci na tom landigu je sve laz, i na to se bolesni ljudi pecaju. Jbg. kad si bolestan trazis slamku spasa jos su nasi ljudi slabo edukovani.

Sve na ovom landingu je laz, od cudotvornosti lijeka, do doktora, komentara i svega ostalog. To je sve napravljeno da bi se bolesno lice obmanilo i da bi mu se uzele pare.

Image
User avatar
oldtajmer
Posts: 5243
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#99 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by oldtajmer »

SpecialOffer wrote: 30/01/2024 15:05 Ovako izgleda landing page (jedan od stotine). Povecajte sliku pa procitajte. Znaci na tom landigu je sve laz, i na to se bolesni ljudi pecaju. Jbg. kad si bolestan trazis slamku spasa jos su nasi ljudi slabo edukovani.

Sve na ovom landingu je laz, od cudotvornosti lijeka, do doktora, komentara i svega ostalog. To je sve napravljeno da bi se bolesno lice obmanilo i da bi mu se uzele pare.
naravno da je vecina nas ovdje svjesna da je sve ovo laz i prevara,ali iz perspektive starijih i bolesnih to izgleda potpuno drugacije
ja znam cak par doktora koji su bili u terminalnoj fazi i isli kod torabija u zetru na seanse,jbg kad vise nemas sansu za zivot onda u svemu vidis slamku spasa i ja te ljude apsolutno ne mogu da osudjujem,mozda su u tim momentima imali bar neki dusevni mir ili sta vec
idiote koji budu prevareni kupujuci namjestene utakmice i sl . njih vec ko jebe,nek su ih prevarili
kod mene stari jako dobro poznaje sve ljekovite biljke,biljne cajeve itd i znam da ne bi nikada sam narucio nesto ovako ali i njega i staru privuku ti tekstovi pa kliknu na reklamu,vide jos neki doktor to preporucuje,pa onda oni opletu jao jesi vidio sta kazu ovo ono,a kod mene ukljuceni adblokeri pa nikad i ne vidim te reklame vec tek kada mi oni pokazu
uglavnom klasicna prevara i da je pravde ovakvi kao sto je ovaj bruda bi bili sljam a ne ugledni gradjani ,uspjesni bizmismeni i ostale slicne pizdarije,serem im se u ovakve poslove
detroit-mercy
Posts: 16183
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#100 Re: Firma iz BiH zgrnula je milione prevarom, a bh. mediji i pravosuđe šute

Post by detroit-mercy »

MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 14:31
Nokian808 wrote: 30/01/2024 14:11
MehmedPasaMoric wrote: 30/01/2024 13:14 Ne razumijem o kakvoj se prevari ovde radi? Narucis caj, platis, dobijes caj i to je to :? Svaka cast ljudima za biznis ideju
Lazno reklamiranje, kradja identiteta, skrivanje prometa i izbjegavanje poreza...ima tu krivicnih djela.
Pa ovde niko o tome ne prica koliko vidim, nego se zale nekakvi "jadni" penzioneri koji eto toliko lose zive da im nije puno dati 50 ili 100 maraka za 100 grama caja.

Edit: tek sad vidjeh tweet par postova iznad gdje kaze da je cijena caja 290 maraka
Pa kod nas svijet vjeruje u cajeve vise nego u lijekove. Caj za sve :skoljka: al uzet tabetu za pritisak ili kolesterol (koju mu regularni dokotr prepise), ma ni za zivu glavu :skoljka:. Daj cajeve za sve, lijece sve osim smrti :skoljka: i onda kad ih neko zajebe, lopovi.
A i ti stari, nisu se stari rodili, pa majku mu, vecina ih je prije 15-20 godina bila u naponu snage i valjda su razumjeli nesto, pa nije se svijet promijenio toliko od prije 15-20 godina. Nisu se rodili prije 200 godina, pa ih iznenadili TV-om ili ponudom cajeva na TV-u. Btw, nisu ovo prvi cajevi koji se pojavljuju i na koje raja nasjeda, tako je vec zadnjih 20tak i kusur godina.
Kod mene stara 85ta, ne vjeruje ni u sta sto doktor ne prepise i to njen licni doktor. Ne kvazi dokotori iz reklama.
Post Reply