"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
costacurta
Posts: 3530
Joined: 05/05/2005 08:25

#76 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by costacurta »

bjjarmbar wrote: 08/06/2022 11:30
costacurta wrote: 08/06/2022 11:19

Sve krediti.
Od plate će uštedjeti i nekretninu uzeti mudo Marjanovo.
Sa drugim dijelom i razlozima odlaska se slažem, ali i tu si na xanaxu vrlo brzo :sad:
A u Bosni svi kuce prave bez kredita :lol: Sto ne mogu ovih ljubomornih dusa na dijasporu… sta god neko vani uradi odmah pocinje prica kako je sve na kredit. Ljudi kupe 10 stanova pa im kirije pokrivaju lagano kredit, ovdje Bosnjo kaze ma tesko se tamo zivi :-) :lol:

Morate biti svjesni da svugdje na svijetu ima ljudi koji stede ogromne cifre mjesecno od plate, nije sve na kredit i tjt.
Da znaš kao što ne znaš znao bi da moj naklon ide dijaspori. Kakva ljubomora jadan nebio :lol:
Ali evo iznad čovjek ti je lijepo napisao šta moraš biti da imaš nekretninu na svoje ime "u gruntu" u Skandinaviji, ili Švicarskoj ili na Malti ili Luksemburgu recimo.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#77 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by babanovac »

xoklix wrote: 08/06/2022 02:16 Standard može jedino rasti pravljenjem nove vrijednosti pod koju spada i turizam. U Sarajevu se standard podigao zahvaljujući turizmu.
Manjim mjestima ostaje proizvodnja...
Dakle, vanjsko-trgovinski suficit/deficit je ključ.
Izlaz je u digitalizaciji, zapravo trecoj tehnoloskoj revoluciji, koja je u toku. Bio sam skoro u Slo: hi-tech fabrika, totalna robotizacija. Nema Mehe, ni kutije da slaze u kamion.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23711
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#78 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Sanjarko »

babanovac wrote: 08/06/2022 12:48
xoklix wrote: 08/06/2022 02:16 Standard može jedino rasti pravljenjem nove vrijednosti pod koju spada i turizam. U Sarajevu se standard podigao zahvaljujući turizmu.
Manjim mjestima ostaje proizvodnja...
Dakle, vanjsko-trgovinski suficit/deficit je ključ.
Izlaz je u digitalizaciji, zapravo trecoj tehnoloskoj revoluciji, koja je u toku. Bio sam skoro u Slo: hi-tech fabrika, totalna robotizacija. Nema Mehe, ni kutije da slaze u kamion.
4-ta je u toku, kako znam, 3-ca zavrsava, 4-ta pocinje
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#79 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bjjarmbar »

dr_Evil wrote: 08/06/2022 12:10
bjjarmbar wrote: 08/06/2022 11:30
A u Bosni svi kuce prave bez kredita :lol: Sto ne mogu ovih ljubomornih dusa na dijasporu… sta god neko vani uradi odmah pocinje prica kako je sve na kredit. Ljudi kupe 10 stanova pa im kirije pokrivaju lagano kredit, ovdje Bosnjo kaze ma tesko se tamo zivi :-) :lol:

Morate biti svjesni da svugdje na svijetu ima ljudi koji stede ogromne cifre mjesecno od plate, nije sve na kredit i tjt.
IMa ljudi koji su uspjesni, zaradjuju ogromne sume novca, nasih Bosnja. Ali ovdje nije bila prica o takvome, neko o covjeku koji radi kao inzinjer. Kuca u okolici Osla kosta druze 1.5 do 2.5 miliona KM, ili ti ga od 6do12 miliona kruna. Govorimo o covjeku koji je otisao iz Bosne, ne o drugoj generaciji koja se davno etablirala.

To se ne kupuje bez kredita i bez lota. Sama pomisao da je dobio kredit da kupi kucu od 6-7 miliona kruna je uspjeh,znaci da zajedno on i zena moraju zaradjivati 1.3miliona kruna godisnje(Prije poreza), i da je morao imati ustedjenih milion kruna svog udjela u kupovini. To se kaze svaka cast.

Samo osoba koja nije kupila stan u kojem zivi, koja nije kupila auto, nema zene i djece, ne placa rezije, moze izjaviti da neko stedi ogromne cifre od plate, bez obzira gdje zivis. Ne znam ko si ni sta si, ali mirises na nekoga kome je babo izgradio sprat, da ima since gdje da zivi. Kupi stan u Sarajevu ili Mostaru, otplacuj kredit, rezije, kredit na auto, plati djeci vrtice, pa vidi koliko ce ti ostat, taman da ti je plata 4000KM mjesecno.
Tako je
Last edited by bjjarmbar on 08/06/2022 13:12, edited 1 time in total.
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#80 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bjjarmbar »

costacurta wrote: 08/06/2022 12:47
bjjarmbar wrote: 08/06/2022 11:30

A u Bosni svi kuce prave bez kredita :lol: Sto ne mogu ovih ljubomornih dusa na dijasporu… sta god neko vani uradi odmah pocinje prica kako je sve na kredit. Ljudi kupe 10 stanova pa im kirije pokrivaju lagano kredit, ovdje Bosnjo kaze ma tesko se tamo zivi :-) :lol:

Morate biti svjesni da svugdje na svijetu ima ljudi koji stede ogromne cifre mjesecno od plate, nije sve na kredit i tjt.
Da znaš kao što ne znaš znao bi da moj naklon ide dijaspori. Kakva ljubomora jadan nebio :lol:
Ali evo iznad čovjek ti je lijepo napisao šta moraš biti da imaš nekretninu na svoje ime "u gruntu" u Skandinaviji, ili Švicarskoj ili na Malti ili Luksemburgu recimo.
Ma ispade nasa dijaspora sve fukara po Zapadu, a u Bosni ostali dobrostojeci :lol: Ne treba meni niko nista pricat, vidio sam sve to. Poredit Bosnu sa visestruko vecim, razvijenijim, bogatijim zemljama moze samo neznalica. Logicna je stvar da su primanja, ustedjevine i zivoti bolji na Zapadu nego ovdje.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#81 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

@dr_Evil Ti tako fino, staloženo i bez suvišnih smajlija, arogancije i agresivnosti komuniciraš na forumu. Kamo sreće da je zarazno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12714
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#82 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

crveni_makovi wrote: 08/06/2022 12:59 @dr_Evil Ti tako fino, staloženo i bez suvišnih smajlija, arogancije i agresivnosti komuniciraš na forumu. Kamo sreće da je zarazno.
Prvi put da me neko na forumu pohvalio, hvala puno, obicno me izbace, mada moze biti da me Bloo ne voli :)
aston_martin
Posts: 489
Joined: 26/09/2020 18:41

#83 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by aston_martin »

sumirprimus wrote: 08/06/2022 12:47 pa pogledaj mu ideje pa onda nesto reci.
jok treba ga podrzat u ovim budalastinama..
John Forbes, šizofreničar, matematičar, dobio Nobelovu nagradu za polje ekonomije: https://en.m.wikipedia.org/wiki/John_Forbes_Nash_Jr.
User avatar
nepass1
Posts: 10068
Joined: 06/07/2017 07:35

#84 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nepass1 »

Na forumu niko nema plate ispod cetiri milje jebote zivot
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#85 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by hadzinicasa »

nepass1 wrote: 08/06/2022 13:05 Na forumu niko nema plate ispod cetiri milje jebote zivot
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Nek je 2500 al redovna

Tema treba promijeniti ime u

Ima ko hoce raditi ali ne zna :mrgreen:
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#87 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by bjjarmbar »

nepass1 wrote: 08/06/2022 13:05 Na forumu niko nema plate ispod cetiri milje jebote zivot
Pa mora neko trolovati jer da toga nema pola ovih komentara na temama ne bi bilo :lol:
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1627
Joined: 11/06/2011 07:36

#88 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Kiki_Musampa »

semsasuljakovic wrote: 08/06/2022 12:43 Kolektivno dolaze radnici kod vlasnika tražiti povišicu uz dodatak: Ako ne dobijemo, odlazimo.
Vlasnik im povećao platu. Do prije godinu dana bilo je: sretno vam bilo, nećete naći nigdje bolje nego ovdje. Ne znate vi kako je radit u Konzumu.
Mi tražili povišicu,a njegov odgovor je bio,nisu cijene toliko skočile,nešto oko 4-5%.
semsasuljakovic
Posts: 2045
Joined: 02/08/2015 21:30

#89 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by semsasuljakovic »

Kiki_Musampa wrote: 08/06/2022 13:16
semsasuljakovic wrote: 08/06/2022 12:43 Kolektivno dolaze radnici kod vlasnika tražiti povišicu uz dodatak: Ako ne dobijemo, odlazimo.
Vlasnik im povećao platu. Do prije godinu dana bilo je: sretno vam bilo, nećete naći nigdje bolje nego ovdje. Ne znate vi kako je radit u Konzumu.
Mi tražili povišicu,a njegov odgovor je bio,nisu cijene toliko skočile,nešto oko 4-5%.
Zato što većina ljudi kod vlasnika ide s ovakvom pričom: Eto, mi bismo povišicu, ako možete dati, ako ne možete nikom ništa.
Kod vlasnika se ide sa sljedećom pričom: Ja smatram da sam zaslužio povišicu, troškovi života su porasli, primanja ista, i spreman sam razmotriti druge opcije, a na jednom mjestu već imam ponudu za rad s većom platom.

Ako si neki radnik koji je zamjenjiv u roku od pola sata, postoji šansa da će ti reći: mi ti ne možemo ništa dati, na tebi je odluka.
Ako si neka bitnija faca, sigurno ćeš nešto dobiti. Na kraju krajeva, s ovakvom pričom sam i sam izvojevao povišicu.
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#90 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by liaar »

U Bosni vlada kriminal i to je općepoznato.

Svi ovi kafići, restorani i restorančići su ustvari samo paravani za pranje para, drogu i kurvaluke. Od nargila barova (gdje se najviše droge valja) do Metropolisa i Vatre i Montane itd (gdje se pare peru preko duplih kasa itd), sve te objekte neko reketari, uzimaju im se pare otprilike koliko i kirije koštaju.

Tako da samim time te gazde muljaju, peru pare preko računovođa, zato se radnicima daju mizerne plaće gdje bakšiš im dođe veći nego plata, itd.

Ta vrsta kriminala je veliki razlog zašto ljudi odlaze, ne mogu da se izbore za svoje plate jer je gazdama bitnije da plate reket, obrnu pare i kupe novog Porschea preko firme, umanje dobit itd.
User avatar
Ateista
Posts: 46932
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#91 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

bjjarmbar wrote: 08/06/2022 12:58
costacurta wrote: 08/06/2022 12:47

Da znaš kao što ne znaš znao bi da moj naklon ide dijaspori. Kakva ljubomora jadan nebio :lol:
Ali evo iznad čovjek ti je lijepo napisao šta moraš biti da imaš nekretninu na svoje ime "u gruntu" u Skandinaviji, ili Švicarskoj ili na Malti ili Luksemburgu recimo.
Ma ispade nasa dijaspora sve fukara po Zapadu, a u Bosni ostali dobrostojeci :lol: Ne treba meni niko nista pricat, vidio sam sve to. Poredit Bosnu sa visestruko vecim, razvijenijim, bogatijim zemljama moze samo neznalica. Logicna je stvar da su primanja, ustedjevine i zivoti bolji na Zapadu nego ovdje.
U razvijenim zemljama je bolje za one koji hoce i znaju raditi, tu nema dileme.

Moj utisak je da su nekretnine u razvijenim zemljama puno skuplje, u smislu da je u bosni lakse kupiti nekretninu u odnosu na prosjek primanja, ali vecina drugih stvari je na strani razvijenih zemalja, auta, tehnika i slicno, cijene tu negdje a standard visestruko veci.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#92 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bodkin »

dr_Evil wrote: 08/06/2022 10:45
nekome wrote: 08/06/2022 10:08
sto se ne vraca ako mu je u bosni bilo 100x bolje?

Iz svih ovih drugih razloga se ne vraca, minimalna korupcija, odlicno zdravstvo, odlicno obrazovanje, radnicka prava ko u dzenetu, sigurna drzava bez bolesnih susjeda i komsija.

Sve to zvuci super.. i jeste.. fantasticno.. i treba svako da ode. I vecina ko god je imao imalo bolji zivotni standard u Bosni, nakon par godina ce ti reci da je imao kvalitetniji zivot u Bosni, a niko se vratiti nece tako lako.

Hajd necemo o tome vise, nije to tome ovdje. Drago mi je da je kod nas prestao biti ovaj vakat "Ima ko hoce radit", jer mene je licno pogodio bio, i znam kako je.
Kvalitetniji zivot je relativan pojam. Jel ti kvalitetan zivot ako nemas oko sebe pozoriste, muzej da valja, kino, doktora, koncert, van svih si svjetskih desavanja. Nemas avio ili voz konekciju za bilo koju zanimljiviju destinaciju. I dobra plata u Sa od recimo 2k ti nije nesto dovoljna ako hoces da odes i vidis malo svijet.

Kako rekoh, kvalitetniji zivot je relativan.

A dodatni problem je sto i kad imas identican standard zivota kad odes vani, ne tretira te gazda kao zivotinju sto je cesto problem sa nasim poslodavcima, cak i onim po vecim stranim firmama.

Poatoji razlog zasto ljudi ne pomisljaju da se zale i ovih par vecih domacih IT firmi. Zive kao bubreg u loju i plus su tretirani kao kraljevi
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#93 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

ja sam izabrao drugu taktiku
ušutio se ko miš a drugi se bore za kolektiv :D
:lol:
plaća raste ne mrdaš prstom
drugi biju tvoj boj :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#94 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bodkin »

costacurta wrote: 08/06/2022 12:47
bjjarmbar wrote: 08/06/2022 11:30

A u Bosni svi kuce prave bez kredita :lol: Sto ne mogu ovih ljubomornih dusa na dijasporu… sta god neko vani uradi odmah pocinje prica kako je sve na kredit. Ljudi kupe 10 stanova pa im kirije pokrivaju lagano kredit, ovdje Bosnjo kaze ma tesko se tamo zivi :-) :lol:

Morate biti svjesni da svugdje na svijetu ima ljudi koji stede ogromne cifre mjesecno od plate, nije sve na kredit i tjt.
Da znaš kao što ne znaš znao bi da moj naklon ide dijaspori. Kakva ljubomora jadan nebio :lol:
Ali evo iznad čovjek ti je lijepo napisao šta moraš biti da imaš nekretninu na svoje ime "u gruntu" u Skandinaviji, ili Švicarskoj ili na Malti ili Luksemburgu recimo.
Ne moras puno. Pogotovo ne moras ouno u njemackoj, austriji, svedskoj. Tu gdje vecina nase dijaspore zivi. Od 10 ljudi koje sam upoznao, 9 imaju stan koji otplacuju. Neki i dva. Generacija 30-40 godina. Sve u kurcu sad nakon korone ali ne pricamo o zadnje 2 godine
Piaty
Posts: 5816
Joined: 01/12/2020 00:58

#95 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Piaty »

Black swan wrote: 08/06/2022 13:21 ja sam izabrao drugu taktiku
ušutio se ko miš a drugi se bore za kolektiv :D
:lol:
plaća raste ne mrdaš prstom
drugi biju tvoj boj :D
To ono kad si medju radnicima samo dodajes "jes, jes u pravu si" ili "jes, jes treba mu reci, ma ja 100%" ili ona "ja ba, i to sto kazes"
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#96 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by cyprus »

Ozimician wrote: 07/06/2022 23:46 Parkinga nigdje za lijeka, i to ne samo u Sarajevu - u svim gradovima je tako. M17 je postao nemoguć za voziti, kolone 24/7.

Ja sam primjetio, nekad do 2018. god. moglo se bez problema uvijek navečer naći parking u gradu i oko zgrada, bilo gdje, navečer iza 21h se mogao do Ilidže uhvatiti komotno zeleni val uvijek. Danas je sve navedeno nemoguća misija.
Ja prošle godine sa porodicom u Ljuboviju na vakcinu, i hajd u povratku skrenemo u Srebrenicu... Prvo Potočari, pa onda u grad... Stalno priča Srebrenica pusta, nigdje niko, ovo ono - kunem se 20 minuta sam kružio po gradu nisam imao gdje parkirat... Mislim jeste to uzak grad, ali brate doslovno nigdje mjesta... Na kraju otišao gore poviše onog motela Alić, kod neke kuće stao...

Ne znam, ima ovdje i pretjerivanja... Da je odljev veliki - veliki je... Da odoše svi - vala ne odoše... Što opet ne znači da ne tonemo demografski... Međutim, dosta toga zaista na ekonomskom planu ide na bolje (bar je išlo do ove sad krize, na šta će ovo sad sve izać - ne znam), tako da možda i treba imat neke mjere kad se kuka o beznađu...
Last edited by cyprus on 08/06/2022 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46932
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#97 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Po meni je puno bolje boriti se i traziti za sebe bolje uslove nego to raditi kolektivno.
Puno je razloga za to, prvo sto ce lakse podici platu par pojedinaca nego svima, neko mozda nije zasluzio i onaj ko jeste treba traziti za sebe, plate su u principu tajne i generalno svako za sebe bi trebao dogovarati uslove, direktori cesto ne vole kad su radnici slozni oko takvih stvari i slicno.
Zato je moj savjet da trazite bolje uslove iskljucivo u svoje ime.
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#98 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

ko je reko?
zeko reko


proturiš par stvari koje si skonto a drugi nisu
naneriraš raju raja se buni a svi ubiru kajmak
Nebozemlja
Posts: 806
Joined: 04/10/2020 17:20

#99 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Nebozemlja »

Black swan wrote: 08/06/2022 13:21 ja sam izabrao drugu taktiku
ušutio se ko miš a drugi se bore za kolektiv :D
:lol:
plaća raste ne mrdaš prstom
drugi biju tvoj boj :D
Ima naziv i za takve, al nije za foruma.
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Ateista wrote: 08/06/2022 13:25 Po meni je puno bolje boriti se i traziti za sebe bolje uslove nego to raditi kolektivno.
Puno je razloga za to, prvo sto ce lakse podici platu par pojedinaca nego svima, neko mozda nije zasluzio i onaj ko jeste treba traziti za sebe, plate su u principu tajne i generalno svako za sebe bi trebao dogovarati uslove, direktori cesto ne vole kad su radnici slozni oko takvih stvari i slicno.
Zato je moj savjet da trazite bolje uslove iskljucivo u svoje ime.
jes... al kad masa čuje samo 1 dobio povišicu kad krenu pizditi
onda svima mora
a prstom nisi mrdno zadnjih 16 :lol:
Post Reply