ILIRI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12707
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#76 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

breuer wrote: 18/10/2023 15:11
Mit je da su Slaveni bili mirni i pitomi, poznato je da su opsjedali Solun samo u par navrata po migracijama na Balkan...Balkan je usljed ranijih pustošenja Huna i ostalih bio populaciono oslabljen i nije uopšte bilo velike migracije, ali je bila dovoljna da nametne jezik, nešto slično kao i što je dokazano da nije bilo Anglo-Saksonske invazije na Britaniju ali je Britanija ipak kulturološki anglizirana...
Ma mnogo toga je mit, u biti historija tog doba je vecinom fino isprican roman, jer dokaza pisanih skoro da nema nikako.

Prije sam stvarno vjerovao da smo doselili, danas vise ne vjerujem u to. Makar sto se tice tog doseljavanja u 7-8 stoljecu koje nam serviraju. Pa nazovite to da vjerujem u pseudohistoriju, meni je to sasvim uredu. 500 godina turske vladavine gdje je stanovnistvo vise puta bilo izbrisano bolestima i ratovima dovelo je do toga da imamo turcizme, odredjeni broj rijeci opet prilagodjen domacem jeziku.

A da je stanovnistvo Balkana danas mix svih osvajaca koji su ovdje ostavili trag, to svakako.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#77 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 18/10/2023 15:21
breuer wrote: 18/10/2023 15:11
Mit je da su Slaveni bili mirni i pitomi, poznato je da su opsjedali Solun samo u par navrata po migracijama na Balkan...Balkan je usljed ranijih pustošenja Huna i ostalih bio populaciono oslabljen i nije uopšte bilo velike migracije, ali je bila dovoljna da nametne jezik, nešto slično kao i što je dokazano da nije bilo Anglo-Saksonske invazije na Britaniju ali je Britanija ipak kulturološki anglizirana...
Ma mnogo toga je mit, u biti historija tog doba je vecinom fino isprican roman, jer dokaza pisanih skoro da nema nikako.

Prije sam stvarno vjerovao da smo doselili, danas vise ne vjerujem u to. Makar sto se tice tog doseljavanja u 7-8 stoljecu koje nam serviraju. Pa nazovite to da vjerujem u pseudohistoriju, meni je to sasvim uredu. 500 godina turske vladavine gdje je stanovnistvo vise puta bilo izbrisano bolestima i ratovima dovelo je do toga da imamo turcizme, odredjeni broj rijeci opet prilagodjen domacem jeziku.

A da je stanovnistvo Balkana danas mix svih osvajaca koji su ovdje ostavili trag, to svakako.
Iz hercegovine su uglavnom najvislji ljudi
jer su jeli slonove prije dok su jos bili tu :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12707
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#78 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 25/10/2023 17:25

Iz hercegovine su uglavnom najvislji ljudi
jer su jeli slonove prije dok su jos bili tu :lol:
To je zato sto igramo kamena sa ramena
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#79 Re: ILIRI

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 26/10/2023 08:27
Nocty wrote: 25/10/2023 17:25

Iz hercegovine su uglavnom najvislji ljudi
jer su jeli slonove prije dok su jos bili tu :lol:
To je zato sto igramo kamena sa ramena
ma stonerski lagano :)
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#80 Re: ILIRI

Post by HelaS »

dr_Evil wrote: 26/10/2023 08:27
Nocty wrote: 25/10/2023 17:25

Iz hercegovine su uglavnom najvislji ljudi
jer su jeli slonove prije dok su jos bili tu :lol:
To je zato sto igramo kamena sa ramena
Pa onda bi vam trebale ruke biti duže :D
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#81 Re: ILIRI

Post by Nocty »

nista nije mit
bila jedna kultura zvala se yamnaya

ljudi kopali jame i?

skitali malo

i?

bili jednom mi

sve bog gleda vladika moj
danijel fino sanjo,zar nije?
covjek bio...prorok...
al dzaba
nemesh...

https://www.youtube.com/watch?v=qlGlMRQ ... Movieclips
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#82 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Novi_Nick wrote: 17/10/2023 01:55 Image


Ja sam isto uvjeren da svi narodi na Balkanu imaju jedan dio Ilirske genetike. Jedino sto mi nije jasno da vecina Balkanskih naroda prica Slavenskim jezikom a ne nekim drugim, recimo Ilirsko/Albanskim?
Ne postoji Ilirski gen.
Geni veze nemaju sa regionalnom identifikacijom, nacionalnom i sl.
Gene aktivira okruzenje; vremenski utjecaji, hrana, i sl.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#83 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 19/11/2023 11:27
Novi_Nick wrote: 17/10/2023 01:55


Ja sam isto uvjeren da svi narodi na Balkanu imaju jedan dio Ilirske genetike. Jedino sto mi nije jasno da vecina Balkanskih naroda prica Slavenskim jezikom a ne nekim drugim, recimo Ilirsko/Albanskim?
Ne postoji Ilirski gen.
Geni veze nemaju sa regionalnom identifikacijom, nacionalnom i sl.
Gene aktivira okruzenje; vremenski utjecaji, hrana, i sl.
svakako
i ta razlicita okruzenja imaju svoju vibraciju specificnu i prema njoj se i jezik razvija
albanci su albanci a mi smo mi
mi smo ovdje ,oni su tamo
https://www.youtube.com/watch?v=52YOsjG ... ey%26Peele
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#84 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Ne, jezik nije povezan sa okruzenjem.
Te jezicne razlicitosti su nametnute, radi naravno sto vece podjele, i iza toga stoji Masonerija. Mnogi jezici su izmisljeni, to jest kreirani u zadnjih 200 godina. Najpoznatiji primjer ovih prostora je Mason Vuk Karadzic, ciji zadatak je bio da pravi taj novi jezik. Mada on je samo jedan od tih ljudi koji su radili na tome.
Jos jedan primjer je recimo Hebrejski jezik koji se stvoren prije nekih 130 godina. Autor tog jezika je Eliezer Ben Yehuda, i on je uzeo Arapski, malo ga izmjenio, i tako je nastao Hebrejski. Eliezer je to i priznao, i tu informaciju mozete naci cak i na Wiki. Vecina ljudi nema pojma o ovome.
Btw, izmisljanje i kreiranje novih jezika je povezano sa stvaranjem nacija i sekularnih drzava, a sto je opet sve povezano sa rusenjem starog feudalnog poretka i stvaranjem novog - danasnjeg. Proces rusenja feudalnog poretka je poceo sa tzv Francuskom revolucijom, a dovrsen je drugim svjetskim ratom.
Ovo su cinjenice o kojima mnogi pojma nemaju, cak i ti poznati istoricari.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#85 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 20/11/2023 12:59 Ne, jezik nije povezan sa okruzenjem.
Te jezicne razlicitosti su nametnute, radi naravno sto vece podjele, i iza toga stoji Masonerija. Mnogi jezici su izmisljeni, to jest kreirani u zadnjih 200 godina. Najpoznatiji primjer ovih prostora je Mason Vuk Karadzic, ciji zadatak je bio da pravi taj novi jezik. Mada on je samo jedan od tih ljudi koji su radili na tome.
Jos jedan primjer je recimo Hebrejski jezik koji se stvoren prije nekih 130 godina. Autor tog jezika je Eliezer Ben Yehuda, i on je uzeo Arapski, malo ga izmjenio, i tako je nastao Hebrejski. Eliezer je to i priznao, i tu informaciju mozete naci cak i na Wiki. Vecina ljudi nema pojma o ovome.
Btw, izmisljanje i kreiranje novih jezika je povezano sa stvaranjem nacija i sekularnih drzava, a sto je opet sve povezano sa rusenjem starog feudalnog poretka i stvaranjem novog - danasnjeg. Proces rusenja feudalnog poretka je poceo sa tzv Francuskom revolucijom, a dovrsen je drugim svjetskim ratom.
Ovo su cinjenice o kojima mnogi pojma nemaju, cak i ti poznati istoricari.
sve je povezano sa okruzenjem
Hebrejski jezik nije stvoren nego vracen.
I logicno je da je slican arapskom
i nas jezik je povezan sa sumerskim pa opet to nije izmjenjeni sumerski jezik ili obrnuto...nego evolucija i proces.
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#86 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Nhf, ali to sto si napisao nema apsolutno nikakvog smisla.
Uzmimo npr Austriju i Sloveniju, tu se govore razliciti jezici, a okruzenje je isto. Predjes nekakvu fiktivnu granicu, i ne znas sta ljudi pricaju. To nije proizvod okruzenja, vec agende.
I Hebrejski nije vracen, vec napravljen od Arapskog. Ta prica kako je Eliezer prepoznao Hebrejski u Arapskom, je prica za djecu. Plus, ne postoji niti jedan validan dokaz postojanja starog Hebrejskog jezika. Ista stvar je i sa Aramejskim.
Btw, taj Eliezer se na ovom forumu nikad nije spomenuo u ovom kontekstu. Ja sam prva osoba ovdje koja evo pise te cinjenice o Hebrejskom, sto znaci da ljudi vjeruju previse laznoj zvanicnoj istoriji, i ne istrazuju. A znam da je veliki dio ovdasnjih clanova ipak svjestan koliko je istorija lazna.

Sto se tice tzv Sumera, to je takodjer fikcija. Pravi Sumer nema veze sa tom danasnjom lokacijom. To je prica za drugu temu.

A sto se tice Ilira, vjerovatno su mnogi primjetili da se na grbu koji se smatra Ilirskim nalazi polumjesec i zvijezda. Interesantno!
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#87 Re: ILIRI

Post by Nocty »

nalazi se polumjesec i zvijezda i na steccima...pa?
solarni simboli ,kao i samo ime ilir...(lingvisticka ne podvala nego utjecaj grcke)
hebrejski jezik ide i po brojevima ako zaboravljas
i s tim zakljuckom treba da smatramo sta?
da izrael ne treba da postoji?
ko bosnu sto negiraju da postoji
i jezik
fak det
dok je boga i amerike postojat ce
kako je tako je
nisam ja tako napravio da bude :lol:
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#88 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Naravno da se nalaze i na steccima, jer to su najstariji simboli, koje se koriste za orijentaciju i danas. To je prirodni kalendar, sat.
I nema tu nikakvog utjecaja Grcke jer istorija Grcke je fabrikacija, kao i Izrael.

Sto se tice jezika, slova, sva su povezana sa brojevima. U Arapskom se slovo A pise kao broj 1, a brojevi koje danas koristimo se zovu Arapskim.
A Bosnu negira samo onaj ko je indoktriniran gluposcu, ko nista ne zna i ne istrazuje. Dovoljno ja da se istrazi srednjovjekovna numizmatika ovih prostora. To je najbolji i najvazniji dokaz.
Da napomenem i cinjenicu da na prostoru Evrope 80% srednjovjekovnog novca ikad pronadjenog na sebi ima Arapska slova. Ovo takodjer malo ko zna.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#89 Re: ILIRI

Post by Nocty »

ja govorim o jeziku koji je grcka ne fabrikacija nego pormjena ili zbunjenost ili ne znanje pravilnog domocilnog nacina govora
pa iz tog nastaje konfuzija bas kao i u vjerskim knjigama radi istog jezika,ali nebih rekao da je icija krivica
S tim idemo da je sve fabrikacija ,i od kraljevina i drzava,nacija...
Pa i da jeste opet se slozilo u sta se slozilo.I nisam ga ja slozio tako opet moram da kazem :lol:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#90 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 23/11/2023 15:57
Da napomenem i cinjenicu da na prostoru Evrope 80% srednjovjekovnog novca ikad pronadjenog na sebi ima Arapska slova. Ovo takodjer malo ko zna.
pusti brojeve...to je i dovelo do svega loseg.novac i korist "okoline"
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#91 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Ne ide to tako. Jednostavno, postoje ljudi koji izmisljaju jezike, dizajniraju ih. Ne dizajnira se samo odjeca ili auta.
Kraljevine su postojale, ali mnoge su izmisljene kao i mnogi kraljevi. Recimo, nikad postojeci kralj Tomislav i kraljevina Hrvatska, ili carevina Srbija. Danas porede nacionalne drzave sa tim izmisljenim kraljevinama, i pricaju o nacijama koje u to doba nisu postojale. To je bio klasni sistem, feudalni.
I pazi, govorim ti samo mali dio toga sto znam, jer cuvam ostalo za drugu temu.
Sto se tice brojeva, oni nisu nista krivi. Brojevi sami po sebi ne prave probleme, vec to rade ljudi.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#92 Re: ILIRI

Post by Nocty »

ne zznam kako mozes rec da je hebrejski neki izmisljeni jezik
kad spada u grupe kao i aramejski i ostale semitske varijante
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#93 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Da je Hebrejski nedavno izmisljen jezik je cinjenica. To nije moje otkrice. Ista stvar je i sa Aramejskim, starim Grckim, i Latinskim. No, to je za drugu temu.
Evo sta kaze jedan Rabin o tome: https://www.youtube.com/watch?v=NQ-tRrKeAfQ
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#94 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 27/11/2023 10:39 Da je Hebrejski nedavno izmisljen jezik je cinjenica. To nije moje otkrice. Ista stvar je i sa Aramejskim, starim Grckim, i Latinskim. No, to je za drugu temu.
Evo sta kaze jedan Rabin o tome: https://www.youtube.com/watch?v=NQ-tRrKeAfQ
na kom jeziku je Torah napisana?
i kad?
AncientOne
Posts: 42
Joined: 06/10/2023 11:03

#95 Re: ILIRI

Post by AncientOne »

Vec sam ti dao odgovor, o cemu se tu radi. Ali ti nisam dao sve dokaze, jer to nije za ovu temu.
Danasnja Tora nije original, niti postoji bilo kakav original, osim mozda u Vatikanu. To je tek zanimljiva prica, ali nema veze sa Hebrejskim.
Evo, nedavno je otkriveno da su Dead Sea Scrolls prevara: https://news.artnet.com/art-world/all-t ... ke-1804395 To baca sumnju i na ostale spise, plus da dodam i cinjenicu da su pronadjeni u isto vrijeme kada je osnivana drzava Izrael, znaci na tom teritoriju. Ko bi rekao :wink:
Danasnji Jerusalem uopce nije pravi, a originalno ime tog mjesta je AL Quds. I tako dalje.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#96 Re: ILIRI

Post by šarf »

Iliri?
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#97 Re: ILIRI

Post by Nocty »

AncientOne wrote: 30/11/2023 14:12 Vec sam ti dao odgovor, o cemu se tu radi. Ali ti nisam dao sve dokaze, jer to nije za ovu temu.
Danasnja Tora nije original, niti postoji bilo kakav original, osim mozda u Vatikanu. To je tek zanimljiva prica, ali nema veze sa Hebrejskim.
Evo, nedavno je otkriveno da su Dead Sea Scrolls prevara: https://news.artnet.com/art-world/all-t ... ke-1804395 To baca sumnju i na ostale spise, plus da dodam i cinjenicu da su pronadjeni u isto vrijeme kada je osnivana drzava Izrael, znaci na tom teritoriju. Ko bi rekao :wink:
Danasnji Jerusalem uopce nije pravi, a originalno ime tog mjesta je AL Quds. I tako dalje.
ne smijem ti napisat jedno od 70 razlicitih imena kako se jerusalem zvao
jer bi dobio ban :lol:

ne znam sta je fake ili ne u tom muzeju ,mozda nisu orginal spise...ali da su otkrivene i sklopljene i prevedene od Allegra se ne moze osporiti,i da su ga proglasili ludim nakon njegovih "prevodjenja"
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#98 Re: ILIRI

Post by Nocty »

šarf wrote: 01/12/2023 22:07Iliri?
iliri,zdraoo

jedno pleme negdje gdje je sarajevo sad ili visoko se zvalo ako pogledas na wikepediji
Daesitae ili Dasitians

Dostojni
pa onda od toga naziv Dasa
ili kako su rimljani zvali auDASIUS
(Audejshes) na engleskom danas...

iliri su stari ex yu narodi ukljucujuci i albaniju
Kasnija mjesanja i prolasci,dolasci i odlasci su druga stvar...
User avatar
fortaleza
Posts: 5611
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#99 Re: ILIRI

Post by fortaleza »

Naše haplogrupe baš i ne odgovaraju ilirskima, po muškoj liniji uglavnom, pogotovo u to vrijeme.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12707
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#100 Re: ILIRI

Post by dr_Evil »

fortaleza wrote: 04/12/2023 12:15 Naše haplogrupe baš i ne odgovaraju ilirskima, po muškoj liniji uglavnom, pogotovo u to vrijeme.
A kako smo skuzili koje su ilirske haplogrupe? Pitam za komsiju.
Post Reply