IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
Post Reply
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#76 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Apropo pocetnici.
Prvo Python usvojiti pa polako preci na C i vise. :)

#vlastitoIskustvo :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#77 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

pirmin wrote:Apropo pocetnici.
Prvo Python usvojiti pa polako preci na C i vise. :)

#vlastitoIskustvo :D
Aha, bebi je lakse da nauci trcat nego puzat :lol: . C je osnova svega (skoro) :D
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#78 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 4L0n3 »

Svakako pozdravljam ovu temu i "radnu akciju" :)
Samo me interesuje zasto ako se vec krenulo sa c++ jednostavno ne zalijepe predavanja sa ETF-a, posto koliko ja znam ona su dostupna svima preko https://c2.etf.unsa.ba/course/view.php?id=76 ?
Predavanja su na nasem jeziku a sastavljao ih je jedan od boljih profesora u BiH, jest da mogu oprat al svaka mu je zlatna :D
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#79 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 4L0n3 »

Takodjer, onima koji tek pocinju toplo preporucujem da pogledaju scratch i da probaju nesto u njemu napraviti.
Vrlo je jednostavno a moze posluziti za razumijevanje osnovih kontrola programa, sto je oko 80% programiranja za pocetak :)
https://scratch.mit.edu/projects/editor ... getStarted
User avatar
SmokingMan
Posts: 18891
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#80 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Ovo po uzoru na MIT open courses. :thumbup:

Biram sebi pažljivo C# kuurseve,abd ovih dana ide i jedna pozamašna knjiga,nisu baš tako preskupe,shodno sadržaju opet je prihvatljiva cijena,elem,mora se nešto i investirati u znanje.Imam dovoljno vremena poslije posla,tako da svaki dan mogu odvojit minimum 2 sata za obuku.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#81 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 4L0n3 »

SmokingMan wrote:Ovo po uzoru na MIT open courses. :thumbup:
Jeste, CS50 jako dobar kurs.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#82 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

4L0n3 wrote:Svakako pozdravljam ovu temu i "radnu akciju" :)
Samo me interesuje zasto ako se vec krenulo sa c++ jednostavno ne zalijepe predavanja sa ETF-a, posto koliko ja znam ona su dostupna svima preko https://c2.etf.unsa.ba/course/view.php?id=76 ?
Predavanja su na nasem jeziku a sastavljao ih je jedan od boljih profesora u BiH, jest da mogu oprat al svaka mu je zlatna :D
Ima ti tu predavanja i svega ali ne mozes pitati profesora kad zapnes, ovdje mozes i tako to. I ovdje se moze laickije objasnit nego sa predavanja :D :thumbup:

Edit: a imas predavanja na nasem more (od profesora sa balkana), ko god hoce moze da trazi :lol:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#83 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euridika »

triconja wrote:
4L0n3 wrote:Svakako pozdravljam ovu temu i "radnu akciju" :)
Samo me interesuje zasto ako se vec krenulo sa c++ jednostavno ne zalijepe predavanja sa ETF-a, posto koliko ja znam ona su dostupna svima preko https://c2.etf.unsa.ba/course/view.php?id=76 ?
Predavanja su na nasem jeziku a sastavljao ih je jedan od boljih profesora u BiH, jest da mogu oprat al svaka mu je zlatna :D
Ima ti tu predavanja i svega ali ne mozes pitati profesora kad zapnes, ovdje mozes i tako to. I ovdje se moze laickije objasnit nego sa predavanja :D :thumbup:

Edit: a imas predavanja na nasem more (od profesora sa balkana), ko god hoce moze da trazi :lol:
Možeš i ovdje upitati profesora, samo na drugoj temi. A neofirno mu (im) kažeš da zraknu tvoju temu, odnosno čitav novi PDF. :D :D
Ako ti se ne odazovu, javi da ih ja prizovem. :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18891
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#84 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Počeo C#,već sa tutorijalima na Owerflowingu.Za sada ide lagano.Neću se previše upuštati u prekomjerno zurenje preopširnih objašnjenja u ionako predebeloj knjizi. :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#85 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

Euridika wrote:
triconja wrote:
4L0n3 wrote:Svakako pozdravljam ovu temu i "radnu akciju" :)
Samo me interesuje zasto ako se vec krenulo sa c++ jednostavno ne zalijepe predavanja sa ETF-a, posto koliko ja znam ona su dostupna svima preko https://c2.etf.unsa.ba/course/view.php?id=76 ?
Predavanja su na nasem jeziku a sastavljao ih je jedan od boljih profesora u BiH, jest da mogu oprat al svaka mu je zlatna :D
Ima ti tu predavanja i svega ali ne mozes pitati profesora kad zapnes, ovdje mozes i tako to. I ovdje se moze laickije objasnit nego sa predavanja :D :thumbup:

Edit: a imas predavanja na nasem more (od profesora sa balkana), ko god hoce moze da trazi :lol:
Možeš i ovdje upitati profesora, samo na drugoj temi. A neofirno mu (im) kažeš da zraknu tvoju temu, odnosno čitav novi PDF. :D :D
Ako ti se ne odazovu, javi da ih ja prizovem. :lol:
Moze li se znati ko je uvazeni profesor?
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#86 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euridika »

triconja wrote:
Euridika wrote:Možeš i ovdje upitati profesora, samo na drugoj temi. A neofirno mu (im) kažeš da zraknu tvoju temu, odnosno čitav novi PDF. :D :D
Ako ti se ne odazovu, javi da ih ja prizovem. :lol:
Moze li se znati ko je uvazeni profesor?
Naravno da ne možeš ovako javno saznati nečiji identitet, ali ti mogu reći da se na temi ETF povremeno (rijetko) javljaju neki profesori i asistenti s ETF-a. S druge strane, nije uvijek ni nužno da ti odgovor na neko tvoje pitanje/dilemu da profesor, možda neko od forumaša zna odgovor, jer se s tim ili sličnim problemom susreo u praksi. :wink:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#87 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

Euridika wrote: Naravno da ne možeš ovako javno saznati nečiji identitet, ali ti mogu reći da se na temi ETF povremeno (rijetko) javljaju neki profesori i asistenti s ETF-a. S druge strane, nije uvijek ni nužno da ti odgovor na neko tvoje pitanje/dilemu da profesor, možda neko od forumaša zna odgovor, jer se s tim ili sličnim problemom susreo u praksi. :wink:
:thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#88 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Radi li ko sta sa Raspijem ili Arduinom?
Ima li kakvih zanimljivih projekata?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#90 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Posto ima dovoljno onih kojima engleski nije jaca strana, uskoro ide post o stranicama gdje uciti javascript i pomenute frameworke...
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#91 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by espn »

Euridika wrote:Naravno da ne možeš ovako javno saznati nečiji identitet
Što ne bi moglo, je li to identitet tajna? Profesor je javna osoba i može mu se znati identitet.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#92 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#93 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Cookie85 »

Mislim da bi trebalo raspodjeliti topics po naslovima (HTML, Java, JS, python ...) tako ako nekoga zanima nesto odredjeno da je lakse naci...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20544
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#94 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Bullet Tooth Tony »

Cookie85 wrote:Mislim da bi trebalo raspodjeliti topics po naslovima (HTML, Java, JS, python ...) tako ako nekoga zanima nesto odredjeno da je lakse naci...
Ja mislim da bi svi "profesori" trebali otvoriti temu kao triconja blabla Q&A ..... jer ko vjezba i cita , krene citat i vjezbat i onda skrola kroz deset postova chata pa opet nova lekcija pa opet 5 quota nekog chata bespotrebnog :-) :-) :-)
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#95 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Dasi »

kiligonzales wrote:Posto ima dovoljno onih kojima engleski nije jaca strana, uskoro ide post o stranicama gdje uciti javascript i pomenute frameworke...
Up! :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18891
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#96 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Cookie85 wrote:Mislim da bi trebalo raspodjeliti topics po naslovima (HTML, Java, JS, python ...) tako ako nekoga zanima nesto odredjeno da je lakse naci...
I C# ako ovde uopšte ima zainteresiranih...
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#97 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Cookie85 »

SmokingMan wrote:
Cookie85 wrote:Mislim da bi trebalo raspodjeliti topics po naslovima (HTML, Java, JS, python ...) tako ako nekoga zanima nesto odredjeno da je lakse naci...
I C# ako ovde uopšte ima zainteresiranih...
ma slabo, zato sam prestao i da pisem :zoka: :|
User avatar
SmokingMan
Posts: 18891
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#98 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Cookie85 wrote:
SmokingMan wrote:
Cookie85 wrote:Mislim da bi trebalo raspodjeliti topics po naslovima (HTML, Java, JS, python ...) tako ako nekoga zanima nesto odredjeno da je lakse naci...
I C# ako ovde uopšte ima zainteresiranih...
ma slabo, zato sam prestao i da pisem :zoka: :|
Ja cu nastaviti uskoro,prvo moram pregledati tonu materijala,pa zapisivati što mi je potrebno.Vidim da moj prijatelj u Austriji ima velikih benificija od C#,isplatio mu se pravo.
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#99 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

Java, python, javascript. Ko tek pocinje ovo se najvise trazi i najbrze rase potraznja.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4354
Joined: 09/09/2018 23:21

#100 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by tuzlak1212 »

Bez C i C++ niđe ne mrdat :D
Post Reply