AKCIZE: Ko izda - pizda

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#76 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by hrle1976 »

Itsoktobealone wrote:
Thorgerson wrote:
Itsoktobealone wrote: Sad i samo sad. Svako pizdi o toj nafti i povecanju cijena, 'vako 'nako...barel nafte nece ici iznad 60 dolara do kraja godine S I G U R N O a za 6 godina moze biti i 140 ponovo. Uglavnom, akcize su uredu. Idu na zasebne racune za izgradnju puteva, nema (previse) mjesta za malverzacija a i to je uslov za dobijanje nove transe (bez koje mi, nazalost, ne mozemo dalje).
Fulas poentu. Akcize jesu ok.

Ali kako ne kotnas da se akcize ne uvode sada zbog autoputeva direktno? MMF je taj uslov postavio da bi im dao novu transu? Sto li?

Naravno, u buducnosti novac od akciza isao ce ici na auoputeve (mada je i to malo traljavo objasnjeno, uvijek se tu moze vrsiti malverzacija), ali vaznije je pitanje GDJE IDE TRANSA MMF-A uslovljena tim akcizama?

O tome trebas razmisljati.

Zato ti je covjek napisao NE SADA. I ja kazem ne.
Ti fulaš poentu. Za budućnost ili sadašnjost autoputeva i akcize, nebitno je, Bosna i Hercegovina NE MOZE dalje bez tranše MMF-a. Nama te pare trebaju ko hljeb i zato su navrli da što prije prihvate navedeni zakon. A tranša MMFa, zna se, ide na standardno isplaćivanje socijala i popunjavanje rupa.

P.S: Kad su iz Islamabada dolazili ovdje u Sarajevu (njihov ured Svjetske banke) radili su analizu i ljudi su mi hladno rekli da nastavk ovim putem nas čeka scenario Grčke Samo što je, kad se to desilo Grčkoj, ona bila 3x jača od BiH.
Upravo tako, ali dzaba ti govoriti ljudima kada vecinu nije briga, jer znaju da ne kajmace. U BiH je vecinu briga za bilo cime ako ce biti masne proviznije u vlastiti dzep. BiH je jako nesposobna drzava to treba uvjek imati pri svjesti.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#77 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Roccohljup »

pa bolan kako ne kontas da ako dobiju transu i zaduže nas za milijardu koju ce skrsiti na svoje guzice, grčka je onda mila majka kako ćemo mi pući :?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#78 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

Itsoktobealone wrote:
O'zone wrote:
Itsoktobealone wrote: Sad i samo sad. Svako pizdi o toj nafti i povecanju cijena, 'vako 'nako...barel nafte nece ici iznad 60 dolara do kraja godine S I G U R N O a za 6 godina moze biti i 140 ponovo. Uglavnom, akcize su uredu. Idu na zasebne racune za izgradnju puteva, nema (previse) mjesta za malverzacija a i to je uslov za dobijanje nove transe (bez koje mi, nazalost, ne mozemo dalje).
Vlada Federacije je već novac od akciza uračunala u svoje potrebe saniranja vanjskog i unutrašnjeg duga te krpljenje budžeta gdje zafali tako da malverzacijama itekako ima mjesta. Samo naivan čovjek može misliti da su akcize tu stvarno radi izgradnje putnih komunikacija a ne za krpljenje budžeta.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/vec ... /170428034


Kozarićeva priča je na mjestu, ekonomska, onakava kakva bi trebala da bude. Problem nastaje što to ovdje neće biti provedeno jer njegovo objašnjenje je OK za uređene države bez DIF-ovaca na vlasti.

A kad već pričamo o akcizama zašto se ne udovolji zahtjevu dijela parlamentaraca i ne objasni gdje su otišle pare skupljenje od akciza od 2009 do danas? Nekih 6 milijardi je u pitanju ako se ne varam?
To je to. Upravo o ovome govorim, da su akcize ko akcize samo po sebi, gledano ekonomski, uredu. Raja je valjda dobila sliku da ja ovu vlast nešto branim i da nje njihova najpametnija. Nije i ne branim. Sve u svemu akcize su uslov za tranšu, a tranša je uslov da ne propadnemo ko Grčka (bukvalno). To što @alfons misli da je on jedina jedinka na tržištu koje ovo ne dotiče, eh to je već priča za druga vremena.
Ne kazem da me nece okrznuti, ali vidis u cemu je fol... Nije mi zao sefe. Nimalo.

Koliko god da okrzne mene, vise ce okrznuti druge. Puno vise. Ono, kao da imas priliku da upucas dusmana koji hoce da te ubije, ali moras pucati sebi kroz ruku... Bolje sjebat ruku nego ostat bez glave.

I bolje je izgladniti i ubiti zvijer, dok nam ne dodje glave.

https://en.wikipedia.org/wiki/Starve_the_beast
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#79 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by hrle1976 »

Roccohljup wrote:pa bolan kako ne kontas da ako dobiju transu i zaduže nas za milijardu koju ce skrsiti na svoje guzice, grčka je onda mila majka kako ćemo mi pući :?

Zato sto u BiH politicari se ne boje naroda jer su vidili izgodine u godinu da narod briga sta oni zapravo rade. Kao da i nema naroda. A narod opet se ponasa stvaro kao da ga zaboli briga. BiH je jedina drzava na svijetu gdje narod i politika su dvije paralele a ne povezane jedna sa drugom. Ja tvrdim, da nema izbora u BiH opet bi izhod svih politickih aktiviteta bio isti, jer su politicari medjusobno organizovani i naord im nije potreban.
Last edited by hrle1976 on 08/05/2017 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#80 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

Roccohljup wrote:pa bolan kako ne kontas da ako dobiju transu i zaduže nas za milijardu koju ce skrsiti na svoje guzice, grčka je onda mila majka kako ćemo mi pući :?
Znaci... Ako necemo da zavrsimo kao Grcka... Trebamo dati SDA i HDZ jos jednu milijardicu? Inace potop. Moramo.

A ako ne glasamo za SDA... Srbi ce nas poklat...

I tako. :zzzz:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#81 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by O'zone »

Koliko god to suludo zvučalo ali nama je prijeko potreban grčki scenario. Mi nikakve šanse nemamo kao društvu da nešto promjenimo bez velikog "potresa" Ekonomski slom bi to odradio odlično.

Ispaštali bi najviše obični građani opet ali je i to potrebno kako bi im se napokon otvorile oči.
Naslovnica
Posts: 28510
Joined: 20/03/2013 15:38

#82 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Naslovnica »

Ma jok.
Akcize su rješenje, samo uvedimo akcize i ima da potekne med i mlijeko...
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#83 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Roccohljup »

a ako im damo milijardu eto autoputeva kroz cijelu bih, 300 milja radnih mjesta, i otvaranje 234 nove fabrike....... :-) :-) :-) :-)
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#84 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Itsoktobealone »

@Alfons: I to je sve uredu. U svim scenarijima imaš ljude koje će određene mjere više pogoditi, manje pogoditi, nikako pogoditi i apsolutno pogoditi. Samo mislim da ti je (barem za sada) taj način izgladnjivanja pogrešan. Daj Bože da griješim.

EDIT: Ovi što prizivaju Grčki scenario su ili apsolutno nadrogirane persone ili nemaju veze sa vezom šta znači proživjeti Grčki scenario.
User avatar
p206
Posts: 7968
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#85 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by p206 »

Ovdje je jedina šansa da se srežu troškovi, da se otpuste budžetlije ili da im se svima smanje plate na nivo da na kraju godine budemo u plusu barem 1 KM,a ne minusu po milijardu.
Nema tu nekog pametovanja, kao kućni budžet, protegni se koliko si dug. Ali ne, nama u administraciji 20 godina poslije rata gdje je sve bilo sravnjeno sa zemljom imaju plate po nekoliko hiljada maraka...baš me zanima koliko bi to iznosili u dinarima neke 1967 godine u Jugoslaviji i jesu li se oni tako rasipali dok su dizali zemlju na noge.

Ali pošto to njima ne pada na pamet, u ovoj državi generalno može biti samo lošije, bolje nikako.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#86 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Roccohljup »

O'zone wrote:Koliko god to suludo zvučalo ali nama je prijeko potreban grčki scenario. Mi nikakve šanse nemamo kao društvu da nešto promjenimo bez velikog "potresa" Ekonomski slom bi to odradio odlično.

Ispaštali bi najviše obični građani opet ali je i to potrebno kako bi im se napokon otvorile oči.
nama se slom smijesi sa ili bez akciza......samo sa akcizama inovim kreditom agonija će biti duža i bolnija. Onda bolje da pukne sada.....dok smo mladi i u najboljim godinama :D :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#87 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by hrle1976 »

Onda od BiH napraviti 20tak princevina kao nekada u stara doba kako je praksa bila po Europi, pa neka princ handri kako zna i umije, eto solucije.
Last edited by hrle1976 on 08/05/2017 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#88 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

O'zone wrote:Koliko god to suludo zvučalo ali nama je prijeko potreban grčki scenario. Mi nikakve šanse nemamo kao društvu da nešto promjenimo bez velikog "potresa" Ekonomski slom bi to odradio odlično.

Ispaštali bi najviše obični građani opet ali je i to potrebno kako bi im se napokon otvorile oči.
:wink:

Zato povuci rucnu, pa da vidimo kako ce se snalaziti narednih 18 mjeseci.

Sreca njihova pa bez aranzmana ne moraju raditi due dilligence u BH Telecomu i Eronetu.

SDA i HDZ bi prije pokrenuli rat nego uveli strane revizore u te brloge.

Mozda se zato nece ni buniti? Ispada da su drugi odbili akcize, a ovi mogu da odahnu... Jer ako bi se uradio pravi due dilligence u te dvije firme, Zukic bi imao jako puno stranackih i koalicionih kolega u Zenici.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#89 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by madner »

Kakav slom?

Sa ili bez akciza nema sloma. Nema ni nekog napretka. :D
User avatar
p206
Posts: 7968
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#90 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by p206 »

O'zone wrote:Koliko god to suludo zvučalo ali nama je prijeko potreban grčki scenario. Mi nikakve šanse nemamo kao društvu da nešto promjenimo bez velikog "potresa" Ekonomski slom bi to odradio odlično.

Ispaštali bi najviše obični građani opet ali je i to potrebno kako bi im se napokon otvorile oči.
Ja nešto nisam siguran da bi i tada došli pameti... naš narod je glup, neobrazovan (popis je pokazao da nekoliko stotina hiljada ima samo osnovnu školu), zavidan i nespreman da kritički razmišlja za dobrobit kolektiva.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#91 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Roccohljup »

madner wrote:Kakav slom?

Sa ili bez akciza nema sloma. Nema ni nekog napretka. :D
A kako ce se bez MMfa finansirati ova crna rupa zvana naša birokratija i administracija?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#92 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

Roccohljup wrote:
madner wrote:Kakav slom?

Sa ili bez akciza nema sloma. Nema ni nekog napretka. :D
A kako ce se bez MMfa finansirati ova crna rupa zvana naša birokratija i administracija?
Komercijalnim kreditima dok mognu, a dalje nek se snalaze. Njihov problem.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#93 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by O'zone »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/komisij ... /170508062
"Ne ide mi u glavu da ovakve stvari ne možemo prihvatit i krenuti dalje u realizaciju", kazao je Isaković.
:mrgreen:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#94 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

O'zone wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/komisij ... /170508062
"Ne ide mi u glavu da ovakve stvari ne možemo prihvatit i krenuti dalje u realizaciju", kazao je Isaković.
:mrgreen:
Ako se ne nadje dovoljno izdajnika... Ici ce mu i u glavi u dupe :izet:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#95 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by O'zone »

p206 wrote:
O'zone wrote:Koliko god to suludo zvučalo ali nama je prijeko potreban grčki scenario. Mi nikakve šanse nemamo kao društvu da nešto promjenimo bez velikog "potresa" Ekonomski slom bi to odradio odlično.

Ispaštali bi najviše obični građani opet ali je i to potrebno kako bi im se napokon otvorile oči.
Ja nešto nisam siguran da bi i tada došli pameti... naš narod je glup, neobrazovan (popis je pokazao da nekoliko stotina hiljada ima samo osnovnu školu), zavidan i nespreman da kritički razmišlja za dobrobit kolektiva.
Naš narod je sveden na nivo da je zadovoljan komadom hljeba i nečim da umoči i dok je takav promjene nema. Moraš mu uzeti sve, restartovati ga na početnu poziciju. Vlast to radi odlično i ja sam uvijek zadovoljan kad iskoči neki novi namet i ako ga i ja sam plaćam a sve u nadi da će jednom da se resetuje.
Novak20
Posts: 14046
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#96 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Novak20 »

:lol:
..........
Član Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma PSBiH Jasmin Emrić (A-SDA) kazao je da je prijedlog zakona o povećanju akciza uzburkao građane BiH koji će u konačnici biti pogođeni povećanjem nameta. On je ministra finansija BiH Vjekoslava Bevandu pitao kolika će bit cijena nafte jer to povlači sa sobom i povećanje cijena namirnica te koliki će biti udar na životni standard bh. stanovnika.
On se požalio i da parlamentarci ne znaju koji je novi, a koji star tekst zakona s obzirom na to da je Vijeće ministara BiH dostavilo više verzija, a koje su identične. Istakao je i da povećanje akciza na naftu nije dio Reformske agende za BiH. Bevandu je pitao i postoji li alternativni put s obzirom na to da Vijeće ministara BiH nije dostavilo nikakve prijedloge..............
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#97 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Roccohljup »

Alfons Kauders wrote:
Roccohljup wrote:
madner wrote:Kakav slom?

Sa ili bez akciza nema sloma. Nema ni nekog napretka. :D
A kako ce se bez MMfa finansirati ova crna rupa zvana naša birokratija i administracija?
Komercijalnim kreditima dok mognu, a dalje nek se snalaze. Njihov problem.
Slabo bogami da mogu još dugo sa trezorskim zapisima......ostaju jedino oni hodžini nakon toga :D
megaman4
Posts: 4955
Joined: 08/08/2011 23:59

#98 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by megaman4 »

Naslovnica wrote:Pa zar nije bolje da propadnemo ko Grčka sada, ili da se još više zavaljujemo?!
Znaš li zbog čega je Grčka propala?!!?!
Neusvajanje akciza je prvi korak kao Grckom scenariju. Ovo je zatisje pred buru.

Sad je svima jasno da im pare trebaju zbog jednog razloga a to su izbori 2018, jer drugacije ne znaju doci do para. Ovo je igra zivaca izmedju MMF-a i nasih debilnih politicara.

Svima je jasno da bez para politicari gude izbore jer kako svojim glasacima objasniti da od jeseni nece biti para.

Koliko lazu da rade na reformama, govori podatak da hoce da zaposle 800 ljudi na budzetu. Narod se polako budi a MMF odavno zna s kim ima posla. Stranicma je svejedno kako ce se ova ekonomska katastrofa zavrsiti, njihovi krediti ce se morati vracati kad-tad.

Ovako uspavan narod je vrlo opasan po nase politicare. Bojim se kada pukne sve kao balon, a vrlo je blizu, mozda cak i ove godine, bit ce svega.

Gladan stomak ociju nema, tako da ce ove nase glavesine glava dobro zaboljeti. Bakir se smije u javnosti, kao sve je ok, ali u sebi, zna da mu je glava u torbi, jer je unistio svoj narod. Jos mu se Sebija natovarila na kosti, pa ne zna gdje udara.

Sto prije dodhe do Grckog scenarija i reseta sistema, brze cemo se oporaviti, u suprotnom u BiH ce ostati samo prirodni potencijali i pokoji saobracajni znak, posto ce vecina biti prodata za izlaznu kartu iz drzave.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#99 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by channel10 »

Eto nije proslo :izet:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#100 Re: AKCIZE: Ko izda - pizda

Post by Alfons Kauders »

Vijeće ministara BiH odbilo je da dostavi najvišem organu zakonodavne vlasti analizu postojećeg stanja što znači da ni parlamentarci, a ni građani BiH ne znaju kako su trošeni prihodi koji su prikupljeni na osnovu postojećeg Zakona o akcizama BiH. Određene analize govore da je riječ o sredstvima koja iznose blizu 6,5 milijardi KM, a koja su prikupljena od 2014. godine.

Izvršna vlast nije ponudila ni alternativne načine kojim bi se mogli finansirati infrastrukturni projekti veće je četiri puta zaredom u parlamentarnu proceduru upućivale iste izmjene zakona koji su uslov za dobijanje druge tranše sredstava Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Inače, povećanje akciza na naftu i naftne derivate u BiH uopće nije dio reformske agende već Pisma namjere Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Post Reply