Prijedor

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#76

Post by Santos »

Halo Prijedorcani molio bi jednu informaciju.Da neznate slucajno Palic Sabinu zivila u ulici Prvi Maj cisto onako volio bi znat sta je sa njom.Bili smo dobri prijatelji i od rata nisam nista cuo.Reko slucajno ako neznate znate kako kazu mal je svijet.
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#77

Post by ShishMima »

E Daphne, bus iz S Mosta idu redovno za PD i ja mislim da se ne treba presjedati. Odi na bus stanicu u S Mostu i tamo ces sigurno dobiti vise info...Sretan put.

Stari pa dobro nam dosao, opet. Nego jel' pao put u juzne dijelove ili se jos nisi izvukao iz te gore rupe na sjeveru ;)?
Pozz
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#78

Post by Prozor »

User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#79

Post by Prozor »

User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#80

Post by Prozor »

User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#81

Post by Prozor »

User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#82

Post by ShishMima »

Al ga i ti nashara...malo jedan Prozor ha :)
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#83

Post by Stari »

ShishMima wrote:E Daphne, bus iz S Mosta idu redovno za PD i ja mislim da se ne treba presjedati. Odi na bus stanicu u S Mostu i tamo ces sigurno dobiti vise info...Sretan put.

Stari pa dobro nam dosao, opet. Nego jel' pao put u juzne dijelove ili se jos nisi izvukao iz te gore rupe na sjeveru ;)?
Pozz
Na zalost ne ..nisam putovao ni ove godine ...sa razlikom da ovog puta nije bila u pitanju losa ekonomija ...nego onako vise familijarni problemi....Tu sam gdje sam i bio prije pocetka godisnjeg odmora. Putovao sam tokom ljeta ali unutar skandinavije.

A ti shishmimo ....jesi li ti bila dolje?...Kako je tamo?
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#84

Post by ShishMima »

Bila bila ja ...A vazda isto ,nema nekih promjena stari.
Haj nadam se da ces se i ti jednom oteti...pa otici.Veliki pozz;)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7575
Joined: 16/01/2007 23:38

#85

Post by banjaluka078 »

Nedžad Nasić pretučen u rodnom Prijedoru


Čuo sam kada su rekli: "Haj' da ubijemo baliju"

Tjerali ga da pjeva četničke pjesme * Policiju dočekao sav krvav, ali u svjesnom stanju * Angažirao advokata i tužio napadače

Prijedorčanin Nedžad Nasić (40) jučer je otputovao u Italiju, gdje s porodicom živi posljednjih 15 godina. Kao "uspomenu" na godišnji odmor proveden u rodnom Prijedoru ponio je bezbroj modrica po licu i tijelu, podljeve ispod očiju, posjekotinu s tri šava ispod lijevog oka i šestodnevni boravak u bolnici.

Bijeg iz kafane

Tvrdi da su ga uz nacionalističko divljanje, o čemu je, kako kaže, obaviještena i policija,brutalno pretukla dva mladića srpske nacionalnosti u naselju Tukovi, gdje se nalazi i njegova porodična kuća iz koje je s roditeljima pobjegao ratne 1992. godine.
- Pretprošlog vikenda ušao sam u kafanu "Plava laguna" da popijem piće. Dva prilično pijana mladića odmah su me počela provocirati tražeći od mene da zajedno pjevamo neke četničke pjesme koje su oni slušali. Kada sam im rekao da ne znam, počeli su mi psovati balijsku mater i govoriti kako takvima kao meni nije mjesto u Tukovima. U jednom trenutku iz džepa su mi izvukli ključ automobila i mobilni telefon, koji su potom razbili. Prije napada na mene popio sam nekoliko pića, ali nisam bio pijan i ničim ih nisam izazvao - tvrdi Nedžad, koji je iz kafane uspio pobjeći.
Nažalost, samo nakratko, jer tek tada je, tvrdi, počela prava hajka na njega.

Jasna poruka

- Trčali su za mnom oko kilometar. Kada su me stigli, počeli su pljuštati udarci. Prvo šakama, a nakon što su me oborili, i nogama. Čuo sam kako jedan od njih, ne znam koji, kaže: "Haj' da ubijemo baliju." Drugi ga je odvukao govoreći kako je dosta - priča Nedžad, koji je policiju dočekao sav krvav, ali u svjesnom stanju.
Tada je saznao da su mu napadači razbili i automobil. Ističe, međutim, da je daleko šokantnije bilo ono što je saznao po dolasku u bolnicu - da su njegovi napadači pobjegli iz Prijedora, jedan u Novi Sad, a drugi u Zagreb.
- Maštao sam o povratku, jer u ovom gradu imam prijatelje svih nacionalnosti. No, kada pred kućom naletiš na nekoga ko te želi ubiti samo zato što si druge vjere, onda i tvoja želja za povratkom prestaje. Batine koje sam dobio više su nego jasna poruka - kaže Nedžad.
U međuvremenu je angažirao i advokata, jer tužbom želi da oni koji su ga povrijedili budu i kažnjeni. Tvrdi da će u tome istrajati.


Policija podnijela prijave

Bojana Gašović, portparol CJB Banja Luka, kaže da je policija iz Prijedora u utorak, 4. septembra, nadležnom tužilaštvu podnijela izvještaj protiv dvije osobe zbog osnova sumnje da su počinile dva krivična djela, nanošenje tjelesnih povreda i oštećenje tuđe stvari.
- Riječ je o Prijedorčanima D. Š. i V. N. Predmet je trenutno u nadležnosti tužilaštva, koje će odrediti daljnje mjere protiv osumnjičenih - kazala je Gašović.
http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... =12&isasp=
User avatar
Enka-Benka
Posts: 197
Joined: 30/08/2007 00:06

#86

Post by Enka-Benka »

steta bas nas malo ima :(
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#87

Post by amalka »

Lijep je Prijedor sada, napucavaju ga pravooo :D Svidja mi se ona rasvjeta sto rade u gradu :)
stabolansviras
Posts: 48
Joined: 15/09/2004 22:37

#88

Post by stabolansviras »

Nisam nikad u Prijedoru bio a bogami ni u krajini ali ne bi mi mrsko procitati citavu temu jer sada znam puno prijedorcana u "egzilu". Helem neise, pisem jer neko spomenu Kanafinu pekaru a igrom slucaja jedan Kanafin sin(mislim da su ostali ubijeni u ratu :()zivi u istom gradu gdje i ja, pa bih zamolio ove upucenije da ispricaju pricu o nadimku Kanafa. Ja sam je cuo ali eto da cujem oficijalnu verziju.
Pozdrav
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#89

Post by harka »

amalka wrote:Lijep je Prijedor sada, napucavaju ga pravooo :D Svidja mi se ona rasvjeta sto rade u gradu :)
mene ono sarenilo u centru Prijedora podsjeca na ono
"sto sarenije seljaku draze"
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#90

Post by amalka »

Ima i toga, Harka, ali ipak bolje ista nego turobno sivilo ;)
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#91

Post by harka »

Amalka evo rasvjete
Image :)
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#92

Post by amalka »

Meni su lijepe one "podne" svjetiljke ;)
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#93

Post by ShishMima »

Slika je mraak ;)
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#94

Post by milton »

"Kapetanija PRIDOR (kako se naziva u nekim zapisima) formirana je poslije potpisivanja mirovnog ugovora izmedju Turske i Austrije u Beogradu 1739 godinem, ali se ne zna tacan datum njenog osnivanja. Prijedorska kapetanija nastala je od otcjepljnih dijelova teritorija ranije nastalih susjednih kapetanija Novog, Kamengrada i Kozarca, a sjediste kapetanije smjesteno je u novoizgradjenoj prijedorskoj tvrdjavi. Naime, svaka kapetanije morala je imati bar jedan utvrdjeni grad. Ova kapetanija se prvi put spominje 4 oktobra 1757. godine, te se taj datum uzima kao RODjENDAN grada Prijedora, iako se toponim Pridor ili Prijedor spaminje i ranije, kao sto smo vec spemenuli..."
Izvor: Prijedor i Kozarac - Povijesni pregled od srednjeg vijeka do XX. stoljeca (napisao Husref Hadzialagic)

Dakle, s malim zakasnjenjem, koristim ovu priliku da Gradu Prijedoru i svim njegovim gradjanima cestitam 251-i rodjendan... Zivio nam grade Prijedore!!
milton
Posts: 101
Joined: 20/08/2004 20:21
Location: Stockholm

#95

Post by milton »

U isto knjizi (Prijedor i Kozarac - Povijesni pregled od srednjeg vijeka do XX. stoljeća (Autor: Husref Hadžialagić) nalazimo između ostalog i slijedeće:
Imena raznih ptica: sokolova, slavulja, kusovica, lastavica, djetlića, šarengaća, kosova, gavrana, čaplje crne, rode, vrebaca, sjenica, grlica, kreja, švraka, vrana, gavrana, čavaka, orlova, jastrebova, brljaka, prepelica, žuna, ronaca, livadnjača, tetribova, kokošara.
Imena raznovrsnih riba: Som, Jegulja, Štuka, Platica, Mrena, Smuđ, Mladica, Jež, Lipan, Većak, Mosnica, Šaran, Šiljar, Linjak, Klen, Crljemper, Zeka, Kostreš, Pasrma, Balin, Podustra, Peš, Hasbaluk
Imena drvah: jelovo, hrastovo, lipovo, bakobo, brestovo, brezovo, jasikovo, grabovo, javorovo, crni grabić, tisovo, drenovo, klenovo, čestikovo, jasenovo, kestenovo, šimširovo, ljeskovo, johovo, vrbovo, bila vrba, trnovo, borovo, glogovo, mličika, šljivovo, orahovo, jabukovo, kruškovo, trišnjevo, višnjevo, dudovo, oskorušovo.
Imena voća:
- Kruške: Jagodnjača, Ječmenka, Miskinja, Jeribasma, Bazduhanlija, Zobnjača, Bućavka, Jablanuša, Šipača, Bratkinja, Karamut, Bijela, Apčala.
- Jabuke: Petrovača, Ilinka, Šarenika, Mučkinja, Hajvanija, Zelenika, Sanabija, Zimnjaka, Divljakinja.
- Šljive: Bjelica, Trnovka, Džanarka, Savka, Bardaklija, Zelenika, Jajaruša.
Ventola
Posts: 52
Joined: 09/05/2007 00:20
Location: Hajam

#96

Post by Ventola »

Stari wrote:
Ventola wrote:Tuzno je gledati rodni grad kako iz godine u godine sve manje i manje biva moj a sve vise i vise "njihov".

Ne mogu da vjerujem kako smo lako presli preko genocida koji se desio na podrucju nase opstine, ne mogu da vjerujem da smo tako lako prihvatili nove nazive skola, ulica, ne mogu da vjerujem da suteci gledamo sta se radi od carsije, jednostavno ne mogu da vjerujem da smo tako kratkog pamcenja. Ne znam vise ni sta da krivim, da li da krivim nasu nacionalnu nesvijest ili nas taj neki merhametluk, kako god, osjecam da smo za svaki dan koji ide sve dalje i dalje od rodnog grada a sve blize i blize njegovoj konacnoj reinkarnaciji u jednu obicnu srpsku varos..

Jebiga, nisam optimista ni sekunde..

Jojj tek sad ovo primjetih ...pa nisam ni pretpostavljati mogao .da prijedorcana ima i u rukovodstvu BHF...:D....U pravu si Ventola radnja je bila autolimarska....A to za nazive ...mozda i nije tako crno ...evo pretprosle godine sam igrom slucajnosti imao priliku na tel. razgovarati sa svojim nekadasnjim skolskim ...koji je tamo stalno nastanjen ...Srbin pravoslavac ili kako god...i on mi onako ne pazeci rewce da mu djeca idu u skolu 16-ti Maj ....Malo sam ga prcao .rekoh mu ma daj nemoj me zezati pa nepostoji u Prijedoru skola koja se tako zove...Onda se poceo "pravdati"...u jeste u pravu si sad je "Desanke Maximovic"....Uglavnom ne zaboravlja se bas toliko ....ali i ne zaboravljaju oni koji bi trebali zaboravljati...no izgleda bas oni koji nebi trebali zaborvljati.
Sto se tice naziva, "stari prdani" ne zaboravljaju ali ova novija generacija sve to prihvata onako kako je sada, npr za klinca od 15 ljeta je nepojmljivo da u stanu pored njegovog je nekad zivio neki Ismet, Haris ili Asmir, za njega je Nemanja koji je dosao iz Petrinje '95. jedini komsija kojeg je ikad imao i on zeli da to tako i ostane.

Kao sto rekoh, nisam optimista ni sekunde ako se neke stvari uskoro ne pocnu drasticno da mjenjaju..

Btw, u BHF-u vrvi od Prijedorcana, ima nas najmanje 100-120..
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#97

Post by Stari »

Ventola wrote:
Stari wrote:
Ventola wrote:Tuzno je gledati rodni grad kako iz godine u godine sve manje i manje biva moj a sve vise i vise "njihov".

Ne mogu da vjerujem kako smo lako presli preko genocida koji se desio na podrucju nase opstine, ne mogu da vjerujem da smo tako lako prihvatili nove nazive skola, ulica, ne mogu da vjerujem da suteci gledamo sta se radi od carsije, jednostavno ne mogu da vjerujem da smo tako kratkog pamcenja. Ne znam vise ni sta da krivim, da li da krivim nasu nacionalnu nesvijest ili nas taj neki merhametluk, kako god, osjecam da smo za svaki dan koji ide sve dalje i dalje od rodnog grada a sve blize i blize njegovoj konacnoj reinkarnaciji u jednu obicnu srpsku varos..

Jebiga, nisam optimista ni sekunde..

Jojj tek sad ovo primjetih ...pa nisam ni pretpostavljati mogao .da prijedorcana ima i u rukovodstvu BHF...:D....U pravu si Ventola radnja je bila autolimarska....A to za nazive ...mozda i nije tako crno ...evo pretprosle godine sam igrom slucajnosti imao priliku na tel. razgovarati sa svojim nekadasnjim skolskim ...koji je tamo stalno nastanjen ...Srbin pravoslavac ili kako god...i on mi onako ne pazeci rewce da mu djeca idu u skolu 16-ti Maj ....Malo sam ga prcao .rekoh mu ma daj nemoj me zezati pa nepostoji u Prijedoru skola koja se tako zove...Onda se poceo "pravdati"...u jeste u pravu si sad je "Desanke Maximovic"....Uglavnom ne zaboravlja se bas toliko ....ali i ne zaboravljaju oni koji bi trebali zaboravljati...no izgleda bas oni koji nebi trebali zaborvljati.
Sto se tice naziva, "stari prdani" ne zaboravljaju ali ova novija generacija sve to prihvata onako kako je sada, npr za klinca od 15 ljeta je nepojmljivo da u stanu pored njegovog je nekad zivio neki Ismet, Haris ili Asmir, za njega je Nemanja koji je dosao iz Petrinje '95. jedini komsija kojeg je ikad imao i on zeli da to tako i ostane.

Kao sto rekoh, nisam optimista ni sekunde ako se neke stvari uskoro ne pocnu drasticno da mjenjaju..

Btw, u BHF-u vrvi od Prijedorcana, ima nas najmanje 100-120..

Jeste Ventola ...najvjerovatnije je to bas tako kako ti to kazes, jer mi , kad malo bolje razmislim, bas izgleda tako normalno da ...ne znam kako bi drugacije uopste moglo biti. Mladez koja je rodjena tokom rata pa naovamo ne mogu imati isti onakav osjecaj spram komsija ...koji se zovu ...kako ti navodis: "Ismet, Asmir" ...ili Mujo , Suljo...jer jednostavno oni kosmija sa takvim imenima nikad nisu imali ...oni ih ne pamte.

Od onih koji su pak dozivjeli stradanja u Prijedoru 1992 (ja nisam taj jer ja sam odselio ranije) ...nisu , naravno zaboravili sve to. Poznajem licno poprilican broj ljudi koji su bili ....neki u omarskoj, neki u Keratermu, neki na Manjaci...i vjeruj mi ...oni to ne mogu zaboraviti sve i kad bi to htjeli.

Oni koji ta stradanja nisu dozivjeli ...the... pravo da ti kazem ...ne znam ni sta bih ti rekao.

A to da u BHF ima nemali broj prijedorcana ..., (mozda neces vjerovati al eto), me raduje. Jer vidim da ste skupa , da ste zajedno i to je prava stvar....sad, to sto se ja sa jednim dijelom vasih pogleda na mogucnosti prevazilazenja trenutne krize u drzavnoj reprezentaciji ne slazem u potpunosti ...ne mora podrazumjevati nista vise od toga. Nezgodna pojedinost je jedino to ...a mozes to primjetiti i ovdje na forumu...da su neki ljudi odvec iskljucivi u svojim rezonima a ponekad i agresivni u nastupima.

Nisam nikad bio clan vase organizacije ...simpatizer jesam bio ...i ostao...posjetilac vaseg internet sajta vise nisam. Ja sam od prijedorskih navijackih klanova bio najbliskiji na OFK Berekom ...mada sam isao na utakmice i FK Rudara i FK Prijedora. Vjerujem da je kod vas u BHF-u najvise ovih posljednjih ili njihovih potomaka ...oni su naime bili najvatreniji ...to po mom licnom vidjenju... tog proslog vremena.
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#98

Post by Stari »

079... slazem se s tobom u nekim stvarima koje spominjes u svom komentaru samo u vezi ovog zamisljenog , imaginarnog prijedorcanina ..."Ismeta" ...se ne bih slozio utoliko sto mi nekako izgleda da je ismet isti ...ma o kome se radilo. A to naravno nije tako ....Ismet moze biti i ovakav i onakav ... ima ih koji cekaju da im neko drugi rijesi probleme ...a ima onih koji su opet ukontali da im niko nikad nece rjesavati nikakve probleme u vezi Prijedora ...i takvi Ismeti su ...batalili sve to u vezi s Prijedorom ...odavno vec...i okrenuli se novom zivotu ...kojeg istina nisu htjeli ...ali ako su vec u njega gurnuti (a jesu ...mnogi od tih Ismeta, ja nisam) . I kad dodju ...ako dodju....u Prijedor ...dodju bas kao turisti , bez ikakvih misli o nekakvom duzem zadrzavanju tu. Tu se pocesto radi o jednostavnoj matematici ...ljudi razmisljaju otprilike....izgubio sam 5 godina zivota dok je trajao rat...pa jos barem toliko u postratnom periodu ...u tih 10-tak sam ovdje od nule ipak stigao negdje to jest do neceg ...(nije to nista u poredjenju sa onim sto je nekad bilo ..ali ipak)...ako trebam sad sve ovo ovdje ostaviti i otici ponovo poceti od nule ... (a vecinom se to trazi kad o povratku pricamo) ... mnogi se odluce sve to zaboraviti...Ja ih ne osudjujem toliko ...jer ljudski je sve to ...nemoze se bezbroj puta u zivotu pocinjati od nule...neki prije neki, kasnije stignu do one Selimoviceve: Boj se ovna - boj se govne - a kad cu zivjeti. Odluce se postati turisti.
Post Reply