Istočna Njemačka danas....

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#76 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Joker88 »

:thumbup: :thumbup:
okan1988
Posts: 27
Joined: 06/06/2013 03:19

#77 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by okan1988 »

Pozdrav, super tema!
A mogli ste malo i napisati o promjenama 1989. kod vas u Čehoslovačkoj! Jesu li baš bile omako kao u onoj sceni iz filma Good by Lenin kada majka ulazi u lift, gleda kukasti krst, silazi na ulicu i vidi drugi svjijet!!! Je li se baš tako brzo mjenjalo!!!
I da, ekonomski podatci koje nalazim na netu govore o tome da su Čehoslovačka i Istočna Njemačka bile najrazvijenije zemlje u istočnom bloku! BDP ČSSR je bio negdje oko 12 000$ per capita a DDR 11 000 $! Znam da te cifre ne govore sve o životu ali u SFRJ je bio negdje 7 500 $!
Prosjek EU bio je negdje tako 10-11 za zaostajanjem Južnih država, a BDR je imao oko 15 000 $ a SAD oko 21 000 $, SSSR 9 000+ $!E sad to i nisu neke razlike ovako na oko s obzirom da BiH danas ima 8 000 $ a USA 48 000$, sviu bježe iz BiH al nikom ne pada napamet da ruši Mostarske i Sarajevske zidove i da mjenja sistem! ! Mislim zaostajemo po brojkama još više s tim da mi je jasno da nemaju u SAD-u baš svi po 48 000, jedan vjerovatno ima 80 000 a drugi 16 000 pa kad se sabere i podjeli to je to :)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#78 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

okan1988 wrote:sviu bježe iz BiH al nikom ne pada napamet da ruši Mostarske i Sarajevske zidove i da mjenja sistem!
Zidove u glavama ljudi je malo teže srušiti....
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#79 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Zokipfc »

Lajavikrelac wrote:
okan1988 wrote:sviu bježe iz BiH al nikom ne pada napamet da ruši Mostarske i Sarajevske zidove i da mjenja sistem!
Zidove u glavama ljudi je malo teže srušiti....
:thumbup:

A evo i za temu, jedan veliki thumbs up :thumbup: Veoma zanimljivo!
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#80 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dresdener78 »

Kolega forumaš okan1988 me je u prethodnom postu zamolio da i napišem nešto o dešavanjima u komšiluku Istočne Njemačke, dakle o Čehoslovačkoj-Češkoj kroz tranziciju i danas. Unaprijed se izvinjavam da je ovo nekako off topic, ali mislim samo u strogo geografskom smislu, u političko-društvenom smislu stalno pričamo o istom periodu i radi se o regiji koja ima puno zajedničke historije i veza. Ako misle moderatori da ovo ne treba biti ovdje, unaprijed se još jednom izvinjavam i ako će smatrati sljedeće redove baš neodgovarajućima za ovu diskusiju, onda bujrum izbrišite ih.

Dakle šta se tiče Češke u fazi tranzicije, evo nešto malo iz mojih sjećanja u subjektivnih pogleda na promjene nakon 1989. godine:

Moje djetinstvo iza "gvoždene zavjese" mogu danas opisati kao mirno i lijepo. Uporedo sa današnjom situacijom, nije bilo društvenih ekstrema, nisu bili nevjerovatno bogati i strašno siromašni. Djeca nije lutala u svoje slobodno vrijeme u šoping centrima nego je bilo puno takozvanih "krugova" za djecu - ribarski, vatrogasni, pčelarski, modelarski, muzički krugovi, bolje rećeno kursevi, koji su mislim bili besplatni i organizirani su od strane škola ili domova kulture. Posebno mi se dopada da nije bilo nikakvih kladionica, kockanja, droga itd. Vrh kriminala je bio kada je neka zločesta djeca pokušavala njuškati razređivač toluen koji se ipak mogao kupiti u drogerijama samo na uvid ličnog dokumenta (dakle samo odrasli).
Za odrasle je važila radna obaveza, to znači da je čovjek bez odgovarajuće potvrde u ličnom dokumentu da je negdje zaposlen automatično postao počinilac krivičnog djela "društvenog parazitovanja". Naravno da zbog toga u mnogim firmama je radni moral bio veoma loš. U školi sam i ja bio pionir, ali nije to niko oko mene shvaćao nekako ozbiljno, hodali smo na izlete u prirodu na obližnja brda, igrali razne igre. Roba u prodavnicama nije bila tako blistava i široke ponude kao recimo na zapadu, ali nikad nismo imali problema da kupimo osnovne stvari i namirnice. Svakako mnoge vrste "bolje" robe nisu bile na tržištu u dovoljnoj količini tako da je postojao fenomen takozvane "podpultovke" - podpultovka je bila roba koju je vama prodavačica-poznanica sakrila pod pult dok ne stižete u prodavnicu, naravno da se joj nešto platilo za to, ili vi ste mogli da joj pružate neku uslugu (organiziranje popravke u stanu itd.). Svakako moji roditelji su sa srednjom stručnom spremom (mama sa maturom na poslovnoj akademiji i znanjem njemačkog i francuskog, tata sa maturom na srednjoj elektrotehničkoj školi) uspijevali zaraditi za najam trosobnog stana u novom stambenom naselju, svake godine za godišnji odmor u Bugarskoj ili u Istočnoj Njemačkoj ili unutar Čehoslovačke, i kasnije su mogli kupiti vikendicu sa velikom njivom koja je tada koštala velike pare i još su uspjeli ulagati u popravku one kuće-vikendice (stare preko 200 godina). Kola nismo imali jer je bilo malo komplicirano kupiti automobil, i za razliku od bivše Jugoslavije, automobilizacija u Čehoslovačkoj nije bila tako jaka - i naš grad je bio važan željeznički čvor gdje su svako malo zaustavljali lokalni, brzi i međunarodni vozovi. Namirnica je u prodavnicama uvijek bilo dovoljno, neki proizvodi su bili čak i puno bolji od današnjih imitacija. Kod odjeće i obuće je bila situacija malo složenija, izbor nije bio velik pa se često putovalo u obližnje zemlje - Istočnu Njemačku, Poljsku itd. i švercala se roba na putu natrag. Posebno se sjećam da se o Poljskoj pričalo kako tamo nema hrane u prodavnicama.

Čehoslovačka kao federalna država je funkcionisala bez problema, znali smo da ima u Slovačkoj većih razlika između gradova i ruralnih područja i da važi "što istočnije to siromašnije"... ali nije bilo nikakvih tenzija, posebno u regiji gdje sam se ja rodio stiglo je nakon drugog svjetskog rata puno Slovaka, čak i moj dedo je rođen u Bratislavi. Svaki treći čovjek oko mene ima baku ili tetku na Slovačkoj ili porijeklom iz Slovačke... Svakako odnosi su bili OK, razlika između naših jezika je manja nego između vašeg jezika i slovenskog pa su svi mogli da normalno pričaju svojim jezikom i drugi su ih razumjeli. Federalna televizija je emitirala vijesti izmjenično iz Praga na češkom i iz Bratislave na slovačkom (parni-neparni dani), veoma omiljene su bile slovačke TV drame i inscenacije.

Došla je godina 1989., u Pragu su se na početku godine desili neki nemiri, ali ništa ozbiljno za našu regiju. U julu 1989. godine sam sa roditeljima bio na godišnjem odmoru u istočnom Berlinu što je za mene bilo vrlo egzotično, posebno se sjećam berlinskog zida koji se meni baš nije sviđao. Posjećivali smo muzeje, razne znamenite objekte itd.

U oktobru su u medijima počeli da obavještavaju o krizi u Istočnoj Njemačke, ova država je malo kasnije svoje granice hermetično zatvorila tako da ni živa duša nije mogla u DDR ili iz nje. Počelo se pričati o emigrantima iz Istočne Njemačke koji su u Pragu kempovali na bašti ambasade Zapadne Njemačke, govorilo se o njima u TV kao o nesavjesnim i neloajalnim elementima.

Od septembra 1989. godine izabran sam bio u grupu koja je trebala učestvovati u ime naše škole u nekom velikom natjecaju "Šta znaš o zemlji gdje sutra već znači juče" - o poznavanju historije Sovjetskog saveza. Učio sam napamet životopis Vladimira Ilijiča Lenjina, svaki ponedjeljak smo morali doći malo ranije u školu gdje su učitelji sa nama trenirali i ponavljali naučene stvari. 17. novembar je prošao bez veće pažnje medija (što je bilo logično), ali dva tri dana nakon toga se počelo svašta pričati, ljudi su počeli crtati plakate i govoriti o dosad sasvim neobičnim temama. Nama su u školi rekli da neće biti više natjećaja pa ne moramo više dolaziti na vježbanje znanja o Lenjinu i Sovjetskom savezu. Vrlo komična je bila transformacija pojedinih učitelja u našoj osnovnoj školi, koji su se iz čvrstih komunjara pretvorili za dan dva u kovane demokrate: Do tada je bilo obavezno da nastavnike zovemo "drug učitelj / drugarica učiteljica (soudruh učitel / soudružka učitelka)". Upravo ovi najcrveniji od crvenih su nas počeli strogo kritizirati kad god smo napravili grešku i nismo rekli "gospodine učitelju / gospođo učiteljico" (nego smo rekli druže / drugarica). Škole i fabrike su radile normalno dalje, ali nekako se promjenio stil informacija u medijima, na autobusima javnog saobraćaja su se pojavili napisi "SLOBODNE IZBORE", u centrima gradova su bile demonstracije ...

Kasnije je imenovana nova vlada, novi predsjednik Havel je izabran od strane starog komunističkog parlamenta, počelo se burno govoriti o svemu mogućem, mirna pospana vremena su definitivno završila. U toku 1990. godine se pričalo o ekonomskim promjenama,političkoj transformaciji. Nažalost su se pojavile i prve nacionalne tenzije, posebno od strane slovačkih politika koji nisu bili zadovoljni trenutnim statusom Slovačke republike u federaciji (mada je slabija Slovačka bila jako razvijena i subvencionirana na račun Češke). Izbio je takozvani "rat o crtici", jer slovački političari nisu željeli više Čehoslovačku nego Čeho-Slovačku sa crticom. Prepirke i svađe političara su jačale, više puta se mijenjao naziv države - izbrisana je riječ "socijalistická", pa je postala "Česko-Slovenská federativní republika", dalje "Česká a Slovenská federativní republika"... u isto vrijeme su se otvorile granice za putovanje na zapad i za uvoz zapadne robe. Svi smo bili naivno oduševljeni blistavim ambalažama, činjenicom da sada nemamo 4 vrste jogurta nego 12 vrsta jogurta u samoposluzi. Takozvani reformski političar Václav Klaus (još nedavno predsjednik države) se pojavio na čelu takozvanih reformatora i Čehoslovačka je počela prihvaćati i realizirati brutalne neoliberalne promjene koje bi (pogledano danas) više odgovarale valjda nekim siromašnim nerazvijenim državama u Africi ili Asiji. Postojeća privreda je počela polako ali sigurno da kolabira, dijelom zbog promjena na tržištima (Sovjetski savez je bio u fazi općeg kolapsa pa je jedva nešto kupovao, na zapadu nije niko želio da kupuje našu robu). U mom kvartu se nalazila ogromna Fabrika sode osnivana negdje prije 100 godina. Proizvodnja je nekoliko godina nakon 1989. godine obustavljena zbog toga što glavna sirovina, sol iz Istočne Njemačke, je bila dostupna samo za tvrdu zapadnu marku. Čehoslovačka kruna je odmah na početku tranzicije u nekoliko talasa devalvacije pala na smješno malu vrijednost tako da smo za zapadnjake predstavljali pravi eldorado.

Na zapadnim granicama države je izbila bukvalna valutna groznica, svi su htjeli da prodaju bilo šta da zarade zapadne valute. Na obližnjim graničnim planinama su pored glavnih puteva osnivane stotine javnih kuća - posebno se sjećam "Night cluba Bihać" :P Vlasnici su bili često ljudi porijeklom iz istočne i južne Evrope, prostitutke su bile većinom jadne cure iz Ukrajine, Rusije itd. U mnogim gradićima čak normalni stanovnici nisu mogli ni djecu da puste vani da je ne uhvati neki napaljeni perverzni Švabo, i nikoga u Pragu ovaj problem nije ozbiljno interesovao.

Počelo je povlačenje sovjetske armije iz teritorije Čehoslovačke, kroz naš grad su prolazili neki vozovi sa tenkovima i vojnicima u pravcu istok. Svakako ja sam vidio sovjetske vojnike samo nekoliko puta u životu, sjećam se oficira sa neobično velikim kapama koji su posjećivali najveću robnu kuću u našem gradu (veliki broj sovjetskih vojnika je bio smješten na bazi napravljenoj od bivšeg samostana udaljenog nekih 20 km).

Počelo se govoriti o privatizaciji dotadašnje društvene i državne imovine, znalo se nezvanično kako "neobično" dolaze do velikih para prije svega bivši saradnici tajne policije, ili razni bivši foteljaši iz državnih preduzeća. 1991. godine je realizirana liberalizacija cijena u prodavnicama - do tog trenutka su bile cijene proizvoda unaprijed određene i normalno su bile uključene u tekst na ambalaži. Sjećam se kako je majka došla prvi put šokirana iz samoposluge jer je naprimjer cijena 250 g putera narasla iz 10 kruna na 27 kruna.

Privatizacija je zvanično išla veoma dobro, ali svi su znali da to u većini slučajeva ide preko raznih nezvaničnih veza, bajkovita imanja su dobijali oni najbezobrazniji i oni sa najboljim vezama. Tipična pojava su bili "biznismeni" u ljubičastim odjelima i bijelim tenis-čarapama, ili u trenerkama, koji su nosili u džepovima stotine hiljadu kruna. Omiljena metoda je bila da se fabrika kupi i "istunelira" - znači da su sve dobiti preusmjerene negdje van firme i u firmi su se gomilali samo gubici. Ili se poslovalo tako da ste imali jarana u banci, ili ste nekog utjecajnog u banci podmitili, i banka je vama odobrila kredit od recimo 200 miliona kruna. Kao garanciju je banka primila neku razvaljenu štalu koja nije vrijedila više od 200 hiljadu kruna. Nije bilo ništa lakše nego pare slati na Kajmanske otoke i glumiti dalje uglednog biznismena. Banci je ostala ona ruševna štala. To je bio jedan od razloga lančanog kolapsa banaka krajem devedesetih - i jedan političar je u jednoj TV diskusiji direktno naveo kako su kroz takve tamne poslove nestala sredstva u visini od preko 3 biliona (!!!) kruna što je tada značilo oko 150 milijardi njemačkih maraka.

Putovanje na zapad je za normalne ljude bilo van mogućnosti jer granice su bile otvorene, ali zapadne valute su bile strašno skupe - koliko se sjećam, njemačka marka je znala koštati 22 kruna, dolar 30-35 kruna dok su plate bile netto 3000-5000 kruna na početku 90tih godina.

Prvog janurara 1993. godine je došlo do raspada Čehoslovačke, dirigiranog od strane političara najviše upetljanih u ogromne korupcijske skandale (kao što se danas vidi), bez referenduma jer u referendumu većina birača u Slovačkoj isto kao u Češkoj vjerovatno nebi glasala za raspad zajedničke države (barem takvi su bili rezultati nekih anketa).

U isto vrijeme počela takzovana "Kuponska privatizacija" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Voucher_privatization ) kada je svaki punoljetni građanin dobio mogućnost učestvovati na privatizaciji kroz određenu količinu posebnih kupona za koje je mogao dobiti udio u nekoj firmi / fabrici. Na kraju je većina ljudi svoje kupone prodala za gotove pare raznim više ili manje sumnjivim privatnim fondovima i većina tih fabrika je kasnije "istunelirana" i srušena do temelja. Potrebno je istaknuti da NISU POSTOJALI POTREBNI ZAKONI I ZAKONSKA REGULACIJA takvog strateškog poduhvata dakle ova privatizacija se desila na principima "divljeg istoka" - i cilj je bio samo redistribucija kapitala po svakoj cijeni. Václav Klaus je uvijek tvrdio da "nevidljiva ruka tržišta" je lijek za baš sve.
Paradoksno najviše profitabilna privatna fabrika u današnjoj Češkoj, i to Škoda-Volkswagen u gradu Mladá Boleslav, NIJE bila privatizirana preko kupona nego su jednostavno predali ključeve Volkswagenu. Klaus lično je bio apsolutno protiv toga ali nekako su ga tada zaobišli.

Od devedestih godina su dio svakodnevnice postale korupcijske afere, preko kolapsa banaka kojima instant bogataši i "privrednici" nisu vraćali kredite, istuneliranih firma sa stogodišnjom tradicijom, prodaje patenta i zaštićenih prava, krađe i pronevjere društvene imovine, itd. Zakoni su pretvarani i mijenjani tako često da ni najbolji pravnici nisu savršeno upućeni u pravnu situaciju. Politička scena sastoji od sumnjivih pojedinaca, izuzetno glupih ljudi i jasnih kriminalaca. Većina tradicionalne industrije (mašinska, hemijska, prehrambena industrija) je nestala, fabrike su srušene ili su danas iskoštene od mini preduzeća naprimjer za proizvodnju PVC stolarije. U mom gradu je postojala ogromna fabrika sapuna i ulja Setuza, velika fabrika anorganske hemije Spolchemie, dalje fabrika stakla, fabrika cijevnih armatura, fabrika za kvasac, konzerve, kompote i džemove - sve je nestalo. Najveći poslodavac kod nas je danas servisni centar mobilnog operatera dakle to je to kada vas neko stalno zove i nudi vama "neodoljive i odlične" nove mobitel tarife i usluge.

Izuzimajući nekoliko fabrika koje danas dobro posluju, devedeset posto češke privrede je nestalo u burnom periodu divlje privatizacije i korupcije u zadnje 2 decenije. Za zapadne investitore služi Češka pretežno kao jeftina radnja za proizvode sa malom dodatnom vrijednošću, ne za kvalitetne proizvode složenih tehnologija. Rezultat takvog stanja je trajan pritisak na što manje plate i troškove poslodavca koji dobijaju često sramotne državne garancije, ne samo da ne plaćaju poreze, ali korumpirana država njima još i šalje razne subvencije za to da ovdje pokrenu proizvodnju recimo jeftinog alata za lance OBI /Bauhaus. Naravno da takvi investitori jesu uvijek spremni za demontažu svojih hala i preseljavanje tamo gdje će biti boljih uslova za njihov biznis. O tome se glavonje baš ne brinu.

Dakle ima dvije bitne razlike između BiH i Češke:
- Češka nije privatizirana ratnim putem,
- i zbog svoje blizine za zapadna tržišta je još itekako isplativa kao jeftina radnja na čemu je sad utemeljena cijela ekonomija.
Ali trajno je češka ekonomija bez vizije razvoja, na jednostranim i veoma nestabilnim temeljima, u vrlo nestabilnom i korumpiranom političkom sistemu koji pokušava da privatizira SVE - od penzija preko zdravstvenog i obrazovnog sistema do osnovnih ljudskih potrepština.

Šta se tiče zaposlenosti, ona je promjenljiva ovisno o dijelu države - dok u Pragu i u Brno-u (najveći gradovi) ima veoma niske stope nezaposlenosti, posebno u graničnim regijama dostiže nezaposlenost i 25-30 posto. Plate su relativno visoke u Pragu gdje se može zaraditi 800-1000 eur netto mjesečno, dok u ostalim regijama su skoro smješne - poznajem puno ljudi koji pošteno rade za nekih 400-600 eur mjesečno dok su nama cijene namirnica i mnogih proizvoda i čak energenata i vode puno veće nego u Njemačkoj. Problem sa time da radnici ostaju mjesecima bez plata nije čest u državnom sektoru, ali nije nikakva rijetkost u privatnom sektoru, posebno kod manjih firma koje jedva dišu.

Moral u državi je deformiran u tome smislu da pare znače SVE. Bez para si nula, sa parama si NEKO mada nemaš ni devet razreda osnovne škole. Tvrde da se može sve kupiti. Zdravlje, sreća, ljubav, prijatelji, uspjeh, ugled. Kupuju sebi glavonje diplome jer većina od njih nije sposobna normalno studirati, dakle razni čudni privatni univerziteti dodijeluju diplome "brzo, diskretno i uz povoljne cijene". Sudije igraju golf sa najbogatijim biznismenima dakle možeš samo zamisliti nezavisnost pravosudnog sistema. Pobjednik u sudskom sporu je obično taj koji ima boljeg advokata, ne onaj na čijoj strani je pravo. Mnogi ljudi se ne srame skoro ničega da dođu do para, neka solidarnost i poštivanje prema drugome jesu "fuj i komunjarske". Valja samo profit, dobit i pare zarađene po svakoj cijeni. Komična stvar jeste da u normalnoj konkurencijskoj sredini koja vlada npr. u Njemačkoj, u Francuskoj, ili u Engleskoj, prema mojim procjenama pedeset posto takozvanih biznismena bi crklo od gladi jer njihove sposobnosti i struka su nula - i žive oni samo od korupcije dok sa svojim firmama kao krpelji piju pare iz javnih budžeta. Njihovi jarani političari njima dodijeljuju u lažnim konkurzima javne nabavke, zbog čega imamo npr. autoputeve po kilometru skuplje nego Švicari (uz katastrofalan kvalitet).

Vlasti i mediji su naprimjer uspjeli zataškati nevjerovatan skandal koji se desio krajem devedesetih godina kada su neoliberalni "stručnjaci" na čelu Narodne banke PRODALI ZLATNE DRŽAVNE REZERVE, koje su sa 67 tona smanjene na nekih jadnih 10-12 tona, i to za smješne cijene - i umjesto zlata koje je prema njihovim stupidnim riječima "izgubilo bilo koji tržišni značaj, je neperspektivno i radi se o zastarjeloj komoditi" su kupili američke i druge vrijednosne papire i dionice raznih banaka. Potrebno je istaknuti da veliki dio državnih zlatnih rezerva je nastao nakon 1918. godine u novorođenoj Čehoslovačkoj OD LJUDI koji su državi poklanjali svoj nakit, kolekcije zlatnih kovanica itd. Šteta je bila ogromna i naravno nikad nije bilo odgovoran za to.

Zanimljivo je gledati kako su sa rastućim ekonomskim problemima te društvenom krizom takozvani "intelektualci" (ustvari najgluplje sluge onog ko je trenutno gazda) pokrenuli veliku medijsku hajku protiv prethodnog socijalističkog perijoda. Mladim ljudima se čak i u školama tvrdi kako smo u Čehoslovačkoj u vrijeme socijalizma patili skoro kao u Sjevernoj Koreji, neki mladi su ubijeđeni da su desetine hiljadu ljudi umirale od gladi i slične gluposti i laži. Prema zvaničnoj propagandi, sve što se uradilo, izgradilo i desilo u perijodu socijalizma, je zločinačko, odvratno i fuj, tek sad imamo navodno raj na zemlji i sada se dešavaju samo dobre stvari. Ili ako slučajno ima nešto loše danas, za to je uvijek kriv prethodni socijalizam.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#81 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Srećom kod vas nije bilo ta-ta, ali dosta naroda iz Češke se žali na korupciju i kriminal a što kažeš mladi se ne sjećaju socijalističke ere a to je za njih fuj kako ih uče. Ali zato na FB imam par prijatelja odtamo pa kad načepim neke Amere da su nam donijeli demoNkratiju i prosperitet nekako im drago i milo :mrgreen:
Nego reci mi jednu stvar: kako je porno industrija uhvatila tako dobre korijene kod vas :? Svaka druga Čehinja, čak sam neke i upoznao koje se bave tim poslom, normalne cure skroz...jel to dobro plaćeno ili šta? Uvijek su Čehinje bile druželjubive :mrgreen: al opet... :-?
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#82 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dresdener78 »

Lajavikrelac wrote:Srećom kod vas nije bilo ta-ta, ali dosta naroda iz Češke se žali na korupciju i kriminal a što kažeš mladi se ne sjećaju socijalističke ere a to je za njih fuj kako ih uče. Ali zato na FB imam par prijatelja odtamo pa kad načepim neke Amere da su nam donijeli demoNkratiju i prosperitet nekako im drago i milo :mrgreen:
Nego reci mi jednu stvar: kako je porno industrija uhvatila tako dobre korijene kod vas :? Svaka druga Čehinja, čak sam neke i upoznao koje se bave tim poslom, normalne cure skroz...jel to dobro plaćeno ili šta? Uvijek su Čehinje bile druželjubive :mrgreen: al opet... :-?
Ma šta se te porno industrije tiče, nisam ja nikakav religiozno opredjelen i ekstreman borac za neki moral u skladu sa bilo kojom svetom knjigom, ali ovo mi je previše - istina je da je Češka postala druga porno velesila nakon SAD (iza nas su Slovaci i Mađari). OK, ne smetaju meni ljudi koji to ne kriju i nastupaju kao profesionalci u ovoj branži. Ajmo normalni smo ljudi svi gledamo porniće. Ko tvrdi da ih ne gleda onaj upravo skida nove :P
Ali odvratno mi je kada ispred kamere pružaju svoje otvore mlade budale za par stotina eur samo da mogu sebi kupiti iPhone ili slične gluposti. I misle da niko neće saznati za ovo! To je vrhunac kretenizma. Bilo je već više skandala sa takvim "umjetnicama" i "umjetnicima" koji su inaće "ugledni građani i dobro vaspitane kćerke/sinovi", nismo samo velesila u hetero pornićima nego i u gay pornićima kao što se pisalo u medijima - koliko se sjećam, jedan lik iz serije Big Brother je navodno baš napravio karijeru u SAD i ovdje je na početku lagao da to je samo neki lik koji liči na njega... drugi slučaj nedavno, slovački član žirija čeho-slovačke Superstar. Opet je lagao, lagao, ali vizuelni dokazi su bili jasni. Jedan moj drug koji se bavi sportom i objektivno izgleda vrlo dobro mi je jednom ispričao kako je njima ispred njihovog sportskog kluba stigao neki lik i nudio je dečkima ovakvu laku zaradu.... navodno su ga pretukli ko psa pa ima još i normalnih dostojanstvenih :D Mislim da nešto takvo je znak nepostojanja moralnog integriteta, i prilične gluposti tih ljudi - oni uopće ne razmišljaju šta će njihova djeca reći kada će se suoćiti sa "radom" svojih roditelja koji glume ugledne građane. Fali njima osjećaj dostojanstva prema njima samim.
Sa druge strane drugi narodi nisu u porno branži trenutno toliko uspješni jer modni talas sada zahtijeva lijepe cure slavenskog porijekla :D U Njemačkoj baš nema dovoljno atraktivnih cura, o Engleskinjama radije šutim, Amerikanke su neprirodne, prerađene od glave do pete i napuhane botoksom... :D :D
Svakako mislim da je ovo rezultat jako liberalnog pogleda češkog društva na seks, što je činjenica, ali sa druge strane je razlog opća komercijalizacja intimne sfere - i to svugdje, i kod vas u BiH. Seks se interpretira kao roba, kao stvar svakodnevne uporabe, ne kao INTIMAN vrhunac veze između dva ljudska bića. Svakako mislim da ovdje nebi štetilo da je češko društvo malo konzervativnije kao što su valjda balkanski narodi jer neke stvari su jednostavno NEPRISTOJNE.
To je to o čemu sam napisao kako se neki ljudi ne srame ničega da zarade pare. (Uglavnom) mladi ljudi ne razmišljaju o posljedicama svakog svog čina, ne razmišljaju o ličnoj odgovornosti. Dakle ovdje je na djelu štetna kombinacija ovih dva faktora... i univerzalni bogovi "PARE". Ne valja kako si zaradio pare, jel mozgom, rukama, kriminalom ili svojim otvorima, bitno je da ih imaš puno... fuj.
User avatar
sinuhe
Posts: 11538
Joined: 03/06/2011 11:33

#83 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by sinuhe »

Iz nekog razloga Čehinje i jesu često lijepe. Vi muškarci ste Jaromiri :D
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#84 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by dresdener78 »

sinuhe wrote:Iz nekog razloga Čehinje i jesu često lijepe. Vi muškarci ste Jaromiri :D
:D :D :D :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#85 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by insomnia78 »

Odlicna tema, odlicna

s' moje sokoćalo
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#86 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Čehinje su baš druželjubive djevojke, onomad u MA sam poslao turu pića njima dvijema, cure opušteno dođoše kod nas da se upoznaju i druže ;-) A 2002 sam proveo nekoliko dana sa dvije djevojke iz Brna, koje su mi priznale da se bave erotskim modelingom :D nisu bile neke vau bombe ali bile su simpatične 8-) Kad su skontale da sam iz BIH prvi dan su bile jako nepovjerljive prema meni (bili u istom smještaju) čak me se malo i plašile kao Bosanac, Balkanci, divljaci....al kad su se opustile bio extra provod, cuganje na balkonu uz električni roštilj :mrgreen: :janpi:

samo mi nije jedno bilo nikako jasno: čitavu noć rakijanje i ujutro u kafić ja onakav ko nevrijeme, oči ko punjene paprike, muve oko mene zuje, konobaru daj kafu i limunadu, a one KAFU I PIVO :shock: kad nisam dušu povratio :-)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#87 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by plain vanilla »

Dresdener, ti bi trebao knjigu napisati :thumbup:
okan1988
Posts: 27
Joined: 06/06/2013 03:19

#88 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by okan1988 »

Pozdrav i hvala vam što ste zapisali svoja sjećanja,

Jedino se kod vaših postova može primjetiti veća doza objektivnosti u analiziranju!Dok recimo djevojke iz organizhacija tipa "zajedno za evropu" imaju prilično glupe neligične i ideologizirane stavove!Meni je jasno oduvjek bilo da se Z.Evropa i amerika nisu razvile samo zbog kapitalizma, jer se onda nameće pitanje kao se Meksiko nije uspio razviti sa tim istim kapitalizmom!Sve zapadnoevropske države , neračunajući ove koje služe za pranje novca (Švajcarska, Luksemburg,Andora ...) su bile kolonijalne sile!Čak i Turska :) šalim se!I dan danas njihovi kolonisti u J.Africi, Zimbabveu itd. drže 90% nacionalnog bogatstva i normano da svoje pare dobijene od eksploatacije i dividende čuvaju u Britanskim bankama a banke kroz kredite i investicije u razvoj Britanije!Istočnoevropske zemlje su veći dio istorije i same bile porobljene i njihova startna pozicije na početku hladnog rata nije bila ni približno ista!U Jugoslaviji je 1945. bilo 75% nepismenih koji su živjeli u ruralnim krajevima zemlje!

Zanimljiv ste čovjek i drago mi je što volite Bosnu i Hercegovinu i što dobro govorite naš jezik!Ja sam student i pišem po malo a neizbrisiva tema su svakako sudbine ljudi u hladnom ratu i nakon njega!Ja živim u Banjaluci a u ratu smo protjerani iz mog rodnog grada Travnika!SLabo se sjećam tih događaja ali sam zapamtio posleratnu depresiju i privatizaciju!Ovde su naime Jugo-komunisti pokušai uvesti komunizam bez neke duže faze socijalizma pa su već 50-ih sve državne firme predate radnicima na upravljanje (http://sh.wikipedia.org/wiki/Samoupravni_socijalizam)!Ali ljudi su to slabo razumjeli jer to ovde nije sitem koji odgovara karakteru ljudi!To objašnjava korisnik dragan53 da se ovde ljudi ne rađaju i nežive sa idealom jednakosti kao recimo latinosi!Ovde ljudi žive sa idealom prkosa, ono "ja neka imam, a svi drugi neka crknu".To najbolje objašnjava ponašanje naših gastarbajtera kada dođu na godišnji odmor(evo sad će još malo :))!Tako se nakon rata bez većeg otpora sva radnička i takozvana" društvena" imovina potezom olovke proglasila državnom i privatizovala za male pare!I kod nas je bila ta vaučer privatizacija!Ja sam kao dijete dobio 20 vaučera i nikako nismo razumjeli štaće nam.Ljudi su ih prodavali na pijaci i ulagali u neke fiktivne fondove!Roditelji su za svojima otkupili državni udio stana u Travniku a ja se samo sjećam nekog smješnog objašnjenja moje strine kada sam je pitao šta su to vaučeri!Sjećam se euforije u firmi gdje je radio moj otac "Čajavec Holding-Banja Luka"!Prosuli su im priču da će ih kupiti neki Francuz i da će im plate biti ko u Francuskoj :)!jadni ljudi neupućeni, a i željni da se i oni malo "gađaju evrima" kao naši gastarbajteri pristali su na to euforično!Tu ih je radilo 10 000 danas ne radi niko!Cjela firma je srušena i prodana u građevinsko zemljište jer se nalazi u centru grada, a samo u upravnim zgradama otvoreno je nekoliko privatnih fakulteta!To je sve što je olstalo!
Slao sam poruku korisniku dragan53 ali korisnik očigledno nije više na forumu!Naime zanimljiva mi je njegova priča o ljevičarskim studentima sa zapada koji su došli u istočnu Njemačku!Čitao sam malo na netu o tome ali nikad nisam sreo nikog takvog!Pošto se interesujete za ovo možda ste čitai ili čuli nešto o tome!Naime ta se priča savršeno uklapa u moju tezu da je socijalizam u svim zemljama propao po istom modelu!Njihovi lideri su onako na pola izgradili novog socijalističkog čovjeka koji je sušta suprotnost od njih samih!Jer su komunističke vođe uglavnim bili revolucionari!Čak i ovi iz istočne evrope gdje nije bilo revolucije, recimo Walter Ulbriht, Erih Malke šef Štacija učesnik Španskog građanskog rata, idrugi, a ljudi odrasli u socijalizmu nisu revolucionarni nego reakcionarni i konzervativni, odnosno nisu buntovnici nego su porodični, poslovni, žele da rade i stvaraju a ne da mjenjaju sviet ...Dragan piše da su ih istočnjaci gledali sa čudjenjem...Kapitalizam je i danas u stanju da iz svojih suprotnosti izbaci neke nove revolucionare, buntovnike željene promjena, ima ih i danas na zapadu mnogo.. A istočnoevropska društva su i danas vrlo konzervativna i reakcionarna.Pa pogledajte Poljsku!Čuo sam da hapse zbog majica Če Gevare.
p.s.
Jeli to urađeno i kod vas,čuo sam da je zabranjeno bavljenje politikom i državnim poslovima svim bivšim komunistima!

Tako je socijalizam u sve i jednoj zemlji preživio samo jednu revolucionarnu generaciju političara!

p.s. Izuzetak je SSSR, jer je nakon oktobarske generacije koja završava Hruščovom došla generacija Brežnjeva a za njih je Drugi svjetski rat bio revolucija!Preživjela je i Kina jer je Mao u Kulturnoj revoluciji sve studente poslao da rade teške poslove na selo i u fabrike pa kad su vidjeli kako je tim ljudima nije im palo na pamet da se razvijaju preko leševa sirotinje po modelu današnje Indije gdje sirotinju vojskom protjeruju iz starovjekovnih domova a njihovu zemlju daju velikim kompanijama (fusnota vidi http://en.wikipedia.org/wiki/Chakravyuh).Ta generacija stasala u Kulturnoj revoluciji je danas na vlasti, a njihov sadašnji predsjednik je takođe bio poslan na selo u neku radnu brigadu za vrijeme Kulturne revolucije!A da preživjela je Sjeverna Koreja ali po modelu monarhije, a Kuba, laos i Vijetnam još uvijek drže na vlasti generaciju iz rata!

Kada na vlast dođe neko poput Gorbačova koji nije bio revolucionar, on brzo stiču buržoaske navike uživajući sve privilegije koje donosi vlast i prirodno tendirjua nazad ka kapitalizmu!Kažu da je on prvi sovjetski lider koji nije znao da puca :) jer su svi prije njega bili revolucionari a on je bio pazi sad PRAVNIK.Oličenje birokratije!I naravno hiljade drugi funkcionera širom te velike države odrasli na privilegijama i školovani na radničkoj grbači sada normalno tendiraju nazad u kapitalizam!!To je model propadanja socijalizma!Pričali su englezi da je državnim čekovima Gorbačov kupovao Raizi nakit po Londonu tokom svoje posjete (do tada je to bilo nezamislivo jer su državnici SSSR-a morali čak i sve poklone koje dobiju predati u državni trezor)!Njih dvoje su izgledali i doživljavani na zapadu kap zvijezde!Gorbačov je bio šarmantan a Raiza je nosila skupu odjeću!Bili su sušta suprotnost paru Nikita i Nina Hruščov :).Njemu i njegovoj generaciji političara dosadne ideologije nisu predstavljale ništa!Kažu englezi da je tokom posjete svakog sovjetskog zvaničnika u planu bila posjeta grobu Karla Marksa.No gorby je ostao 2 sata da se divi katedrali i njenom raskošnom zdanju :).
Ja to tako objašnjavam!

pozdrav,
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#89 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Odlična tema :thumbup:
Ja od DDR memorabilija imam bakin sokovnik :mrgreen: i jedan Beirette foto aparat sa velikim električnim blicem na punjenje, koji nikad nije sfušerio sliku koliko u filmu - toliko izrađenih :mrgreen:
A od ČSSR imam nožić kamperski proizvodnja Mikov, starija od mene ali služi odlično često ga zamijene sa Victorinoxom kog je izgleda kopija, onako crven samo nema Švicarski znak :D
meskogn
Posts: 178
Joined: 19/09/2007 21:24
Location: gnojnica lukavac
Contact:

#90 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by meskogn »

u BH imamo dva DDR -a
rs i fbih
mada mi ako poredimo bih sa ddr om vrijeđamo nijemce oni su bar imali jmbg
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#91 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Griješiš :mrgreen: DDR je bila respektabilna država, ovo su banana-kolonijalne-pizdodržave :-)
djaba
Posts: 2
Joined: 29/07/2013 23:44

#92 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by djaba »

Čitao sam ovu temu, zaputio se put Berlina, vidio, pogledao i mogu nešto reći što je moje recimo to tako viđenje situacije. I. Njemačka je nekako po meni, do 70-ih godina ili kraja 60-ih slijedila kult SSSR-a (kako kod njih tako i kod nas) i bila svojevrsna 'kult država'. Nakon toga svjesno ili ne, DDR je jačao u standardu, stvorio uvjete za svakog radnika, učenika, studenta, ali potiho je većina patila od tzv. Zapada i proizvoda poput Coca-Cole, McDonald's-a i sličnih transnacionalnih kompanija jer su bili pod snažnim utjecajem TV propagande koju su lovili na Zapadu i pod utjecajem njihove ekspanzivno-agresivne propagande i stila života. To je bio ključ, socijalizam tadašnjeg DDR-a je stekao određen standard (koji pojedincima nije bio dovoljan) kad se više nije mogao 'širiti' u socijalizam nego je skliznuo ka kapitalizmu. Da nije DDR 'pao' na način na koji je pao možda bi kroz neke reforme zaživio socijalizam skadinavskog modela, ali opet nije bilo preduvjeta za to u vidu infrastrukture i nekih stvari koje je samo Zapad imao. Istočnjaci su imali standard kakav-takav, sigurnu socijalu i sve što je čovjeku dovoljno, a u Zapadu su vidjeli više i zbog toga je 'nova' generacija DDR-ovaca rekla zbogom socijalizmu kakvog su poznavalo.

Danas me ne čudi ta 'Ostalgia' koja je u porastu u Njemačkoj jer DDR je u suštini brinuo za svakog radnika ponaosob dok je većina radnika I. Njemačke doživjela na svojoj koži puninu kapitalizma koji ne mari za nikog osim za gazdu i njegov džep.

Zanimljva tema, registrirao sam se samo zbog teme. :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#93 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

djaba wrote:Danas me ne čudi ta 'Ostalgia' koja je u porastu u Njemačkoj jer DDR je u suštini brinuo za svakog radnika ponaosob dok je većina radnika I. Njemačke doživjela na svojoj koži puninu kapitalizma koji ne mari za nikog osim za gazdu i njegov džep.
Tačno, samo što narodna veli ne znaš koliko je nešto vrijedno dok bez njega ne ostaneš.... :cry:
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#94 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by ioannes »

djaba wrote:Čitao sam ovu temu, zaputio se put Berlina, vidio, pogledao i mogu nešto reći što je moje recimo to tako viđenje situacije. I. Njemačka je nekako po meni, do 70-ih godina ili kraja 60-ih slijedila kult SSSR-a (kako kod njih tako i kod nas) i bila svojevrsna 'kult država'. Nakon toga svjesno ili ne, DDR je jačao u standardu, stvorio uvjete za svakog radnika, učenika, studenta, ali potiho je većina patila od tzv. Zapada i proizvoda poput Coca-Cole, McDonald's-a i sličnih transnacionalnih kompanija jer su bili pod snažnim utjecajem TV propagande koju su lovili na Zapadu i pod utjecajem njihove ekspanzivno-agresivne propagande i stila života. To je bio ključ, socijalizam tadašnjeg DDR-a je stekao određen standard (koji pojedincima nije bio dovoljan) kad se više nije mogao 'širiti' u socijalizam nego je skliznuo ka kapitalizmu. Da nije DDR 'pao' na način na koji je pao možda bi kroz neke reforme zaživio socijalizam skadinavskog modela, ali opet nije bilo preduvjeta za to u vidu infrastrukture i nekih stvari koje je samo Zapad imao. Istočnjaci su imali standard kakav-takav, sigurnu socijalu i sve što je čovjeku dovoljno, a u Zapadu su vidjeli više i zbog toga je 'nova' generacija DDR-ovaca rekla zbogom socijalizmu kakvog su poznavalo.
ovo je jedna vrlo nekriticna slika DDR-a
DDR je bila jedno vrlo represivna drzava,koja je svoje gradane u jedno skorop nevidjenoj mjeri spijunirala i kontrolirala
Jugoslavija je sto se toga tice bila demokratski Eldorado nasprem DDR
Ekonomija je bila slcino ko i u drugim socijalistickim drzavama....saka jada.
dan danas 23 godine poslje ujedinjenja,jos istocnjaci nisu dostigli zapadni nivo
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#95 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

ioannes wrote:Ekonomija je bila slcino ko i u drugim socijalistickim drzavama....saka jada.
E ovo nisi u pravu! :jok: DDR je imala izuzetno jaku i razvijenu mašinsku, optičku i elektrotehničku industriju kao i fascinantnu namjensku vijnu industriju, ali padom zida i nestankom Varšavskog pakta izgubili su do 1990 veliko tržište koje je kupovali njihove proizvode. SSSR je koristio Robotron štampana kola i čipove, i Carl Zeiss optiku za vojni i svemirski program :wink: Evo ti primjer kompanija koje i danas postoje i u vrhu su: Carl Zeiss, Merkel Zuhl :) prvi prave optiku i leža za NASA a drugi proizvode najkvalitetnije oružje i alat. Nemoj suditi njihovu industriju po Trabantu i Wartburgu :-) oni su proizvodili lovačke avione a analogna kola i računare za njih koje je kupovao i SSSR. Kad se otvorilo tržište i zapadna politika i uređenje svega je toga nestalo - konkurencija :mrgreen:
Da su imali represiju i režim to se slažem :faraon1:
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#96 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by ioannes »

socijalisticka industrija za socijalisticko trziste....kao sto rekoh,saka jada
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#97 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Pa isad imaš MMF i CEFTA i EU zone...tad je istočni blok imao svoj SEV. A da je tržište bilo malo....zemlje VU plus dosta velik dio Azije, Afrike i neki dijelovi J.Amerike koji su plaćali robu "tvrdom" valutom. Fulaš kolega :mrgreen:
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#98 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by ioannes »

ti produkti nisu u velikoj vecini slucajeva mogli konkurirati sa zapadnim produktima....to je poenta
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#99 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Lajavikrelac »

Pa sad mogli ili ne prodavali su se i donosili kešovinu :mrgreen: A i lobiranje i interesna sfera su imali veliku ulogu kao i danas 8-)
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#100 Re: Istočna Njemačka danas....

Post by Dasi »

.
Last edited by Dasi on 15/12/2013 19:43, edited 1 time in total.
Post Reply