Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#76 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

i ne mislim da amerika i za koga nudi vise zabave. cak ni za mladjahne zeljne provoda. mislim, ima svega, ali nicega cega nema u evropi. za mlade, porodicne i starije ljude u evropi ima vise sadrzaja. to joj je jedan od rijetkih, ali jacih pluseva.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#77 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

andalib wrote:u americi ko ima, bas ima, tako da se moze desiti da mu zdravstveno u austriji bude gore. ima tu dosta luksuza bez kojeg se moze, tipa jednokrevetne sobe u bolnici, za koje se u at mora doplatiti. cak i to sto u at osiguranje ne pokriva lokalnu anesteziju za popravku zuba kao ni "bijele plombe", niti 1 posto za krunu za zube kojima je umrtvljen zivac se moze nekako predeverati i isplacati. ono sto moze biti kriticno jesu intervencije i terapije u slucaju da ti zatrebaju djetetu. ti si vjerovatno mlad i takvo sto ti nece pasti na pamet, osim toga nije ni velika vjerovatnoca da se takvo sto desi. meni se pak desilo i ja mogu reci, mi smo bas s aspekta zdravstvenog osiguranja bili blagoslovljeni sto smo se zadesili u americi, gdje nema 6+ mjesecnih cekanja na terapije u vrijeme kada se svaka sedmica pika i cupas kosu u ocaju. a cak i da ti roditelji nemaju dobro zdravstveno osiguranje od poslodavca, svako dijete s hronicnim oboljenjem ima medical assistance, cime su mu terapije opet dostupne. i da, za razliku od austrije ima tih servisa na svakom koraku, i ne moras cekati kao sto rekoh mjesecima. isto tako, amerika je u zdravstvenom polju vjerovatno deceniju ispred ostatka svijeta. barem tako kazu ljudi koji svoju djecu dovode ovdje na lijecenje.

ovim sad odoh u detalje, a to mi nije bio cilj.

ne, nije sve u novcu, ali zbog novca smo mi svi van bosne. znm da zvucim kao da navijam za usa, a ni to mi nije bio cilj, ali recimo da sam se previse druzila s bosancima u usa koji svi vape da prebace u evropu, i da sam sita te price. ne, nije zapadna evropa ta utopija o kojoj mastate, kao sto se ni usa nisu ispostavile kao mracna rupa gdje se samo rintaci dok se ne umre od ceznje za bosnom. pretpostavljam da starijoj generaciji nije lijepo, ali nisu se ni oni u evropi nauzivali cisteci hale i metuci smece. mladjoj generaciji moze u usa biti cak i ljepse nego u zapadnoj evropi, govorim iz perspektive zene koja se magistrirala u at (ne po bolonji, vec starom sistemu), ima at drzavljanstvo i jos se nije pokajala sto zivi u usa.

ne mogu vise ni da slusam tu pricu, u evropi se manje radi. ko ima dobro obrazovanje i posao, ne rmbaci ni u americi dan-noc. a ko je donji, i u austriji je donji, i radice i vikendom. moja mama je godinu pred penziju, imala je ozljedu, te operaciju koljena, i ne moze ga saviti gotovo nikako, i eno je opet fizicki posao radi i vikendom, kad god sefici zatreba. od 8h do 17h. ne moze reci ne, a valja cekati do penzije. mi jos nikad nismo radili vikendom u usa, a moj muz ima slobodno cak i kad je martin luther day rofl, iako nije u drzavnoj firmi. daleko od toga.

plasim se da spamam temu. svakako trebas raditi na onom sto zelis, ti ces zivjeti svoj zivot, necu ja, meni se samo ne dopadaju iluzije i ona uvjezbana spika o americi vs. evropa.
ay, cim pises "rofl" ocigledno je ti si iskusnija garda. barem, tako kaze moja supruga meni, kad ja to napisem !~

tvoje misljenje amerike je malo subjektivno; ali generalno se slazem da je visoko obrazovanim ljudima BOLJE u americi nego u zap evropi.
samo zaboravljas napomenuti kako visoko obrazovanje u americi kosta basnoslovne sume (mene je samo moj bachelor kostao preko 125 hiljada dolara) ,, dok u austriji, faks je manje-vise besplatan.
ispada da si se ti "besplatno". :twisted: skolovala u austriji, i onda sa skolom dosla u ameriku i uzivas lagodan zivot.
shvati, da amerikanci nemaju taj luksuz. oni moraju otplatiti dug koji su stvorili skolovanjem.
a to zaHtjeva vise rada, i manje novca u dzepu.
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#78 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

iamia wrote:ay, cim pises "rofl" ocigledno je ti si iskusnija garda. barem, tako kaze moja supruga meni, kad ja to napisem !~

tvoje misljenje amerike je malo subjektivno; ali generalno se slazem da je visoko obrazovanim ljudima BOLJE u americi nego u zap evropi.
samo zaboravljas napomenuti kako visoko obrazovanje u americi kosta basnoslovne sume (mene je samo moj bachelor kostao preko 125 hiljada dolara) ,, dok u austriji, faks je manje-vise besplatan.
ispada da si se ti "besplatno". :twisted: skolovala u austriji, i onda sa skolom dosla u ameriku i uzivas lagodan zivot.
shvati, da amerikanci nemaju taj luksuz. oni moraju otplatiti dug koji su stvorili skolovanjem.
a to zaHtjeva vise rada, i manje novca u dzepu.
istina da je moje misljenje subjektivno, ali cije to nije? nisam vidjela da se ikad iko trudio da prezentira stvari objektivno. cijela se prica uvijek svede na par stereotipa o americi i evropi i na vlastita iskustva, sta drugo. recimo, opet se vracam na to, manje se radi u evropi... ma jel? upitaj prodavacicu u prodavnici odjece KiK koja niti ima WC u prodavnici niti moze napustiti prodavnicu da ode u WC, jer je sama u njoj, i koja dobija otkaz ako se organizuje u sindikatu, koliko se i kako radi u austriji? upitaj prodavacicu u prehrambrenom lancu u hoferu kojoj broje koliko artikala ukuca u minuti, koliko se radi u austriji? upitaj cistacicu koja nije primila mjesecima platu, jer je sef privatne firme za koju radi pronevjerio pare, koliko se radi u austriji? upitaj cistacice u AKH (univerzitetska klinika) kojima je radno vrijeme 12h!!! (kasnije dobiju slobodne dane, ali kakav slobodan dan, kad drugim danima moras prestajati 12h, heh.)

upitaj uciteljice koliko se radi u austriji ili americi? sumnjam da ce se odgovor razlikovati.

upitaj inzinjera u siemensu u becu koji petkom napusta ranije? upitaj inzinjera u texas instruments u dallasu koji u 11am dolazi na posao? sumnjam da ce biti razlike, jos ce ti ovaj potonji imati vecu platu i bolje zdravstveno... i ovdje postaje interesantno...

ali da se vratimo na siromasne. jeste, vidim ja krezave prodavacice u targetu i svjesna sam da mnogi ljudi nemaju ni osnovno zdravstveno. svjesna sam da moja drugarica plati 500dollara za sistematski pregled i vakcinu svog petogodisnjaka, dok ja platim 15 dollara. jeste, u austriji postoji osnovno pokrice za svakoga, i nije dostojno jedne svjetske sile kakva je amerika ne pruziti isto svojim stanovnicima. bolje je biti siromasan u evropi, rekla bih. ali ima i krezavih u austriji. jer osnovno je pak samo osnovno, i ne placa recimo ni AT proteze, osim one plasticne, ta je pokrivena 100 posto, ostale malo ili nikako, a s onim sto placaju od dentalnih usluga vrlo lahko mozes postati krezav. jer od preventive ne placaju ni ciscenje od kamenca, to moras platiti privatno 100 eura ili cekati da ti oboli zubno meso, sto naravno svaki gastarbajter uradi: ceka da izgubi sve zube prije nego ista privatno plati i onda ce dobiti besplatnu plasticnu protezu. austrijski zdravstveni sistem se gotovo neprimjetno razvio u dvoklasni sistem, gdje bogati uplacuju privatno zdravstveno osiguranje da bi imali bolje i brze usluge (sokantno, ali da, oni idu brze na operacije!), dok ostali imaju drzavno, "besplatno" (uzima se od plate) osiguranje gdje k'o stoka cekaju nekoliko sati u punoj cekaonici da bi im doktor propisao nesto protiv gripe. been there, done that.

jedna od drugih jacih prednosti austrije jeste duze porodiljsko. zene se u americi mahom vracaju dok je bebi mjesec, dva, i to je b-r-u-t-a-l-n-o. u austriji je nominalno jako dugo, ali recimo da zene koje imaju stvarno dobar posao, ne mogu si priustiti da izostaju haman ni punu godinu dana i tu je recimo frcka, sto je zena bolje obrazovana, prije ce se vratiti na posao. one sto imaju gori posao, ostaju duze. (tako, ja bih rekla, da se mnozi donji stalez vise no gornji :D.)

a ono sto velis za mene: ne uzivam ja u americi zato sto sam zavrsila "besplatno" (dok sam ja isla na faks, jedno vrijeme se placalo) fakultet u austriji. moj muz je fakultet zavrsio u americi i to bez roditelja i bez duga. (uostalom, pogledaj svedsku i dugove u koje se njihovi studenti uvale :)). on je imao stipendiju. doduse, moze se sad polemisati koliko je on relevantan, jer je imao takve rezultate da su mu placali faks. vecina studenata ce biti neki prosjek. kako god, nije zavrsio nikakav bijesan faks po imenu, onda je nasao posao, pa mu je firma, ehem, platila magistarski na prestiznijem faksu, a za doktorat je opet dobio stipendiju na prestiznom faksu. znam bosanca koji nije placao faks, jer mu je majka cistila na njemu. uostalom, da budem iskrena, idu mi na zivce amerikanci i njihovi dugovi: zaduze se lijevo i desno i izvale se vise nego su dugi na kucetine i automobile, i onda nemaju djetetu za skole. juce pricam s nekom hispanic zenskom, i govorim joj za njenu osmogodisnjakinju kako bi trebala ici na gimnastiku, bas je talentovana. ah, ne moze to ona priustiti. ja se rastuzila (rofl ;)). kasnije sjedamo u nasa auta. ja u svog SKROMNOG sedana (najosnovnija verzija i to ford :)), a ona sjeda u ogromnog SUV-a, jes barem 4x skuplji od mog auta. ok, whatever.
kolegina sestra je imala dug na magistarski ihahaaaa. na kraju joj ga otplatila muzeva porodica kao wedding gift. huja me hvata, i to ozbiljno. njeni roditelji su bili ucitelji, i to da cujes kakve penzije sad primaju. ako nisu mogli ustediti djetetu za fakulteta, onda ne znam! ali pretpostavljam morali su zivjeti u kuci u kojoj se broj soba mnozi dva puta s brojem djece... i vjerujem da su cijeli zivot zagadjivali planetu s terencima. ja bih rekla ovako, dragi ameri, dozvolite da vam saopstim: ako ne mozes priustiti djetetu skolu, onda ne mozes si priustiti ni kucu od 4000 sqft kao ni to veliko auto. ali to nije samo americki problem. toga ima svugdje. ja u svedskoj imam rodbine cija su se djeca zaduzila za faks i cija nisu. oni koji su digli kredit od 15 do 20k eura, su isli nekoliko puta u grcku i tursku na more, i oblacili se markirano, drugi su bili skromniji, pomagali su ih roditelji i oni su pomalo radili. i u austriji se neki studenti finansiraju radeci pored faksa, jer ne zivi se od have, cak ni kad je faks besplatan, a nekima pomazu roditelji. uostalom, u austriji studenti vecinom rade JAKO PUNO pored faksa i studiraju vjecno. i fakulteti su tezi nego americki i neces zavrsiti elektrotehniku za 3.5 godine da sve na glavi predubis.

opet da kazem, volim austriju, tamo sam provela vecinu svog zivota, i sanse su barem 60 posto da cu se tamo i vratiti, ali kao sto sam vec rekla, stereotipi me smorise.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#79 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by strong69 »

Kako ti opisa Austriju gore je jedino u BiH i Guantanamu.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#80 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

strong69 wrote:Kako ti opisa Austriju gore je jedino u BiH i Guantanamu.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
ma da nisam mislila da je cak i u gvantanamu bolje, jer je americki? :roll: :-)


ja sam provela u at vecinu zvoga zivota, i znam kako se zivi, i nije to ta oaza gdje se zivi kingovski, ma ne moras ni raditi, socijala kapa, osiguranje, ma samo sto ti doktora kuci ne dovedu. ima tu licnih detalja, glupo mi se eksponirati da bih nesto dokazivala. spomenula sam prijatelje koji su se vratili nazad u usa iz austrije, jer su smatrali da tu imaju vise sanse. neke stvari ljudi moraju vidjeti za sebe, a nisu ni svim ljudima vazne iste stvari.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#81 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

a koliko si dugo u americi >?
e vidis? sve sto si ti rekla o austriji, ja osjecam prema americi. (yes, rofl )

kada novi doseljenik dodje u usa, onda je zadivljen.
ne vide koji je to 'dog eat dog' svijet.
sve sto si rekla o austriji i dvije klase ljudi, to mirno mozes pomnoziti sa 5 puta u americi.
mali procenat ima sve, ostali se krpaju. bukvalno krpaju. niko nema empatije. niko nema srodnosti. samo novac.
za novac bi rodjenoj majci kozu ogulili.

razumijem da je i austriji slicno. (bio sam i ja u becu prije nekih 15ak godina)..
ali ipak je amerika posebna prica.

ti i tvoj muz ste iznimke u svakom smislu rijeci.
iznimke ste u austriji,, a da i ne pricam koja ste iznimka u americi. tako da ne mozete bas relativizirati prosjecan zivot u toj drzavi.
mada je interesantno kako mi koji smo po zapadu 20 i kusur godina spoznajemo automatski detalje koje novopeceni imigranti nisu ni svjesni da postoje. :thumbup:
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#82 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

posto sam ja dosla iz zapadne evrope, nakon sto sam tamo prozivila i zivota van izbjeglickih centara :), iskreno cu ti reci da nisam bila zadivljena. dapace, bila sam zgrozena. :D s nekim stvarima sam se pomirila, neke nove sam spoznala i one su me izmirile s amerikom (ocigledno :)). kapitalizam je na zapadu, i drustva jesu klasna, s tim se mora pomiriti. dobro je kad granice izmedju klasa nisu rigidne, vec su prohodne. u americi su prohodnije, barem do jedne odredjene drustvene ljestvice, nego u zapadnoj evropi. sta mislis o tome? iskreno me zanima.
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#83 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

a da i ne pricam koja ste iznimka u americi.
nismo, vjeruj mi. :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#84 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

andalib wrote: dobro je kad granice izmedju klasa nisu rigidne, vec su prohodne. u americi su prohodnije, barem do jedne odredjene drustvene ljestvice, nego u zapadnoj evropi. sta mislis o tome? iskreno me zanima.
ja nisam nikad zivio u izbjeglickom kampu. zap evropu znam jer sam tu isao u gimnaziju, i studirao par godina.
sto se tice da li je zivot bolji u zap evropi ili americi, to je subjektivno pitanje. svako ima razlicit ukus. ali meni je zivot u americi mnogo puta bolji. jednostavno jer je u UsA puno manje rasizma.!

slazem se da su granice izmedju klasa prohodnije u americi. jednostavno jer su manje rasno ili etnicki obiljezene. u americi postoji samo jedan bog = a on se zove dolar. sve ostalo je nevazno.
dok 'tihi rasizam' u zapadnoj evropi obuhvata sve sfere zivota. cak i ako imas novac, on se osjeca.

medjutim, kada se dobiju djeca (dvoje il vise) onda je zivot u zapadnoj evropi mnogo ugodniji. ne moze se ni porediti.
Amerika je zivotni san, dok ne dobijes djecu. poslije toga, san se pretvori u nocnu moru.. :skoljka:

ps.
ford sedan je sramota voziti u americi. rofl. rofl/.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#85 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by hrle1976 »

iamia wrote:
andalib wrote: dobro je kad granice izmedju klasa nisu rigidne, vec su prohodne. u americi su prohodnije, barem do jedne odredjene drustvene ljestvice, nego u zapadnoj evropi. sta mislis o tome? iskreno me zanima.
ja nisam nikad zivio u izbjeglickom kampu. zap evropu znam jer sam tu isao u gimnaziju, i studirao par godina.
sto se tice da li je zivot bolji u zap evropi ili americi, to je subjektivno pitanje. svako ima razlicit ukus. ali meni je zivot u americi mnogo puta bolji. jednostavno jer je u UsA puno manje rasizma.!

slazem se da su granice izmedju klasa prohodnije u americi. jednostavno jer su manje rasno ili etnicki obiljezene. u americi postoji samo jedan bog = a on se zove dolar. sve ostalo je nevazno.
dok 'tihi rasizam' u zapadnoj evropi obuhvata sve sfere zivota. cak i ako imas novac, on se osjeca.

medjutim, kada se dobiju djeca (dvoje il vise) onda je zivot u zapadnoj evropi mnogo ugodniji. ne moze se ni porediti.
Amerika je zivotni san, dok ne dobijes djecu. poslije toga, san se pretvori u nocnu moru..
:skoljka:

ps.
ford sedan je sramota voziti u americi. rofl. rofl/.

Vezano za djecu: u tom slucaju su samo Skandinavske zemlje broj 1. Sve ostale su u pet deka! Gore na sjeveru sta sve primas kad imas djete - tesko za povjerovat - nekad sebi postavim pitanje jel stampaju novac.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#86 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by graue_maus »

Yamcha wrote:Kako bi bio slučaj da smo npr supruga i ja u mješanom braku? Mogli bi smo reći da je ovdje neizdrživo, da imamo problema zbog toga, da ne možemo naći posao, itd.
to je samo palilo za ameriku ratnih godina , u evropi niko ne gleda na to ..........azil nema sanse da dobijes , mozda da je zena pesko imas bolje sanse da dobijes azil .........
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#87 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by MrShadow »

Jel mi moze neko malo pokusati primjerima docarati ovo sto se svi zale oko rasizma u zemljama zapadne Evrope?

Recimo, trenutno sam u USA godinu dana i nikada nisam osjetio neki rasizam ili mrznju, svi me stalno zapitkuju odakle sam, mislim ako udjem negdje u neku trgovinu, restoran, kod doktora isl, ali svi se smiju, svi se interesuju za Bosnu, isto tako kada kazem da sam musliman nije me nikad niko ruzno pogledao. Razumijem ja da je njima posao i da moraju biti ljubazni, ali ne vjerujem sad da cu u Austriji negdje dozivjeti da me neko u trgovini ruzno pogleda jer sam Bosanac ili .... ? U Americi bi taj fino letio s radnog mjesta nakon mog razgovora sa menadzerom. Da li isto funkcionise u AT i ostalim zemljama zapadne evrope ?

U firmi gdje radim isto nisam nikada imao problem da me neko cudno gleda jer sam iz BiH, ali najmanje ljudi u firmi je rodjeno u USA, svi su dosli ili iz Meksika, Njemacke, Rumunije, Velike Britanije isl tako da smo svi stranci i svi se postujemo nekako.

Komsije ionako nikad nisam vidio niti se druzim s njima, drustvo su mi kolege iz firme ili Bosanci tako da nisam imao priliku da budem u neugodnoj situaciji. Zato me zanima kakve su to situacije gdje se covjek moze dovesti da se osjeti rasizam ?

Mene iskreno ne vjerujem da bi nesto pogodilo da mi neko nesto i kaze, lijepo bi ga stjerao u vraziju mater i to je to :bih:
User avatar
Glavni Moderator
Posts: 38
Joined: 11/06/2013 02:45

#88 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Glavni Moderator »

MrShadow wrote:Jel mi moze neko malo pokusati primjerima docarati ovo sto se svi zale oko rasizma u zemljama zapadne Evrope?

Recimo, trenutno sam u USA godinu dana i nikada nisam osjetio neki rasizam ili mrznju, svi me stalno zapitkuju odakle sam, mislim ako udjem negdje u neku trgovinu, restoran, kod doktora isl, ali svi se smiju, svi se interesuju za Bosnu, isto tako kada kazem da sam musliman nije me nikad niko ruzno pogledao. Razumijem ja da je njima posao i da moraju biti ljubazni, ali ne vjerujem sad da cu u Austriji negdje dozivjeti da me neko u trgovini ruzno pogleda jer sam Bosanac ili .... ? U Americi bi taj fino letio s radnog mjesta nakon mog razgovora sa menadzerom. Da li isto funkcionise u AT i ostalim zemljama zapadne evrope ?

U firmi gdje radim isto nisam nikada imao problem da me neko cudno gleda jer sam iz BiH, ali najmanje ljudi u firmi je rodjeno u USA, svi su dosli ili iz Meksika, Njemacke, Rumunije, Velike Britanije isl tako da smo svi stranci i svi se postujemo nekako.

Komsije ionako nikad nisam vidio niti se druzim s njima, drustvo su mi kolege iz firme ili Bosanci tako da nisam imao priliku da budem u neugodnoj situaciji. Zato me zanima kakve su to situacije gdje se covjek moze dovesti da se osjeti rasizam ?

Mene iskreno ne vjerujem da bi nesto pogodilo da mi neko nesto i kaze, lijepo bi ga stjerao u vraziju mater i to je to :bih:
Evo sad ce ti se javiti doktor za zivot u inostranstvu zvani iamia i sve ce ti fino objasniti :lol: :lol: :lol:
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#89 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

nisam ja jedini.
po mom misljenju andalib ima veoma realna zapazanja zivota u inostransvu.
generalno svi koji su bili 20 plus godina vani, mogu razumno da pricaju o tome.
proleteri koji su preskocili granicu prije 5-6 godina (neki cak i puno manje), iskreno nemaju pojma.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#90 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by uglavnomja »

iskreno, masa "vas" koji ste davno otisli pojma nema kako je sada doci.
sve se promijenilo, zakoni, prava, pravila, mogucnosti ... zbog ogromnog priljeva stranaca. od nepismenih azilanata do super ekstra spec dr.
kad pricam sa ljudima u norveskoj, sa tim 20-godisnjem stazem gore, gldaju kao tele u mene kad kazem da ljudi koji sad dolaze nemaju ni 50% "benefita" koje su oni imali.

jedan primjer, oni su imali obaveznih i besplatnih 700 casova norveskog, sad je 250 (mada se spominjalo da ce se i to promijeniti), ili oni su mogli samo zamijeniti vozacku, sad se polaze od 0 itd... (govorim o vozackoj dobijenoj u yu, ne o izvorno bosanskoj, znaci istoj kao te priznate 90-ih)
s druge strane, nekada nisu priznavali fakultete (ni sad ne prolaze pravo, obrazovanje ...) a sad priznaju.

itd.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#91 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by pirmin »

MrShadow wrote:Jel mi moze neko malo pokusati primjerima docarati ovo sto se svi zale oko rasizma u zemljama zapadne Evrope?
Jedan od primjera:

http://www.österreich.at/nachrichten/Hass-Attacke-auf-neue-Miss-Austria/108480528

Ena Kadic, nova Miss Austrije

Izjasnila se kao bosanska Muslimanka koja 20 godina zivi u Tirolu. To je izazvalo more rasistickih komentara
nedojebanih majmuna koji ne znaju sta ce od svog zivota pa tako seru po tudjima.
Na srecu ima i vise nego dovoljno onih koji su nedvojbeno stali na stranu djevojke, prvo sto ona to svojom
pojavom potpuno zasluzuje a drugo da bi u drugi plan potisnuli izljeve ovih majmuna.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#92 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

dobra riba u bikiniju, tesko da ce na zapadu prouzrokovati rasizam.
zapadnjaci se inace pale na istocno evropljanke. generalno ih smatraju lakim ribama.

rasizam u zapadnoj evropi se ogleda u subtilnim naslovnicama novina, tv, radija, itd.
"stranac" je uradio ovo. "stranac" je uradio ono.
"stranac" je fiktivni imidz covjeka koji je negativan u poslovnom i kulturnom drustvu. "stranac" je parabela za primitivno.
ali, domace.. ? e domace je sve suprotno od toga.
i to je tako subtilno, tiho, umotano u celofan demokratije,, ali dnevno prisutno.
i na kraju se jednostavno uklopis u tu semu.
osim,,. naravno,,
ako imas izbora da ispalis (kao ja), i pogledas kako je u recimo americi ili kanadi gdje su svi imigranti.
gdje "stranac" nije sinonim ni za sta drugo, nego samo za nekoga ko je dosao na odmor tu.

rekoh vec,
tesko je shvatiti dok ne osjetis na svojoj kozi.

zato idi u austriju. jer jedino onda mozes razumjeti.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#93 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Lacrosse »

pirmin wrote:
MrShadow wrote:Jel mi moze neko malo pokusati primjerima docarati ovo sto se svi zale oko rasizma u zemljama zapadne Evrope?
Jedan od primjera:

http://www.österreich.at/nachrichten/Hass-Attacke-auf-neue-Miss-Austria/108480528

Ena Kadic, nova Miss Austrije

Izjasnila se kao bosanska Muslimanka koja 20 godina zivi u Tirolu. To je izazvalo more rasistickih komentara
nedojebanih majmuna koji ne znaju sta ce od svog zivota pa tako seru po tudjima.
Na srecu ima i vise nego dovoljno onih koji su nedvojbeno stali na stranu djevojke, prvo sto ona to svojom
pojavom potpuno zasluzuje a drugo da bi u drugi plan potisnuli izljeve ovih majmuna.
Ma da se razumijemo, ako ce biti muslimanka neka odmah ne bude misica.

Dosta mi je ovih seljancica koje su muslimanke a ovamo skinu se gole po tv-u da ih vidi cijela Europa, pa nije slucajno postala misica, zna se sta znaci biti musliman, a to je pijet i skromnost u prvom pogledu, ne mora biti ni pokrivena, ali ako ne mora biti pokrivena, siguran sam da ne moze biti muslimanka i misica to je oksimoron. To je kao da ja kazem da sam stripper i musliman. Skidam se gol pred zenama, a ovamo postim Ramazan. Pa gdje to ima? Jesu pitali misicu kako ce da umre, npr. jel razmisljala da mora ostaviti to sve iza sebe i da ce je spustiti u kabur ko i svakog drugog, ali to su djecije izjave, djeciji hirovi i debili od onih koji ucestvuju do onih koji to gledaju.

A drugo, ako je Bosanka, ima u Bosni takmicenje Miss, pa je mogla doci 350km da bude misica u svojoj zemlji, i da joj metnu krunu na glavu u Banjaluci sto je misica muslimanka, ovako bi ljudi i zene da su sve. Da sam austrijanka i muslimanka i bosanka i bogata i zgodna i jebozovna, i skolovana i naputovana i ekoloski svjesna i da nisam dva dana radila u zivotu i slicno. To su najcesce ljudi koji nemaju petlje da razrijese nepoznatu X u sebi, ako je u Austriji 20 godina i skida se po takmicenjima, nije muslimanka za mene, ja nisam neki musliman ali nisam debil, i trebaju je pljuvati sto je lazna muslimanka i sto je lazna austrijanka nakon 20 godina staza na takmicenju koje im predstavlja zemlju. Da je u BiH pobjedila kineskinja koja je rodjena u Bosni kao miss, red bi bio da kaze da je gradjanka Bosne a ne Kine. A to kojem kulturoloskom nasljedu priprada, to niti koga interesuje niti je toliko bitno.

Ili ako je Bosanka sto nije se odrekla honorara koji ce dobiti cijelog i poklonila to ovoj Belmini koja je u Njemackoj bogu dusu bog je nece.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#94 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by iamia »

hoces reci da osoba ne smije reci da je muslimanka jer nosi bikini ?>? :lol:

u kojem fakin vijeku ti zivis ?>

U turskoj osoba sa 18 god moze piti alkohol.
U americi je min 21 god.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#95 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by hrle1976 »

U Sarajvu je zimska putna sluzba uvijek bila iznenadjena kad padne prvi snijeg negdje u decembru. Otkud snijeg u Sarajvu u decembru?! E tako su isto svi zacudjeni bili sto Njemci hoce da se rijese izbjeglica. Za one sa slabijim pamcenjem, jos 1990. je njemacka vlada zapocela program kojim su se jugovici i turci podsticali da trajno napuste Njemacku i
predaju dozvole boravka a za uzvrat im je ponudjeno DM 30.000 po osobi. Ono sto takodje treba imati u vidu je da vecina radi na crno (rijetki su sretnici koji su uspjeli dobiti papire) a u vecim centrima nasa raja je toliko upletena u kriminal, da su jugovici popularni ko krme u Teheranu! U Frankfurtu, na primjer, ako si imenom ili pasosem iz
Razjedinjenih Balkanskih Mahala, nema sanse da ce ti neko iznajmiti stan!
Dalje, od kako su horde izbjeglica stigle, opao je standard komunalne cistoce u mnogim gradovima, ali je zato porastao broj gurbeta po kvadratnom metru plocnika. I na kraju, ne treba zaboraviti da je dolazak izbjeglica sa podrucja RBM
uvijek sinonim i za dolazak papaka, koji su po Njemackoj, ali i svim ostalim zemljama, nastavili da sire svoj etnicki papanluk bacanjem zapaljivih naprava u radnje vlasnika druge nacionalnosti. Stvarno, koliko smo fini i ugladjeni kao narod, cudi me da neko hoce da protjera raju iz Njemacke ili drugih drzava!
User avatar
_diviSSion_
Posts: 19
Joined: 31/05/2013 16:41

#96 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by _diviSSion_ »

"ne, nije sve u novcu, ali zbog novca smo mi svi van bosne."

@andalib - moram te ispraviti, nisu SVI zbog novca van Bosne!!! evo,ja prvi nisam! nisu svi ekonomske izbjeglice ili gastarbeiter ili njihovi potomci.....

ja sam iz urbane sredine,prognan iz jednog lijepog bosanskog grada i igrom slucaja (upravo tako u tom vrtlogu prognanstva) sam zavrsio u Austriji. Zavrsio skolu,zaposlio se,ozenio,djeca rodjena,vrtic,skola itd....pustio korjen sto nas narod kaze....

u svoj grad ne mogu (bosnjaci nisu nikako dobrodosli ma sta god politicari govorili, a narod mislio),da budem "dosljo" u Sarajevu ili vec gdje necu (ima i tu bosnjackog "rasizma")...uostalom,nije ni domacem stanovnistvu lahko,pa samo mene jos trebaju da rezimo jedni na druge.....jok!

sve u svemu,godine prolaze,zivot ide,dolazimo kad pozelimo Bosnu i opet u krug....
mada u svemu ima i pozitivnog...pa cak i u nasoj dijaspori...nema gdje nas nema pa postoji i povezanost,pa mozes ocekivati i savjet,pomoc itd...

p.s Austrija je onome ko cesto ide u Bosnu najbolja zemlja na zapadu, znam dosta ljudi koji su dosli iz Tirola,cak i Njemacke da zive ovdje jer su pa skoro u bosanskoj avliji:-)a i ne zivi se lose....ko hoce da radi ima posla i moze zaraditi,ali isto vazi i za Bosnu....ko hoce taj i moze,a ko ne....taj sjedi u Ferhadiji i zali se na sve i svakoga;-)
plavi balon
Posts: 12
Joined: 24/05/2013 11:28

#97 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by plavi balon »

Zamolila bih,ako neko ima iskustvo oko čekanja na ishod vezano za crveno-bijelu-crvenu vize,da objasni koliko se čeka obrada zahtjeva.Predao je suprug zahtjev za crveno-bijelu-crvenu vizu prije 20-tak dana.Koliko se čeka,kako obavještavaju aplikanta o rezultatima i sl?

hvala :-D
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#98 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by graue_maus »

hrle1976 wrote:U Sarajvu je zimska putna sluzba uvijek bila iznenadjena kad padne prvi snijeg negdje u decembru. Otkud snijeg u Sarajvu u decembru?! E tako su isto svi zacudjeni bili sto Njemci hoce da se rijese izbjeglica. Za one sa slabijim pamcenjem, jos 1990. je njemacka vlada zapocela program kojim su se jugovici i turci podsticali da trajno napuste Njemacku i
predaju dozvole boravka a za uzvrat im je ponudjeno DM 30.000 po osobi. Ono sto takodje treba imati u vidu je da vecina radi na crno
(rijetki su sretnici koji su uspjeli dobiti papire) a u vecim centrima nasa raja je toliko upletena u kriminal, da su jugovici popularni ko krme u Teheranu! U Frankfurtu, na primjer, ako si imenom ili pasosem iz
Razjedinjenih Balkanskih Mahala, nema sanse da ce ti neko iznajmiti stan!
Dalje, od kako su horde izbjeglica stigle, opao je standard komunalne cistoce u mnogim gradovima, ali je zato porastao broj gurbeta po kvadratnom metru plocnika. I na kraju, ne treba zaboraviti da je dolazak izbjeglica sa podrucja RBM
uvijek sinonim i za dolazak papaka, koji su po Njemackoj, ali i svim ostalim zemljama, nastavili da sire svoj etnicki papanluk bacanjem zapaljivih naprava u radnje vlasnika druge nacionalnosti. Stvarno, koliko smo fini i ugladjeni kao narod, cudi me da neko hoce da protjera raju iz Njemacke ili drugih drzava!
ovo 30000 je bila akcija u 80tim godinama za gastarbeitere ne za izbjeglice , dosta ljudi su lijepe kuce napravili da bi ih vojska u ratu granatirala ....
nemogu te da nasi rade samo na crno i goli lopovi ..........povraca mi se od toga , ima nas dosta koji su dobili stalni boravak ko izbjeglice i rade i zive normalno ........koliko ima samo samohrani majki koje su digle svoju djecu a da ocevi nisu ni centa za izdrzavanje dali .......danas ta djeca studiraju i rade sami sebe finaciraju .........nije sve tako crno
ado BK
Posts: 2
Joined: 04/07/2013 22:36

#99 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by ado BK »

pozdrav svima...mozda uskacem ko iz vedra neba...neznam vise gdje da uskocim...imam volju znanje ali srece slabo...iskusan sam varioc i pokusavam otici kako iz ove nemogu reci drzave...jer ovdje nema drzave...iako je volim i sve to...al da je meni otic odavde.satra se radeci kao varioc za 600km odbijes prevoza 250 i hrane oko 100km...moze li mi neko pomoci preko koga ili kako da odem...pokusao sam naci firmu da mi garantira godinu da cu imat posla za austriju...medjutim extra je tesko...niko nece nacrno za nekog garantirat...hvala ko hoce pomoc i uputiti
ado BK
Posts: 2
Joined: 04/07/2013 22:36

#100 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by ado BK »

izvini druze sto mislim da pomalo grijesis...ja radim ko magare ama bas magare...a nista zivo stic nemogu.ti si cini mi se dosta korektan...jedan od rijetkih koji kaze da je tu ko hoce da radi sigurno stabilan ekonomski...pa bih te zamolio ako bih mi mogao pomoci ili uputiti ili bilo sta...da odem odavde.varioc sam sa diplomom masin.bravara.33 god.oko 13 godina iskustva kao varioc...i oko godine cnc tehnicar...otac dvoje djece...ehh sad dali postoji kakav nacin da mi pomognes...izvini sto upadam ovako ...HVALA UNAPRIJED
Post Reply