Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#5851 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Samo da javim da je danas ugrađena Mitsubishi FH35... Probao, radi :D ... nečujno
Ako se pokaze da je ovo dobro, idemo sa jos 4.
Hvala svima na savjetima, a bice još pitanja kada zazimi :)
User avatar
Distortion
Posts: 2869
Joined: 08/09/2007 19:56

#5852 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

@ketronsd

Mislim na ciscenje klime pa kazem godisnji servis...

Cistili su detaljno unutarnje jedinice.
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#5853 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Modern Talking wrote:
ketronsd1 wrote: Šta će servisirati :?:
Servis Čović daje garanciju na klime ja mislim 2 godine, ali ako se odlučiš da ti oni čiste klime/servisiraju produže garanciju na još 3 godine.
Svi proizvodjaci kompresora sada daju garanciju 5 g. S`tim sto ti kao kupac kompresora moras zadovoljiti neke njihove norme. Znaci nemozes ni ti dusu vaditi tom istom kompresoru. Postoje gornje i donje granice i u tom opsegu ti mozes kalkulirati i raditi sta hoces. Softverom ga ogranicavas kako da radi. Ovo sto pisem odnosi se na proizvodjace toplotnih pumpi koji nemaju svoje kompresore a vecina je takva. Iznimka su ZZ pumpe. Garancija na elektoniku je 2g.
Ciscenje jedne unutarnje i vanjske jedinice (a to je jedino sto on moze "servisirati") nikako nemoze uticati na zivot jednog kretsa koji se nalazi u pumpi. Suludo mi je na osnovu samo toga dati garanciju na jos extra 3 g.
Na sta se tacno odnosi ta garancija????
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#5854 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Ovo je cisto kupanje konzumenata. I ja vjerujem da sami dilieri u dogovoru sa proizvodjacima ubiru dobar dio kajmaka sa svega ovog.
Garancija na kompresor je 5g. Mijenjanje samog kompresora poslije 3 g. snosi potrosac. Mislim na ruke. Elektronika obicno ima garanciju 2g. sa izuzetkom nekih proizvodjaca koji nam dolaze za dalekog zapada. Yenkarna dobiju uvijek tu povlasticu da im se gleda malo kroz prste i onda ti ponude garanciju samo godinu. Na elektroniku imas jos pravo na 3 g. poslije isteka garancije reklamirati. To u slucaju ako mozes dokazati ako je ta neka fela postojala od samog pocetka. To je veoma tesko ali desava se da ljudi i to izganjaju.
Pumpa kao cjelina je jednostavno obuhvacena sa vise razlicitih garancija i nema jedne jedinstvene garancije kao na cjelinu.
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#5855 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Modern Talking wrote:
ketronsd1 wrote:Ovo je cisto kupanje konzumenata. I ja vjerujem da sami dilieri u dogovoru sa proizvodjacima ubiru dobar dio kajmaka sa svega ovog.
Garancija na kompresor je 5g. Mijenjanje samog kompresora poslije 3 g. snosi potrosac. Mislim na ruke. Elektronika obicno ima garanciju 2g. sa izuzetkom nekih proizvodjaca koji nam dolaze za dalekog zapada. Yenkarna dobiju uvijek tu povlasticu da im se gleda malo kroz prste i onda ti ponude garanciju samo godinu. Na elektroniku imas jos pravo na 3 g. poslije isteka garancije reklamirati. To u slucaju ako mozes dokazati ako je ta neka fela postojala od samog pocetka. To je veoma tesko ali desava se da ljudi i to izganjaju.
Pumpa kao cjelina je jednostavno obuhvacena sa vise razlicitih garancija i nema jedne jedinstvene garancije kao na cjelinu.
Klima nije mogla ni da puše, tj ni da grije a ni hladi, kada su došli da vide, skinuli su vanjsku i na licu mjesta je provjerili, nakon toga uzeli telefon i zvali koga već i rekoše da je riknula vanjska i da im treba nova jer je klima pod garancijom, sjedoše u auto i eto ih nazad za 45 minuta donesoše novu vanjsku.
Ma sve je to ok. Nemam sumnje da su oni to odradili kako treba.
Moj post se više odnosi na garanciju u globalu. Ali kad nam je država u haosu nemožeš ni očekivati da ti konzumenti budu adekvatno zaštićeni.
Bilo kako bilo sretno vam svima.
LP
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#5856 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ke_ma »

Slutim Konje wrote:
nexteen wrote:Koja firma je odradila ugradnju , moze i na PM .. Deluje lepo i korektno odradjeno , jel radjeno vakumiranje , jesu li cevi zasebno izolovane i koliko je duga instalacija ..
http://klima-centar.com/

2 bakrene cijevi dužine po 4,5 metara odvojeno za grijanje i hlađenje(voda), vakumiranje urađeno na principu odvrne freon koji protjera zrak kroz onu drugu pipu, uglavnom kaže nije potreban manometar, sve je izolovano.

uglavnom radi klima ko zmaj puše nevjerovatno hladan zrak, kao da sam u autu, moraš uključit eko i tihu funkciju nakon nekoliko minuta!
pozdrav
prvi put čujem za ovu firmu,pa ako može da nam napišeš neke svoje utiske o njima,npr.koliko su ti dali garanciju na tu klimu,jel garancija prava
ili je isprintana na kompu,
pitam te iz razloga jer sam čuo mnogo loših stvari o toj firmi
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#5857 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Bijeli look »

Zdravo svima.
Već nekoliko dana listam temu i sve više sam ponukan da odaberem opciju grijanja na struju, ali bih volio čuti savjete, pošto vidim da ima skroz kompetentnih forumaša.
Lokacija sjeverna BiH. Kuća se sastoji od dva sprata, plus podrum i tavan. 75 m2 po spratu, u prizemlju dnevni boravak, trpezarija i kuhinja – sve spojeno na L, bez zidova i vrata između prostorija, s tim da i boravak i trpezarija/kuhinja imaju posebna ulazna vrata. Kupatilo i ostava. Unutrašnje stepenište prema spratu, ostava je ispod stepeništa. Na spratu 3 sobe i kupatilo. Objekat je u potpunosti renoviran – na već postojeću fasadu je stavljen stiropor 10tka i nova fasada. Nova i kvalitetna stolarija, novi krov i krovna izolacija. Ispod kuće je podrum, nekad je bilo sprovedeno centralno grijanje na drva i ćumur, ali sad je sve ukolonjeno, i radijatori i cijevi i peć. Sve u svemu izolacija je super, ljeti hlađenje nije uopšte potrebno, iako su prozori boravka, trpezarije i 2 sobe na spratu okrenuti na jug i osunčani dobar dio dana. Bojler je na struju, trenutno. Dvije osobe koriste prostor.
U kući se ne boravi stalno – u periodu od sredine novembra do sredine marta možda provedemo maksimalno 30ak dana tu. To bi trebala biti situacija i narednih 10ak godina. I ovo je jedan od razloga što mislim da je grijanje na struju idealna opcija. Šta bi vi u(g)radili?
Razmišljam da napravim kao forumaš mehkoća, pošto je dosta slična situacija: Mitsubishi FH35 za sada, pa ako budem zadovoljan, ostale jedinice sljedeće godine.
Svaki savjet je dobrodošao.
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#5858 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Bijeli look wrote:Zdravo svima.
Već nekoliko dana listam temu i sve više sam ponukan da odaberem opciju grijanja na struju, ali bih volio čuti savjete, pošto vidim da ima skroz kompetentnih forumaša.
Lokacija sjeverna BiH. Kuća se sastoji od dva sprata, plus podrum i tavan. 75 m2 po spratu, u prizemlju dnevni boravak, trpezarija i kuhinja – sve spojeno na L, bez zidova i vrata između prostorija, s tim da i boravak i trpezarija/kuhinja imaju posebna ulazna vrata. Kupatilo i ostava. Unutrašnje stepenište prema spratu, ostava je ispod stepeništa. Na spratu 3 sobe i kupatilo. Objekat je u potpunosti renoviran – na već postojeću fasadu je stavljen stiropor 10tka i nova fasada. Nova i kvalitetna stolarija, novi krov i krovna izolacija. Ispod kuće je podrum, nekad je bilo sprovedeno centralno grijanje na drva i ćumur, ali sad je sve ukolonjeno, i radijatori i cijevi i peć. Sve u svemu izolacija je super, ljeti hlađenje nije uopšte potrebno, iako su prozori boravka, trpezarije i 2 sobe na spratu okrenuti na jug i osunčani dobar dio dana. Bojler je na struju, trenutno. Dvije osobe koriste prostor.
U kući se ne boravi stalno – u periodu od sredine novembra do sredine marta možda provedemo maksimalno 30ak dana tu. To bi trebala biti situacija i narednih 10ak godina. I ovo je jedan od razloga što mislim da je grijanje na struju idealna opcija. Šta bi vi u(g)radili?
Razmišljam da napravim kao forumaš mehkoća, pošto je dosta slična situacija: Mitsubishi FH35 za sada, pa ako budem zadovoljan, ostale jedinice sljedeće godine.
Svaki savjet je dobrodošao.
S'obzirom na period i totalno vrijeme boravka možda da ti obični radijatori budu najisplativija opcija. Znam da će mnogima biti čudno da bas od mene dolazi ova konstatacija ali jako malo ćeš biti tu a početno ulaganje nije veliko i ne vidim neku isplativost da ideš na neku od toplotnih pumpi.
LP
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#5859 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by prezimenko »

https://adax-solaire.co.uk/product-cate ... l-heaters/

zna li neko ima li se igdje ove nabaiviti ? Ne cine se skuplji a izgledaju mi modernije i bolje opremljeni od atlantica. Jel iko korisio ?

Koliko sam skontao ti ko neki top brandovi su (opadajuce po cijeni):
- NOIROT (francuska) - http://www.kaminstudio.ba/kategorija-proizvoda/noirot/
- NOBO (norveska) - http://bajsik.com/radijatori-nobo/
- ATLANTIC (francuska) - nobel.ba/proizvodi/atlantic-grijanje/

koji se kod nas mogu nabaviti
Last edited by prezimenko on 08/09/2017 13:34, edited 1 time in total.
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#5860 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ke_ma »

Ako prvi put čuješ kako onda znaš/čuo loše stvari*?
hahahaha,imaš oko sokolovo :D
dobro,nije prvi, nego drugi put..
prijatelj mi je uzimao klimu kod njih prije skoro 2 godine ..žalio se na tu njihovu garanciju isprintanu na kompu gdje oni određuju šta ulazi u garanciju..
zbog toga sam htio da saznam da li je i sada tako
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#5861 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

ketronsd1 wrote: S'obzirom na period i totalno vrijeme boravka možda da ti obični radijatori budu najisplativija opcija. Znam da će mnogima biti čudno da bas od mene dolazi ova konstatacija ali jako malo ćeš biti tu a početno ulaganje nije veliko i ne vidim neku isplativost da ideš na neku od toplotnih pumpi.
LP
Upravo suprotno , u situaciji kad se ne boravi stalno u objektu radijatori su najgora opcija. Treba najmanje 24 sata da se prostor zagrije kad dođete u hladnu kuću pa je inverter sa poželjnom wifi opcijom mnogo bolje rješenje ( uključi se daljinskim putem dan ranije i ugrije prostor). Inverter je takođe najsigurnija opcija za ostaviti da radi bez nadzora za razliku od klasičnih grijača ili peleta kod kojih je opasnost od požara višestruko veća.
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#5862 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ke_ma »

Modern Talking wrote:
ke_ma wrote:
Ako prvi put čuješ kako onda znaš/čuo loše stvari*?
hahahaha,imaš oko sokolovo :D
dobro,nije prvi, nego drugi put..
prijatelj mi je uzimao klimu kod njih prije skoro 2 godine ..žalio se na tu njihovu garanciju isprintanu na kompu gdje oni određuju šta ulazi u garanciju..
zbog toga sam htio da saznam da li je i sada tako
Gluposti evo ja se raspitao malo, dakle radi se o bivšem radniku servisa Čović, zove se Đani Pezić, radi sve od centralnog, solarno i klime, svi imaju samo riječi hvale, doduše nekad pošalje radnike svoje kad on ne može pa oni znaju usrat, ali ako ćemo ocjenjivat od 1-5 ide sigurna 4_ka za sve.
Nije ništa govorio o njihovom radu
Kaže da mu je smetala ta njihova isprintana garancija pa sam i odustao upravo radi toga..
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#5863 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

maks_rs wrote:
ketronsd1 wrote: S'obzirom na period i totalno vrijeme boravka možda da ti obični radijatori budu najisplativija opcija. Znam da će mnogima biti čudno da bas od mene dolazi ova konstatacija ali jako malo ćeš biti tu a početno ulaganje nije veliko i ne vidim neku isplativost da ideš na neku od toplotnih pumpi.
LP
Upravo suprotno , u situaciji kad se ne boravi stalno u objektu radijatori su najgora opcija. Treba najmanje 24 sata da se prostor zagrije kad dođete u hladnu kuću pa je inverter sa poželjnom wifi opcijom mnogo bolje rješenje ( uključi se daljinskim putem dan ranije i ugrije prostor). Inverter je takođe najsigurnija opcija za ostaviti da radi bez nadzora za razliku od klasičnih grijača ili peleta kod kojih je opasnost od požara višestruko veća.
Hm
Sad pričam o uloženom i dobijenom ali svak ima svoje mišljenje i respektujem to
Lp
User avatar
Distortion
Posts: 2869
Joined: 08/09/2007 19:56

#5864 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

ketronsd1 wrote:
Modern Talking wrote:
ketronsd1 wrote: Šta će servisirati :?:
Servis Čović daje garanciju na klime ja mislim 2 godine, ali ako se odlučiš da ti oni čiste klime/servisiraju produže garanciju na još 3 godine.
Svi proizvodjaci kompresora sada daju garanciju 5 g. S`tim sto ti kao kupac kompresora moras zadovoljiti neke njihove norme. Znaci nemozes ni ti dusu vaditi tom istom kompresoru. Postoje gornje i donje granice i u tom opsegu ti mozes kalkulirati i raditi sta hoces. Softverom ga ogranicavas kako da radi. Ovo sto pisem odnosi se na proizvodjace toplotnih pumpi koji nemaju svoje kompresore a vecina je takva. Iznimka su ZZ pumpe. Garancija na elektoniku je 2g.
Ciscenje jedne unutarnje i vanjske jedinice (a to je jedino sto on moze "servisirati") nikako nemoze uticati na zivot jednog kretsa koji se nalazi u pumpi. Suludo mi je na osnovu samo toga dati garanciju na jos extra 3 g.
Na sta se tacno odnosi ta garancija????
U BIH reklamiraju da na Samsung inverterima daju 10 godina garancije na kompresor. Kakav je to kompresor za koji daju 10 godina garanciju? To je vjerovarno markentinski trik s 10 god garancije na kompresor...
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#5865 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rovac13 »

Distortion nedaj da te uhvate na lijevoj nozi :)

Mene su tako uhvatili ne spremnog i uzmem lg.
Poslije sam 11 godina se kajao radi toga:)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5866 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Distortion wrote:
U BIH reklamiraju da na Samsung inverterima daju 10 godina garancije na kompresor. Kakav je to kompresor za koji daju 10 godina garanciju? To je vjerovarno markentinski trik s 10 god garancije na kompresor...
Vidis, ja sam imao jedan Samsung uredjaj i nakon isteka garancije rikavela. Ja nazovem njihov servis i dodje majstor pa mi objasni stvari.
Mi radimo takve uredjaje da traju(lupam) 20 godina. Vi imate garanciju da to mora raditi sve te godine. Standardno je 3 god a sve nakon toga je jos uvijek pod garancijom samo se odredjen iznos placa. Sto se blizis tih 20 god.,placas malo vise ali nikada pun iznos.

Meni je nakon godinu dana pojavio se taj problem i oni su zamijenili dio koji nisu nista naplatili jer kazu, to se nije smjelo desiti.
Vrlo pozitivan stav jedne renomirane firme.
User avatar
Distortion
Posts: 2869
Joined: 08/09/2007 19:56

#5867 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

rovac13 wrote:Distortion nedaj da te uhvate na lijevoj nozi :)

Mene su tako uhvatili ne spremnog i uzmem lg.
Poslije sam 11 godina se kajao radi toga:)
Ma ne, ne planiram kupovat Samsung. Jedino sto sam od Samsunga kupio su TV i monitor :)

Rovac sto se LG-a tice, samo frizider dolazi u obzir :mrgreen:

Samsung po ovoj propagandi daje 10 god garancije na kompresore :-) sto je previse, previse je...

Ja ciljam za djeciju sobu 13 m2 nesto od ovih varijanti : 09llcc, ftx25 ili ako nadjem 07leca...
User avatar
Distortion
Posts: 2869
Joined: 08/09/2007 19:56

#5868 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Meni su za oko zapeli komentari ispod :mrgreen:
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#5869 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ke_ma »

Distortion wrote:Meni su za oko zapeli komentari ispod :mrgreen:
Ako budeš slušao Joea,nikad klime nećeš kupiti :D
Na žalost,takva je situacija i sa ostalim prodajnim centrima i servisima
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#5870 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ke_ma »

Modern Talking wrote:
Distortion wrote:Meni su za oko zapeli komentari ispod :mrgreen:
Zar su komentari neka validnost o bilo čemu, 99% onih koji komentarišu nemaju pojma o klima uređajima, tako ako budeš gledo komentare loše ti se piše.
Normalno da jesu..
Ja vjerujem svaku riječ što je joe napisao
User avatar
Distortion
Posts: 2869
Joined: 08/09/2007 19:56

#5871 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Distortion »

Ma dobro, postujem svaciji izbor. Zapela mi za oko ova prijetnja moderatoru pa je ovaj odobrio komentar. :)

Isti inverter imaju roditelji od prijatelja pa cu provjerit s njima kako se ponasa u zimskim uslovima (iskljucili su gradsko grijanje).
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5872 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Fasovo Triper wrote:Pozdrav, jel imaju neki nastavci na nosače klima, pošto ću radit fasadu sa izolacijom 8 cenata, nosači će biti ugrađeni u fasadu pa me interesuje na koji način postavit klime nakon toga?
imaju duzi nosaci. te povadis i stavis duze.
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#5873 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

hocete da vam otvoreno kazem, hocete da vam otvoreno kazem..jebali vas vise ti vasi inverteri.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5874 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Maraschino »

Fasovo Triper wrote: Ne pada mi na pamet da vadim nosače, imali kakva druga opcija?
Novi nosaci 10KM.
Ne razumijem kako ces bakarne cijevi navuci 8 cm.? Laik sam u tome pa pitam.
User avatar
P.Starck
Posts: 1162
Joined: 14/07/2010 22:46

#5875 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by P.Starck »

.
Post Reply