Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
User avatar
lotPi
Posts: 510
Joined: 19/09/2005 13:59

#51 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by lotPi »

sinuhe wrote:Nisam. Ti bi nam znao vise reci. Organizacija, ljudstvo i naoruzanje. I bez preuvelicavanja, molicu lijepo.
Nisam bio u organizaciji niti sam kasnije ucestvovao u borbi pa nemogu puno reci.
Bio sam "obicni" stanovnik Prijedora.
Mogu navesti informacije koje sam sam stekao ili sto sam vidio. Najvise o Kozarcu.
Sa Brdom nisam imao veze
Organizacija veoma slaba, mislim da su Srbi u svakom trenutku znali sve.
Oruzja (pjesadijskog je bilo prilicno puno), za municiju ne znam.
Bilo je sigurno nekoliko stotina automatskih pusaka. Lovakih pusaka je bilo makar jos toliko.
Ali organizazija kao sto rekoh nikakva.
Teskog oruzja nista, osim par "Saraca - garonja".
U biti su ljudi bili spreni za borbu (na rijecima) ali kao i svi mi nisu imali pojma sta je to u stvari.
Poslije prve granate sve se raspalo.

Na strazi smo imali u prosjeku 2 kalasnjikova, par lovakih pusaka i par pistolja, na 10-ak ljudi.
Ali bez obzira na sve mislim da smo kao prvo otpisani jos 90-e od vlasti u SA., zatim je Prijedor u biti bio okupiran jos 91.e jer je bio baza za rat u Hrvatskoj.
Na dan napada na Kozarac Srbi su imali 6.000 ljudi pod oruzjem spremnih za borbu (podatak sa srpske strane).
Nasuprot "seljaka sa puskama" bez organizacije, logistike, komunikacije ili bilo cega potrebnog za borbu je stajala masinerija koja je mljela sve pred sobom i imala godinu dana ratnog iskustva u Hrvatskoj.

Svaka cast ljudima sa Brda koji su imali muda do koljena kada su pokusali oslobodit Prijedor.
Ali je to po mom misljenju vec bilo prekasno, jer su Srbi vec kontrolisali sve u PD-u i okolini do Bihaca.
A to je 100km do prve slobodne teritorije ili 100 km do Jajca, pa se kontajte kakvog izgleda je imala borba u PD-u.
User avatar
argyle
Posts: 1891
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#52 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by argyle »















User avatar
argyle
Posts: 1891
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#53 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by argyle »

Image

kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#54 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

Da se nadovezem na ovu sliku sa komentarom od @zlata jer ovakvi ljudi koje je ona opisala su bas doslovno stajali u istim ovakvim redovima, u istim ovakvim logorima , dobivali iste onakve batine i muceni na isti nacin...i ne samo da se misljenje koje ona opisuje nije promjenilo vec ni ono najgore : ponasanje. Ko imalo zna taj kraj zna o cemu pricam i necu da iznosim detalje bas da se dusmani ne bi sladili da vide kakvi smo ustvari ali nadam se da takvi citaju i znam da citaju. Sjetite se gnjide ove slike i sjetite se sta ste radili poslije.


Sarajmen wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us
zlata wrote:Ama dzaba vam raspravljat o onom "sto je moglo biti".

Najutjecajnijim i najskolovanijm i najpametnijim ljudima tog kraja,
su vec generacijama ispirali mozgove o "Bratstvu i Jedinstvu", tj,
Da su jedan-te-isti narod, haman Srbi.
U skoli smo cak smo i svoj jezik zvali "sprski",
iako se je formalno nazivao srpsko-hrvatski.
Najpametniji i najskolovaniji muslimanski sinovi Krajine su cesto zenili Srpkinje.

U skoli smo samo ucili o Kraljevica Marku i srpskim povjesnim bajkama.
Cak nam je i rijecnik nasilno izmjenjen kroz ondasnje skolstvo.
Vjernika je bilo jedino po selima i mahalama.
Ostali u Njemackoj, Austriji, Sloveniji.

Sve ono sto je nekako razlikovalo Srbe od Bosnjaka je postepeno i vremenom, nestajalo.
Samo su bile ostale dzamije i stari hodze, didovi i nane, da nas nekako podsjete da nekad nismo bas bili, ISTI.

Cetnici (infilitrirani u komunisticki rezim) su vec bili "dobili" psiholocki i (ideoloski rat) protiv tog naroda,
i pripremili ga za lakse unistavanje.

Ne mozes ti covjeka natjerat da krene u rat, da se organizira, ako on prosto NE VJERUJE
da ima komsiju neprijatelja, koji mu je spreman i SIIIIME ZATRAT.

To je bio slucaj sa krajiskim Bosnjacima izmedju 1991-1992. Elita im je lebdila u titovickim oblacima, fantazijama o Bratstvu i Jedinstvu,
dok su Cetalji u isto vrijeme spremali spiskove kako ce te iste buduce vodje ikakvog otopra, zauvijek eliminirat, i njihove "ostatke" zauvijek prognat.

Koliko sam puta govorila rodjacima i rodicama da se spremaju, da krenu, da odlaze, jer im Srbi spremaju klanje (ne, nisam nikakav prorok, nego je i budali bilo jasno da se kroji Velika Srbija), al' dzaba, i uzaulud.
Bili su svi zaredom PARALIZIRANI, i fizicki i psihicki, a takodjer i dezinformirani.

Dok su Cetnici klali u okolnim carsijama, tetkin sin mi se u telefonskom razgovoru falio kako su se on i komsije Srbi i Muslimani, organizirali i da drze strazu. Protiv koga?

Kraj takve politicki deziorijentirane i psiholoski nespremne elite, kraj toliko dezinformiranog i paraliranog naroda, i onoliko naoruzanih cetnickih krvopija, cudi me da je iko ost'o ziv.

Krajiski Bosnjaci su vec 2 generacije bili intenzivno ukljuceni u proces asimilacije u nekakve Srbo-Jugoslovene.
Asimilacija, samo po sebi, nije nikakav kriminal AKO si ti kroz taj proces i nakon tog procesa, jednak svom komsiji, imas ista prava, itd.

Medjutim, kad se stiglo na poluvrijeme tog procesa, Srbi su odlucili da ne zele Jugoslaviju, nego hoce Veliku Srbiju. Imali su sve moguce vrste vojnog i politickog naoruzanja, da bi sebi olaksali eliminiranje onih koji nisu zelili zivit u Velikoj Srbiji.

Dokazalo se da su Srbi imali NEKOLIKO elita. A Bosnjaci samo dvije. Srbi su jednu vec uspjeli psihloski i politicki neutrilizirat, pa konacno fizicki i moralno unistiti. A druga, je sa Alijom na celu,
totalno nespremna za izazove onog doba, od'jednom izletila na scenu, da spasi ono sto se MORE.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#55 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by svjezi_ustipak »

kv99 wrote:
Ako je Abdic laka meta navedi onda ovo sto sam te ranije pitao : ko je prije agresije imao takav polozaj u Sarajevu i Cazinskoj Krajini da je mogao doci u poziciju da se odabere kao glavni organizator otpora, ustvari koordinator otpora ?
Mirza Mujadžić, predsjednik SDA koji se ispalio iz Prijedora kad je zagustilo. Na sastanku vojnog krila SDA 1991 informisao kako je prijedorska opstina super spremna za odbranu, naveo cak i nekakve minobacacke i protiavionske baterije. Kad je Prijedor okupiran doktor se nekako nasao u Travniku gdje je ukazom rahmetli Alije Izetbegovica postavljen na celo Civilnog okruga Banja Luke koji je brojao 16 opstina.

Poslije ce doci u Sarajevo, bavio se plasticnom hirurgijom, onda lagano nestao.

Abdic se uopce nije pitao za vojna pitanja u SDA. Totalno drugi ljudi su se bavili time.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#56 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

svjezi_ustipak wrote:
kv99 wrote:
Ako je Abdic laka meta navedi onda ovo sto sam te ranije pitao : ko je prije agresije imao takav polozaj u Sarajevu i Cazinskoj Krajini da je mogao doci u poziciju da se odabere kao glavni organizator otpora, ustvari koordinator otpora ?
Mirza Mujadžić, predsjednik SDA koji se ispalio iz Prijedora kad je zagustilo. Na sastanku vojnog krila SDA 1991 informisao kako je prijedorska opstina super spremna za odbranu, naveo cak i nekakve minobacacke i protiavionske baterije. Kad je Prijedor okupiran doktor se nekako nasao u Travniku gdje je ukazom rahmetli Alije Izetbegovica postavljen na celo Civilnog okruga Banja Luke koji je brojao 16 opstina.

Poslije ce doci u Sarajevo, bavio se plasticnom hirurgijom, onda lagano nestao.

Abdic se uopce nije pitao za vojna pitanja u SDA. Totalno drugi ljudi su se bavili time.
Pa odkad je Prijedor u Cazinskoj Krajini i po cemu je Mujadzic imao funkciju u Sarajevu na republickom nivou ?

On jeste bio alfa i omega u Prijedoru ali nije to bio na sirem podrucju prije agresije, pogotovo ne Bihaca i tog kraja. I naveo sam za Abdica da je po informacijama on trebao da bude koordinator , kome su ljudi trebali da se obrate , nesto slicno kao sto su i cetnici imali u svojim organizacijama prije agresije, koordinatori koji su bili veza politike i vojnog dijela i da je on navodno trebao to sve da uveze i osigura pomoc iz tog pravca. Koliko je u tome istina rekao sam da ne znam vec samo prenosim sta su meni ljudi koji su imali uvid u tu situaciju prije agresije rekli.

I nije ovo nikakvo svaljivanje krivice na Abdica, zna se ko je on i sta je radio i bez ovoga , i nije ni pokusaj da se sapere odgovornost ljudi iz tog kraja. Svasta se o tome moze ispricati ali jbg forum ima svojih dobrih i losih strana.

P.S Cuo sam jednom kako cetnici pricaju izmedju se u vezi desavanja na "balijskoj strani " i kako je najpamentije da se predje u ofanzivu sa pricom o zlocinima i da se nadje neko , ne ko zna o zlocinima vec ko zna sta se stvarno dogodilo jer kazu : " kada znas imena i mjesta mozes lako upakovati pricu kako tebi odgovara ". Shvatas ?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#57 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by svjezi_ustipak »

kv99 wrote:
svjezi_ustipak wrote:
kv99 wrote:
Ako je Abdic laka meta navedi onda ovo sto sam te ranije pitao : ko je prije agresije imao takav polozaj u Sarajevu i Cazinskoj Krajini da je mogao doci u poziciju da se odabere kao glavni organizator otpora, ustvari koordinator otpora ?
Mirza Mujadžić, predsjednik SDA koji se ispalio iz Prijedora kad je zagustilo. Na sastanku vojnog krila SDA 1991 informisao kako je prijedorska opstina super spremna za odbranu, naveo cak i nekakve minobacacke i protiavionske baterije. Kad je Prijedor okupiran doktor se nekako nasao u Travniku gdje je ukazom rahmetli Alije Izetbegovica postavljen na celo Civilnog okruga Banja Luke koji je brojao 16 opstina.

Poslije ce doci u Sarajevo, bavio se plasticnom hirurgijom, onda lagano nestao.

Abdic se uopce nije pitao za vojna pitanja u SDA. Totalno drugi ljudi su se bavili time.
Pa odkad je Prijedor u Cazinskoj Krajini i po cemu je Mujadzic imao funkciju u Sarajevu na republickom nivou ?

On jeste bio alfa i omega u Prijedoru ali nije to bio na sirem podrucju prije agresije, pogotovo ne Bihaca i tog kraja. I naveo sam za Abdica da je po informacijama on trebao da bude koordinator , kome su ljudi trebali da se obrate , nesto slicno kao sto su i cetnici imali u svojim organizacijama prije agresije, koordinatori koji su bili veza politike i vojnog dijela i da je on navodno trebao to sve da uveze i osigura pomoc iz tog pravca. Koliko je u tome istina rekao sam da ne znam vec samo prenosim sta su meni ljudi koji su imali uvid u tu situaciju prije agresije rekli.

I nije ovo nikakvo svaljivanje krivice na Abdica, zna se ko je on i sta je radio i bez ovoga , i nije ni pokusaj da se sapere odgovornost ljudi iz tog kraja. Svasta se o tome moze ispricati ali jbg forum ima svojih dobrih i losih strana.

P.S Cuo sam jednom kako cetnici pricaju izmedju se u vezi desavanja na "balijskoj strani " i kako je najpamentije da se predje u ofanzivu sa pricom o zlocinima i da se nadje neko , ne ko zna o zlocinima vec ko zna sta se stvarno dogodilo jer kazu : " kada znas imena i mjesta mozes lako upakovati pricu kako tebi odgovara ". Shvatas ?
procitao sam samo krajina, ne i Cazinska...do mene je.
inace je mujadzic jedan od glavnih koji se okrivljuju za stradanja i neorganizovanost prijedorskih Bosnjaka i Hrvata. nakon sto je potpisao kapituklaciju i Srbima predao vlast u opstini 30 aprila nije se poslije proslavio. eno vidim sad po Americi organizuje Bosnjake u Preporod. kukala im majka :)

njemu bi se mnogi otamo htjeli krvi napiti, nije se jos zaboravilo njegovo maslo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#59 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us

13 avgust 1992 , logor Trnopolje
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#60 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Woody »

Može li neko od Prijedorčana da opiše događaje u Jakupovićima od 24. maja 92?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#61 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us

Logor Omarska 1992
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#62 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us

Hambarine 1992
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#63 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us

Manjača 1993
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#64 Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by BornInHell »

Woody wrote:Može li neko od Prijedorčana da opiše događaje u Jakupovićima od 24. maja 92?
To ti je bio pocetak napada na Kozarac sa zapadne strane, valjda je iso neki srpski krajiski korpus iz Banja Luke. Brorbe nisu trajale ni jedan dan, jer branitelji nisu imali tezeg nauruzanja...uspijeli su da uniste ja mislim jedan tenk ali poslije toga pola zolji sto su imali nisu uposte mogle da funkcionisu, zajebali nas komsije kad smo od njih kupovali, tako da je odbrana brzo pala..vecina se je odlucila na bijeg u Kozaru gdije su ih cete polako nalazili, ubijali ili vodili u jedan od logora!




Klix SUX SaX for Life!!!
Last edited by BornInHell on 05/06/2012 18:51, edited 1 time in total.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#65 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by bach »





Imao sam priliku gledati film sa osobama koje su iz okoline Prijedora ( ljudi su bili blijedi kao krpe gledajući film) koju su mi rekli da ono što se desilo oko Prijedora u maju 1992. u potpunosti odgovara prvih 15. minuta filam. Kao prepisano. Upad tenkova, strijeljanje ljudi na kućnom pragu, traženje "terorista", tjeranje u logor itd.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#66 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Woody »

Hvala @BornInHell :thumbup:

Ako ti se da, mozes li mi reci gdje je isao taj srpski krajiski korpus? Jesu li krenuli na Kozarac, ili su recimo posli za Hrvatsku? Koliki su bili gubici? Kod kojih komsija su kupovane te zolje?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#67 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

Woody wrote:Hvala @BornInHell :thumbup:

Ako ti se da, mozes li mi reci gdje je isao taj srpski krajiski korpus? Jesu li krenuli na Kozarac, ili su recimo posli za Hrvatsku? Koliki su bili gubici? Kod kojih komsija su kupovane te zolje?
Vidim da si pitao @born in hell ali on moze da dopuni.

Ma kakva Hrvatska , to je odavno mirovalo. To je islo prema Kozarcu jer im je bilo stalo da imaju prohodan taj put prema Prijedoru i dalje. Kupovalo se od srba koji su prodavali prije agresije po paprenim cijenama a sada se moze reci da je ustvari to prodavala njihova DB. Neispravne zolje, trombloni punjeni pijeskom ili neispravnim upaljacima, puske modifikovane tako da se unesposobe poslije 50-100 ak ispaljenih metaka ( u slucaju da se isprobaju kada se kupuju ispale par rafala da se vidi da rade ali su udarne igle isjecene na takav nacin da im je drasticno smanjeno vrijeme koristenja) itd.
Blizina BL i teren je imalo velikog uticaja na desavanja na tom podrucju. I da nisu imali nista u Prijedoru i okolini opet je tada samo u BL bilo vise tenkova nego sto je HV i ARBIH imale zajedno na kraju rata pa skontaj kolika je to bila sila. A od BL do Prijedora put ide kroz kraj gdje nema brda veceg od tikve, sve ravno ko tepsija , san za OMS. Tek gore sjevernije od puta imas brda koja gledaju na put ali za to trebas artiljeriju a to je vec misaona imenica.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#68 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Woody »

Hvala @kv99 na posrednom odgovoru.

Jesi li ti iz tog kraja? Nisam ni slutio da je narod iz tog kraja toliko naivan, pa kupise takav bofl MTS. Jah, vjerovali su im (nesto mi na um padose americki indijanci). Sigurno su i nasi logisticari, ovdje u SA, kupovali od istih... neispravni trombloni, to je to!!!
User avatar
lotPi
Posts: 510
Joined: 19/09/2005 13:59

#69 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by lotPi »

@Woody

A otkud ti znas od koga kupujes kada ti Bosnjak donese, kontas u redu je, a on iz trece ruke dobio od Srbina.
Mada mislim da je ovo ipak malo preuvelicano sa podvaljenim oruzjem.
I ja sam cuo za pricu o skolskim zoljama ali nisam cuo da je neko imao obuku za upravljanje mada je u principu jednostavno.
Vise vjerujem u pricu o strahu, raspadu sistema, nepostojanju nikakve organizacije nego o pokvarenom oruzju.
Sjecam se skupljanja pomoci za ratnu bolnicu (2-3 sedmice prije blokade) a ni danas ne znam gdje bi bila :(
Ili mi kopamo skloniste bas ono pr propisu sa deblima od 50cm promjera, pokriveno zemljom i sl.
Dodjem kuci u PD i cujem pricu o tom kopanju sklonista.
Jednostavno su Srbi znali sve o nama.
Miso Radulovic prodje biciklom cijelo podrucje Kozaraca i prodje pored sve i jednog bunkera sa vrecama sa pijeskom i zapise ko je i kada na strazi.
Prve 3 granate razvalise punkt u Crnicima/ pored Doma Kulture k'o da su kamenom gadjali.
Bas smo svi momacki bili naivni i jos momackije zavaljenji. Ostrvo u "srpskom" moru, mislim da se moralo puno opreznije i pametnije planirati .
Ali lako je biti general poslije bitke.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#70 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

lotPi wrote:@Woody

A otkud ti znas od koga kupujes kada ti Bosnjak donese, kontas u redu je, a on iz trece ruke dobio od Srbina.
Mada mislim da je ovo ipak malo preuvelicano sa podvaljenim oruzjem.
I ja sam cuo za pricu o skolskim zoljama ali nisam cuo da je neko imao obuku za upravljanje mada je u principu jednostavno.
Vise vjerujem u pricu o strahu, raspadu sistema, nepostojanju nikakve organizacije nego o pokvarenom oruzju.
Sjecam se skupljanja pomoci za ratnu bolnicu (2-3 sedmice prije blokade) a ni danas ne znam gdje bi bila :(
Ili mi kopamo skloniste bas ono pr propisu sa deblima od 50cm promjera, pokriveno zemljom i sl.
Dodjem kuci u PD i cujem pricu o tom kopanju sklonista.
Jednostavno su Srbi znali sve o nama.
Miso Radulovic prodje biciklom cijelo podrucje Kozaraca i prodje pored sve i jednog bunkera sa vrecama sa pijeskom i zapise ko je i kada na strazi.
Prve 3 granate razvalise punkt u Crnicima/ pored Doma Kulture k'o da su kamenom gadjali.
Bas smo svi momacki bili naivni i jos momackije zavaljenji. Ostrvo u "srpskom" moru, mislim da se moralo puno opreznije i pametnije planirati .
Ali lako je biti general poslije bitke.
Ovo za oruzje su informacije od njih, i ne jedan izvor vec vise , jedan je jer se sa time hvale sada poslije rata i drugi je ....sve u svemu od njih je informacija.
I nisam mislio samo na Kozarac, na osnovu ovih informacija to je bio sistem koji su koristili na sirem podrucju a izgleda da je isto tako i dio oruzja koje je vraceno TO-u bilo isto tako onesposobljeno. Dosta ljudi koji su kupili takvo oruzje nije nikada ni stiglo da ih koristi, imali su podatke u broj oruzja i kome je sta prodato i poslije isli redom i kupili te ljude.
A za Hambarine i Prijedor uopste nisu samo Srbi dojavljivali. Naveo sam ranije da neki ljudi ni poslije logora nisu prestali ni razmisljanjem i ponasanjem biti doslovno cetnici. Ni logor ih nije opametio a ko zna to podrucje zna o cemu pricam.
I vezano za manipulisano oruzje, ko je mogao tada da to shvati ? Znas sigurno da su ljudi ginuli jer nisu znali da pravilno ispale tromblon pa stave bojev metak i ko je tada znao da ga rastavi i provjeri ? Ili npr zolju , ko je tada znao princip kako funkcionise zolja i kako se moze onesposobiti ? Ili gdje i kako su onesposobljene puske pa da primjeti rez od par mm na mehanizmu za opaljenje ?
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#71 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Haj_Halve »

Zeznulo nas je to sto smo bili jako blizu BL.I da su momci uspjeli zauzeti grad 31. 05.1992, sta dalje? Okruzeni vec dobro istreniranim cetaljima (5. Kozarska klala po zapadnoj Slavoniji prije frke kod nas), miroljubljivim selima poput Omarske, Tomasice, Lamovite, da ne pricam o zabitima poput Jutrogoste, Crne Doline, Banja Lukom,ne bi nam se dobro pisalo ni u kojem slucaju. I da nije bilo napada na Prijedor 31.05.1992 ni bi nesto izmislili, pa otkud oni silni Srbijanci sa onim naglascima koji nam u stan upadose tog dana?

Isto tako, prica se o nedostatku pomoci Prijedoru. Slazem se ali moramo ispitati i ulogu SDA i Mirze Mujadzica (mislim da se tako zove) koji je na sasvim misteriozan nacin 'ispario' iz grada i od tada mu se gubi svaki trag (o njemu Prijedorcani sasvim malo pricaju a ocigledno ima nesto). Ko god je uzeo oruzje od SDA nije prezivjeo - to je cinjenica.

Mozda je napad bio naivan ali psihoza je bila takva da je to bilo neizbjezno. Svaka cast Slavki, Hadziji i ostalima koji pobise i tih 20-plus cetalja a svaka cast Gradaccu koji ih je pobio na stotine jer je Prijedor do mog izlaska '93 godine bio pun smrtovnica, sve sa Gradacca.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#72 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

Haj_Halve wrote:Zeznulo nas je to sto smo bili jako blizu BL.I da su momci uspjeli zauzeti grad 31. 05.1992, sta dalje? Okruzeni vec dobro istreniranim cetaljima (5. Kozarska klala po zapadnoj Slavoniji prije frke kod nas), miroljubljivim selima poput Omarske, Tomasice, Lamovite, da ne pricam o zabitima poput Jutrogoste, Crne Doline, Banja Lukom,ne bi nam se dobro pisalo ni u kojem slucaju. I da nije bilo napada na Prijedor 31.05.1992 ni bi nesto izmislili, pa otkud oni silni Srbijanci sa onim naglascima koji nam u stan upadose tog dana?

Isto tako, prica se o nedostatku pomoci Prijedoru. Slazem se ali moramo ispitati i ulogu SDA i Mirze Mujadzica (mislim da se tako zove) koji je na sasvim misteriozan nacin 'ispario' iz grada i od tada mu se gubi svaki trag (o njemu Prijedorcani sasvim malo pricaju a ocigledno ima nesto). Ko god je uzeo oruzje od SDA nije prezivjeo - to je cinjenica.

Mozda je napad bio naivan ali psihoza je bila takva da je to bilo neizbjezno. Svaka cast Slavki, Hadziji i ostalima koji pobise i tih 20-plus cetalja a svaka cast Gradaccu koji ih je pobio na stotine jer je Prijedor do mog izlaska '93 godine bio pun smrtovnica, sve sa Gradacca.
Potpuno si u pravu a pogotovo mi je drago da si spomenuo Hadziju :thumbup:
Jednom sam na nekom cetnickom forumu procitao : Bio im je jedan od vodza jedan pravi fundamentalista, cak je imao nadimak Hadzija , to su oni koji se non-stop mole pa mozete zamisliti kakav je on bio " :lol:
Haj_Halve
Posts: 240
Joined: 13/03/2012 18:21

#73 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by Haj_Halve »

Jeste, sirio dzihad na sve strane sa svog Harleyja ili sta je vec ono vozio, bolje reci jahao.

Mogu zamisliti panike kad su upali u Dom Rezervnih Oficira nakon sto su presli Sanu...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#74 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by kv99 »

Haj_Halve wrote:Jeste, sirio dzihad na sve strane sa svog Harleyja ili sta je vec ono vozio, bolje reci jahao.

Mogu zamisliti panike kad su upali u Dom Rezervnih Oficira nakon sto su presli Sanu...
Jest , Harlija je vozio kada vecina nije ni znala sta je to.

A neka se gamadi smrzlo gov*o u guzici barem zehru , mislili su da nikada nece to osjetiti. A poslije su to jos duze i vise osjetili na Gradaccu a i na drugim mjestima.
Kontam da li je bilo ispravno ili ne taj napad sto je uopste izveden ali kako su poceli u Hambarinama i na Brdu isto bi nastavili i u Prijedoru pa i bez napada bi bili i logori i sve ono sto su radili. Ovako imaju izgovor ali i bez tog napada bi izmislili nesto drugo. Kao i kada su napali na Hambarine, poslali one budale samo da isprovociraju da bi imali izgovor i za to. Sa napadom su barem malo osjetili kako je kada radi guza ko meduza a radila im je.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#75 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo ni

Post by The 51st State »

Da li je se ijedna "formacija" izvukla na slobodan teritorij, po uzoru na proboj iz Vecica?
Post Reply