Potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#51 Re: Potrosnja

Post by vnm »

Don Zivconi wrote:sto se tice dijelova kod dizel motora jos ako pricamo o obicnom dizel motoru stvarno se nema sta pokvariti cak i ako je motor dobar ni grijaci ti ne trebaju :mrgreen: dok kod benzinaca opet obicnih samo kad krenemo od svjecica preko kablova do razvodne kape sa fingerom kad nesto ode mozes se vozati al u panjevima ili nece da upali ili stuca ko lud. Filteri i ostali potrosni dijelovi su jednakih cijena, pumpe goriva kod dizela su daleo izdrzljivije dok kod benzinaca se kvare kao lude u kombinaciji sa vodom i talogom, poznato je da obicni dizel fino podnosi loz ulje sto se za banzinca nebi reko ako ima koja kap kisele vode u benzinu ili nesto trece :mrgreen: . Zaklinjao sam se u benzince godinama al kad sam kupio prvoga dizela vidio sam koliko sam u krivu bio :lol:. da nebude zablude i sad imam jednoga benzinca kuci ali je ipak toyota u pitanju :mrgreen: a svi znao kakvi su to motori
ova tvoja prica vazi za auta 20 godina starosti.
ovo nije provokacija nego cisto da ti neko ne bi povjerovao pa nasuo loziku u noviji motor sa direktnim ubrizgavanjem, trazio razvodnu i finger na modernom benzincu, mislio da je moderna pumpa visokog pritiska izdrzljiva na loziku (da ne pricamo o razlici cijene moderne PVP i pumpe na benzincu), vodu i slicne tvari koje nisu dizel sa ~10ppm sumpora i odgovarajucom cetanskom vrijednoscu...
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#52 Re: Potrosnja

Post by technoGeek »

Znam ljudi koji u Passate 1.9 TDI stare 5-6 godina voze na lozu bez problema... common rail je druga stvar, i to svakako ne treba isprobavati i sipati lozu :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9388
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#53 Re: Potrosnja

Post by _Reds_ »

Golf 5 2.0 TDI 2007 kombinovana oko 7- 7,5 litara. Kad me uhvati kakv zeleni val ide to i na 5-6.

Vangradska se mozes spustiti ispod 5 bez ikakvih problema. Sad naravno ovo zavisi o noge na gase, ja sam tu nekako prosjecan.

Nego jel meni to samo nekako vizuelno, ili me vara onaj board racunar.

Tipa pise ti meni da mogu preci jos 150 km, i ja ti predjem recimo 17 km, ono meni baci da mogu preci jos 120 km. Govorim o ravnom terenu, posto kod golfa uz brdo i niz brdo ovo varira.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#54 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

_Reds_ wrote:Golf 5 2.0 TDI 2007 kombinovana oko 7- 7,5 litara. Kad me uhvati kakv zeleni val ide to i na 5-6.

Vangradska se mozes spustiti ispod 5 bez ikakvih problema. Sad naravno ovo zavisi o noge na gase, ja sam tu nekako prosjecan.

Nego jel meni to samo nekako vizuelno, ili me vara onaj board racunar.

Tipa pise ti meni da mogu preci jos 150 km, i ja ti predjem recimo 17 km, ono meni baci da mogu preci jos 120 km. Govorim o ravnom terenu, posto kod golfa uz brdo i niz brdo ovo varira.
BC povremeno, a ne konstantno preracunava domet.
Josko Domorocki
Posts: 214
Joined: 07/07/2008 22:57

#55 Re: Potrosnja

Post by Josko Domorocki »

_Reds_ wrote:Golf 5 2.0 TDI 2007 kombinovana oko 7- 7,5 litara. Kad me uhvati kakv zeleni val ide to i na 5-6.

Vangradska se mozes spustiti ispod 5 bez ikakvih problema. Sad naravno ovo zavisi o noge na gase, ja sam tu nekako prosjecan.

Nego jel meni to samo nekako vizuelno, ili me vara onaj board racunar.

Tipa pise ti meni da mogu preci jos 150 km, i ja ti predjem recimo 17 km, ono meni baci da mogu preci jos 120 km. Govorim o ravnom terenu, posto kod golfa uz brdo i niz brdo ovo varira.
Vozis 5-om po gradu kad ? Koliko pokazuje ?
Relacija Sarajevo - Gorazde 120km ( i nesto po gradu ) prosjek 4l/100 :shock: :D
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#56 Re: Potrosnja

Post by Don Zivconi »

vnm wrote:
Don Zivconi wrote:sto se tice dijelova kod dizel motora jos ako pricamo o obicnom dizel motoru stvarno se nema sta pokvariti cak i ako je motor dobar ni grijaci ti ne trebaju :mrgreen: dok kod benzinaca opet obicnih samo kad krenemo od svjecica preko kablova do razvodne kape sa fingerom kad nesto ode mozes se vozati al u panjevima ili nece da upali ili stuca ko lud. Filteri i ostali potrosni dijelovi su jednakih cijena, pumpe goriva kod dizela su daleo izdrzljivije dok kod benzinaca se kvare kao lude u kombinaciji sa vodom i talogom, poznato je da obicni dizel fino podnosi loz ulje sto se za banzinca nebi reko ako ima koja kap kisele vode u benzinu ili nesto trece :mrgreen: . Zaklinjao sam se u benzince godinama al kad sam kupio prvoga dizela vidio sam koliko sam u krivu bio :lol:. da nebude zablude i sad imam jednoga benzinca kuci ali je ipak toyota u pitanju :mrgreen: a svi znao kakvi su to motori
ova tvoja prica vazi za auta 20 godina starosti.
ovo nije provokacija nego cisto da ti neko ne bi povjerovao pa nasuo loziku u noviji motor sa direktnim ubrizgavanjem, trazio razvodnu i finger na modernom benzincu, mislio da je moderna pumpa visokog pritiska izdrzljiva na loziku (da ne pricamo o razlici cijene moderne PVP i pumpe na benzincu), vodu i slicne tvari koje nisu dizel sa ~10ppm sumpora i odgovarajucom cetanskom vrijednoscu...
Da si fino procitao shvatio bi da sam i govorio o obicnim dizel motorima koji i jesu starosti 20g a isto tako i o benzincima :mrgreen:. Naravno da si još pratio diskusiju od pocetka još bi ti jasnije bilo.
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#57 Re: Potrosnja

Post by vnm »

fino sam ja sve procitao i shvatio sam te perfektno, medjutim tebi i meni nesto kaze kad napises "obicni", ali neko manje potkovan te nece shvatiti pa ce se kasnije da se prospe negdje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9388
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#58 Re: Potrosnja

Post by _Reds_ »

Josko Domorocki wrote:
_Reds_ wrote:Golf 5 2.0 TDI 2007 kombinovana oko 7- 7,5 litara. Kad me uhvati kakv zeleni val ide to i na 5-6.

Vangradska se mozes spustiti ispod 5 bez ikakvih problema. Sad naravno ovo zavisi o noge na gase, ja sam tu nekako prosjecan.

Nego jel meni to samo nekako vizuelno, ili me vara onaj board racunar.

Tipa pise ti meni da mogu preci jos 150 km, i ja ti predjem recimo 17 km, ono meni baci da mogu preci jos 120 km. Govorim o ravnom terenu, posto kod golfa uz brdo i niz brdo ovo varira.
Vozis 5-om po gradu kad ? Koliko pokazuje ?
Relacija Sarajevo - Gorazde 120km ( i nesto po gradu ) prosjek 4l/100 :shock: :D
Vozim petom kad nafatam zeleni val, al to je tesko po danu !

4l ?? samo, mora da si pravo osjecajan na gasu ! jel 2.0 motoro ?? Evo ja sad isao relaciju Ilidza - Lukavica, i malo po lukavici, presao tacno 19km ! Kad sam sjeo u auto pokazivalo mi da mogu preci 150 km, doso kuci, da ugasim auto, pokazuje 110 km, nema logike.
User avatar
drndalo
Posts: 22983
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#59 Re: Potrosnja

Post by drndalo »

Kako nema logike? Putni kompjuter je prilicno linearno glupa stvar, on ti na osnovu trenutno vazece prosjecne potrosnje pokaze koliko jos mozes s tim gorivom stici, kada ti se prosjek nakon 2 semafora podigne za 0.5 litra, on proracuna za tu novu potrosnju...
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#60 Re: Potrosnja

Post by ja1977 »

chelo wrote: Megane 1.5dci, na otvorenoj: 3.8l, sarajevska gradska: 5.5 maximum
Meni auto po gradu vrati 3 litra u rezervoar, a na otvorenon 4.5 litre minimalno
User avatar
johntra
Posts: 11804
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#61 Re: Potrosnja

Post by johntra »

Meni auto nikako ne troši gorivo...gorivo mi troši auto... :D
User avatar
Qler
Posts: 23723
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#62 Re: Potrosnja

Post by Qler »

Megan dci stvarno malo trosi, ali to je oko 6.5l ...
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#63 Re: Potrosnja

Post by Kiberluskoni »

Dajte ljudi da se organizujemo... :-D
Dakle, prosječna GRADSKA potrošnja se mjeri u gradskim uslovima vožnje. Znači, ja krenuo nedjeljom na čaršiju u pola 1 poslije podne i u oba pravca ufatio zeleni val 5. brzinom NIJE GRADSKA vožnja (osim ako hoćeš i sebe i nas da slažeš). Istim stilom ćeš otići do Hadžića i nazad, pa je to ipak otvorena cesta. Još gore ako to radiš da bi namjerno zabilježio najnižu potrošnju i pohvalio se na forumu. Meni je sa Yarisom jedne noći od Skenderije do Č. Vile bc pokazivao 2.8l, pa ne valjam gluposti da toliko troši.
GRADSKA VOŽNJA JESTE, kada se svako jutro voziš na posao i pališ hladan motor, kada se isti dan vraćaš kući, kada u 100 kilometara imaš najmanje 10 paljenja i gašenja vozila, a sve ovo radiš u gradu. Eh onda kada tako nervozan ujutro što si morao rano ustati ili poslije posla jer te neko iznerviro u firmi, sjedneš za volan i provozaš se sa još hiljade sapatnika od semafora do semafora, onda govorimo o GRADSKOJ vožnji.
Kada razumiješ ovaj prvi preduslov, naspeš pun rezervoar na pumpi, resetuješ bc i ne diraš ga najmanje narednih 100 km. Što je duži interval, realnije je mjerenje. Onda se vozaš jedno 7 dana, pređeš nekih 100km pa svratiš na istu pumpu na kojoj si sipao gorivo. Ponovo naspeš gorivo i izračunaš koliko si potrošio GRADSKE vožnje. Uporediš sa bc da vidiš ko laže :). Ako si u međuvremenu otišao do Visokog, moraš ponovo, jer si time uljepšao prosjek :) .
Ovo je jedini realan način mjerenja potrošnje. Ko god ovako izmjeri, ja mu vjerujem. A sjesti za volan i na granici gašenja se provozati niz blagu padinu nekoliko kilometara gledajući da upamtiš najmanji broj na bc-u pa se poslije hvaliti je glupost.
Dakle, na gore navedeni način, više puta provjerena potrošnja na vozilima koja sam vozio, ili trenutno vozim je:
Yaris, 1.3, Gradska: 7,5-8,5l. Otvorena 4.8-5.2l, Autoput (130 km/h prosjek), 6,4l.
VW Jetta 1,9 TDI 77KW, Gradska 8-8.5l, otvorena 6-6.5l (automatska klima uvijek upaljena)
Auris 1.4 d4d, 4.5-5l otvorena. Za gradsku nisam siguran.
Cherokee 4.0 (sa nestandardnim gumama) Gradska 19-22l , otvorena 16l (plin) :-D
User avatar
Zvek
Posts: 1431
Joined: 16/10/2010 19:58

#64 Re: Potrosnja

Post by Zvek »

Brava 1.6 103 KS - gradska (kako je Kiberluskoni definisao) 10-10.5l, otvoreno (magistralni putevi) ispod 7l, auto-put (npr 120 km/h) 8l
User avatar
beco
Posts: 3491
Joined: 25/08/2004 14:22

#65 Re: Potrosnja

Post by beco »

Kiberluskoni wrote:Dajte ljudi da se organizujemo... :-D
Dakle, prosječna GRADSKA potrošnja se mjeri u gradskim uslovima vožnje. Znači, ja krenuo nedjeljom na čaršiju u pola 1 poslije podne i u oba pravca ufatio zeleni val 5. brzinom NIJE GRADSKA vožnja (osim ako hoćeš i sebe i nas da slažeš). Istim stilom ćeš otići do Hadžića i nazad, pa je to ipak otvorena cesta. Još gore ako to radiš da bi namjerno zabilježio najnižu potrošnju i pohvalio se na forumu. Meni je sa Yarisom jedne noći od Skenderije do Č. Vile bc pokazivao 2.8l, pa ne valjam gluposti da toliko troši.
GRADSKA VOŽNJA JESTE, kada se svako jutro voziš na posao i pališ hladan motor, kada se isti dan vraćaš kući, kada u 100 kilometara imaš najmanje 10 paljenja i gašenja vozila, a sve ovo radiš u gradu. Eh onda kada tako nervozan ujutro što si morao rano ustati ili poslije posla jer te neko iznerviro u firmi, sjedneš za volan i provozaš se sa još hiljade sapatnika od semafora do semafora, onda govorimo o GRADSKOJ vožnji.
Kada razumiješ ovaj prvi preduslov, naspeš pun rezervoar na pumpi, resetuješ bc i ne diraš ga najmanje narednih 100 km. Što je duži interval, realnije je mjerenje. Onda se vozaš jedno 7 dana, pređeš nekih 100km pa svratiš na istu pumpu na kojoj si sipao gorivo. Ponovo naspeš gorivo i izračunaš koliko si potrošio GRADSKE vožnje. Uporediš sa bc da vidiš ko laže :). Ako si u međuvremenu otišao do Visokog, moraš ponovo, jer si time uljepšao prosjek :) .
Ovo je jedini realan način mjerenja potrošnje. Ko god ovako izmjeri, ja mu vjerujem. A sjesti za volan i na granici gašenja se provozati niz blagu padinu nekoliko kilometara gledajući da upamtiš najmanji broj na bc-u pa se poslije hvaliti je glupost.
Dakle, na gore navedeni način, više puta provjerena potrošnja na vozilima koja sam vozio, ili trenutno vozim je:
Yaris, 1.3, Gradska: 7,5-8,5l. Otvorena 4.8-5.2l, Autoput (130 km/h prosjek), 6,4l.
VW Jetta 1,9 TDI 77KW, Gradska 8-8.5l, otvorena 6-6.5l (automatska klima uvijek upaljena)
Auris 1.4 d4d, 4.5-5l otvorena. Za gradsku nisam siguran.
Cherokee 4.0 (sa nestandardnim gumama) Gradska 19-22l , otvorena 16l (plin) :-D
Puno je momenata da bi definisalo gradsku voznju. Hajde stavljajte prosjecnu brzinu u gradu, meni je recimo 15-16 km/h. Drugo promjene visine sarajevska brda, ja svaki dan idem niz brdo i uzbrdo. Zato meni i trosi motor od 1.2 L 10.5-11l. Na otvorenom (magistralni put) koliko god da ga forsiram iznad 6.5l ne prelazi, a kad se bas pazi (sto mi je dosadno) 5.3-5.4 l.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#66 Re: Potrosnja

Post by Don Zivconi »

vnm wrote:fino sam ja sve procitao i shvatio sam te perfektno, medjutim tebi i meni nesto kaze kad napises "obicni", ali neko manje potkovan te nece shvatiti pa ce se kasnije da se prospe negdje.
Doduše :)
User avatar
Optimist
Posts: 13782
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#67 Re: Potrosnja

Post by Optimist »

Octavia Tour 1.9 TDI 66 KW, oko 8 litara u gradu, otvorena oko 5.
User avatar
Better Man
Posts: 16857
Joined: 01/10/2006 20:10

#68 Re: Potrosnja

Post by Better Man »

Evo da kažem svoje iskustvo! Svaki radni dan vozim na relaciji Visoko-Sarajevo Visoko. Ako malo brže vozim (110-130 km), tad pređem između 710-715 km bez rezerve i prosječna potrošnja mi bude 6,4-6,5 l. Ako vozim između 90 i 110 km, tad pređem bez rezerve oko 789 km i prosječna potrošnja mi bude oko 6,2 l. Zadnji put kad sam nasuo gorivo odlučio sam probati jedan drugi način vožnje. Naime 19 marta sam nasuo pun rezervoar goriva i namjerno sam vozio ispod 100 km na sat i prešao sam do sad bez rezerve oko 870 km i prosječna potrošnja mi je 5,3 l. Sutra ću na povratku kući sipati gorivo, što znači da ću preći oko 902 km bez rezerve. Iz navedenog se jasno vidi da nisku potrošnju možete imati samo ako vozite 5 brzinom i to ispod 100 km, odnosno max do 100 km, sve ostalo je šuplja i priča za malu djecu! Još da dodam da je riječ o benzincu 1,2 16v 75 ks.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#69 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

Postoji jos jedna stvar, a to je sam termin koji koriste i deklarisu sami proizvodjaci, a to "prosjecna gradska potrosnja" sto znaci da u okvirima gradske potrosnje voznja moze biti moze biti i visa i niza od deklarisane. Naravno da ce potrosnja biti puno veca od deklarisane prosjecne potrosnje u 8 ujutro kad vozis prema gradu u koloni stani-kreni i kad iz 4 x prolazis jedan semafor, odnosno puno niza kad od Pofalica do TAT-a uhvatis zeleni val bez guzve, ubacis u 5. a moze i 6. ko ima (jer je blaga nizbrdica) i prakticno vozis na 1500 o/min po otvorenoj cesti. Ali kad pocnemo da se gadjajamo ciframa da nikad po gradu nije presao vise od 1,5 - 2 -3 lit manje nego sto je proizvodjac deklarisao prosjek - e tada mi ne preostaje nista drugo nego da se nasmijem.

@Better Man

Ne navode proizvodjaci dzaba najekonomicniju voznju pri 90 km/h.
Last edited by goran16v on 02/04/2012 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
beco
Posts: 3491
Joined: 25/08/2004 14:22

#70 Re: Potrosnja

Post by beco »

Isto mu auto kao moje Clio 3. Meni trosi 10-11 L a njemu 5-6 L :-)
User avatar
Better Man
Posts: 16857
Joined: 01/10/2006 20:10

#71 Re: Potrosnja

Post by Better Man »

Da, isto nam je auto, ali kod tebe je uglavnom gradska voznja + voznja po brdskim djelovima grada, dok je kod mene uglavnom otvorena, tj. autoput, pa cak i od Vogosce do Sarajeva uspijevam veci dio puta voziti 5 brzinom.
tavustavus
Posts: 243
Joined: 08/04/2010 22:33

#72 Re: Potrosnja

Post by tavustavus »

hahah...kako se volim nasmijati ovima koji kazu da imaju potrosnju u uslovima gradske voznje kreni-stani..5l....inzinjeri tek prave takve motore a i to je upitno....to su oni koji dok imaju auto,to isto auto je trosilo 5 ali kad ga prodaju ''ma jarane uzimo mi 10l.''.... :run: :sax: :dance:
User avatar
mayab
Posts: 27427
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#73 Re: Potrosnja

Post by mayab »

Kiberluskoni wrote:Dajte ljudi da se organizujemo... :-D
Dakle, prosječna GRADSKA potrošnja se mjeri u gradskim uslovima vožnje. Znači, ja krenuo nedjeljom na čaršiju u pola 1 poslije podne i u oba pravca ufatio zeleni val 5. brzinom NIJE GRADSKA vožnja (osim ako hoćeš i sebe i nas da slažeš). Istim stilom ćeš otići do Hadžića i nazad, pa je to ipak otvorena cesta. Još gore ako to radiš da bi namjerno zabilježio najnižu potrošnju i pohvalio se na forumu. Meni je sa Yarisom jedne noći od Skenderije do Č. Vile bc pokazivao 2.8l, pa ne valjam gluposti da toliko troši.
GRADSKA VOŽNJA JESTE, kada se svako jutro voziš na posao i pališ hladan motor, kada se isti dan vraćaš kući, kada u 100 kilometara imaš najmanje 10 paljenja i gašenja vozila, a sve ovo radiš u gradu. Eh onda kada tako nervozan ujutro što si morao rano ustati ili poslije posla jer te neko iznerviro u firmi, sjedneš za volan i provozaš se sa još hiljade sapatnika od semafora do semafora, onda govorimo o GRADSKOJ vožnji.
Kada razumiješ ovaj prvi preduslov, naspeš pun rezervoar na pumpi, resetuješ bc i ne diraš ga najmanje narednih 100 km. Što je duži interval, realnije je mjerenje. Onda se vozaš jedno 7 dana, pređeš nekih 100km pa svratiš na istu pumpu na kojoj si sipao gorivo. Ponovo naspeš gorivo i izračunaš koliko si potrošio GRADSKE vožnje. Uporediš sa bc da vidiš ko laže :). Ako si u međuvremenu otišao do Visokog, moraš ponovo, jer si time uljepšao prosjek :) .
Ovo je jedini realan način mjerenja potrošnje. Ko god ovako izmjeri, ja mu vjerujem. A sjesti za volan i na granici gašenja se provozati niz blagu padinu nekoliko kilometara gledajući da upamtiš najmanji broj na bc-u pa se poslije hvaliti je glupost.
Dakle, na gore navedeni način, više puta provjerena potrošnja na vozilima koja sam vozio, ili trenutno vozim je:
Yaris, 1.3, Gradska: 7,5-8,5l. Otvorena 4.8-5.2l, Autoput (130 km/h prosjek), 6,4l.
VW Jetta 1,9 TDI 77KW, Gradska 8-8.5l, otvorena 6-6.5l (automatska klima uvijek upaljena)
Auris 1.4 d4d, 4.5-5l otvorena. Za gradsku nisam siguran.
Cherokee 4.0 (sa nestandardnim gumama) Gradska 19-22l , otvorena 16l (plin) :-D
Potpisujem, i mogu da potvrdim te cifre iz svojih iskustava
User avatar
_Reds_
Posts: 9388
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#74 Re: Potrosnja

Post by _Reds_ »

goran16v wrote:Postoji jos jedna stvar, a to je sam termin koji koriste i deklarisu sami proizvodjaci, a to "prosjecna gradska potrosnja" sto znaci da u okvirima gradske potrosnje voznja moze biti moze biti i visa i niza od deklarisane. Naravno da ce potrosnja biti puno veca od deklarisane prosjecne potrosnje u 8 ujutro kad vozis prema gradu u koloni stani-kreni i kad iz 4 x prolazis jedan semafor, odnosno puno niza kad od Pofalica do TAT-a uhvatis zeleni val bez guzve, ubacis u 5. a moze i 6. ko ima (jer je blaga nizbrdica) i prakticno vozis na 1500 o/min po otvorenoj cesti. Ali kad pocnemo da se gadjajamo ciframa da nikad po gradu nije presao vise od 1,5 - 2 -3 lit manje nego sto je proizvodjac deklarisao prosjek - e tada mi ne preostaje nista drugo nego da se nasmijem.

@Better Man

Ne navode proizvodjaci dzaba najekonomicniju voznju pri 90 km/h.
O kojem ti autu govoris, da i ja sam cuo da je pri 1500 o/minuti najmanja potrosnja. I kazes da se moze vozisi sestom, hm... na 1500 obrataja, 6 ce ici pri brzini u gradu 100 km/h, dakle ne ide. Moze se voziti 6tom po gradu, ali bi to bilo vec silovanje motora.

Stvar potrosnje je u osjecaju na gasu, sto manje dizemo i spustamo nogu sa gasa, auto manje trosi, dakle sto vise drzimo konstantu brzinu, recimo 4tom bi bilo oko 55/km po satu, 5tom bi bilo 70km/h, i 6tom oko 95km/h. Tako nekako za 2.0 TDI motor. Sve iznad stoje potrosnja ide gore. Sto vise promjena brzine, sto vise mjenjana brzine, vise goriva ide. Ko ima BC moze to pratiti tacno i lijepo u onom dijelu gdje pokazuje momentalnu brzinu, pa da vidis kad malo stisnes gas ode on preko 20litara, ili kad kreces iz mjesta. Kad drzis konstantan gas sa brzinama koje sam naveo gore, trosi 3-4l.

Eh sad doboro mi znamo koliko to po danu po gradu mozemo drzati konstantan gas, dakle vrlo vrlo malo.
U troskove potrosnje treba uracunati i klimu, sirinu guma, i slicne faktore. Naravno da auto ne trosi isto sa 15tkama i 17tkama, i naravno da klima vuce gorivo. Pa cak i svijetla, i radio, i ozvucenje, ma koliko se to nama cinilo da je malo, al vuku. Negdje sam citao cini mi se da svijetla, radio i zvucnici vuku iznad 0.5l na 100km.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#75 Re: Potrosnja

Post by goran16v »

Ne govorim ni o jednom autu kokretno nego uopsteno. Ne postoji tacno definisan broj o/min na kojem auto najmanje trosi, a koji bi vazio sa svaki auto. Prije svega zavisi od tipa motora, obrnog momenta, snage i prenosnih odnosa, ali sam tih 1500 o/min naveo kao nesto otprilike, jer nema svaki auto 6 brzina nit ima 350 Nm obrtnog da ravnam prema svom autu gdje je 70 u 6. oko 1300 obrtaja. Mada vec 20 i nesto god vidjam taj podatak (koji je kao vazeci za sva auta) da je najekonomicnija voznja na 90 km/h u najvisoj brzini, pa koga god da je i na koliko god da je obrtaja.
Post Reply