A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#51 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Počinjem večeras sa čitanjem Gozbe. Valjda mi ne bude suviše zamorno čitati sa laptopa. Uglavnom, uključujem se u raspravu za koji dan. :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#52 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

elSaik wrote:Počinjem večeras sa čitanjem Gozbe. Valjda mi ne bude suviše zamorno čitati sa laptopa. Uglavnom, uključujem se u raspravu za koji dan. :mrgreen:
pa ja sam sve četiri sa PC-a pročito, na tvrdoj stolici... na engleskom :lol: kad sam završio sa Gozbom bilo je :shock: tri dana :lol:
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#53 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

Zna li neko, imal' se u Sarajevu gdje kupiti bar prva knjiga? I moze li mi neko reci kojim redom idu knjige? Nikako da pofatam koje je prva, druga... :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#54 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Game of Thrones, Clash of Kings, Storm of Swords, Feast for Crows i sada izlazi Dance with Dragons.

knjigu vjerujem da ima kupiti :) raspitaj se :) jer prva je izašla još 1996 :)
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#55 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

Vidio sam da ima kupiti u Srbiji i Hrvatskoj al kod nas :( Moracu jos malo prosnjuhati. Na sajmu knjiga sam kupio knjigu Legende i medju jedanaest prica ima i Pesma leda i vatre: Vitez lutalica. Jesi li to procitao? Ako jesi mozes li mi reci iz koje je knjige ta prica?
Game of Thrones, Clash of Kings, Storm of Swords, Feast for Crows i sada izlazi Dance with Dragons.
Ovde ne vidim Pjesmu leda i vatre :) Ili je to poglavlje. Evo sta pise u uvodu u pricu. "Prica koja sledi, Vitez lutalica, odvija se nekih stotinu godina pre dogadjaja opisanih u Igri prestola". Nista mi nije jasno :) Moram pod hitno nabaviti prvu knjigu :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#56 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

btw, upravo gledam glumce iz serije :-)

Danny je baš onakva kakvu sam je zamišljao - ova glumica je preslatka.

Cat :roll: ono, baba jeboga :-) ... Cersei, 'nako... nije to ta japija...

Sean Bean, ok ko Ned, ali bih se zakleo da u knjizi Ned ima crnu kosu. :roll: ovako mi izgleda ko loše ofarbana tetka :roll:

Robert, Jamie, Theon (pogotovo), Rob, Bran... pogodili su mi misli... jedino mi brate Jon ima 'naku pedersku zurkicu... :mrgreen:
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#57 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Dasi wrote:Vidio sam da ima kupiti u Srbiji i Hrvatskoj al kod nas :( Moracu jos malo prosnjuhati. Na sajmu knjiga sam kupio knjigu Legende i medju jedanaest prica ima i Pesma leda i vatre: Vitez lutalica. Jesi li to procitao? Ako jesi mozes li mi reci iz koje je knjige ta prica?
Game of Thrones, Clash of Kings, Storm of Swords, Feast for Crows i sada izlazi Dance with Dragons.
Ovde ne vidim Pjesmu leda i vatre :) Ili je to poglavlje. Evo sta pise u uvodu u pricu. "Prica koja sledi, Vitez lutalica, odvija se nekih stotinu godina pre dogadjaja opisanih u Igri prestola". Nista mi nije jasno :) Moram pod hitno nabaviti prvu knjigu :)
Svih pet pobrojanih i još dvije koje trebaju biti napisane zajedno čine serijal ASoIF-a.

Vitez lutalica ilitiga Hedge knight u originalu je jedna od tri novele vezane za isti svijet, ali koje prethode glavnoj radnji. Pored nje, tu su još The Sworn Sword i The Mystery Knight, a te tri čine, pak, serijal Tales of Dunk and Egg. :)

Ukoliko imaš karticu preporučio bih ti da kupiš Lagunina izdanja, par knjiga je trenutno na popustu. Eto.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#58 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Dasi wrote:Vidio sam da ima kupiti u Srbiji i Hrvatskoj al kod nas :( Moracu jos malo prosnjuhati. Na sajmu knjiga sam kupio knjigu Legende i medju jedanaest prica ima i Pesma leda i vatre: Vitez lutalica. Jesi li to procitao? Ako jesi mozes li mi reci iz koje je knjige ta prica?
Game of Thrones, Clash of Kings, Storm of Swords, Feast for Crows i sada izlazi Dance with Dragons.
Ovde ne vidim Pjesmu leda i vatre :) Ili je to poglavlje. Evo sta pise u uvodu u pricu. "Prica koja sledi, Vitez lutalica, odvija se nekih stotinu godina pre dogadjaja opisanih u Igri prestola". Nista mi nije jasno :) Moram pod hitno nabaviti prvu knjigu :)
ovo što ti je Saik objasnio. dakle, Vitez lutalica je radnja koja se dešava u tom istom serijalu ali nekih stotinjak godina, prije početka ovih knjiga. a knjige idu onim redom kako sam ti ih pobrojao :)

štaviše, Egg je burazer jednog od likova, koji se pominje u knjigama :) da ne kažem sad kojeg, da ti iznenađenje ne pokvarim :)
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#59 Re: Song of Ice & Fire

Post by IZVANZEMALJAC »

Ja nisam ni znao za knjige, prvo sam naletio na igricu pa sad ova serija,moraču nači knjige da pročitam.
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#60 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

Hvala vam na pojasnjenju ;-)
Ako sam dobro shvatio ovo su (Hedge knight, The Sworn Sword, The Mystery Knight) zasebne novele i nema veze kojim ih redom citam u odnosu na serial Song of Ice & Fire? Ako se desavaju 100 godina prije onda je mozda i pozeljno prvo njih da "savladam" :)
@elSaik vidio sam to za Lagunu al' mi se nesto ne ostavlja broj kartice, preko koje primam platu, po netu. Moracu skontati nesto drugo.
Hvala vam jos jednom
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#61 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

Ja sve knjige davno kupila u Sarajevu neke na sajmu neke gore na siranu. Znaci prije par godina ne znam da li ih sada ima ali trebalo bi :shock:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#62 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Dasi wrote:Hvala vam na pojasnjenju ;-)
Ako sam dobro shvatio ovo su (Hedge knight, The Sworn Sword, The Mystery Knight) zasebne novele i nema veze kojim ih redom citam u odnosu na serial Song of Ice & Fire? Ako se desavaju 100 godina prije onda je mozda i pozeljno prvo njih da "savladam" :)
@elSaik vidio sam to za Lagunu al' mi se nesto ne ostavlja broj kartice, preko koje primam platu, po netu. Moracu skontati nesto drugo.
Hvala vam jos jednom
nema veze u odnosu na knjige, ali su te novele povezane. u prvoj (Hedge Knight) Duncan i Egg se tek upoznaju... u drugoj su već zajedno... treću ni sam nisam čitao.

on je objavio prvu novelu poslije prve knjige. ja bih ti preporučio prvo prvu knjigu (Game of Thrones) iz prostog razloga da budeš u stanju pojmiti odnose u tom svijetu i skontati ko, kako, s kim koga. uistinu, potrebno je 1000 stranica da se sve to objasni. :mrgreen: tek u drugoj počinješ malo ležernije raspoznavati ko je ko, ali svako malo uleti neki lijevi vazal, padok skontaš pfffff... iskreno, pola genealogije ni sam nisam pohvatao :D ali bitne su ti velike kuće. njih upratiš i sve je ostalo lako.

i ne veži se za likove puno :lol: :mrgreen:
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#63 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

Margita81 wrote:Ja sve knjige davno kupila u Sarajevu neke na sajmu neke gore na siranu. Znaci prije par godina ne znam da li ih sada ima ali trebalo bi :shock:
Ma ja obisao citav zadnji sajam i nisam nigdje nasao. Dodjem do Lagune i kaze mi momak da sam zakasnio sve prodali. :( Od njega sam na preporuku uzeo ove Legende u kojoj je prica o Vitezu lutalici. Probacu i na Siranu, hvala ti. Sad nastavite dalje necu vam vise razvodnjavati temu. :)
Chmoljo wrote:i ne veži se za likove puno :lol: :mrgreen:
To sam naucio iz serije :) i to mi se najvise svidja, zato sam se i odlucio na citanje knjige ;-)
Last edited by Dasi on 25/05/2011 01:31, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#64 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

ma ne razvodnjavaš, samo pazi da ne pročitaš nešto što ne bi trebalo :D
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#65 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

Chmoljo wrote:ma ne razvodnjavaš, samo pazi da ne pročitaš nešto što ne bi trebalo :D
Ma koja mi fajda i ako procitam kad jos nisam ni blizu da pofatam ko je ko i ciji je u cijoj :)
User avatar
pezzar
Posts: 595
Joined: 14/07/2009 13:16

#66 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Dasi wrote:
Chmoljo wrote:ma ne razvodnjavaš, samo pazi da ne pročitaš nešto što ne bi trebalo :D
Ma koja mi fajda i ako procitam kad jos nisam ni blizu da pofatam ko je ko i ciji je u cijoj :)
Klub čitalaca Sarajevo
Knjižara Kultura
Radno vreme: 09-21h (ponedeljak-subota)
Nedeljom: 09-16h
TC Mercator (Ložionička 16)
Sarajevo
033/718-180

Potrazi ovdje knjige, ovo je Lagunin klub čitalaca.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#67 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Joj, jebote, govorim liku da može naručiti, a skroz zaboravio da je Laguna otvorila Klub čitalaca i kod nas. :-)
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#68 Re: Song of Ice & Fire

Post by Dasi »

pezzar wrote:Klub čitalaca Sarajevo
Knjižara Kultura
Radno vreme: 09-21h (ponedeljak-subota)
Nedeljom: 09-16h
TC Mercator (Ložionička 16)
Sarajevo
033/718-180

Potrazi ovdje knjige, ovo je Lagunin klub čitalaca.
Hvala ti puno. :thumbup:

Prezivi Dank, Vitez lutalica :( Nisam se to nadao od G.R.R.M.-a :)
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#69 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

dobar je klub čitalaca
tigana 50% jeftinija :D
User avatar
pezzar
Posts: 595
Joined: 14/07/2009 13:16

#70 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

komi wrote:dobar je klub čitalaca
tigana 50% jeftinija :D
To je G.G.K.? Tu nisam citao, jesam Pjesmu za Arbonu i Lavovi Al Rassana. Ovi Lavovi su dobra knjiga.
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#71 Re: Song of Ice & Fire

Post by Truba »

jes gej kej :D nisam mogao vjerovati knjiga 11 maraka nova :shock:
pa onaj lopov u gradu prodaje odrpane za 15 :lol:

sad čitam 220+ str. prve knjige i radnja je na zarobljavanju patuljka :D

pravo zanimljivo piše ovaj martin imam još njegovih knjiga mimo ovoga :)

stil mu je sjajan za mene
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#72 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

komi wrote:jes gej kej :D nisam mogao vjerovati knjiga 11 maraka nova :shock:
pa onaj lopov u gradu prodaje odrpane za 15 :lol:

sad čitam 220+ str. prve knjige i radnja je na zarobljavanju patuljka :D

pravo zanimljivo piše ovaj martin imam još njegovih knjiga mimo ovoga :)

stil mu je sjajan za mene
meni se jako sviđa koncept pisanja, iz prvog lica, više likova. ponovo kažem, čitajući FFC, tu se prvi put priča iz perspektive Jamiea i Cersei, i onda njihovo ponašanje kroz cijelo djelo dobija sasvim jasan obris.

osim toga, u zadnjih deset rečenica svakog poglavlja uvijek slijedi bitan momenat u radnji. u isto vrijeme znaš da će se desiti nešto bitno, ali ne znaš šta. i onda završi poglavlje, preseli se na deseto mjesto, i tebe ostavlja gladnim nastavka.

meni se sviđa to maleno razgađanje radnje, koje je svakako dobrodošlo kada je priča tako obimna.

sjećam se da je Peter Jackson govorio kako mu je najveći izazov u režiranju Gospodara prstenova, predstavljalo to što u drugom filmu (dvije kule) već ima nekoliko priča koje teku uporedo, i da je veliko iskušenje držati pažnju gledaoca na svim.

sigurno je da je piscima to lakše u knjigama, al opet... radnja uopšte nije usporena, a prebogata je detaljima i obratima...
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#73 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

GOZBA ZA VRANE - Džordž R. R. Martin, ili kako sve izgleda drugačije kada udahnemo duboko i izbrojimo do deset

"Gozbu za vrane" (Feast for Crows) pročitao sam 2005. godine, istog dana kada se pojavila. Naravno, skinuo sam piratski primerak sa interneta. I tada, pre šest godina, novi Martinov roman bio je toliko iščekivan da su ga skenirali i postavili na internet svega nekoliko sati nakon objavljivanja. Pre i posle toga to je važilo samo za romane o Hariju Poteru. Naravno, Martinove knjige su prodate u nekih 6 miliona primeraka, dok je Dž. K. Rouling svoje naprodavala u 116 miliona, te se baš i ne mogu porediti - ali u našoj maloj zajednici poklonika fantastike, "Pesma leda i vatre" je kudikamo značajnija nego pustolovine popularno zvanog dečaka čarobnjaka.

Elem, nekih desetak sati nakon objavljivanja knjige, proveo sam čini mi se osam sati sedeći za računarom - tada nisam imao laptop iz nekog razloga, biće da sam tadašnji službeni vratio izdavaču - i u dahu pročitao "Gozbu za vrane". Negde oko pet ujutro - osećao sam se izneverenim. Od knjige nisam dobio ništa što sam tražio. Poglavlja sa Džonom gotovo i da nije bilo; zapravo, poglavlja sa bilo kojim likom koji me zanima gotovo da nije bilo. Tiriona nije bilo uopšte.

Doduše, i tada se znalo da je "Gozba" zapravo nesvršeno delo - tek polovina jednog romana, čiji će drugi deo biti "Ples sa zmajevima". Tako formulisana najava ponukala me je da pretpostavim kako taj drugi deo samo što nije, da ga neću čekati duže od godinu dana... Sada svi znamo da je to bila više nego pogrešna pretpostavka.

Od dvehiljadite godine, kada sam otrkio Martina, sve romane u serijalu pročitao sam po nekoliko puta - do 2005. Tada sam poslednji put dohvatio te knjige, da se pripremim za naredni nastavak. Nakon "Gozbe za vrane" bio sam toliko razočaran da nisam želeo da stavljam sebi so na ranu čitajući ponovo "Igru prestola" ili "Sudar kraljeva".

A onda, kada je datum objavljivanja "Plesa sa zmajevima" konačno utvrđen, rešio sam da obnovim gradivo. Prve tri knjige pročitao sam u cugu, jednu za drugom, pa sam napravio pauzu od mesec dana, pripremajući se da budem ponovo razočaran, i krenuo da čitam "Gozbu za vrane".

Našao sam se iznenađenim - nisam se razočarao.

Kako su poglavlja odmicala, sve više sam se unosio u roman, saživljavajući se sa likovima, navikavajući se da posmatram svet iz Serseine ili Džejmijeve vizure, zaljubljujući se u likove koje sam nekada - pre samo mesec dana - prezirao.

Nevoljno sam shvatio da je "Gozba za vrane" zapravo najbolje napisan deo u serijalu. Da odmah pojasnim to što hoću da kažem - nije najbolji; to mesto svakako pripada neverovatnoj "Oluji mačeva". Međutim, po umešnosti pisanja i karakterizacije, načinu na koji opisuje Džejmijev prelazak od antagoniste u antiheroja, po tome kako otvara Sersein unutrašnji život čitaocu Martin je prevazišao sebe. Ovu knjigu bi trebalo izučavati kao školski primer kako naterati čitaoca da se saoseća sa likom kojeg zapravo mrzi.

Naravno, ništa ne može da popravi činjenicu da u knjizi gotovo i da nema Džona, a Deneris, Tiriona i Brena nema uopšte, ali "Gozba za vrane" nam ipak otkriva veoma mnogo novih stvari u vezi sa Vesterosom, pa čak i drugim krajevima Martinovog sveta. Čitalac prvi put dobija konkretne informacije o Valiriji, a i završno poglavlje knjige otkriva veliku zaveru koja traje vekovima i koja će se vrlo verovatno pokazati izuzetno značajnom na kraju serijala. Dapače, "Gozbu za vrane" više nego vredi čitati makar samo zbog tog završnog poglavlja.

Neću posebno isticati konačno razotkrivanje Maloprstića (ili kako je već preveden) kao zločinačkog uma koji se krije iza čitavog raspada sistema i građanskog rata, ili uvođenje proročanstva koje je Sersei dobila o svojoj deci, a koje vrlo verovatno opet nagoveštava neke stvari u vezi sa završnicom serijala.

Ukratko, uživao sam čitajući po drugi put "Gozbu za vrane". Potpuno rasterećen i lišen impulsa "A šta će sad biti?", koji obično tera čitaoca da guta stranice, pročitao sam knjigu za nekih nedelju dana, upijajući svaki zarez - i neizmerno uživao u njoj.

"Gozba za vrane" ne stoji kao roman za sebe. Doživljavam je kao ogroman prolog za ostatak serijala, svojevrstan intermeco koji je tu da razjasni stvari i omogući čitaocu da predahne. Naravno, potpuno je drugi problem to što smo toliko čekali na "Ples sa zmajevima".

Međutim, ne sme se zaboraviti koliko je "Ples" obiman. Za sada ima oko 1600 stranica teksta. Ako se uhvati prosek, svakih 800 stranica "Pesme leda i vatre" čekali smo po dve do dve i po godine, tako da se pet godina čekanja na "Ples" sasvim uklapa.

Nemam sumnje da će čekanje vredeti.

Dvanaestog jula u rukama će mi konačno biti peti nastavak "Pesme leda i vatre". Ne znam da li ću ga pročitati za osam sati - ne verujem, omatorilo se - ali znam da ću ga sasvim sigurno pročitati za manje od nedelju dana.

Stay tuned.

http://nightfliersbookspace.blogspot.co ... n-ili.html
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45812
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#74 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

definitivno ono što napisah u postu iznad, samo ljepše objašnjeno... i konkretnije :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18595
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#75 Re: Song of Ice & Fire

Post by GandalfSivi »

Ima li ko linkove za sve knjige u pdf formatu, moze i na engleskom? Navukao sam se pravo na seriju, pa bih volio i knjige procitati...

Unaprijed zahvalan,
GandalfSivi

Edit: Nasao, ima kod Baneta :)
Post Reply