Vlaisavljevići - ALL ABOUT

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
radovan
Posts: 5
Joined: 25/06/2009 17:37

#51 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by radovan »

nokia6170 wrote:Hajd Radovane debatni prvace vrati se na moj prvi post koji sam dao u vezi sa Sanjom na ovoj temi. Te tvoje titule me ne zanimaju i ispadas samo patetican kada se pozivas na njih. Ako mislis da ces me impresionirati sta si i gdje si sta osvojio, vjeruj da neces. Od tih vasih titula ova drzava jos nije vidjela nafake nikakve, samo prelijevate iz supljeg u prazno.

Forum je za mene obicna relaxacija gdje ljudima kada mogu pomognem nekim pravnim savjetom, a nekada samo izrazim svoje vidjenje nekih buducih politicko-pravnih kretanja (sto se dosada prilicno obistinjavalo u raznim primjerima) i moje je pravo da pisem i kazem sta zelim, dok ne vrijedjam nikoga na licnoj osnovi sto u nijednom svom postu nikada nisam ucinio.

A sto se tice RS-a dao sam ga u svom jednom poprilicno davno napisanom postu, koji je Sa-x objavio i kao tekst "Otvoreno pismo forumasa Milanu Jelicu" iza kojeg i dan danas stojim.

Glupost bošnjačkih i srpskih političara i predstavnika vlasti, te polupismenih novinara koji promovišu i tolerišu njihov diletantizam, se ogleda u slijedećem:

Zloupotrebljavanje i politikantsko tumačenje presude Međunarodnog suda pravde dostiže svoj vrhunac u najgorem mogućem eurofijskom obliku, zasnovanom na nepoznavanju osnovnih elemenata prava, kako domaćeg, tako i međunarodnog.

Tužno je da glas razuma i logike ne može da nadjača jezik mržnje i huškačke politike.

Uglavnom gospodine Jeliću...doktore, šta već...treba da imate na umu slijedeće stvari umjesto da obmanjujete naivni narod Bosne i Hercegovine, odnosno Republike Srpske u konkretnom slučaju, kojem je ubijena potreba imanja vlastitog mišljenja, a nametnuta potreba pripadanja kolektivitetu.

1. Niko i nigdje nije rekao da su Srbi zločinački i genocidan narod, niti je iko govorio o kolektivnoj odgovornosti bilo kojeg naroda, koju političari iz RS-a toliko pokušavaju da nametnu kao osnovnu tezu-ideju vodilju bošnjačkih i hrvatskih političara.

Gospodine Jeliću...odgovornost za počinjene zločine u Bosni i Hercegovini snose konkretno pojedinci i sistem, a ne narod. Dakle u gotovo u svim presudama, kako Haškog tribunala, tako i sada Međunarodnog suda pravde, imenovana su, imenom i prezimenom, lica odgovorna za ratne zločine, teška kršenja humanitarnog prava (ženevskih konvencija) i prava rata. Lica osuđena za takva djela su najviši vojni i politički činovnici Republike Srpske. Presudama je utvrđena i individualna i sistemska odgovornost tadašnje i vojne i političke vlasti Republike Srpske čiji je pravni nasljednik današnja Republika Srpska.

Zločini su činjeni individualno u ime sistema po nalogu najviših predstavnika tadašnje vlasti Republike Srpske. Zločine nije činio narod, već individualci koji su predstavljali sredstvo tadašnje politike. Nema potrebe da narod kao kolektivitet snosi odgovornost pojedinaca i sistema.

Primjera radi, niko nikada nije rekao da su Nijemci genocidan ili zločinački narod, ali jeste rečeno da je sistem na čijem je čelu bio Hitler bio i genocidan i zločinački i da su pojedinci koji realizirali ideje i planove tog sistema zločinci.

Pravno sumirajući dosadašnje presude Međunarodnog krivičnog tribunala i presudu Međunarodnog suda pravde...definicija Republike Srpske je slijedeća:

Udruženi zločinački poduhvat (presuda Krajišnik), nastao državnim udarom na međunarodno priznatu državu pomoću paravojne modifikovane formacije JNA, Vojske Republike Srpske, realizovan planskim etničkim čišćenjem, ubijanjima, silovanjima, mučenjima nedužnih civila i ostalih protivpravnim djelima domaćeg i međunarodnog prava (presude Međunarodnog krivičnog tribunala), te između ostalog i genocidom, kao zločinom nad svim zločinima (presuda Međunarodnog suda pravde).

2. Druga stvar gospodine Jeliću se tiče pojma agresije, koju bošnjački političari toliko vole isticati, a srpski političari toliko snažno i slavodobitno negirati, pogotovo nakon zadnje presude Međunarodnog suda pravde, navodeći da je presudom potvrđeno da agresije nije bilo. To je notorna laž gospodine Jeliću, jer se o agresiji nije ni odlučivalo.

Griješe i bošnjački i srpski političari. A u čemu griješe? Pa griješe, jer nemaju pojma o međunarodnom pravu. Griješe, jer se busaju svojim neznanjem javno i što naivnom narodu bacaju prašinu u oči.

Zašto glupi i bošnjački i srpski političari toliko istrajavaju na terminu agresija? Pojam agresije nije zahvalan pravni termin. Zašto nije? Pa vrlo jednostavno, jer pravno još nije kodificiran. Šta to znači? Pa to znači da je definicija agresije po prvi put usvojena Rezolucijom Generalne skupštine UN-a 1974. godine. Ali najbitnija stvar je što rezolucije Generalne skupštine UN-a nisu pravno obavezujuće. I sada imamo situaciju da agresija nije pravno kodifikovana niti kroz jednu Konvenciju, a znamo da Međunarodni sud pravde primjenjuje i utvrđuje kršenja Konvencija, a ne rezolucija generalne skupštine UN-a...jer on nema statutarnu nadležnost za takve rezolucije. I kako su onda glupi i naivni političari uopšte mogli očekivati od Međunarodnog suda pravde da utvrdi da je Srbija izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu? Nikako, pa baš zato i iz tih razloga taj sud i nije nikada rekao da je Srbija izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu.

Problem bošnjačkih političara je što, negiranje građanskog karaktera rata, nameću postojanjem agresije. Potpuno pogrešan pristup i vrlo glup. Ne mora terminološko nepotvrđivanje agresije od strane Međunarodnog suda pravde značiti istovremeno da je u Bosni i Hercegovini bio samo i isključivo građanski rat, kao što to stalno ističu srpski političari iz RS-a. To je strašno glupo, naivno i pravno neutemeljeno.

U pogledu rata gospodine Jeliću stvar je vrlo jasna: U Bosni i Hercegovini nije isključivo vođen samo građanski rat kako vi ističete. Građanski i nikakav drugi. Gospodine Jeliću u Bosni i Hercegovini je vođen rat-sukob i sa unutrašnjim i međunarodnim karakterom. Nikako samo građanski i nikako samo međunarodni. Već i jedno i drugo, ali kumulativno, ne odvojeno.

Zašto je rat u BiH imao i međunarodni karakter? Zato što:

1. Presudom Međunarodnog suda pravde je jasno i precizno potvrđeno učešće zvaničnih jedinica vojske Savezne republike Jugoslavije, zajedno sa vojskom bosanskih Srba, u vojnim operacijama na teritoriji Bosne i Hercegovine, a da to prisustvo nije bilo odobreno od strane međunarodno priznate vlasti u Sarajevu.

2. Presudama Međunarodnog krivičnog tribunala protiv hrvatskog vojno-političkog vrha Herceg-Bosne potvrđeno je prisustvo jedinica zvanične Hrvatske vojske na teritoriji Bosne i Hercegovine i međunarodni karakter rata u Bosni i Hercegovini.

3. I ako ova dva prethodna argumenta gospodine Jeliću negirate, onda definitivno ne možete negirati vojne akcije NATO snaga na teritoriji Bosne i Hercegovine...akcije Međunarodnih vojnih snaga, koje definitivno daju ratu u Bosni i Hercegovini karakter i međunarodnog.

Zato gospodine Jeliću prihvatite činjenicu da je pravno dokazano da u Bosni i Hercegovini vođen rat sa unutrašnjim i međunarodnim karakterom, a ne samo građanski...te činjenicu da je Republika Srpska sistemski radila zločine...a nemojte lagati vlastiti narod da im se nameće kolektivna odgovornost za zločine, jer to nije istina.

Zločini Republike Srpske kao sistema (para- državne tvorevine- entiteta u tom periodu) i pojedinaca koji su djelovali u njeno ime, nisu zločini svih Srba niti će to ikada biti.

Gospodine Jeliću, vi jeftinim političkim trikovima tražite alibi u svom vlastitom narodu kojem vi lično, sami, svjesno i namjerno pripisujete epitet i zločinački i genocidni. Niko drugo to ne radi no vi sami gospodine Jeliću sa svojim izjavama i stavovima koje promovišete.

Gospodine Jeliću, krenite stopama mudrih i zrelih njemačkih političara nakon drugog svjetskog rata kada su se i formalno i suštinski distancirali javno od Hitlerovog režima i njegovih ideja osuđujući sve tekovine tog sistema, a ne samo zločina koje su pojedinci činili u svoje ime ili ime tog sistema. Samo tada ćete imati legitimno pravo da kažete da Srbi nisu zločinački i genocidan narod.

I jedna za kraj latinska izreka koja čini osnov prava kao nauke, još od rimskog doba i na kojem je zasnovano moderno pravo:

QUOD INITIO VITIOSUM EST, NON POTEST TRACTU TEMPORIS CONVALESCERE


A sto se tice Sanje, samo sam iznio svoj licni stav sta mislim o njenom pisanju. Zivi bili pa vidjeli kako ce sve to zavrsiti.

p.s. i bogati me prestani etiketirati jer imamo i previse predrasuda. Ako Sanja smatra da sam je s necim uvrijedio, neka se sama javi, ti nema potrebe da glumis njenog advokata.

zao mi samo sto nema behavca i ostalih RS-ovaca da vide sta si napisao o meni, srce bi im bilo ko katedrala sto me poistovjeti sa Miletom :D
Poštovani . . . . (ne znam kako da vas oslovljavam jer sakrivenu u neku sarajevsku mišiju rupu nemate dovoljno obraza i dostojanstva ni da se predstavite i javno izreknete svoje misli),

očigledno da ste i dalje ostali u nekim svojim glupavim slovima sa potpisom "Mile & kompany". Ne mogu a da se ne zapitam, šta se sa vama dogodilo i šta je na vas uticali tako snažno da razvoj svog mozga prekinete u srednjovjekovnom periodu. Iskreno, vaš poslednji tekst mi je bio toliko zamiljiv da sam plakao od smijeha. nevjerujući dokle seže ljudska glupost.

Pa, krenimo redom:

1. Ja titule nemam i nikada ih nisam imao za razliku od vaših političkih mentora. Ipak, vaša tvrdnja da samo "presipam iz šupljeg u prazno" pokazuje da ste očigledno neinformisani o debati i kulturi dijaloga. Jer, da ste bar malo upoznati, onda nikada i nigdje, a posebno ne na forumu, ne biste dali ovako glupu i besmislenu izjavu. Prije svega debata je vještina koja kod mladih ljudi podstiče toleranciju, razvoj retoričkih sposobnosti, podršku demokratskim procesima u ovoj državi i još mnogo toga što se i ne može iskazati riječima. Jer, kako vama koji ste zatvoreni iza četiri zida u nekoj sarajevsko mahali, vama koji ste umjesto naših debatnih udžbenika proučavali Bakirove i Vaskovićeve bljuvotine iz 60 minuta, kako vama takvom kakav ste(da vas slučajno ne uvrijedim) objasniti šta je to tolerancija i međunacionalno razumijevanje. Vjerujte, to je nemoguće. Ali, ako samo malo pogledate oko sebe shvatićete da "presipanja iz šupljeg u prazno", možete čuti samo od bh političkog establišmenta koji smo naslijedili iz komunističkog doba a kojeg nikako da se odreknemo. Svi ti bh političari pa zvali se oni Čovići, Tihići, Silajdžići i Dodici imaju jednu istu političku ideju a to je "posvađati bh narode i sebi omogućiti što veću imovinsku korist". Nažalost, vi to još niste shvatili a vjerovatno i nećete nikada ako ponedeljkom u osam ne odgledate neku zabavnu emisiju umjesto Bakirovog magazina koji je sramota kompletnog bh novinarstva.

2. Kažete da je forum za vas samo relaksacija i da pokušavate pomoći ljudima te da se često vaša dnevno-politička viđenja obistine. Odlično, baš mi je drago zbog vas, ali kako imate obraza da sjedite ispred računara i kritikujete ženu koja za svoje doprinose može biti vrlo ozbiljan kandidat za Nobelovu nagradu za mir. Još jednom apelujem i na najmanju trunku vašeg razuma,za koji se iskreno nadam da posjedujte, da se predstavite i u otvorenom pismu Centru za kulturu dijaloga izreknete svoj stav o radu ove organizacije i prof Sanje Vlaisavljević. A ja lično ću se založiti da dobijete detaljan odgovr na sva pitanja i primjedbe. Čak, ako budete u pravu i u najmanjoj sitnici, garantujem vam da će vaša primjedba biti pozitivno prihvaćena.

3. Prof Sanji Vlaisavljević ne treba advokat jer sve ovo ovdje nije napisano da bih branio prof Vlaisavljević. Ovo nije tekst u njenu odbranu jer je neman braniti ni od koga a ni od čega. Svi moji odgovori su odbrana jedne ideje i jedne vizije budućnosti Bosne i Hercegovine, za koju se i ja zalažem. Ne želim da živim u državi u kojoj se ljudi rangiraju na osnovu toga iz kojeg entiteta dolaze i koje su nacije. Želim BiH u kojoj će se vrednovati prave vrijednosti i uspjesi a takva BiH biće kada vi i vaši istomišljenici shvate suštinu današnjeg društva. Centar za kulturu dijaloga u deset godina okupio je više od 10 000 mladih ljudi koji su izrasli u zdrave ljude koji znaju zdravo rasuđivati i donositi stavove i mišljenja na osnovu činjenica a ne na osnovu mišljenja kvazipolitičkih lidera. Sve ovo shvatam i kao napad na sebe lično jer smatram da smo svi mi dio jednog velikog projekta u kojem nastojimo da izgradimo demokratsku, tolerantnu i evropsku Bosnu i Hercegovinu.

4. U jednoj svojoj rečenici rekli ste "da samo iznosite mišljenje i ne vrijeđate nikoga", ali u svojim tekstovima ste profesoricu Sanju Vlaisavljević izvrijeđali i optužili za najgnusnije stvari u ovoj državi a za to niste imali nimalo razloga.

Poslije svih ovih vaših gluparija, ne mogu a da vas ne uputim i to šta i kako je CKD dao ovoj državi. Ponoviću vam još jednom da je Bosna i Hercegovina moja država isto koliko i vaša i koliko bilo kog drugog bošnjaka, hrvata i srbina. Ovdje sam se rodio, školujem se, živim i radiću i stoga je BiH moja domovina koju volim i poštujem i ničije bolesne izjave ne mogu to osporiti. Sjetih se upravo, kako Vi(pritom mislim na nacionalističke forumaške huškare odgojene na politici mržnje), kao argument navodite da Srbi iz RS češće navijaju za Srbiju nego RS. Moraću vas razočarati ali prije mjesec dana u toku utakmice Belgija-BIH cijelo Gacko srcem je navijalo za svog Nemanju Supića,gačanina u dresu reprezentacije BiH. Nemojte se zanositi i misliti da su nama draže Nišlije i Beograđani nego naši ljudi, iz naših gradova, iz naših sredina za koje smo spremni da navijamo i pružimo ih podršku.

Kada od M.D. čujem da mu je Teheran ljepši od Sarajeva jer ima manje džamija, počinjem da se zgražavam i gadi mi se taj čovjek i narod koji mu je omogućio da vodi ovu državu(pardon entitet). Meni je Sarajevo drag grad jer to je moja prestonica i moj grad i nemojte misliti da su mi draže Pale i BL od Sarajeva i Mostara. Nisu i nikada neće biti jer sve su to gradovi koji su jednako srpski koliko i bošnjački i hrvatski. Svaki put kada pomislite podijeliti taj stav zapitajte se da li je normalno da mrzim svoje a volim tudje. E nije normalno i nikada neće biti.

Kažete da niste nacionalista ali se protivite ideji da se mladi ljudi iz različitih dijelova druže i da međusobno sarađuju. Oprostite, ali ne znam kako to protumačiti osim kao nacionalizam. Ako ovo nije nacionalizam, recite mi šta je onda.

I da, na samom kraju, ne zaboravim, jedina etiketa koju ste dobili od mene je "poštovani gospodine", a to je osnovna forma uljudsnosti koju biste i vi znali da ste imali priliku da prisustvujete bar jednoj aktivnosti Centra za kulturu dijaloga.

S poštovanjem,
Radovan Papović
User avatar
BarbaDue
Posts: 63445
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#52 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by BarbaDue »

Debatanti, samo pripazite na izrazavanje...znaci, nemojte se vrijeđati i sve ce biti u redu :!:

reko samo da vas podsjetim
ironlady
Posts: 2
Joined: 29/06/2009 10:55

#53 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ironlady »

interesantno je da je upozorenje stiglo nakon teksta koji svakim svojim redom upucuje na kulturu dijaloga, a da pri tome nije upozorenje islo nesto ranije. mislim da je prethodni tekst koji dolazi od debatanta zavrijedio pohvale, a nikako upozorenja i kritike. steta sto ovakvih tekstova nema u medijima.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63445
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#54 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by BarbaDue »

ironlady wrote:interesantno je da je upozorenje stiglo nakon teksta koji svakim svojim redom upucuje na kulturu dijaloga, a da pri tome nije upozorenje islo nesto ranije. mislim da je prethodni tekst koji dolazi od debatanta zavrijedio pohvale, a nikako upozorenja i kritike. steta sto ovakvih tekstova nema u medijima.
Lady, kao sto vidis na pocetku recenice pise debatanti...to znaci svi koji debatuju na ovoj temi, to naravno ukljucuje i tebe...
Kad je stiglo, i poslije cijeg posta je stiglo najmanje je bitno...bitna je sustina upozorenja.
Napravila si prekrsaj, povrijedila si pravila i uslovi koristenja forumanja, ali posto si nova oprosticemo ti...

U nastavku, kako napisah u gore navedenom upozorenju!
Hvala
radovan
Posts: 5
Joined: 25/06/2009 17:37

#55 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by radovan »

BarbaDue wrote:Debatanti, samo pripazite na izrazavanje...znaci, nemojte se vrijeđati i sve ce biti u redu :!:

reko samo da vas podsjetim
Poštovani gospodine moderator,

iskreno sam iznenađen vašim postom. Nakon desetine postova u kojima je korišten neodgovarajući jezik i pristup i kršena svaka sloboda izražavanja. Međutim, sve to ste vi prećutali a odreagovali ste tek kada sam ja objavio tekst u kojem pozivam na jedinstvo, mir, toleranciju i kulturu dijaloga a desetine prethodnih postova u kojima se javno poziva na nacionalnu i vjersku mržnju, vi niste odreagovali.

Osjećam se prozvano i mislim da ste postupili krajnje nekorektno odgovarajući tek poslije mog posta koji je makasimalno korektan i tolerantan a prećutali ste desetine pogrdnih, ružnih i mrzilačkih komentara.

Indikativno je i to da ste napisali "debatanti" a ovdje su upravo debatanti promovisali toleranciju i kulturu dijaloga za razliku od naših oponenata koji su širili mržnju i sl.

Molim vas da se jasno ogradite od toga i jasno nam saopštite na koga se ovo odnosi i gdje sam ja ili moje kolege debatanti prekršili pravila i koga smo to vrijeđali.

S poštovanjem,
Radovan Papović
User avatar
BarbaDue
Posts: 63445
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#56 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by BarbaDue »

radovan wrote: Poštovani . . . . (ne znam kako da vas oslovljavam jer sakrivenu u neku sarajevsku mišiju rupu nemate dovoljno obraza i dostojanstva ni da se predstavite i javno izreknete svoje misli),

očigledno da ste i dalje ostali u nekim svojim glupavim slovima sa potpisom "Mile & kompany". Ne mogu a da se ne zapitam, šta se sa vama dogodilo i šta je na vas uticali tako snažno da razvoj svog mozga prekinete u srednjovjekovnom periodu. Iskreno, vaš poslednji tekst mi je bio toliko zamiljiv da sam plakao od smijeha. nevjerujući dokle seže ljudska glupost.
S poštovanjem,
Radovan Papović
Uvazeni,
Je li ovo kultura dijaloga? Ako jeste, onda ste stvarno dobro promovisete kulturu dijaloga...
Molim vas da se jasno ogradite od toga i jasno nam saopštite na koga se ovo odnosi i gdje sam ja ili moje kolege debatanti prekršili pravila i koga smo to vrijeđali.
Mislio sam na sve debatante odnosno ucesnike na ovoj temi.

Ovo je stvarno zadnje upozorenje, slijedeca rasprava sa moderatorom automatski povlaci sankcije!
radovan
Posts: 5
Joined: 25/06/2009 17:37

#57 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by radovan »

BarbaDue wrote:
radovan wrote: Poštovani . . . . (ne znam kako da vas oslovljavam jer sakrivenu u neku sarajevsku mišiju rupu nemate dovoljno obraza i dostojanstva ni da se predstavite i javno izreknete svoje misli),

očigledno da ste i dalje ostali u nekim svojim glupavim slovima sa potpisom "Mile & kompany". Ne mogu a da se ne zapitam, šta se sa vama dogodilo i šta je na vas uticali tako snažno da razvoj svog mozga prekinete u srednjovjekovnom periodu. Iskreno, vaš poslednji tekst mi je bio toliko zamiljiv da sam plakao od smijeha. nevjerujući dokle seže ljudska glupost.
S poštovanjem,
Radovan Papović
Uvazeni,
Je li ovo kultura dijaloga? Ako jeste, onda ste stvarno dobro promovisete kulturu dijaloga...
Molim vas da se jasno ogradite od toga i jasno nam saopštite na koga se ovo odnosi i gdje sam ja ili moje kolege debatanti prekršili pravila i koga smo to vrijeđali.
Mislio sam na sve debatante odnosno ucesnike na ovoj temi.

Ovo je stvarno zadnje upozorenje, slijedeca rasprava sa moderatorom automatski povlaci sankcije!
Poštovani,

prihvatam vašu kritiku i smatram je za apsolutno prihvatljivu ali je neopravdano da nisu naglašeni i neki drugi pojmovi koji su mnogo "teži" od ovih.

Apelujem na sve forumaše da se u buduće riječi poput: huškanje, idiot, debilizam, kretenizam, glupost, glupavost i sl ne upotrebljavaju na ovom forumu i na ovoj temi te da se u buduće naši razgovori svode isključivo na argumentovane rasprave bazirane na kulturi dijaloga i toleranciji i uvažavanju drugačijih stavova.

S poštovanjem,
Radovan Papović
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Garica
Posts: 3
Joined: 28/06/2009 21:46

#58 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Garica »

Šteta što nema više ljudi poput Radovana i ironlady jer se napokon počelo uljudno razgovarati. I onda su izbačeni ali to je kao diskreciono pravo administratora. Imala sam priliku upoznati oboje i definitivno to nije jedna te ista osoba. A to može zaključiti i neko ko ih ne poznaje jer imaju sasvim dva različita stila pisanja. Pa opet, možda sam ja Radovan, ili iron lady... :bih:
sweet_pleasures
Posts: 81
Joined: 25/01/2007 23:08
Location: Brcko

#59 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by sweet_pleasures »

Ne znam namjeru onoga ko je postavio ovu temu, niti mi je jasna. Ne vidim u cemu je problem u tome sto je neko toliko sposoban, postovan i uporan. Naravno, ovim se jos jednom potvrdjuje teza "Ko nije s nama, protiv nas je", pa je problem sto jedna osoba iz Sarajeva pishe za Glas srpske. Vidim kako je time prof. Vlaisavljevic odmah okarakterisana kao kolaboracionista, neko ko je rezimski postavljen, i kome je u cilju opravdati "one druge", ma ko oni bili. Nadam se da se barem jedan broj informirao o njenom radu, prije nego su krenuli za optuzbama.

Nadam se da ce bar neko od ovih ljudi koji su sebi dali za pravo da blate i kritiziraju sve ono sto je prof. Vlaisavljevic uradila barem jednom u zivotu uspjeti izdignuti se iznad bosanskohercegovacke kolotecine, imati hrabrosti reci i uraditi nesto kako bi pokusali promijeniti ovaj haos u kojemu zivimo. To sto su neki ljudi u svakom segmentu svoga zivota vodjeni nacionalizmom, pa sve sto se kritizira vezano za jednu stranu opovrgavaju tako sto zahtjevaju kritiziranje i druge strane, je zaista jadno.

Ja sam debatant prof. Vlaisavljevic, znam koliko sam postigla u tom vremenu, i koliko sam imala drugih uspjeha na osnovu debate, znam kako se BiH predstavljala na mnogobrojnim regionalnim i svjetskim forumima, takmicenjima, konferencijama, seminarima. Izjave da od toga BiH nema nista su nebulozne. Sigurno ovakvi i slicni stavovi doprinose promjenama u nasoj drzavi.

Ne zelim da sada ovo izgleda kao odbrana profesorice, ali ocigledno je da si neki ljudi daju previse za pravo, pa udobno smjesteni u svoje stolice, provode sate i sate komentarisuci i kritizirajuci svaciji rad, bez imalo osnova.

Ljudi rijesite se stereotipa, mrznje i nacionalizma, zar ne vidite sta nam se desava dok smo mi zaslijepljeni tim fenomenima?!
Garica2
Posts: 1
Joined: 30/06/2009 19:44

#60 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Garica2 »

Uz rizik da me ponovo proglasite Radovanom, morala sam se javiti i razjasniti da premda se čini da jesam, ja NISAM Radovan. Shvaćam zbog čega je admin mislio da jesam jer smo se i Radovan i ja javili iz sa jedne IP adrese (ali je razlog wireless pristupanje internetu a ne prevara) pa je došlo do potpune zabune. Namjerno nisam mijenjala nik jer nisam došla ovdje da bih nekoga varala, niti da bih glumila da jesam nešto što nisam. Ipak, kako sam optužena da mi je nik falsifikat moram ponoviti da nije, a poštovani admine molim vas da u narednih par dana (nakon što Radovan ponovo dođe) provjerite naše IP adrese pa ćete vidjeti da ja pišem iz Sarajeva a Radovan iz Gacka. I premda smo mi debatanti jako inteligentni ljudi teleportaciju nismo još izmislili. Nadam se da ćete uvažiti ovo što sam rekla jer da sam htjela mogla sam uzeti neki drugi nik ali nisam jer mi nije namjera zavaravati forumaše. Naravno odluka je na administratoru ali moram ponoviti da ja nisam Radovan.

A debatanti će rijetko upotrijebiti grube riječi tek možda u afektu. Znamo mi šta je ad hominem argument i ne želimo ga upotrebljavati jer korištenje takvog argumenta barem u debati dovodi do diskvalifikacije debatanta. Eto, znam da sam bila offtopic ali sam ovo morala reći. :bih:
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#61 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Hunkar »

jeste mi debatanti ... malo malo pa ad hominem :-)

zoooomagaaa :D
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#62 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

Izvinjavam se na offtopicu ali ovim pozivam sve ove "debatante" da dodju na pdf-Politika - http://www.sarajevo-x.com/forum/viewforum.php?f=3 da vidimo koliko su sposobni. Ja licno ne priznajem nikakve nagrade sa kojekakvih regionalnih i BELOsvjetskih foruma, takmicenja, konferencija i seminara pa sva ova prica za mene ne znaci nista dok vas ekipa sa Politike ne "propusti" kroz tipke. :mrgreen: :sax:

UPOZORENJE: Ucestvovanje na pdf-Politika moze izazvati dusevnu bol i mi forumasi ne snosimo nikakvu odgovornost. :mrgreen: :dance:

P.S. Jedina pravila za ucestvovanje u debati su pravila Foruma - http://www.sarajevo-x.com/forum/uslovi.html, tako da vam preporucujem da ih dobro proucite da poslije nebi doslo do kuknjave i suza. :mrgreen: Znaci, nemojte se iznenaditi ako naidjete na rijeci kao huskanje, idiot, debilizam, kretenizam, glupost, glupavost. :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#63 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by bach »

Televizija Kantona Sarajevo ima u okviru svojih Vijesti, rubriku u kojoj poznati komentarišu aktuelne događaje. U nedjelju je bio Sanjin red. Priča ona o nerealizovanom kreditu MMF-a, te navodi kako je RS ispunila sve što iz MMF tražili, međutim zla i nesposobna FBiH nije. Zbog toga je FBiH eto krivac jer nismo dobili pare, tvrdila je teta Sanja u nedjelju u pola sedam na TVSA.

RS je bolji dio BiH reći će Šerif od Laktaša, isto to je rekla Sanja V, samo je to malo zakamuflirala.

Sram te bilo Federacijo zaostala, vidiš kako na 49, teritorije BiH cvjeta demokratija, na sve strane dijalog i rasprave, recimo da li je Car Lazar na Kosovu polju jahao bijelog ili crnog konja. O tome u RS rasrpavljaju privatno magistri humanističkih nauka.

Naravno da FBiH teže ispunjava uslove jer zbog poroda RS-a krvi teklo u potocima. Zbog nastanka RS-a moj otac je morao ostaviti svoje radno mjesto, te u rovu dočekivati prijateljski nastrojene čitaoce Glasa Srpske. Njegovu fabriku su Sanjini poslodavci opljačkali i odnijeli na Sokolac, gdje Sanja V. raspravlja o dijalogu i suživotu, eto dokle je ovaj svijet došao. Zbog toga moj otac prima 150 Km mjesečno, umjesto 1500 koliko je imao u vrijeme prije nego što je neko, proklet bio, odlučio da uvede demokratiju. Radovan je došao gratis a Mile od Laktaša je bio poklon iznenađenja.

Sram te bilo FBiH jer imaš destine hiljada invalida poput mene, kojima je geler od granate 82 milimetra probušio koljeno,u 10 godini života, te me trajno lišio bavljenja bilo kojom ozbiljnojom fizičkom aktivnošću. Sjedeću odbojku neću da igram.

Srama e bilo Federacijo, da umne glave tvrde da je kod Mileta sve OK. Pametne su to glave, one debatiraju, razvijaju dijalog, valjda znaju gdje valja.

A valja tamo gdje više plate.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7856
Joined: 13/11/2006 17:47

#64 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by jasko_ba »

prosipanje, prese*avanje, ugroženost naravno, allmighty srpska, šuplja cijelo vrijeme itd.
ovakvih ko sanja je zaista previše, :x
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#65 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by nokia6170 »

Ja bih samo da ponovim svoj prvi post na ovu temu, posebice naglasavajuci drugi dio moje izjave:
nokia6170 wrote:bitnije sta ko pise, nego gdje pise.

pustimo se predrasuda..ako ce sanja svojim pisanjem promijeniti mentalno stanje citalaca tog lista za 1%...nek pise koliko god zeli.

a sto se tice nasih mladih debatanata, samo bi ih posavjetovao da malo porade na jednoj finoj osobini koja se zove "skromnost", uz poruku da samohvaljenje inteligencijom nije bas pretjerano inteligentna stvar.

pozdrav gackom i svim ostalim bh gradovima :bih:
ekonomista
Posts: 20
Joined: 01/07/2009 13:06

#66 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ekonomista »

Čitam nekoliko zadnjih postova i ne vjerujem da to čitam....a ustvari shvatam da ovdje je potpuno nevažno šta je rečeno i da li to rečeno ima osnova već da čim dolazi od Sanje mora biti negatovno. Ne znam šta je sporno u izjavi Sanjinoj da je RS ispunio uslove zadate MMF-ovim stan by aranžmanom. Kao ekonomista nisam mogla ostati mirna na izjave da je to grozno što je ona rekla. Ako čovjek govori istinu moramo pokušati zatomiti svoju subjektivnost (da li prema ratu ili prema onim s druge strane ili jednostavno prema Sanji) i sagledati istini u oči. Neće se problemi riješiti time što ćemo 14 godina nakon rata za svaki neuspjeh se pozivati na rat. Ja sam sve vrijeme rata bila u Sarajevu i nepotrebno je da kometarišem kakve emocije imam prema tome. Ali naš poraz sa MMF-om nema nikakve veze niti sa ratom niti sa dva entiteta već jednostavno s tromosti vlasti kako u FBiH tako i na državnom nivou. To su rekli i eksperti iz MMF-a koji definitivno nisu nacionalno obojeni. U jučerašnjim novinama (Dnevni avaz i Oslobođenje) i prof. dr. Azra Hadžiahmetović govorila da FBiH mora smanjiti javnu potrošnju. Hočemo li odmah i za nju reči da je Miloradov plaćenik ili nešto drugo. Ne žena je samo iznijela činjenični podatak. Da nas je mnogo i da se stvari moraju promijeniti. jednom prolikom je o tome govorio i Faruk Širbegović kada je rekao da RS radi brže zato što se vrlo brzo dogovore, a u Federaciji je sistem samo da sve stoji. Dok se Federacija dogovori sa kantonima, kantoni sa općinama investicije dolaze i prolaze. Teško da za baš sve ove ljude možemo reći da su plaćenici RS ili nešto drugo.

Malo nauke, malo analize i dođemo do podatka da Sanja nije rekla ništa osim činjenice da je zbog FBiH stand by aranžman prolongiran. Bolje je bilo da smo diskutovali o tome ko je kriv nego ko je izrekao tu rečenicu i ko ju je poslije prepričao.

[quote]Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida (RVI) BiH Safet Redžić izjavio je danas da je stand by aranžman BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) propao isključivo zbog nemoralne politike Vlade Federacije BiH prema svim budžetskim korisnicima, a posebno prema stradalnicima rata. "U tom pogledu, MMF od Vlade Federacije BiH jednostavno traži i zahtijeva da ispoštuje sve ono što je sama napisala u svom pismu namjere koji je uputila MMF-u", rekao je Redžić, dodajući da niko u državi ne zna šta piše u tom pismu.[quote]

A ovakvih kao Sanja može biti previše samo ljudima koji ne žele sagledati istinu nego odluče da kritiziraju šta je neko rekao iako to ima i fizičke dokaze. Da je kojom greškom upotrijebila nagoru osobinu a to je laž pa rekla da je FBiH bolja niko se ne bi ni osvrnuo na laž i rekao ova žena nema pojma o ekonomiji. Nama je samo problem što je neko bolji ko nije trebao da bude....ali ne da pokušavamo to da promijenimo...ne da pokušavamo uticati na našu vlast da bude bolja...ne od RS-a već bolja za nas...jer nemanje MMF-ovog aranžmana osjetit će više Federacija i to pred kraj godine....a onda nikome neće biti drago kada shvati da ga je njegova vlada gurnula u to već je lakše okriviti drugog i Sanji reči da je nacionalno obojena.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#67 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Abacija »

ekonomista wrote:Čitam nekoliko zadnjih postova i ne vjerujem da to čitam....a ustvari shvatam da ovdje je potpuno nevažno šta je rečeno i da li to rečeno ima osnova već da čim dolazi od Sanje mora biti negatovno. Ne znam šta je sporno u izjavi Sanjinoj da je RS ispunio uslove zadate MMF-ovim stan by aranžmanom. Kao ekonomista nisam mogla ostati mirna na izjave da je to grozno što je ona rekla. Ako čovjek govori istinu moramo pokušati zatomiti svoju subjektivnost (da li prema ratu ili prema onim s druge strane ili jednostavno prema Sanji) i sagledati istini u oči. Neće se problemi riješiti time što ćemo 14 godina nakon rata za svaki neuspjeh se pozivati na rat. Ja sam sve vrijeme rata bila u Sarajevu i nepotrebno je da kometarišem kakve emocije imam prema tome. Ali naš poraz sa MMF-om nema nikakve veze niti sa ratom niti sa dva entiteta već jednostavno s tromosti vlasti kako u FBiH tako i na državnom nivou. To su rekli i eksperti iz MMF-a koji definitivno nisu nacionalno obojeni. U jučerašnjim novinama (Dnevni avaz i Oslobođenje) i prof. dr. Azra Hadžiahmetović govorila da FBiH mora smanjiti javnu potrošnju. Hočemo li odmah i za nju reči da je Miloradov plaćenik ili nešto drugo. Ne žena je samo iznijela činjenični podatak. Da nas je mnogo i da se stvari moraju promijeniti. jednom prolikom je o tome govorio i Faruk Širbegović kada je rekao da RS radi brže zato što se vrlo brzo dogovore, a u Federaciji je sistem samo da sve stoji. Dok se Federacija dogovori sa kantonima, kantoni sa općinama investicije dolaze i prolaze. Teško da za baš sve ove ljude možemo reći da su plaćenici RS ili nešto drugo.

Malo nauke, malo analize i dođemo do podatka da Sanja nije rekla ništa osim činjenice da je zbog FBiH stand by aranžman prolongiran. Bolje je bilo da smo diskutovali o tome ko je kriv nego ko je izrekao tu rečenicu i ko ju je poslije prepričao.

Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida (RVI) BiH Safet Redžić izjavio je danas da je stand by aranžman BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) propao isključivo zbog nemoralne politike Vlade Federacije BiH prema svim budžetskim korisnicima, a posebno prema stradalnicima rata. "U tom pogledu, MMF od Vlade Federacije BiH jednostavno traži i zahtijeva da ispoštuje sve ono što je sama napisala u svom pismu namjere koji je uputila MMF-u", rekao je Redžić, dodajući da niko u državi ne zna šta piše u tom pismu.

A ovakvih kao Sanja može biti previše samo ljudima koji ne žele sagledati istinu nego odluče da kritiziraju šta je neko rekao iako to ima i fizičke dokaze. Da je kojom greškom upotrijebila nagoru osobinu a to je laž pa rekla da je FBiH bolja niko se ne bi ni osvrnuo na laž i rekao ova žena nema pojma o ekonomiji. Nama je samo problem što je neko bolji ko nije trebao da bude....ali ne da pokušavamo to da promijenimo...ne da pokušavamo uticati na našu vlast da bude bolja...ne od RS-a već bolja za nas...jer nemanje MMF-ovog aranžmana osjetit će više Federacija i to pred kraj godine....a onda nikome neće biti drago kada shvati da ga je njegova vlada gurnula u to već je lakše okriviti drugog i Sanji reči da je nacionalno obojena.
Bas je cudno da Dodikovci govore protiv "unitarizacije" BiH a vidi kako unitarizacija fino funkcionise u pc-u. Hocemo svi mi takoooo. :D :bih:

Ali ako prodje Kviskov (za one koji ne znaju ko je Kvisko: Inzkov :mrgreen: ) najnoviji prijedlog (http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 1#p2828991) onda ce i u pc-u linija odluke biti usporena. Kad je maskenbal nek i hala gori. :dance: :bih:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#68 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by bach »

Interesantno da svi Sanjini advokati-debatanti imaju problema sa pravopisom.

Obratiti pažnju na boldirano:
ekonomista wrote:Čitam nekoliko zadnjih postova i ne vjerujem da to čitam....a ustvari shvatam da ovdje je potpuno nevažno šta je rečeno i da li to rečeno ima osnova već da čim dolazi od Sanje mora biti negatovno. Ne znam šta je sporno u izjavi Sanjinoj da je RS ispunio uslove zadate MMF-ovim stan by aranžmanom. Kao ekonomista nisam mogla ostati mirna na izjave da je to grozno što je ona rekla. Ako čovjek govori istinu moramo pokušati zatomiti svoju subjektivnost (da li prema ratu ili prema onim s druge strane ili jednostavno prema Sanji) i sagledati istini u oči. Neće se problemi riješiti time što ćemo 14 godina nakon rata za svaki neuspjeh se pozivati na rat. Ja sam sve vrijeme rata bila u Sarajevu i nepotrebno je da kometarišem kakve emocije imam prema tome. Ali naš poraz sa MMF-om nema nikakve veze niti sa ratom niti sa dva entiteta već jednostavno s tromosti vlasti kako u FBiH tako i na državnom nivou. To su rekli i eksperti iz MMF-a koji definitivno nisu nacionalno obojeni. U jučerašnjim novinama (Dnevni avaz i Oslobođenje) i prof. dr. Azra Hadžiahmetović govorila da FBiH mora smanjiti javnu potrošnju. Hočemo li odmah i za nju reči da je Miloradov plaćenik ili nešto drugo. Ne žena je samo iznijela činjenični podatak. Da nas je mnogo i da se stvari moraju promijeniti. jednom prolikom je o tome govorio i Faruk Širbegović kada je rekao da RS radi brže zato što se vrlo brzo dogovore, a u Federaciji je sistem samo da sve stoji. Dok se Federacija dogovori sa kantonima, kantoni sa općinama investicije dolaze i prolaze. Teško da za baš sve ove ljude možemo reći da su plaćenici RS ili nešto drugo.

Malo nauke, malo analize i dođemo do podatka da Sanja nije rekla ništa osim činjenice da je zbog FBiH stand by aranžman prolongiran. Bolje je bilo da smo diskutovali o tome ko je kriv nego ko je izrekao tu rečenicu i ko ju je poslije prepričao.
Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida (RVI) BiH Safet Redžić izjavio je danas da je stand by aranžman BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) propao isključivo zbog nemoralne politike Vlade Federacije BiH prema svim budžetskim korisnicima, a posebno prema stradalnicima rata. "U tom pogledu, MMF od Vlade Federacije BiH jednostavno traži i zahtijeva da ispoštuje sve ono što je sama napisala u svom pismu namjere koji je uputila MMF-u", rekao je Redžić, dodajući da niko u državi ne zna šta piše u tom pismu.

A ovakvih kao Sanja može biti previše samo ljudima koji ne žele sagledati istinu nego odluče da kritiziraju šta je neko rekao iako to ima i fizičke dokaze. Da je kojom greškom upotrijebila nagoru osobinu a to je laž pa rekla da je FBiH bolja niko se ne bi ni osvrnuo na laž i rekao ova žena nema pojma o ekonomiji. Nama je samo problem što je neko bolji ko nije trebao da bude....ali ne da pokušavamo to da promijenimo...ne da pokušavamo uticati na našu vlast da bude bolja...ne od RS-a već bolja za nas...jer nemanje MMF-ovog aranžmana osjetit će više Federacija i to pred kraj godine....a onda nikome neće biti drago kada shvati da ga je njegova vlada gurnula u to već je lakše okriviti drugog i Sanji reči da je nacionalno obojena.
Neće se problemi riješiti time što ćemo 14 godina nakon rata za svaki neuspjeh se pozivati na rat.
Vidite, dragi ekonomisto, meni 14 godina poslija rata nije izrasla nova noga, umjesto one kroz koju je prošao geler, niti će izrsti, a ja ne mogu biti miran na to. Prije rata sam aktivno kao klinac trenirao džudo, bio perspektivan sportista, sada često od bolova jedva zavežem pertle. Nikada to neću nikome oprostiti, niti me mogu umiriti nikakavi licemjerni pozivi da se "razvija dijalog" i "debatuje" sa onima koji su mene kao dijete od 10 godina smatrali metom, samo zbog mog imena.

Bljak.
Garica3
Posts: 1
Joined: 01/07/2009 20:39

#69 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Garica3 »

Ja kako napišem post tako me admin banuje. Zaista ne znam zašto, valjda zato što se ne pretvaram da sam neko drugi pa stalno koristim ovaj nik. Hm… Ko zna možda je ovaj treći, treća sreća pa napokon uspijem sa njim napisati dva posta a da me ne banujete. Ili da izmislim neki novi nik





edited by zoom66:

pogledaj forumska pravila OVDJE.


Svi korisnici foruma prihvataju sljedeća pravila i uslove:

Kao korisnik foruma portala Sarajevo-x.com (u daljnjem tekstu forum), obvezujete se da ćete na forumu objavljivati isključivo materijale koji ne krše zakonske propise Bosne i Hercegovine kao i međunarodne zakone. To znači da ste odgovorni ukoliko sadržaj koji objavljujete krši autorska i druga vlasnička prava. Uz ostalo, suglasni ste da kao korisnik foruma nećete:

registrovati se ponovo ukoliko ste već banovani;

svaki novi nick ce ti biti baniran.
Pivo
Posts: 14
Joined: 28/01/2009 14:10

#70 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Pivo »

Uglavnom se slazem sa svim komentarima koje javno iznosi gospodja Vlaisavljević. Međutim, da bi komentari imali vrijednost veoma je bitno gdje se objavljuju. U tome mislim da grijesi vecina kolumnista, pa i Sanja.

Da bi kritika bila uspjesna vazno je da dolazi iznutra. Posebno je to vazno u BiH, jer je stanje takvo da svakodnevno iz Federacije slusamo napade na RS i obrnuto koji jednostavno nemaju efekta jer su shvaceni kao zlonamjerni. Pored toga, njihov efekat je ogranicen i zbog toga sto odredjene novine/tv emisije prate pripadnici samo jednog naroda.

Daleko je veca korist od negativnih komentara o FBIH koji izadju u Avazu i negativnih komentara o RS koji izadju u Nezavisnim. Jedino takvi komentari mogu doci do ciljane publike, i vremenom mogu mjenjati svijest ljudi.

Npr. najvrednije sto je doslo iz 60. minuta nisu napadi na Dodika, vec ukazivanje na zlocine i kriminal koje su pocinili Bošnjaci. Takvi prilozi mogu pripomoci u iznalazenju istine, realnom pogledu na situaciju i time stvoriti temelje za neko bolje sutra. U Federaciji ima jos nekoliko pisanih medija koji na takav nacin otvaraju oci "svojim" Bošnjacima.

Mislim da bi i Sanjini komentari imali vecu ucinkovitost ako bi se zamjenili izdavaci. Pa tako da tekstove koji su namjenjeni Glasu Srpske objavljuje Avaz i obrnuto. U suprotnom ce samo hraniti mrznju, odbojnost i nerazumjevanje koje postoji u ljudima s obje strane zamisljene entitetske granice.
nevolimdapricam
Posts: 3
Joined: 02/07/2009 01:42

#71 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by nevolimdapricam »

Jel' to neko ko zivi u Federaciji pise za Glas Srpske casopis iz Republike Srpske ?! Ne mogu da vjerujem ? Kako to ? Jel' se to moze dobiti viza za Banjaluku ?

Tuzno je to sto je SANJA problem i njeno pisanje za Glas Srpske. Sanja koja je postigla da omladina iz Ljubuškog,Banjaluke, Prijedora, Srbca, Sarajeva, Tuzle, Mostara se druze i shvate da „oni tamo“ nisu svi nacionalisti, cetnici, ustase, balije i da „oni tamo“ svi ne zele da ih prebiju, lincuju, ubiju... Sanja koja je postigla da ta ista omladina ima pozitivan stav o drugom i drugacijem i da sire takva razmisljanja u svojim zajednicama, porodicama...E ja ovdje vidim „problem“ u Sanji ... Kakve joj to budalastine padaju na pamet ? Sto bi to oni tamo mislili pozitivno o ovim ovamo... Bolje je da oni tamo ne dolaze ovamo i obratno... Sto ce nam to ? Bio je rat, oni su svi fuj , mi smo svi ok i neka njih tamo i neka nas ovamo. E pa ako neko ima takav stav onda njegova BiH ima drugacije granice i to ne oblika sa nase zastave...Za mene BiH ima te granice i ne smeta mi Sanja sto pise za Glas Srpske.

Ono sto zelim da kazem ili si za BiH ili si za samo jedan njen dio. Ako si za BiH onda moramo nastaviti dalje i ako si za BiH onda Sanja nije problem. Sanja je neko ko jeste zaista za BiH. Sanja je neko ko zeli da postigne da se omladina iz svih krajeva CIJELE BiH druzi i da siri pozitivne stavove i ideje. Ako sretnete bilo kojeg debatanta ili nekog od njegovih/njenih roditelja ili prijatelja ili poznanika potvrdice vam to i tek onda shvaticete koliki je njen doprinos za razvoj svijesti koji ce doprinijeti jedinstvu nase BiH. A svi vi koji je blatite ovdje zapitajte se sta u stvari vi zelite ?

Ali ne valja u stvari Sanja. Pise za Glas Srpske. Svasta !
ekonomista
Posts: 20
Joined: 01/07/2009 13:06

#72 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ekonomista »

[quote="bach"]Interesantno da svi Sanjini advokati-debatanti imaju problema sa pravopisom.

Ja nisam debatant, niti sam ikad bila. Također nisam Sanjin advokat, niti mi pada na pamet biti advokat osobi iza koje stoji toliko pozitivnih stvari. Njoj zato, kao osobi, ne treba advokat. Iza nje bi, prijatelju, i ti bi trebao stati, a ne protiv nje.

Sanju znam samo površno, ali znam koje rezultate ima iza sebe. Čovječe, pa ta žena je sa svojom ekipom "donijela" svjetsko debatno takmičenje u BiH. To još nikome nije pošlo za rukom! Cijeli svijet će gledati u BiH, ali u pozitivnom smislu. Pa zato joj kapu treba skinuti. Izvini, ali to je (ako ništa drugo) razlog da je niko u ovoj zemlji ne treba prozivati.

A na kraju i ja sam bila dijete kada je bio rat, u mojoj porodici je bilo tragedija, ali ne mogu cijeli život tako gledati, jer sam ista kao i oni koji su me ubijali.

Možda da razmislimo da budemo snažniji u kritikovanju vlasti koja nam je napravila ovako lošu situaciju u zemlji, da budemo kritičniji sami prema sebi, da ne okrećemo glavu kada neko ubija neko dijete u tramvaju...ali ne mi samo zamjeramo što se neko usudio preči granicu razdvajanja koja je trebala ostati neprekoračena.

P.S. A drugi put ću ti odgovoriti iz struke :)
ekonomista
Posts: 20
Joined: 01/07/2009 13:06

#73 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by ekonomista »

[quote="Pivo"]Uglavnom se slazem sa svim komentarima koje javno iznosi gospodja Vlaisavljević. Međutim, da bi komentari imali vrijednost veoma je bitno gdje se objavljuju. U tome mislim da grijesi vecina kolumnista, pa i Sanja.

Da bi kritika bila uspjesna vazno je da dolazi iznutra. Posebno je to vazno u BiH, jer je stanje takvo da svakodnevno iz Federacije slusamo napade na RS i obrnuto koji jednostavno nemaju efekta jer su shvaceni kao zlonamjerni. Pored toga, njihov efekat je ogranicen i zbog toga sto odredjene novine/tv emisije prate pripadnici samo jednog naroda.

Zadnji dio ovog foruma ... koji je nekako izgubio poentu.... sporan je i zbog toga što se Sanja po njima drznula da govori loše o Federaciji, iako je o tome govorila činjenično i uz već preneseno mišljenje MMF-a i na televiziji koja se nalazi "sa prave strane" linije razgraničenja. Ljudi ne žele shvatiti da ne možemo uvijek kriviti nekoga drugog za problem u našem okruženju već da je ponekad neophodno reći i da vlast ova ne radi dobro. Što je najtužnije MMF nikoga nije prisilio da napiše šta će ispuniti već je upravo sama vlada kreirala uslove i obećala da će ih ispuniti. Oni nisu to uradili i zašto onda ne reći da su krivci za ne dobivanje aranžmana. E to je to okretanje glave od realnih problema, umjesto što se problematizira pitanje gdje ko piše....ma sve dok piše realno i istinito, potkrijepljeno dokazima i argumentima koji imaju logičan slijed onda...nek' piše i po bilbordima, i na latinici i na ćirilici, samo nek piše.
Umjesto da ove teme na forumu imaju karakter kritiziranja stvari koje nisu uredu i koje realno muće nas u životu … mi diskutujemo, čak u nekim momentima i vrijeđamo djela ljudi koji pokušavaju nešto promijeniti. Ako mislite da je to pogrešno zašto vi ne probate nešto bolje? Sanja je smatrala da je ovako najbolje i mislim da joj se zbog toga treba priznati hrabrost. Ali ne već onda kad se kroz svoje pisanje i istupe dotakne tema o kojima ni mi sami ne želimo da govorimo onda je reakcija…. kao da će to riješit problem. Vjerujte da neće. Kao što su jedno vrijeme kada se mijenjala Titova ulica u Sarajevu izlazili natpisi s Titovim likom „Ako sam ja u ovom gradu najveći problem, onda je ovaj grad sretan“.
Pivo
Posts: 14
Joined: 28/01/2009 14:10

#74 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Pivo »

@ ekonomista

Ne znam da li se razumimo, pa zelim naglasiti da ja podrzavam njeno pisanje, da smatram njene kolumne pozeljnim gdje god da ih pise.
Jedino sto mi se cini da bi krajnji efekat bio jos bolji kad bi u federalnim medijima kritikovala stanje u Federaciji, a u medijima Rep Srpske stanje u RS.
I ovo se ne odnosi samo na nju nego na sve kolumniste.
Dakle sve govorim radi krajnjeg ucinka, a ne sto mislim da je pozitivno da se mediji polarizuju na taj nacin
Armen
Posts: 50
Joined: 08/10/2008 17:09

#75 Re: Sanja Vlaisavljević piše za Glas srpske

Post by Armen »

Sa svojim nazovi tekstovima vise podjela unosi sama kolumnistica, svi testovi se jedino vrte oko nje i njenih frustracija i uvlacenja u RS-u dodiku i dodikovcima , a u federaciji Avazu i njegovim sljedbenicima. Nacin na koji u svoje svrhe koristi debatno centar je posebna prica. Upravo je problem ona koja ne prihvata drugacije misljenje, a sve predstavlja totalnom zamjenom tema i netacnim interpretacijama desavanja u BiH. O kvalitetu njenog pisanja i nacina izrazavanja nema potrebe previse polemisati, dovoljno je otici na web starnicu Glasa srpske. Ponovo treba naglasiti da nije problem gdje, nego sta i na koji nacin pise. Odvratno ulizivacki i u GS , i u Avazu.
Post Reply