Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27417
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#51 Re: Split - Sarajevo

Post by mayab »

Prije 20 dana vozio tu rutu, dakle, po meni najbrza je: Split, izaci na auto put u Dugopolju i pičiti do kraja do Ravče, onda Vrgorac, preci u BiH na GP Hrast ili Crveni Grm, pa Ljubuski, Mostar i SA
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#52 Re: Split - Sarajevo

Post by Jimmy_The_Saint »

Ja samo mogu reć' da sam preko SA-ZE autobana, Rostova, Kupresa i Kamenskog stig'o za 4 sata vožnje bez nekog velikog zora (im'o sam suvozača koji je svakih 10 km vik'o polahko, polahko).... :-D

E sad, štos je u Rostovu - znači ideš na Pucarevo a ne na Travnik! :bih:

mayab, daj vrijeme, nemoj nasuho? :D
Jozinho
Posts: 76
Joined: 19/07/2010 12:39

#53 Re: Split - Sarajevo

Post by Jozinho »

ma ideš od splita na Dugopolje i na autoput do Biska. Zatim na Trilj i prema Livnu. Od Livna preko Kupresa na Bugojno i od Bugojna preko Rostova na Novi Travnik. Od Novog Travnika loviš putokaz za Sarajevo. Od Kaknja je već autoput sve do Vogošće koji će te koštat 2 KM.

Ja dođem za cca 4 do 4 i po sata. Ne divljan i pazim na policiju. Koju usput rečeno imaš na izlazu iz Šujice i na izlazu iz Bugojna (i još na 100 mjesta).

Doduše ja izlazim u Podlugovima, pa mi ta ruta jedino igra.

A put je sasvim dobar. MOžda je malo nezgodno niz Koprivnicu zimi al ništa strašno. Jedino je još malo glup kružni tok u Bugojnu. Ja sam svako malo na tom putu.

Od Ploča imaš par kilometara dobre ceste, al do autoputa je katastrofalna i na mokrom jako klizava (dva puta proklizao). Po meni ti je suludo ići na Ploče upravo zbog loše ceste jer dobiješ na AP a izgubiš na tom cesti, pa ako ćeš dole idi magistralom i uli goriva za 30 kn.
User avatar
lala*
Posts: 255
Joined: 17/03/2010 17:05
Location: rajvoSa

#54 Re: Split - Sarajevo

Post by lala* »

Zna li neko koji je prevoz najpovoljniji do Splita, voz ili bus? I koliko košta povratna karta, gdje mogu pronaći te informacije? :-D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#55 Re: Split - Sarajevo

Post by AmADin_gospo »

na željezničkoj i autobuskoj stanici. :roll:
User avatar
lala*
Posts: 255
Joined: 17/03/2010 17:05
Location: rajvoSa

#56 Re: Split - Sarajevo

Post by lala* »

Ja dok odem na autobusku pa na željezničku, pa dok skontam koje je povoljnije, mogu i doći do Splita. :D

Zato i pitam, možda se nađe neko ko je već putovao do tamo na sl. način.
U svakom slučaju, hvala ti. Nisi trebao. :razz:
User avatar
lala*
Posts: 255
Joined: 17/03/2010 17:05
Location: rajvoSa

#57 Re: Split - Sarajevo

Post by lala* »

Ja dok odem na autobusku pa na željezničku, pa dok skontam koje je povoljnije, mogu i doći do Splita. :D

Zato i pitam, možda se nađe neko ko je već putovao do tamo na sl. način.
U svakom slučaju, hvala ti. Nisi trebao. :razz:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#58 Re: Split - Sarajevo

Post by zambaklija »

FireFly wrote:
karanana wrote:ja idem dalmatinom. pola sata gore dole mi ne znaci nista. fino uz more pa metkovic pa fino capljina, pocitelj, mostar. pa furam kroz kanjon neretve da sto prije stignem kod maksumica na malo rebaraca i krtine s plecke. napucam se i spreman sam za jos sat i po interesantne voznje preko konjica, ivana do sarajeva. ovaj mi put nekako ima navise dusu.
Hvala svima na odgovorima i sugestijama, ali sad mi Karanana dade povod za jos jedno pitanje :-D : Gdje preporucujete da navratim na jagnjetinu? Znam da Gojka vise nema :sad:
ako ti nije mrsko imaš na putu za Međugorje iznad Mostara Hotel Dvije Udovice sa svojom vinarijom,ja još baš nikad bolju janjetinu nisam jeo :D :D :D i boljeg vina piJo :D :D :D
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#59 Re: Split - Sarajevo

Post by hostapler »

Kad bi se placao put od ploca,preko makarske do splita,ja bih ga platio i isao njime,nikada,ali bas nikada ne bih isao autoputem,boli me briga koliko traje.
Astrix
Posts: 1892
Joined: 30/09/2009 14:14

#60 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

Da malo osvjezimo temu i da cujem koji pametan savjet :D

Planiram uskoro put Splita, i sagledao sam sve opcije i najprimamljiviji mi je put Kupres - Livno, jel iko isao tim putem u zadnje vrijeme? Kakav je put, policija, radovi itd?
User avatar
Grof
Posts: 565
Joined: 24/02/2002 00:00

#61 Re: Split - Sarajevo

Post by Grof »

Astrix wrote:Da malo osvjezimo temu i da cujem koji pametan savjet :D

Planiram uskoro put Splita, i sagledao sam sve opcije i najprimamljiviji mi je put Kupres - Livno, jel iko isao tim putem u zadnje vrijeme? Kakav je put, policija, radovi itd?
Po meni je to najbolja ruta, ali obavezno ići preko Rostova za Bugojno, ne na Travnik. S tim da ja u zadnje vrijeme ne idem preko Livna, nego u Šujici skrenem prema Tomislavgradu, nakon prolaska kroz Tomislavgrad nastavljaš prema Kamenskom samo s druge strane Buškog blata. Tu je dosta manje saobraćaja, a i kraća je dionica nego preko Livna.

Sve u svemu jedno 4 do 4,5 sata relacija Sa - St, uz jednu kratku pauzu i normalnu vožnu. :thumbup:

Put je solidan, paziti na kamere poslije raskrsnice za Novi Travnik cca 2-3 km i na prolazu pored Tomislavgrada. Policije često bude iza Bugojna, ulazu u Kupres ili Kupreškoj visoravni, u Šujici također. Idem često tim putem ali nikad me još nije zaustavila hrvatska policija, samo jednom sam vidio patrolu u Brnazama (iza Trilja).
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#62 Re: Split - Sarajevo

Post by skuterista »

Astrix wrote:Da malo osvjezimo temu i da cujem koji pametan savjet :D

Planiram uskoro put Splita, i sagledao sam sve opcije i najprimamljiviji mi je put Kupres - Livno, jel iko isao tim putem u zadnje vrijeme? Kakav je put, policija, radovi itd?
evo jutros kaze Kupres-Livno snijeg na kolniku pa ti vidi kakav je...
Astrix
Posts: 1892
Joined: 30/09/2009 14:14

#63 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

Ma dobro nije tolika frka, ipak sam mislio ici kad malo otopli, zadovoljstvo je u pitanju :D tako da nije hica...
Najvise me je zanimalo gdje su postavljene kamere, cesto sam na relaciji od Travnika pa dalje prema krajini a taj dio prema Kupresu mi nije poznat, tako da ako ko zna gdje ih ima bilo lijepo da kaze :bih:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#64 Re: Split - Sarajevo

Post by daxon »

Najbliži put iz Sarajeva za Split je:
Sarajevo - Jablanica - Prozor - Duvno (via Raduša) - Kamensko - Trilj - Split.
Ukoliko je završena cesta koja se pravi iz Livna prema Sinju preko prijevoja Vaganj, onda bi bilo pametno ići na Livno jer to skraćuje put to Splita za dodatnih 20-tak km.
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#65 Re: Split - Sarajevo

Post by LeKo »

zambaklija wrote:
FireFly wrote:
karanana wrote:ja idem dalmatinom. pola sata gore dole mi ne znaci nista. fino uz more pa metkovic pa fino capljina, pocitelj, mostar. pa furam kroz kanjon neretve da sto prije stignem kod maksumica na malo rebaraca i krtine s plecke. napucam se i spreman sam za jos sat i po interesantne voznje preko konjica, ivana do sarajeva. ovaj mi put nekako ima navise dusu.
Hvala svima na odgovorima i sugestijama, ali sad mi Karanana dade povod za jos jedno pitanje :-D : Gdje preporucujete da navratim na jagnjetinu? Znam da Gojka vise nema :sad:
ako ti nije mrsko imaš na putu za Međugorje iznad Mostara Hotel Dvije Udovice sa svojom vinarijom,ja još baš nikad bolju janjetinu nisam jeo :D :D :D i boljeg vina piJo :D :D :D
Za Dvije Udovice :thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 10664
Joined: 16/01/2012 21:38

#66 Re: Split - Sarajevo

Post by basicm »

daxon wrote:Najbliži put iz Sarajeva za Split je:
Sarajevo - Jablanica - Prozor - Duvno (via Raduša) - Kamensko - Trilj - Split.
Ukoliko je završena cesta koja se pravi iz Livna prema Sinju preko prijevoja Vaganj, onda bi bilo pametno ići na Livno jer to skraćuje put to Splita za dodatnih 20-tak km.
Jablanica-Rama je uzas dionica, pa jos izlazak iz Rame korz sela. Krace jeste, brze jeste, ali umori. Ja cesto idem i najcesce idem auto put-Rostovo-Sujica-TG-Kamensko.
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#67 Re: Split - Sarajevo

Post by cico x »

hajmo sad ovi sto cesce idu....preko gruda na imotski ili čitluka pa na crveni grm ?
User avatar
Haris033
Posts: 3889
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#68 Re: Split - Sarajevo

Post by Haris033 »

Mislim uskoro ići za Split, pa me zanima da li je neko (nedavno) išao ovom rutom, i ako jeste, kakva je za vožnju?
Cestovna udaljenost je 245 km.

Image
Grunf 76
Posts: 1
Joined: 09/05/2014 21:57

#69 Re: Split - Sarajevo

Post by Grunf 76 »

Nijesam prolazio, ali sam čuo da su pejzaži kroz Blidinje fenomenalni. Ja inače idem na Travnik, kod Lutva na kahvu, a u povratku starom Jadranskom, Brela, Makarska, Počitelj, Buna, jagnjetina... naokolo al' s merakom ;-)
Astrix
Posts: 1892
Joined: 30/09/2009 14:14

#70 Re: Split - Sarajevo

Post by Astrix »

Dobra je ruta, samo ne zna taj put preko Poklecana, ja idem preko Mostara i Sirokog... Nema neke najbolje rute, svaka je dobra, i ona preko Bugojna i Livna i ova, sve je to tu negdje u pet deka...
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#71 Re: Split - Sarajevo

Post by staradis »

U prevodu svi su nam putevi kurac xD
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#72 Re: Split - Sarajevo

Post by nedims »

Da li je neko isao ovim putem sto ga postavi @haris...Jablanica - kroz park prirode Blidnje - Poklecani - Imotski...
Cuo sam da ima makadamska dionica (ne znam koliko je duga i kakva je). Volio bi otici u Blidnje...nisam nikada bio tamo...ali me plasi taj makadam. Zna li neko o tome...da se ne zaletim i skrsim auto. Mozda su ga u medjuvremenu asfaltirali.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#73 Re: Split - Sarajevo

Post by nedims »

nedims wrote:Da li je neko isao ovim putem sto ga postavi @haris...Jablanica - kroz park prirode Blidnje - Poklecani - Imotski...
Cuo sam da ima makadamska dionica (ne znam koliko je duga i kakva je). Volio bi otici u Blidnje...nisam nikada bio tamo...ali me plasi taj makadam. Zna li neko o tome...da se ne zaletim i skrsim auto. Mozda su ga u medjuvremenu asfaltirali.
Zar niko nije isao tim putem u zadnje vrijeme???
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#74 Re: Split - Sarajevo

Post by SHTEVELEC »

Isao sam ja (greskom, fulio skretanje), nije put los, ima taj dio makadama ali jako dobrog, tako da slobodno... Nisam vidio nista od prirodnih ljepota jer sam vozio po mraku i snijeg je pad'o k'o nenormalan
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#75 Re: Split - Sarajevo

Post by daxon »

Nisam išao tim putem, ali ako ima makadama izbjegavaj taj put.
Ja sam išao putem Sarajevo - Jablanica pa R 419 preko Doljana do Blidinja (nakon toga je R 419a, najgora dionica) do Mandinog Sela pa Tomislavgrad i dalje Kamensko, Ima makadama i između Jablanice i Blidinja i od Blidinja do Mandinog Sela, ne znam koliko točno kilometara, možda petnaestak i više, ali posip je veoma oštar, oštetiti će ti gume, meni su na toj makadamskooj dionici, gume michelin energy saver pretrpjele ozbiljna oštećenja. Dakle, oštro kamenje se zabija u gazni sloj gume, reže je, čak i otkida komadiće, a o prašini da ne govorim, ipak takve dionice nisu predviđene za vožnju luksuznim osobnim automobila sa cestovnim gumama, inače, ovo je najbliža dionica do Splita.

Ipak, za takve makadamske avanture, najbolje je uzeti rent a car auto, po mogućnosti terenac.
Post Reply