Visocani?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
memo bosnjo
Posts: 106
Joined: 04/10/2007 23:03
Location: Radonjici bb

#51 Re: Visočani?

Post by memo bosnjo »

[quote="sikibili"]Momak,
U kraljevski grad Visoko svi su dobrodošli,osim nedobronamjernih i nekulturnih
tipova.Poštujte hiljadugodišnju tradiciju Visokog,jer tu je rodjena Bosna.

Nekulturu zadrzite za sebe.

Cekrekcije(prije Cekrcici-u 19-om vijeku CEGREDZIJE-sa 99% muslimanskog stanovnistva-Vidi izvor:MILENKO FILIPOVIC:VISOCKA NAHIJA.izdato 1928.god)
sad su moderno prigradsko naselje u kojem je izgradjeno ¸10-ak industrijskih objekata i grade se novi

King Tvrtko I Kotromanic
[/quote

Sto si ba toliko zapeo za tog Tvrta,de mi bar navedi jedan razlog njegove pozitivnosti u vezi sa Bosnom!(mora da si Hrvat,i ako si neka si)

Pa eto ti bolan blizu samostan u K.Sutjesci tamo ces naci puno podataka jer te koje imas nisu istiniti ili si ih sam pisao.
Bio sam oar puta i u fr.gimnaziji,imaju i oni puno literature vezanu za Visoko ali i za cijelu regiju,pa bujrum...

Memo I Bosnjo
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#52 re

Post by buba »

Historijski gledano, ovaj sikiriki ili kako li vec nick, ima pravo. Visoko je bilo prava mala kasabica i kraljevski gradic, odnosno poznat' kao krunidbeno mjesto bosanskih kraljeva, davno prije bilo kojeg drugog u okruzenju. U ondasnji vakat trgovali sa Mletackom rep. (gee veez..moram se pocesat' po glavi, jer sam jako puno hist. fakata zaboravila :roll: , pa mogu nesto i lupiti ), ali definitivno kolijevka tadasnje civilizacije srednjovjekovne Bosne. I da mislim da se naziv Bosnae i prvi put pomenuo u X vijeku, u djelu vizantijskog cara Konstantina, a prvi uspon zemlje pod Stjepanom II Kotromanicem prva decenija XIV vijeka.

I dajte ove nisko pobudne regionalne zackoljice, ostavite po strani bar jedanput..nidje veze majke mi..Vares, Olovo, Visoko, Kakanj, Sarajevo..sve pripishaj hoda jedno od drugog, a vazda se ponasate ko da zivite na razlicitim kontinentima. :roll:
Bez obzira ljudi, svaki grad ima svoju povijest, neki bogatiju, neki manju, ali neke povijesti imamo obavezu znati, kao recimo cinjenicu da je Sarajevo imalo prvu javnu cesmu i wc, prije danasnjeg Beca (kulturoloske primadone stare Evrope), a da su svoja govna bacali kroz otvorene pendjere, dok smo mi imali hale namjenjene za te stvari, jer to je nase kulturno historijsko nasljedje na koje trebamo biti ponosni. End Vaj Not?!
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#53

Post by Rambo-Amadeus »

memo bosnjo wrote:
Rambo-Amadeus wrote:
memo bosnjo wrote: Nije Memo iz Kladnja bolan ne bio nego iz Varesa!!!! 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
ma otkud zanm, to je karabaja izjavio, hajd onda si blize...sto ti treba toliko da dodjes iz Varesa, mislim tek u Augustu? Jel to na vaser dolazis? :D
Ma ni pod razno,vasar je zadnji razlog mog dolaska u Visoko,ali eto prosetam malo gore dole sa nekim od rodbine kojih u Visokom imam vagon i po(mati mi je iz Visokog)prosvrljam malo svugdje i na kraju zaglavim u nekom od lokala uz dobru klopu muziku,....

Pa treba mi jer ja vec odavno ne zivim ni blizu Varesa,a August je vrijeme godisnjih odmora pa me onda ima svugdje,trka frka,...
od kojih si ti visocana? :) pa bar ti ne bi trebao govoriti protiv Visokog :D
haj cujemo se u Augustu, da posjedimo malo :)
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#54

Post by karabaja-x »

dobar je memo :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#55 Visočani?

Post by sikibili »

Visoko,Kraljeva Sutjeska,Bobovac i Jajce su kraljevski gradovi.
Ostali imaju tradiciju ,ali nisu kraljevski gradovi!
Prvi put ime Bosna se spominje u Visokom(x-stoljece)
Tvrtko I Kotromanic-najveca historijska licnost Bosne(srednjevjekovne).
U njegovo doba se Bosna prostirala od Herceg-Novog-danasnjih dijelova Crne Gore,Srbije(Raska),Hrvatske(Makarska,Imotski,Klis,Hvar,Brač,do ulaza u Dubrovnik,Split i Zadar-sve je bila Bosna.(dio danasnje Hrvatske)
Svi su se bojali Bosne i njene snage.I Ugarska,i Venecija, svui su uvazavali Tvrtka I Kotromanica.
Krunisan u Milama kod Visoko(danasnji Mulići-par kilometara od Visokog).-1377.godine.
Sve postujemo,ali Visoko je Nbr.1.
Tvrtko I Kotromanic
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#56 Visočani?

Post by sikibili »

Historijske cinjenice:

Međutim, navedenih 17 izvora pokazuje da je naziv Visoko i Podvisoko potisnuo stariji naziv Bosna koji je bio središte istoimene stare hrvatske župe Bosne i sjedište jednog od banova Hrvatskog Kraljevstva, bana za Bosnu, gdje su zasigurno nakon 1102. stolovali i prvi bosanski banovi unutar Ugar-sko-Hrvatskog Kraljevstva. Već je spominjani Marko Vego dokazivao kako se vrlo često krivo uzimao izraz apud Bosnam, kao da se radi o pokrajini Bosni, a zapravo se vrlo često radilo o mjestu - gradu zvanom Bosna koje i on ubicira na mjestu današnjeg Visokog. Na temelju dvaju izvora Vego zaključuje da se naselje Bosna nalazilo uz rijeku Bosnu, a obuhvaćalo je današnje Visoko


Tvrtko I Kotromanic
memo bosnjo
Posts: 106
Joined: 04/10/2007 23:03
Location: Radonjici bb

#57

Post by memo bosnjo »

Rambo-Amadeus wrote:
memo bosnjo wrote:
Rambo-Amadeus wrote: ma otkud zanm, to je karabaja izjavio, hajd onda si blize...sto ti treba toliko da dodjes iz Varesa, mislim tek u Augustu? Jel to na vaser dolazis? :D

Ma ni pod razno,vasar je zadnji razlog mog dolaska u Visoko,ali eto prosetam malo gore dole sa nekim od rodbine kojih u Visokom imam vagon i po(mati mi je iz Visokog)prosvrljam malo svugdje i na kraju zaglavim u nekom od lokala uz dobru klopu muziku,....

Pa treba mi jer ja vec odavno ne zivim ni blizu Varesa,a August je vrijeme godisnjih odmora pa me onda ima svugdje,trka frka,...
od kojih si ti visocana? :) pa bar ti ne bi trebao govoriti protiv Visokog :D
haj cujemo se u Augustu, da posjedimo malo :)
Od Lemesa
Insaallah
memo bosnjo
Posts: 106
Joined: 04/10/2007 23:03
Location: Radonjici bb

#58

Post by memo bosnjo »

karabaja-x wrote:dobar je memo :D
Uvijek bio hvaljen!
Amin
:bih:
Carlito Brigante
Posts: 69
Joined: 06/10/2005 11:43

#59

Post by Carlito Brigante »

sikibili kralju, pusti papke, njima je vrhunac naobrazbe naučiti koju od Šabana i Kebe i gurnuti pjevaljki 100 eura u sise. U augustu. A ko za Tvrtka nije čuo i ne zna šta on za Bosnu predstavlja nek jebe mater svoju primitivnu. Eto. 8-)
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#60

Post by Rambo-Amadeus »

memo, memo, da nisi ti od Uvorica ili Gracanice mozda, koliko ja znam odatle su Lemesi uglavnom :) , naravno i to je visocki "srez" :)

@Carlito, care, trebo si jos dodat i "nekulturnu" :D
memo bosnjo
Posts: 106
Joined: 04/10/2007 23:03
Location: Radonjici bb

#61

Post by memo bosnjo »

Carlito Brigante wrote:sikibili kralju, pusti papke, njima je vrhunac naobrazbe naučiti koju od Šabana i Kebe i gurnuti pjevaljki 100 eura u sise. U augustu. A ko za Tvrtka nije čuo i ne zna šta on za Bosnu predstavlja nek jebe mater svoju primitivnu. Eto. 8-)
Vidi se ko je primitivan,MRCINO

Ja tvoje stare necu iz postovanja,ETO
memo bosnjo
Posts: 106
Joined: 04/10/2007 23:03
Location: Radonjici bb

#62

Post by memo bosnjo »

Rambo-Amadeus wrote:memo, memo, da nisi ti od Uvorica ili Gracanice mozda, koliko ja znam odatle su Lemesi uglavnom :) , naravno i to je visocki "srez" :)

@Carlito, care, trebo si jos dodat i "nekulturnu" :D
PA nisu bas svi Lemesi tamo,ali imam rodbine u Uvoricima,Gracanici,Bogosicima,na Cajnu,Velikim Trnovcima,........ima nas cak i po Krajini razbacanih.
sl@ven
Posts: 220
Joined: 06/11/2005 17:44

#63

Post by sl@ven »

iz visokog sam

i da izvinete

j..... visoko

mahala tipicna, 0 bodova
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#64

Post by Rambo-Amadeus »

sl@ven wrote:iz visokog sam

i da izvinete

j..... visoko

mahala tipicna, 0 bodova
ma ja, reko sam ja odmah da si ta za Pariza minimum...vidi se da si nekako napredniji od mjesta u kojem zivis, nisi ti za mahale :-)
sl@ven
Posts: 220
Joined: 06/11/2005 17:44

#65

Post by sl@ven »

jebo pariz...

al jebo i mahalu...

nego budi ti meni ziv i zdrav....
Carlito Brigante
Posts: 69
Joined: 06/10/2005 11:43

#66

Post by Carlito Brigante »

memo bosnjo wrote:
Carlito Brigante wrote:sikibili kralju, pusti papke, njima je vrhunac naobrazbe naučiti koju od Šabana i Kebe i gurnuti pjevaljki 100 eura u sise. U augustu. A ko za Tvrtka nije čuo i ne zna šta on za Bosnu predstavlja nek jebe mater svoju primitivnu. Eto. 8-)
Vidi se ko je primitivan,MRCINO

Ja tvoje stare necu iz postovanja,ETO
Moram priznati da si u pravu za MRCINU, baš mi tvoja sestra reče da imam MRCINU među nogama... :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#67 Visočani?

Post by sikibili »

Na žalost,nesto primitivizma nece ukaljati sliku o Visocanima,
kao gospodi i aristokratama-koji su jos prije 1000 godina bili uvazavani i u Dubrovniku i Veneciji i kod Habsburgovaca.
Papanluk ne prilici Visocanima.
Mi smo magnet kao grad,pa moramo ponekad primiti i čobane,djilkose i harambase.

King Tvrtko I kOTROMANIC
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#68

Post by a.basko »

poslije iscitavanja ovih postova... :-) :roll: :shock: :(
nije cudo sto vam je samo jos istorija ostala...kakanj vas je davno uzeo :D
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#69 Visočani?

Post by sikibili »

Kakanj uzeo Visoko???
Kakva glupa usporedba.
Samo se u Visoko doseljava iz Kaknja,istocne Bosne,Sandzaka-nikad obrnuto.Nikad obrnuto.
Vec stotinama godina.
Pa kad se zensko dijete rodi u Kaknju,okrenu ga prema Visokom i govore-Tamo je raj!!!
King Tvrtko I Kotromanic
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#70 Re: Visočani?

Post by a.basko »

sikibili wrote:Kakanj uzeo Visoko???
Kakva glupa usporedba.
Samo se u Visoko doseljava iz Kaknja,istocne Bosne,Sandzaka-nikad obrnuto.Nikad obrnuto.
Vec stotinama godina.
Pa kad se zensko dijete rodi u Kaknju,okrenu ga prema Visokom i govore-Tamo je raj!!!
King Tvrtko I Kotromanic
a, vrijedjanje i ismijavanje vam je glavna disciplina, nije ni cudo... :lol:
nije laHko poraz prihvatiti... :lol:
a pri cistoj ostati... :lol:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#71

Post by Prozor »

U zimu 96´, po Visokom je uveliko kruzila prica da su ih namjerno dali Zenici, jer su Sarajlije zamjerale na ne-uspjehu deblikoranja istog... Zanima me da li ima istine u ovome?
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#72

Post by a.basko »

Prozor wrote:U zimu 96´, po Visokom je uveliko kruzila prica da su ih namjerno dali Zenici, jer su Sarajlije zamjerale na ne-uspjehu deblikoranja istog... Zanima me da li ima istine u ovome?
...mislim da su bili dio logistike koji je zakazao, svakakvih prica je bilo, neke su cak i danas aktuelne...ali ne cackajmo mecku, pustimo je nek zivi svoju istoriju... :-)
sikibili
Posts: 33
Joined: 17/03/2007 14:42

#73

Post by sikibili »

Uvijek smo bili pobjednici.U historiji.
Ma gdje ces nas usporedjivat sa Kaknjom?To je ispod svih nivoa usporedjivati.
EVO SA KIM NAS MOZES USPOREDJIVATI:

Milano(12-13.stoljece)-KONKURENTI U MODI
Dubrovnik(12-15 stoljece)-TRGOVACKI PARTNERI
Bolonja(12-stoljece)
-UNIVERZITETSKI CENTRI

FRANC JOZEF(otac Princa Ferdinanda) DOLAZI U VISOKO 1913.GODINE-
ne u neki drugi grad.(Kakanj,Zenica,Travnik...NE)

**Deblokada u domovinskom ratu ***
Visoko ima (uzi centar) 20.000 stanovnika.Opcina oko 50.000.
-Sarajevo 600.000.

Oko Sarajeva cetvorostruki srpski obruc.
Visoko je spremnije od ostalih sredina docekalo agresiju.Zao nam je da i drugi nisu videjli ozbiljnost trenutka,jer bi nam svima bilo lakse.
Sve se pokusalo-dolazile sve bosanske vojske u Visoko (po nalogu nadredjenih) da pokusaju.Iz pravca Visokog.Zasto nije bilo uspjeha sa drugih pravaca ?Iz Konjica?Iz Kiseljaka?
Djelomicno je bilo uspjeha.ipak na kraju politicka deblokada.(DAYTON)
Zbog zrtava,nepristojno je traziti odgovornost od onog koji je apsolutno najmanje za to odgovoran.Grad Visoko je bio centar slobodne teritorije,logisticki centar Armije BiH i simbol Bosne.
Sarajevo je glavni grad nase drzave i prirodna historijska veza iz Visokog kao idealnog zaledja-,ali Ze-do Kantonu je nedostajalo Bosnjaka da bi u vaznijim procentima bili brojniji od Hrvata pa je Visoko "politickom odlukom" uslo u Ze-Do Kanton.Nismo sretni,ali sta fali Zenici.Narocito u zadnje vrijeme.Buduci metalurski centar Juzne Evrope.Drago nam je da i Zenica ogro,mnim koracima grabi naprijed.
Visoko se polako varca svojoj realnoj poziciji.Snazan privredni indutrijski grad na ulazu u Sarajevo-sa najmodernijom fabrikom koza u Evropi(PREVENT),5 FABRIKA OBUCE -kompanijama-KTK,VISPAK,ASFALTGRADNJA,IGM,

13 Banaka(Banke bas ne idu u neka nezanimljiva mjesta).
Mnogo malih poduzetnika,shoping centara,auto-kuca,diskoteka,restorana,par hotela-USKORO -shoping centar MERCATONE-IPERCOOP. - broj 1 u Italiji.
King Tvrtko I

User avatar
topcam
Posts: 5115
Joined: 08/07/2007 12:49

#74 Re: Visočani?

Post by topcam »

sikibili wrote:Kakanj uzeo Visoko???
Kakva glupa usporedba.
Samo se u Visoko doseljava iz Kaknja,istocne Bosne,Sandzaka-nikad obrnuto.Nikad obrnuto.
Vec stotinama godina.
Pa kad se zensko dijete rodi u Kaknju,okrenu ga prema Visokom i govore-Tamo je raj!!!
King Tvrtko I Kotromanic

ovu foru volim..


sto kakanjci nose rudarke, da mogu lakse po visockim crijevima hodati....

:lol: :lol: :lol:
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#75

Post by sulesavic »

Koji vam je, ljudi?!
Post Reply