BANKE ALL ABOUT!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#51 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by vozač »

Semiramida wrote:Lihvari, jašta radi.

Uzimaju proviziju i kad uplaćuješ donacije ili za humanitarne akcije. (Jednom, doduše, nisu.)
Za održavanje tekućeg računa (koji koristim), hajd' i ne žalim 2KM mjesečno.
Ali za održavanje kreditnih kartica (koje NE koristim), žalim 4KM mjesečno u RBA - stoga sam te i ugasila. To je čovječe 48KM / godišnje 'nako bačenih para.

Mislim da za održavanje deviznog računa nema provizije. Ili da i to provjerim?

Bilo nekad u RBA da bez provizije uplaćuješ i isplaćuješ s običnog tekućeg računa u €urima, al' ova 2010. godine - nema toga više. Sad baš kupuješ i prodaješ €ure... Kojoj banci vjerovati?!

I eto, šta reći - ljudi, ne uzimajte kredite ako baš ne morate.
provjerio sam ja prije par dana, ne plaća se ništa

nisam ništa ni podizao ni stavljao na račun od juna prošle godine i kontam hajde da provjerim možda ga nisu zatvorili, traže prijavnice i kojekakve papire za otvaranje računa, a meni mrsko da to skupljam,
nazovem, kad ona mlada direktno sa info telefona, "nije vam račun zatvoren, čak imate i 0,50 eura, aktivan je i ništa ne trebate plaćati (kod mene je inače račun sa onom običnom papirnom karticom, plastificiranom, nema nikave elektronike),
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#52 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by poznanik »

tvile wrote:
poznanik wrote:- Šta je potrebno imati kod zahtjeva za izdavanje Visa elektron debitne kartice od Raiffeisen Bank BiH?
- Da li se vrši zaključivanje ugovora nakon odobrenja izdavanja ove kartice, ili sve ostaje samo na zahtjevu?
Koliko se sjećam, kopija lične karte i cips-ove prijavnice i zahtjev koji popunjava i ovjerava firma gdje radiš. Za druge opcije ne znam. Nema nikakvog ugovora, barem prije nije bilo :-D

Provjerio sam, nakon urednog popunjenog zahtjeva za izdavanje kreditne kartice kod Raiffeisen Bank BiH (Visa ili Maestro), banka izdaje kartice bez zaključivanja ugovora.

Nikakve odredbe nisu prikazane ni u zahtjevu, tako da se odnos banke i klijenta, vezano za kartično poslovanje, onda određuje "Opštim uslovima korištenja individualne kartice", ažuriranim u junu 2010. godine, i u kojim nigdje nije prikazano pravo banke da zaračuna naknadu za vođenje kartica, tako ni kamate.

Raiffeisen Banka BiH - Opšti uslovi korištenja individualne kartice: http://raiffeisenbank.ba/templates/defa ... artice.pdf
BatoL
Posts: 66
Joined: 31/10/2010 12:47

#53 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by BatoL »

Znači, faktički, banke nemaju osnova za naplaćivanje ove provizije/naknade/čega već i samo ciljaju na to da se ljudima ne isplati peglati se po sudovima za manje sume...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#54 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by poznanik »

BatoL wrote:Znači, faktički, banke nemaju osnova za naplaćivanje ove provizije/naknade/čega već i samo ciljaju na to da se ljudima ne isplati peglati se po sudovima za manje sume...
Ne sve, ova tvrdnja vrijedi za Raiffeisen Bank u BiH.

Intesa Banka, npr. zaključuje ugovor kod otvaranja računa i izdavanja kartice, i definira i naknadu za vođenje računa.
tvile
Posts: 178
Joined: 29/02/2008 20:55

#55 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by tvile »

Što znači u slučaju RF banke, lov u mutnom :?: :D
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#56 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by semmy »

mahalas505 wrote:
semmy wrote:
mahalas505 wrote: Kako je moguce zatvoriti karticu ako se za nju veze neki dug(ili se dug veze za racun)? Da li je to moguce ili sam ja nesto propustio da vidim? Koja je banka u pitanju? Imas li ti potvrdu da si zatvorila karticu?
centurion ili kako se vec zovu, rijec je o amerikan kartici...sve imam ali moram platiti...mamu im

i da dug je kao bio 1,5km jer nisam na vrijeme uplatila i sad je to 10km
Pa zar te nisu informisali o dugu u trenutku zatvaranja kartice?
nisu jer sam navodno dan kasnije uplatila i zatvorila i vratila karticu od datuma kad sam trebala...racun z ataj dug od 1,5km nikad nije dolazio na adresu pa nisam ni znal ada postoji
švicarska
Posts: 93
Joined: 11/08/2010 10:54

#57 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by švicarska »

ri0 wrote:Ja u Hypo banci imam racun koji sam otvorio prije 6-7 godina a ne koristim ga vec 3-4 godine. Da li mi se ovo moze isto desiti ? :)
Ne znam da li ti je iko odgovorio , ali evo da ja probam .Neće ti se to isto desiti u Hypo zato što tamo naplaćuju naknadu samo kad je račun aktivan , znači ako imaš bilo kakvu transakciju u toku mjeseca plaćaš naknadu , pa 6 mjeseci ( npr.) račun miruje , nema naknade . Možeš čak i ako imaš nekih sredstava koje miruju dobiti kamatu na ta sredstva kao na avista štednju.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#58 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by zvrk »

davno nekada, pored dva racuna u drugim bankama, morala sam otvoriti racun u rfb da bih primila naknadu za nezaposlene.

Kada sam istu primila i htjela nakon nekog vremena zatvoriti racun, receno mi je da moram uplatiti 10 KM za zatv aranje racuna.

Cvrsto sam odlucila da to ne ucinim.
Jer 1. ja nisam birala da otvorim racun u toj banci
2. onaj ko jeste birao, neka im da 10 Km za zatvaranje racuna.

Izvjestaji su dolaztili kuci iako je racun bio neaktivan, i naravno, svaki mjesec uvecani za 2 KM.

Neki dan dobijam poziv: kada mislim uplatiti 25 KM duga

rekoh lijepo da necu nikad, jer je taj dug i nastao zato sto nisam htjela uplatiti 10 KM za zatvaranje racuna.

E pazite sad: odgovor je bio: sada ne trebate nista platiti za zatvaranje, samo uplatite 25 KM i donesite karticu.

I ko koga zajebava ovdje ???
Surovo Realan
Posts: 5
Joined: 15/07/2012 12:54

#59 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by Surovo Realan »

uh Jbt pa ja vec 7 godina u Rajfajzen banci imam otvoren racun znaci, isto otvorio stipendiju kad sam primao kako sam prenio sa tog racuna na drugi taj je ostao znaci, idem sutra da provjerim to ... wtf mamu im bankarsku
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#60 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by Platformas »

Ja sam tako dobio bio ono 100KM koje je koka-kola dijelila, dijelila je na potrosackoj kartici. Skoro sam isao da je ponistim u Rajfajzen, mogu samo reci da sam im vratio skoro pola onog dobitka :-)

Doduse bila je fensi kartica, mogao sam i online kupovati sa njom dok sa ovom sadasnjom "obicnom" bankomat karticom NLB Tuzlanske banke ne mogu.

Zaboravi pitati, koliko uzima NLB Tuzlanska banka mjesecno za ovu "obicnu" bankomat karticu, da necu i tu popusit posto i na nju vise ne lijezu nikakve uplate.
bucik
Posts: 95
Joined: 29/05/2011 19:59

#61 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by bucik »

Platformas wrote:Ja sam tako dobio bio ono 100KM koje je koka-kola dijelila, dijelila je na potrosackoj kartici. Skoro sam isao da je ponistim u Rajfajzen, mogu samo reci da sam im vratio skoro pola onog dobitka :-)

Doduse bila je fensi kartica, mogao sam i online kupovati sa njom dok sa ovom sadasnjom "obicnom" bankomat karticom NLB Tuzlanske banke ne mogu.

Zaboravi pitati, koliko uzima NLB Tuzlanska banka mjesecno za ovu "obicnu" bankomat karticu, da necu i tu popusit posto i na nju vise ne lijezu nikakve uplate.
Do prošlog mjeseca nisu ništa naplaćivali ukoliko račun nije bio aktivan, tj. ukoliko nije bilo transkacija na njemu, tad nisu ni izvještaj slali. Ali evo za prethodni mjesec meni poslaše izvještaj iako nije bilo nikakvih transkacija i tamo piše da su mi skinuli 2km nanade sa one 3 marke koliko je preostalo na tom racunu. Sad cu da vidim hoce li ici u minus kao što RBA radi. Mislim da hoce, jer ce me time natjerati da zatvorim racun i da im uplatim, ne znam tacno koliko na ime zatvaranja racuna. A prije nekoliko mjeseci su mi naplatili 15 km za potvrdu da im ne dugujem nista kako bih mogao platu prebacit u drugu banku. Uglavnom malo im je bilo sto su mi 5 godina uzimali kojekakve naknade na ime vodjenja racuna i radili sa mojim novcem koji je bio kod njih pa za kraj hoce jos kojeg cenera da mi izbiju iz dzepa nizasto.
Last edited by bucik on 15/07/2012 13:35, edited 2 times in total.
laneni10
Posts: 203
Joined: 31/01/2012 14:20

#62 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by laneni10 »

ri0 wrote:Ja u Hypo banci imam racun koji sam otvorio prije 6-7 godina a ne koristim ga vec 3-4 godine. Da li mi se ovo moze isto desiti ? :)
I ja imam u nekoj banci otvoren racun... Ali je prazan ima vec godina...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#63 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by ExNihilo »

teatarsnova wrote:Upozorenje...

Prije par dana dobio sam poruku na mobilni iz rajfajzen banke kako treba da uplatim za vodjenje računa 22,5 KM.
Kontam, nisam klijent te banke ima dvije i po godine sta je sad ovo??. Nazovem kad tamo teta mi kaže prije dvije i po godine otvoren je račun na koji sam ja primao stipendiju i pošto više nema stipendije oni meni nakon DVIJE I PO GODINE javljaju da mi još uvijek vode račun. VEĆE LIHVARENJE U ŽIVOTU NISAM VIDIO OD OVIH BANAKA. Još mi reće da je sve do početka 2010 vođenje računa bilo besplatno a da se sada plaća 1.95 KM za mjesec. KOJI KRETENIZAM...nista mi ne salju dvije i po godine ni postom ni nicim i onda pufff plati 22,5 KM...
LJUDI DA VAM SE NE BI DESILO ISTO SVE RAČUNE KOJE NE KORISTITE OBAVEZNO ZATVORITE ODMAH...
jer vam neće sigurno javiti na vrijeme da to uradite....

Jesil ti fino otišao njima i rekao da ne želiš više da koristiš tu karticu? Jesul ti je uništili/preuzeli il je još imaš?

Ako nisi, ne znam šta se žališ.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#64 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by ExNihilo »

Platformas wrote:
Zaboravi pitati, koliko uzima NLB Tuzlanska banka mjesecno za ovu "obicnu" bankomat karticu, da necu i tu popusit posto i na nju vise ne lijezu nikakve uplate.
2 KM za debitnu
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#65 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by ExNihilo »

Znači, primao sam i ja na karticu stipendiju u RFB.

I kad nisam više želio koristiti karticu, otišao tamo, rekao ne želim dalje koristiti, ljudi je izrezali i niko me više nije maltretirao.

Jedino što mi nisu vratili 2 KM koje sam imao na kartici :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#66 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by zvrk »

Ellinor wrote:Znači, primao sam i ja na karticu stipendiju u RFB.

I kad nisam više želio koristiti karticu, otišao tamo, rekao ne želim dalje koristiti, ljudi je izrezali i niko me više nije maltretirao.

Jedino što mi nisu vratili 2 KM koje sam imao na kartici :D
ja sam ocito naletila na neku nadrndanu ljepoticu u poslovnici
i sad se skupilo 25 km :d

ODLICNO :D

aferim rfb :)
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#67 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by kusur »

nije toliko vezano za temu, al je rijec o bankama.... trebao bih dobiti neka sredstva iz inostranstva, rijec je o vecem iznosu, pa me interesuje da li banka ili drzava naplacuju neki porez ili procenat prilikom priliva sredstava? takodjer, jel ima neki limit koliko sredstava mogu primiti iz inostranstva? inace, banka mi je Raiffeissen
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#68 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by Nisrin »

Istooo mi se desilo i u BBI-u...samo jendu uplatu imala na 200 KM, i to su mi ovi sto su uplatili otvorili i nakon 2 godine stize SMS da za vodjenje uplatim 10 KM, ja odem kaze 21 KM, to je greska u SMSu da je 10...

Debili, a karticu uopste koristila nisam te 2 godine nakon sto sam digla tih 200 KM i to ne punih 200 jer su ostavili nekoliko KM za vodjenje racuna...lihvari!
User avatar
phillie
Posts: 9378
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#69 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by phillie »

kusur wrote:nije toliko vezano za temu, al je rijec o bankama.... trebao bih dobiti neka sredstva iz inostranstva, rijec je o vecem iznosu, pa me interesuje da li banka ili drzava naplacuju neki porez ili procenat prilikom priliva sredstava? takodjer, jel ima neki limit koliko sredstava mogu primiti iz inostranstva? inace, banka mi je Raiffeissen
banka uzima procenat u zavisnosti od iznosa transakcije. Mislim da uzimaju 5 eura fiksno za iznose do 1000eura, a iznad toga je u nekom procentu. Za porez ne znam. Uostalom imas onaj info broj na njihovoj stranici pa nazovi i pitaj.
Sto se tice naknade za vodjenje kartice, u proslosti su mi kada slucajno za obracunski mjesec nema transakcija, nisu ni uzimali naknadu. Medjutim, u zadnjih godinu dana, hvala Bogu, nema mjeseca da nema transakcija, pa im mogu halaliti dvije marke za mukotrpan rad.
A kao sto neko rece, ako ne koristite racun, otidjite i "odjavite" ga. Pa nece niko pogadjati hocete li vi taj raunc koristiti ili ne :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#70 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by zvrk »

Nisrin wrote:Istooo mi se desilo i u BBI-u...samo jendu uplatu imala na 200 KM, i to su mi ovi sto su uplatili otvorili i nakon 2 godine stize SMS da za vodjenje uplatim 10 KM, ja odem kaze 21 KM, to je greska u SMSu da je 10...

Debili, a karticu uopste koristila nisam te 2 godine nakon sto sam digla tih 200 KM i to ne punih 200 jer su ostavili nekoliko KM za vodjenje racuna...lihvari!
i uplatis ?

ja nesto nisam sigurna da li se ovo mora

cim oni mole putem sms-a, a ne prijete sankcijama :D
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#71 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by kusur »

crkvice wrote:
kusur wrote:nije toliko vezano za temu, al je rijec o bankama.... trebao bih dobiti neka sredstva iz inostranstva, rijec je o vecem iznosu, pa me interesuje da li banka ili drzava naplacuju neki porez ili procenat prilikom priliva sredstava? takodjer, jel ima neki limit koliko sredstava mogu primiti iz inostranstva? inace, banka mi je Raiffeissen
banka uzima procenat u zavisnosti od iznosa transakcije. Mislim da uzimaju 5 eura fiksno za iznose do 1000eura, a iznad toga je u nekom procentu. Za porez ne znam. Uostalom imas onaj info broj na njihovoj stranici pa nazovi i pitaj.
Sto se tice naknade za vodjenje kartice, u proslosti su mi kada slucajno za obracunski mjesec nema transakcija, nisu ni uzimali naknadu. Medjutim, u zadnjih godinu dana, hvala Bogu, nema mjeseca da nema transakcija, pa im mogu halaliti dvije marke za mukotrpan rad.
A kao sto neko rece, ako ne koristite racun, otidjite i "odjavite" ga. Pa nece niko pogadjati hocete li vi taj raunc koristiti ili ne :D
hvala na objasnjenu. kontaktirat cu banku da vidim oko procenata koji uzmu. a jel se mora sta platiti drzavi poreza posto je vezano za jedan projekat koji sam radio? ili drzava uzme proviziju jedino ako bi uplata bila na racun firme u BiH, a ne na fizicko lice?
brant_bjork
Posts: 7
Joined: 15/07/2012 16:01

#72 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by brant_bjork »

teatarsnova wrote:Upozorenje...

Prije par dana dobio sam poruku na mobilni iz rajfajzen banke kako treba da uplatim za vodjenje računa 22,5 KM.
Kontam, nisam klijent te banke ima dvije i po godine sta je sad ovo??. Nazovem kad tamo teta mi kaže prije dvije i po godine otvoren je račun na koji sam ja primao stipendiju i pošto više nema stipendije oni meni nakon DVIJE I PO GODINE javljaju da mi još uvijek vode račun. VEĆE LIHVARENJE U ŽIVOTU NISAM VIDIO OD OVIH BANAKA. Još mi reće da je sve do početka 2010 vođenje računa bilo besplatno a da se sada plaća 1.95 KM za mjesec. KOJI KRETENIZAM...nista mi ne salju dvije i po godine ni postom ni nicim i onda pufff plati 22,5 KM...
LJUDI DA VAM SE NE BI DESILO ISTO SVE RAČUNE KOJE NE KORISTITE OBAVEZNO ZATVORITE ODMAH...
jer vam neće sigurno javiti na vrijeme da to uradite....
Hahahah stvarno su se obogatili od tvojih 22km :lol: :lol:

i sta si mislio da ce nakon sto nisi placao toliko odrzavanje racuna oni ga samo tek onako zatvoriti, eto posto nisi dolazio da vidis sta ima pa da te ne bihuzure :-)

sjo ljudi, o cem ba vi razmisljate, sta vam je, za neke fakat nije banka, trpaj ti pare sine u dusek.

usput ako je kako kazes od pocetka 2010 pocelo naplacivanje odrzavanja racuna s 1.95km
izracunaj sam pa vidi da ne moze biti samo 22.5 km nego vise, tako da bezveze petljas. Usput ja koliko znam, a znam dovoljno, odrzavanje racuna se uvijek naplacivalo.
User avatar
phillie
Posts: 9378
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#73 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by phillie »

@kusur
Opet kazem, nisam siguran za porez (mada cisto sumanjam). Znam da banka radi svog osiguranja, za iznose cini mi se iznad 10.000 KM trazi neki dokaz porijekla novca (tako je bilo kad sam kupovao stan), a opet provjeri u banci.

OT: Zar ne istice kartica svake dvije godine? pa je moras produzavati?
dobar,ti?
Posts: 485
Joined: 07/02/2009 19:58
Location: tu i tamo, vise tu nego tamo

#74 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by dobar,ti? »

I ja sam izvadio u raifaisen banci debitnu, ali ne koristim je vec duze vrijeme, dolazilo je jedno vrijeme da moram uplatiti a mislim 20 maraka za odrzavanje, meni bilo mrsko, sad nista ne dolazi. Hoce li me zvati sta da to uplacujem?
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#75 Re: ZATVORITE RAČUNE KOJE NE KORISTITE U BANKAMA!!

Post by markioni »

ne branim banke ali klasicni primjer nasih ljudi koji misle da ce se nesto samo desit. kako ste dosli u banku i otvorili racun tako ste trebali doci u banku i reci da necete da koristite taj racun. ne znam sta vas ovdje iznenadzuje osim mozda iznos. a da ste tu karticu trebali koristiti nakon 2 godine dana a da niste nekim slucajem mogli opet bi krivili banku i uvijek je nama neko drugi kriv sem mi sebi sami.
Post Reply