Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#51 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Mišo_Kovač »

PM72 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Jednostvna stvar, nisu ljudi htjeli ostati pod neprijateljskom vlasti, nema ništa nejasno. :roll:
Dešavalo se isto i s drugim narodima ranije, pri značajnijim pomjeranjima granica, dešavat će se i u budućnosti poslije velikih ratova.
Nije to "neprijateljska" vlast nego oni koje si ubijao i uništavao 3,5 godine pa ti došli pod pendžer...
Pa njima je neprijateljska vlast :P ... Neki su otišli jer su se plašili odmazde (sudske/nesudske) za svoja (ne)djela, neki su otišli jer nisu htjeli nasataviti živjeti u muslimanskoj državi i to je to...
Od 160 stanova u mojoj zgradi, 2/3 su bili srbi, sad ih nema šačica. Naselje nije bilo okupirano u ratu, niko nije bio u VRS, jednostavno su se pokupili i otišli medju svoje kad se sve završilo...
PM72
Posts: 17931
Joined: 30/04/2012 16:54

#52 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

U tom grmu leži zec...potajno su se nadali (bar njih 90%) da će im VRS doći do ulaza da ih "oslobodi" ...sjećam se jednog Riste iz svog ulaza...niko mu čvoku nije opalio a nisam ga nikad čuo da je opsovao Karadžića...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#53 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by aldinjo »

Mišo_Kovač wrote:
PM72 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Jednostvna stvar, nisu ljudi htjeli ostati pod neprijateljskom vlasti, nema ništa nejasno. :roll:
Dešavalo se isto i s drugim narodima ranije, pri značajnijim pomjeranjima granica, dešavat će se i u budućnosti poslije velikih ratova.
Nije to "neprijateljska" vlast nego oni koje si ubijao i uništavao 3,5 godine pa ti došli pod pendžer...
Pa njima je neprijateljska vlast :P ... Neki su otišli jer su se plašili odmazde (sudske/nesudske) za svoja (ne)djela, neki su otišli jer nisu htjeli nasataviti živjeti u muslimanskoj državi i to je to...
Od 160 stanova u mojoj zgradi, 2/3 su bili srbi, sad ih nema šačica. Naselje nije bilo okupirano u ratu, niko nije bio u VRS, jednostavno su se pokupili i otišli medju svoje kad se sve završilo...
Trebali su odmah na početku rata otići. Izgleda čekali "oslobodioce". Ali su se zeznuli. :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#54 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by cyprus »

Koncept života "među svojima" je najveće zlo koje je pogodilo ova područja i direktni uzrok svega lošeg što se desilo u 90-tim...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#55 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by CPT »

cyprus wrote:Koncept života "među svojima" je najveće zlo koje je pogodilo ova područja i direktni uzrok svega lošeg što se desilo u 90-tim...
Direktni uzrok svega loseg sto se desilo 90tih je u Beogradu i nema bas veze sa ovim prostorima i zivotom na ovim prostorima (BiH). Taj koncept je postao "popularan" tek kad se pocelo bjezati zbog zlocina iz '90tih.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#56 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

osnovni problem je što jugoslavija nije na vrijeme demokratizirana
također veliki je problem što osim partizana niko drugi u jugi se nije borio protiv nijemaca što nas vraća na prvo
a ako idemo dalje osnovni problem je što je mali srbijanski kralj htio biti kralj velike zemlje 1918.


koncept življenja među svojima je jedna lijepa i pohvalna želja koju podržavam i razumijem
(n-1)
gdje je n broj problema u životu običnoga čovjeka a 1 je riješen nacionalni problem kojeg ćeš imati među drugima...nekad u nekom trenutku... ti ili tvoji potomci... može biti mali svakodnevni a može biti i veliki... npr... ne možeš oženiti sina ili udati kćer... ne možeš naći kuma na krštenju pa moraš zvati rođake iz druge države ne možeš naći kumu za crkveno vjenčanje i tako dalje...
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#57 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

Sarajmen wrote:Jedan od strateških ciljeva SDS-a je bio podjela grada Sarajeva (glavnog grada države) na dva dijela. Reintegracijom dijelova grada Sarajeva se taj cilj smatra neostvarenim. Devastacija i pljačka, pa i ostanak dijela stanovništva na tim područjima se mogao umanjiti ili spriječiti, ali nije. Veliku odgovornost za to snosi tadašnja međunarodna zajednica , (OHR) sa svojim odlukama u vezi te problematike. Riječ je o milijardama pričinjene štete u područjima koja su trebala da se integrišu.
problem je i to što se brzo žurilo s reintegracijom... umjesto 5 mjeseci trebalo je biti 5 godina
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#58 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by julisiz es grant »

A kako su Dobrinje 1 i 4 ostale kod njih? Koliko se sjećam njihov status u Dejtonu je ostao neriješen, već ga je trebala kasnije riješiti arbitraža ili Visoki predstavnik (kao i Brčko). I sjećam se da je to riješeno 2001. ili 2002, ali sam sve donedavno mislio da su vraćene Federaciji (jer sjećam se nezadovoljnih reakcija sa njihove strane tada).
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#59 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Ne baš, brzom integracijom i paralelnom uspostavom vladavine zakona bi obim pljačke i devastacije bio znatno manji.
Brza integracija i, paralelno, uspostava vladavine "zakona" je urađena. I da li je obim pljačke i devastacije bio manji? Drugo pitanje. Da li je to uspjelo igdje u svijetu?

Problem je ležao u BRZOJ INTEGRACIJI. Svijetu se žurilo da se okonča rat. Karadžiću da zaokruži i uknjiži ekskluzivno srpski teritorij. Aliji da se prezentira kao vodeći učesnik u tvorenju mira (ne mogu napisati "mirotvorac", jer je to bio R. Holbrooke), i da izlije temelje (uvijek moguće) islamske države u Evropi (sve palamudeći o "multinacionalnoj tradiciji BiH" - a u stvari, baš toga se bojao kao mačka vode). A Tuđmanu i njegovim hercegovačkim satelitima da se "za vijeke vijekov" odlijepe od Balkana, sa tendencijom da se nikada u istoj rečenici ne spomenu Hrvatska i Balkan.

U svoj toj brzopoteznoj partiji, sarajevski Srbi (kako oni pod komandom BPC, tako i oni pod ARBiH) su bili samo i isključivo "collateral", koje niko nije mnogo pitao, savjetovao, niti im davao ikakvu šansu. Svi su otišli tamo gdje bi im bilo bolje.

Nemojte zaboraviti da je 90% sarajevskih Srba koji su živjeli na teritoriji pod kontrolom ARBiH, pa čak i vojno aktivnih pripadnika te iste ARBiH, razgulilo odmah nakon potpisivanja papira u Wright-Pattersonu (Dayton, Ohio) i otvaranja komunikacija, ne čekajući čak ni "mirnu" reintegraciju.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#60 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by CPT »

Sarajmen wrote:I dalje sam mišljenja da reintegracija nije bila brza. Pokušat' ću to mišljenje da pokrijem argumentima.
Uslov za reintegraciju je zelja ljudi koja tad nije postojala, ne postoji ni danas btw. Bar ako ne zelis koristiti lustraciju i fasisticke metode (prisilu). Kris Janowski (i njegov apel) bas i nije imao neku sansu protiv naredjenja Radovana Karadzica.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#61 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by seln »

Woody wrote:
Sarajmen wrote:Ne baš, brzom integracijom i paralelnom uspostavom vladavine zakona bi obim pljačke i devastacije bio znatno manji.
Brza integracija i, paralelno, uspostava vladavine "zakona" je urađena. I da li je obim pljačke i devastacije bio manji? Drugo pitanje. Da li je to uspjelo igdje u svijetu?

Problem je ležao u BRZOJ INTEGRACIJI. Svijetu se žurilo da se okonča rat. Karadžiću da zaokruži i uknjiži ekskluzivno srpski teritorij. Aliji da se prezentira kao vodeći učesnik u tvorenju mira (ne mogu napisati "mirotvorac", jer je to bio R. Holbrooke), i da izlije temelje (uvijek moguće) islamske države u Evropi (sve palamudeći o "multinacionalnoj tradiciji BiH" - a u stvari, baš toga se bojao kao mačka vode). A Tuđmanu i njegovim hercegovačkim satelitima da se "za vijeke vijekov" odlijepe od Balkana, sa tendencijom da se nikada u istoj rečenici ne spomenu Hrvatska i Balkan.

U svoj toj brzopoteznoj partiji, sarajevski Srbi (kako oni pod komandom BPC, tako i oni pod ARBiH) su bili samo i isključivo "collateral", koje niko nije mnogo pitao, savjetovao, niti im davao ikakvu šansu. Svi su otišli tamo gdje bi im bilo bolje.

Nemojte zaboraviti da je 90% sarajevskih Srba koji su živjeli na teritoriji pod kontrolom ARBiH, pa čak i vojno aktivnih pripadnika te iste ARBiH, razgulilo odmah nakon potpisivanja papira u Wright-Pattersonu (Dayton, Ohio) i otvaranja komunikacija, ne čekajući čak ni "mirnu" reintegraciju.
:-) :-) :-) :-) :-)

Ako je i od tebe - ovoliko kenjanja ja bas previse.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#62 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by klosar pravi »

Ne može kaže za Aliju da napiše mirotvorac..
A ljudi taman se naložili da ratuju kad je on stavio potpis.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati (Mt 5, 9).
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#64 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by seln »

Black swan wrote:
koncept življenja među svojima je jedna lijepa i pohvalna želja koju podržavam i razumijem
:D
khm, khm...
User avatar
geralt
Posts: 5244
Joined: 14/09/2017 12:45

#65 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by geralt »

Ljudi zaboravljaju raspolozenje koje je vladalo 1996, nakon skoro 4 godine rata i opsade. Za one koji su premladi da se sjecaju, dovoljno je pomisliti da i danas, 22 godine poslije, imas na forumu koliko hoces ljudi koji sa mrznjom pisu o "cetnicima koji slobodno setaju Sarajevom" i koji nisu nikad otisli u Lukavicu ili na Jahorinu.

Sjecam se jednog starog posta sa teme o Grbavici koji je dobar primjer. Autor posta, bivsi clan VRS, nakon reintegracije ostao na Grbavici, zajedno sa ocem (takodjer veteranom VRS), smatrajuci da nema cega da se boji jer nije pravio nikakve zlocine i ponasao se ljudski. Kao rezultat, on je premlacen na Grbavici, otac mu premlacen na Alipasinu, a policija odbila napraviti zapisnik i istjerala ih iz stanice. Vidjevsi kakvo je stanje, ljudi se spakovali i otisli u RS.

S druge strane, znam licno i za pozitivan primjer Srbina penzionera koji je ostao u svom stanu na Grbavici i kojem niko nista nije nazao ucinio nakon integracije (i danas tamo zivi). No, taj covjek se tesko moze uzeti kao primjer jer je bio u mijesanom braku, sin mu se borio u ABiH, i jedini motiv ostanka na Grbavici u ratu mu je bila zastita stana i imovine.

Mirna reintegracija 100 000 ljudi od kojih je velika vecina ucestvovala u ratu (ili direknim ucescem u VRS, ili rodbinskim vezama sa ljudima koji su ucestvovali, ili doprinosom na neki drugi nacin) u okvir cjelovitog Sarajeva je bila jednostavno nemoguca, i tim ljudima nije nista morao pricati ni Karadzic ni Krajisnik da se odluce na odlazak. Jedino polu-rjesenje bi bilo usporenje reintegracije dok se strasti malo ne ohlade.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

jedan je upisao prvi razred srednje kod nas u KŠC nakon reintegracije
dobre su im diplome bile s dvoglavim :D


većina jednostavno nije htjela da živi s drugima i to treba shvatiti

ono što nije puškom učinjeno poslije rata je ekonomija, biologija te život...sredine su homogenije i sve je manje mješovitih sredina
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#67 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by klosar pravi »

Ma normalna stvar da nisu bili bi bas donji.
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

ljudi koji su ostali jednostavno su se zaključali
jer dok objasniš npr da nisi ratni zločinac srbin i da si bio njihov zarobljenik 4 godiine... nalupaćete... zato su se zabarikadirali nekoliko dana...dok to nije prošlo
tako je bilo na ilidži

srbi su se natovarili kamionima i sve odvukli... priča jedan da je 1992. ubacio 500 maraka u šteker od WCa i na silu ga istjerali kasnije
a da je onaj što je bio u njegovom stanu 1996 ponio sve sa sobom pa i šteker... mogu misliti kako se pozitivno iznenadio 500 marki novčanica :lol: :|

baš je to čudno 1992 ja izbgelica oni jok
1995 meni prestalo izbjeglištvo
a njima počelo 1996

najbolje su prošli oni što su otišli u novi sad
User avatar
Truba
Posts: 82329
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#69 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

na jednoj je temi bila gadna rasprava i banova oko toga da su izbjeglice kupovale stanove od srba 1996-1998

odakle keš :D pa i da su stanovi bili po 15 000
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#70 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Sarajmen wrote:Ejup Ganić
Objektivan izvor. Aferim :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Naročito mi je simpatično:
U danima finalne pripreme napada na Sarajevo, SDS, podjelom letaka (brošura) i drugim metodama prenošenja instrukcija, obavještava članstvo i indirektno većinu srpskog stanovništva u gradu sa osnovnom porukom:

''Sklonite se nedelju do dve iz grada Sarajeva, jer toliko će trajati borbe preuzimanja grada”.
i, i...
Za jedan prodan stan u Sarajevu, uslovno rečeno, “kupovala” su se dva stana: jedan u Banjoj Luci, jedan u predgrađima Beograda
a, da ne spominjem:
Srpsko građansko vijeće bilo je katalizator opstanka Srba u Sarajevu i politički angažirano na međunarodnoj sceni za cjelovitu i multietničku BiH
Jes', vala, isto kao i Savez lubitelja ptica i akvarijumskih ribica Bosne i Hercegovine :lol: :lol: :lol:

Sjećam se ovoga, kad je ovaj smrad ovo brabonjao. Zna jugosloven (namjerno pišem malim) što narod ne zna :lol: :lol: :lol:
Last edited by Woody on 05/09/2018 12:33, edited 4 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66962
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#71 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

A strasti se ni danas nisu smirile a kamolo u proljece 1996.

Evo koliko bi ljudi u npr. Zenici danas pristalo da se ista pripoji RS ili koliko ljudi u Bijeljini bi pristalo da udju u sastav Tuzlanskog kantona...
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#72 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by klosar pravi »

Pa ja koji nisam ništa znao oko reintegracije i poprilicno sam mlad znao sam za ovo što je gore kopirao Sarajmen..
Zar postoji neka druga prica da se odigralo drugacije?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#73 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Sarajmen wrote:
Woody wrote:
Sarajmen wrote:Ejup Ganić
Objektivan izvor. Aferim :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Naročito mi je simpatično:
U danima finalne pripreme napada na Sarajevo, SDS, podjelom letaka (brošura) i drugim metodama prenošenja instrukcija, obavještava članstvo i indirektno većinu srpskog stanovništva u gradu sa osnovnom porukom:

''Sklonite se nedelju do dve iz grada Sarajeva, jer toliko će trajati borbe preuzimanja grada”.
i, i...
Za jedan prodan stan u Sarajevu, uslovno rečeno, “kupovala” su se dva stana: jedan u Banjoj Luci, jedan u predgrađima Beograda
Sjećam se ovoga, kad je ovaj smrad ovo brabonjao. Zna jugosloven (namjerno pišem malim) što narod ne zna :lol: :lol: :lol:
Keslaj se do mile volje, šta ti drugo preostaje. Demantuj izneseno ako imaš potrebu, a trebao bi jer je materija ozbiljna.
E, sad si me naljutio ;-)

1. Daj mi kopiju (samo jednu, ne treba više) jedne ovakve brošure i/ili letka
2. Napravi mi analizu koštanja stanova 1996, 1997, 1998... u Sarajevu, Banja Luci, i predgrađima Beograda (nemoj dalje od Obrenovca)
3. (kasnije sam editovao) Kako je to "Srpsko" Građansko Vijeće katalizovalo o(p)stanak Srba u Sarajevu, i koliku podršku sarajevskih Srba je isto pjevačko društvo imalo (ne računaj užu rodbinu M. Pejanovića - a možda čak....)? Naravno, sa statističkim/anketnim podacima ;-) , pa jebo te, njih ni Alija nije shvatao zaozbiljno :-)
4. Ko je ejup ganić?

Dovoljno? Ma, jašta br'te, neg' je dovoljno.

Pozdrav domovini :thumbup:
Last edited by Woody on 05/09/2018 12:45, edited 3 times in total.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#74 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by klosar pravi »

Dobro ovaj letak je i ja kontam laž.

Ono što nije laž jeste da su identicne ove stvari govorili srbi mojoj staroj prije agresije.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#75 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Maraschino »

Woody wrote:
E, sad si me naljutio ;-)

1. Daj mi kopiju (samo jednu, ne treba više) jedne ovakve brošure i/ili letka
2. Napravi mi analizu koštanja stanova 1996, 1997, 1998... u Sarajevu, Banja Luci, i predgrađima Beograda (nemoj dalje od Obrenovca)
3. (kasnije sam editovao) Kako je to "Srpsko" Građansko Vijeće katalizovalo o(p)stanak Srba u Sarajevu, i koliku podršku sarajevskih Srba je isto pjevačko društvo imalo (ne računaj užu rodbinu M. Pejanovića - a možda čak....)? Naravno, sa statističkim/anketnim podacima ;-)
4. Ko je ejup ganić?

Dovoljno? Ma, jašta br'te, neg' je dovoljno.

Pozdrav domovini :thumbup:
Kada Ejupa ovako mrzis mogu misliti sta mislis o Aliji.
Post Reply