Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#51 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:Jesi li ikad pogledao ko je brao i pakovao te "Ledo" gljive? Ja slučajno jesam i ne bih to kupio ni kad bi mi poklanjali...ma šta poklanjali,kad bi mi plaćali.
A sto to???

Ja sam uzimao koliko puta i uvijek super rucak bude pa cak i oni koji nisu ljubitelji gljiva su ocarani mirisom dok se priprema.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#52 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Danguba »

Tomahawk11 wrote:Ta bascovanka....da to nisu one reduse, one obicno budu po livadama u jesen?
Mislim da nisu. Ove se mogu naci kraj marta, april, maj...u vocnjacima gdje ima trave.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#53 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

kiki-miki wrote:
Tomahawk11 wrote:Ta bascovanka....da to nisu one reduse, one obicno budu po livadama u jesen?
Reduse su u proljece, april - maj, imaju veoma specifican miris, rastu na livadama.

Bascanke rastu oko sljiva najcesce.
Onda sam ja to zamijenio, nisam odavno brao.
Imaju neke gljive i u jesen sto se beru po livadama. Nisu ovi sesiri :D
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#54 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Smrčak,
Te Ledo gljive su iz Kine.Pogledaj malo deklaraciju - ja ostao bez teksta.Pa zar ni gljivu nisu u stanju obraditi u Hrvatskoj ili BiH nego kupuju kinesko smeće.Svi Ledo smrznuti proizvodi su ili iz Mađarske ili iz Kine,Patagonije,Maroka...

Reduše ili đurđevače rastu u proljeće,od aprila pa do juna.Gljive koje pominjete da rastu oko šljiva su šljivovače,bijele sa tankim stručkom,vrlo ukusne a rastu u jesen.U to doba rastu i poljski šampinjoni i kračuni.
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#55 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

šljivovače rastu u proljeće ne u jesen
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#56 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Rastu i reduše pa ih ja nalazio u oktobru.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#57 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Mozemo li konstatovati da jestivi sampinjoni su lijepog mirisa dok otrovni su smrdljivog miris?

Ako neko zna mirisljiv sampinjon a da je otrovan neka kaze, i njegov latinski naziv pa da malo se progugla o tome.
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#58 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

PM72 wrote:Rastu i reduše pa ih ja nalazio u oktobru.
reduše su reduše....nisu šljivovače
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#59 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by art vandeley »

Image

sa jucerasnje berbe, idu veceras za iftar aBd
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#60 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Naravno,o okusima ne vrijedi raspravljati ali onaj koji zna šta su gljive uvijek će reći da su mliječnice zadnje.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#61 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by art vandeley »

pa i jesu, niko to ne spori...kao da ja ne bih volio da je omjer na mojoj tepsiji obrnut :-D
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#62 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Nemoj se naći uvrijeđenim ali mliječnice su ljutkaste i gumenaste.Ja to nikad ne berem a kad sam čuo da u sjevernoj Bosni čak i pitu prave od mliječnica :-) Mliječnice su najčešći razlog trovanja neiskusnih gljivara.Beru sve bijele gljive odreda pa pokupe pupavku i eto ti cirkusa.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#63 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:Nemoj se naći uvrijeđenim ali mliječnice su ljutkaste i gumenaste.Ja to nikad ne berem a kad sam čuo da u sjevernoj Bosni čak i pitu prave od mliječnica :-) Mliječnice su najčešći razlog trovanja neiskusnih gljivara.Beru sve bijele gljive odreda pa pokupe pupavku i eto ti cirkusa.
Imam jedno pitanje u vezi Krasnica, sta ti radis sa njima, cuo sam da se moze corba raditi sa njima?

Kako su najbolje, przene, ili u corbi, ili nesto trece? ako je corba daj recept baci ovdje pa da pokusam to odradit kad ih naberem
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#64 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

Smrcak15 wrote:
PM72 wrote:Nemoj se naći uvrijeđenim ali mliječnice su ljutkaste i gumenaste.Ja to nikad ne berem a kad sam čuo da u sjevernoj Bosni čak i pitu prave od mliječnica :-) Mliječnice su najčešći razlog trovanja neiskusnih gljivara.Beru sve bijele gljive odreda pa pokupe pupavku i eto ti cirkusa.
Imam jedno pitanje u vezi Krasnica, sta ti radis sa njima, cuo sam da se moze corba raditi sa njima?

Kako su najbolje, przene, ili u corbi, ili nesto trece? ako je corba daj recept baci ovdje pa da pokusam to odradit kad ih naberem
pržene su bolje nego kuhane ..a najbolje na alu-foliji sa malo soli :D
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#65 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Smrcak15 wrote:
PM72 wrote:Nemoj se naći uvrijeđenim ali mliječnice su ljutkaste i gumenaste.Ja to nikad ne berem a kad sam čuo da u sjevernoj Bosni čak i pitu prave od mliječnica :-) Mliječnice su najčešći razlog trovanja neiskusnih gljivara.Beru sve bijele gljive odreda pa pokupe pupavku i eto ti cirkusa.
Imam jedno pitanje u vezi Krasnica, sta ti radis sa njima, cuo sam da se moze corba raditi sa njima?

Kako su najbolje, przene, ili u corbi, ili nesto trece? ako je corba daj recept baci ovdje pa da pokusam to odradit kad ih naberem
ne igraj se sa krasnicama.njih i Romano Božac izbjegava (kaže dvojbena delikatesa) jer kad one rastu ima još dosta boljih i ukusnijih gljiva.
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#66 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

Image
Rod Russula (Krasnica) je rod bez smrtnih otrovnica. Time je lakše napraviti nužni korak pri determinaciji – gricnuti mali komadić listića, i osjetiti okus, te ispljunuti kušano.
Ukoliko je okus blag, slatkast – našli ste jednu od jestivih vrsta, u protivnom, neko vrijeme nosit ćete na jeziku gorčinu ili ljutinu nejestive (lakše otrovne) Krasnice.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#67 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:
Smrcak15 wrote:
PM72 wrote:Nemoj se naći uvrijeđenim ali mliječnice su ljutkaste i gumenaste.Ja to nikad ne berem a kad sam čuo da u sjevernoj Bosni čak i pitu prave od mliječnica :-) Mliječnice su najčešći razlog trovanja neiskusnih gljivara.Beru sve bijele gljive odreda pa pokupe pupavku i eto ti cirkusa.
Imam jedno pitanje u vezi Krasnica, sta ti radis sa njima, cuo sam da se moze corba raditi sa njima?

Kako su najbolje, przene, ili u corbi, ili nesto trece? ako je corba daj recept baci ovdje pa da pokusam to odradit kad ih naberem
ne igraj se sa krasnicama.njih i Romano Božac izbjegava (kaže dvojbena delikatesa) jer kad one rastu ima još dosta boljih i ukusnijih gljiva.
kad nema tesko otrovnih gljiva osim jedne koja je otrovna samo da te proliv uhvati nista vise.

uostalom nabrao sam ih prosle godine raznih sortih , super su przene bile kad im dodas malo bibera, soli, i nije za odbacit persun ili bazilika.

ovih sam nabrao

Russula aurea
Image

Russula integra
Image

Russula decolorans
Image
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#68 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Zar nije glupo hodati po šumi i tražiti gljive pa svaku koju nađeš - gristi i probavati ukus? Po bosanskim šumama raste masovno nekoliko vrsta krasnica a za jednom posebno trče krave i ovce.Meni izgledaju bez veze,nekako neugledno i nema tu one gljivarske ushićenosti i radosti.

Bljuvara ili paprena krasnica (Russula emetica) otrovna je gljiva iz roda Russula
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#69 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

pink floydd wrote:Image
Rod Russula (Krasnica) je rod bez smrtnih otrovnica. Time je lakše napraviti nužni korak pri determinaciji – gricnuti mali komadić listića, i osjetiti okus, te ispljunuti kušano.
Ukoliko je okus blag, slatkast – našli ste jednu od jestivih vrsta, u protivnom, neko vrijeme nosit ćete na jeziku gorčinu ili ljutinu nejestive (lakše otrovne) Krasnice.
sto na foliju??

zar nije bolje u tavi na maslacu ih isprziti jer pustaju barem koliko toliko smek u masnocu?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#70 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:Zar nije glupo hodati po šumi i tražiti gljive pa svaku koju nađeš - gristi i probavati ukus? Po bosanskim šumama raste masovno nekoliko vrsta krasnica a za jednom posebno trče krave i ovce.Meni izgledaju bez veze,nekako neugledno i nema tu one gljivarske ushićenosti i radosti.

Bljuvara ili paprena krasnica (Russula emetica) otrovna je gljiva iz roda Russula
pa bogami dobro nekad dodje, znam po sumi hodat, a nigdje vrganja ni za lijeka, pa samo ovih masa ima, reko jeli bolje vratit se praznih ruka ili barem nesto ubrati a ujedno su super ove gljive kad se isprze pa ih na hljeb

ovako
Image

ja razumijem da kad imas drugih dobrih za brati, onda ove dodju u drugi plan, ali nije za odbacit i ovih znati
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#71 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

Smrcak15 wrote:
sto na foliju??

zar nije bolje u tavi na maslacu ih isprziti jer pustaju barem koliko toliko smek u masnocu?
probaj pa ćeš vidjeti, ne mogu ti objasniti ukus ali odličan je, još ih malo pri kraju zamotaš da se napare
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#72 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Ćeif se ne može platiti a ako ideš u gljive samo da nabereš ceker ili dva ...

Prženje gljiva na aluminijumskoj foliji je nezaboravan.ostane sav saft i miris a kad pržiš u tavi sve to ode u masnoću koju si dobio iz praha nekakvih poljskih ili ukrajinskih krava...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#73 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

pink floydd wrote:
Smrcak15 wrote:
sto na foliju??

zar nije bolje u tavi na maslacu ih isprziti jer pustaju barem koliko toliko smek u masnocu?
probaj pa ćeš vidjeti, ne mogu ti objasniti ukus ali odličan je, još ih malo pri kraju zamotaš da se napare
super ideja onda, morat cu tako.

a jeli dodajes ista , ili samo sol dodajes?? a biber?
PM72
Posts: 17970
Joined: 30/04/2012 16:54

#74 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

so i biber...na slipavice ili vučiji hljebac ponekad dodam vrlo malo vegete i paprike
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#75 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:Ćeif se ne može platiti a ako ideš u gljive samo da nabereš ceker ili dva ...

Prženje gljiva na aluminijumskoj foliji je nezaboravan.ostane sav saft i miris a kad pržiš u tavi sve to ode u masnoću koju si dobio iz praha nekakvih poljskih ili ukrajinskih krava...
ja idem pa sta naletim, probirljiv budem kad imas vise vrsta onda normalno da preferiram ove sa jacom aromom i ukusom nego neke krasnice.

Posto si dugo godina gljivar, reci mi jeli jos uvijek ides u gljive sa istom drazom kao u pocetku ili je ta euforija splahnula godinama i kad ih se nasitis :D

Jer gljivaranje je hobi za zivota, kad bi me ovako drzalo ushicenje do kraja zivota kad sezona gljiva pocne, onda me Bog nagradio kad me navukao na ovaj hobi :D
Post Reply