Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#51 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zemomak »

ja mislim da su tamo bili mudžosi komplet zapadna RS bi pala u roku 7 dana...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#52 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Luke Perry »

nokia6170 wrote: Zvuci nezamislivo, ali oni uopste nisu imali namjeru da ratuju za BL, kao sto su Bosnjaci ratovali za Sarajevo i druge gradove. Ovo ti je info iz prve ruke, ako sumnjas javi mi se na PP.
16.kr brigada je npr bez ikakvog narrocitog razloga okupirala BL 93 za vrijeme njihove pobune te zaista mi je tesko povjerovati da bi tolika vojska slijepo slijedila necije naredbe u slucaju moguceg pada BL. Pa nisu Srbi Prusi
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#53 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

cyprus wrote:Neki stvarno misle da se toliki grad zauzima tek tako :-) :-) ?

Zašto onda Sarajevo nije palo, a na početku rata je bilo u goroj poziciji nego Banja Luka na kraju? Ah, sada slijedi genijalni argument: mi smo junaci, oni su kukavice... :roll:
Pa normalno da smo junaci,a da su oni kukavice,mi smo se borili za slobodu,i gazili smo cetnike na svakom koraku(gdje smo imali oruzja),najbolji pokazatelj ti je koliki je broj Srba poginuo na bojnom polju,a dok je vrlo mali broj Srba civilia poginuo,dok je na nasoj strani bilo obrnuto
User avatar
FOLIRANT
Posts: 11
Joined: 11/10/2008 03:02

#54 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by FOLIRANT »

zemomak wrote:ja mislim da su tamo bili mudžosi komplet zapadna RS bi pala u roku 7 dana...
Ti da si ratovo svi bi u kurac otisli
User avatar
FOLIRANT
Posts: 11
Joined: 11/10/2008 03:02

#55 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by FOLIRANT »

mirza11 wrote:
cyprus wrote:Neki stvarno misle da se toliki grad zauzima tek tako :-) :-) ?

Zašto onda Sarajevo nije palo, a na početku rata je bilo u goroj poziciji nego Banja Luka na kraju? Ah, sada slijedi genijalni argument: mi smo junaci, oni su kukavice... :roll:
Pa normalno da smo junaci,a da su oni kukavice,mi smo se borili za slobodu,i gazili smo cetnike na svakom koraku(gdje smo imali oruzja),najbolji pokazatelj ti je koliki je broj Srba poginuo na bojnom polju,a dok je vrlo mali broj Srba civilia poginuo,dok je na nasoj strani bilo obrnuto
mogli su ti neko muslimansko ime nadit a ne Mirya
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#56 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

karanana wrote:a kad je mladic smjenjen sa duznosti nacelnika staba vrs?
Mladic nije bio smjenjen sa duznosti nacelnika VRS,zato sto je to bio M. Milovanovic,on je uglavnom vodio operacije na bihackom ratistu................
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#57 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

FOLIRANT wrote:
mirza11 wrote:
cyprus wrote:Neki stvarno misle da se toliki grad zauzima tek tako :-) :-) ?

Zašto onda Sarajevo nije palo, a na početku rata je bilo u goroj poziciji nego Banja Luka na kraju? Ah, sada slijedi genijalni argument: mi smo junaci, oni su kukavice... :roll:
Pa normalno da smo junaci,a da su oni kukavice,mi smo se borili za slobodu,i gazili smo cetnike na svakom koraku(gdje smo imali oruzja),najbolji pokazatelj ti je koliki je broj Srba poginuo na bojnom polju,a dok je vrlo mali broj Srba civilia poginuo,dok je na nasoj strani bilo obrnuto
mogli su ti neko muslimansko ime nadit a ne Mirya
Hajd objasni mi sta to znaci..............
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#58 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

nokia6170 wrote:
revolver amidza wrote:probaću ja da napišem koju o ovome,bio sam u 7K armije bih u tim završnim operacijama,.odbrana ključa,oslobođenje s.mosta,..napredovanje prema prijedoru,..da odmah na početku dadnem odgovor pokretaču teme-nije!
ovo što se po forumima plasira je jedan vid mitomanije sa naše strane,.kao 1.5K jeste oslobodio značajan dio teritorije,ali je i sam došao u ozbiljnu krizu kada je vrs napravio kontraofanzivu i bio pred ključem,.tada je na scenu stupio 7K,.te gardijska brigada,crni labudovi i još neke jedinice,,odbranjen je ključ a intenzivno se prebacuju snage armije bih iz ostalih korpusa na to ratište,..onda se odslobađa s.most i odredi armije bih zauzimaju brdo mulež prema prijedoru i izbijaju na pravcu bronzanog majdana što je već banjalučka općina,..u isto vrijeme hv i hvo zauzimaju mrkonjić i penju se na pola manječe te zauzimaju HC bočac,.za mrkonjić je poginuo dozapovjednik 4.gbr andrija matijaš-pauk,.po njemu se nazvala i ta brigada,a na brdu mulež sa naše strane komandant 708.bbr - novi travnik,major rahmmetli osman porić.
armija bih je od b.luke najbliža bila nekih 30-35 km,..a hv oko 20 km,..to što se i armija i hv nalazile relatino blizu b.luke ne znači mnogo,.i četnici su bili negdje i na pola km od sarajeva pa ga nisu uzeli,.šta želim da kažem;b.luka je velik grad 2.po veličini u bih,..razvučen po polju,.zauzeti ga bez izuzetno jake tehnike ,.znač artiljerije i dosta tenkova što realno armija bih nije tada imala dovoljno,.je nemoguće,..u sadejstvu sa hv..moguće ali bi onda prije hv ušla u b.luku nego armija,.armija je u najboljem slučaju mogla zauzeti prijedor,..predpostvka da bi srbi nakon početnog šoka dali žestok otpor za b,luku,.realno imali su i sa čime,.kao što madner napisa,.1.KK vrs je sa svojim najboljim jedinicama pretežno bio na koridoru kao recimo 16.motorizovana,.1.mehanizovana,..i 43.motorizovana prijedorska,..mi smo imali tada naspram sebe 6.sansku-razbijena,.5.kozarska-solidni borci,.4.laka banjalučka,.tako-tako,.i ne sjećam se tačno više čega sve nije bilo naravno uz arkanovce,.dakle vrs je tada već počela da dovlači glavninu svojih snaga na ratišta krajine,.većina njih i jeste bila iz toga kraja,..da se rat produžio ,.vjerovatno bi b.l.pala ali bi to bila veoma teška makljaža sa dosta gubitaka na obe strane,..za b-l. bi okosnicu tu činila hv,.a armija bi prijedor,..sve te priče mogli smo se ušetati u b.luku i to 5.K ..su obične mitomanije,..dakle,..od toga ništa.
Hvala na infu za akcije pojedinih vojnih formacija, ali isto tako samo jedna usputna informacija da je cijela Banja Luka bila spremna da napusti BL na nacin kao i krajiski Srbi iz Hrvatske. Kola su bila spremna i natrpana sto namirnicama sto najosnovnijim potrepstinama. Zvuci nezamislivo, ali oni uopste nisu imali namjeru da ratuju za BL, kao sto su Bosnjaci ratovali za Sarajevo i druge gradove. Ovo ti je info iz prve ruke, ako sumnjas javi mi se na PP. Upravo ej to bio i razlog naredbe da se prekine sa akcijama, jer bi svaka masovna seoba Srba iz RS-a prema Srbiji (a gdje drugo) predstavljala u ocima MZ humanitarnu katastrofu, na što je Milosevic vristao Holbruku da ce se desiti ako im ne pomognu.

Tih dana se RS rusila kao kula od karata i samo ih je Dejton spasio. Zna to RS vrlo dobro, samo mudro sute i guraju pod tepih prljav ves, a vidim ovih dana sve cesce po medijima prizivaju rat i hvalisaju se sa nekim herojstvima i akcijama. A sta drugo ocekivati kada se pogleda ko im je direktor televzije...smrdi odavno na Karadzica i Djogi po uredjivackoj politici zadnjih par godina.
svaka cast na postu :bih:
User avatar
karanana
Posts: 47477
Joined: 26/02/2004 00:00

#59 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

mirza11 wrote:
karanana wrote:a kad je mladic smjenjen sa duznosti nacelnika staba vrs?
Mladic nije bio smjenjen sa duznosti nacelnika VRS,zato sto je to bio M. Milovanovic,on je uglavnom vodio operacije na bihackom ratistu................
koja je onda bila mladiceva titula u vojsci rs? ja sam mislio da je on komandant vojske sto ti je isto kao i nacelnik vrhovnog staba.
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#60 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

karanana wrote:
mirza11 wrote:
karanana wrote:a kad je mladic smjenjen sa duznosti nacelnika staba vrs?
Mladic nije bio smjenjen sa duznosti nacelnika VRS,zato sto je to bio M. Milovanovic,on je uglavnom vodio operacije na bihackom ratistu................
koja je onda bila mladiceva titula u vojsci rs? ja sam mislio da je on komandant vojske sto ti je isto kao i nacelnik vrhovnog staba.
Pa mislim da je i Sefer Halilovic imao titulu naelnik 93. dok je general bio Rasim D............Mladic je bio general,vrhovni zapovjednik,a nije sam on mogao voditi sve vojske na svim ratistima,bilo je jos vojskovodja,a i vojvoda :D :D :D
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#61 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by tetakk »

@revolver amidza kojeg ovom prilikom pozdravljam je dosta toga rekao sto je bilo, ali ima jos detalja.
1. Rakija i ostalog alkohol kojeg je bilo u ogromnim kolicinama.Greska nasih generala je sto u Krajinu nisu poslali samo "muslimanske" jedinice :mrgreen: bar u pocetku. Ovo znam po svojoj jedinici, u kojoj se u nekim trenucima moglo jedino brigadnog efendiju i nas par naci trijezne :-) . To nas je kostalo poginulih i par zarobljenih od strane arkanovaca. Slicno se cini mi se dogodilo i @ amidzinoj jedinici. Zarobili im minobacaclije. Zato uvijek kazem da je glavni krivac naseg povlacenja od Sitnice do Kljuca -RAKIJA.
2. Srbi su se pakovali i iseljavali iz Prijedora poslije par granata ispaljenih iz topa od 130mm. Valjda nisu bili navikli da i njih neko gadja. slusao sam njih radio gdje voditelj mli narod da se ne iseljava, jer zna se gdje ode narod i vojska se povlaci. Kad je potpisano primirje zove neki slusalac u radio i pita jer moze otpakivati kofere :mrgreen:
Jos su se zalili kao im arkanovci otimaju licno naoruzanje i maltretiraju ih.
3.VRS nije smijela povuci tehniku sa koridora iz straha da se koridor ne presjece. Tako da su 16. krajiska i 1. oklopna dvije najjace brigade u cijeloj BiH bile prikovane za koridor. Samo je nesto pjesadije doslo u Krajinu. Pomoc iz Srbije nije poslana iz vise razoga. Jedan od njih je hrvatske bespilotne letjelice koje su kruzila nad koridorom snimajuci svaki pokret, dok su "raketasi" (VBR-ovi) preko Save cekali ko zapete puske. Ovo iz prve ruke jer mi je skolski bio tad u raketnim jedinicama HV.
4. Poslije slamanja njihovog kontranapada i oslobadjanja S.Mosta bolje jedinice(napadacke) su izvucene na odmor i pocele su pripreme za napad na Prijedor i sire. Krenula su izvidjanje da bi dan prije napada doslo do primirja koje je na strani VRS tako proslavljeno da su pucali u vazduh iz svega i svacega od PRAGA, svijetlecih granata... i pistolja do ranog jutra.
Licno :mrgreen:
Par jutara poslije toga kontamo u medjuzoni dal da "ukinemo" 8 VP VRS koji pljackaju po kucama sela Sasina(hrvatsko selo u kojem je nadjena masovna grobnica kraj porusene crkve). Mogu se zahvaliti samo prisustvu mladih vojnika na nasoj liniji, jer smo brzo dogovorili da je bezveze da neko od te omladine pogine u granatiranju koje bi kasnije uslijedilo.
Vec su bili na nisanu protuoklopa dok su se nalazili u jednoj kuci 8-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#62 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

nokia6170 wrote: Tih dana se RS rusila kao kula od karata i samo ih je Dejton spasio. Zna to RS vrlo dobro, samo mudro sute i guraju pod tepih prljav ves, a vidim ovih dana sve cesce po medijima prizivaju rat i hvalisaju se sa nekim herojstvima i akcijama. A sta drugo ocekivati kada se pogleda ko im je direktor televzije...smrdi odavno na Karadzica i Djogi po uredjivackoj politici zadnjih par godina.
Kad je bilo sve tako lako, zasto Armija nije uzela Bosanski Novi i Prijedor, za sta su im Amerikanci dali zeleno svjetlo?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#63 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by The 51st State »

VjecitiStudent wrote:
nokia6170 wrote: Tih dana se RS rusila kao kula od karata i samo ih je Dejton spasio. Zna to RS vrlo dobro, samo mudro sute i guraju pod tepih prljav ves, a vidim ovih dana sve cesce po medijima prizivaju rat i hvalisaju se sa nekim herojstvima i akcijama. A sta drugo ocekivati kada se pogleda ko im je direktor televzije...smrdi odavno na Karadzica i Djogi po uredjivackoj politici zadnjih par godina.
Kad je bilo sve tako lako, zasto Armija nije uzela Bosanski Novi i Prijedor, za sta su im Amerikanci dali zeleno svjetlo?
zbog razlicitog misljenja prijepodne i poslepodne.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#64 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by revolver amidza »

tetakk wrote:@revolver amidza kojeg ovom prilikom pozdravljam je dosta toga rekao sto je bilo, ali ima jos detalja.
1. Rakija i ostalog alkohol kojeg je bilo u ogromnim kolicinama.Greska nasih generala je sto u Krajinu nisu poslali samo "muslimanske" jedinice :mrgreen: bar u pocetku. Ovo znam po svojoj jedinici, u kojoj se u nekim trenucima moglo jedino brigadnog efendiju i nas par naci trijezne :-) . To nas je kostalo poginulih i par zarobljenih od strane arkanovaca. Slicno se cini mi se dogodilo i @ amidzinoj jedinici. Zarobili im minobacaclije. Zato uvijek kazem da je glavni krivac naseg povlacenja od Sitnice do Kljuca -RAKIJA.
2. Srbi su se pakovali i iseljavali iz Prijedora poslije par granata ispaljenih iz topa od 130mm. Valjda nisu bili navikli da i njih neko gadja. slusao sam njih radio gdje voditelj mli narod da se ne iseljava, jer zna se gdje ode narod i vojska se povlaci. Kad je potpisano primirje zove neki slusalac u radio i pita jer moze otpakivati kofere :mrgreen:
Jos su se zalili kao im arkanovci otimaju licno naoruzanje i maltretiraju ih.
3.VRS nije smijela povuci tehniku sa koridora iz straha da se koridor ne presjece. Tako da su 16. krajiska i 1. oklopna dvije najjace brigade u cijeloj BiH bile prikovane za koridor. Samo je nesto pjesadije doslo u Krajinu. Pomoc iz Srbije nije poslana iz vise razoga. Jedan od njih je hrvatske bespilotne letjelice koje su kruzila nad koridorom snimajuci svaki pokret, dok su "raketasi" (VBR-ovi) preko Save cekali ko zapete puske. Ovo iz prve ruke jer mi je skolski bio tad u raketnim jedinicama HV.
4. Poslije slamanja njihovog kontranapada i oslobadjanja S.Mosta bolje jedinice(napadacke) su izvucene na odmor i pocele su pripreme za napad na Prijedor i sire. Krenula su izvidjanje da bi dan prije napada doslo do primirja koje je na strani VRS tako proslavljeno da su pucali u vazduh iz svega i svacega od PRAGA, svijetlecih granata... i pistolja do ranog jutra.
Licno :mrgreen:
Par jutara poslije toga kontamo u medjuzoni dal da "ukinemo" 8 VP VRS koji pljackaju po kucama sela Sasina(hrvatsko selo u kojem je nadjena masovna grobnica kraj porusene crkve). Mogu se zahvaliti samo prisustvu mladih vojnika na nasoj liniji, jer smo brzo dogovorili da je bezveze da neko od te omladine pogine u granatiranju koje bi kasnije uslijedilo.
Vec su bili na nisanu protuoklopa dok su se nalazili u jednoj kuci 8-)

hvala na pozdravu prijatelju,također pozdrav i tebi!
pa nemoj baš da tako opleteš po rakiji :D ,jeste da su nas može bit i zbog toga odgurali sa padina manjače prema ključu,ali s druge strane da nije bilo iste,.možda bi i pao ključ,..nas je na laništu dudak dočekao iz buseva kad smo izlazili,a bili smo napola pjani,..takvi smo i ostali kad nas je dio prešao s duge strane mosta preko sane,..kad je rahmetli alagić bio naredio da se isti most minira ako čete probiju dalje,..jesmo i mi imali par gubitaka sa arkanovcima kod krasulja i krantića,.par dana kasnije i nekoliko je njih zaljepilo tu,..ali ti mogu reći da kad su oni sa tenkovima i bvp ima krenuli iz pravca dubočana s namjerom da nas odsjeku kod pudinog hana,..ne da smo pijuckali tu rakijetinu nego smo lokali :D ,..rasporedili se u liniju naslagali municije i samo rokaj,.nazad se ne može sve i da hoće,.e onda im naši opale kontru,..sjebu ih totalno prvo one naše haubice što su ih neposredno trehale,.i iz pravca s.mosta ih opkole,.bježanija ih uhvatila tu su ostavili i pontonske mostove nekoliko komada sa tenkovima :D :D ,..
znam i kada su ih gađali 130-kama,.(to su oni topovi što je 5K zarobio od abdićevaca),..a sjećam se rike hrvatske artiljerije koja je tukla oko mrkonjića,.koji kad je pao,.hv se penjala preko čađavice i došla na pola manjače,..
u pravu si da je njima koridor bio najbitnije od svega,..upravo te 2.brigade su im bile i najbolje ali su dijelove i njih prebacili tamo kad je vrag odnio šalu,.za studenta,.novi se nije ni bio u planu raditi,.prijedor bi bio ključ i za novi,ako bi se odradio jasno,.odmah još kada je oluja trajala jedna bojna hv-a je upala u okolinu istog ali su ih ovi nakon konslidovanja istisnuli,..sjećam se da je se u priprema nama govorilo da bi se išlo glavninom ka bronz,majdanu i na magistralni put b.luka prijedor,..valjda da ih se ometa u komunikaciji,..ali do toga kao što znamo nije došlo,..
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#65 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by tetakk »

@amidza
Rakija je gadna stvarka. Nikako mi nije jasno kako su je pojedini znali namirisati cak zakopanu u polju (ku)kuruza :D :shock: .
Meni je bio cudan strah velike vecine vojnika od aviona dok smo bili u sumi. Valjda se sjetili partizanskih filmova i štuka dok se obrusajaju, a nikad prije nisu dozivjavali bombardovanje aviona. Tesko je bilo sprijecavati paniku od aviona.
Borbe pred Kljucem su bile kljucne za slamanje njihovog kontranapada. Na nasu srecu i pozrtvanost vas iz 17. te borbe su dobijene.

p.s. nadam se da imamo zajednickog prijatelja Sulju, lovca i ribolovca koji je trenutno u S.Mostu. Bio kod vas jedan od komadanata ili zamjenika komadanata bataljona.
p.p.s. zao mi je sto nam ukinuse temu o borbama gdje smo Srbobran vracali u D.Vakuf :mrgreen: 8-)
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#66 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by kv99 »

tetakk wrote:@amidza
Rakija je gadna stvarka. Nikako mi nije jasno kako su je pojedini znali namirisati cak zakopanu u polju (ku)kuruza :D :shock: .
Meni je bio cudan strah velike vecine vojnika od aviona dok smo bili u sumi. Valjda se sjetili partizanskih filmova i štuka dok se obrusajaju, a nikad prije nisu dozivjavali bombardovanje aviona. Tesko je bilo sprijecavati paniku od aviona.
Borbe pred Kljucem su bile kljucne za slamanje njihovog kontranapada. Na nasu srecu i pozrtvanost vas iz 17. te borbe su dobijene.

p.s. nadam se da imamo zajednickog prijatelja Sulju, lovca i ribolovca koji je trenutno u S.Mostu. Bio kod vas jedan od komadanata ili zamjenika komadanata bataljona.
p.p.s. zao mi je sto nam ukinuse temu o borbama gdje smo Srbobran vracali u D.Vakuf :mrgreen: 8-)
Ova je stvarno interesantna tema i dobro je sto o njoj pisu oni koji su bili tamo a ne neko koje je cuo od nekog u kafani.

A za tu temu o "srbobranu" nisam prije cuo . Gdje se moze procitati a ako ne da li mozete ponovo da pokrenete ? O tome se malo prica pa bi bilo dobro da se i o tome nesto sazna.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#67 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by revolver amidza »

tetakk wrote:@amidza
Rakija je gadna stvarka. Nikako mi nije jasno kako su je pojedini znali namirisati cak zakopanu u polju (ku)kuruza :D :shock: .
Meni je bio cudan strah velike vecine vojnika od aviona dok smo bili u sumi. Valjda se sjetili partizanskih filmova i štuka dok se obrusajaju, a nikad prije nisu dozivjavali bombardovanje aviona. Tesko je bilo sprijecavati paniku od aviona.
Borbe pred Kljucem su bile kljucne za slamanje njihovog kontranapada. Na nasu srecu i pozrtvanost vas iz 17. te borbe su dobijene.

p.s. nadam se da imamo zajednickog prijatelja Sulju, lovca i ribolovca koji je trenutno u S.Mostu. Bio kod vas jedan od komadanata ili zamjenika komadanata bataljona.
p.p.s. zao mi je sto nam ukinuse temu o borbama gdje smo Srbobran vracali u D.Vakuf :mrgreen: 8-)

da bilo je toga od aviona,mada je mene realno više bilo od onih "gazela" koje često preletale,..pa dobro kada već hvališ 17.krajišku (hvala :D ),.mada je bilo i logično jer je većina i bila iz tog kraja,.ja iskreno mislim da se kada već pričamo o odbrani ključa i slamanja njihove kontraofanzive mora najviše priznanja odati travničanima i novotravničanima,..ti borci su bili tamo totalno odvaljeni,.u pozitivnom smislu naravno,pjevali pjesme isto da na svadbu idu :D ,..
za sulju sam čuo,ali ga na žalost ne poznam lično,.a o d,vakufu alias srbobranu,.pa vazda se može tema otvoriti,..
:-D
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#68 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by tetakk »

@amidza
Mene je strah od aviona prosao u Posavini, i sto ti rece Gazele su bile gore u onim brdima.
Mi smo novotravnicane zamjenuli kod sela Prhova kad je pocela nasa kontra i ponovni prelazak preko Sane kod cini mi se Podova ili nesto vise. Tu smo imali nekih carki sa cetkama, ali je zbog nekordinacije jedinaca jedna grupa(15-20) uspijela da nam umakne izmedju Crljena i onog sela prema Mulezu. Kasnije smo uz Kozicu dosli pod Mulez( nikad necu zaboraviti velicinu pastrmki u Kozici dok oko nas prase haubice. Mozda su bile i mladice :mrgreen:), gdje su Vikicevi i ostali MUP-ovci obavili dobar posao. Nas su uveli u vec zapocetu borbu. Kad su otisli Vikicevci mi smo preuzeli njihov polozaj u selu Zečevići. Tu su nasi iz ABHO vidjevsi srpske izvidjace pobjegli sa vrha brda lijevo od Muleza, tako da smo ujutro morali vratiti to brdo izmedju Zecevica i Kovacevica. To nam je bilo zadnje osvajanje nekog brda.
p.s. znam od cega su novotravnicani bili odvaljani, a i vecina iz travnickog jel ono 5-og.bataljona. :mrgreen: :mrgreen:
Jednom mi tako odvaljeni pokusase da mahnu protuoklop na Galici.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#69 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by revolver amidza »

uh kad smo već kod gazela,nas je kod ključa iznad krasulja u dva navrata jedna u brišućem letu mitraljirala,.odmah mi prošle kroz glavu one scene iz ratova o vijetnamu,.čuo sam za tu makljažu,.a iznad podova i još neke kote smo i mi bili,..vikićevci i policija bosna su odradili tamo neku akciju,,ali ne znam baš detalje,.mislim da sam ja tada u tom periodu bio u tominama,tu smo bili došli jer nam je stigla smjena,a da se malo i odmorimo,.sjećam se i prelaska preko onog pontonskog mosta,..baš mi nekako krkho djelovao,.imao sam osjećaj da će se ona 11o TAM izvrnut u sanu,. :D ,..a travničana što se tiče,.bio je 5.manevarski bataljon njhove brigade,..ti frajeri nikad nisu znali za "odstupi ili povlači se",.samo ganga,.. :D
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#70 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by sarlo »

..
Last edited by sarlo on 08/02/2009 18:26, edited 1 time in total.
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#71 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

Imal ikog da je ucestvovao u deblokadi Sarajeva 1995,koje je islo preko Cekrcica.................
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#72 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by tetakk »

@amidza
Cuj preko pontona :-)
Mene je zapao zapaljeni drveni most na Sani povise podova, preko kojeg je nekolicina nas presla da bi se isti srusio u vodu.
@mirza11
Mislis pokusaja deblokade :skoljka:
Jesam ja i kazem onakva se glupost nikad vise neponovila. Ostao sam bez dobrih prijatelja tih dana :sad:
@sarlo
Ako moze nastavi :).
Sjecam se vase cini mi se 150-ke kako pici od Kozice prema Mulezu i Zečevićima dok PAM prasi okolo.
p.s. nego ona tecnost u kanisterima sto ste ponijeli kad se kretalo iz Zecevica, jel ono bila krajiska voda? :mrgreen:
User avatar
navratiponekad
Posts: 179
Joined: 02/02/2009 22:34

#73 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by navratiponekad »

mirza11 wrote:Imal ikog da je ucestvovao u deblokadi Sarajeva 1995,koje je islo preko Cekrcica.................
nemožeš otome ovdje raspravljati.nije ovo mjesto za to(i zidovi imaju uši)
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#74 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

tetakk wrote:@amidza
Cuj preko pontona :-)
Mene je zapao zapaljeni drveni most na Sani povise podova, preko kojeg je nekolicina nas presla da bi se isti srusio u vodu.
@mirza11
Mislis pokusaja deblokade :skoljka:
Jesam ja i kazem onakva se glupost nikad vise neponovila. Ostao sam bez dobrih prijatelja tih dana :sad:

@sarlo
Ako moze nastavi :).
Sjecam se vase cini mi se 150-ke kako pici od Kozice prema Mulezu i Zečevićima dok PAM prasi okolo.
p.s. nego ona tecnost u kanisterima sto ste ponijeli kad se kretalo iz Zecevica, jel ono bila krajiska voda? :mrgreen:
Da mislim pokusaj deblokade,ali jebi cinjenica je bila da se Cekricici nisu mogli zauzeti,i tada je doslo,vjerujem na hiljade vojinika bh armije iz 7. iz 1. korpusa,ali znam dosta dobro kako su se ukopali cetnici,i danas se mozes pogledat na odredjenim mjestima kako je to bilo,strasno neosvojiva tvrdjava,ali ono sto me zanima kako je moguce,da su cetnici uspjeli od 91. da se tako dobro ukopaju,bez znanja ostalih,ne mislim samo na Cekrcice,nego i na ostala utvrdjenja...............
User avatar
michaelvukovar
Posts: 31
Joined: 09/02/2009 15:43

#75 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by michaelvukovar »

Mislim da se premalo spominje da je Hv napravio najveći dio posla...

Osim Oluje,koje je prvenstveno u Zapadnim očima bila operaciaj deblokade Bihaća, HV je oslobodio Glamoč,Šipovo,Jajce,Mrkonjić grad...

Šipovo i Mrkonjić grad su u Daytonu vraćeni,a Srbi su napustili okpirane djelove Sarajeva npr.

Hrvati nisu dobili ništa u Daytonu što već nisu držali,a morali su vratiti mnogo, jedino je kao dobijen Odžak,ali to je samo mali dio Posavine...
Post Reply