Josip Broz Tito

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#51 Re: Josip Broz Tito

Post by Ramzess Veliki »

Zokipfc wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Corto Maltese wrote:Uh, jebote! ZAVNOBIH kao nož u leđa AVNOJU!?
Je li ova teorija na tragu "Batman vs Superman", da ne trošim bezveze pare na kartu?
Nemoj da trošim svoje vrijeme na objašnjavanje tebi ...
Ako ti nije mrsko, daj objasni bar meni i ostalima na ovoj temi.. :thumbup:
Dedo mi je bio partizančina pa mi je ispričao kako su se sakupili vijećnici ZAVNOBiH-a, jer je i on bio tada u Mrkonjiću. Zasjedanje je završeno tokom samo jedne noći jer se delegatima žurilo da pošalju poruku Titu i budućem zasjedanju AVNOJ-a.
Kako je u planu bilo zasijedanje AVNOJ-a, bosanski delegati su shvatili da će riječ voditi hrvati i srbi, i da će se sve odigrati na platformi karata iz stare Jugoslavije, bez Bosne. Zbog toga su požurili da prije AVNOJ-a održe zasijedanje ZAVNOBiH-a, gdje su svi delegati ispred već zaboravljene Bosne i Hercegovine održali sjednicu, te kao Bosanci i Hercegovci dali garancije da će Bosna i Hercegovina, i svi njeni narodi i narodnosti podržavati Tita i partiju. Time su pokazali jedinstvo i odbranili Bosnu i Hercegovinu od brisanja sa mape Jugoslavije.
Dedo mi je također pričao da su muslimani u partizanima često imali "konspirativna imena", pod izgovorom da neprijatelj ne smije znati njihova imena, tako da kad bi partizani sa muslimanima ušli u neko pravoslavno selo, izgledalo je da su svi partizani pravoslavni. Tako se stvarala slika da muslimana nema, ili ima vrlo malo u partizanima.
To je jedan od razloga zašto su delegati sumnjali da će se BiH svjesno pobrisati i podijeliti, zna se od koga.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#52 Re: Josip Broz Tito

Post by Corto Maltese »

Ramzess Veliki wrote: Dedo mi je bio partizančina pa mi je ispričao kako su se sakupili vijećnici ZAVNOBiH-a, jer je i on bio tada u Mrkonjiću. Zasjedanje je završeno tokom samo jedne noći jer se delegatima žurilo da pošalju poruku Titu i budućem zasjedanju AVNOJ-a.
Kako je u planu bilo zasijedanje AVNOJ-a, bosanski delegati su shvatili da će riječ voditi hrvati i srbi, i da će se sve odigrati na platformi karata iz stare Jugoslavije, bez Bosne. Zbog toga su požurili da prije AVNOJ-a održe zasijedanje ZAVNOBiH-a, gdje su svi delegati ispred već zaboravljene Bosne i Hercegovine održali sjednicu, te kao Bosanci i Hercegovci dali garancije da će Bosna i Hercegovina, i svi njeni narodi i narodnosti podržavati Tita i partiju. Time su pokazali jedinstvo i odbranili Bosnu i Hercegovinu od brisanja sa mape Jugoslavije.
Dedo mi je također pričao da su muslimani u partizanima često imali "konspirativna imena", pod izgovorom da neprijatelj ne smije znati njihova imena, tako da kad bi partizani sa muslimanima ušli u neko pravoslavno selo, izgledalo je da su svi partizani pravoslavni. Tako se stvarala slika da muslimana nema, ili ima vrlo malo u partizanima.
To je jedan od razloga zašto su delegati sumnjali da će se BiH svjesno pobrisati i podijeliti, zna se od koga.
Ne sumnjam da se u glavi nekog partizana mogao odvijati i taj scenarij zavjere, naročito s obzirom na konspirativna imena o kojima govoriš, što je provjeren istorijski podatak.
Međutim, iz istorijskih dokumenata je lako provjerljivo da su ZAVNOH, ZAVNOBiH, kao i slična zasijedanja u Sandžaku i Crnoj Gori, bili sihronizovani sa AVNOJem, to jest dio istog procesa.
I normalno da se vijećnicima žurilo da ga održe, jer su bili dužni to da obave prije 29. novembra.
Naime, na ZAVNOBiHu su birani delegati Bosne i Hercegovine za zasjedanje AVNOJa, a ne obrnuto.
I ZAVNOBiH i AVNOJ su imali unaprijed pripremljene deklaracije, koje su prisutni delegati praktično samo izglasali. Zbog toga, a prije svega iz razloga sigurnosti, i prvi ZAVNOBiH i drugi AVNOJ su završeni tokom samo jedne noći.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#53 Re: Josip Broz Tito

Post by Ramzess Veliki »

Corto Maltese wrote:
Ramzess Veliki wrote: Dedo mi je bio partizančina pa mi je ispričao kako su se sakupili vijećnici ZAVNOBiH-a, jer je i on bio tada u Mrkonjiću. Zasjedanje je završeno tokom samo jedne noći jer se delegatima žurilo da pošalju poruku Titu i budućem zasjedanju AVNOJ-a.
Kako je u planu bilo zasijedanje AVNOJ-a, bosanski delegati su shvatili da će riječ voditi hrvati i srbi, i da će se sve odigrati na platformi karata iz stare Jugoslavije, bez Bosne. Zbog toga su požurili da prije AVNOJ-a održe zasijedanje ZAVNOBiH-a, gdje su svi delegati ispred već zaboravljene Bosne i Hercegovine održali sjednicu, te kao Bosanci i Hercegovci dali garancije da će Bosna i Hercegovina, i svi njeni narodi i narodnosti podržavati Tita i partiju. Time su pokazali jedinstvo i odbranili Bosnu i Hercegovinu od brisanja sa mape Jugoslavije.
Dedo mi je također pričao da su muslimani u partizanima često imali "konspirativna imena", pod izgovorom da neprijatelj ne smije znati njihova imena, tako da kad bi partizani sa muslimanima ušli u neko pravoslavno selo, izgledalo je da su svi partizani pravoslavni. Tako se stvarala slika da muslimana nema, ili ima vrlo malo u partizanima.
To je jedan od razloga zašto su delegati sumnjali da će se BiH svjesno pobrisati i podijeliti, zna se od koga.
Ne sumnjam da se u glavi nekog partizana mogao odvijati i taj scenarij zavjere, naročito s obzirom na konspirativna imena o kojima govoriš, što je provjeren istorijski podatak.
Međutim, iz istorijskih dokumenata je lako provjerljivo da su ZAVNOH, ZAVNOBiH, kao i slična zasijedanja u Sandžaku i Crnoj Gori, bili sihronizovani sa AVNOJem, to jest dio istog procesa.
I normalno da se vijećnicima žurilo da ga održe, jer su bili dužni to da obave prije 29. novembra.
Naime, na ZAVNOBiHu su birani delegati Bosne i Hercegovine za zasjedanje AVNOJa, a ne obrnuto.
I ZAVNOBiH i AVNOJ su imali unaprijed pripremljene deklaracije, koje su prisutni delegati praktično samo izglasali. Zbog toga, a prije svega iz razloga sigurnosti, i prvi ZAVNOBiH i drugi AVNOJ su završeni tokom samo jedne noći.
Da, sve republike su se pripremale za AVNOJ, BIH nije bila pozvana. Eno mi dedo još živ Bogu hvala.
Još je imao muda da '68-me vrati partijsku knjižicu i javno kaže da se on nije borio za to ... mislio je na podjelu vila i imanja "zaslužnim" političarima, a ne narodu. Mada ja ne kontam kako se vila može podijeliti narodu ... :shock:

Ali hajde, tako meni dedo pričao, a ja prenio. Da sam bio vijećnik vjerovatno bih više znao ...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#54 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

Ramzess Veliki wrote: Da, sve republike su se pripremale za AVNOJ, BIH nije bila pozvana. Eno mi dedo još živ Bogu hvala.
Još je imao muda da '68-me vrati partijsku knjižicu i javno kaže da se on nije borio za to ... mislio je na podjelu vila i imanja "zaslužnim" političarima, a ne narodu. Mada ja ne kontam kako se vila može podijeliti narodu ... :shock:

Ali hajde, tako meni dedo pričao, a ja prenio. Da sam bio vijećnik vjerovatno bih više znao ...
Ramzes Veliki, dali mozes preciznije obrazloziti?

Na prvom zasjedanju AVNOJA status BiH nije bio regulisan.Na prvoj sjednici su se obratili svim narodima ,ukljucuuci i Muslimanima iz BiH.Kanije je formiran ZAVNOBiH ,na kojem su izabrani delegati za prisustvovanje na Drugom AVNOJ.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#55 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

Sarajmen wrote:Bilo je nekoliko oprečnih prijedloga o statusu Bosne i Hercegovine u okviru zajedničke države, te autonomija, te autonomna pokrajina vezana za Srbiju, ali i Hrvatsku jer su za Srbiju već bile planirane dvije pokrajine Vojvodina i Kosovo, te da Istočna Hercegovina bude u sastavu Crne Gore ... a sve varijante su posmatrane kroz tada prisutan princip ''koliko nacija toliko i federalnih jedinica'' što se jako kosilo sa praksom Narodnooslobodilačke borbe. Muslimanima je dio '' drugova'' negirao postojanje kao nacije iako su oni bili masovno uključeni u partizanske vojne formacije.
Bla bla bla... tema je JBT i ne griješite dušu bar oko njegovog jasnog stava koji je tada bio presudan po pitanju statusa Bosne i Hercegovine.
Tito je nakon što je dugo razgovarao sa Avdom Humom i Rodoljubom Čolakovićem prihvatio koncepciju PK KPJ za BiH o Bosni i Hercegovini kao ravnopravnoj federalnoj jedinici i rekao:
“Bosna i Hercegovina mora biti ravnopravna republika najmanje onoliko koliko su to Srbija i Hrvatska. I drugo, Muslimani moraju biti apsolutno ravnopravan narod, u mjeri koliko su to Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini.”Tito se, u pogledu državno-pravnog statusa Bosne i Hercegovine, za razliku od “nekih rukovodećih drugova”, nikada nije dvoumio. To je potvrdio i prilikom posjete Bosni i Hercegovini u novembru 1979., kada je pored ostalog rekao: “Bosna i Hercegovina ne može pripadati ni ovom ni onom, već narodima koji je od davnina nastanjuju. Uostalom, to njima nije niko poklonio, već su to sami izborili u narodnooslobodilačkoj borbi u kojoj su masovno učestvovali. Bilo je to jedino moguće i srećno rješenje, ne samo za narode Bosne i Hercegovine, već i za našu zajednicu u cjelini. U prošlosti je Bosna i Hercegovina uvijek bila kamen spoticanja. Sa našom narodnooslobodilačkom borbom ona se toga otarasila.”

Ovakvim stavom je postavio branu za njenu tadašnju podjelu koja je bila planirana od strane ''dijela drugova'', onih što su obrijali brade i ispravili šajkače kada su prešli u partizane uz amnestiju za predhodno četovanje.

Za dodatna pitanja, već sam naveo link teme.
Sarajmen,mislim da su CG i Makedonija prosle slican proces!
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#56 Re: Josip Broz Tito

Post by NeenaSa »

Ramzess Veliki wrote:
Corto Maltese wrote:
Ramzess Veliki wrote: Dedo mi je bio partizančina pa mi je ispričao kako su se sakupili vijećnici ZAVNOBiH-a, jer je i on bio tada u Mrkonjiću. Zasjedanje je završeno tokom samo jedne noći jer se delegatima žurilo da pošalju poruku Titu i budućem zasjedanju AVNOJ-a.
Kako je u planu bilo zasijedanje AVNOJ-a, bosanski delegati su shvatili da će riječ voditi hrvati i srbi, i da će se sve odigrati na platformi karata iz stare Jugoslavije, bez Bosne. Zbog toga su požurili da prije AVNOJ-a održe zasijedanje ZAVNOBiH-a, gdje su svi delegati ispred već zaboravljene Bosne i Hercegovine održali sjednicu, te kao Bosanci i Hercegovci dali garancije da će Bosna i Hercegovina, i svi njeni narodi i narodnosti podržavati Tita i partiju. Time su pokazali jedinstvo i odbranili Bosnu i Hercegovinu od brisanja sa mape Jugoslavije.
Dedo mi je također pričao da su muslimani u partizanima često imali "konspirativna imena", pod izgovorom da neprijatelj ne smije znati njihova imena, tako da kad bi partizani sa muslimanima ušli u neko pravoslavno selo, izgledalo je da su svi partizani pravoslavni. Tako se stvarala slika da muslimana nema, ili ima vrlo malo u partizanima.
To je jedan od razloga zašto su delegati sumnjali da će se BiH svjesno pobrisati i podijeliti, zna se od koga.
Ne sumnjam da se u glavi nekog partizana mogao odvijati i taj scenarij zavjere, naročito s obzirom na konspirativna imena o kojima govoriš, što je provjeren istorijski podatak.
Međutim, iz istorijskih dokumenata je lako provjerljivo da su ZAVNOH, ZAVNOBiH, kao i slična zasijedanja u Sandžaku i Crnoj Gori, bili sihronizovani sa AVNOJem, to jest dio istog procesa.
I normalno da se vijećnicima žurilo da ga održe, jer su bili dužni to da obave prije 29. novembra.
Naime, na ZAVNOBiHu su birani delegati Bosne i Hercegovine za zasjedanje AVNOJa, a ne obrnuto.
I ZAVNOBiH i AVNOJ su imali unaprijed pripremljene deklaracije, koje su prisutni delegati praktično samo izglasali. Zbog toga, a prije svega iz razloga sigurnosti, i prvi ZAVNOBiH i drugi AVNOJ su završeni tokom samo jedne noći.
Da, sve republike su se pripremale za AVNOJ, BIH nije bila pozvana. Eno mi dedo još živ Bogu hvala.
Još je imao muda da '68-me vrati partijsku knjižicu i javno kaže da se on nije borio za to ... mislio je na podjelu vila i imanja "zaslužnim" političarima, a ne narodu. Mada ja ne kontam kako se vila može podijeliti narodu ... :shock:

Ali hajde, tako meni dedo pričao, a ja prenio. Da sam bio vijećnik vjerovatno bih više znao ...
'Ajd' pitaj djeda, kako nije zavrshio na Golom otoku, nakon vrachanja knjizhice.
A vile su , vjerojatno, dobijali zasluzheni. :D
Nitko nije perfekt! :D
P.S.
Jedna u nizu tema da se degradira.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#57 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

Sarajmen wrote:Moguće je, ali mene primarno zanima Bosna i Hercegovina.
Da,ali ako se svijesno izdvajaa pricu o BiH kao problemu '40 i neke,bez potrebe da se analiziraju i kompariraju statusi drugih republika,tad takav stav nema adkvatnu infomrativnu vrijednost,vec je indikator tvog misljenja,a koje je ispolitizirano.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#58 Re: Josip Broz Tito

Post by ljevoruki »

Covjek mrtav vec 36 god i jos se o njemu raspravlja.
Siguran sam dz nije bio onaj za koga se predstavljao, u njegovoj zivotnoj prici ima toliko rupa da je nemoguce povjerovati u sve te bajke o bravaru koji je svirao klavir i bavio se macevanjem. :-)
Da ne govorimo o rigidnom komunistickom rezimu sa kultom licnosti, verbalnom deliktu, ogromnim klasnim razlikama, dogovornoj ekonomiji, partijskoj podobnosti i srpskoj hegemoniji u JNA i cijeloj bivsoj Yu.
Za mene nije pozitivan lik.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#59 Re: Josip Broz Tito

Post by Zokipfc »

ljevoruki wrote:Covjek mrtav vec 36 god i jos se o njemu raspravlja.
Siguran sam dz nije bio onaj za koga se predstavljao, u njegovoj zivotnoj prici ima toliko rupa da je nemoguce povjerovati u sve te bajke o bravaru koji je svirao klavir i bavio se macevanjem. :-)
Da ne govorimo o rigidnom komunistickom rezimu sa kultom licnosti, verbalnom deliktu, ogromnim klasnim razlikama, dogovornoj ekonomiji, partijskoj podobnosti i srpskoj hegemoniji u JNA i cijeloj bivsoj Yu.
Za mene nije pozitivan lik.
A kad stavis njegovu ulogu u istorijski kontekst? ;-) Smatras li da ovim narodima nije trebala cvrsta ruka nakon WO II? To sto se nije razmlisljalo o tranziciji je druga stvar..
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#60 Re: Josip Broz Tito

Post by walter kurtz »

Tito je brand
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#61 Re: Josip Broz Tito

Post by ljevoruki »

Zokipfc wrote: A kad stavis njegovu ulogu u istorijski kontekst? ;-) Smatras li da ovim narodima nije trebala cvrsta ruka nakon WO II? To sto se nije razmlisljalo o tranziciji je druga stvar..
Istorijski kontekst- cvrsta ruka je trebala da se nesto odrzi na silu, sto je period nakon njegove smrti pokazao u pravom svijetlu.
Jugoslaviji je 1978. godine ponudjeno mjesto u Europskoj zajednici, danasnja EU, sto je Tito odbio iz ideoloskih razloga.
Ja na sve ovo gledam kroz prizmu BiH koja je najveca zrtva bivse Yu sto je direktna posljedica te politike.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#62 Re: Josip Broz Tito

Post by Connaisseur Karlin »

walter kurtz wrote:Tito je brand
U Sloveniji je muzejski brand.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#63 Re: Josip Broz Tito

Post by walter kurtz »

Connaisseur Karlin wrote:
walter kurtz wrote:Tito je brand
U Sloveniji je muzejski brand.
Razumijemo se
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#64 Re: Josip Broz Tito

Post by asurbanipal »

walter kurtz wrote:Tito je brand

Fotografija Milomira Kovačevića Strašnog nekad 1980-ih godina... :mrgreen:


Image
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#65 Re: Josip Broz Tito

Post by walter kurtz »

asurbanipal wrote:
walter kurtz wrote:Tito je brand

Fotografija Milomira Kovačevića Strašnog nekad 1980-ih godina... :mrgreen:


Image
Asure :kiss:
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#66 Re: Josip Broz Tito

Post by Zokipfc »

ljevoruki wrote:
Zokipfc wrote: A kad stavis njegovu ulogu u istorijski kontekst? ;-) Smatras li da ovim narodima nije trebala cvrsta ruka nakon WO II? To sto se nije razmlisljalo o tranziciji je druga stvar..
Istorijski kontekst- cvrsta ruka je trebala da se nesto odrzi na silu, sto je period nakon njegove smrti pokazao u pravom svijetlu.
Jugoslaviji je 1978. godine ponudjeno mjesto u Europskoj zajednici, danasnja EU, sto je Tito odbio iz ideoloskih razloga.
Ja na sve ovo gledam kroz prizmu BiH koja je najveca zrtva bivse Yu sto je direktna posljedica te politike.
Govorim o periodu nakon rata, znaci 45'e-55'e. Zemlja u rusevinama, narod nepismen, svuda grupe kolaboracionalista, nacionalista, kojekakve bande... Nema dovoljno hrane, svugdje jos oruzje po kucama, a jedina formacija koja se konstantno borilo protiv nacista su Partizani/JA.

Bas me zanima tvoja alternativa umjesto Tita..
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#67 Re: Josip Broz Tito

Post by Corto Maltese »

Zokipfc wrote:
ljevoruki wrote:
Zokipfc wrote: A kad stavis njegovu ulogu u istorijski kontekst? ;-) Smatras li da ovim narodima nije trebala cvrsta ruka nakon WO II? To sto se nije razmlisljalo o tranziciji je druga stvar..
Istorijski kontekst- cvrsta ruka je trebala da se nesto odrzi na silu, sto je period nakon njegove smrti pokazao u pravom svijetlu.
Jugoslaviji je 1978. godine ponudjeno mjesto u Europskoj zajednici, danasnja EU, sto je Tito odbio iz ideoloskih razloga.
Ja na sve ovo gledam kroz prizmu BiH koja je najveca zrtva bivse Yu sto je direktna posljedica te politike.
Govorim o periodu nakon rata, znaci 45'e-55'e. Zemlja u rusevinama, narod nepismen, svuda grupe kolaboracionalista, nacionalista, kojekakve bande... Nema dovoljno hrane, svugdje jos oruzje po kucama, a jedina formacija koja se konstantno borilo protiv nacista su Partizani/JA.

Bas me zanima tvoja alternativa umjesto Tita..
Pavelić i Mihajlović se dogovore da nema smisla da komadaju Bosnu, održavaju Zasjedanje Fašističkog Vijeća Bosne i Hercegovine, proglašavaju da BiH nije ni Srpska ni Hrvatska ni Muslimanska, nego je onoga koga Hitler postavi da vlada, pada bratimljenje, dernek, Muslimani bačeni u Drinu ustaju iz groba, ispostavlja se da je Jasenovac bio ljetnji kamp, takoreć škola u prirodi, Rusi u prolazu ka Trstu skontaju da je u Bosni prava raja i da ne treba da ih ometaju u međusobnom klanj... rješavanju situacije... nastavite sami.
User avatar
Edin H.
Posts: 47310
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#68 Re: Josip Broz Tito

Post by Edin H. »

Ramzess Veliki wrote:
Corto Maltese wrote:
Ramzess Veliki wrote: Dedo mi je bio partizančina pa mi je ispričao kako su se sakupili vijećnici ZAVNOBiH-a, jer je i on bio tada u Mrkonjiću. Zasjedanje je završeno tokom samo jedne noći jer se delegatima žurilo da pošalju poruku Titu i budućem zasjedanju AVNOJ-a.
Kako je u planu bilo zasijedanje AVNOJ-a, bosanski delegati su shvatili da će riječ voditi hrvati i srbi, i da će se sve odigrati na platformi karata iz stare Jugoslavije, bez Bosne. Zbog toga su požurili da prije AVNOJ-a održe zasijedanje ZAVNOBiH-a, gdje su svi delegati ispred već zaboravljene Bosne i Hercegovine održali sjednicu, te kao Bosanci i Hercegovci dali garancije da će Bosna i Hercegovina, i svi njeni narodi i narodnosti podržavati Tita i partiju. Time su pokazali jedinstvo i odbranili Bosnu i Hercegovinu od brisanja sa mape Jugoslavije.
Dedo mi je također pričao da su muslimani u partizanima često imali "konspirativna imena", pod izgovorom da neprijatelj ne smije znati njihova imena, tako da kad bi partizani sa muslimanima ušli u neko pravoslavno selo, izgledalo je da su svi partizani pravoslavni. Tako se stvarala slika da muslimana nema, ili ima vrlo malo u partizanima.
To je jedan od razloga zašto su delegati sumnjali da će se BiH svjesno pobrisati i podijeliti, zna se od koga.
Ne sumnjam da se u glavi nekog partizana mogao odvijati i taj scenarij zavjere, naročito s obzirom na konspirativna imena o kojima govoriš, što je provjeren istorijski podatak.
Međutim, iz istorijskih dokumenata je lako provjerljivo da su ZAVNOH, ZAVNOBiH, kao i slična zasijedanja u Sandžaku i Crnoj Gori, bili sihronizovani sa AVNOJem, to jest dio istog procesa.
I normalno da se vijećnicima žurilo da ga održe, jer su bili dužni to da obave prije 29. novembra.
Naime, na ZAVNOBiHu su birani delegati Bosne i Hercegovine za zasjedanje AVNOJa, a ne obrnuto.
I ZAVNOBiH i AVNOJ su imali unaprijed pripremljene deklaracije, koje su prisutni delegati praktično samo izglasali. Zbog toga, a prije svega iz razloga sigurnosti, i prvi ZAVNOBiH i drugi AVNOJ su završeni tokom samo jedne noći.
Da, sve republike su se pripremale za AVNOJ, BIH nije bila pozvana. Eno mi dedo još živ Bogu hvala.
Još je imao muda da '68-me vrati partijsku knjižicu i javno kaže da se on nije borio za to ... mislio je na podjelu vila i imanja "zaslužnim" političarima, a ne narodu. Mada ja ne kontam kako se vila može podijeliti narodu ... :shock:

Ali hajde, tako meni dedo pričao, a ja prenio. Da sam bio vijećnik vjerovatno bih više znao ...

Sto rekao Djuro u onoj reklami za kafu - dedo, svaka cast :D
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#69 Re: Josip Broz Tito

Post by Zokipfc »

Corto Maltese wrote: Pavelić i Mihajlović se dogovore da nema smisla da komadaju Bosnu, održavaju Zasjedanje Fašističkog Vijeća Bosne i Hercegovine, proglašavaju da BiH nije ni Srpska ni Hrvatska ni Muslimanska, nego je onoga koga Hitler postavi da vlada, pada bratimljenje, dernek, Muslimani bačeni u Drinu ustaju iz groba, ispostavlja se da je Jasenovac bio ljetnji kamp, takoreć škola u prirodi, Rusi u prolazu ka Trstu skontaju da je u Bosni prava raja i da ne treba da ih ometaju u međusobnom klanj... rješavanju situacije... nastavite sami.
:D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#70 Re: Josip Broz Tito

Post by Corto Maltese »

mars86 wrote:
Sve ovo nabrojano se i moglo izbjeci da nije Tito pokrenuo rat protiv Njemaca u ime Staljina. Tada je pokrenuo sav onaj pakao koji je imao rezultat vise od milion mrtvih, na milione protjeranih, citavu drzavu unistenu, popaljenu, bratoubilacki rat cije posljedice osjecamo i danas.
Ili ukratko receno da je samo uradio onako kako danas samozvani jugonostalgicari/komunisti tvrde da se trebalo uraditi 1992 sve bi bilo drugacije

http://forum.klix.ba/ostanak-bih-u-krnj ... 40292.html
Corto Maltese wrote: Dakle, i ti misliš da bi sve bilo OK, samo da Tito nije izvršio agresiju na Njemačku, ?
Otprilike onako kako sam ja gore napisao?
mars86 wrote:Niti je Tito izvrsio agresiju na Njemacku niti je poceo rat protiv njemaca jer su ovi izvrsili agresiju na Jugoslaviju, njegovu drzavu ma kakva ona bila. Tek kada su Njemci izvrsili agresiju na Rusiju, tek se tada Tito sjetio da se treba uzeti pusku u ruke protiv Njemaca :lol:
Znači Tita ne treba mjeriti prema četiri godine koliko se borio protiv Njemaca i domaćih izdajnika, nego prema ona tri mjeseca koliko se nije borio?
A u isto vrijeme mu zamijeraš što se uopšte borio, jer da nije, izbjegli bi se milioni mrtvih i raseljenih?
Tek sad shvatam smješka kojeg si stavio na kraj rečenice.
I ja se tako sam sebi smijem kada izvalim kakvu glupost.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#71 Re: Josip Broz Tito

Post by Woody »

E, jebi ga...

U Jugoslaviji je bilo sasvim dovoljno krvi i prije nego što su se šepavi Zagorac i Kominterna/KPJ "uštekali" u WWII. Mislim na period od 6. aprila do 4. jula 1941.

Daklem, sa partizanijom ili bez nje - najebali bi svakako :sad:

Ovdje brabonjamo o alternativama i ŠBBKBB... NIKAKVA alternativa nije bila moguća, jerbo je crvendaći nisu ni dozvoljavali i ubijali su svaku novorođenu u kolijevci. Jebeš ga, ali nešto kao "Minority Report" :lol: . Više vremena/municije/krvi su crvendaći potrošili na obračun sa "klasnim neprijateljem i domaćim izdajnicima" nego što je bio njihov doprinos u tjeranju Sila osovine sa ovih koordinata.

Ali, da su znali iskoristiti priliku - ZNALI SU br'te ;-)

Ili, što bi rekla moja rah. nena: "Prije rata smo bili jad i bijeda. Bez iđe ičega. A, onda su došle Švabe i SVE nam odnijele." :lol:

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67358
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#72 Re: Josip Broz Tito

Post by _BataZiv_0809 »

Zokipfc wrote:
Govorim o periodu nakon rata, znaci 45'e-55'e. Zemlja u rusevinama, narod nepismen, svuda grupe kolaboracionalista, nacionalista, kojekakve bande... Nema dovoljno hrane, svugdje jos oruzje po kucama, a jedina formacija koja se konstantno borilo protiv nacista su Partizani/JA.

Bas me zanima tvoja alternativa umjesto Tita..
Moze biti zanimljivo:

radostan dan
Posts: 27102
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#73 Re: Josip Broz Tito

Post by radostan dan »

slavonskilola wrote: Naučio je neke ljude ne poštivati na stotine tisuća žrtava ubijenih bez dokaza i suda,na oko milion osuđenih ljudi iz bivše države i svih nacionalnosti zbog često puta potpuno banalnog protivljenja Titovom fašističkom režimu.Naučio vas je krasti državnu imovinu što se kroz stranački život ili ti dekomokraciju i danas uzima kao ozbiljan zastoj napredka društva jer ste se sasvim fino i svrsishodno rasporedili bez da okom trepnete,naprosto zbog činjenice da ste zadržali pozicije stečene u komunizmu.
taman se -naredim- da napokon napišem koje slovo o pomenutom JBT, da malo sredim utiske i impresije, sa jednog drugog, --kritičkijeg- stanovišta, da mu uputim zamjerke za neke stvari (a ima ih, jbg, nije da ih nema) jer (jbg, opet) svaka pozitivna ili prelazna ocjena ako hoće biti kvalitetna mora u sebi sadržavati i onaj kritički dio...

elem, taman se odlučim (kO što rekoh), i onda naletim na ovakav post/mišljenje...

i onda (jebi ga, treći put), ne preostaje mi ništa no sumirati stavove i zaključke u jedan kratak - malo vas je pokokO, koliko je trebO.
User avatar
madner
Posts: 56815
Joined: 09/08/2004 16:35

#74 Re: Josip Broz Tito

Post by madner »

Ova ustasko cetnika propaganda da su bili neki faktor je presmjesna. Sporedni glumci koji bez Njemaca nisu mogli osigurati glavne gradove, sa vecinom potpuno levatskim vojnim formacijama.

Nesto slicno Italijanima, samo u domacoj izvedbi.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#75 Re: Josip Broz Tito

Post by slavonskilola »

..dakle citiranje izvora koliko sam shvatio,više ne dolazi u obzir?
Post Reply