Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#51 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

_BataZiv_0809 wrote:Nisam ovaj primjer jos nigdje procitao, ali evo tefterim ga :wink:

Inace vec je grcki filozof Epikur iznio prvu ateisticku misao, tj. problem zla. Ako postoji svemoguci bog zasto postoji zlo. Ili ga je on izmislio ili je nemocan da je unisti.
:thumbup:
Great Cornholio wrote:Samo vi mudrujte :evil: :D
:gooza:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#52 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by fatamorgana »

_BataZiv_0809 wrote:Nisam ovaj primjer jos nigdje procitao, ali evo tefterim ga :wink:

Inace vec je grcki filozof Epikur iznio prvu ateisticku misao, tj. problem zla. Ako postoji svemoguci bog zasto postoji zlo. Ili ga je on izmislio ili je nemocan da je unisti.
Da nije ovo?

"Ako bog hoće da spriječi zlo a ne može, onda nije svemoguć !

Ako može a neće da spriječi zlo, onda je bog zao !

Ako može i hoće da spriječi zlo, zašto zlo postoji !?

Ako ne može i neće da spriječi zlo, zašto ga nazivamo bogom"?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#53 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Samo vi mudrujte :evil: :D
Kornelije, na ovoj temi je bog rek'o laku noć, :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#54 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:Samo vi mudrujte :evil: :D
Kornelije, na ovoj temi je bog rek'o laku noć, :lol:
I reče Bog: Neka bude svjetlost. I bi svjetlost.

Nego, ko želi vjerovati neka vjeruje, ko ne želi neće ga Bog natjerati :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#55 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:Samo vi mudrujte :evil: :D
Kornelije, na ovoj temi je bog rek'o laku noć, :lol:
I reče Bog: Neka bude svjetlost. I bi svjetlost.

Nego, ko želi vjerovati neka vjeruje, ko ne želi neće ga Bog natjerati :)
Valjda si htio reći: Ko ne želi neće ga ni bog natjerati, :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#56 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Valjda si htio reći: Ko ne želi neće ga ni bog natjerati, :lol:
ma nije problem sa ovima koji ne žele vjerovati, problem je sa onima koji žele nevjerovati :D
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#57 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by raoul duke »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Valjda si htio reći: Ko ne želi neće ga ni bog natjerati, :lol:
ma nije problem sa ovima koji ne žele vjerovati, problem je sa onima koji žele nevjerovati :D
Dovoljno si nakucao postova na temi ateizam, ova tema nije namjenjena za raspravu i spam.. Vjeruj u bogove, niko ti ne brani, ali nemoj trollati ovdje :kafa1:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7544
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#58 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by AleksoMKD »

Image
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#59 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Eniac »

shmizlica wrote:Živi pravednički život. Ako bogovi postoje i pravedni su, oni neće mariti koliko si pobožan bio, nego kakav si život vodio. Ako postoje i nepravedni su - takve i ne treba obožavati ni poštovati. Ako bogova nema, onda ćeš nestati, no ostat će, među onima koji su te voljeli, sjećanje da si vodio plemenit život. Ja se ne bojim.

Marko Aurelije

:mrgreen:
Nesto sto sam shvatio, ali ne tvrdim da neko prije mene nije dosao do istog. Pa, evo moja misao, ne pretendujuci da je mudra :):

Jedini razlog zasto se ispunjavaju naredbe boga je strah od toga da ce onoga ko u njega vjeruje poslati u pakao ili nada da ce ga poslati u raj. Ali, ako bog moze sta hoce, onda ne mora da se drzi obecanja da dobri idu u raj, a losi u pakao. A to znaci da sta god radili, bog moze uraditi suprotno od onoga sta bi bila ocekivana posljedica djela. A to znaci da nema svrhe plasiti se bozije kazne ili ocekivati boziju nagradu. A ako to nema svrhe, nije bitno ima li boga ili ne. A to onda znaci da boga zapravo i nema.

Dakle, nema boga, ostaje nam jedino savjest. I citirana misao Marka Aurelija.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#60 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by vatrogasac »

Jedan od mojih omiljenih citata o ateizmu...

"Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#61 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

vatrogasac wrote:Jedan od mojih omiljenih citata o ateizmu...

"Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
Mozda zato sto si cuga na kraju, pa ti se pored boga prividjaju i ruzicasti slonovi :mrgreen:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#62 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by vatrogasac »

Leo_alfa wrote:
vatrogasac wrote:Jedan od mojih omiljenih citata o ateizmu...

"Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
Mozda zato sto si cuga na kraju, pa ti se pored boga prividjaju i ruzicasti slonovi :mrgreen:
Ima ih još...

"Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku. " Alexander Solschenizyn, nobelovac
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#63 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by MyTao »

vatrogasac wrote:
Leo_alfa wrote:
vatrogasac wrote:Jedan od mojih omiljenih citata o ateizmu...

"Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
Mozda zato sto si cuga na kraju, pa ti se pored boga prividjaju i ruzicasti slonovi :mrgreen:
Ima ih još...

"Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku. " Alexander Solschenizyn, nobelovac
Uhhh mudro je ovo zadnje :-)

Jel osnovno zlo zato sto on kaze? ili ima neki primjer?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#64 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by vatrogasac »

MyTao wrote: Uhhh mudro je ovo zadnje :-)

Jel osnovno zlo zato sto on kaze? ili ima neki primjer?
Jesi li listao historiju XX vijeka. Nisi morao čitati....dovoljno je samo gledati slike.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#65 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

vatrogasac wrote:
Leo_alfa wrote:
vatrogasac wrote:Jedan od mojih omiljenih citata o ateizmu...

"Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
Mozda zato sto si cuga na kraju, pa ti se pored boga prividjaju i ruzicasti slonovi :mrgreen:
Ima ih još...

"Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku. " Alexander Solschenizyn, nobelovac
E ta je vec posebna, mislim da samo nema nas ateista prestali bi ovi napadi bombasa samoubica, ne bi bilo prijetnji smrcu karikaturistima. A vjerovatno nam i historija ne bi bila ovakva, svi krvolocni pohodi ateista na svetu zemlju koji su odnijeli tolike zivote se ne bi desili, osmanlije ne bi u ime prokletog ateizma sirili svoju drzavu sabljom, ne bi se tolike ljudske zrtve davale u ime ateizma u tim besmislenim ateistickim ritualima, ne bi skrnavili dijelove tijela u ime ateizma.
Eh, samo da se ljudi malo vise okrenu bogu, sjajno bi bilo zar ne ;-)
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#66 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by SHTEVELEC »

Carlin je kralj

Image
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#67 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by antidebil »

raoul duke wrote:


Image
pa de vi ateisti promijenite ovo. sto ti ne odes njih nahranit. il sto im ateisticke zemlje ne dadnu da jedu.
ti pripisujes njihovo stanje vjeri, pa izvoli u svrhu dokaza da je vjera kriva, promijeni njihovo stanje.
tvrdis da je vjera kriva a ni vi ne poduzimate nista.
VI NE SAMO STO NE PODUZIMATE NISTA KONKRETNO (ODNOSNO NISTA VISE VEC VJERNICI) VI EVO KORISTITE NJIHOVU MUKU U SVRHU PROPAGANDE
pravo da ti kazem povraca mi se od tvoje dvolicne i lazne brige
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#68 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

antidebil wrote:
raoul duke wrote:


Image
pa de vi ateisti promijenite ovo. sto ti ne odes njih nahranit. il sto im ateisticke zemlje ne dadnu da jedu.
ti pripisujes njihovo stanje vjeri, pa izvoli u svrhu dokaza da je vjera kriva, promijeni njihovo stanje.
tvrdis da je vjera kriva a ni vi ne poduzimate nista.
VI NE SAMO STO NE PODUZIMATE NISTA KONKRETNO (ODNOSNO NISTA VISE VEC VJERNICI) VI EVO KORISTITE NJIHOVU MUKU U SVRHU PROPAGANDE
pravo da ti kazem povraca mi se od tvoje dvolicne i lazne brige
Kako li si ti samo skontao da ova slika znaci kako su vjernici krivi za glad u Africi?
Valjda smo svi kao drustvo krivi, bez obzira jesmo li vjernici ili ne. Svi zivimo u sistemu zbog kojeg se desavaju ove grozote. I svi trebamo dizati glas protiv ovoga.
Poenta fotografije je, kad vec sam ne kontas, da je ljudima toliko ispran mozak da sebi dozvoljavaju ideju koja njih favorise, kako su zasluzili od boga tu hranu, kako trebaju biti zahvalni jer su je dobili, dok u isto vrijeme ove tuzne stvari se desavaju na drugom kraju planete za koje bog nije kriv, kojima nas on testira i iskusava. Kako nas iskusava, ako drugi ljudi umiru? Tako sto ce ovi jadnici ipak biti nagradjeni nakon smrti, a mi se na njihovoj patnji moramo dokazati. Pa sami sebi lazete.
Nema toga, svi smo odgovorni, nije poenta ko vise ili manje pomaze, ko u sta vjeruje. Svi imamo ljudsku odgovornost da pomazemo. A to sto su neki odlucili da zive ispod staklenog zvona religije je besmisleno na sta se ukazuje ovom slikom. Cuj ti pripisujes njihovo stanje vjeri... e stvarno kako neki ljudi ne vide dalje od nosa...
Nego vec se prepiremo oko svega na temi ateizam, pa nema smisla ovu temu ubijati.

Jos nesto od Carlina:

Image
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#69 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by harač »

antidebil wrote:pa de vi ateisti promijenite ovo. sto ti ne odes njih nahranit. il sto im ateisticke zemlje ne dadnu da jedu.
ti pripisujes njihovo stanje vjeri, pa izvoli u svrhu dokaza da je vjera kriva, promijeni njihovo stanje.
tvrdis da je vjera kriva a ni vi ne poduzimate nista.
VI NE SAMO STO NE PODUZIMATE NISTA KONKRETNO (ODNOSNO NISTA VISE VEC VJERNICI) VI EVO KORISTITE NJIHOVU MUKU U SVRHU PROPAGANDE
pravo da ti kazem povraca mi se od tvoje dvolicne i lazne brige
nick ti očito neodgovara :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#70 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

Image
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#71 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

Image
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#72 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by antidebil »

Leo_alfa wrote: Poenta fotografije je, kad vec sam ne kontas, da je ljudima toliko ispran mozak da sebi dozvoljavaju ideju koja njih favorise, kako su zasluzili od boga tu hranu, kako trebaju biti zahvalni jer su je dobili, dok u isto vrijeme ove tuzne stvari se desavaju na drugom kraju planete za koje bog nije kriv, kojima nas on testira i iskusava. Kako nas iskusava, ako drugi ljudi umiru? Tako sto ce ovi jadnici ipak biti nagradjeni nakon smrti, a mi se na njihovoj patnji moramo dokazati. Pa sami sebi lazete.
ova hrpa pogresnih pretpostavki definitivno ne opisuje islam(ono u sta ja vjerujem)
ako ti mislis da mi tako razmisljamo, grdno se varas
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#73 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by antidebil »

harač wrote:
antidebil wrote:pa de vi ateisti promijenite ovo. sto ti ne odes njih nahranit. il sto im ateisticke zemlje ne dadnu da jedu.
ti pripisujes njihovo stanje vjeri, pa izvoli u svrhu dokaza da je vjera kriva, promijeni njihovo stanje.
tvrdis da je vjera kriva a ni vi ne poduzimate nista.
VI NE SAMO STO NE PODUZIMATE NISTA KONKRETNO (ODNOSNO NISTA VISE VEC VJERNICI) VI EVO KORISTITE NJIHOVU MUKU U SVRHU PROPAGANDE
pravo da ti kazem povraca mi se od tvoje dvolicne i lazne brige
nick ti očito neodgovara :D
hmm zanimljiva tvrdnja
jel to cisto predrasuda zato sto nevjerujem u iste stvari k'o i ti
il je to nesto sto mozes objasnit i dokazat da je fakat tako.
nesto mi govori da je ipak ovo prvo
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#74 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by harač »

antidebil wrote:
harač wrote:
antidebil wrote:pa de vi ateisti promijenite ovo. sto ti ne odes njih nahranit. il sto im ateisticke zemlje ne dadnu da jedu.
ti pripisujes njihovo stanje vjeri, pa izvoli u svrhu dokaza da je vjera kriva, promijeni njihovo stanje.
tvrdis da je vjera kriva a ni vi ne poduzimate nista.
VI NE SAMO STO NE PODUZIMATE NISTA KONKRETNO (ODNOSNO NISTA VISE VEC VJERNICI) VI EVO KORISTITE NJIHOVU MUKU U SVRHU PROPAGANDE
pravo da ti kazem povraca mi se od tvoje dvolicne i lazne brige
nick ti očito neodgovara :D
hmm zanimljiva tvrdnja
jel to cisto predrasuda zato sto nevjerujem u iste stvari k'o i ti
il je to nesto sto mozes objasnit i dokazat da je fakat tako.
nesto mi govori da je ipak ovo prvo
odnosi se na citiranu tvrdnju. posebno je simpatično ovo "ništa konktetno" :D kao da je molitva u prazan prostor da padne kiša ili humanitarni paket iz vedra neba preduzimanje nečega konkretnog :lol: oni koji pomažu tu sirotinju (koja je očito i "bogu" mrska) su upravo ili zemlje de facto ateističke (skandinavija) ili u potpunosti sekularne, a la EU (koji je najveći svjetski donator takve pomoći). da stvar bude zanimljivija, ti ne daju jer se boje nekih "bogova", ili se nadaju luna parku kad umru, već samo zato što žele pomoći tim ljudima :shock:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#75 Re: Ateizam mudre misli i tekstovi

Post by Leo_alfa »

antidebil wrote:
Leo_alfa wrote: Poenta fotografije je, kad vec sam ne kontas, da je ljudima toliko ispran mozak da sebi dozvoljavaju ideju koja njih favorise, kako su zasluzili od boga tu hranu, kako trebaju biti zahvalni jer su je dobili, dok u isto vrijeme ove tuzne stvari se desavaju na drugom kraju planete za koje bog nije kriv, kojima nas on testira i iskusava. Kako nas iskusava, ako drugi ljudi umiru? Tako sto ce ovi jadnici ipak biti nagradjeni nakon smrti, a mi se na njihovoj patnji moramo dokazati. Pa sami sebi lazete.
ova hrpa pogresnih pretpostavki definitivno ne opisuje islam(ono u sta ja vjerujem)
ako ti mislis da mi tako razmisljamo, grdno se varas
Ne znam kako vi razmisljate. Pisem u cemu je greska kod tvog tumacenja fotografije. A ako dobro vidim, nisam spomenuo Islam, niti je na fotografiji prikazan neki Islamski obred. Sto uopste spominjes Islam? I ponavljam, imamo temu ateizam, ako hoces raspravu pisi tamo.
Post Reply